شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

دوومیدانی در ایران


دوومیدانی در ایران
ورزش دو و میدانی در ایران، به ویژه در دوران باستان و روزگاران قدیم به اندازه سوارکاری، چوگان بازی، تیراندازی، کشتی و شمشیربازی رایج نبوده است. اما بی‌تردید جنگاوران و سربازان ایرانی در هر دوره از تاریخ، برای آماده‌سازی و تقویت جسم خود از این ورزش هم غافل نبوده‌اند. شاطرها را شاید بتوان نخستین افرادی به شمار آورد که ورزش و تمرین اصلی آنها از دوران کودکی دویدن بوده است.
در دوره صفویه و پس از آن چنین رسم بود که مردانی چابک و تیزرو در پیشاپیش اسب بزرگان می‌دویدند و راه را برای عبور آنها باز می‌کردند. این دوندگان را شاطر می‌نامیدند. شاطرها، دویدن و تندرفتن را از کودکی تمرین می‌کرند و چون در این کار مهارت می‌یافتند، در یک آزمون مانند مسابقه دو نیز شرکت می‌کردند تا اگر قبول شوند، حکم شاطر دوانی یا استادی بگیرند. در دربار پادشاهان صفوی و بعد از آن، همواره تعدادی شاطر آماده به خدمت بودند و رئیس شاطرها را شاطر باشی می‌گفتند. شاطرها در اوقات فراغت به تمرین دو می پرداختند و از آنجا که افرادی تیز پا و تندرو بودند، برای رسانیدن پیامها نیز مورد استفاده قرار می گرفتند. اما، از عهد مشروطیت به بعد و به دلیل رواج کالسکه و اتومبیل ردایرانف کار و بار شاطرها هم به تدریج از رونق افتاد و این پیشه از میان رفت.
پیدایش ورزش «دو و میدانی» در ایران، به صورت نوین حدود سال ۱۳۰۰ هجری شمسی است. در این سال، میرمهدی ورزنده(معلم ورزش) دوومیدانی را در ایران معرفی کرد و به شاگردان مدارس آموزش داد.
در سال ۱۳۰۳ در میدان مشق تهران، مسابقه‌ای به نام المپیک ایران ترتیب داده شد که در آن ورزشکاران سفارتخانه‌های خارجی و ورزشکاران ایرانی شرکت کردند. مهمترین رشته این رویداد ورزشی «دو و میدانی» بود. در آن سالها وزارت معارف ایران هه ساله جشنواره‌ای ورزشی برای دانش‌آموزان ترتیب می‌داد که بیشتر بر پایه دوومیدانی، شمشیربازی و حرکات ژیمناستیک بود.
احمد ایزدپناه -که او را پدر دو و میدانی ایران می خوانند- از سال ۱۳۰۳ به بعد، به کمک شمس‌الدین شایسته و شعاع معتمد شیرازی در مسجد سپهسالار آن زمان تشکیلاتی به راه انداختند که هدف آن برگزاری مسابقات دو و میدانی بین ورزشکاران محلات و مدارس تهران بود.
در سال ۱۳۱۱، کانون ورزش ایران به همت این کانون در کالج تهران برگزار شد.
در آن سالها (۱۳ - ۱۲ - ۱۱ - ۱۳۱۰) بیشتر مسابقات دو و میدانی با وسایل معمولی و ابتدایی انجام می‌شد و دسته بیل و ریسمان و سنگ ترازو برای پرش با نیزه و پرش ارتفاع و پرتاب وزنه به کار می‌رفت.
در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی از سوی وزارت معارف یک اردوی ورزشی در باغ منظریه تهران ترتیب یافت که اولین سمینار دوومیدانی هم در آنجا تشکیل شد تا این رشته از ورزش را درایران پاریه‌ریزی کند و گسترش دهد. به این ترتیب رشته‌های مختلف دوومیدانی به تدریج در شهرهای بزرگ و کوچک ایران رواج یافت.
اولین حضور بین المللی ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۵۱ دهلی نو بود که علی باغبانباشی در آن سال موفق شد در ۵ هزارمتر مدال طلا و در ۳ هزارمتربامانع مدال نقره به دست آورد. باغبانباشی هفت سال بعد در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ که دومین حضور ایران در این بازیها بود که موفق شد در رشته های ۱۰ هزارمتر و ۵ هزارمتر دو مدال برنز به دست آورد. از قهرمانان بزرگ تاریخ دو و میدانی ایران می‌توان به باغبانباشی، خلیل رضوی، تمیور غیاثی، احمد میرحسینی، جلال کشمیری، فرامرز آصف، سلمان حسام، رضا انتظاری، حمید سجادی، جعفر باباخانی، سجاد مرادی، عباس صمیمی و احسان حدادی اشاره کرد. احسان حدادی تنها ورزشکار ایران بوده است که به مدال طلای جهانی در دو و میدانی دست یافته است. حدادی در مسابقات جهانی جوانان در سال ۱۳۸۳ به مدال طلای پرتاب دیسک دست یافت.


مطالب مرتبط

دوومیدانی؛ صورت سرخ با سیلی

دوومیدانی؛ صورت سرخ با سیلی
۴۵-۴۰سال پیش مسوولین فوتبال برای اینكه تعداد كمی تماشاگر بازی های فوتبال را ببینند مسابقه تیم های مطرح آن زمان یعنی تهران جوان و دارایی را طوری برنامه ریزی كرده بودند كه در امجدیه آن روزها در ساعتی برگزار شود كه از تماشاگران رقابتهای دوو میدانی كشور استفاده كنند. شاهدان می گویند مسابقات دوومیدانی امجدیه را پر كرده بود اما بازی فوتبال بعد از این مسابقات با حضور تنها با ۵۰۰ تماشاگر برگزار شد. نتیجه توجه آن سالها به رشته پایه دوومیدانی طلا هایی بود كه در بازی های آسیایی ۵۸ تا ۷۴ بدست آوردیم و نتیجه بی توجهی بعد از انقلاب این است كه با یك طلا شگفت زده می شویم آن هم طلایی كه پس از ۳۲ سال بدست آمده است.
بهر حال دوومیدانی پس از ناكامی در دهلی، سئول و هیروشیما در كسب مدال و تك برنز پكن و نقره های بانكوك و بوسان بالاخره گوشه ای از وظیفه خود را به انجام رساند و طلایی شد هرچند سهم آن از ۴۶ طلای توزیع شده فقط یكی باشد و از ۱۳۶ مدال توزیع شده هم فقط ۲ مدال به ما برسد.
دوومیدانی در میان تمام ۳۹ رشته ای كه در دوحه۲۰۰۶ برگزار شد مقبول ترین رشته بود بطوری كه ۴۲ كشور در مسابقات دوومیدانی دوره پانزدهم شركت داشتند و تنها سه كشور بوتان و برونئی و میانمار دوومیدانی كار به دوحه اعزام نكرده بودند. كشوری مثل كامبوج كه كلا ۶ ورزشكار در ۳ رشته به دوحه اعزام كرده بود ۲ نماینده در دوومیدانی داشت از سوی دیگر كشورهایی مثل بحرین با ،۲۸ عربستان با ،۳۱ كره با ،۳۴ قزاقستان با ،۳۹ ژاپن با ۵۸ و چین با ۵۲ ورزشكار دوومیدانی را جدی گرفتند و در پایان هم مدال ها را درو كردند. عربستان در رده مردان با ۵ طلا، بحرین با ۳ طلا، ۴ نقره، ۲ برنز و قطر با ۳ طلا ۴ نقره و یك برنز مقام های اول تا سوم را كسب كردند.
چین و ژاپن هم ۳ طلا در مردان كسب كردندبا این تفاوت كه ژاپن ۷ برنز داشت و چین ۴ برنز البته هر دو ۳ نقره گرفته بودند.۶ كشور قزاقستان، تایلند، كره، ایران، تاجیكستان و لبنان هم الباقی طلاها تا عدد ۲۳ را كسب كردند و مردان ما با یك طلا و یك برنز در میان ۱۶ كشوری كه در مردان مدال گرفتند همراه با تایلند هشتم شدند. در بخش زنان داستان فرق می كرد و چینی ها حاكم مطلق بودند ۱۱ طلا، ۶ نقره و ۴ برنز و جمعا ۲۱ مدال از ۶۷ مدال توزیع شده در بخش زنان به چینی ها رسید یعنی بیش از ۳۱ درصد مدالها اما در بخش زنان قزاقها جبران كردند و ۳ طلا، دو نقره و ۶ برنز گرفتند تا دوم شوند بحرینی ها هم با یك نقره ویك برنز كمتر سوم شدند تا خود را به عنوان یك قدرت در دوومیدانی آسیا و حتی جهان معرفی كنند ( قابل توجه مسوولین ورزش ما).
در كل ۱۸ كشور توانستند از ۱۳۶ مدال توزیع شده سهمی ببرند كه البته ما با ۲ مدال در رده بندی بر اساس مجموع مدالها تیم چهاردهم بودیم و براساس مرغوبیت مدال تیم یازده مسابقات دو ومیدانی شدیم در حالی كه سه نفر فینالیست داشتیم كه چهارم یا پنجم شدند تا گوانگجو صبر می كنیم. در ادامه به بررسی نتایج ۱۴ نماینده ایران در مسابقات دوومیدانی بازی های آسیایی می پردازیم.
● احسان حدادی آبروداری كرد
حدادی تا پرتاب چهارم خود ۱۴-۱۵ ایرانی حاضر در استادیوم خلیفه را نگران كرده بود او نفر دوم بود و پرتابگر عربستانی نفر اول اما در پرتاب پنجم احسان خودش شد و دیسك را بالای ۶۳ متر پرتاب كرد تا طلا بگیرد و جالب اینكه در پرتاب ششم پرتابگر قطری به ركورد بالای ۶۲ متر رسید ونقره گرفت تا پرتابگر عربستانی سوم شود درست مثل سال پیش در بازی های غرب آسیا.
● احسان مهاجر شجاعی؛ برنز به رنگ طلا
كمتر كسی تصور می كرد در حضور قهرمانان جهان در ۸۰۰ متر احسان دوم تیم شانسی داشته باشد اما مهاجر شجاعی كار كرد كارستان و توانست در حضور مردان مطرح این ماده در جهان سوم شود و دومین مدال ایران را كسب كند البته در سكوت مطلق چرا كه غیر از یك مربی و دو سه خبرنگار ایرانی كسی شاهدافتخارآفرینیاو نبود.
● عباس صمیمی؛ سقوط سه پله ای
عباس می توانست نفر سوم پرتاب دیسك شود اما پرتابگر قطری كه در ۵ پرتاب اولیه اش به زور به ۵۸ متر رسیده بود در آخرین پرتاب دیسك را ۶۲ متر پرتاب كرد ونقره گرفت تا دارنده مدال نقره بوسان چهارم شود وبی مدال بماند.
● محسن ربانی؛ ركورد ایران را شكست
تقریبا هیچ كس انتظار نداشت نماینده ایران در پرش با نیزه روی سكو برود اما محسن ربانی غیرت بخرج داد و تا پای سكو رفت عبور او از روی مانع ۳۰/۵ متری او را روی سكوی چهارم قرار داد در حالی كه پرنده قزاق به زور از مانع ۴۰/۵ عبور كرد همان مانعی كه محسن فقط با بد شانسی مغلوب او شد به هرحال چهارمی او كه همراه با جابجایی ۱۰ سانتی متری ركورد ایران بود كمتر از سومی مهاجر شجاعی نبود.
● رضا بوعذار؛ امان از كمبود امكانات
او پنجمین نفری بود كه از خط پایان دوی ۴۰۰ متر مردان گذشت اما از نتیجه اش راضی نبود و عدم حضور ماساژور را نتیجه عملكردش می دانست او مدال می خواست اما نتوانست به آن دست پیدا كند اما نوید ظهور یك دونده خوب در ۴۰۰ متر راداد اگر به حاشیه نرود و در این كمی امكانات بی انگیزه نشود.
● سجاد مرادی؛ یا مدال یا هیچ
وقتی دور سوم فینال ۱۵۰۰ متر به پایان رسید و سجاد مطمئن شد نمی تواند رشید رمزی را بگیرد و سوم شود قید مسابقه را زد و حتی تلاش نكرد به خط پایان برسد به این ترتیب او حالا حتی عنوان هشتم ۱۵۰۰ متر راهم ندارد در صورتی كه اگر به مسابقه اش ادامه می داد نفر چهارم بود.
● هادی سپهرزاد؛ دور از انتظار
نماینده دهگانه ایران سال پیش در یك حادثه از ناحیه دست دچار آسیب دیدگی مهمی شد كه همه می گفتند او دیگر نمی تواند برگردد اما او برگشت وحتی ركورد ایران راهم شكست بطوریكه اورا یكی از شانس های مدال می دانستند اما او دور از انتظار بود حتی برای خودش و البته هفتم شد.
● مهدی شاهرخی پرتاب ناامید كننده
نماینده پرتاب چكش ما نتوانست حتی به دارایی خودش هم نزدیك شود هرچند باركورد خودش هم مدال نمی آورد.
● محمد ارزنده؛ خودش نبود
نفر چهارم پرش طول جوانان جهان باید بهتر از آنچه كه دیدیم نتیجه می گرفت اما او خودش نبود و حتی نتوانست به جمع ۸ فینالیست مسابقات راه پیدا كند.
● روح الله عسگری؛ خطا و حذف
در جایی كه كورددار وقهرمان جهان حاضر بود عسگری كه امید زیادی به مدال آوری او بود نتوانست در ۱۱۰ متر با مانع كاری كند و در همان دور اول با دو خطا حذف شد.
● افشین داغر حمادی؛ فقط كسب تجربه
برای نماینده پرش سه گام ایران حضور در بازی های آسیایی فقط حكم كسب تجربه را داشت و بس.
● مریم طوسی
در ۲۰۰ متر زنان یك دونده محجبه و سریع بحرینی مدال طلا گرفت و طوسی در همان دور اول حذف شد فرق بانوان ایرانی با سایرین توجه است البته طوسی در ۴۰۰ متر بهتر نتیجه گرفت.
● لیلا ابراهیمی و مینا پورسیفی
نه ۸۰۰ متر و نه ۱۵۰۰ متر هیچ كدام برای دوندگان زن ما خوش یمن نبودند هر چند ابراهیمی بهتر نتیجه گرفت.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.