دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

زالو درمانی


زالو درمانی
بدلیل اثر ضد انعقادی هیرودین (Hirudin) بزاق زالو، امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده است که پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی قلب و بطور کلی در بیماری‌های کرونری قلب، زالو می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند و Risk جراحی و Side Effect و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد.
در هندوستان ۲۰بیمار با واریس اندام تحتانی (پیشرفته) کاندید زالو درمانی شده و پاسخ درمانی شگفت‌آوری مشاهده شده و تمامی بیست نفر (۱۰۰% بیماران مورد مطالعه) کاملاً درمان شدند.
ریکاو و کولین آمریکایی در مقاله‌ای تحت عنوان کاربردهای نوین زالو درمانی گزارش اثر شگفت‌انگیز زالو درمانی در بهبودی پیوند Rejecct شده انگشت قطع شده دست یک کودک سه ساله و گرافت عضلانی گردن یک مرد ۶۷ ساله را قید کرده‌اند.
سابقه زالو تراپی به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد در مصر باستان بر می‌گردد. در قرن ۱۹ در آمریکا از زالو برای درمان هموروئید، بیماری‌های لثه و دهان و بیماری‌های متنوع دیگری استفاده می‌شد.
امروزه در مهار Venous Congestion (مهمترین کمپلیکاسیون جراحی‌ها پلاستیک و میکروسکوپی و پیوند اعضاء و گرافت‌های پوستی) زالو به خوبی عمل می‌کند و مانع احتقان خون، هماتوم، ادم، ترومبوز و نکروز عضو یا فلاپ پیوند زده شده می‌گردد(البته زالو در نارسایی شریانی یا ایسکمی بافتی چندان موثر نیست و infection‌های مشاهده شده پس از زالو تراپی در چنین بیمارانی بوده است).
Gerald و James ضمن معرفی Case های متعدد و متنوعی که با متد زالودرمانی Reject پیوند عضو قطع شده آنها بهبودی یافته، بحث کاملی پیرامون عفونت‌های متعاقب زالو و آنتی‌بیوتیک تراپی آن ارائه داده است.
زاخارسکی و همکارانش در Report خود بیماری با ملانوم بدخیم متاستاتیکی را معرفی کردند که طی سه جلسه زالو درمانی کاملاُ مداوا شده است (تحریک رشد سلولهای سرطانی ملانوم به دلیل آنزیم مترشحه از سلولهای ملانوم است که هیدرودین بزاق زالو مهار کننده این آنزیم است.)
دکتر NAZAR در Lik Sprava ۱۹۹۸ Aug شرح درمان میوکاردیت عفونی را با هیریدوتراپی آورده است.
پژوهشگران دپارتمان فارماکولوژی دانشگاه کنتاکی از لحاظ بیوشیمی مقایسه‌ای میان هپسارین و هیرودین به عمل آوردند که اثر اختصاصی‌تر هیرودین نسبت به هپارین را به دلیل زیر توجیه کرده‌اند :
۱) هیرودین برای فعال شدن نیاز به کوفاکتور ندارد
۲) هیرودین اثرات پایدار و یکنواخت dose-dependent دارد
۳) هیرودین اثر مستقیم روی مهار ترومبین دارد
۴) هیرودین toxicity (مسمومیت) نمی‌دهد.
جوزف آیتون جراح ترمیمی بیمارستان ماساچوست ایالات متحده در سال ۱۹۸۵ وازنش(Reject) پیوند گوش یک پسربچه را با زالو مرتفع ساخت.
امروزه جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه آسای زالو در جراحیهای پلاستیک و گرافتهای پوستی و پیوند اعضاء‍، کاربرد زالو پس از پیان جراحی و حتی در حین عمل، را کاملاً پذیرفته‌اند و مورد تأکید قرار می‌دهند.
پروفسور ایوالیو از دانشگاه مون‌پلیه (فرانسه) معتقد است هنوز تمامی اسرار و خواص مثبت پزشکی زالو کشف نشده است و دست کم ده اثر درمانی برای زالو قائل است.
در کشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته است بطوری که بیماریهای مختلف از سردرد و بیماری قلبی و پوستی گرفته تا حتی ضعف قوای جنسی را با زالو اندازی معالجه می‌کنند.
در مسکو و اوکراین کرم‌های آرایشی جهت رفع چروک صورت ابداع شده است که ماده مؤثره آن از زالو استحصال شده است.
در اوایل قرن نوزدهم سالانه ۳۰میلیون عدد زالو از آلمان به آمریکا صادر شده و مورد مصارف درمانی و طبی قرار گرفته است.
در تحقیقات ارائه شده از سوی دانشگاه استانفورد کالیفرنیا که در مجله لارنگوسکوپ (آگوست ۱۹۹۸) چاپ شده است، کاربرد زالو در جراحی‌های پلاستیک و ترمیمی با درصد موفقیت بالایی همراه بوده است. (کاهش واپس زدن پیوندها و گرافت‌ها)
پروفسور می‌یر، آلتون، اوخنر و هورتر معتقدند هر گونه کانون عفونی بدن را بوسیله زالو می‌توان ریشه‌کن کرد.
زاخارین روسی معتقد است زالو موجب انبساط عروق موضع نیز می گردد و بلکه اثر وازودلاتاسیون عمومی بدن را برای آن قائل است چرا که مشاهده می‌شود که در crise هیپرتنشن، پس از مصرف زالو، فشار به حد نرمال ر می‌گردد.
هر زالو پنج تا پانزده میلی‌ لیتر خون می مکد ( ده برابر حجم بدن خود ) طی مدت ۶۰ - ۱۵ دقیقه.
خونریزی پس از جدا شدن زالو ۱۰ – ۲ ساعت طول می‌کشد ماده بی‌حسی تزریق شده توسط زالو در موضع سبب از بین رفتن درد حین نیش زدن و مکیدن خون می‌شود.
● هیرودین سبب:
۱) مهار تبدیل فیبرینوژن به فیبرین و بالطبع مهار انعقاد خون
۲) شل‌شدن عضلات صاف دیواره ‌عروق و بالطبع گشادشدن عروق(Vasodilatation)
۳) افزایش و بهبود فلوی خون در دکتر آلبرت کراشینیوک در روسیه دو Case جالب بدین ترتیب معرفی کرده است.
۱) کودکی ۶ ساله با سابقه cp ـ فلج مغزی ـ که مدت ۵ سال توانایی راه رفتن نداشته است و پس از جلسات زالو درمانی بخوبی راه رفته و علایم cp ناپدید شده است.
۲) زن جوانی با سابقه حملات آسم Status و نازائی. طی مرحله اول هیرودوتراپی آسم وی کاملاً بهبودی یافته و پس از مرحله دوم هیرودوتراپی باردار شده و صاحب فرزند می‌گردد! جالب است بدانیم فقط ۲% اطفال متولد شده دارای آپگار ۱۰ می‌باشند که این نوزاد دارای آپگار ۱۰ بود(!)
دانشمندان سن‌پترزبورگ روسیه طی سال‌های ۹۷ـ۹۳ دو تئوری زیر را درباره توانایی‌های درمانی زالو اثبات کرده‌اند :
الف) bioenergetical effect :
زالوها توانایی ایجاد ثبات در مناطق حیاتی را دارند. در آزمایشگاههای بیوفیزیک و بیومکانیک انستیتو کورتکوف روی اثر زالو در kirlian effect (پرتوافکن luminescence بافتهای بیولوژیک در میدان‌های الکترومغناطیسی با فرکانس بالا) مطالعه شده و متوجه شدند که پس از زالو تراپی افزایش luminescence را شاهد هستیم و بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش پایداری انرژتیک و سازه‌های اطلاعاتی در بافتها را شاهد هستیم که با هیچ متد درمانی دیگری این افزایش حاصل نمی‌شود.
ب) neiro-throphical effect :
ترشحات زالو موجب تحریک رشد نرون‌ها و نورودندریت‌ها و ترمیم و نوسازی آنها می‌گردد. این کشف می‌تواند افق روشنی در درمان بیماری‌های ناعلاج CNS پارکینسون، اسکلروزیس(MS).CVA. ترومبوز عروق مغز، آلزهایمر و . . . برای ما باز کند.
کرسی زالو درمانی سن‌پترزبورگ (MAPS) در آخر توصیه می‌کند : ما معتقدیم هر پزشکی اعم از جراح آنکولوژیست، ارتوپد، دندانپزشک، ژینکولوژیست و . . . بایستی توانایی‌های درمانی زالو را بشناسد و استفاده کند. زالو توانایی درمان گروه متنوعی از بیماری‌ها را دارد نظیر : زخم معده، کولیت، پروستاتیت، برونشیت، التهابات کبد و کیسه صفرا، گاستریت، همورویید، اغلب بیماریهای پوستی، اسپاسم عضلانی، واریس، نازائی، آدنوم پروستات، ناباروری مردان، کاهش میل جنسی(Impotnce)، الکلیسم، ترک اعتیاد(مواد مخدر).
دکتر Sawyer از مؤسسه تحقیقاتی بیوفارم انگلستان معتقد است که در دهان زالو آنزیم ژاله مانندی بنام Orgelase موجود است که در درمان بیماری‌های چشمی و آرتریت روماتوئید کاملاً کارآیی دارد. فرانسه در سال ۱۸۵۰ بیش از صد میلیون زالو از روسیه وارد کرده است و در سالهای ۱۹۵۰ تنها در شهر فیلادلفیای آمریکا ۰۰۰/۷۵۰ زالو استفاده شده است.
● جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان :
شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند :
«از زالوهایی که کرک‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتر است «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد.
زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید ] استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است[ و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند.
زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوج سوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم ] یا پودر باقلا و زردچوبه[ استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاه و سپید و . . . مفید است.»
در طب عامیانه نیز زالو در کوچه و بازار به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند که برای علاج زخم چرکین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهای محکم باید بناگوش را زالو گذاشت.
مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات و خطرات حکایتی جالب نقل می‌کند : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یاده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید کرد و از اینکه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی کرد و دویست تومان به میرزاحسن داد».
زالو اندازی جزو سنت‌های درمانی پذیرفته شده و به همان معروفیت و مقبولیت حجامت و قصد (رگ‌زنی) بین توده‌های مردم رواج داشت. آری این حیوان یک گرمی به ظاهر مشمئز کننده طی سالیان دراز بیماری‌های صعب‌العلاجی را براحتی درمان می‌کرد و بیماران را از صرف هزینه‌های گزاف، بریده شدن از اندام‌ها، بد شکل شدن پوست، فلج شدن ناشی از سکته مغزی و . . . نجات می‌داده است. تأیید این نظر را با پرسش از افراد ۴۰سال ببالا می‌توانید جستجو کنید.
● دیدگاه حکیم جرجانی پیرامون زالو درمانی :
جرجانی معتقد است بهترین زالو، زالوی موجود در آب‌های پاکیزه است و شکل او باید همانند دم موش باشد و شکم او سرخ و پشت او سبز و سرش کوچک باشد و او نیز معتقد است منفعت زالو بیشتر در بیماری‌های پوستی مانند ریش بلخی، قوبا، سعفه و . . . می‌باشد. طریقه استعمال و موارد احتیاطی که جرجانی برشمرده همان دیدگاه بوعلی‌سیناست که از تکرار آن صرف‌نظر می‌کنیم. نکته بارز افتراق دیدگاه جرجانی با تمام حکما درباره کاربرد زالو این جمله او در کتاب ذخیره است که می‌فرماید : «نخست تن را به فصد و مسهل پاک باید کرد و سپس دیوچه (زالو) را فراز گذارید تا منفعت او پدید آید

http://tebb.blogfa.com

مطالب مرتبط

نقش بو در شفا بخشی


نقش بو در شفا بخشی
● سرکوبی بو
زیگموند فروید، پایه‌گذار روانکاوی مدرن این نظریه را بیان داشته است که به علت پیشینه‌ی تکاملی، آدمیان در بررسی بو، ضعیف عمل می‌کنند. وقتی انسان حالت راست قامتی به خود گرفت و شروع به راه رفتن کرد، این امر سبب دور شدن وی از زمین و لذت بوهایی شد که با خاکی بودن همراه است. در نهایت چگونگی لذت بردن از بو کردن اجسام را فراموش کرده‌ایم و رایحه‌ها و شمیم‌ها دیگر اهمیت چندانی ندارند. وقتی فروید تاکید می‌کند که انسان در طول تاریخ تکامل خود نسبت به سکس چموش شده است در واقع نشانه‌ی دیگری از مشکل دو جانبه‌ی حس بویایی را بیان می‌کند. از آنجا که بو، فعالیت جنسی را تداعی می‌کند، وقتی سرکوبی امیال جنسی را آغاز می‌کنیم در واقع بو را نیز با این امیال سرکوبی می‌نماییم که نتیجه‌ی آن آسیب‌شناسی در هم پیچیده‌ی سکس و بو است.
در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰، اندکی از روانپزشکان فرویدگرا ارتباطات پیشنهادی فروید میان عملکرد جنسی و بویایی را مورد بررسی قرار دادند. در دوره‌ای مناسب، پژوهشگران نشان دادند که می‌توانند با اختلال در بویایی، عملکرد جنسی را دچار اختلال سازند. در بررسی‌هایی که با استاندارد‌های امروزی هولناک و مخوف تلقی می‌شود، یک پژوهشگر به نام Mantegazza، چشمان خرگوشی را درآورد و پی برد که این کار در زاد و ولد این حیوان اختلال ایجاد نمی‌کند. اما وقتی شیف Schiff، پژوهشگردیگر، اعصاب بویایی را در سگ‌ها از بین برد دیگر سگ نر وقت جفتگیری قادر به شناسایی سگ ماده نبود.
در کتاب‌ها ومجلات روانپزشکی مواردی که در ارتباط با بو باشد تقریباً و غالباً ذکر نمی‌شود و بیشتر آشفتگی‌های حواس دیگر مانند کوری هیستریک، بی‌حسی بخش خاصی از بدن یا توهم‌های شنیداری یا دیداری ذکر می‌شود. به سال ۱۹۳۰، A.A.Brill روانکاو با قرائت مقاله‌ای در انجمن روانکاوی آمریکا در آکادمی طب نیویورک با عنوان «حس بویایی در نوروزها و سایکوزها» درمان این حالات را طرح‌ریزی کرد. مقاله‌ی بریل از مدارک کافی برخوردار بود. اگر بتوان به مقالات طبی ارزش و اعتبار داد. این مقاله از دسته مقالات جاوید و ماندگار خواهد بود.
بریل در این مقاله از افرادی Renifleur سخن به میان می‌آورد یعنی کسانی که از طریق حس بویایی به طور کامل یا ناقص احساس رضایت جنسی می‌کنند. موارد مورد مطالعه‌ی بریل بیماران معتاد به بو کردن و دستمالی کردن و خوردن مدفوع انسان بودندو یادگار پرستانی Fetishist که با بوی پای عرق کرده مسحور و مجذوب می‌شدند و افرادی که عاشق بوی تن مردگان بوده و دوست داشتند گوشت اجساد را بخورند. بریل یک بیمار سایکوتیک را شرح می‌دهد که با دیدن بو به صورت «دود شهوت‌انگیز» که از بدن معشوق خیالی برمی‌خاست، تحریک جنسی می‌شد و نیز پسری ۱۹ ساله که از ادامه تحصیل طفره می‌رفت زیرا به این پنداره دچار بود که بویی بسیار ناپسند، دائماً از رکتومش متصاعد می‌شود و هرکسی که نزدیک می‌شود آن را می‌فهمد.
بریل معتقد بود وقتی یکی از حس‌های جسمی مانند بینایی از بین برود، یکی دیگر از حواس مانند بویایی ممکن است در کوشش برای جبران آن کمبود شدت بگیرید.این امر ممکن است سبب انحراف و تحریف بو شده و به بروز آسیب جنسی منتهی گردد. بریل به عنوان مدرک، بیماری را شرح می‌دهد که مطمئناً یکی از عجیب‌ترین موارد در تمامی انتشارات روانکاوی است. مردی ۳۲ ساله که تقریباً کور به دنیا آمده و با عمل جراحی در سن ۴ سالگی چشمانش را درآورده‌اند، او از نظر آموزشی و هوشی بالاتر از حد متوسط بود و به علت آنکه دچار فکر وسواسی کشتن کسی برای به دست آوردن جسم متعفن مرده شده بود برای درمان مراجعه کرد. این بیمار سایر بوها از جمله عطرها، علف، گل‌ها و خاک را نیز دوست داشت اما این رایحه‌ها اشتهایش را نسبت به جسد می‌افزودند.
این انحراف بسیار زود آغاز شده بود. وقتی پسری کوچک بود، در جستجوی آشغال، کود و موش‌های مرده دزدانه به سرداب‌ها سر می‌کشید. یکی از خیالپردازی‌های دوران بزرگسالی‌اش به‌دست آوردن یک مزرعه بود تا تمامی حیوانات را در آنجا گرسنگی بدهد یا بکشد و سپس خود را از نظر جنسی با بقایای اجساد مردگان ارضا کند. اگر او را از این کار بازمی‌داشتند، او در خیال خود از دادگاه می‌خواست تا آن شخص را با قرار دادن در کنار جسد مرده تنبیه کند تا او به علت آثار ناراحت‌کننده‌ی حاصل از بو بمیرد. این بیمار غالباً پهن اسب و مدفوع خود را می‌خورد. اما این موارد جانشین‌های بی‌رنگی بودند و میل حقیقی‌اش به لاشه‌ی مردار انسان بود و هیچ چیز مثل جسد انسان، اشتهایش را ارضا نمی‌کرد. بریل اظهار می‌دارد که هر چند که این بیمار به شدت تلاش کرد تا در مدت درمان به عشق طبیعی دست یابد، ولی متاسفانه «منحرف چند شکل» باقی ماند.
بریل حدس می‌زند که در قریب به تمامی آدمیان، چیزی مرده دوست Necrophiliac وجود دارد و به یادتان می‌آورد که:
نباید فراموش کنیم که ورزشکاران‌مان ترجیح می‌دهند فقط پس از شروع کاهش شدت، بازی خود را آغاز کنند یعنی وقتی که پرها شروع به ریختن می‌کنند و اینکه اساس با ارزش‌ترین عطرها از همین منشا پست است. عنبر یا شاهبوی از بقایای هضم نشده‌ی ماهی مرکب و هشت‌پایی تشکیل شده که در معده‌ی وال وجود دارند و عده‌ای هم از غدد جنسی گربه‌ زباد، گاومشک، گوزن‌مشک و بیدستر به‌دست می‌آید.
نکته‌ی قابل توجه آنکه هیچ‌کس از بوی خودش بدش نمی‌آید و این بوی دیگران است که آزارش می‌دهد.
وقتی لذت‌های جنسی و بوهای مربوط به آن مهار شده یا سرکوب شود، ارضا شدن از بو تغییر شکل داده و به سایر زمینه‌های زندگی شخص منتقل می‌شود. بریل دو مورد از بیماران دچار ضعف سایق جنسی را شرح می‌دهد. یکی از این بیماران پرورش‌دهنده‌ی گل و دیگری عطرساز بود. این هردو مرد نویسنده‌ی حرفه‌ای بودند ولی نمی‌دانستند چرا این فعالیت‌های خاص را برگزیده‌اند. یکی از آنان هنر شناس بسیار قوی و دوستدار اسکاروایلد و امیل‌زولا بود که هر دو به عطر و سایر رایحه‌ها علاقه‌ داشتند. بریل موردی از یک «آهنگساز آنال‌اروتیک» را گزارش کرده است که وسواس بو داشت. این مرد به بوی پیشاب به عنوان «بوی لذیذ» اشاره داشت و از اینکه «در برابر دوستانش باد در کند» شرمنده نمی‌شد و بر آهنگ ‌های ساخته‌ی خود نام‌های بودار مانند بنفشه،یاس، سوسن و گل سرخ گذاشته بود.
در یک مورد یکی از بیماران بریل یک لغزش بویایی فرویدی (مورد لذت بردن روانکاوان) مرتکب شد و به جای آنکه بگوید «یک رفیق خوب»Smart Fellow گفته بود «بو دهنده‌ی تیز» Fart Smeller .
● اهمیت حس بویائی
در دوره‌ی آموزش، ما پزشکان درباره‌ی بومطالب اندکی می‌آموزیم. این امر اشاره به آن دارد که حس بویایی در مقایسه با بینایی، شنوایی یا بساوایی نسبتا بی‌اهمیت است. معهذا از افرادی که دیگر نمی‌توانند بوکنند، داستان‌های متفاوتی به دست می‌آوریم. همان طور که راشل هرتز Rachel S. Hertz استادیار روانشناسی تجربی دانشگاه براون می‌گوید:
«عده‌ای در مورد ترس از دست دادن حس بویایی چه به علت بیماری و چه به علت صدمه با من سخن گفته‌اند. در ابتدا، کمی پس از این فقدان، بسیاری از این افراد فکر می‌کردند از دست دادن حس بویایی بر زندگی‌شان تاثیر اندکی دارد ولی با گذشت زمان غالبا این حالت ناتوان‌کننده شده بود. تجارب حسی و لذیذ غذا خوردن، مسایل جنسی و حتی لذت قدم زدن در یک صبح بهاری به شدت کاهش می‌یابد. اما آنچه جالب توجه‌تر است و نیز سبب دلسردی می‌شود، آن است که این افراد غالباً تیره شدن و از بین رفتن عمومی و تدریجی زندگی عاطفی را گزارش می‌کنند که تنها به جنبه‌های مربوط به بویائی ارتباطی ندارد. به دیگر کلام، افرادی که حس بویایی خود را از دست می‌دهند ممکن است شدت تجربه‌ی عاطفی را نیز به طور کلی از دست بدهند.»
● نادیده انگاشتن رایحه در آروماتراپی
ما پزشکان به واقع در مورد بو چیز زیادی نمی‌دانیم. ما آموخته‌ایم که بو را با حالات آسیب شناسیک تداعی کنیم، مثل بوی گند زخم گانگرنی یا آبسه، بوی ستونی دیابت کنترل نشده. این امکان که ممکن است بوی خوش به بروز آثار درمانی منتهی شود، حتی به فکر بسیاری از پزشکان خطور نمی‌کند. اما باید دید که «بوی خوش» چه می‌کند؟ این بازخورد برای نظام در حال رشد آروماتراپی در مقابله با پذیرش علمی یک مشکل اساسی ایجاد می‌کند. بسیاری از حرفه‌ای‌های مراقبت بهداشتی از مدارک گسترده‌ی زمینه‌ساز این حوزه آگاهی ندارند. بسیاری از این مدارک در کتاب کوچک آروماتراپی بالینی در پرستاری نوشته Jane Buckle آمده است.
در زیر نمونه‌ای از نحوه‌ی ناآگاهی افراد حرفه‌ای مراقبت بهداشتی نسبت به جنبه‌ی مثبت تاثیرات بو ذکر می‌شود. پژوهشگران در بهداری پادشاهی آبردین در اسکاتلند یک بررسی دوسوناآگاه و دارای شاهد انجام دادند که با عنوان «کارآزمایی تصادفی شده‌ی آروماتراپی» به چاپ رسید. این تجربه در مورد آلوپسی آره‌آتا انجام شد، یک حالت ریزش مو که در ۱% جمعیت دنیای غرب دیده می‌شود. آلوپسی از لغت لاتینی Alopekia مشتق می‌شود که به معنای ‌«گری گرگ» است و آلوپسی آره‌آتا به صورت لکه‌های طاسی با حدود مشخص در سر یا ریش است.
افراد مبتلا غالبا استرس عمیق روانشناسیک را تجربه می‌کنند و احتمال بیماری روانی در آنان افزایش می‌یابد. علت این امر ناشناخته است، ولی حدس زده می‌شود اتیولوژی این بیماری اتوایمون باشد و اعتقاد بر این است که استرس روانشناسیک بر سیر بیماری تاثیر می‌گذارد. درمان آلوپسی آره‌آتا دشوار است، درمان‌های متعارف موفقیت محدود داشته و نیز دارای عوارض جانبی سمی می‌باشند.
هدف این پژوهشگران آزمودن خواص رشد موی اسانس‌های چوب درخت سدر، اسطوقدوس، آویشن و اکلیل کوهی بود. داستانهایی از خواص اعاده‌ی موی این مواد آروماتیک بیش از صد سال در دهان‌ها بوده است. این پژوهشگران ۸۶ بیمار مبتلا به آلوپسی آره‌آتا را به ۲ گروه تقسیم کردند. در گروه فعال از ماساژ آمیزه‌ای از این اسانس‌ها و روغن‌های حامل (ژوژوباو دانه‌ی انگور) روزانه به مدت ۷ ماه استفاده می‌شد. در گروه شاهد، فقط از روغنهای حامل برای ماساژ روزانه استفاده می‌شد. نتایج به دست آمده بسیار هیجان ‌انگیز بود. ۱۹ نفر (۴۴%) از ۴۳ بیمار گروه فعال در مقایسه با فقط ۶ نفر (۱۵%) از ۴۱ بیمار گروه شاهد بهبودی یافته بودند.
این پژوهشگران، نتیجه را چگونه تعبیر کردند؟ ایشان حتی این امکان را در نظر نگرفتند که ممکن است بروز این اثردرمانی با شمیم واقعی اسانس‌ها مرتبط باشد و جریان‌های فیزیولوژیایی به وجود آمده به علت محرکهای بویایی در این حالات موثر بوده باشند. به جای آن، این پژوهشگران تعبیری براساس جذب احتمالی مواد شیمیایی ناشناس، فرضیه‌ای و رشددهنده‌ی موی یک یا چند اسانس را از طریق پوست انتخاب کرده‌اند. از این مساله نیز در شگفت می‌شویم که چرا مصنفان این کار را کارآزمایی آروماتراپی نامیده‌اند زیرا ایشان این امکان را که عطرها ممکن است ارزش درمانی داشته باشند، حذف کرده‌اند. این بررسی که به جز این مورد بسیار عالی است و در درمان آلوپسی آره‌آتا سهم واقعی دارد، چگونگی کنار گذاشتن رایحه‌ها را «فقط به خاطر بوی خوش بودن» توسط پزشکان و پژوهشگران به تصویر می‌کشد.

آشنایی با روش تهیه ی املت قارچ و گوجه فرنگی
آماده کردن این املت آلمانی، کم هزینه، آسان و سریع است؛ پس چرا آن را برای شام امشب تان درست نکنید؟ ● مواد لازم ▪ کره ۳۰ گرم ▪ قارچ خرد شده ۲۰۰ گرم ▪ گوجه فرنگی خرد شده ۲ عدد ▪ تخم …
وبگردی
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور !
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور ! - دولت - معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوسان قیمت ارز کلا آزار دهنده است، گفت: افزایش قیمت ارز به لحاظ محاسبه عددی هزینه تمام‌شده سفر به خارج از کشور را افزایش می‌دهد.
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید از اسنادی رونمایی کرد که نشان می دهد، فرودگاه یاسوج علیرغم تکذیب مسئولان، رادار و تجهیزات کافی برای فرود امن هواپیماها ندارد. گفته می شود یکی از دلایل دخیل در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج فعال نبودن رادار فرودگاه یاسوج بوده است.
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی