یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

صمد بهرنگی


صمد بهرنگی
صمد در ۱۳۱۸ در محلهٔ چرنداب شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش زهتاب بود. پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در مهر ۱۳۳۴ به دانشسرای مقدماتی پسران تبریز رفت که در خرداد ۱۳۳۶ از آنجا فارغ‌التحصیل شد. از مهر همان سال آموزگار شد و تا پایان عمر در روستاهای آذرشهر، ممقان، قدجهان، گوگان، و آخیرجان در استان آذربایجان شرقی ایران تدریس کرد.
در مهر ۱۳۳۷ برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی به دورهٔ شبانهٔ دانشکدهٔ ادبیات تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامهٔ پایان تحصیلات ادامه داد.
بهرنگی در ۱۳۳۹ اولین داستان منتشر شده‌اش به نام عادت را نوشت. که با تلخون در ۱۳۴۰، بی‌نام در ۱۳۴۲، و داستان‌های دیگر ادامه یافت. او ترجمه‌هایی نیز از انگلیسی و ترکی استانبولی به فارسی و از فارسی به ترکی آذربایجانی (از جمله ترجمهٔ شعرهایی از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، فروغ فرخزاد، و نیما یوشیج) انجام داد. تحقیقاتی نیز در جمع‌آوری فولکلور آذربایجان و نیز در مسائل تربیتی از او منتشر شده‌است.
بهرنگی در شهریور ۱۳۴۷ در رود ارس و در ساحل روستای شام‌گوالیک غرق شد و جسدش را چند روز بعد در ۱۲ شهریور در نزدیکی پاسگاه کلاله در چند کیلومتری محل غرق شدنش از آب گرفتند. جنازهٔ او در گورستان امامیهٔ تبریز دفن شده‌است.
تنها کسی که معلوم شده‌است در زمان مرگ یا نزدیک به آن زمان، همراه بهرنگی بوده‌است شخصی به نام حمزه فراهتی است که بهرنگی همراه او به سفری که از آن باز نگشت رفته بود. اسد بهرنگی، که گفته‌است فراهتی را دو ماه بعد در خانهٔ بهروز دولت‌آبادی دیده‌است، از قول او گفته‌است (باژن، ص ۱۱۴): «من این طرف بودم و صمد آن طرف‌تر. یک دفعه دیدم کمک می‌خواهد. هر چه کردم نتوانستم کاری بکنم.»
نظریات متعدد و مختلفی دربارهٔ مرگ بهرنگی وجود دارد. از روزهای اول پس از مرگ او، در علل مرگ او هم در رسانه‌ها و هم به شکل شایعه بحث‌هایی وجود داشته‌است. یک نظریه این است که وی به دستورِ یا به دستِ عوامل دولت پادشاهی پهلوی کشته شده‌است. نظریهٔ دیگر این است که وی به علت بلد نبودن شنا در ارس غرق شده‌است.
سیروس طاهباز دراین‌باره می‌نویسد (طاهباز، ص ۳۱): «بهرنگی [...] خواسته بود تنی به آب بزند و چون شنا بلد نبود، غرق شده بود. جلال آل‌احمد مرگ بهرنگی را مشکوک تلقی کرد اما حرف بهروز دولت‌آبادی که مرگ او را طبیعی گفت و در اثر شنا بلدنبودن.» اسد بهرنگی شنا بلد نبودن صمد را تأیید می‌کند (باژن، ص ۱۱۸) ولی دربارهٔ نظر طاهباز و دیگران می‌گوید (باژن، ص ۱۱۶) «همه از دهان بهروز دولت‌آبادی حرف زده‌اند نه این که واقعاً تحقیقی صورت گرفته باشد تا به حال برخوردی تحقیقی دربارهٔ مرگ صمد نشده‌است.»
طرف‌داران به قتل رسیدن صمد ادعا می‌کنند که در ماه شهریور رود ارس کم‌آب است و در نتیجه احتمال غرق شدن سهوی وی را کم می‌مانند. اسد بهرنگی کم‌آب بودن محل غرق شدن صمد را تأیید می‌کند و دراین‌باره می‌گوید (باژن، ص ۱۱۸) «البته بعضی جاها ممکن است پر آب شود هیچ‌کس نمی‌آید در محلی که جریان آب تند است آب‌تنی یا شنا کند، چه برسد به صمد که شنا هم بلد نبود.» با این وجود تأکید می‌کند (همان‌جا، ص ۱۱۶): «البته هیچ‌کس ادعا نمی‌کند که فراهتی مأمور ساواک بود یا مأمور کشتن صمد.»
جزئیات متناقض دیگری نیز دربارهٔ مرگ بهرنگی روایت شده‌است. از جمله اسد بهرنگی گفته‌است (باژن، ص ۱۱۲): «جسد صورت و بدنش سالم بود. دو سه تا جای زخم، طرف ران و ساقش بود، چیزی شبیه فرورفتگی. رئیس پاسگاه در صورت‌جلسه‌اش، به جای زخم‌ها اشاره کرد. بعدها البته توی پاسگاه دیگری، این صورت‌جلسه عوض شد». در همان جا (ص ۱۱۵)، اسد بهرنگی به همین تناقضات به شکل دیگری اشاره کرده‌است، از جمله این که گفته‌است فرج سرکوهی در جایی نوشته‌است که فراهتی گروهی را که به دنبال جسد صمد می‌گشته‌اند (و به گفتهٔ اسد بهرنگی شامل اسد بهرنگی، کاظم سعادتی، و دو نفر از شوهرخواهرهای بهرنگی بوده‌است) همراهی می‌کرده‌است، در حالی که چنین نبوده‌است.
جلال آل‌احمد شش ماه بعد از مرگ صمد در نامه‌ای به منصور اوجی شاعر شیرازی می‌نویسد «...اما در باب صمد. درین تردیدی نیست که غرق شده. اما چون همه دلمان می‌خواست قصه بسازیم ساختیم...خب ساختیم دیگر. آن مقاله را من به همین قصد نوشتم که مثلا تکنیک آن افسانه سازی را روشن کنم برای خودم. حیف که سرودستش شکسته ماند و هدایت کننده نبود به آن چه مرحوم نویسنده اش می خواست بگوید...» نقل از کتاب خاطرات حمزه فلاحتی http://www.bbc.co.uk/persian/arts/story/۲۰۰۶/۱۱/۰۶۱۱۲۰_mv-mb-samad-hamze.shtml
برادر صمد بهرنگی (اسد بهرنگی) در این باره می گویذ:همه می دانند که ویژه نامه آرش چند ماهی پس از مرگ صمد بهرنگی منتشر شد و آن موقع هم دوستان نزدیک صمد بر مرگ او مشکوک بودند. با اطلاعاتی که از جریانات تابستان ۴۷ داشتند کشته شدن صمد را وسیله عمله های رژیم که شاید ساواک هم مستقیما در آن دست نداشته باشد دور از انتظار نمی دانستند. (برادرم صمد بهرنگی ؛ -نشر بهرنگی -تبریز. ..صفحه )۲۳۱
اسد بهرنگی در قسمت دیگری از این کتاب می گوید: در زمانی که ما در کنار ارس دنبال صمد می گشتیم و صمد راداد می زدیم مامورین ساواک به حانه صمد آمده و همه چیز را به هم ریخته بودند. میز تحریر مخصوص او را شکسته بودند و نامه ها و یادداشت هایش را زیر و رو کرده بودند. و اهل خانه را مورد باز جویی قرار داده بودند.و چند کتاب و یادداشت هم برداشته و برده بودند و خوشبختانه کتابخانه اصلیصمد را که در ان طرف حیاط بود ندیده بودند.
در این زمینه مقالات و کتاب‌هایی نیز نوشته شده‌است، از جمله کتابی به قلم اشرف دهقانی و کتاب خاطرات حمزه فراهتی با عنوان از آن سال‌ها و سال‌های دیگر و برادرم صمد بهرنگی نوشته اسد بهرنگی.
برخی آثار صمد بهرنگی با نام مستعار چاپ شده‌است. از جملهٔ نامهای مستعار وی می‌توان به «ص. قارانقوش»، «چنگیز مرآتی»، «صاد»، «داریوش نواب‌مراغی»، «بهرنگ»، «بابک بهرامی»، «ص. آدام»، و «آدی باتمیش» اشاره کرد.
● از آثار او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
▪ اولدوز و کلاغها - پاییز ۱۳۴۵
▪ اولدوز و عروسک سخنگو - پاییز ۱۳۴۶
▪ کچل کفتر باز - آذر ۱۳۴۶
▪ پسرک لبو فروش - آذر ۱۳۴۶
▪ افسانه محبت - زمستان۱۳۴۶
▪ ماهی سیاه کوچولو - تهران ، مرداد ۱۳۴۷
▪ پیرزن و جوجه طلایی‌اش - ۱۳۴۷
▪ یک هلو هزار هلو - بهار ۱۳۴۸
▪ ۲۴ ساعت در خواب و بیداری - بهار ۱۳۴۸
▪ کوراوغلو وکچل حمزه - بهار ۱۳۴۸
▪ تلخون و چند قصه دیگر - ۱۳۴۲
▪ کلاغها ، عروسکها و آدمها
● کتاب و مقاله
▪ کند و کاو در مسائل تربیتی ایران - تابستان ۱۳۴۴
▪ الفبای فارسی برای کودکان آذربایجان
▪ مجموعه مقاله‌ها - تیر ۱۳۴۸


منبع : سایت سیمرغ

مطالب مرتبط

ردیف و قافیه مثل چکشی است که توی سر آدم می‌خورد

ردیف و قافیه مثل چکشی است که توی سر آدم می‌خورد
از ضیاءالدین ترابی تاكنون آثار متعددی به چاپ رسیده است. ترابی در حوزه شعر، داستان كوتاه و رمان دستی توانا دارد و كارنامه ترجمه‌اش هم پربار است.
فرصتی پیش آمد كه پای صحبت‌های او بنشینیم. صحبت‌هایی كه با گله‌گذاری آغاز شد.
اینكه قرار بوده دو عنوان از آثارش برای نمایشگاه آماده شود و نشده بود، اینكه برخی از كتاب‌هایش در انتظار تجدید چاپ‌اند یا اثری كه ۱۰ سال است در انتظار چاپ خاك می‌خورد و از این قبیل گلایه‌ها.
از ترابی دربارهٔ شعرهایش، آثار ترجمه و وضعیت شعر پرسیدیم. به نظر او شعر یك هنر خدادادی و تجربه شاعر است.
می‌گوید: «شاعر باید كلمه را بشناسد، تاریخ و اسطوره بخواند، زندگی را تجربه كند و حاصل اینها را به صورت شعر بنویسد. شاعر فكر نمی‌كند كه شعر بگوید، شعر قبل از اینكه روی كاغذ بیاید یك جایی در وجود شاعر جریان دارد».
ترابی كاملا‌ً با این جمله كه شعر بچه آدم است مخالف است و می‌گوید: «این بچه ناقص را باید كشت. بچه (شعر) ناقص به چه درد می‌خورد؟ اگر ما نمی‌توانیم بچه‌مان را بكشیم، شعرمان را كه می‌توانیم پاره كنیم و دور بیندازیم.»
به نظر ترابی شعر خوب شعری است كه شاعرش در هر زمانی بگوید این شعر من است و خجالت نكشد.
«الیوت» هم از آن شاعرانی است كه ترابی با شور و حرارت خاصی از جهان شعری‌اش صحبت می‌كند و می‌گوید: «الیوت شاعر وحشتناكی است و ما در حد الیوت نداریم».
امسال قرار بود دو كتاب از ترابی برای نمایشگاه كتاب آماده شود؛ گزیده غزلیات مولوی با عنوان «غزل غزل‌های مولوی» كه نشر آفرینش چاپ كرده و «منظومه سینوهه» كه نشر آوای كلار چاپ كرده (ترجمه‌ای است از ماجرای سینوهه).
«گلوی عطش» اولین كتابی است كه از ترابی توسط سوره مهر سال ۶۵ منتشر شده است. این كتاب یكبار در سال ۶۸ تجدید چاپ شد. از او كتاب دیگری با عنوان «از زخمه‌های آینه و چشم» و مجموعه شعرهای كوتاه كه سال ۷۲ منتشر شد و در همان چاپ اول تمام شد، اما هیچگاه تجدید چاپ نشد. «یكصد شعر از یكصد شاعر معاصر جهان» كتابی دیگر است كه سال ۷۶ سوره مهر از ترابی به چاپ رساند كه این كتاب هم الان در بازار موجود نیست و تجدیدچاپ هم نشده است.
مجموعه نقد ادبی «پیرامون شعر» كتاب دیگری از این شاعر و نویسنده است كه در سال ۷۵ به چاپ رسید.
آخرین كتاب او مجموعه شعر «از نامه‌های حك شده بر سنگ» است كه در سال ۸۱ به چاپ رسیده است.
رمان كوتاه «چال مورچه» و مجموعه داستان كوتاه ( ۱۷ داستان كوتاه) «سفر دور دنیا» دو كتابی است كه ترابی می‌گوید حدود ۱۰ سال پیش برای حروفچینی به انتشارات داده‌ و حتی حروفچینی هم شده است، ولی هنوز چاپ نشده است. او می‌گوید: «در دوره مدیریت جدید انتشارات قرار شده این دو كتاب به چاپ برسند و طبق برنامه تولید قرار بود برای نمایشگاه آماده شوند كه باز هم نشد.»
ترابی هر شعری را شعر نمی‌داند و می‌گوید: «شعر من شعر است و كسانی كه اهل ذوق هستند شعر من را می‌خوانند نه برای سرگرمی. البته این ادعای بزرگی است.» گفت‌وگو با او را می‌خوانید:
ـ وضعیت شعر امروز ما چگونه است؟
به دلایل خاصی الان شعر سنتی راه افتاده است و علتش هم این است كه شاعرانی كه مسوولیت بخش‌های فرهنگی با آنهاست خود شعر كلاسیك می‌گویند و مشوق این نوع شعر هستند. در جشنواره‌های مختلفی هم كه برگزار می‌شود؛ شاعران جوان ما هم كه می‌خواهند شعرشان چاپ شود، متاثر از این فضا هستند. البته شعر سنتی گفتن خوب است و ایرادی ندارد اما به شرطی كه امروزی باشد. یعنی وقتی ما یك غزل می‌خوانیم كپی دسته دهم و صدم غزل حافظ نباشد. این اشعار معمولا‌ً فاقد ویژگی ذكر شده هستند.
ـ می‌توانید از شاعران امروز كسی را اسم ببرید كه شعرش (منظورم شعر سنتی) دارای این ویژگی‌ها باشد؟
حسین منزوی غزلسرای خوبی بود. منزوی به زبان توجه نداشت اما غزلسرای بزرگی بود. از میان كسانی كه غزل نو می‌گویند محمدعلی بهمنی غزلسرای خوبی است اما شكل‌های خاصی چون پست‌مدرن در غزل به نظرم بیشتر نوعی بازی با كلمات است تا شعر. این بیماری را در شعر نو هم داریم. الان خیلی از مجموعه شعرهایی كه چاپ می‌شوند فقط شكل‌شان شعر است.
ـ فكر می‌كنید دلیل اش چیست؟
مدت‌هاست كه دیگر همدیگر را قبول ندارند. همه ادعا دارند و فكر می‌كنند استاد هستند و نیازی به آموزش ندارند. این بیماری قرن است. بیماری بزرگی است كه انسان فكر كند همه چیز را می‌داند. جوان‌های ما ‌چنان اظهارنظر می‌كنند كه انگار علامه دهر هستند. نتیجه‌اش همین شعرها می‌شود.
ما الان مؤلف، نویسنده و ناشر زیاد داریم اما كتاب كم داریم. كتابی كه مخاطب آن را بخواند و چیزی درك كند، یاد بگیرد، احساس كند. ناشر سرمایه‌گذاری می‌كند و من دلم برای این كاغذ می‌سوزد. این كاغذ درختی است كه به ما هوای تازه می‌دهد. درخت نباید تبدیل به كاغذ شود كه هر كه هر چه دلش خواست روی آن بنویسد.
وضعیت نشریات هم همین‌طور است. الان انواع مجلات منتشر می‌شوند اما بود و نبودشان فرقی نمی‌كند. متأسفانه این نشریات خریدار دارند و با تیراژهای ۶۰ـ۵۰ هزار فروش دارند اما یك مجله وزین كه ۱۰ صفحه مطلب قابل خواندن داشته باشد ۵ هزار نسخه بیشتر تیراژ ندارد.
ـ كدامیك از آثارتان مخاطبان بیشتری داشته است؟
به نظرم كتاب «سهراب دیگر» نسبت به بقیه آثارم بیشتر خوانده شده باشد. این كتاب را نشر «دنیای نو» در سال ۷۲ چاپ كرد كه به چاپ ششم رسید. و در همان سال به عنوان كتاب سال برگزیده شد.
ـ «سهراب دیگر» نقد شعرهای سهراب سپهری است؟
در این كتاب ضعف‌ها و ایرادات شعر سهراب را نوشته‌ام. شعر سهراب ساختار ندارد. یعنی می‌توان یك‌بند از یك شعرش را برداشت و جای دیگر گذاشت. به جز یك شعر بقیه شعرهایش فاقد ساختار است. سپهری تصویر‌پرد‌از خوبی است و زبان خوبی دارد و مخاطب هنگام خواندن اشعارش از زبان عاطفی او لذت می‌برد اما نمی‌توان یك فضای هنری منسجم برای اشعارش یافت.
ـ این مساله چقدر به وزن شعری برمی‌گردد؟
هیچ ارتباطی به وزن ندارد.
ـ در میان شاعران معاصر كدامیك را شاعر خوب می‌دانید؟
نیما، اخوان، شاملو، فروغ و سهراب سپهری. مایه تأسف است كه ما با هزار سال سابقه شعری وقتی كسی امروز از من بپرسد شاعر خوب كیست همین ۵ نفر را اسم ببرم با توجه به اینكه الان زمان شعر اینها گذشته. نه شعر نیما، نه اخوان، نه شاملو، نه فروغ و نه سپهری نمی‌‌توانند جوابگوی نیاز مخاطب امروز باشند. امروز شعر امروز را می‌طلبد.
ـ ءشعر امروز چیست؟
شعر امروز باید نشان دهد كه از نظر زبانی، بیانی و محتوا مراحل گذشته را طی كرده و به زمان امروز رسیده است. ما یك وقتی جنگ داشتیم در آن زمان شعر جنگ شعر روز بود. الان شرایط زمانی فرق می‌كند.
ـ شاعر خوب كیست؟
شاعری هم مرحله دارد همان‌طور كه در تصوف هفت مرحله داریم و عارف باید از این مراحل بگذرد، ریاضت بكشد؛ در شعر هم، شاعر جوان باید تعلیم ببیند، تربیت شود و برسد به درجه‌ای از شاعری كه بتوان به او شاعر گفت. البته شاعر خوب نه در ایران، بلكه در تمام دنیا كم است.
شعر از مشكل‌ترین هنرهاست و تعداد هنرمند بزرگ در شعر كم و بر عكس تعداد شاعر زیاد است.
ـ برگردیم به شعر، تكلیف وزن در شعر چیست؟
ردیف و قافیه مثل چكشی است كه توی سر آدم می‌خورد. شعر مثل پرنده‌ای است كه می‌خواهد پرواز كند اما وزن و قافیه قفسی است كه مانع این پرواز می‌شود و نمی‌گذارد اوج بگیرد. از این طرف اگر وزن و قافیه را از شعر بگیریم، هر كس هر چه می‌نویسد فكر می‌كند شعر است.
من شعر نو را ترجیح می‌دهم به شرطی كه شعر باشد، یعنی باید یك كالبد منسجمی باشد كه تمام اجزاء و عناصر آن با هم هماهنگ باشند و یك فضای واحد بسازد مثل یك مجسمه.
ـ وضعیت شعر و ادبیات ما نسبت به دیگر كشورها چگونه است؟
ادبیات در خارج از مرزها نسبتا‌ً قوی است اما به دست ما نمی‌رسد. آنجا روی هنر و ادبیات سرمایه‌گذاری می‌كنند، اما به علت ضعف ترجمه، آثار ما نمی‌توانند به خوبی معرفی شوند و گاه آثاری از ما در سطح جهان معرفی می‌شوند كه فاقد ارزش‌های موجود است.
ـ كمی هم در مورد «چال مورچه» توضیح دهید؟
«چال مورچه» نوشته یك داستان‌نویس انگلیسی است. موضوع داستان در مورد زندگی دو پسر بچه سیاه و سفیدپوست است. نویسنده این كتاب (خانم لسینگ) متولد ایران بوده اما مدتی پس از تولد به همراه خانواده‌اش به آفریقای جنوبی می‌رود. حدود ۳۰ سال آنجا زندگی می‌كند و به همین دلیل با درد مردم ‌آنجا آشناست و تقریبا‌‌ً نصف آثارش در مورد زندگی سیاه‌پوستان است. من این كار را ترجمه و مقدمه‌ای بر آن نوشتم.
ـ آثار دیگری هم از ایشان ترجمه كردید؟
یك داستان كوتاه هم از وی ترجمه كرده‌ام.
ـ «سفر دور دنیا» چطور؟
این هم یك كار ترجمه است. مجموعه ۱۷ داستان كوتاه از ۱۷ نویسنده كه عنوان كتاب برگرفته از عناوین یكی از این داستان‌هاست.
ـ چه كارهایی در حال حاضر در دست دارید؟
یك مجموعه شعر از اروپای شرقی با عنوان «شعر لهستان» كه نصف بیشتر آن ترجمه شده است.
كتابی دارم با عنوان «زندگی دیگر»از یك نویسنده ترینیدادی؛ ترجمه متن این كتاب تقریبا‌ً تمام شده است.
یك كار تحقیقی هم در دست دارم در مورد «مبدأ تاریخ ایرانی‌» كه سال‌ها روی آن وقت گذاشته‌ام و احتمالا‌ً برای سال ۸۸ كه سال نجوم است آماده می‌شود..

وبگردی
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند