سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 February, 2018

چگونه لکه ها را پاک کنیم


چگونه لکه ها را پاک کنیم
● لکه برها
در ایام تعطیلات به جهت مسافرت ها و پیک نیک های متعدد و همچنین رفت و آمدهای بسیار، بیش از هر موقع دیگر از سال، لوازم دکوراسیونی خانه و همچنین لباس ها به خصوص پوشاک بچه ها در معرض صدماتی از جمله لکه دار شدن در اثر ریختن مواد مختلفی مانند چای، چربی، آب میوه و غیره قرار می گیرند که البته آثار ایجاد شده بر روی لوازم و لباس های تمیز و نو بسیار ناخوشایند است.
اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه شده اید، پیش از هر اقدامی نیم نگاهی به نکات زیر بیندازید شاید به کارگیری آنها شما را در زدودن لکه موجود یاری دهد:
نکته ۱) کلیه موارد و راهکارهایی که در زیر اشاره می شود، برای لباس ها و پارچه های قابل شست وشو هستند. لکه بری از روی لباس های غیرقابل شست و شو، باید توسط افراد متخصص و مواد مناسب در خشکشویی ها انجام پذیرد.
نکته ۲) امروزه لکه برهای شیمیایی متعددی به بازار آمده اند که کاربرد آنها نه تنها بی تأثیر نیست بلکه به جهت در دسترس بودن و عدم نیاز به امکاناتی جهت شست و شو، از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که برای استفاده از لکه بر چه از نوع شیمیایی و چه دست ساز خانگی، از قسمت پشت لکه باید اقدام شود. به این ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری به عمل می آید.
نکته ۳) هنگامی که پارچه دیگری را به محلول لکه بر آغشته کردید و می خواهید از آن برای زدودن لکه استفاده کنید، توجه داشته باشید که نحوه تمیز کردن باید با سیستم ضربه ای باشد و از مالش پارچه بر روی لکه خودداری شود.
نکته ۴) ضربات پارچه حاوی لکه بر را ابتدا از محدوده خارجی لکه شروع کنید و به داخل ادامه دهید.
نکته ۵) برای شست وشوی اغلب لکه های غیر چربی، کاربرد آب سرد نیاز است؛ آب گرم و به خصوص آب داغ لکه را پایدار می کند. البته روش استفاده و نوع لکه نیز تعیین کننده است.
لکه بر دست ساز (خانگی): از محلول آب و الکل صنعتی به نسبت دو به یک برای از بین بردن پاره ای از لکه ها می توان استفاده کرد.
▪ لکه شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی:
برای این منظور کافی است ابتدا باقی مانده ماده ایجاد کننده را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت یا کاغذ قهوه ای (مورد استفاده در خشکشویی ها) در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود.
ولی در مورد موکت و فرش پس از برداشتن پارافین سفت شده از روی سطح، تنها یک کاغذ بر روی سطح لکه قرار دهید و اتو بکشید.
▪ لکه گل و لای بر روی لباس: کافی است یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و طبق معمول با مواد شوینده شست و شو دهید. در صورتی که لکه همچنان پایدار ماند، دستمال را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.
▪ لکه آب میوه: مقداری نمک بر روی لکه بریزید و سپس آن را در آب سرد مدتی خیس کنید. پس از آن با آب گرم و مواد شوینده شیمیایی بشویید.
▪ لکه روژ لب: شما می توانید با مالیدن خمیر دندان بر روی این نوع لکه و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین ببرید. البته پاشیدن اسپری مو نیز برای از بین بردن چنین لکه هایی (پیش از شست وشو) بسیار مفید است. راهکار دیگر برای این منظور استفاده از الکل است.
▪ لکه چای و قهوه: به محض ریخته شدن یکی از این مواد بر روی لباس، آن را با آب سرد و مواد شوینده شست و شو دهید.
اگر امکان شست وشوی سریع آن وجود نداشت، مقداری نمک بر روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک آن را به خود جذب کند. سپس در صورت فراهم شدن شرایط شست وشو، آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوینده بشویید.
راهکار دیگر این است که سطح لکه را با اسپری مخصوص مو بپوشانید، سپس یک قطعه صابون بر روی سطح لکه بمالید و بعد آن را در آب سرد خیس کنید و بشویید.
▪ لکه سس گوجه فرنگی: ابتدا روی سطح لکه را با روش ضربه ای به وسیله پارچه ای دیگر به الکل آغشته کنید، سپس در آب سرد و مواد شوینده بشویید. اگر لکه روی سطح فرش یا موکت ایجاد شده باشد، ابتدا مقداری فوم ریش تراشی بر روی لکه بریزید و سطح آن را با اسفنج آنقدر مالش دهید تا پاک شود. سپس دستمال دیگری را کمی مرطوب کنید و بر روی لکه بکشید و صبر کنید تا خشک شود.
▪ لکه چربی بر روی لباس: ابتدا با دستمال کاغذی توالت ضرباتی آرام به سطح لکه بزنید و باقیمانده چربی را به دستمال منتقل کنید. برای لباس های رنگ روشن و قابل شست وشو با ماشین، می توانید در صورت امکان آنها را در ماشین لباسشویی و درجه حرارت بالا شست وشو دهید ولی در غیر این صورت یا لکه زدایی را به خشکشویی بسپرید یا با دست شست وشو دهید.
نکته: برای جذب لکه های چربی و حتی لکه های حاصل از ریختن نوشابه، آب میوه و مانند اینها بر روی لوازم دکوراسیونی مانند مبلمان یا فرش، بهترین کار ریختن قشر نازکی از نمک یا پودر تالک (پودر بچه) و رها کردن لکه برای مدت نیم ساعت تا یک ساعت است. پس از طی این مدت با جارو برقی پودرها را جمع کنید و سپس با شامپو فرش یا کف حاصل از کمی مایع ظرفشویی و آب شست وشو دهید. البته مرحله فوق را می توانید چند بار تکرار کنید.
● شستشو ، نظافت ، لکه گیری
▪ یک نکته در مورد استفاده از مواد پاک کننده:
اگر برای لکه گیری از مواد پاک کننده استفاده می کنید ، در نظر داشته باشید که حتماً از آب سرد استفاده کنید. زیرا آب گرم باعث می شود که لکه ها دیرتر از بین بروند . در صورتی که آب سرد، لکه ها را بهتر و سریعتر از بین می برد.
▪ از بین بردن لکه شمع بر روی کاغذ دیواری:
اگر شمع بر روی کاغذ دیواری چکید و کاغذ دیواری غیرقابل شستشو است ، اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید . سپس با یک مداد پاک کن آن را خوب تمیز کنید.
▪ لکه شمع روی وسایل چوبی:
مورد بعدی چکیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است. در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده کشید . کافی است قسمت لک شده را به آرامی با آب گرم بشویید و فوراً با پنبه پاک کنید.
لکه شمع بر روی تابلوهای نقاشی:
در این صورت با تیغه کارد شمع را پاک کنید، و بعد با آب نیم گرم و صابون و اسفنج و آن را بشویید و پاک کنید . سپس یک پارچه نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بکشید، اثری از لکه باقی نمی ماند.
▪ لکه شمع بر روی موزاییک:
ابتدا کمی سرکه گرم روی لکه بریزید و بعد آن را با صابون و آب نیم گرم بشویید و فوراً خشک کنید.
▪ لکه شمع بر روی پارچه:
برای از بین بردن لکه شمع در دو طرف پارچه، کاغذ خشک کن قرار داده و روی آن اتوی داغ بگذارید . شمع به کاغذ خشک کن می چسبد و لکه را از بین می رود.
پاک کردن لکه سوختگی سطحی توسط قند:
زمانی که لباس شما بر اثر سوختگی سطحی یا سیگار زرد شده ، زیاد نگران نباشید . با قند بر روی لکه زرد رنگ بکشید و آنقدر این کار را انجام دهید تا لکه از بین برود.
▪ تمیز کردن اثر سوختگی اتو:
اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو، زرد رنگ شد، می توانید یک پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه کتانی بمالید. لکه های زرد رنگ بر طرف خواهند شد. بعد آن را چند دقیقه داخل آب سرد خیس کنید و بشویید.
▪ لکه سفیده تخم مرغ:
لکه سفیده تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می ماند . بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد ، کاملاً بشویید.
▪ لکه بر روی سفره:
اگر سفره شما بر اثر چربی لک گرفته است و با شستن هم از بین نمی رود، می توانید سفره را بعد از شستن به مدت یک روز در آفتاب روی بند لباس پهن کنید . با اینکار نور خورشید لکه های سفره را از بین می برد.
▪ لکه واکس کفش:
اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالید ، می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی آن بکشید. سپس روی پنبه مقدای مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید . بعد از این کار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود. اگر با این کار لکه از بین نرفت ، مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود. اگر لباس قابل شستشو باشد، بعد از زدودن لکه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم کاملاً بشویید.
▪ جوهر سیاه:
برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش ، مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید، لکه کاملاً از بین می رود.
▪ لکه چای:
برای از بین بردن لکه چای، فوراً پارچه خیس را روی لکه بکشید. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه بکشید فوراً تمیز می شود.
▪ لکه قیر:
برای از بین بردن لکه قیر ، بهترین روش به کار بردن بنزین است . محل لکه را با بنزین بشویید، سریع تمیز می شود .
▪ لکه آدامس:
برای از بین بردن آدامس از شیره درخت کاج و یا روغن نباتی استفاده کنید و بعد از آن لباس را کاملاً بشویید. روش دیگر برای از بین بردن لکه آدامس از روی لباس این است که یک تکه یخ برداشته و چند مرتبه بر روی آدامس بکشید تا از روی لباس جدا شود . اگر آدامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید.
▪ لکه خون:
محل لکه را زیر آب سرد قرار داده و آب سرد را با فشار روی لکه بریزید. لکه از بین می رود. اگر لکه پاک نشد ، می توانید بعد از شستن با آب سرد، روی لکه را نشاسته ذرت مالیده و در آفتاب قرار دهید . بعد از خشک شدن نشاسته، لباس را بشویید لکه از بین می رود.
▪ لکه های روی گلدان:
می توانید بعد از شستشوی اولیه ، مقداری سرکه غلیظ و نمک فراوان داخل گلدان ریخته و بگذارید چند ساعت بماند، بدین صورت جرم ها در محلول حل شده و گلدان تمیز می شود.
▪ لکه خودکار:
برای از بین بردن لکه خودکار می توانید اسفنجی را آغشته به شیر کنید و به محل لکه بمالید، لکه به راحتی از بین می رود.
▪ لکه چسب:
یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید. چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود.
▪ لکه روغن:
برای پاک شدن لکه روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید . لکه فوراً از بین می رود.
▪ لکه گیری ظروف چینی:
ظروف چینی از جمله( استکان، نعلبکی، لیوان و غیره) را داخل ظرفی بریزید . سپس آب سرد و مقداری پودر لباسشویی روی آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه بجوشد تمام لکه ها از بین می رود.
▪ لکه زنگ زدگی بر روی لباس:
یک لیمو ترش را دو نیمه کرده و یک نیمه آن را آغشته به نمک کرده ، بر روی لکه بمالید. پس از پاک شدن لکه، لباس را با آب بشویید.
▪ لکه گیری شیشه ها:
اغلب خانم ها زمانی که شیشه پاک می کنند ، می بینند که بر روی شیشه لک افتاده است و دائم دو طرف شیشه را پاک می کنند. برای راحتی کار می توانید از این روش استفاده کنید: یک طرف شیشه را به طوری عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را به طور افقی پاک کنید، با این روش خیلی راحت متوجه می شوید، که لکه کدام طرف شیشه است.
▪ کندن آدامس از مو:
بچه ها گاه با آدامس خود بازی می کنند و آن را به جاهای مختلف می چسبانند ! اگر آدامس به موی کودک شما چسبید، می توانید برای کندن آن از دو روش زیر کمک بگیرید:
ـ روش اول: یک تکه یخ را چند بار روی آدامس بکشید تا سفت شود سپس آدامس را از مو جدا کنید.
ـ روش دوم: کمی کرم مرطوب کننده به همان قسمت مو بکشید ، سپس با یک دستمال خشک، مو را چند بار پائین بکشید آدامس از آن جدا خواهد شد.


منبع : سایت سیمرغ

مطالب مرتبط

کمک به کهنگی طبیعی قالی‌ها


کمک به کهنگی طبیعی قالی‌ها
خانه و زندگی ایرانی‌ها با قالی آمیخته شده است. قالی‌های رنگ‌به‌رنگ، دستباف یا ماشینی، درهر قطع و اندازه‌ای، می‌توان گفت که در خانه هر ایرانی‌ای پیدا می‌شود. پیش از اینکه قالیشویی‌ها چنین گسترده شوند، خانواده‌های ایرانی برای شست‌و‌شوی قالی خود که بسیار هم به تمیزی آن اهمیت می‌دادند و هنوز هم می‌دهند، قالی‌ها را در حیاط خانه‌ خود پهن می‌کردند و با آب می‌شستند یا به دیواری آویزان می‌کردند و با چوب می‌تکاندندش. در فرهنگ این مملکت سنت‌های زیادی برای قالیشویی و قالی‌تکانی بنا شده که یکی از مهم‌ترین آنها مراسم قالیشویان در کاشان است. قالی‌بافی هنری بسیار ظریف و چشم‌نواز است که سال‌ها ایرانیان را با آن در جهان می‌شناختند و هنوز هم یکی از اولین اشیایی که پس از شنیدن نام ایران در ذهن مردمان دیگر کشورها به ذهن می‌رسد، قالی ایرانی است.
فرش نه تنها در تاریخ بلـکه در حیات ما ریـشه دوانیده و پا به پای ما زنـدگی کرده و در طول زمان اثرمهمی در حفظ سنت‌های ما گذاشته و بیان‌کننده بینش‌ها، اعتقادات و ذوق و سلیقه مردم هرمنطقه در دوران‌های مختلف است و صد البته نقش اقتصادی آن را هم نباید ندیده گرفت. هـنرمندان فـرش‌باف آفرینندگانی هستنـد گمنـام که در طول زمان، باذوقی سرشار نقوش پیچیده‌ای را با الهام از طبیعت به صورت نقش و نگاره‌ها چشم‌نواز در لابه‌لای رج‌ها جای داده‌اند. با اینکه این هنر و صنعت موقتا دچار رکود و تنزل موقعیت در بازار‌های جهانی شده اما وظیفه تک تک ماست تا باحفظ همه جانبه و ابداع راهکار‌ها مجددا درجهت شکوفایی آن قدم‌برداریم.
بر کسی پوشیده نیست که فرش‌های کهنه و قدیمی ارزش و قیمت بالاتری نسبت به فرش‌های نو دارند؛ فرش‌های کهنه به عـلت جلا، سبـکی وزن و ملایمت رنگ، خواهان بیـشتری به خصوص در کـشور‌های خارجی دارند و به همیـن علت در بسیـاری از کارگاه‌ها فـرش‌های نـو را کهنه‌نما و بـعد بـه بازار‌های خارجی صادر می‌کنند. هـدف از این مقاله، نگهداری درست فـرش در خانـه‌هاست تـا در هنگام استفاده از فـرش طی سـال‌ها از آسـیب‌های احتمالی جلو‌گیری شود و فـرش بـه طـور طبیـعی سیـر کهنه شدن را طـی کند و به عمر قالی بیفزاید همچنین درزمان فروش با قیمتی مناسب از نظر اقتصادی نیز نه‌تنها ضرری ایجاد نکند بلکه به عنوان پشتوانه به وضعیت مالی خانواده نیز کمک کند.
● راه‌های حفاظت از قالی زیرپا
نکاتی که باید در هنگام استفاده از فرش در هنگام زیر پا بودن و لگدکوب شدن قالی رعایت کنیم، متعدد هستند. اولین مورد انتخاب صحیح ابعاد آن است. فـرش نبایـد از ابـعاد اتاق مورد نظر بزرگ‌تر باشـد؛ زیـرا بـرگشتن کناره‌های فرش یا تا کردن آن جهت تطبیق با محل سبب ترک خوردن همان ناحیه و پس از مدتی آسیب ایجاد شده، سبب از بین رفتن فرش می‌شود. بهتر است همیشه فرش کوچک‌تر از محل مورد نظر برای پهن کردن آن باشد.
چناچه ابعاد محل مورد استفاده برای فرش، متغیر باشد بهتر است در هنـگام خرید از یک جفت در ابعاد کوچـک‌تر تهیه شود به عنوان مثال یک جفت قالی شش متـری به جای یـک قالی ۱۲متری انتخاب شود تا در ایـن صورت قدرت مانـور بیشتری نیز امکان‌پذیر می‌شود.
محـلی که فرش در آن پـهن می‌شود نباید رطوبت گیـر باشد؛ چون رطوبت باعث از هم گسیختگی الیاف فرش می‌شود و همچنین امکان بید زدگی در این مناطق بیشتر است. زمین زیر فرش نیز بهتر است از جنس سنگ یا سرامیک باشــد و تمام درزها و شکاف‌ها با سیـمان مسدود شود. درغیـر این صورت از کف‌پوش‌های پلاستیکی یا مـوکت‌های کم پـرز و ظـریف هم می‌توان استـفاده کرد. از پـهن کردن فـرش در سطوح گـچی یا آهـکی و همچنین مـوکت‌های پرزدار و ضخیم خودداری کـنید. گچ و آهک سبب واکنش‌های شیمیایی و از بیـن رفتـن الیاف فرش می‌شود و موکت‌های پرزدار محل مناسبی برای پنهان شدن موریانه و حشرات و قارچ و کپک است. برای جلوگیری ازجمع شدن یا سر خوردن فرش برسطوح پهن شده، می‌توان کناره‌های آن را چرم دوزی کرد. این کار از سایش زود هنگام لبه‌ها نیز جلوگیری می‌کند.
هوای محیط نباید ساکن و بدون جـریان باشد. همچنین فرش نباید در محل تاریک یا در معرض تابـش نور مستـقیم آفتاب قرار گیرد. هر گاه قسمتی از فرش در مجاورت حرارت شدیـد (مانند حرارت شومینه یا بخاری ) قرار دارد بـا پارچه‌ای ضخیم یا روفرشی از آن محافظت کنید. اجسام سنگینی چون مبل و میز یا صندلی را به طور مستقیم روی فرش به خصوص فرش‌های ظریـف و ریـزبافت قرار ندهید زیـرا پـرز‌های آن مـحل می‌خوابد وعلاوه بر اینکه جای جسم سنگین روی فرش کاملا مشخص می‌شود، پس ازمدتی بخش آسیب دیده پوسیده یا سوراخ می‌شود. در این‌گونه موارد، در زیر هریـک از پـایه‌ها از قطعات تختـه‌ای یا لاکی مناسب این کار استفاده کنید.
برای پیشگیری از فرسایش سرریشه‌های قالی، بهتر است که آنها را به صورت منظم تا کرده و در زیر فرش قرار دهیم یا با استفاده از پارچه‌های کتانی لفافه دوزی کنیم تا از فرسایش ریشه‌ها که جزء آسیب‌پذیر‌ترین بخش‌های فرش است جلوگیری شود. متاسفانه با آسیب سر ریشه‌ها، بافت قالی نیز از بین می‌رود و به دنبال آن گره‌ها شروع به ریزش می‌کنند. فراموش نکنید به محض مشاهده آسیب‌دیدگی سر ریشه‌ها برای ترمیم آن قبل از بین رفتن فرش اقدام لازم را به عمل آورید.
هر گاه از فرش به عنوان تزئین استفاده می‌کنید؛ قاب مورد نظر باید از چوب سالمی تهیه شود و هیچگاه از گوشت قالی برای اتصال به قاب انتخاب نشود؛ باید در فرش‌های تابلویی در طول وعرض کافی درنظر گرفته شود تا از آن برای میخ زدن و اتصال فرش به قاب استفاده شود. همچنین بین قاب و دیوار باید چند سانتی‌متر فاصله باشد تا هوا جریان یابد و فرش هم با گچ دیوار تماس نداشته باشد. فراموش نکنید که روی تابلو فرش نباید از شیشه پوشیده شود زیرا علاوه بر محو کردن تصویر اصلی از جریان هوا نیز جلوگیری کرده و سبب پوسیدگی و بیدخوردگی فرش می‌شود. تابلو فرش نباید در معرض نور مستقیم آفتاب یا نور قوی لامپ قرار گیرد.
برای حفاظت بیشتر فرش، بهتر است که هرچند وقت یکبار فرش را در معرض هوا قرار داد (سالی دو بار)، آفتاب اوایل فصل بهار و اواسط فصل پاییـز، درشرایط جغرافیایی کشورمان منـاسب‌ترین زمان برای ایـن کار است. قرار گرفتن در معرض هوا برای فرش‌هایی که در انبار یا احیانا در پستوی خانه به صورت لوله شده و بدون استفاده حتی برای مدت کوتاهی قرار می‌گیرند، بسیار ضروری است. هوا دادن قالی را می‌توان حدود سه الی چهار ساعـت و بین پشت و روی فـرش تقسیم کرد. با ایـن کار چنـانچه حشره یا موریانه‌ای در پرز قالی جای گرفته باشد، از بین می‌رود. از پشت فرش نور بهتر اثر می‌کند و همچـنین محل بیـدخوردگی و قارچ‌زدگی اصولا از پشت فرش بهتر مشخص می‌شود. در هنگام هوا دادن، باید آن را با جاروی زبر دستی یا برس‌های پلاستیکی جارو کرد (در هنگام جارو کردن محل‌های آسیب دیده با احتیاط عمل کنید)
هر چند وقت یک بار باید قالی را در اتاق سـر و ته کرد تا همـه قسمت‌های فرش به یک نسبت مورد استـفاده قرار گیرد یا به اصطلاح پا خورده شود در غیر این صورت قسمت‌های کناردر ورودی و خروجی و محل‌های عبور وگذر بیشتر ساییده می‌شود و در معرض فرسایش قرار می‌گیرند. در هنگام نظافت با جاروهای برقی توجه داشته باشید که قدرت مکندگی جارو خیلی زیاد نباشد به‌خصوص درفرش‌هایی که دارای پوسیدگی هستند چون به راحتی بخش‌های پوسیده، کنده می‌شود. لازم به ذکـر است که استـفاده از جارو‌های بــرقی به علت جمع کردن گرد و غبار ارجحیت دارند و چنانچه از جاروی دستی استفاده می‌کنید، به هیچ وجه آن را مرطوب نکنید زیرا با تکرار این عمل سبب پوسیدگی الیاف فرش بر اثر رطوبت خواهید شد. هرگاه متوجه پوسیدگی در فرش شدید، در اولین فرصت آن را به رفوگر بسپارید تا از صدمه بیشتر و از هم گسیختگی آن جلوگیری شود.
● شست و شوی فرش
عملی که برای خارج کردن چرک و مواد زائد از سطوح فرش انجام می‌گیرد. این کار به وسیله مواد شوینده مختلفی امکان‌پذیر است که بهترین آنها شوینده‌های مخصوص فرش است. بهتر است حتی‌الامکان فرش را نشوییم زیرا هربار شست‌وشو سبب ایجاد زیان‌هایی می‌‌شود. در هنگامی که مواد غذایی و چربی یا به‌خصوص شیرین قسمتی از فرش را آلوده کرد، سریعا محل را از ماده مورد نظر پاک کنید و با یک برس نرم و پارچه مرطوب، محل را تمیز و بلافاصله خشک کنید چنانچه نیاز به مواد شویـنده بود، مـقداری از آن را در آب حل کنید و پـس از شستن، قسمت شسته شده را بلنـدتر از سطح زمین قـرار دهید تا هوا در زیر آن جریان یابد. همچنین با قـرار دادن یـک پـنکه در فاصله مناسـب، زمان خشک شـدن را تـسریع کـنید در پایان کـار و قـبل گسترانیدن فرش به صورت اول، بایـد از خشک شدن کامل زیر فرش نیـز اطمینان حاصل کنید تا فرش دچار پوسیدگی نشود. حتی اگر آب خالص هم روی فرش ریخته باشد ابتدا آب اضافه را با پارچه تمیزی جمع آوری و سپس به روش فوق فرش را خشک کنید.
فقط در صورتی که لکه یا کثیفی، قسمت اعظم فرش را آلوده ساخته باشد باید تمام فرش را شست. به هر صورتی که شست‌وشو انجام گیرد، رعایت مراحل زیر الزامی است:
۱) مرحله غبار‌گیری: هدف از این کار، خارج کردن گرد و خاک از لابه‌لای پرزهاست تا در هنگام شستن، گرد و خاک لای پرز‌ها رسوب نکند و سبب سایش و از بین رفتن پرز‌ها نشود. این کار به چند روش انجام می‌گیرد که ساده‌ترین آن، پشت و رو پهن کردن فرش در محل عبور و مرور برای مدت چند روز است. چنانچه امکان این کار نبود، می‌توان فرش را روی میله یا مکان بلندی آویزان کرد و با چوب بلند و قطوری به نقاط مختلف پشت فرش کوبید تا گرد و غبار خارج شود. توجه کنید که سر چوب به فرش برخورد وارد کردن ضربه‌های خیلی محکم یا وجود پوسیدگی در فرش، سبب از هم گسیختگی الیاف می‌شود.
۲) مرحله شست‌وشو با مواد شوینده: ابتدا تمام بخش‌های فرش را باآب خیس و مواد شوینده را اگر نیاز به رقیق کردن داشت رقیق کنید. در روی فرش ریخته و با جارو یا برس تمام نقاط را با مواد آغشته کرده و می‌شوییم. چنانچه از پودر‌های شوینده استفاده می‌کنید باید آن را در ظرف آبی حل کنید و سپس روی فرش بریزید. در غیر این صورت، برخی از دانه‌ها در آب حل نمی‌شود و در داخل الیاف می‌مانند. بخش‌های دارای لکه را جداگانه بشویید و بعد شست‌وشوی عمومی را به صورت بالا انجام دهید. برای از بین بردن لکه‌های شیمیایی که با روش‌های معمول از بین نمی‌روند، از متخصصان قالیشویی کمک بگیرید.
۳) مرحله آبکشی: اگر عمل شست‌وشو درکنار رودخانه، نهر آب یا در داخل حوض پر آب انجام می‌گیرد برای مدت چند ساعت فرش را در داخل آب به حال خود رها کنید تا مواد شوینده از داخل آن خارج شود و در صورت نبود این شرایط برای خارج کردن مواد شوینده و صرفه‌جویی در مصرف آب، بهتر است از پارو یا لگن‌های فلزی کمک بگیرید و همیشه در جهت خواب فرش، از وسایل بالا استفاده شود. کشیدن این وسایل و حتی جارو کشیدن در جهت خلاف گره‌ها، آنها را شل و آماده ریزش می‌کند. پس از آبکشی، فرش را لوله کنید و با کمک نیروی انسانی یا با فشار، تا حد امکان آب باقیمانده را از فرش خارج کنید.
۴) مرحله خشک کردن: برای خشک کردن، بهترین روش پهن کردن فرش روی توری‌های ضخیمی است که از زمین فاصله دارند. در بعضی موارد، فرش خیس را از مکان بلندی آویزان می‌کنند که در این حالت بخش بالایی تحت فشار قرار می‌گیرد و ممکن است پاره شود. اگر در هنگام شست‌وشو، متوجه پس دادن رنگ فرش شدید به هیچ وجه فرش را در این مرحله آویزان نکنید یا به‌صورت لوله شده و ایستاده قرار ندهید؛ زیرا سبب حرکت رنگ در بخش پایینی شده و فرش شما دو رنگ می‌شود. زمانی که فرش مقداری نمدار باشد، آویزان کردن آن اشکالی ندارد.
بهترین زمان شستن فرش در فصل بهار یا اواخر تابستان است، در این زمان بهترین وسیله حرارتی برای خشک کردن نور خورشید است که نه آنچنان مستقیم و سوزاننده است که بر اثر گرمای زیاد آن فرش آسیب و نه آنچنان ملایم و بی‌حرارت است که فرش به طور صحیح خشک نشود. و در عین حال، نور با تابیدن کافی به تمام آن رخنه کرده و از آسیب بید و کپک نیز جلوگیری می‌کند. مردم ایران اغلب به دلیل سنت خانه تکانی در پایان زمستان به شست‌وشوی فرش مبادرت می‌کنند. زمان مناسب از نظر استفاده کامل از نور خورشید نقش بسیار مهم و اساسی در سلامت فرش دارد و پایان زمستان زمان خوبی برای شست‌وشوی فرش نیست. در مورد انتخاب شوینده‌ها هم بهتر است از مواد دارای ترکیبات قلیایی یا اسیدی کاملا ضعیف استفاده کنید تا از آسیب الیاف جلوگیری شود.

وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران - تهدید نیروی انتظامی توسط وحوش #دراویش، ساعتی قبل از جنایت تروریستی با اتوبوس:«فقط نیم ساعت وقت دارید تا باید بدون قید و شرط برادرمون رو آزاد کنید...»
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    املت هندی
    ● مواد لازم ▪ تخم مرغ ۶ عدد ▪ شیر نصف لیوان ▪ فلفل سیاه نصف قاشق مرباخوری ▪ روغن مایع یک قاشق مرباخوری ▪ برنج پخته یک لیوان ▪ هویج ریز خرد شده یک قاشق غذاخوری ▪ فلفل دلمه ای سبز …