چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 March, 2018

شکیلا - خواننده


شکیلا - خواننده
خانم "شکیلا"در ۱۳اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۱ در تهران به دنیا آمد.وی کوچکترین فرزند خانواده بود.از همان دوران کودکی شیفته موسیقی بود و آثار نبوغ و استعداد در او هویدا بود. در نه سالگی قطعه ای برای تلوزیون اجرا کرد و آنچنان مورد توجه قرار گرفت که در پی آن برای خوانندگی دعوتش کردند اما از آنجایی که کم سن وسال بود و خانواده اش نیز راضی نبودند قبول نکرد و به موسیقی در حد شرکت در برنامه های مدرسه و مسابقات استعدادهای درخشان و گاهی نیز هنرمندی در محافل خانوادگی قناعت کرد او همچنین تحصیلاتش را نیز با موفقیت پی گرفت.
شکیلا در پانزده سالگی به فراگیری موسیقی ملی و ردیف های آوازی نزد مرحوم استاد محمود کریمی پرداخت آن سالها (۱۳۵۶و۱۳۵۷) اوج مبارزات انقلابی بود و شرایط خاصی در ایران حاکم بود که سبب شد هنرستان موسیقی تعطیل شود و شکیلا در پیگیری موسیقی محدود شد اما وی در راه خود استوار بود تا اینکه در ۱۸ سالگی برای ادامه آموختن موسیقی کلاسیک به آمریکا رفت و تصمیم گرفت به آرزوی دیرین خویش جامه عمل پوشاند.شکیلا در سال ۱۳۶۸اولین آلبوم خود را با همکاری بابک افشار به بازار روانه کرد و با عرضه این آلبوم به طورحرفه ای وارد دنیای موسیقی به خصوص خوانندگی شد.
غنای لحن او که هدیه ای خداوندی است، در پیوند با ادبیات غنی فارسی تلفیقی کم نظیر پدید می آورد که شخصیت فروتن شکیلا نیز مکمل آن گشته و در آثارش نمایان میگردد. بی گفتگوست که چنین آثاری رتبه والائی از هنر و احساس را در شنونده بجا می گذارد.
علاقه شکیلا به عرفان و ادب عرفانی این مرز و بوم، زبان گشوده ای را برای خواندن اشعار حضرت مولانا بروی باز کرد که به آثارش در این زمینه، احساسی ملکوتی عطا می کند.
شکیلا تا امروز یازده مجموعه موسیقی به هنر دوستان ایرانی تقدیم کرده و دوستارانش همچنان و هر لحظه منتظر کارهای جدید او هستند.
تجلّی صدای شکیلا در مقام آوای بر گزیدگان شرق در مجموعه " اپراتیکا- شاین" افتخاری بزرگ برای او و هم میهمانش است. صدای او از میان دهها صدای آشنا و گمنام شرقی انتخاب شد.
ادای دین شکیلا به بزرگان موسیقی این مرز و بوم باز سازی و باز خوانی آثار ارزشمندشان است ، چه ، نقش خود را در نقل سینه به سینه احساس و آثار، از نسل و نسل های پیش به آیندگان، به نیکی درک می کند تا که امید به جاودانگی هنر را تحقق بخشد.
شکیلا رسالتش را در گرمای کانون خانواده و در پرورش فرزندانش ، شهرا د و بهراد، با آرزوی باز گشت به وطن و تقدیم اجرای زنده برنامه اش به سر زمینش می بیند ودر شوق آن روزگار می گذراند.یکی از افتخارات زندگی هنری شکیلا دریافت جایزه آکادمیک موسیقی در اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی به پاس آثار ارزشمند او درموسیقی ایرانی است.
علاوه بر زندگی هنری افتخار امیز او زندگی شخصی شکیلا نیز تحسین برانگیز است دربین همه خوانندگان معروف دنیابه خصوص خوانندگان زن تعداد نسبتا کمی توانسته اند هم در زندگی هنری و هم شخصی آن گونه که باید و شاید موفق باشند به تحقیق و گاهی به اذعان این افراد در مقاطعی از زمان زندگی شخصی آنها قربانی زندگی هنری شان شده و از آن باز مانده اند یا به ابتذال کشیده شده است اما در مورد شکیلا حتی تا به حال چنین شایعه ای هم نبوده است او توانسته است با حفظ اصالت و نجابت ایرانی سالهاهنرمندی کند و به طور همزمان در همه عرصه های مختلف زندگی موفق باشد . در حال حاضر شکیلا به عنوان یکی از محبوبترین خوانندگان ایرانی می درخشد و طرفداران بسیاری دارد.

http://poroge.parsiblog.com/-۲۳۱۷۹۹.htm

مطالب مرتبط

پریسا، تنها، خواننده ای با صدای مخملین، یا زنی عارف

پریسا، تنها، خواننده ای با صدای مخملین، یا زنی عارف
بی شک، عرفان زنانه ((misticismo femminile، حتی اگر صاحب قدمت نیز باشد، در چهره ی جذاب پریسا، قدرتی کهربایی بخود می گیرد.
حرکات هارمونیک او در بهره گیری از تمامی پیکر خویش، بدون جابجائی های پر هیاهو، برای بیان یک حس عاشقانه با زبان ریتمیک، مطنطن و پویای شاعران و سخنوران قرون وسطی، براستی از دیدگاه نویسنده ی این سیاهه، دارای بی همتائی ویژه ایست.
نویسنده ی این خطوط بر این اعتقاد است که پریسا جزء استثنا زنانی است که توانسته است به جوهر کلام عارفان و عاشقان و مردان فتوت راه یابد، و ساختار یک پدیده ی کهنه را که در طی قرون متمادی در انحصار مردان بوده است در هم شکند. این خود نوعی نوآوری است.
آری پریسا، به محرم عارفان راه یافته است و با صدای ناصوتی خویش، با حرکات نرم دستهایش که کوئی در آغوش استادان عشق به رقص آمده است، و با چشمان بسته اش که گوئی تنها به شمس درون می نگرد و چه محجوبانه در برابر بارگاه عشق، مغرور و پرصلابت خم می شود، بدو زیبائی خاصی میدهد.
او، در لحظات نوشیدن کلام عاشقانه، سحرآمیز است و گوئی به عالم تقدیس راه برده است، بدین سبب در لحظاتی، تمامی گروه موسیقی که گوئی توان گذار از هفت خوان عشق را ندارد، او را تنها می گذارند و او چه پر قدرت می تازد، یکه، واز آنچه خالق آنست فاصله می گیرد.
این فاصله در بخش آغازین برنامه قابل حس نیست، زیرا پریسا در این بخش از آوازه خوانی خویش از تمامی نیروهای سحرآمیز و ماورای طبیعی خویش بهره نمی جوید و بدین سبب نسبت به گروه موسیقی خویش نزدیکی بیشتری را به تماشاگر القا می کند.
● نقدی از دیدگاه حسی
پای فشاری در سیستم سنتی ایستا، در عرصه ی آوازه خوانی، و قرار گرفتن خواننده در مرکز ثقل صحنه (Scena)، هرچند بعنوان نوعی از ارائه موسیقی، و همخوان با اندیشه های قرون وسطائی، جذاب و مسحور کننده، و پیامبر عشق و خلوص درونی است، اما دارای پیامی نو و تازه نیست. ارائه ی این نوع موسیقی در شرایط کنونی ما، نوعی گریز از واقعیت امروزین میهن ما و نوعی پناه بردن بدامان عرفانی است، که همانند چرخیدن قرنها بدور سنگپاره ی شبرنگ کعبه، تنها خالق سردرگمی بوده و معجزه ای او را ناید و رهگشا نیز می نتواند؛
اجرای برنامه طولانی، در رابطه با نوع موسیقی و آواز کلاسیک ایران، بویژه در بحش اول، دچار نوعی تکرار و مونوتونی((monotonia بود. در مجموع می توان بخش اول برنامه ی مورد بحث را کاملا کسالت آور ارزیابی نمود؛
عدم همدلی بقیه ی گروه، در هنگام اجرای برنامه تک نوازی و یا دونوازی، از ضعف های برجسته ی این برنامه بود. گروه این را القا می کرد که گوئی هریک از آنان وظیفه دارد برنامه ی خویش را اجرا و هنگام اجرای دیگران صحنه را ترک گوید. افراد گروه در هنگام اجرای برنامه ی، هرچند کوتاه همراهان خویش، با آنکه جداگانه با ارزش می نمودند، با هم حس یگانه ای را به تماشاگر اهدا نمی کردند؛
کار پریسا، نوعی خاص و جذاب از ارائه ی هنر خوانندگی وموسیقی سنتی است، که در محدوده ای ویژه، دارای ارزشهای هنری و تاریخی است، و می تواند همانند آثار کلاسیک اپرا در اروپا، از قدرت کششی قابل توجهی، در میان کاته گوری محدودی از گروههای اجتماعی، برخوردار باشد، اما هر چه باشد، در بهترین شکل خویش، به گذشته تعلق دارد، در آرشیو ذهنی ما رسوب کرده است و بوی کهنه ای از آن به مشام میرسد؛
آنچه در پریسا برجسته است، علاوه بر توان تکنیکی والا،همچون آوازه خوان، حس تنومند او در انتخاب اشعار عارفان ماست. آری او در انتخاب اشعار پویا و دیالتیکی اندیشمندان قرون وسطی بسیار مبتکر وخوش ذوق می نماید؛
حضور گروهی جوان از نوازندگان، که فاقد قدرت یگانگی و "وحدت وجود" با عارفانی هستند، که زمان بر جان و روح آنان حکاکی شده است. این خود مسئله ایست. بدین سبب تماشاگر با رامشگرانی همگون و واحد و پر شور، که در رکاب ساحره ای عارف، باید همچون حواریون وی عمل کنند و بدور او حلقه شوند، روبرو نیست.
● چاره چیست؟
پریسا، از دیدگاه نویسنده ی این سیاهه، باید در همکاری با گروهی باشد که از نظرحسی، تکنیکی، و روحیه و مطالعات عرفانی، با او هم حس، هم گام و هم رکاب بوده، و در این پهنه دارای شیفتگی و پختگی لازم باشند، تا کیفیت کار او اوج تازه ای گیرد و کار، در چارچوب نوعی محدود از موسیقی سنتی، به جایگاه شایسته ی خویش راه یابد، و در پایان، قادر باشد جان و روح و جسم انسان کنونی را،
" که آه
چه گریزان است
از معبد عشق،
وه
چه حیران است
در رمز حیات"

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
	طرز تهیه سالاد انار و گلابی | ستاره
سالاد انار و گلابی و یا سالسای انار و گلابی یک سالاد مکزیکی است که از 5 ماده غذایی مغذی تشکیل می‌شود و در کنار بشقاب پیش‌غذا و یا به صورت مجزا قابل سرو است.