پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

کی بچه دار شویم؟


کی بچه دار شویم؟
● کی بچه دار شویم؟ کی بچه دار نشویم؟
زنان در بین سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی بالاترین قابلیت باروری را دارند و با افزایش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها کاهش می‌یابد و احتمال ناباروری بیشتر می‌شود .
امروزه به دلیل افزایش مشکلات اجتماعی و اقتصادی، ادامه تحصیل، بالا رفتن سطح توقع دختران و پسران و بسیاری دلایل دیگر، سن ازدواج بیشتر از قبل شده و جوانان دیرتر از گذشته به فکر تشکیل زندگی مستقل و خانواده می افتند. سن ازدواج، نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از جوامع در سراسر دنیا افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهد، از سال ۱۹۸۰، تعداد زنانی که در ۳۰ سالگی اقدام به بچه‌دار شدن می‌کنند، بیش از گذشته افزایش یافته است، در حالی که تعداد زنانی که پیش از ۳۰ سالگی بچه‌دار می‌شوند، بسیار کم شده است.
عوامل زیادی در زندگی زوجین منجر شده است که تمایل به بچه‌دار شدن برای آنها اهمیت کمتری داشته باشد. همان‌طور که گفتیم ادامه تحصیل، بهبود وضعیت اقتصادی و جایگاه اجتماعی و تلاش برای داشتن شغل مناسب از عواملی است که موجب شده زوجین، بچه‌دار شدن را جزء اولویت‌های بعدی خود قرار دهند.
در دسترس بودن وسایل پیشگیری از بارداری و تاثیرات گسترده و طولانی آنها و افزایش آگاهی و اطلاعات زوجین از این وسایل، از عوامل موثر بر دیر بچه‌دار شدن آنهاست.
● سن و بارداری
به تاخیر انداختن بارداری، تا زمانی که خانواده به بهترین شرایط از نظر اجتماعی و اقتصادی و ... برسد، می‌تواند روی باروری زن و مرد تاثیر بگذارد و باروری را با مشکل مواجه کند.
افزایش سن، قابلیت باروری را در زنان بیش از مردان تحت تاثیر قرار می‌دهد طوری که زنان سریع‌تر از مردان قدرت بچه‌دار شدن را از دست می‌دهند. زنان در بین سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی بالاترین قابلیت باروری را دارند و با افزایش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها کاهش می‌یابد و احتمال ناباروری بیشتر می‌شود. قدرت باروری در مردان، دیرتر از زنان از بین می‌رود.
مردان قادرند مدت زمان بیشتری نسبت به زنان، قابلیت باروری خود را حفظ کنند.
بسیاری از زوجین،a یعنی تقریبا ۹۲ درصد آنها در صورتی که از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده نکنند و به طور منظم در روزهای معینی از چرخه قاعدگی زن، روابط جنسی داشته باشند، تا ۲ سال بعد از ازدواج باردار خواهند شد. روابط جنسی در روزهای معینی از یک چرخه که معمولا در روزهای قبل از تخمک‌گذاری است، شانس باروری را افزایش می‌دهد.
تقریبا ۸ درصد زوجین، بعد از ۲ سال اول بارداری بچه دار نمی‌شوند. در صورتی که زنی بالای ۳۵ سال ازدواج کند و یک سال دیگر هم از بارداری جلوگیری کند، -شانس بچه‌دار شدن او کاهش می‌یابد. بنابراین در صورتی که سن شما بالای ۳۵ سال است، بهتر است بیشتر به بچه‌دار شدن فکر کنید؛ چون بسیار مهم است که ناباروری زودتر تشخیص داده و سریع‌تر درمان بشود.
بسیاری از پزشکان قبل از اقدام برای درمان ناباروری به زوجین توصیه می‌کنند، حداقل یک سال از وسایل پیشگیری استفاده نکنند. البته این توصیه برای زوجین زیر ۳۵ سال است اما این پزشکان توصیه می‌کنند در صورتی که بالای ۳۵ سال دارید و در بارداری با مشکلی مواجه‌اید، باید سریع‌تر ‌دنبال درمان باشید.
● چرا قدرت باروری به سرعت کاهش می‌یابد؟
به محض اینکه سن زنان افزایش می‌یابد، عوامل زیادی روی باروری تاثیر می‌گذارند و بارداری را با مشکل مواجهه می‌کند. در مجموع، وقتی سن ما افزایش می‌یابد، سلامت عمومی ما نیز کاهش می‌یابد. بیماری‌های موجود ممکن است بدتر شده، یا خدای ناخواسته بیماری جدیدی گریبانگیر ما ‌شود. وقتی پا به سن می‌گذاریم قدرت باروری ما تحت تاثیرعواملی قرار می‌گیرد.
● این عوامل شامل:
۱) اختلا‌ل در تخمک‌گذاری:
عملکرد فولیکول‌ها در تخمدان‌ها دچار مشکل می‌شود. با افزایش سن، تعداد تخمک‌های تازه و با قابلیت باروری کم می‌شود و تخمک‌ها بسیار سریع‌تر از قبل رها می‌شوند.
۲) سیکل قاعدگی :
با افزایش سن و نزدیک‌ترشدن به سن یائسگی، نظم چرخه قاعدگی به هم می‌خورد و قاعدگی نامنظم‌تر می‌شود.
۳) تغییرات رحمی:
بافت رحم که آندومتر نامیده می‌شود، ممکن است نازک‌تر شده و توانایی کمتری برای نگهداری تخم لقاح یافته داشته باشد.
۴) ترشح دستگاه تناسلی:
ترشحات واژن کمتر و غلظت آن بیشتر می‌شود و از حالت مایع رقیق در می‌آید به طوری که اسپرم قدرت حرکت و شنا در این مایع را ندارد.
۵) بیماری‌هایی که روی باروری تاثیر می‌‌گذارند:
بعضی بیماری‌ها می‌توانند روی دستگاه تولید مثل اثر بگذارند. با افزایش سن، گاهی بعضی بیماری‌ها بدتر می‌شود و بعضی‌ بیماری‌ها نیز که به‌صورت مناسب درمان نمی‌شوند، باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بیماری‌هایی مانند تخمدان پر از کیستیک، کلامیدیا و یا بیماری آندومتریوز یا بیماری‌های مزمن و سایر عوامل خطر می‌توانند روی باروری اثر بگذارند.


منبع : ایرانیان انگلستان

مطالب مرتبط

چرا جنین سقط می‌شود؟

چرا جنین سقط می‌شود؟
بیان این نکته که زنان زیادی سقط خود‌به‌خودی را تجربه می‌کنند، دلیل بر ساده ‌انگاشتن این اتفاق تلخ نیست. وقتی بارداری بدون تولد نوزاد خاتمه یابد، ا‌نگار کوه آرزوهایت فرو ریخته و‌دنیا بر سرت خراب می‌شود. پاسخ به این سوال که: <چرا این اتفاق رخ داد؟> نمی‌تواند از درد آن بکاهد اما می‌تواند کمک کند تا درک کنی چرا پزشکت اصرار می‌کند مراقبت‌های خاصی را انجام دهی تا قدمی هر چند کوچک در مسیر آرزوهایت برداری.
● وقتی بچه می افتد
سقط یعنی قطع بارداری پیش از هفته بیستم حاملگی و اصطلاح سقط خودبه‌خودی را پزشکان در مورد حاملگی‌هایی بکار می‌برند که به علل طبیعی پایان می‌یابند. حدود ۰۱ تا ۰۲ درصد حاملگی‌ها به سقط خودبه‌خودی می‌انجامد. علایم سقط عبارتند از:
▪ لکه‌بینی یا خونریزی از مهبل
▪ درد یا انقباضات دردناک شکمی و یا کمری
▪ خروج بافت یا مایع از مهبل
البته تا ۰۴ درصد زنان حامله در زمانی از حاملگی خونریزی را تجربه می‌کنند، اما تنها نصف این موارد به سقط می‌انجامد.
● چرا و به چه علت؟
ورزش سبک، مقاربت جنسی، کار کردن یا حمل وسایل سنگین موجب سقط نمی‌شود. تهوع و استفراغ اوایل بارداری حتی اگر بسیار شدید باشد، موجب سقط نمی‌شود و هیچ شواهدی موجود نیست که افتادن یا ضربه یا یک هراس ناگهانی بتواند موجب سقط شود.
اما در اغلب موارد سقط، می‌توان ردپای نقایص ژنتیکی را یافت. خیلی به ندرت ممکن است نقصی در سلامت مادر به عنوان علت زمینه‌ای وجود داشته باشد.
▪ علل ژنتیکی:
تقریبا نیمی از سقط‌های اولیه به‌دلیل مشکلات ژنتیکی و کروموزومی جنین اتفاق می‌افتد. به‌طور مشخص، این مشکلات از والدین به بچه‌ ارث نرسیده، بلکه در نتیجه خطایی بوده که به‌طور شانسی در زمان تقسیم‌ سلولی و نمو جنین رخ داده است.
▪ علل محیطی:
در این حالت سقط خودبه‌خود دیرتر به‌وقوع می‌پیوندد، مثلا حتی در سه ماهه دوم بارداری. این علل عبارتند از:
۱) افزایش شدید فشار خون مادر
۲) مرض قند‌کنترل نشده مادر و سایر اختلالات‌ هورمونی (هیپوتیروئید)
۳) مشکلات سیستم ایمنی و بیماری‌های خود ایمنی
۴) وجود استعداد لخته شدن خون
۵) مشکلات رحمی یا گردن رحم
۶) عفونت‌ها مانند هرپس دستگاه تناسلی مادر.
● سقط در نگاه پزشک
اگر شما به‌دلیل خونریزی از مهبل به پزشکتان مراجعه کنید، او ابتدا یک معاینه لگنی انجام می‌دهد که ببیند آیا دهانه رحم باز شده است یا نه. احتمالا یک سونوگرافی جهت بررسی وضعیت حاملگی شما انجام خواهد داد. بدین ترتیب او می‌تواند از وجود جنین و ضربان قلب او مطمئن شود و اینکه آیا جنین طبق جدول رشد کافی داشته و اندازه او نسبت به کیسه زرده و کیسه آمنیون (که دور جنین را گرفته) تناسب کافی دارد یا نه؟
● انواع سقط
یک تقسیم بندی قدیمی می‌گوید سقط ۵ نوع است:
۱) تهدید به سقط:
زمانی که شما خونریزی دارید اما دهانه رحمتان هنوز باز نشده است، شما تهدید به سقط شده‌اید. این بدین معنی نیست که حتما شما جنین را سقط خواهید کرد. اغلب این نوع حاملگی‌ها بدون مشکلات بیشتری ادامه می‌یابد.
۲) سقط اجتناب‌ناپذیر:
وقتی شما خونریزی دارید و رحمتان منقبض شده و دهانه‌اش باز شده است، یک سقط اجتناب‌ناپذیر در حال روی دادن است. در این حالت نمی‌توان جلوی سقط را گرفت.
۳) سقط کامل:
اگر شما سقط جنین کردید و هیچ چیزی از بافت حاملگی در رحم شما باقی نمانده در این حالت سقط کامل بوده است که معمولا سقط‌های قبل از هفته دوازدهم، کامل هستند.
۴) سقط ناقص:
اگر شما اغلب بافت حاملگی را دفع کرده‌اید اما کمی از آن هنوز در رحم باقی مانده است، شما یک سقط ناقص داشته‌اید.
۵) سقط فراموش شده:
پزشکان به حالتی این اصطلاح را اطلاق می‌کنند که سونوگرافی جنین را مرده نشان دهد یا جنین اصلا تشکیل نشده باشد، اما مادر هیچگونه علایم سقط نداشته باشد. معمولا در این موارد هیچگونه اقدام درمانی به جز حمایت‌های روحی لازم نیست. البته اگر شما خونریزی شدید، انقباضات شدید دردناک یا خطر عفونت داشته باشید، حتما اقدام درمانی توصیه می‌شود.
● چه باید کرد؟
اگر شما با تهدید به سقط روبرو شوید، پزشک به شما خواهد گفت که باید استراحت کنید تا خونریزی یا درد شما فروکش کند. اگر چه نامعقول نیست اما هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر اینکه استراحت بتواند تغییری در پیامد حاملگی ایجاد کند، موجود نیست. مهم‌ترین اثر آن این است که به شما اطمینان می‌دهد که در صورت تهدید به سقط، دسترسی به مراقبت‌های پزشکی دارید.
درصورت سقط ناکامل یا اجتناب‌ناپذیر، درمان جراحی در زمانی که دهانه رحم باز شده و شما خونریزی و درد دارید بهترین درمان است. به‌دلیل استفاده از سونوگرافی، اغلب زنان بسیار پیش از اینکه علایم سقط شروع شود، متوجه آن می‌شوند. در این صورت شما چند گزینه انتخابی خواهید داشت. اول اینکه می‌توانید هیچ اقدامی صورت ندهید تا روند سقط به طور طبیعی پیش برود، دوم اینکه می‌توانید با دارو این روند را تسریع کنید.
▪ مدیریت بارداری:
این روش به شما اجازه می‌دهد منتظر بمانید تا بدن بافت حاملگی را به‌طور طبیعی به بیرون براند. معمولا این اتفاق در طی ۱ تا ۳ هفته بعد از مرگ جنین رخ می‌دهد. اگر وضع شما پایدار است، علایم عفونت ندارید و نمی‌خواهید هیچ مداخله پزشکی صورت بگیرد، این گزینه بهترین است. با این وجود از نظر روانی خیلی سخت است که صبر کنی، وقتی می‌دانی که بارداری پیشرفت نمی‌کند!
▪ درمان دارویی:
داروهای مشخصی می‌توانند موجب شوند که بدن شما بافت‌ حاملگی را به بیرون براند. شما می‌توانید از داروهای خوراکی یا آنهایی که از طریق مهبل تجویز می‌شوند، استفاده کنید.
▪ درمان جراحی:
در یک عمل کوچک جراحی که به آن دی- اند- سی یا کورتاژ می‌گویند، گردن رحم باز شده و محتویات (ساک‌حاملگی) به آرامی به خارج رحم مکیده می‌شود. گاهی این وسیله بلند با یک حلقه در سر آن (کورت) بعد از مکش مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دیواره‌های رحم تراشیده شود و بدین وسیله از تخلیه آن اطمینان خاطر پیدا شود.
● خانم‌ها مواظب باشید!
۱) هر چه سن شما بیشتر باشد به‌خصوص اگر بالای ۵۳ سال داشته باشید، بیشتر مستعد سقط هستید.
۲) زنانی که دو بار یا بیشتر حامله شده‌اند بیشتر در معرض خطرند.
۳) اگر قبلا سه بار یا بیشتر سقط جنین داشته‌اید، احتمال سقط در شما بیشتر است.
۴) زنان سیگاری در معرض بروز سقط بیشتری هستند.
۵) آنهایی که در بارداری الکل مصرف می‌کنند دو برابر زنانی که مصرف نمی‌کنند، دچار سقط می‌شوند.
۶) طبق شواهد مصرف روزانه کافئین موجب سقط می‌شود. (طبق بعضی مطالعات مصرف ۴ تا ۵ فنجان قهوه با افزایش خطر سقط همراه است.)
۷) زنانی که بیماری‌های جسمی مانند دیابت و مشکلات تیروئید و عفونت‌های لگنی و رحمی دارند بیشتر در معرض خطر هستند.
● ختم کلام
شما از نظر بدنی خیلی زود بعد از سقط به حالت طبیعی بازمی‌گردید. اما بهبودی روحی- روانی ممکن است بیشتر طول بکشد. ممکن است بلافاصله بعد از دوره ماهانه بعدی، حامله شوید، اما عاقلانه این است که چند دوره ماهانه صبر کنید تا هم از نظر بدنی و هم از نظر روحی برای یک بارداری جدید آماده شوید.
اگر یک بار سقط داشته‌اید، شانس موفقیت حاملگی‌ بعدی شما مانند کسی است که اصلا سقط نداشته است. اگر شما سه بار پی‌درپی دچار سقط خود به ‌خودی شده‌اید، برای بررسی علل قابل درمان آن به متخصص مراجعه کنید.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!