شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

مشت زنی ایران در بازی‌های آسیایی


مشت زنی ایران در بازی‌های آسیایی
پس از حضور مشت زنان ایرانی در بازیهای المپیک ۱۹۴۸ لندن، یک تیم ۹ نفره از ایران در سومین دوره بازی های آسیایی در سال ۱۹۵۸ در توکیو ژاپن شرکت نمود و حاصل اولین حضور ایران ۳ مدال نقره و ۳ مدال برنز بود. تیم ایران را ایزار ایلخا نوف، کاریت کوچار، صادق علی اکبر زاده، حسن پاک اندام، وارزیک قازاریان، سورن پیرجانیان، امیر یاوری، لئون خاچاطوریان و اکبر خوجینی تشکیل می دادند.
● نتایج مشت زنان ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸
▪ وزن اول (۵۱ کیلو):
ایزارایلخانوف (مدال برنز)
▪ وزن پنجم (۶۳/۵ کیلو):
وارزیک قازاریان (مدال نقره)
▪ وزن ششم (۶۷ کیلو):
سورن پیر جانیان (مدال نقره)
▪ وزن هفتم (۷۱ کیلو):
امیر یاوری (مدال برنز)
▪ وزن هشتم:
لئون خاچاطوریان (مدال نقره)
▪ وزن نهم:
اکبر خوجینی (مدال برنز)
با این نتایج تیم ایران در مکان چهارم آسیا قرار گرفت.
در بازیهای ۱۹۶۲ جاکارتا ایران حضور نداشت. چهار سال بعد در بازیهای آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک تیم مشت زنی ایران متشکل از: ویلهلم یونانی، ناصر آقایی، التفات طالبی، روبرت آتون، ایرج سلامی کهن، امیر دلال، آلوش عباسی وحسین فتحیان پور به ۴ مدال برنز دست یافت.
● مدال آوران تیم ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۶۶
▪ ۵۷ کیلوگرم:
ناصر آقایی (مدال برنز)
▪ ۶۰ کیلوگرم:
التفات طالبی (مدال برنز)
▪ ۸۱ کیلوگرم:
آلوش عباسی (مدال برنز)
▪ ۸۱+ کیلوگرم:
حسین فتحیان پور (مدال برنز)
در بازیهای آسیایی ۱۹۷۰ تیم مشت زنی ایران شامل حسن ملک لو، سید عمران خاتمی، دامون بابایی، محمد ساروخانی و غلامحسین پاک منش به یک مدال نقره و دو مدال برنز دست یافت.
● مدال آوران تیم ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۷۰
▪ ۷۱ کیلو:
محمد ساروخانی (مدال برنز)
▪ ۷۵ کیلو:
غلامحسین پاک منش (مدال برنز)
▪ ۸۱+ کیلو:
سید عمران خاتمی (مدال نقره)
بازیهای آسیایی تهران اوج درخشش مشت زنی ایران بود در این دوره تیم ایران صاحب ۱۰ مدال شد.(۳ طلا، ۲ نقره و۴ برنز)
● مدال آوران تیم ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۷۴
▪ ۴۸ کیلوگرم:
عبدالرضا انصاری (مدال نقره)
▪ ۵۴ کیلوگرم:
هاملت میناسیان (مدال برنز)
▪ ۵۷ کیلوگرم:
جبار فعلی (مدال نقره)
▪ ۶۰ کیلوگرم:
حسین مدار دوست (مدال برنز)
▪ ۶۳/۵ کیلوگرم:
فرشید انتقامی (مدال برنز)
▪ ۶۷ کیلوگرم:
احمد پور افتخاری (مدال برنز)
▪ ۷۱ کیلوگرم:
شریف دلارام (مدال طلا)
▪ ۷۵ کیلوگرم:
وارتکس پارسانیان (مدال برنز)
▪ ۸۱ کیلوگرم:
ماسیس هامبارسو نیان (مدال طلا)
▪ ۸۱+ کیلوگرم:
عبد الرضا انداوه (مدال طلا)
تیم ایران پس از کره جنوبی به مقام دوم آسیا رسید.
در بازیهای آسیایی ۱۹۷۸ به علت شرایط نامناسب سیایی ایران دربازیهای آسیایی شرکت نکرد، چهار سال بعد در بازیهای سال ۱۹۸۲ در دهلی نو هر چند ورزش ایران در چهار رشته حضور داشت ولی مشت زنی در میان آنها نبود. در بازیهای ۱۹۸۶ هم تیم مشت زنی ایران به رقابت ها اعزام نشد. پس از ۱۶ سال غیبت بالاخره بوکسورهای ایرانی توانستند در بازیهای آسیایی ۱۹۹۰ پکن شرکت نمایند که این حضور برای ایران یک مدال نقره و دو نشان برنز به همراه داشت.
● مدال آوران تیم ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۹۰
▪ وزن ۷۵ کیلوگرم:
سیامک ورزیده (مدال برنز)
▪ وزن ۸۱ کیلوگرم:
علی اصغر کاظمی (مدال نقره)
▪ وزن ۹۱+ کیلوگزم:
ایرج کیارستمی (مدال برنز)
در بازیهای ۱۹۹۴ هیروشیما پس از ۲۰ سال ایران صاحب مدال طلا در مشت زنی گردید و ایوب پور تقی فرشچی به این مهم دست یافت. ایران در مجموع یک طلا، یک نقره و ۲ برنز به دست آورد و در جایگاه ششم آسیا قرارگرفت.
● مدال آوران تیم ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۹۴
▪ ۶۷ کیلوگرم:
انوشیروان نوریان (مدال برنز)
▪ ۸۱ کیلوگرم:
ایوب پور تقی فرشچی (مدال طلا)
▪ ۹۱ کیلوگرم:
بهمن عزیز پور (مدال برنز)
▪ ۹۱+ کیلوگرم:
محمد رضا صمدی (مدال نقره)
چهار سال بعد در بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک، دوباره مشت زنی ایران دچار نزول شد و تنها به دو مدال (۱ نقره و ۱ برنز) دست یافت.
● مدال آوران تیم ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۹۸
▪ ۹۱ کیلوگرم:
روح الله حسینی(مدال برنز)
▪ ۹۱+ کیلوگرم:
محمد رضا صمدی(مدال نقره)
متأسفانه مشت زنی ایران دچار نزول بسیار شدیدی گردید به طوریکه در بازیهای آسیایی ۲۰۰۲ بوسان به هیچ مدالی دست نیافت.
● مدال آوران تیم ایران در بازی های آسیایی ۲۰۰۶
▪ ۶۹ کیلوگرم:
محمد ستارپور (مدال برنز)
▪ ۸۱ کیلوگرم:
مهدی قربانی (مدال برنز)
▪ ۹۱ کیلوگرم:
علی مظاهری (مدال طلا)
▪ ۹۱+ کیلوگرم:
جاسم دلاوری (مدال برنز)


منبع : سایت پارس اسپورت

مطالب مرتبط

حریفتان را ضربه‌فنی کنید به همین راحتی!

حریفتان را ضربه‌فنی کنید به همین راحتی!
ژان ـ فرانسوا لنوگو یکی از بهترین مبارزان فرانسوی در رشته مبارزات آزاد است. او شگردهای خاص خودش را دارد. در این‌جا او دو تا از شگردهایش را برای ما می‌گوید.
ژان فرانسوا در بسیاری از تورنمنت‌های بین‌المللی مبارزات آزاد خوش درخشیده است. حدود سی و چهار یا پنج سال سن دارد او ۱۶ پیروزی و ۸ شکست را تجربه کرده است. او وو توآت که یک هنر رزمی ویتنامی هست را نیز کار کرده است و در حال حاضر آن را آموزش می‌دهد. لنوگو یک بدنی متناسبی دارد (قد ۸۳/۱ و وزن ۸۴ کیلوگرم) و همه این‌ها به خاطر تمرینات منظم بدنسازی و عضله‌سازی اوست. ژان ـ فرانسوا در ضمن هنرپیشه ـ بدل هم هست ولی امروز بیشتر ترجیح می‌دهد روی رینگ دیده شود تا جلوی دوربین‌های فیلمبرداری؟
● تمرین چند ضرب: قفل آرنج اکمیورا، روی زمین
برای این حرکت باید دنبال موقعیت مناسب بگردید. من خودم همیشه در ضد حمله از این فن استفاده می‌کنم. ابتدا پاهایم را پشت پاهای حریف قلاب می‌کنم، او را روی زمین پرتاب کرده و بعد از این حرکت استفاده می‌کنم. آن‌قدر سریع و سفت و سخت باید حریف را خفت کنید تا فرصت نداشته باشد حالتش را تغییر دهد.
۱) بعد از یک پرتاب، حالا روی حریف نشسته‌ام. سعی می‌کنم دستانم را روی شانه‌های او قلاب می‌کنم تا بتوانم در موقیعت مناسب او را بلوکه کنم.
۲) دست چپم را دور دستش حلقه می‌کنم در حالی‌که با دست دیگرم مچ همان دست را گرفته‌ام تا این دست را کاملاً در اختیار داشته باشم.
۳) در حالی‌که حواسم به حریف است تا غافل‌گیر نشوم، دست‌ها را که قفل کرده بودم به سمت پشت بدن او می‌کشم.
۴) پایم را بالا کشیده و پشت گردن او می‌گذارم، او به‌طور اتوماتیک به سمت جلو خم می‌شود در حالی‌که هنوز دستش در دست من قفل شده است.
۵) پای دیگرم را هم پشت کمرش می‌گذارم تا نتواند بچرخد باید قدرت هرگونه تغییر حالت و چرخشی را از او بگیرم.
۶) دستش را به سمت بالا می‌کشم. این حرکت به شدت دردناک است.
● قفل قوزک پا روی یک ضربه مستقیم مشت
ضربه‌ای مؤثر و خیلی خطرناک است چون قوزک پا بسیار حساس می‌باشد. باید تا جائی که امکان دارد پاها نزدیک بدن باشند و درست حریف را بلوک شود تا شرایط بالعکس و به نفع او تغییر نکند. ولی اگر حریف زبر و زرنگ باشد با پاهایش لگدی به ران شما خواهد زد و خطر متوجه شما خواهد شد. پس خیلی مراقب باشید.
۱) مقابل ضربه مشت مستقیم حریف جاخالی می‌دهم با یک ضربه که به سبک بوکس حواله او می‌کنم بعد روی زانوهایم خم می‌شوم و به شانه‌هایش نزدیک می‌شود.
۲) پای جلوئی‌ام را پیش می‌کشم و تغییر جهت می‌دهم. در قسمت پهلوی حریف قرار می‌گیرم. سرم درست چسبیده به پشت بدن اوست وگرنه او می‌تواند به راحتی بچرخد.
۳) پاهایم را از بین پاهای او رد می‌کنم، روی زمین قرار می‌گیرم تا خودم را به سمت چپ انداخته، در صورت فرود احتمالی او زیر تنه او قرار نگیرم.
۴) دست چپم را دور پای او پیچیده‌ام تا نتواند حرکت کند، قوزک پای او درست بین بالاتنه و دست من قرار گرفته است.
۵) پای چپم را دور ران پای او می‌پیچم. او الان تعادلش را از دست داده است. پائین تنه‌ام به کلی از روی زمین بلند شده و بعد فرود می‌آیم.
۶) وقتی روی پایم فرود می‌آیم، حواسم به پای اوست چون او مجبور است بیفتد.
۷) بالاتنه‌ام را بالا می‌کشم، پای چپش را در دست راست دارم، و می‌توانم با دست دیگرم او را به سمت خودم بکشم.
۸) می‌خواهم هر دو شانه‌اش را به خاک بمالم پس باسن‌هایم را بالا می‌آورم، در این‌جا او مقاومتش خواهد شکست چون من هم‌زمان زانو و قوزک پایش را به سختی در اختیار دارم.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟ - داستان دلواپسانی که منافع جناحی را بر مصالح مردم و نظام ترجیح می دهند را ببینید.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.