جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 20 April, 2018

کشیدن دندان


کشیدن دندان
کشیدن دندان به عبارتی خارج کردن دندان از دهان می‌باشد.
دندان‌ها به علل مختلفی کشیده می‌شوند. پوسیدگی دندان که به حدی ساختار دندان را تخریب نموده که قابل ترمیم نباشد، فراوان‌ترین علت کشیدن دندان‌هاست.
دندان‌های نهفته ودندان‌های عقل مشکل‌ساز، به همراه دندان‌هایی که جهت درمان ارتدنسی کشیده می‌شوند نیز علت دیگرخارج نمودن دندان‌ها می‌باشد.
● تاریخچه:
خارج نمودن دندان‌ها جهت درمان بیماری‌های مختلفی مورد استفاده قرارگرفته همچنین این پدیده به عنوان شکنجه نیز به کار گرفته شده است.
قبل ازکشف آنتی‌بیوتیک‌ها، آبسه‌های مزمن‌دندان ارتباط تنگاتنگی با مشکلات بهداشتی مختلف داشته‌اند. بنابراین خارج نمودن دندان مبتلادر شرایط بیماری‌های مختلف یک درمان متداول بوده است. وسایلی که جهت خارج نمودن دندان به کارمی‌رود تاریخچه‌ی‌ چند صد ساله دارد.
در قرن چهاردهم میلادی شخصی به نام «گای دوکولیاک» (Guy de chauliac) وسیله‌یی به نام پلیکان دندانی اختراع کرد که تا اواخر قرن هجدهم مورد استفاده قرار می‌گرفت که بعداً این وسیله با ابزار دیگری به نام کلید دندانی جانشین گردید، که خود این وسیله نیز در قرن بیستم با فورسپس‌های مدرن امروزی خارج نمودن دندان‌ها بستگی به بیماران داشته و انواع دندان‌ها دارای مشکلات بسیار زیادی می‌باشد، بنابراین ابزارهای کشیدن دندان برای شرایط مخصوص به خود ازتنوع زیادی برخودار می باشد.
● علل خارج نمودن دندان:
شایع‌ترین علت کشیدن دندان خرابی دندان در اثر پوسیدگی یا شکستگی می‌باشد، سایر مواردی که ممکن است باعث کشیدن دندان گردند به قرار زیر می‌باشد:
۱) دندان‌های اضافه‌یی که سد راه رویش دندان‌های دیگر می‌گردند.
۲) بیماری‌های پیشرفته‌ی ‌لثه‌ که بافت نگهدارنده‌ی دندان را درگیر می‌کنند.
۳) پوسیدگی خیلی شدید دندان و یا عفونت‌لثه‌
۴) در موارد ارتدنسی
۵) نبودن فضای کافی جهت رویش دندان عقل (دندان عقل نهفته)
۶) در مورد رادیوتراپی هنگامی که در ناحیه‌ی سر و گردن انجام می‌گیرد ممکن است نیاز به کشیدن دندان‌ها باشد.
● انواع خارج نمودن دندان‌ها:
کشیدن دندان معمولاً به دو گروه ساده و نیاز به جراحی طبقه‌بندی می‌گردد. خارج نمودن نوع ساده با بی‌حسی موضعی انجام گرفته و دندان در محوطه‌ی دهان قابل رؤیت می‌باشد. در این نوع کشیدن دندان از وسایل ساده‌یی جهت بالا آوردن دندان (الواتور) و گرفتن و بیرون آوردن دندان (فورسپس) استفاده می‌شود که با حرکات جلو و عقب بردن فورسپس لیگامان‌های پیرامون دندان پاره شده و استخوان آرواره به اندازه‌ی کافی باز می‌گردد و دندان لق شده و خارج می‌گردد.
در روش دوم یعنی جراحی، دندانی که به راحتی قابل دسترسی نمی‌باشد خارج می‌گردد. مثل مواردی که تا زیر لثه‌ دندان شکسته شده ویا کامل رویش نیافته باشد.
در روش جراحی، دندانپزشک با کنار زدن بافت نرم و استخوانی که دندان را پوشانیده آن ‌را خارج می‌کند و این کار ممکن است همراه با خارج کردن مقداری استخوان اطراف ویا روی دندان به وسیله‌ی فرز و یا ابزار دستی (استئوتوم) صورت پذیرد.
ندرتاً ممکن است جهت سهولت خارج نمودن دندان نهفته آن را به چند قطعه تقسیم کرد.
● عوارض ومشکلات:
۱) عفونت:
اگرچه شایع‌ نیست ولی امکان بروز آن می‌باشد. دندانپزشک باید با توجه به شرایط بیمار قبل و یا بعد از بیرون آوردن دندان استفاده ازآنتی‌بیوتیک رامد نظر داشته باشد.
۲) خونروی طولانی:
دندانپزشک ازعلل مختلفی که ممکن است باعث خونروی بعد ازعمل گردندآگاه است. اگرچه تا ۴۸ ساعت بعد از کشیدن دندان امکان وجود خونابه (خون«بزاق) وجود دارد.
۳) تورم:
اغلب بستگی به شدت عمل جراحی در موقع بیرون آوردن دندان دارد که ممکن است یک تورم کوچک و یا خیلی بزرگ باشد. مثلاً در یک فلپ به جای اینکه بافت پریودنت کنار زده ‌شود پاره گردد، باید در انتظار تورم زیادی بود. همچنین در مواردی که قسمتی از استخوان به وسیله‌ی فرز برداشته می‌شود نیز احتمال بروز تورم زیادی می‌رود.
۴) بازشدگی سینوس:
در موارد کشیدن دندان‌های کرسی بزرگ فوقانی اتفاق می‌افتد (در موارد کرسی کوچک بالا)، سینوس فک بالا درست در بالای ریشه‌ی دندان‌های مولر و پرمولر فک بالا قرار دارد، که به وسیله‌ی تیغه‌ی استخوانی نازکی از یکدیگر جدا می‌گردند.
در اشخاص مختلف و دندان‌های مختلف ضخامت آن فرق می‌کند. در بعضی موارد این تیغه وجود نداشته و ریشه‌ی‌ دندان داخل سینوس قراردارد. امکان خارج شدن این تیغه‌ی‌ استخوانی همراه با دندان و یا سوراخ شدن آن هنگام جراحی وجود دارد. دندانپزشک می‌تواند قبل از عمل این نکته را به بیمار تذکر بدهد. هرگاه غشای داخلی سینوس نمایان گردد ویا این غشاء سوراخ شود، نحوه‌ی درمان آنها با هم فرق می‌کند.
به هرحال می‌توان با گذاشتن مواد قابل جذب مثل ژلافوم در داخل حفره‌ی محل کشیدن دندان‌ها، فرصتی برای تشکیل نسج گرانولاسیون فراهم نمود.
تجویز آنتی‌بیوتیک همراه با داروی دکونژستان درطول دوره‌ی بهبودی نباید فراموش شود.
۵) آسیب عصبی:
که احتمالاً در مورد دندان‌های عقل ممکن است بروز کند و یا کلاً در هر دندانی که عصب در نزدیکی محل جراحی قرار داشته باشد بروز می‌کند. دو عصب احتمال درگیری بیشتری را دارند (سمت چپ و سمت راست).
▪ عصب دندانی تحتانی که درهر طرف دندان‌های فک پایین را عصب می‌دهد.
▪ عصب زبانی (شاخ ماندیبولار عصب سه شاخه) که در هر طرف نصف زبان و لثه‌ی سمت زبان را عصب می‌دهد.
این موارد نادر بوده و در اثر فرز کردن نابجای استخوان به وجود می‌آیند و اغلب موقت می‌باشند. می‌توان آنها را به چند دسته تقسیم کرد (تقسیم بندی سدان):
▪ Neurotmesis
▪ Axonotmesis
▪ Neuropraxia
که ممکن است دراز مدت جراحت عصب ایجاد کرده ویا دائمی باشند.
۶) جابجایی:
احتمال جابجایی دندان ویا قسمتی از آن به داخل سینوس وجود خواهد داشت و حتماً باید خارج گردند. در بعضی موارد می‌توان با شستشوی حفره‌ی بین سینوسی به وسیله‌ی سرم دندان شکسته شده را به نزدیک قسمت سوراخ شده‌ی سینوس آورده و بعداً آن را خارج نمود.
درمواقع دیگر می‌توان از تکنیک (کالدول لاک) که به طور خلاصه با ایجاد پنجره در حفره‌ی کافین صورت می‌گیرد، استفاده نمود.

دکتر هلن ساسانیان دندانپزشک

منبع : هفته نامه پزشکی امروز

مطالب مرتبط

تاثیر مواد غذایی بر سلامت دندانها و لثه

تاثیر مواد غذایی بر سلامت دندانها و لثه
● دید کلی
تغذیه علمی است که رعایت اصول آن برای سالم بودن و سالم زیستن اهمیت فراوان دارد. کلیه اجزا و اندامهای بدن از مواد موجود در غذاها ساخته شده است. "همان غذائی که بوسیله مادر در دوران بارداری و توسط فرد از بدو تولد مصرف می‌شود". قبل از رویش دندانها مواد موجود در رژیم غذائی می‌تواند در تکامل مینا ، ترکیب شیمیایی ، شکل و اندازه دندان تاثیر بگذارد. همچنین بعد از رویش دندانها مصرفی نقش مهمی در سلامت یا تخریب دندانها برعهده دارد. بدین ترتیب برای داشتن دهانی سالم باید اطلاعاتی در زمینه مواد غذائی و چگونگی مصرف آنها داشته باشیم.
ت● قسیم‌بندی مواد غذائی
متخصین علم تغذیه ، مواد غذایی را به چهار گروه تقسیم نموده‌اند:
گروه اول )
▪ شیر و لبنبات
گروه دوم )
▪ مواد گوشتی و جانشین‌های آن (مانند تخم مرغ ، حبوبات و...)
گروه سوم )
▪ میوه و سبزیجات
گروه چهارم )
▪ نان ، برنج ، ماکارونی و سایر محصولات غله‌ای
بغیر از این چهار گروه مواد غذائی دیگری نیز هستند که بدن نیاز خاصی به آنها ندارد ولی مصرف مقداری از آنها به غذا تنوع می‌دهد مانند: ادویه‌جات ، چای و قهوه ، مربا ، شیرینی‌جات ، آدامس و ... .
بهترین رژیم غذایی آنست که شخص روزانه حداقل یک ماده غذایی از هر یک از گروههای غذایی را مصرف کند ولی از آنجا که میزان احتیاج نامبرده یکسان نیست. لازم است هر فرد با توجه به سن و شرایط جسمی خود اقدام بمصرف مواد فوق نماید.
از این افراد به گروههای غذائی نامبرده یکسان نیست لازم است هر فرد با توجه به سن و شرایط خود اقدام به مصرف مواد فوق نماید.
این افراد جامعه‌ را به سه دسته می‌توان تقسیم نمود:
۱) افراد بالغ و بزرگسال
۲) کودکان و زنان باردار
۳) نوجوانان و مادران شیرده
برای بیان میزان احتیاج دستجات فوق به گروههای غذایی از روشهای مختلفی می‌توان استفاده نمود در یکی از این روشها نیاز هر فرد را بر حسب "واحد" مشخص می‌کنند که یک فرد از هر گروه به مواد غذایی چند "واحد" باید مصرف نماید.
● منظور از مصرف مواد غذایی بر حسب واحد چیست؟
متخصصین علم تغذیه در هر گروه از مواد غذایی ، حجم یا وزن مشخصی را واحد آن گروه نامیده‌اند به این ترتیب که:
ـ در گروه اول هر واحد معادل یک فنجان بزرگ شیر (۲۴۰ گرم ، یا یک فنجان بزرگ
ماست (۲۴۰ گرم) یا ۳۰ گرم پنیر است.
ـ در گروه دوم هر واحد معادل ۳۰ گرم گوشت گاو و یا گوسفند ، مرغ ، ماهی ، ... و یا یک‌دوم تا یک‌سوم فنجان حبوبات یا آجیل است.
ـ در گروه سوم هر واحد واحد معادل یک عدد سیب‌زمینی یا پرتقال (۱۰۰ گرم) و یا یک‌دوم فنجان آب سیب یا پرتقال (۱۰۰ گرم) و یا حدود ۱۰۰ گرم انواع سبزی و یا حدود ۱۰۰ گرم کاهو ، کلم ، کرفس و... است.
در گروه چهارم هر واحد معادل یک‌دوم فنجان برنج پخته (۱۰۰ گرم) و یا یک‌دوم فنجان ماکارونی پخته (۱۰۰ گرم) و یا یک قطعه نان (۱۵ گرم) است.
● مواد مضر برای سلامت دندانها
سلامت دندانها پس از رویش در دهان بستگی به انواع غذای مصرفی و میزان رعایت بهداشت دارد. پلاک دندانی که همان لایه لازم نرم و چسبنده‌ای است که بر اثر مسواک نزدن بر روی دندانها تشکیل می‌شود. همچنین پلاک دندانی و میکروبهای موجود در آن عامل پوسیدگی دندانها هستند. غذای مورد علاقه این میکروبها مواد قندی است. هر بار که غذای شیرینی مصرف می‌نمائیم. میکروبهای موجود در پلاک ، استفاده از این مواد اسیدهائی تولید می‌نمایند که سبب پوسیدگی دندانها می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که غذاها و خوردنی‌های شیرین دشمن اصلی دندانها بشمار می‌رود و با نخوردن آنها می‌توان از پوسیدگی دندانها جلوگیری نمود.
دندانپزشکان برای حل این مشکل چهار راه‌حل پیشنهاد نموده‌اند:
▪ موادقندی غیرضروری را کمتر مصرف نمائیم و کلا مصرف نکنیم: انواع کیکها ، شیرینی‌ها ، مرباها ، آب‌نباتها ، آدامسها ، شکلاتها و... چندان مورد نیاز بدن نبوده، می‌توان مصرف آنها را به حداقل رسانید.
▪ مواد قندی را در زمان مناسب مصرف کنیم بعبارت دیگر کوشش نمائیم در بین وعده‌های غذایی مواد قندی و شیرین مصرف نکنیم. بسیاری از مردم بعلت نخوردن صبحانه کافی ، در طول روز مجبور بمصرف موادی از قبیل کیک ، بیسکویت ، شیرینی و یا شکلات می‌شوند. همچنین بسیاری از والدین برای رفع گرسنگی کودک خویش در طول ساعت مدرسه موادی از این قبیل در اختیار کودک قرار می‌دهند. اعمالی از این قبیل و بعبارت دیگر مصرف مواد قندی و شیرین بدلیل وعده‌های اصلی غذا از مهمترین عوامل پوسیدگی دندانهاست. البته این بدان معنا نیست که در طول روز و یا در مواقع گرسنگی غذائی مصرف نکنیم، بلکه منظور آنست که تا حد امکان از مواد قندی و شیرین دوری نمائیم. بنظر دندانپزشکان بهترین راه برای کسانی که علاقه وافری به این مواد دارند و از طرفی می‌خواهند از خطرات آنها در امان باشند آنست که اینگونه مواد فقط همراه صبحانه ، ناهار یا شام مصرف شوند. همچنین سبزیجات تازه ، انواع ساندویچ ، نان ، پنیر و... می‌توانند جانشین‌های مناسبی برای مصرف در طول روز باشند.
▪ سعی نمائیم مواد قندی به مدت طولانی در دهان باقی نماند لازم است پس از مصرف مواد قندی بلافاصله دندانها را مسواک نمود یا حداقل چند بار دهان را با آب شستشو داد. زیرا تنها ۲ تا ۴ دقیقه پس از مصرف مواد قندی ، میکروبهای پلاک شروع به تولید اسید و تخریب مینای دندان کرده و در صورتیکه هیچگونه کوششی در جهت تمیز کردن دهان صورت نگیرد. این کار را بمدت ۲۰ دقیقه ادامه می دهند. هر گاه پس از خاتمه این مدت اقدامی در جهت شستشوی دهان انجام نگیرد. میکروبها مجزا ۲۰ دقیقه دیگر به تولید اسید می‌پردازند و به این عمل تا هنگامی که مواد شیرین در دهان وجود دارد بهمین ترتیب تکرار می‌گردد، بدین ترتیب می‌توان حدس زد که مکیدن یک آب نبات بمدت طولانی یا مصرف آن دسته از مواد قندی و شیرین که به دندانها چسبیده و برای مدت زیادی در دهان باقی می‌مانند، بیشترین زیان را برای دندانها فراهم می‌نمایند.
▪ دفعات مصرف مواد قندی را کاهش دهیم هر چه دفعات مصرف مواد قندی کمتر باشد. دندانها به میزان کمتری پوسیده می‌شوند. به عنوان مثال خوردن تدریجی و با فاصله یک مقدار شیرینی در روز زیان بسیار بیشتری از مصرف یک مرتبه و یک دفعه آن دارد.
● دو نکته
▪ با حذف یا کنترل مواد قندی و شیرین از رژیم غذائی کودکان در طی دوران مدرسه می‌توان بمیزان ۷۰ درصد پوسیدگی دندانها را کاهش داد.
▪ با تنظیم رژیم غذائی کودکان یا بزرگسالان بر اساس گروههای غذایی چهارگانه و به روش پیشنهاد شده تمایل بسیار کمتری بمصرف مواد قندی و شیرین در بین وعده‌های اصلی غذا وجود خواهد داشت.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی