شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

صنعت نفت و اقتصاد عربستان در یک نگاه


صنعت نفت و اقتصاد عربستان در یک نگاه
صادرات نفت خام تقریبا" ۹۵-۹۰ درصد درآمدهای صادراتی و ۸۰-۷۰ درصد درآمد دولت عربستان سعودی را تشکیل می دهد. این میزان درآمد ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل اقتصاد عربستان سعودی علیرغم تلاش‌هایی که برای عدم تکیه اقتصادی بر منابع نفتی صورت گرفته به شدت وابسته به نفت است و با افزایش یا کاهش درآمدهای نفتی نوسان می کند.
با افزایش قیمت نفت در بازار جهانی در سال ۲۰۰۴ ، درآمد صادرات نفت عربستان ۳۵ درصد نسبت به سال ۲۰۰۳ افزایش یافت و به ۱۱۶ میلیارد دلار رسید. این افزایش درآمد رشد تولید ناخالص داخلی آن را به ۲/۵ درصد در سال ۲۰۰۴ و بیش از ۶ درصد در سال ۲۰۰۵ رسانید.
افزایش درآمد در نیمه دسامبر ۲۰۰۴ نزدیک دو برابر برآورد بودجه دولتی بود و این کشور را با ۱/۲۶ میلیار دلار افزایش درآمد رو به رو ساخت. این درآمدها بیشتر صرف پروژه‌های توسعه ای، هزینه‌های آموزشی ، پرداخت قروض دولت به بخش عمومی می شود.
علیرغم این درآمدهای سرشار، عربستان با چالش‌های جدی اقتصادی رو به رو است. نرخ بالای بیکاری ( نزدیک ۱۳ درصد از اتباع این کشور ) رشد بالای جمعیت و نیاز شدید به افزایش مخارج دولت از جمله این مشکلات به حساب می‌آید. علاوه بر این، عربستان با مسائل و مشکلات اقتصادی ناشی از حملات تروریستی مواجه است و این مسئله تاثیر منفی بر روند فعالیت های توسعه اقتصادی در این کشور دادر و هزینه های زیادی را به آن تحمیل می کند.
نکته قابل توجه دیگر این که علیرغم افزایش درآمدهای نفتی عربستان، درآمد سرانه مردم این کشور به نحو قابل ملاحظه‌ای از دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد قرن گذشته کمتر است. درآمد سرانه هر عربستانی در سال ۲۰۰۴ تقریبا" ۵۶۴/۴ دلار بوده در حالی‌که در سال ۱۹۸۰ این رقم به ۲۲۵۸۹ دلار می رسید. کاهش ۸۰ درصدی درامد سرانه طی این سال‌ها تا حدود زیادی به سه برابر شدن جمعیت جوان این کشور برمی‌گردد. در این وضعیت عربستان با هزینه سنگین و کسری بودجه ناشی از هزینه‌های گزاف ناشی از جنگ عراق، قرض‌های عمومی دولت که به ۱۷۵ میلیارد دلار می رسد رو به روست.
اقتصاد عربستان در اختیار شرکت‌های بزرگ دولتی مانند آرامکو ( با ۵۴۰۰ کارمند و کنترل ۹۸ ذخایر نفتی عربستان ) و سابیک Saudi Arabic Basic Industries ( یازدهمین شرکت تولید کننده مواد پتروشیمی جهان ) قرار دارد و حرکت به سمت اصلاحات اقتصادی در عربستان بسیار کند پیش می رود.
پیوستن به سازمان تجارت جهانی عربستان را به سمت اصلاحات اقتصادی سوق می‌دهد اما این کشور با سرعت اندکی در این راه پیش می‌رود. به طور کلی عربستان حرکت آهسته و محتاطانه‌ای به سوی کاهش هزینه‌ها و کمک های دولتی، افزایش مالیات یا اصلاحات بخش مالی دارد. در سال ۱۹۹۹ شورای عالی اقتصادی به وسیله شاهزاده عبدالله که توجه خاصی به مسئله خصوصی سازی داشت تاسیس شد و متصدی مسئله سرمایه‌گذاری و رواج خصوصی سازی و ایجاد اشتغال شد. در سال ۲۰۰۰ هم قانونی جهت جذب سرمایه خارجی در بخش انرژی عربستان تصویب شد که امکان مالکیت کامل شرکت های خارجی را ایجاد می کرد و مالیات آنها را از ۴۵ درصد به ۳۰ درصد و در مواردی کمتر کاهش می داد. قوانین سابق حق مالکیت شرکت های خارجی را به ۴۹ درصد محدود می ساخت با وجود این مالکیت کامل خارجیان دولتی در بالا دستی نفت، خطوط و لوله بیمه و ارتباطات ممنوع است و علیرغم تصویب قوانین جدید تحول مهمی در خصوصی‌سازی و جذب سرمایه‌خارجی در اینکشور صورت نگرفته‌است.
● صنعت نفت و گاز
عربستان سعودی با ۹/۲۶۱ میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده تقریبا" یک چهارم ذخیره نفت دنیا را در اختیار دارد. اکثر این ذخایر در هشت میدان بزرگ قرار دارند. قوار بزرگ ترین میدان نفتی جهان با ۷۰ میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده و صفانیه بزرگترین میدان نفتی فلات قاره جهان با ۳۵ میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده، در این کشور قرار دارند.
قوار میدان غول‌آسایی است که به تنهائی نصف ظرفیت تولید عربستان را دربرمی‌گیرد. ظرفیت تولید عربستان سعودی تقریبا" ۱۱- ۵ /۱۰ میلیون بشکه در روز برآورد می شود. مقامات عربستان مدعی هستند این ظرفیت را " به سادگی " می‌توانند به ۱۵ میلیون برسانند و ۵۰ سال آن راحفظ کنند.
چالش عمده مقابل این ادعا افت تولید نفت در میادین این کشور است که از ۱۲- ۵ درصد گفته‌شده‌است. مطابق این آمار عربستان برای حفظ ظرفیت تولید خود سالانه باید ۵۰۰ تا ۱ میلیون بشکه ظرفیت جدید ایجاد کند. آرامکو نرخ تخلیه طبیعی مخازن خود را ۲۸ درصد برآورد کرده است هرچند برخی از متخصصین نفتی این عدد را بیشتر برآورد می‌کنند. برنامه‌های توسعه مخازن نفتی در عربستان به طور عمده عبارتند از :
▪ توسعه میدان شیبه برای تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز در چند سال آینده به ارزش قرار داد ۵/۲ میلیارد دلار
▪ توسعه میدان خوریس به منظور افزایش ۲/۱ میلیون بشکه ای نفت عربستان به ارزش ۳ میلیارد دلار
▪ قراردادی با شرکت های اسنامپورگتی ( ۶۳۰m$ ) و تکنیپ - کوفلیسکس ( ۳۶۰ میلیون دلار ) به منظور ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش ظرفیت تولید
▪ افزایش تولید میدان حراده به ۹۰۰۰۰۰ بشکه در روز با قراردادی به مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار تا فوریه ۲۰۰۶
▪ تولید ۱۷۰هزار بشکه میعانات گازی از میدان حراده
▪ افزایش تولید از منطقه بی طرف میان کویت و عربستان
● صنعت پالایش
عربستان هشت پالایشگاه با ظرفیت پالایشی ۷۵/۱ میلیون بشکه در روز دارد و ۶/۱ میلیون بشکه ظرفیت پالایشی نیز در ماوراء بحار دارد. برخی از طرح‌های مهم این صنعت عبارتند از
▪ مشارکت در شوِشل گروپ برای تامین خوراک و شراکت در پالایشگاهی در ژاپن به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز در ۲۰۰۴
▪ امضای موافقت نامه با هند برای سرمایه گذاری پالایشی در این کشور
● صنعت گاز
ذخایر اثبات شده گاز عربستان ۲۳۵Tcf برآورد می شود در حالی که تنها ۱۵ درصد از خاک این کشور جهت دستیابی به ذخایر گازی مورد اکتشاف قرار گرفته‌است. پیش بینی می‌شود تنها صحرای ربع الخالی در این کشور بیشتر از ۳۰۰ Tcf ذخایر گازی داشته باشد. در این میان مخزن گازی دوره که در فلات قاره نزدیک حفجه قرار دارد با ایران مشترک است ( بخش ایرانی آرش نامیده می شود ) و توافقاتی با کویت بر سر بهره برداری از آن انجام شده است.
در ژوئن ۲۰۰۳ عربستان اعلام کرد مذاکراتی با کمپانی های خارجی جهت سرمایه گذاری ۲۰- ۱۵ میلیارد دلاری در صنعت گاز انجام داده است. این اولین گشایش بزرگ در صنایع نفت وگاز به روی سرمایه گذاران خارجی پس از ملی‌سازی نفت در این کشور محسوب می شد. ما به دلیل سهم خواهی بیشتر طرف‌های خارجی به نتیجه نرسید.
پس از آن عربستان طرح‌ها را به بخش‌های مختلف تقسیم کرد و به صورت مجزا برای انجام آن با شرکت‌های خارجی وارد گفتگو شد. برخی از طرح های عمده توسعه گاز این کشور عبارتند از :
▪ تکمیل پروژه ۴ میلیارد دلاری پالایش گاز همراه در هاویه به ظرفیتBcf ۴/۱.
ی قرارداد ساخت بزرگترین NGL جهان توسط فاسترویل در حراده در سال ۲۰۰۵.
▪ قراردادهای مطالعه اکتشاف و توسعه میدان با شرکت های خارجی مانند لوک اویل روسیه، ساینوپک چین و شل و داچ شل و .....

منابع:
www.eia.doe.gov, Country analysis briefs, Saudi Arabia, august ۲۰۰۵

منبع : اندیشکده اعتلای صنعت نفت

مطالب مرتبط

ایالات متحد آمریکا

ایالات متحد آمریکا
نام کشور:ایالات متحد آمریکا
تاریخ استقلال: ۴ ژولای ۱۷۷۶
جمعیت: ۲۹۳ میلیون نفر( برآورد ۲۰۰۴ )
موقعیت و وسعت: آمریکای شمالی بین کانادا و مکزیک واقع شده و با وسعت ۷/۳ میلیون مایل مربع، سومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه و کاناداست.
تولید ناخالص داخلی: ۱۱ تریلیون دلار(۲۰۰۳)، ۷/۱۱ تریلیون دلار(۲۰۰۴)
شریکان عمده تجاری: کانادا، ژاپن، اتحادیه اروپا و مکزیک
صادرات کالا: ۷۱۳ میلیارد دلار (۲۰۰۳)، ۸۰۷ میلیارد دلار(۲۰۰۴) ۸۹۵ میلیارد دلار(برآورد۲۰۰۵ ) واردات کالا: ۱۲۶۱ میلیارد دلار (۲۰۰۳) ۱۴۶۷ میلیارد دلار(۲۰۰۴) ۱۵۷۱ میلیارد دلار(برآورد۲۰۰۵ ) کالاهای عمده صادراتی: کالاهای سرمایه ای، خودرو، مواد صنعتی و خام، کالای مصرفی و محصولات کشاورزی کالاهای عمده وارداتی: نفت خام و فرآورده های نفتی پالایش شده، ماشین آلات، کالاهای مصرفی، کالاهای خام صنعتی، غذا و نوشیدنی ذخایر اثبات شده نفت: ۹/۲۱ میلیارد بشکه (برآورد ۲۰۰۵ )
تولید نفت: ۸/۷ میلیون بشکه در روز مصرف نفت: ۲۰ میلیون بشکه در روز(۲۰۰۳) و ۴/۲۰ میلیون بشکه در روز (۲۰۰۴)
ظرفیت پالایش نفت خام: ۸/۱۶ میلیون بشکه در روز(برآورد۲۰۰۵ ) واردات خالص نفت: ۲/۱۱ میلیون بشکه در روز، نزدیک به ۵۶ درصد نفت مصرفی(۲۰۰۳) و ۸/۱۱ میلیون بشکه در روز(۲۰۰۴) واردات نفت خام از خلیج فارس: ۴/۲ میلیون بشکه در روز(۲۰۰۳) و ۴/۲ میلیون بشکه در روز (۲۰۰۴) منابع نفت خام وارداتی ایالات متحده: کانادا ۶۱/۱ میلیون بشکه در روز ، مکزیک ۵۹/۱ میلیون بشکه در روز، عربستان سعودی۴۸/۱ میلیون بشکه در روز، ونزوئلا ۲۹/۱ میلیون بشکه در روز و نیجریه ۰۹/۱ میلیون بشکه در روز (۲۰۰۴)
کل نفت ذخیره سازی شده: ۶۵/۱ میلیارد بشکه (۲۰۰۴)
ذخایر گاز طبیعی: ۳/۵ تریلیون متر مکعب (۲۰۰۵)
تولید گاز طبیعی: ۵/۵۲۹ میلیارد متر مکعب (۲۰۰۴) مصرف گاز طبیعی: ۶۲۰ میلیارد متر مکعب (۲۰۰۴)
واردات گاز طبیعی: ۱۱۲/۱۱۶ میلیارد متر مکعب (۲۰۰۴)
ذخایر برداشت پذیر زغال سنگ: ۱/۲۷۵
میلیارد تن تولید زغال سنگ: ۱۱۰۵ میلیون تن (۲۰۰۴)
مصرف زغال سنگ: ۱۱۰۵ میلیون تن (۲۰۰۴)
ظرفیت تولید برق: ۹۰۵ گیگا وات
تولید برق: ۳۹۲۱ میلیاردکیلو وات ساعت (۲۰۰۴)
کل مصرف انرژی: ۹۸۳۰۰ تریلیون «بی. تی. یو»، برابر ۲۵ درصد مصرف انرژی دنیا
انتشار کربن ناشی از مصرف انرژی: ۵۷۹۶ میلیون تن کربن(۲۰۰۲) برابر۶ درصد کربن منتشر شده در جهان مصرف سرانه انرژی: ۳۳۸ میلیون « بی. تی. یو» (۲۰۰۳)
انتشار سرانه کربن: ۳/۲۰ تن(۲۰۰۲)
سهم سوخت ها از مصرف انرژی: نفت ۴۰ درصد، گاز طبیعی۲۳ درصد، زغال سنگ ۲۳ درصد، انرژی هسته ای ۸ درصد، برق آبی ۳ درصد و انرژی های تجدید شونده ۳ درصد (۲۰۰۳)
سهم سوخت ها از انتشار کربن: نفت ۴۴ درصد، زغال سنگ ۳۶ درصد و گاز طبیعی ۲۰ درصد (۲۰۰۳) صنعت نفت جهان در آمریکا متولد شد و رشد ونمو یافت.
آمریکا بزرگ ترین مصرف کننده و واردکننده انرژی است. این کشور یازدهمین دارنده منابع نفتی، ششمین دارنده گاز طبیعی و نخستین دارنده ذخایر زغال سنگ است و روزانه نزدیک به ۸ میلیون بشکه نفت تولید می کند.
●چشم انداز عمومی
در دسامبر ۲۰۰۴ تولید ناخالص داخلی آمریكا ۴/۴ درصد رشد داشته است که ازتولید ناخالص داخلی سال ۲۰۰۲، ۹/۱ درصد و ازتولید ناخالص داخلی سال ۲۰۰۳، ۳ درصد بیشتر است. در سال ۲۰۰۳ کسری تجاری در این کشور به ۵۴۸ میلیارد دلار و در سال ۲۰۰۴ به ۶۶۰ میلیارد دلار رسید.در طول دو سال گذشته ارزش دلار بر حسب یورو و ین ژاپن کاهش چشمگیری یافته است.
آمار و ارقام منتشر شده درباره ذخایرگاز طبیعی و نفت درایالات متحده حاکی از این است که این کشور ۹/۲۱ میلیارد بشکه ذخایر نفتی در ژانویه ۲۰۰۵ دارد که در این صورت، یازدهمین دارنده ذخایر نفتی است که بیش از۸۰ درصد این ذخایر در چهار مرکز اصلی این کشور قرارگرفته اند. در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۳، تگزاس ۲۲ درصد، لویزانا ۲۲ درصد، آلاسکا ۲۰ درصد و کالیفرنیا ۱۸ درصد ازكل ذخایر نفتی آمریکا را در اختیار داشتند.
ذخایر نفتی آمریکا از سال ۱۹۹۰ نزدیک به ۱۷ درصد کاهش یافته است که بیشترین کاهش در سال ۱۹۹۱و ۶/۱ میلیارد بشکه نفت بوده است. درسال ۲۰۰۳ تولید نفت از خلیج مکزیک ۶/۱ میلیون بشکه در روز، سواحل تگزاس ۱/۱ میلیون بشکه در روز، شمال آلاسکا ۹۴۹ هزار بشکه در روز، کالیفرنیا ۶۸۳ هزار بشکه در روز، لویزانیا ۲۴۴ هزار بشکه در روز، اوکلاهما۱۷۸ و ویومینگ ۱۴۳ هزار بشکه در روز بوده است. درسال ۲۰۰۴ میزان تولید نفت ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است که انتظار می رود در سال ۲۰۰۵ به میزان ۱۹۰ هزار بشکه افزایش یابد.
طوفان سپتامبر ۲۰۰۴ در خلیج مکزیکو به تجهیزات نفتی این منطقه آسیب جدی واردکرد؛ به گونه ای که به کاهش ۲۹ میلیون بشکه نفت درآن ماه و کاهش مداوم ۲۰۰ هزار بشکه نفت منجرشد. تولیدات نفت آلاسکا نیز در سال ۲۰۰۴، ۵ درصد كاهش داشته است که انتظار می رود در سال ۲۰۰۵ نیز یک درصد دیگر کاهش داشته باشد.
خالص واردات نفت و فرآورده های نفتی ایالات متحده برای دوره ژانویه- آگوست ۲۰۰۴ نزدیک به ۸/۱۱ میلیون بشکه بوده که معادل ۵۸ درصد کل تقاضای آمریکاست. در سال های ۱۹۸۱ و دهه ۱۹۹۰ کاهش شدیدی در ظرفیت پالایش وجود داشت؛ به گونه ای که ظرفیت تعدادی از پالایشگاه های این کشور در سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ از ۶/۱۸ میلیون بشکه درروز به ۷/۱۵ میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که با كارگیری بیشترین ظرفیت پالایشگاه ها در این دوره از ۶۹ درصد به ۸۷ درصد رسید.
تعدادی از پالایشگاه های ایالات متحده به تعطیل شده و در سی سال گذشته پالایشگاه جدیدی ساخته نشده است، با وجوداین، ظرفیت عملیاتی پالایشگاه ها افزایش یافته است. برای نمونه درسال های۱۹۹۰ تا۱۹۹۸ نزدیک به ۲۸ درصد افزایش یافته است. ظرفیت پالایشگاه های این کشور از ۱۵ میلیون بشکه در روز در سال ۱۹۹۴ به ۹/۱۶ میلیون بشکه در سپتامبر ۲۰۰۴ رسید.
●نفت و مصرف فرآورده های آن
آمریكا درسال ۲۰۰۳ روزانه ۲۰میلیون بشكه نفت مصرف داشته، حال آن كه این میزان مصرف درسال ۲۰۰۴ به ۴/۲۰ میلیون بشكه افزایش یافته است. مصرف بنزین ۹ میلیون بشکه در روز (۴۴ درصد مصرف کل فرآورده های نفتی آمریکا)، مصرف نفت حرارتی ۱/۴ میلیون بشکه در روز (۲۰ درصد) و مصرف سوخت جت ۶/۱ میلیون بشکه در روز است.
پیش بینی می شود تقاضای روزانه نفت و فرآورده های آن در سال ۲۰۰۵ ، با ۴/۱ درصد رشد، ۲۸۰ هزار بشكه افزایش یابد. براساس پیش بینی ها، تقاضای بنزین به ۲۲/۹ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که رشد ۸/۱ درصدی در قیاس با سال قبل خواهد داشت. همچنین سوخت جت با رشد ۱/۳ درصدی روبه رو خواهد بود که مصرف این فرآورده را به ۶۷/۱ میلیون بشکه در روز خواهد رساند.
●گاز طبیعی و تقاضای آن
در ژانویه ۲۰۰۴ میزان ذخایر گاز طبیعی آمریكا نزدیک به ۸/۴ تریلیون متر مکعب بوده که مقام ششم ذخیره گاز طبیعی در جهان را برای این كشور ارمغان آورده است. مصرف گاز طبیعی در سال ۲۰۰۴ در آمریکا ۰۴/۶۲۳ میلیارد متر مکعب بوده که ۱۱۲/۱۱۶ میلیارد متر مکعب آن به صورت واردات بوده است. بیشترین واردات گاز طبیعی آمریکا از کشور کانادا بوده است. آننننننننن
مصرف گاز طبیعی از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۳، ۱۵ درصد رشد داشته است. پیش بینی می شود که با ادامه رشد اقتصادی ایالات متحده آمریکا، مصرف گاز طبیعی در سال ۲۰۰۵ ، ۷/۳ درصد افزایش یابد.
درپایان سال ۲۰۰۳، ۲۶۶ شبکه خط لوله که طول آنها بیش از ۳۰۶ هزار مایل است، راه اندازی شده است. با وجود این، رشد شبکه حمل ونقل گاز آمریکا ناچیز ارزیابی می شود.
●قیمت گاز طبیعی
درپایان سال ۲۰۰۰ و اوایل سال ۲۰۰۱ قیمت گاز طبیعی به ۱۰ دلار در هرهزارفوت مکعب رسید، اما از آن پس با کاهشی سریع به ۵/۲ دلار در هر هزار فوت مکعب رسید. آب و هوای سرد در شمال شرقی ایالات متحده در زمستان ۲۰۰۲ و۲۰۰۳ به کاهش سریع ذخیره گاز طبیعی و محدود کردن عملکرد خطوط منجرشد. پیامد این افزایش قیمت، رسیدن قیمت گاز در سپتامبر ۲۰۰۴ به ۱۵/۵ دلار برای هر هزار فوت مکعب و پس از آن افزایش دوباره به ۱/۶ دلار برای هر هزار فوت مکعب بود که پیش بینی می شود قیمت گاز در سال ۲۰۰۵ به ۱۵/۶ دلار برای هر هزار فوت مکعب برسد.
●زغال سنگ
در سال ۲۰۰۳ ایالات متحده ۱۰۷۲ میلیون تن زغال سنگ تولید کرده که میزان ۱/۲ درصد کمتر از میزان تولیدات سال ۲۰۰۲ بوده است، اما در ژانویه ۲۰۰۴ كمی افزایش داشته است. متوسط قیمت زغال سنگ در سال ۲۰۰۳ کاهش اندکی(۸۵/۱۷ دلار برای هر تن) داشته است. میانگین قیمت زغال سنگ مورد استفاده در نیروگاه های برق، هر تن ۲۹/۲۵ دلار است که در قیاس با سال ۲۰۰۲، افزون بر ۲ درصد افزایش یافته است.
صادرات زغال سنگ آمریکا در سال ۲۰۰۲، ۴۰ میلیون تن بوده که از میزان صادرات زغال سنگ درسال ۱۹۹۱ این کشور ۶۸ میلیون تن کمتر بوده است ، اما در سال ۲۰۰۳ میزان صادرات۴۳ میلیون تن در سال افزایش داشته است. میزان واردات زغال سنگ آمریكا در سال ۲۰۰۳، ۲۵ میلیون تن در سال بوده که در قیاس با سال ۲۰۰۲ (۹/۱۶ میلیون تن)۴۸ درصدرشد داشته است. افزایش پی درپی واردات زغال سنگ ایالات متحده تا حدی ناشی از افزایش تقاضا برای زغال سنگ با گوگرد پایین است.
●برق
آمریكا در سال ۲۰۰۳، ۳۸۴۸ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است. نیروگاه های زغال سنگ سوز۵۳ درصد، نیروگاه های هسته ای ۲۱ درصد، گاز طبیعی ۱۵ درصد، نیروگاه های برق آبی ۷ درصد، نیروگاه های نفتی ۳ درصد، انرژی زمین گرمایی وبقیه انرژی ها یك درصد از برق این کشور را تولید می کنند.
اوایل آگوست ۲۰۰۴ امکانات برقی این کشور۲/۲ درصدافزایش داشته است. نیروگاه های گازی در آمریکا اهمیت ویژه ای دارند؛ به گونه ای که میزان نیروگاه های گازی از۹ درصد در سال ۱۹۸۸ به ۱۸ درصد در سال ۲۰۰۲ رسیده است. سرمایه گذاری در نیروگاه های زغال سنگ سوزدرمقایسه بانیروگاه های گازی این کشور، اهمیت کمتری دارند، اما میزان تولید برق نیروگاه های هسته ای با افزایش اندکی همراه بوده؛ به گونه ای که از ۱۹ درصد در سال ۱۹۸۸ به ۲۰ درصد در سال ۲۰۰۳ و سهم نفت در تولید برق از ۵ درصد در سال ۱۹۸۸ به ۳ درصد در سال ۲۰۰۳ رسیده است.
در سال ۲۰۰۲ توانایی تولید برق ایالات متحده ۹۰۵ گیگا وات بوده است. از این میزان ۷۶ درصد برای مصارف گرمایی که در این میان سهم زغال سنگ ۳۵ درصد، گاز طبیعی ۱۹ درصد، نیروگاه های زغال سنگ سوز و گازی با یکدیگر ۱۸ درصد، نفت ۴ درصد، برق آبی۱۱ درصد، انرژی هسته ای ۱۱ درصد وانرژی های تجدیدشونده نزدیک به ۲ درصد است. تا سال ۲۰۰۳ رشد تقاضای سالانه نزدیک به ۹/۰ درصد بوده است، اما اوایل آگوست۲۰۰۴ تقاضای برق با رشد ۳/۱ درصدی روبه رو شده است.
●انرژی هسته ای
در سال ۲۰۰۳ نزدیک به ۲۰ درصد تولید برق آمریکا را نیروگاه های هسته ای تولید کرده اند. پنج مرکز اصلی درآمریكا عهده دار تولید ۴۰ درصد انرژی هسته ای در این کشور هستند که عبارتند از: ایلی نویس، کارولینای جنوبی، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی و نیویورک.
بازده واحدهای انرژی هسته ای از ۲۶ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۹۰ درصد در سال ۲۰۰۲ رسیده که افزایش چشمگیری داشته است، اما در سال ۲۰۰۳ میزان بازده کاهش اندکی داشته و به ۸۸ درصدرسیده و در اوایل آگوست ۲۰۰۴ با اندکی رشد به ۱/۹۲ رسیده است.آمریكا درسال ۲۰۰۳،۸۳ میلیارد کیلو وات ساعت برق هسته ای تولیدکرد و در سال ۲۰۰۳ با راه اندازی ۱۰۴ واحد هسته ای که سالانه ۷۶۴ میلیارد کیلو وات ساعت برق تولید می كند، ۱/۴ درصد رشد داشته است.
●محیط زیست
در دهه های گذشته و با وجود پیشرفت فناوری و قوانین زیست محیطی، آلودگی ناشی از تولیدات انرژی و مصرف آن از قبیل اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن کاهش یافته است. پیشرفت عمده در ۳۰ سال گذشته در آمریکا به گونه ای بوده که میزان تولید ناخالص داخلی این کشور۱۶۱ درصد، مصرف انرژی ۴۲ درصد و زیرساخت های حمل و نقل ۱۴۹ درصد، رشد داشته است. به رغم این پیشرفت ها در بحث انرژی و محیط زیست، سرپیچی ها و تخلف هایی صورت گرفته است.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.