دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

آشنایی با موتور جستجوگر گوگل


آشنایی با موتور جستجوگر گوگل
اینترنت به کتابخانه ای عظیم و تو در تو می ماند که یگانه راهکار بهره گیری از آن، مراجعه به کتابدار است. بدون راهنمایی کتابدار و اشاره او به راهرو، شماره ردیف و قفسه، یافتن کتاب امری طاقت فرسا و زمان بر خواهد بود. نقش این کتابدار را در اینترنت، موتورهای جستجو برعهده دارند. شناخت و آگاهی کاربران از شیوه عملکرد موتورهای جستجو برکیفیت کاربری آنها تأثیر مستقیم دارد. در شماره پیش، جزییاتی از شیوه کاربری موتور جستجوی گوگل را مطالعه کردید. گوگل پرکاربردترین موتور جستجوی اینترنتی است و چنان معتبر شده که عنوان آن از سال گذشته، به صورت یک واژه جدید در فرهنگ انگلیسی آکسفورد ثبت شده است. کاربران فرهنگ آکسفورد هنگام مراجعه به واژه »google« با این تعریف و معنا روبرو می شوند: فعل با قاعده، به معنای جستجوی اینترنتی از طریق سایت گوگل. انتخاب مناسب ترین واژه برای جستجو، شیوه جست و جوی یک عبارت و شیوه استفاده از علامت های خاص مثل»-« و»+« بین کلمات برای دستیابی به نتیجه دقیق از جمله مباحثی بود که در شماره قبل مورد اشاره قرار گرفت، در این بخش جزییات دیگری در ارتباط با بهره گیری از سایت گوگل به اطلاع خوانندگان خواهد رسید.
سایت گوگل علاوه بر فراهم ساختن امکان دسترسی آسان به میلیون ها صفحه وب، یک سری خصوصیات ویژه و در بعضی موارد، پیشرفته تر نیز دارد که در مواقع خاص می تواند شما را برای دستیابی دقیق به آنچه به دنبالش هستید، یاری برساند. در زیر به طور خلاصه به بعضی از پرکاربردترین این ویژگی ها اشاره شده است:
۱) جستجوی تصویر(Image Search)
شما گهگاه ممکن است عکس کوچکی را به عنوان بالاترین نتیجه (Link) در صفحه نتایج جستجو دیده باشید. اینها تصویرهایی است کهGoogle تصور می کند ممکن است به موضوع مورد جستجوی شما ربط داشته باشد.
علاوه بر آن شما خود نیز می توانید توسط Google Image Search به جستجوی تصاویر مورد نظرتان بپردازید. به این صورت که وارد سایتimages.google.com شده و مانند جستجوی معمولی در google.com واژه مورد نظرتان را که می خواهیدGoogle عکس های مرتبط با آن را از میان صفحات وب ثبت شده اش بیابد، درGoogle Search Box تایپ و Enter کنید.
اگر نمی خواهید به سایتimages.google.com بروید در همانgoogle.com پس از تایپ واژه تان، یک فاصله گذاشته و سپس از کلمهPics یا Pictures استفاده کنید تا Google متوجه شود شما به دنبال
عکس های مرتبط با واژه مورد نظر هستید. Google در این حالت خود به خود از Google Images Search برای جستجوی این واژه بهره خواهد گرفت و تعدادی عکس را به عنوان نمونه مربوط به واژه مورد نظر به شما نشان خواهد داد.
۲) جستجوی موسیقی و فیلم (Music & Movie Search)
پیدا کردن اطلاعاتی راجع به فیلم ها، آلبوم های موسیقی، شعرها،
ترانه ها و محل هایی برای خرید موسیقی مورد نظرتان توسطGoogle به سادگی امکان پذیر است. اگر شما نام فیلم یا خواننده ای را به عنوان یک واژه مورد جستجو قرار دهید، گوگل اطلاعاتی مانند نظرات مردم، ساعات پخش آن فیلم، عنوان ترانه ها، محل های فروش و دیگر اطلاعات مفید درباره آن را به عنوان بالاترین نتیجه(Link) در صفحه نتایج جستجو به شما نشان خواهد داد. (اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد خواننده ای خاص هستید، این اطلاعات زمانی دقیق تر است که خواننده مورد نظر شهرتی نسبی در سطح جهان داشته باشد.)
۳) جستجوی عناوین خبری(News Headlines)
هنگام جستجو در Google بعضی وقت ها احتمالا در کنار بالاترین Link در صفحه نتایج جستجو کلمه News توجه شما را جلب کرده است. این لینک ها شما را مستقیما ً به مجموعه گزارش های جمع آوری شده توسط منابع خبری و خبرگزاری های معتبر دنیا (و البته با واژه مورد جستجوی شما) که مدام در حال به روز شدن هستند، رهنمون می کند. در صورتی که شما واژه ای را مورد جستجو قرار دهید و در گزارش سرویس های خبری به روزGoogle عنوانی مربوط به آن موجود باشد، Google لینک مربوط به این واژه را به عنوان بالاترین نتیجه در صفحه نتایج جستجو به صورت مارک شده با کلمهNews نشان خواهد داد.
برای جستجو در عناوین خبری روز جهان یا برای آنکه واژه مورد نظر شما فقط و فقط در گزارش سرویس های خبری طرف قرارداد باGoogle جستجو شود باید به news.google.com رفته و موضوع مورد نظر خود را به عنوان یک واژه مستقیماً در آنجا جستجو کنید.
۴) ماشین حساب گوگل
موتور جستجوی Google دارای یک ماشین حساب بسیار جامع به روز و قدرتمند داخلی برای تبدیل واحدهای پولی، طولی و دیگر واحدها به یکدیگر و همچنین انجام عملیات ریاضی است. برای استفاده از مبدل واحدهای این ماشین حساب، تبدیلی را که می خواهید صورت پذیرد به عنوان واژه، داخل Google Search Box نوشته و Enter کنید. انجام عملیات ریاضی نیز به راحتی توسط این ماشین حساب صورت می پذیرد.
۵) یافتن معنی توسطGoogle
اگر به دنبال معنی یا تعریف یک کلمه یا عبارت می گردید، می توانید برای این منظور از Google به عنوان یک فرهنگ لغات یا حتی یک دایره المعارف جامع استفاده کنید. کافیست کلمه یا عبارتی را که به دنبال
معنی آن هستید، به عنوان یک واژه با یک فاصله بعد از کلمهdefine در
Google Search Box وارد کرده و Enter کنید. در پاسخ به این عمل، Google در وب به دنبال معنی واژه شما گشته و در صورت پیدا کردن، آن را استخراج و به صورت مجموعه ای به عنوان بالاترین نتیجه در صفحه نتایج جستجو برای شما آشکار خواهد ساخت.
اگر می خواهید پس از زدن دکمه Enter موتور جستجویGoogle به جای نشان دادن تمامی صفحه نتایج جستجو که لینک مربوط به معنی واژه مورد نظر به عنوان بالاترین نتیجه در آن قرار دارد، صفحه مربوط به معنی واژه را بگشاید و آن را به شما نشان دهد، باید به جای کلمهdefine ازdefine: (به علامت کولن یا همان»:« توجه کنید) استفاده کرده و بلافاصله بعد از آن و بدون فاصله کلمه یا عبارتی را که به دنبال معنی آن هستید، به عنوان واژه در Google Search Box وارد کرده Enter کنید.
۶) جستجو در انواع فایلها
Google غیراز جستجو در فرمتHTML (فرمت رایج صفحات وب) توانایی جستجوی واژه شما را در۱۲ فرمت بسیار رایج و پرکاربرد دیگر مانند Lotus ۱-۲-۳ ، Microsoft Office، PostScript، Corel Word Perfect و ... دارد. (Google در حال گسترش دادن تعداد این فرمت ها است.)
علاوه بر فایل هایHTML (صفحات وب)Google در صورت یافتن فایلهای غیرHTML و مرتبط با واژه شما، آنها را در نتایج جستجو خواهد آورد و قبل از عنوان لینک آن در صفحه نتایج جستجو، فرمت آن را نیز درون دو کروشه (علامت»[ ]«) برای شما معین خواهد کرد. در صورت کلیک برروی این لینک ها، مرورگر وب (Browser) مستقیماً مشغول به دانلود کردن آن بر روی دیسک سخت شما می شود. بعد از پایان دانلود، به راحتی می توانید محتویات آن فایل را با نرم افزار مربوطش(که در صورت نداشتن، باید آن را روی سیستم خود نصب کنید) مشاهده کنید.
در این لینک ها علاوه بر مشخص شدن فرمت، لینک دیگری نیز با عنوانView as HTML دیده می شود. در صورتی که شما به دلایلی به نرم افزار باز کننده مربوط به فایل یافت شده در صفحه نتایج جستجو دسترسی نداشته باشید می توانید از این لینک استفاده کنید.
با کلیک برروی لینکView as HTML، مرورگر وب (Browser) دیگر مستقیماً مشغول به دانلود آن فایل برروی دیسک سخت نمی شود، در عوض موتور جستجوی Google آن فایل را برای شما باز کرده و محتویاتش را به صورت یک صفحه وب معمولی به شما نشان خواهد داد.
گاهی ممکن است پیش آمده باشد که به دنبال جستجوی فایل هایی با فرمت های غیرHTML در وب باشید. برای این منظور ابتدا واژه مورد نظرتان را در Search Box تایپ کرده و پس از قرار دادن یک فاصله از فرمول Filetype:[Extension] برای Filter کردن جستجویتان بهره بگیرید.
با استفاده از کلمه filetype: (علامت»:« را فراموش نکنید) و تایپ فرمت دلخواهتان(بدون فاصله)، موتور جستجوی Google متوجه خواهد شد که باید واژه انتخابی را تنها در بین فایل های غیرHTML موجود ثبت شده در فهرستش(و البته با توجه به فرمت اعلام شده شما) جستجوکند.
۷) جستجو در یک سایت
حتماً تا به حال به سایت هایی با محتوای بسیار گسترده برخورد کرده اید که قابلیت جستجوی درونی ندارند. اگر به دنبال اطلاعات خاصی درون آن سایت باشید چگونه آن را می یابید؟ احتمالاً وقتی متوجه شوید تعداد صفحات سایت مربوطه هزار،۱۰ هزار یا بیشتر است از تصمیم خود منصرف خواهید شد. نگران نباشید. Google اطلاعات مورد نظرتان را برای شما خواهد یافت!
Google قادر است واژه ای خاص را تنها درون یک سایت تعیین شده جستجو کند. برای این منظور به راحتی واژه مورد نظر را در Google Search Box تایپ و پس از یک فاصله کلمهsite: (علامت»:« را فراموش نکنید) و بدون فاصله بعد از آن نام سایتی را که می خواهید کلید واژه انتخابیتان تنها درون آن جستجو شود، تایپ کنید.
۸) چه کسانی به شما لینک داده اند؟
اگر صاحب یا ناظر وب سایتی هستید دانستن تعداد سایت هایی که لینک سایت شما را در خود قرار داده اند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
برای پی بردن به این موضوع که چه تعداد از سایت های ثبت شده در Google به شما لینک داده اند از فرمول link:siteURL ، (به جای siteURL نام سایت مورد نظرتان را تایپ کنید) اینگونه استفاده کنید که ابتدا کلمه link: (علامت»:« را فراموش نکنید) و سپس بدون هیچ فاصله ای نام سایت مورد نظرتان را که می خواهید تعداد لینک های داده شده به آن مشخص شود، تایپ کنید.
۹) سؤال و جواب
آیا می دانید جمعیت کشور ژاپن چقدر است؟ واحد پول کشور اکراین چیست؟ محل تولد رابرت ردفورد کجا بوده است؟ جواب اینگونه موضوعات را به صورت یک سؤال واضح یا شبه سؤال در Google Search Box تایپ و Enter کنید. مثلاً برای رسیدن به پاسخ سؤال اول جمله population of japan را به عنوان یک واژه در Google Search Box تایپ و Enter کنید تا Google در وب به دنبال جواب سؤالتان گشته و لیست کاملی از یافته های خود را به عنوان بالاترین نتیجه (Link) در صفحه نتایج جستجو به شما نشان دهد. Google همچنین آدرس اینترنتی منبع هر یک از پاسخ های ارایه شده را نیز به شما می گوید تا در صورت تمایل به کسب اطلاعات دیگر به آن مراجعه کنید.
۱۰) صفحات مشابه
گاهی لینک صفحه ای در صفحه نتایج جستجو توجه شما را به خود جلب می کند که دارای مطالب بسیار نزدیک با همان مطالبی است که به دنبال آن بودید. حالا شما می خواهید واژه جدیدی را با توجه به مطالب آن صفحه وب تعیین و جستجو کنید تا به مطالب بیشتر و مشابه تری با مطالب آن صفحه و در نتیجه با مطالبی که به دنبالش هستید دست یابید. چه واژه ای را انتخاب می کنید؟ از واژه انتخابیتان راضی نیستید؟ واژه انتخابیتان شما را به مطالب دلخواهتان نرساند؟ دست نگه دارید! Google تمامی این کارها را برایتان انجام خواهد داد و شما را به مشابه ترین صفحات وب دیگر با صفحه وب مورد نظرتان خواهد رساند.
در سمت چپ قسمت پایین تمامی لینک های موجود در صفحه نتایج جستجو، لینکی با عنوانSimilar pages وجود دارد که با کلیک بر روی آن Google تمامی صفحات وب دیگر ثبت شده در خود را که دارای بیشترین شباهت با محتوای آن صفحه وب هستند در صفحه نتایج جستجوی دیگری به شما ارایه خواهد داد.

گردآوری: علیرضا عارفی

منبع : ماهنامه نفت پارس

مطالب مرتبط

نگاهی به موتورهای جست وجو در اینترنت

نگاهی به موتورهای جست وجو در اینترنت
حتماً شما هم بارها، زمانی كه به یك مقاله علمی، سیاسی و... نیاز داشته اید یا حتی برای یافتن معنی اصطلاحی، پشت كامپیوترتان نشسته اید و با استفاده از اینترنت در مدت زمان كوتاهی آن را پیدا كرده اید. اما آیا تابه حال فكر كرده اید چگونه در عرض چند ثانیه انبوهی از اطلاعات در اختیار شما قرار می گیرد؟ صدها میلیون صفحه در اینترنت در دسترس وجود دارند و منتظر هستند تا اطلاعات را با تنوع شگفت انگیزی از موضوعات ارائه دهند. زمانی كه شما می خواهید در مورد یك موضوع مخصوص اطلاعات كسب كنید، چگونه می دانید كه چه صفحاتی را باید بخوانید؟ احتمالاً مانند اكثر مردم، شما از یك موتور جست وجوی اینترنت بازدید می كنید.
موتورهای جست وجوی اینترنتی، سایت های مخصوصی در شبكه هستند و طوری طراحی شده اند كه به افراد كمك می كنند تا اطلاعات مورد نیازشان را كه در سایت های دیگر ذخیره شده است بیابند. تفاوت هایی در شیوه عملكرد موتورهای جست وجوی مختلف وجود دارد، اما همه آنها سه وظیفه اصلی را انجام می دهند:
۱ - در اینترنت، یا بخش های برگزیده ای از اینترنت، براساس كلمات مهم جست وجو را انجام می دهند.
۲- یك فهرست از كلماتی كه پیداكرده اند و جایی كه آنها را پیدا كرده اند، تهیه می كنند.
۳ - این امكان را برای كاربران فراهم می كنند تا كلمات یا مجموعه ای از كلمات مورد نظر خود را كه در فهرست یافت می شود جست وجو كنند.
موتورهای جست وجوی اولیه یك فهرست شامل تنها چندصد هزار صفحه و فایل نگهداری می كردند و در روز شاید یك یا دو هزار بازدیدكننده داشتند. امروزه یك موتور جست وجوی خوب، صدها میلیون صفحه را فهرست می كند و در روز پاسخگوی ده ها میلیون جست وجو كننده است. حالا باید ببینیم چگونه این مسئولیت مهم انجام می شود و چگونه موتورهای جست وجوی اینترنتی، بخش های مختلف را به كار می برند تا ما بتوانیم اطلاعات مورد نیاز خود را در شبكه بیابیم.
• جست وجو میان صدها میلیون صفحه
قبل از اینكه یك موتور جست وجوگر بتواند به شما بگوید كه یك فایل در كجا قرار دارد، باید آن فایل پیدا شود. یك موتور جست وجوگر برای یافتن اطلاعات از میان صدها میلیون صفحه كه در شبكه وجود دارند، روبات نرم افزاری خاصی به نام spiders را به كار می گیرد تا لیستی از كلماتی كه در سایت های شبكه یافت می شود را ایجاد كند. فرآیندی كه یك spider لیست خود را ایجاد می كند، Web crawling نامیده می شود. برای ایجاد و نگهداری یك لیست مفید و مناسب از كلمات، یك spider موتور جست وجوگر باید صفحات بسیار زیادی را بررسی كند. چگونه هر spider مسیرش را در شبكه آغاز می كند ؟ معمولاً نقطه شروع، لیستی از صفحاتی است كه توسط سرورها زیاد استفاده می شوند و همچنین صفحاتی كه عمومی تر و معروف تر هستند. spider از یك سایت عمومی شروع می كند، كلمات موجود در صفحات آن را لیست می كند و هر لینكی كه در آن سایت یافت می شود را دنبال می كند. به این طریق سیستم جست وجوگر به سرعت شروع به حركت می كند و در بخش هایی كه بیشتر از همه مورد استفاده قرار می گیرد حركت می كند.
Google.com به عنوان یك موتور جست وجوگر علمی آغاز به كار كرد. سرجی برین و لورنس پیج بیان كرده اند كه spiderهای سیستم آنها با چه سرعتی می توانند كار كنند. آنها سیستم اولیه خود را به گونه ای ساختند كه از چندین spider استفاده كند، معمولاً سه تا در یك زمان. هر spider می توانست با حدود سیصد صفحه شبكه كه در یك زمان باز بودند اتصال برقرار كند. در بهترین عملكرد خود، با استفاده از چهار spider، این سیستم می توانست در هر ثانیه به صد صفحه متصل باشد و حدود ۶۰۰ كیلو بایت داده را در هر ثانیه ایجاد كند. برای سرعت بخشیدن به جست وجو، ایجاد سیستمی برای ارائه اطلاعات لازم به spider لازم است. سیستم گوگل اولیه دارای سروری بود كه به فراهم كردن URL ها برای spider ها اختصاص یافته بود. به جای وابسته بودن به یك فراهم كننده سرویس اینترنتی برای DNS كه نام یك سرور را به یك آدرس تبدیل می كند، گوگل DNS خودش را داشت تا تاخیرها را به حداقل برساند.
زمانی كه spider گوگل یك صفحه HTML را مشاهده می كرد، به دو نكته توجه می كرد: كلمات درون صفحه، در كجا كلمات پیدا شده اند.
كلماتی كه در عنوان اصلی یا عناوین فرعی و یا سایر موقعیت هایی كه دارای اهمیت نسبی هستند، قرار دارند برای جست وجوی بعدی كاربر مورد توجه خاص قرار می گرفتند. spider گوگل هر كلمه معنی داری در صفحه را فهرست می كرد و از كلمات a an, the صرف نظر می كرد. سایر spider ها از روش های متفاوتی استفاده می كردند. در كل تمامی این روش ها معمولاً سعی می كند تا عملكرد spider را سریع تر كند، به كاربران اجازه بدهد تا با كارایی بهتر و بهینه تر جست وجو كنند و یا هر دو آنها. به عنوان مثال، بعضی spider ها كلماتی كه در عنوان ها، عنوان های فرعی و لینك ها وجود دارند یا كلماتی كه بارها در صفحه تكرار می شوند و هر كلمه ای در بیست خط اولیه متن را نگهداری می كند. سایت Lycos از این روش استفاده می كند.
سایر سیستم ها، از قبیل AltaVista، هر كلمه در صفحه، شاملa an, the و سایر كلمات كه بی اهمیت هستند را هم لیست می كنند.
• ایجاد فهرست
زمانی كه spider ها وظیفه یافتن اطلاعات از صفحات شبكه را به اتمام رساندند (البته باید در نظر داشته باشیم كه این وظیفه هرگز واقعاً تمام نمی شود، خاصیت تغییر دائمی شبكه به این معنی است كه spiders ها همیشه در حال حركت و جست وجو هستند)، موتور جست وجو باید این اطلاعات را به شكلی كه مفید باشد، ذخیره كند. دو مولفه كلیدی برای در دسترس قرار دادن اطلاعات جمع آوری شده برای كاربران وجود دارد: اطلاعات ذخیره شده با داده ها - روشی كه توسط آن اطلاعات فهرست می شود.
در آسان ترین حالت، موتور جست وجوگر می تواند تنها كلمه و URL را ذخیره كند. در حقیقت، این روش برای موتوری با كاربرد محدود است، زیرا در این حالت راهی وجود ندارد برای اینكه تعیین كند آیا كلمه در بخش مهم یا بخش بی اهمیتی از صفحه استفاده شده است، آیا كلمه تنها یك بار یا چندین مرتبه تكرار شده است یا صفحه لینك هایی به صفحات دیگری كه شامل آن كلمه هستند، دارد. به عبارت دیگر راهی برای ایجاد لیستی رتبه بندی شده كه تلاش می كند تا مفیدترین و بهترین صفحات را در بالای لیست نتایج جست وجو قرار بدهد، وجود ندارد.
برای به دست آوردن نتایج بهتر، بیشتر موتورهای جست وجو اطلاعات بیشتری علاوه بر كلمه و URL ذخیره می كنند. موتور ممكن است تعداد دفعاتی كه كلمه در صفحه تكرار شده است را ذخیره كند، یا ممكن است مقداری را به هر ورودی اختصاص بدهد و زمانی كه كلمات در عناوین، عنوان های فرعی و لینك ها ظاهر می شوند ارزش اختصاص یافته به آنها بیشتر می شود. هر موتور جست وجوگر تجاری، فرمول متفاوتی برای ارزش گذاری كلمات فهرست خود دارد. این مسئله یكی از دلایلی است كه موجب می شود جست وجوی یك كلمه در موتورهای جست وجوگر متفاوت، لیست های متفاوتی را ارائه بدهد و صفحاتی با ترتیب های متفاوت ارائه شود.
داده ها برای صرفه جویی در فضای ذخیره سازی رمزگذاری می شوند. مثلاً در صفحه گوگل اطلاعاتی از قبیل اینكه آیا كلمه با حروف بزرگ بوده است، اندازه فونت آن، موقعیت كلمه و سایر اطلاعاتی كه به رتبه بندی آن كمك می كند را به صورت بیت و بایت ذخیره می كند. در نتیجه میزان بسیار زیادی از داده ها می تواند به شكل بسیار فشرده ای ذخیره شود. بعد از اینكه اطلاعات فشرده شد، برای فهرست شدن آماده است.
هدف از ایجاد یك فهرست این است كه باعث شود تا بتوانیم اطلاعات را با سریع ترین حالت ممكن پیدا كنیم. به طور كل، تنها چند راه برای ایجاد فهرست وجود دارد، اما یكی از مهمترین و موثرترین روش ها، ایجاد جدول hash است. در این روش فرمولی به كار می رود تا به هر كلمه یك ارزش عددی اختصاص بدهد.
پرسش و جست وجوی انجام شده توسط كاربر می تواند خیلی ساده باشد، حتی یك كلمه. برای پرسش های پیچیده تر لازم است تا از عملگرهای بولین (AND, OR, NOT, NEAR,) و... استفاده كنید تا بتوانید شرایط جست وجو را گسترش بدهید.
به طور خلاصه عملكرد یك موتور جست وجو به این صورت است: نرم افزار spider با جست وجو در سایت های مختلف لیستی از كلمات و جایی كه قرار دارند فراهم می كند، سپس براساس سیستم ارزش گذاری خود فهرستی رتبه بندی شده تهیه می كند، داده ها را رمزگذاری می كند و سرانجام اطلاعات را برای دسترسی كاربران ذخیره می كند.
• آینده موتورهای جست وجوگر
در جست وجوهایی كه از عملگرهای بولین استفاده می شود، جست وجوهای لفظی است. موتور دقیقاً همان كلمات یا عبارتی كه وارد شده است را جست وجو می كند. زمانی كه كلمات ورودی دارای چندین معنی هستند، جست وجوی صحیح آنها مشكل است. در این حالت، اگر برای شما تنها یكی از معانی آن كلمه مهم باشد، احتمالاً شما نمی خواهید سایر صفحات را كه شامل معانی دیگر كلمه است ببینید. شما می توانید یك جست وجوی لفظی ایجاد كنید كه تا حدودی معنی های ناخواسته را حذف كند، اما بهتر این بود كه خود موتور جست وجو می توانست این كار را انجام بدهد.
یكی از حوزه های تحقیق در موتورهای جست وجوگر، جست وجو براساس مفهوم است. به عنوان مثال، استفاده كردن از تحلیل های آماری صفحاتی كه شامل كلمات یا عباراتی است كه شما جست وجو می كنید، برای اینكه صفحات دیگری را كه ممكن است شما به آن علاقه داشته باشید پیدا كند. بدیهی است كه در یك موتور جست وجوگر مبتنی بر مفهوم، اطلاعات ذخیره شده برای هر صفحه، بیشتر است. هنوز بسیاری از گروه ها تلاش می كنند تا نتایج و عملكرد این نوع از موتورهای جست وجو را افزایش دهند. قلمرو دیگری كه پژوهشگران درباره آن تلاش می كنند، پرسش ها به زبان طبیعی نامیده می شود. منظور از این پژوهش این است كه شما بتوانید پرسش تان را به گونه ای تایپ كنید مثل اینكه آن را از شخصی كه كنار شما نشسته است می پرسید و نیازی نباشد تا از عملگرهای بولین یا ساختارهای پیچیده برای پرسش استفاده كنید. معروف ترین سایت جست وجو به شیوه پرسش به زبان طبیعی، سایت AskJeeves.com است. این سایت تنها با جملات ساده كار می كند، اما تلاش بسیاری انجام می شود تا این روش جست وجو گسترش یابد تا بتواند سئوالات پیچیده تر را هم بپذیرد.
همچنان تلاش های بسیاری برای افزایش كیفیت و ارائه خدمات بیشتر موتورهای جست وجوگر انجام می شود و هر روز شاهد خبرهای جدیدی در این زمینه هستیم و رقابت بین سایت های دارای موتور جست وجوگر بیشتر و بیشتر می شود.
لیستی از سایت های مهم دارای موتور جست وجو
* AltaVista -Dogpile - Go -Google - HotBot - Looksmart -Lycos -Mamma -Metacrawler - Northern Light - Open Directory Project -Search.com - NBCi -WebCrawler - Yahoo.

نوشته شده توسط: مهشید گوهری

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!