دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ / Monday, 18 December, 2017

تناوب زراعی و اثر آن بر بیماریهای گیاهی


تناوب زراعی و اثر آن بر بیماریهای گیاهی
پیش از این از تناوب در ادبیات روم نام برده شده و به تمدن های بزرگ انسانی در آفریقا و آسیا از زمان قرون وسطی تا قرن بیستم باز می گردد.
تناوب ۳ ساله با تجربه ی کشاورزان در اروپا با تناوب چاودار یا گندم پاییزه با جو دوسر بهاره یا جو کاشته می شد، در قسمت سوم خاک را برای استراحت خالی می گذاشتند.
واقعیت این است که تناوب مناسب خاک ، ترمیم یا بازگشت حالصخیزی خاک را برای مصرف انسان است.
تناوب چهار محصوله توسط کشاورزان Flemish یعنی در منطقه ی Waasland در اوایل قرن ۱۶ میلادی پیشقدم شد.
یستم ( گندم ،جو،شلغم،شبدر) با محصولات علوفه ای و علفی که به چهارپایان اجازه ی چرا اطراف زمین را می داد ، شروع می شد.
تناوب چهار محصولی کلید توسعه ی انقلاب کشاورزی انگلیس بود.(قرن ۱۸ میلادی)
به هر حال زیان های سیستم تک کشتی از دیدگاه کشاورزی پایدار آشکار شد.
● هدف و روش ها:
تناوب زراعی از کاهش حاصلخیزی خاک اجتناب می کند ، مثل رشد محولات یکسان که مکررا در یک مکان عاقبت خاک را از مواد غذایی متنوع خالی می کنند.
یک محصول که خاک را از یک نوع ماده ی غذایی خالی می کند ، در فصل زراعی بعد با یک محصول غیر همسان که مواد غذایی را بر می گرداند یا نسبتی از مواد غاذیی را بر می گرداند کاشته می شود ، مثل :برنج با پنبه.
با تناوب زراعی کشاورزان می توانند زمین هایشان را تحت تولید پیوسته نگه دارند، بدون احتیاج به رها کردن یا آیش و بدن احتیاج به کودهای مصنوعی که هر دو روش گران است.
بقولات ، گیاهانی از خانواده ی Fabaceae روی ریشه هایشان غده هایی دارند که نیتروژن را تثبیت می کند.
این می تواند یک سیستم کشاورزی خوب از تناوب آنها با غلات و سایر گیاهانی که نیتروژن نیاز دارند باشد.
یک سیستم تناوب محصولات مدرن معمول تناوب سویا و ذرت است.
تناوب زراعی اغلب برای کنترل آفات و بیماری هایی که می توانند پایدار باشند در خاک استفاده می ود. گیاهانی که از نظر taxonomy در یک خانواده هستند آفات و بیماریهای یکسانی دارند.
با تغییر مرتب موقعیت گیاه ، چرخه ی آفت شکسته می شود یا محدود می گردد.
برای مثال نماتد مولد گره ی ریشه یکی از مشکلات جدی برای گیاهانی است که در آب و هوای خاکهای شنی هستند.
نماتد می تواند چندین خسارت بای حاصلخیزی گیاهان ایجاد کند با بریدن قطری از ریشه ی گیاه.
کشت محصولاتی که میزبان نماتد گره ی ریشه نیستند برای یک فصل در حد بسیار بالا تعداد نماتدهای خاک را کاهش می دهد ، بدین ترتیب امکان رشد گونه های حساس در فصل بعد بدون احتیاج به ضد عفونی و تدخین خاک به وجود می آید.
اغلب کنترل علف های هرزی که شبیه به تولیدات گیاهی هستند بسیار مکل است و ممکن است محصولات نهایی را آلوده کند.
برای مثال ergot نوعی علف هرز است که تفکیک آن از گندم های خرمن شده بسیار مشکل است. یک نوع محصول متفاوت اجازه ی حذف علفهای هرز را می دهد و چرخه ی ergot را می شکند.
کنترل آفات بدون استفاده از سموم سنتتیک یک اصل از کشاوزی ارگانیک است. یک تایر کلی تناوب این است که آن مخلوط از محصولات جغرافیای ات که می تواند گسترش آفات و بیماریها را طی فصل رویش کم کند.
محصولات مختلف اغلب می توانند تاثیر آب و هوای بدرا برای کشاورزان به طور اختصاصی کاهش می دهد.
انتخاب و ترتتیب تناوب زراعی به طبیعت خاک ، اقلیم و میزان رطوبت و بارندگی بستگی دارد که اینها با هم نوع گیاهی که می تواند کشت شود را تعیین می کنند.
جنبه های مهم دیگر کشاورزی مثل بازار یابی محصولات و اقتصاد متغیر باید مورد توجه قرار بگیرند ، وقتی که یک تناوب زراعی انتخاب می شود.

http://sterlitzia.blogfa.com

منبع : آسمان ابری

مطالب مرتبط
وبگردی
ضرب الأجل ۴۸ ساعته احمدی نژاد به ریاست قوه قضاییه
ضرب الأجل ۴۸ ساعته احمدی نژاد به ریاست قوه قضاییه - محمود احمدی نژاد در ویدئویی بازهم به انتقاد از ریاست قوه قضاییه پرداخت.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
پربازدیدها