جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ / Friday, 16 November, 2018

خوابگاه به مثابه خوابگاه


خوابگاه به مثابه خوابگاه
خوابگاه؛ چه اسم بامسمایی. شاید هم این نامگذاری بی دلیل نیست و تنها کارکرد آن، محلی برای خوابیدن باشد. ولی کمی فکر کنیم می بینیم که خیلی سخت است انسان در بهترین و پرشور ترین دوران زندگی اش روزانه بیشتر از پنج یا شش ساعت بخوابد. البته می خوابد، اما دیگر از شور زندگی خبری نیست.
با یکی از دانشجویان ساکن خوابگاه حرف می زنم. از تفریحاتشان می گوید؛« سالم ترین، کم هزینه ترین و دانشجویی ترین تفریحمان خواب است.»
یک محیط خوابگاهی درخور زندگی چه شرایطی باید داشته باشد. آیا فقط یک دستگاه تلویزیون و یک سالن بدنسازی برای یک خوابگاه چندصدنفره کافی است؟
شاید توصیف وضعیت خوابگاه یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور- علامه طباطبایی- با توجه به گفته های دانشجویانی که در آنجا زندگی کرده اند، عینیت قضیه را بیشتر کند و پاسخی باشد به این سوال.
خوابگاه در یک کوچه و در همسایگی چند آپارتمان مسکونی قرار گرفته است. نه همسایه ها دانشجوها را به عنوان جوان های بیست و یکی دو ساله یی که نیاز به تحرک و شادابی دارند درک می کنند و نه دانشجویان همسایه ها را به عنوان کسانی که آرامش و استراحت حقشان است.
این خوابگاه پسرانه ۳۰۰و چند نفره، حیاط کوچکی دارد که تنها محل تفریح ساکنانش است. البته خوابگاه امکانات دیگری هم دارد، یک دستگاه تلویزیون در زیرزمین جنب سرویس های بهداشتی و ناگفته پیداست که بود و نبود یک تلویزیون با این همه تنوع سلیقه، یکی است.
کمی آن طرف تر در زیرزمین دیگری واحد فرهنگی خوابگاه است. گهگاهی نمایش فیلمی دارد و هر از چند گاهی دانشجوها را رایگان به بازدید از اماکن دیدنی می برند. اینترنت خوابگاه هم زیر نظر واحد فرهنگی است، ۴ یا ۵ کامپیوتر که برای استفاده از آن یا باید کارت اینترنت داشته باشی یا اینکه حق استفاده را بپردازی. البته دانشجویان با این شرایط هم مشتاقانه حاضر به استفاده از این کامپیوترها هستند ولی ساعات استفاده به ۸ تا ۱۱ شب محدود شده است. واحد فرهنگی یکبار هم اعلام کرده که دانشجویان می توانند برای خواندن برخی از روزنامه ها از ساعت ۹ تا ۳۰/۱۰ شب مراجعه کنند.
جلوتر باز زیرزمینی دیگر خبر از تفریحگاهی دیگر می دهد؛ سالن بدنسازی، تنها جایی است که تقریباً از آن استفاده می شود و مشتریان ثابت خود را دارد. کنار این سالن هم سالنی است با یک میز پینگ پنگ که آنجا هم ساعاتی از روز شلوغ می شود.
زیرزمین دیگری هم هست که در جوار منبع گرمایی خوابگاه قرار گرفته است و هفته های آخر هر ترم، بدون اهمیت به نداشتن تهویه مطلوب به یکی از شلوغ ترین مکان های خوابگاه تبدیل می شود. سالن مطالعه یی هم وجود دارد که در طول دوره امتحانات از کل پتانسیل آن، حتی با پهن کردن تشک هایی در کف سالن، استفاده می شود.
این خوابگاه دیگر زیرزمین ندارد، اگر همه زیرزمین های گفته شده را هم پر کنیم باز نصف جمعیت بیکارند.
گاهی در حیاط برخی دانشجویان، فوتبال یا والیبال بازی می کنند که بلافاصله با اعتراض همسایگان مجاور خوابگاه مواجه می شوند و حاصل این تفریح درگیری با همسایه ها یا مسوولان خوابگاه است.
راستی داخل اتاق ها چه می گذرد، آمار تفریحات یک نفره یی همچون سیگار، قلیان یا مصرف مواد مخدر، روز به روز بالاتر می رود. یکی از دانشجویان می گوید؛« کاری نداریم، شبانه روز بیشتر از ۱۵ ساعت از وقتمان در خوابگاه صرف می شود و اگر قلیان نکشیم، می پوسیم. روزانه ۴ تا ۵بار قلیان می کشیم و این یعنی استفاده از۴ ، ۵ ساعت وقت روزانه.» او ادامه می دهد؛« ما دانشجوی ارتباطات هستیم، اما در این خوابگاه حتی اینترنت نداریم. ۳ یا ۴ ساعت در روز با ۵ کامپیوتر خنده دار است. استاد ها از ما کار می خواهند، در یکی از درس ها بچه ها مجبورند وبلاگی ایجاد کرده و مرتب آن را به روز کنند، اصلاً ممکن نیست. هیچ وقت با این شرایط نمی توان تولید علم که سهل است، توجیه علم کرد.»
شاید خواندن این مطالب چندان سخت نباشد، اما زندگی در این شرایط است که از دانشجو یک بدن متحرک می سازد. آمار رو به افزایش افسردگی و به تبع آن در مواردی خودکشی در بین دانشجویان حاصل همین وضعیت است.
اما جدای از معیوب بودن زیرساخت های اسکان دانشجویی در ایران، با این اوضاع هم می توان اصلاحاتی در کوتاه مدت شکل داد که خوابگاه ها را قابل تحمل کند. یقیناً امکانات ذکر شده برای یک خوابگاه کافی نیست اما اگر همتی هم برای اصلاح زیر ساخت ها وجود داشته باشد، این مساله سال ها وقت می برد و نمی شود در این مدت دانشجوها را با همین امکانات محدود به حال خود رها کرد. دانشگاه می تواند در همین فضا با متنوع تر کردن برنامه های موجود و تامین حداقل هایی همچون رسانه های دیجیتالی و کاغذی(با استفاده از همین فضا و به طور مثال ۱۲ساعته کردن اتاق کامپیوتر)، ایجاد کتابخانه هایی بر اساس نیاز دانشجو نه موجودی دانشگاه(کتابخانه فعلی به دلیل قدیمی بودن کتاب ها بدون استفاده مانده است)، ارائه تلویزیون هایی برای اتاق ها یا حداقل سوئیت های دانشجویان یا توسعه سالن های تلویزیون فعلی، تنوع بخشیدن به امکانات فرهنگی و ورزشی خوابگاه ها، برگزاری کارگاه های آموزشی متناسب با نیازهای دانشجویان و ده ها برنامه دیگر با بهبود اوضاع زندگی چهار ساله دانشجویان خوابگاهی، فارغ التحصیلان سالمی را با بازدهی بسیار بیشتر تحویل جامعه دهد.

عسل اخوان

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

دانشگاه‌های آمریکا در حسرت دانشجویان خارجی

دانشگاه‌های آمریکا در حسرت دانشجویان خارجی
با گذشت ۷ سال از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکایی متوجه شده‌اند که میزان ثبت نام دانشجویان خارجی در مراکز تحصیلی آمریکا به شدت کاهش یافته و در صورتی که این روند به همین منوال ادامه یابد، سیاستمداران آمریکایی باید در انتظار تبعات ناگوار آن باشند. هر چند که هنوز علت کاهش تمایل و ثبت نام دانشجویان خارجی در آمریکا دقیقا مشخص نشده ولی مسوولین مربوطه تلاش‌های جدیدی را برای معکوس کردن این روند از طریق ارایه کمک هزینه‌های تحصیلی بیشتر، تسهیل نمودن روند صدور ویزا، استخدام دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیل شدن و... آغاز کرده‌اند.
بر اساس تحقیقی که انستیتوی بین‌المللی آموزش و پرورش آمریکا انجام داده میزان ثبت نام دانشجویان خارجی در طول سال‌های ۲۰۰۴ – ۲۰۰۳ نزدیک به ۴/۲ درصد کاهش داشته که این میزان اولین کاهش در ثبت نام دانشجویان و دانش‌آموزان خارجی در طول سه دهه گذشته در آمریکاست. در حال حاضر علت یا علت‌های احتمالی رکورد ثبت نام دانشجویان خارجی دقیقا مشخص نیست و گفت‌وگوهایی در این خصوص در میان سیاستمداران آمریکایی که در جستجوی راهی برای بازگرداندن شرایط به قبل از حملات یازدهم سپتامبر هستند، در جریان است. اهمیت ورود دانشجویان خارجی به آمریکا از آن جهت برای این کشور حایز اهمیت است که بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا برای انجام کارهای تحقیقاتی و علمی مخصوصا در حوزه‌های علوم و مهندسی به شدت به دانشجویان خارجی وابسته هستند. بسیاری از دانشجویان خارجی یا در انجام پژوهش‌های تحقیقاتی و علمی کمک می‌کنند و یا در کالج‌ها و دانشگاه‌ها مشغول به تدریس می‌شوند.
در همین خصوص خانم «کاترین استیمپسون» رییس دانشگاه نیویورک با اشاره به اینکه انسان‌ها در دنیایی زندگی می‌کنند که همه در آن به یکدیگر وابسته هستند می‌گوید: آینده علم، ریاضی و سلامت آمریکا به تعداد دانشجویان بین‌المللی وابسته است.
آمریکا که در طول شش سال گذشته میزبان بیش از نیم میلیون دانشجوی خارجی بوده، از طریق پولی که این دانشجویان به اقتصاد ملی آمریکا تزریق می‌کردند علاوه بر استفاده‌های علمی از آنها، عایدات مادی زیادی نیز از طریق اجاره مکان، هزینه‌های زندگی، حق بیمه، فروش کتاب و... کسب کرده است. بنابر گزارش انجمن ملی معلمان بین‌المللی NAIE دانشجویان خارجی در خلال سال‌های ۲۰۰۵ – ۲۰۰۴ بالغ بر ۳/۱۳ میلیارد دلار در اقتصاد آمریکا مشارکت مالی داشته‌اند اما این تنها ضررهای مادی و جنبه مالی نیست که سبب نگرانی مقامات آمریکایی شده است.
ریچارد ویلر، رییس کالج فارغ‌التحصیلی در دانشگاه ایلینویز نگران کاهش حضور دانشجویان خارجی در کالج تحت سرپرستی خود است که منجر به فقدان مهارت‌های لازم در قسمت علوم و مهندسی دانشکده مخصوصا در سطح فارغ‌التحصیلی شده است، جایی که دانشجویان خارجی از مولفه‌های کلیدی هستند و یک سوم میزان دانشجویان فارغ‌التحصیل شده را تشکیل می‌دهند. کالجی که آقای ویلر سرپرستی آن را به عهده دارد بعد از یازدهم سپتامبر با ۳۰ درصد کاهش دانشجویان خارجی مواجه بوده است.
او در این خصوص می‌گوید: دانشگاه ما شهرت زیادی در برنامه‌های علمی و مهندسی دارد، این چیزی است که دانشجویان بین‌المللی ما را که اکثرا از کشورهای چین، هند و کره جنوبی هستند به این دانشگاه جذب می‌کند. او در ادامه اظهارات خود با اشاره به اینکه دانشجویان بین‌المللی خیلی برای انجام تحقیقات علمی و پژوهشی در آمریکا اهمیت دارند می‌گوید: چیزی که هشداردهنده است این احتمال است که ما در حال از دست دادن دسترسی خود به این افراد باهوش هستیم.
● نقش رقابت‌های جهانی
هر چند که سیاستمداران آمریکایی علت احتمالی کاهش ثبت نام دانشجویان خارجی را ناشی از عواقب حملات یازدهم سپتامبر بر افکار عمومی جهان می‌دانند، ولی خانم دبرا استوارت، رییس شورای مدارس فارغ‌التحصیلی آمریکا که سازمان او مسوول پیگیری میزان تحرک و پویایی دانشجویان فارغ‌التحصیل است، باور دیگری دارد و معتقد است که نباید نقش رقابت‌های بین‌المللی را در این خصوص نادیده گرفت.
او در این خصوص می‌گوید: نمی‌توان همه جوانب کاهش تعداد ثبت نام دانشجویان بین‌المللی را به یازدهم سپتامبر سنجاق کرد و باید به رشد رقابت‌های بین‌المللی در انگلیس، استرالیا، کانادا و حتی چین نیز توجه کرد. خانم استوارت با اشاره به اینکه اکثر این رقابت‌ها از سیستم تحصیلی و آموزشی آمریکا ناشی شده گفت: باید این موضوع را تصدیق کنیم که ما دیگر تنها مقصد تحصیل برای دانشجویان در جهان نیستیم، در حال حاضر دانشگاه‌های اروپایی تلاش‌های گسترده‌ای را برای ساده و موثر کردن تحصیلات دوران دکترا به ۳ الی ۴ سال که در آمریکا ۵ الی ۶ سال به طول می‌انجامد، آغاز کرده‌اند.
در همین حال هند و چین که در حال تبدیل شدن به قدرت‌های اقتصادی هستند شرایط برای تحصیل را در خاک خود گسترش داده‌اند که در این خصوص می‌توان به افزایش ۴۴ درصدی ثبت نام در منطقه شانگهای در طول سال‌های گذشته اشاره کرد. در همین حال فرصت‌های تحصیلی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته نیز دانشجویان زیادی را به علت هزینه‌های کمتر، شهریه و مکان به خود جلب کرده است. با این حال استوارت به آینده‌ی تحصیل دانشجویان بین‌المللی در آمریکا امیدوار است و بر این باور است که در طول سه سال آینده میزان ثبت نام دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های آمریکا مجددا به زمان قبل از حملات تروریستی یازده سپتامبر بازمی‌گردد. به نظر او مهمترین شرط برای تحقق یافتن این امر آن است که آنها بتوانند کیفیتی را برای دانشجویان فراهم کنند تا بتوانند مجددا آنها را به دانشگاه‌های آمریکایی جذب کنند.

وبگردی
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.