پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ / Thursday, 19 October, 2017

تناوب زراعی و اثر آن بر بیماریهای گیاهی


تناوب زراعی و اثر آن بر بیماریهای گیاهی
پیش از این از تناوب در ادبیات روم نام برده شده و به تمدن های بزرگ انسانی در آفریقا و آسیا از زمان قرون وسطی تا قرن بیستم باز می گردد.
تناوب ۳ ساله با تجربه ی کشاورزان در اروپا با تناوب چاودار یا گندم پاییزه با جو دوسر بهاره یا جو کاشته می شد، در قسمت سوم خاک را برای استراحت خالی می گذاشتند.
واقعیت این است که تناوب مناسب خاک ، ترمیم یا بازگشت حالصخیزی خاک را برای مصرف انسان است.
تناوب چهار محصوله توسط کشاورزان Flemish یعنی در منطقه ی Waasland در اوایل قرن ۱۶ میلادی پیشقدم شد.
یستم ( گندم ،جو،شلغم،شبدر) با محصولات علوفه ای و علفی که به چهارپایان اجازه ی چرا اطراف زمین را می داد ، شروع می شد.
تناوب چهار محصولی کلید توسعه ی انقلاب کشاورزی انگلیس بود.(قرن ۱۸ میلادی)
به هر حال زیان های سیستم تک کشتی از دیدگاه کشاورزی پایدار آشکار شد.
● هدف و روش ها:
تناوب زراعی از کاهش حاصلخیزی خاک اجتناب می کند ، مثل رشد محولات یکسان که مکررا در یک مکان عاقبت خاک را از مواد غذایی متنوع خالی می کنند.
یک محصول که خاک را از یک نوع ماده ی غذایی خالی می کند ، در فصل زراعی بعد با یک محصول غیر همسان که مواد غذایی را بر می گرداند یا نسبتی از مواد غاذیی را بر می گرداند کاشته می شود ، مثل :برنج با پنبه.
با تناوب زراعی کشاورزان می توانند زمین هایشان را تحت تولید پیوسته نگه دارند، بدون احتیاج به رها کردن یا آیش و بدن احتیاج به کودهای مصنوعی که هر دو روش گران است.
بقولات ، گیاهانی از خانواده ی Fabaceae روی ریشه هایشان غده هایی دارند که نیتروژن را تثبیت می کند.
این می تواند یک سیستم کشاورزی خوب از تناوب آنها با غلات و سایر گیاهانی که نیتروژن نیاز دارند باشد.
یک سیستم تناوب محصولات مدرن معمول تناوب سویا و ذرت است.
تناوب زراعی اغلب برای کنترل آفات و بیماری هایی که می توانند پایدار باشند در خاک استفاده می ود. گیاهانی که از نظر taxonomy در یک خانواده هستند آفات و بیماریهای یکسانی دارند.
با تغییر مرتب موقعیت گیاه ، چرخه ی آفت شکسته می شود یا محدود می گردد.
برای مثال نماتد مولد گره ی ریشه یکی از مشکلات جدی برای گیاهانی است که در آب و هوای خاکهای شنی هستند.
نماتد می تواند چندین خسارت بای حاصلخیزی گیاهان ایجاد کند با بریدن قطری از ریشه ی گیاه.
کشت محصولاتی که میزبان نماتد گره ی ریشه نیستند برای یک فصل در حد بسیار بالا تعداد نماتدهای خاک را کاهش می دهد ، بدین ترتیب امکان رشد گونه های حساس در فصل بعد بدون احتیاج به ضد عفونی و تدخین خاک به وجود می آید.
اغلب کنترل علف های هرزی که شبیه به تولیدات گیاهی هستند بسیار مکل است و ممکن است محصولات نهایی را آلوده کند.
برای مثال ergot نوعی علف هرز است که تفکیک آن از گندم های خرمن شده بسیار مشکل است. یک نوع محصول متفاوت اجازه ی حذف علفهای هرز را می دهد و چرخه ی ergot را می شکند.
کنترل آفات بدون استفاده از سموم سنتتیک یک اصل از کشاوزی ارگانیک است. یک تایر کلی تناوب این است که آن مخلوط از محصولات جغرافیای ات که می تواند گسترش آفات و بیماریها را طی فصل رویش کم کند.
محصولات مختلف اغلب می توانند تاثیر آب و هوای بدرا برای کشاورزان به طور اختصاصی کاهش می دهد.
انتخاب و ترتتیب تناوب زراعی به طبیعت خاک ، اقلیم و میزان رطوبت و بارندگی بستگی دارد که اینها با هم نوع گیاهی که می تواند کشت شود را تعیین می کنند.
جنبه های مهم دیگر کشاورزی مثل بازار یابی محصولات و اقتصاد متغیر باید مورد توجه قرار بگیرند ، وقتی که یک تناوب زراعی انتخاب می شود.

http://sterlitzia.blogfa.com

منبع : آسمان ابری

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مازدران , ربات ها , خریدگندم تضمینی , 30ساعته , سکیکده , پذیرفته شدگان نهایی , فرمانداری بستان آباد , مترو راه آهن , دشمنی بی جهت , بسيج , سیتی رم , عضو تیم هسته ای , لزوم مشارکت در انتخابات , نقش رستم , بیماری غفونی , ازادیخواه , جنگ قدرت , روابط اقتصادی و مالی , موزه علوم , محمد رهبر , آیت‌الله گلپایگانی , استاندارد ملی , زیبا سازی شهر , نشست تخصصی سینمای کودک , فوتبال دسته دوم , تنش دیپلماتیک , مرگ مرموز رن باردار , پایگاه سلامت , مرکز نواوری میراث فرهنگی , قمت مسکن , بهادری , پروتئین ناگت , عملکرد مغز , نفت گاز , میهمانان ویژه , کمیسیون امنیت , کهنوج , استاندارد چارترد , استان صنعا , روابط عربستان و ایران , مردانی در آفتاب , شیخ صدوق , 18میلیارد ریال , فوتبل و کاراته , نام هیئت , اداره کل اوقاف , نیلگون مینا , اتمام ساخت , درختان , سی سی یو ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
روانشناسی اجتماعی , مضرات , نژاد , پردهٔ اول: آغاز صحنهٔ دوم (اتاق مطالعهٔ مائو) , سوختگی‌ها ـ burns , دامن کشان همی‌شد در شرب زرکشیده , استفاده از هوش , مهاجرین جنگی , ای دیدن تو حیات جانم , حرکت انتقالی , چشم امید به مژگان‌تر خود داریم , اسناد ترانزیت , مارانائو , انواع شیوه‌های زندگی (۲) , بازم صنما چه می‌فریبی , مناطق صنعتی , خانهٔ امید سالار , هر کجا حیرانم اندر چشم گریانم توئی , اتومبیل سازی , هله ای دلی که خفته تو به زیر ظل مایی ,

برخی منابع مهم خبری
pix2pix.org پیکس تو پیکس , gerdab.ir گرداب , shafaf.ir شفاف , honarpress.com هنر پرس , shahidnews.com شهیدنیوز , ut.ac.ir دانشگاه تهران , borhan.ir برهان , jahaneghtesad.com جهان اقتصاد , arshnews.ir عرش , javanemrooz.com جوان امروز , zamandaily.ir روزنامه زمان , hayat.ir حیات , unp.ir اخبار دانشگاهی , talanews.com طلانیوز , digiato.com دیجیاتو , parsapress.ir پارسا , pariyana.com پریانا , icana.ir خانه ملت , sena.ir سنا , narenji.ir نارنجی , farapix.com فراپیکس , rasekhoon.net راسخون , sobhanehonline.com صبحانه آنلاین , tejaratnews.com تجارت نیوز , rasaneh.org رسانه , jahannews.com جهان نیوز , faternews.ir فاطر , sokhanonline.ir سخن آنلاین , persianacademy.ir فرهنگستان زبان , beytoote.com بیتوته ,

بازرگانی موسایی باغستانی  ◊  09125436383-07633676575
وبگردی
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها