شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

BROTHERS IN ARMS


BROTHERS IN ARMS
برادران در ارتش: غلتیده در خون (EARNED IN BLOOD)
استقبال از قسمت اول این بازی اول شخص به‌حدی بود که سازنده و ناشرش یعنی Grearbox و Ubisoft را بر آن داشت تا قسمت دوم بازی را در اواخر همان سالی که قسمت اول را ساخته بودند (یعنی سال ۲۰۰۵) برای کنسول‌های PS۲ ، XBOX ، PC مختص سنین بزرگسال (M) روانهٔ بازار کنند.
● داستان بازی:
روایت این قسمت از بازی نیز دربارهٔ روزگار سخت و تلخ جنگ در ژوئن سال ۱۹۴۴ می‌باشد. روزگاری که سایهٔ سنگین و تاریک مرگ بر پیکره جهانیان افکنده شده بود و تنها خاطره‌ای از آن بعدها در ذهن سربازان بی‌باک این جنگ باقی ماند، لحظات تلخ از دست دادن هم‌زمان خود و...
● معرفی شخصیت بازی Joe Harstock:
دوست صمیمی Matt Baker (قهرمان قسمت اول) که این‌بار داستان از زبان او بازگو می‌شود. این سرباز بیست و دو ساله از معدود بازماندگان حادثهٔ ۱۶ ژوئن است.
● استراتژی بازی:
▪ پیشگفتار ـ ۲۱ ژوئن:
فرماندهٔ ارتش از Joe می‌خواهد حوادث تلخی را که همراه بهترین دوستانش که با هم پیوند برادری بسته بودند بازگو کند. جوی با شروع صحبت به یاد چند روز گذشته می‌افتد و خاطراتش را مرور می‌کند.
▪ مأموریت اول ـ ۶ ژوئن، در دام دشمن:
چتر شما به شاخه‌های یک درخت گیر کرده است و یک سرباز آلمانی قصد کشتن شما را دارد که خوشبختانه یک دوست به کمک می‌شتابد. ابتدای مرحله کمی شبیه به مأموریت اول برادران در ارتش ۱ می‌باشد. جلو رفته و کاربرد دکمه‌ها را یاد بگیرید. دوستتان به شما مهمات اسلحه را می‌دهد. در کنار حاصر ایستاده و با کمک دکمه‌ها روش کار گروهی را بیاموزید. کمی بعد R۱ و L۱ را با هم زده و سپس R۲ و یا L۲ را به همراه جهت بالا فشار دهید. از حصار عبور کرده و به جلو بروید. از روی جسد سرباز دشمن، مهمات و اسلحه را بردارید. کمی بعد Select را زده و از موقعیت نقشه بااطلاع گردید.
نکته: اگر برادران در ارتش ۱ را بازی کرده باشید به راحتی این بازی را انجام خواهید داد زیرا نقشه دقیقاً مانند قسمت اول است وگرنه به نقشه خوب دقت کنید و نکات مهم را یاد بگیرید.
یار خود را دنبال کرده و با دیگر سربازان صحبت کنید. آنها را همراهی کرده تا به یک نشان دایرهٔ سفیدرنگ برسید. L۱ را نگه‌داشته و به اطراف بچرخانید. وقتی از محل اختفای دشمن بااطلاع شدید فلش بالا را همراه L۱ بر روی دایرهٔ قرمز (که همان دشمنان هستند) قرار دهید. اینک به همراه افراد خود به دشمنان حمله کرده و آنان را از پای درآورید. جلوتر سمت راست، دشمنان را نابود کرده و سمت چپ به سربازان خودی بپیوندید. پس از کمی صحبت صحنه آهسته می‌شود. جلوتر، تمامی دانشمندان را از پای درآورده و سپس به کمک ردیاب به سمت علامت زردرنگ روی نقشه بروید.
▪ مأموریت اول ـ قسمت دوم:
پس از دیدن دمو از پایگاه خارج شده و راه را به جلو ادامه دهید. سربازان دشمن را از بین برده و وارد شهر شوید. از خانه‌ها عبور کرده و به کمک ردیاب، خود را به محل موردنظر در نقشه برسانید (هرگاه با سیم‌های خاردار برخورد کردید مسیر را دور زده و از سوئی دیگر راه را ادامه دهید). شما باید خود را به کلیسا واقع در قبرستان برسانید. وقتی رسیدید متوجه می‌شوید راه مسدود است. از سمت راست راه را دور زده و مهاجمان را از بین ببرید. بالاخره وارد محوطهٔ قبرستان شده و به داخل کلیسا بروید. مسلسل را با نگه‌داشتن مربع برداشته و بیرون بروید. دشمنان را نابود کرده تا افرادتان از راه برسند. دوباره وارد کلیسا شده تا دموئی ببینید. بیرون رفته سمت راست پشت تیربار رفته و همهٔ سربازان آلمانی را از پای درآورید. باید نوشتهٔ Complete که به معنی نابودشدن تمامی دشمنان است ظاهر شود. کمی بعد از اینکار این بخش از مأموریت تکمیل می‌شود.
▪ مأموریت اول ـ قسمت سوم:
در محوطهٔ چمنزار یک دور کامل زده و با L۲ فرمان حمله دهید. باید در این منطقه همهٔ دشمنان را توسط نارنجک و یا به کمک یارانتان از بین ببرید. بسیار جلوتر، نرسیده به جاده به‌سوی چپ رفته و با دو سرباز خودی صحبت کنید. وارد جادهٔ اول نوید، در جادهٔ دوم سرباز را از پای درآورده و با یکی از برادران که خسته و زخمی است حرف بزنید. او را تا رسیدن به کنار دو سرباز همراهی کنید. وارد جادهٔ سوم شده از کنار حصارها و موانع عبور کرده و تانک را پشت‌سر بگذارید. به سمت راست رفته و وارد منطقهٔ جنگی شوید. خیلی مواظب باشید، اینجا مکان بسیار خطرناکی است. سربازان دشمن را از پای درآورده و در انتها ماشینی را که مجهز به مسلسل است نابود کنید (سرنشینش را باید از پای درآورید) سپس به عقب برگشته و قطب پنجم برادران را تشکیل دهید.
▪ مأموریت دوم ـ ۷ ژوئن، جنگ جهنمی:
پس از دیدن دمو به نقشه خوب توجه کنید. هواپیمائی توسط چند چتر، بسته‌هائی را به نقاط مختلف پرت کرده است. باید آنها را پیدا کنید و بردارید. اینکار را سه‌بار در سه مکان مختلف انجام داده تا به اتاقک چوبی کوچکی برسید. سربازان را از بین برده تا در کوچک اتاقک توسط یک خمپاره متلاشی شود. وارد شده و مواظب تیربار باشید. از روی پل عبور کرده و از سمت راست راه را ادامه دهید. سریع از دست دشمنان فرار کرده و به یارانتان بپیوندید تا به کمک شما بشتابند. پس از صحبتی کوتاه با آنان کمی چرخیده و جاده را طی کنید. همهٔ دشمنان را از پای درآورده تا یارانتان بیایند. جلوتر وارد مسیری شوید که در آن کمی آب جمع شده است. به سمت بالا رفته، سریع پشت تیربار قرار بگیرید و همه را از بین ببرید تا مثل قبل نوشتهٔ Complete ظاهر شود. دموئی از اسارت نازی‌ها خواهید دید.
▪ مأموریت سوم ـ ۸ ژوئن، تا آخرین نفس:
در ابتدای راه، کمی به طرف چپ رفته و سپس مستقیم حرکت کنید. دشمنان را نابود کرده و از در خانه وارد و از در دیگر خارج شوید. از در وسطی بیرون رفته و بعد از کشمکش با سربازان دشمن، تانکی به کمک شما می‌آید. با رانندهٔ تانک صحبت کرده تا بتوانید با کمک دکمهٔ ضربدر به پشت تانک بروید و توسط مسلسل به راحتی دشمنان را از بین ببرید. حالا به سمت محل مشخص در نقشه بروید و همه را از پای درآورید. جلوتر به یک منطقهٔ خالی از دشمن می‌رسید. در اینجا باید مقابل دایرهٔ قرمزرنگ L۱ را نگه‌دارید و جهت بالا را بزنید (اگر علامت را پیدا نکردید باید به اطراف سرک کشیده و از محل آن باخبر شوید). مهاجمان را از بین برده و به‌سوی مکان مخروبه بروید. تانک راه را برایتان باز می‌کند. تا انتها دشمنان را از بین ببرید و در پایان مسیر به طرف کامیون بروید.
▪ پایگاه ارتش ـ ۲۱ ژوئن، خاطرات تلخ:
جوی از لحظات تلخ و مرگبار جنگ و چگونگی از دست دادن برادران خود می‌گوید.
▪ مأموریت چهارم ـ ۱۳ ژوئن، باران خون و گلوله‌ها:
در این قسمت باید تمامی سربازان دشمن و تانک‌های آنان را یک به یک نابود کنید. به خاطر داشته باشید که برای نابودی تانک‌ها فقط باید از آر.پی.جی استفاده کنید.
▪ مأموریت پنجم ـ ۴ ژوئن، حمله به قلب دشمن:
در این مرحله مجهز به یک مسلسل قوی هستید. از اردوگاه خارج شده و دشمنان پشت سنگر را نابود کنید. هدف شما نابود کردن خمپاره‌اندازان است آنها پشت سنگر پناه گرفته‌اند (می‌توانید در نقشه آنها را بیابید) به‌صورت زیگزاگ حرکت کرده تا خمپاره‌ها به شما برخورد نکند. کمی بعد وارد ساختمان شده و پس از نابود کردن سربازان از در روبه‌رو خارج شوید. دیگر خمپاره‌اندازان را کشته و به‌سوی یاران خود بروید.
▪ مأموران پنجم ـ قسمت دوم:
از محل اختفای خود بیرون آمده و تمامی دشمنان داخل شهر را به کمک دوستان خود از میان بردارید. کمی بعد نزد افراد خودی که پشت حصار سنگی هستند رفته و با آنان صحبت کنید. یک تانک وارد میدان می‌شود، سریع پناه گرفته تا آن با یک شلیک راه را باز کند. تانک را دنبال کنید و به سرعت پنهان شوید. صبر کنید تا کاملاً دور شود. اینک وارد حیاط بزرگ وسط میدان شده و دشمنان را غافلگیر کنید. پس از نابودی آنها به‌صورت نیم‌خیز جلو رفته و از روی جعبهٔ بیرون حیاط آر.پی.جی را بردارید. سریع آن را مسلح کرده و با سه شلیک دقیق تانک را از حرکت بازدارید. حالا به‌سوی دو سرباز خودی که در خرابه پناه گرفته‌اند بروید.
▪ مأموریت ششم ـ ۱۵ ژوئن، غلتیده در خون
با برخورد یک خمپاره به سنگر، جوی یکی از انگشتان دست خود را فنا شده می‌یابد. Fnar به کمک می‌آید و دست وی را موقتاً درمان می‌کند. جلو رفته و به دو ضد هوائی، بمب وصل کنید (تا زمان اتمام ساعت آبی‌رنگ فرصت برای فرار دارید). پس از انفجار، سمت راست سومین ضدهوائی را نیز به همین ترتیب منفجر کنید. اینک به‌سوی گاری رفته تا دموئی ببینید. به کمک تانک خودی و دو تن از افرادتان راه را برای رسیدن به سوژه ادامه دهید. وارد کوچهٔ سمت راست شده و آر.پی.جی را بردارید. برگشته و تانک دشمن را منهدم کنید. ضدهوائی چهارم را نابود کرده و کمی بعد در بالای پله‌ها دشمنان و ضدهوائی‌های پنجم و ششم را از بین ببرید. تانک دیگر دشمن را نیز نابود کنید تا مرحله تمام شود.
نکته: اگر بازی همچنان ادامه پیدا کرد یا ضدهوائی هفتمی در کار است تا نابودش کنید (بستگی به درجهٔ سختی بازی دارد) یا به‌سوی افرادتان برگردید.
▪ مأموریت ششم ـ قسمت دوم:
به جلو رفته و دیوار سنگی قهوه‌ای‌رنگ وسط چمنزار را با کار گذاشتن یک بمب منفجر نید. به سمت چپ حرکت کرده و راه را همانند قبل باز کنید. دوباره به چپ رفته و کار قبلی خود را تکرار کنید. دشمنان را از میان برداشته و جاده را طی کنید. دومین مسیر را باز کرده و دشمنان را به رگبار ببندید. وارد انبار کنار کامیون شوید. خارج شده و ضدهوائی سیاه‌رنگ را منفجر کنید. مسیر را طی کرده تا به ضدهوائی سیاه‌رنگ دوم برسید. آن را نیز نابود کنید. راه پشت آن را گشوده و دشمنان را از بین برده تا مسیر قطب‌نمایتان تغییر کند. باید چند تانک را نابود کنید. شما می‌توانید به کمک ضدهوائی سیاه‌رنگ آنها را منفجر کنید ولی اگر آن قبلاً نابود شده با سلاح آر.پی.جی آنها را نابود سازید و الی آخر.
▪ پایگاه ارتش (قسمت دوم) ـ ۲۱ ژوئن، آرزوهای برباد رفته:
جوی به فرماندهی ارتش خود می‌گوید که چطور روزگار برخلاف آرزوهایش پیش رفته است.
▪ مأموریت هفتم ـ ۱۶ ژوئن، مرگ برادران:
دهکده غرق در خون و آتش است، تنها هدف شما در این مرحله کشتن همگی سربازان اشغالگر نازی است.
▪ مأموریت هفتم ـ قسمت دوم:
این مرحله را نیز باید مانند قسمت اول این مأموریت (یعنی نابودی همهٔ دشمنان و تانک‌ها) به پایان برسانید.
▪ مأموریت هفتم ـ قسمت سوم:
به سمت بالا حرکت کرده همه را از بین ببرید. به‌سوی دود نارنجی‌رنگ رفته تا صحنه‌ای ببینید. شما توسط بمباران هوائی زخمی می‌شوید و بر زمین می‌افتید. دوستی به کمک می‌آید و شما را کشان کشان به مکان امنی می‌برد ولی... به‌خود او ترکشی اصابت می‌کند و متأسفانه می‌میرد. از زمین بلند شده و به جلو بروید. باید دو تانک را نابود کنید. سمت چپ در خرابه کنار کامیون، پشت یک جعبهٔ بزرگ آر.پی.جی و مهمات این اسلحه را بردارید. تانک‌ها را نابود کرده و به کنار کامیون برگردید. از سمت چپ آن و سپس به‌سوی بالا حرکت کنید. همهٔ سربازان را از پای درآورده و در آخر از روی جعبهٔ بزرگ، شیء مورد نظر را بردارید.
▪ پایگاه ارتش (قسمت آخر) ـ ۲۱ ژوئن، جنگ بی‌پایان:
خاطرات تلخ جوی به پایان می‌رسد و با فرماندهٔ ارتش وداع می‌کند و...
سربازی دیگر برجای جوی می‌نشیند و خاطرات جدیدی روایت می‌شود. بله؛ جنگ پایان یافته است ولی لحظات سراسر مرگ و سیاه آن تا ابد در ذهن بازماندگان باقی خواهد ماند.
▪ نکته‌ها:
بازی‌های برادران در ارتش ۱ و ۲ هر دو در یک رمز مشترکند (یعنی این رمز برای هر دو بازی قابل اجرا است) اینگونه رمز را وارد کنید:
قبل از شروع بازی (در حالی‌که بازی را ذخیره نکرده باشید) به‌عنوان نام (Profile) کد BAKERSOZEN را که باید حتماً با حروف بزرگ نوشته شود را وارد کنید تا انتخاب مرحله، دریافت همهٔ مدال‌ها، باز شدن درجات زیاد سختی بازی و... باز شود.
در اواسط سال ۲۰۰۶ یک بازی حاشیه‌ای برای کنسول دستی PSP ساخته و عرضه شد که به‌عنوان یکی از بازی‌های اول شخص خوب این کنسول محسوب می‌شود. در اواسط سال ۲۰۰۷ نیز بازی به نام Brother Sin Armes - DS برای کنسول DS وارد بازار شد. قسمت سوم از این سری با نام Brother In Arms: Hells Highway برای کنسول‌های PC ، PS۳ ، X۳۶۰ درت دست ساخت می‌باشد.

احسان صادقی

منبع : مجله بازیهای رایانه ای

مطالب مرتبط

یک بازی با پایان باز

یک بازی با پایان باز
حتما دلیلی وجود دارد که مجموعه بازی Civilization یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مجموعه‌ بازی‌های استراتژیک است و در بسیاری از کامپیوترهای امروزی نشانی از آن می‌توان یافت.
بازی‌های دوری (Turn-Based) پرطرفدار امروزی با استفاده از تاریخ و حوادث دنیای واقعی و روایتی با پایانی باز شما را در نقش یک ارباب جنگ، سیاستمدار و یا یک دانشمند قرار می‌دهد و تا پاسی از شب چنان با خود همراه می‌کند که با خود می‌گویید “فقط یه دور دیگه!”
بازی Civilization IV نسخه جدیدی در مجموعه Civilization بود که در ۲۰۰۵ جوایز زیادی را به خود اختصاص داد و بسته مکمل Warlord در سال گذشته بازی اصلی را حتی بهتر از پیش کرد. حال نوبت بسته مکمل Beyond the Sword است که بار دیگر مجموعه Civilization را به اوج ببرد.
این بسته مکمل، ملزومات زیادی را به بازی اصلی Civ IV اضافه می‌کند و روح تازه‌ای به مجموعه Civ می‌دهد. علاوه بر این با سناریوهای جدیدی هم روبه‌رو هستیم. البته نباید انتظار داشت که هر بسته مکملی یک پیشرفت و ارتقا در بازی‌ها به‌وجود آورد، اما اگر از طرفداران Civ باشید دلایل زیادی پیدا خواهید کرد تا بسته مکمل Beyond the Sword یک بار دیگر شما را به یک بازیکن حرفه‌ای بازی‌های استراتژیک تبدیل کند.
بازی اصلی Civ IV با یک رهبر بزرگ شروع می‌شود که دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است. این رهبر از برتری‌های نسبی در زمینه‌های مختلفی از جمله نظامی، علمی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار است و در دوره مشخصی کار خود را شروع می‌کند تا فرهنگ، دانش، اقتصاد و قدرت دنیا را تحت سلطه خود درآورد. بسته مکمل Beyond the Swords نیز رهبران جدیدی را به Civ IV اضافه می‌کند که هر کدام استراتژی خود را دنبال می‌کنند.
مثلا استراتژی “احتیاط‌آمیز” شامل استفاده از علم و دانش برای پیشبرد اهداف می‌شود و یا استراتژی “امپریالیستی” سیاست اسکان هرچه سریع‌تر مردم و نیروها و تبدیل سرزمین‌های کشف نشده به شهرهای جدید را دنبال می‌کند. این بسته مکمل همچنین از یک امکان برخوردار است تا بتوانید بازی را براساس سلیقه خود دنبال کنید، علاوه بر این می‌توانید از “سیستم جدید حوادث تاریخی” که به طور اتفاقی شما را در جریان این حوادث قرار می‌دهد استفاده کنید. برخی از این حوادث تاریخی، پیش پا افتاده و بی‌اهمیت هستند، ولی بعضی از آنها شما را با نقاط عطف دوره‌های مختلف تاریخی آشنا می‌کند.
البته طراحی این بخش به‌گونه‌ای است که می‌توانید از آن هم صرف‌نظر کنید.دو بخش قابل توجه بازی، قسمت‌های جاسوسی (Espionage) و فعالیت‌های قابل توسعه (Corporations) است که از تازه‌های Civ IV هستند ولی گاهی اوقات آنقدرها هم عملی و به درد بخور نیستند. حالت Corporations اساسا مثل بخش مذهب‌های CivIV عمل می‌کند که به شما اجازه می‌داد مذهب مورد علاقه‌تان را از شهری به شهر دیگر گسترش دهید. حالت Corporations بسته مکمل Beyond the Swords علاوه بر مذهب روی فعالیت اقتصادی به خصوصی مثل شرکت‌های معدن یا رستوران‌های زنجیره‌ای تمرکز می‌کند. اگر مدیریت شما به درستی انجام شود می‌توانید به یک قطب اقتصادی قدرت‌مند تبدیل شوید، اما درآمد سرسام‌آورتان با هزینه بالای مراقبت و نگهداری از تجهیزات به تعادل می‌رسد. البته زمان زیادی باید بازی کنید تا به این نقطه برسید؛ یعنی اینکه آماتورها فکر چنین بخش‌هایی را از سرشان بیرون کنند.حالت Espionage نیز یکی از جنبه‌های برجسته بازی Civ IV بوده است. این حالت قرار است امکانات جدیدی را برای نیروهای جاسوس در اختیارتان بگذارد. مثلا می‌توانید به تمدن‌های دیگر سرک بکشید، عملیات مخفیانه مثل جمع‌آوری اطلاعات از نیروهای دشمن و یا دزدیدن فناوری‌های جدید آنها را انجام دهید. متاسفانه استفاده از نیروهای مخفی جاسوسی این همه بروبیا را توجیه نمی‌کند، یعنی این نیروها با تمام اسم و رسم‌جذاب‌شان کارآیی زیادی ندارند. آنها را به چهار گوشه دنیا می‌فرستید و لحظه‌ای بعد توسط دشمن شناسایی می‌شوند و دست خالی به خانه بر می‌گردند. در چنین شرایطی ترجیح خواهید داد به جای جاسوس بازی به تحقیقات علمی و افزایش توان نظامی‌تان بپردازید.
بسته مکمل Beyond the Sword خوشبختانه تجهیزات جدید زیادی دارد: از جمله چند گروه جدید، شگردهای تازه جنگی و تعادل مناسب‌تر بین نیروهای مختلف و همچنین دسته‌ای از نیروهای فضایی که مبارزه‌ای با فناوری‌های پیشرفتهی به راه می‌اندازند که برنده آن گروهی است که اولین، بهترین و سریع‌ترین سفینه را بسازد.
اگر از یک بسته مکمل بیش از این انتظار دارید، Beyond the Swords شش سناریوی جدید هم در چنته دارد. علاوه بر این، پنج حالت مختلف وجود دارد که شرکت Firaxis و طرفداران بازی به طور مشترک آنها را ساخته‌اند. در بعضی از سناریوها نقاط ناامیدکننده‌ای دیده می‌شود، اما سناریوهای دیگر مثل Rhyes & Fall of Civilizations که ساخته طرفداران است خیلی خوب از کار درآمده و طراوت تازه‌ای به بازی اصلی می‌بخشد.
با وجود اینکه چند نمونه از این حالت‌های بازی قبلا منتشر شده بود، اما جمع شدن همه این حالت‌ها در یک بسته جمع و جور و آماده خیلی لذت بخش است. از بسته‌های مکمل مجموعه Civilizations که به سارقان وقت بازی کنان بازی‌های کامپیوتری هم معروف است چیزی کمتر از Beyond the Swords انتظار نمی‌رود.
ملزومات Beyond the Swords اصولا به هسته اصلی بازی Civ IV اضافه می‌شود. بنابراین انتظار تغییرات چشمگیر گرافیکی و صوتی را نداشته باشید. اما اصلا نگران نباشید، چون بازی Civ IV از این نظر کاملا راضی کننده است و بسته مکمل Beyond the Swords کاملا با Civ IV سازگار است.
با وجود اینکه محتویات Beyond the Swords را نمی‌توان عالی دانست، اما آنقدر یافته‌های جدید در این بسته مکمل پیدا می‌کنید که مدت‌ها شما را مشغول خواهد کرد. Beyond the Swords همان چیزی است که می‌تواند شما را دوباره پای میز بازی Civilizations IV بکشاند.
▪ نکات مثبت:
اضافه شدن قابلیت‌های جدید و پیشرفته به بازی اصلی، حالت‌ها، سناریوهای جذاب و قابلیت‌های جدید بسته مکمل Beyond the Swords به شما اجازه می‌دهد بازی‌تان را به صورت دلخواه درآورید.
▪ نکات منفی:
ظاهر منوها و به طور کلی ظاهر بازی تقریبا مثل Civ IV است؛ حالت جدید Espionage عملکرد چندان خوبی ندارد.
▪ سبک: Historic Turned – Based Strategy
▪ ناشر: ۲K Games
▪ سازنده: Firaxis Games
▪ تاریخ انتشار: ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۷

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.