یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

اسرائیل، موجودیتی سوال برانگیز


اسرائیل، موجودیتی سوال برانگیز
اگر بخواهیم اختلافات اسرائیل و فلسطینیان را در یک بررسی اجمالی برشمریم به نکات زیادی برمی خوریم اما آنچه بیش از همه مورد توجه است ادعای اسرائیل است مبنی بر اینکه حماس باید این رژیم را به رسمیت بشناسد. به رسمیت شناختن اسرائیل نه تنها از سوی چهار کشور عرب بلکه از سوی غرب نیز به عنوان شرط دریافت کمک های بین المللی برای حماس قرار داده شده است. اما شرط به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور خلاف بسیاری از اصول پایه قوانین بین المللی است و این مساله هیچ گرهی از کشمکش های میان اسرائیل و فلسطینیان را باز نخواهد کرد.
● ویژگی های یک کشور چیست
معیارهای موجودیت یک کشور در کنوانسیون مونته ویدئو در سال ۱۹۳۳ ذکر شده است که عبارتند از جمعیت ثابت و دائمی، محدوده مرزی مشخص، برخورداری از دولت و دارا بودن صلاحیت ورود به دالان روابط با دیگر کشورها. اگرچه اسرائیل از سوی بسیاری از کشورها به عنوان یک کشور مورد پذیرش قرار گرفته است اما نباید این حقیقت محض را فراموش کرد که تفاوتی بنیادین میان پذیرفتن یک رژیم به عنوان کشور با کشور بودن یک رژیم یا حق یک کشور برای موجودیت وجود دارد. براساس قوانین بین المللی یک رژیم از دو راه به رسمیت شناخته می شود. نخست به رسمیت شناختن براساس معیارهای عینی و دیگری به رسمیت شناختن براساس تایید صریح توسط دیگر کشورها. اگر فاکتورهای سه گانه موجودیت که در ابتدا ذکر کردیم، موجود باشند، الزامی در به رسمیت شناختن صریح وجود ندارد چراکه این فاکتورها فی نفسه مفاهیم سیاسی زیادی را در خود دارند. مثال این مدعی نیز جمهوری خلق چین است. کشوری با مساحت و اهمیت بسیار زیاد که تا سال ۱۹۷۱ که به عضویت سازمان ملل درآمد از سوی بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته نشده بود. همچنین هستند کشورهایی که روابط سیاسی با دیگر کشورها ندارند. این کشورها یا از سوی دیگر کشورها به صراحت به رسمیت شناخته نمی شوند یا اینکه دیگر کشورها به دلایلی نظیر نقض حقوق بشر توسط دولت کشور مزبور، روابط سیاسی شان را با آنها قطع می کنند. با نگاهی به گذشته می توان اتحاد جماهیر شوروی و آفریقای جنوبی را به عنوان چنین کشورهایی مطرح کرد.
آنچه در این مبحث مورد غفلت واقع می شود این است که موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور محذوراتی نیز برای آن کشور به دنبال دارد که یکی از آنها التزام آن کشور به رفتار با آوارگان ساکن در مناطق تحت کنترلش (چه مناطق اشغالی چه غیره) براساس قوانین بشردوستانه و حقوق بشر است. این به معنای لزوم احترام به حقوق اقلیت است. این به معنای تبعیض قائل نشدن میان شهروندان براساس نژاد، مذهب و محل تولد است. آخرین موضوع که اتفاقاً اهمیت بسیاری دارد اینکه «حق موجودیت» برای یک سرزمین یک حق محرمانه و سری نیست. این حق باید در محدوده سرزمینی مشخص به صورت عینی تعریف شود. اگرچه مفهوم «حق موجودیت» فی نفسه با مساله مرزهای یک سرزمین مرتبط است، با این حال این حقیقت که اسرائیل هنوز به طور واضح مرزهای خود را تعریف نکرده است همواره به طور گسترده یی از سوی دیگر کشورها مورد غفلت واقع شده است.
● یک تقاضای یک طرفه
درخواست غرب و برخی از کشورهای عرب از حماس این است که حق اسرائیل برای موجودیت را به رسمیت بشناسد. اما حتی اگر این چهار قدرت بین المللی در اصرارشان برای به رسمیت شناختن اسرائیل منصف باشند، باید توجه داشت که حماس تنها یک جنبش سیاسی است نه یک کشور مستقل و از لحاظ قوانین بین المللی در جایگاهی قرار ندارد که بتواند سرزمینی را به طور رسمی و قانونی به رسمیت بشناسد. با این فرض این ظن قوت می گیرد که این درخواست با دلایل سیاسی مطرح شده است و این قدرت ها باید به این سوال جواب دهند که اگر منصف هستند چرا از اسرائیل چنین درخواستی نمی کنند. برای مثال این درخواست می تواند این باشد که اسرائیل حق آوارگان فلسطینی را برای بازگشت به سرزمین شان براساس قوانین بین المللی به رسمیت بشناسد یا اینکه بپذیرد کرانه غربی، غزه و بلندی های جولان جزء سرزمین های اشغالی محسوب شوند که البته اسرائیل هیچ کدام از این درخواست ها را نپذیرفته است. مدت ها پیش عرفات حق اسرائیل را برای موجودیت در صلح و امنیت، به رسمیت شناخت. سوال اینجاست که معنی درخواست اخیر اسرائیل و اتحادیه اروپا چیست؟ حقیقت این درخواست چیست؟
از آنجایی که درخواست اخیر اتحادیه اروپا از حماس برای به رسمیت شناختن اسرائیل هیچ مبنایی در قانون بین الملل ندارد و همچنین از آنجایی که هیچ درخواست مشابهی از اسرائیل برای به رسمیت شناختن حقوق فلسطینیان نشده است، تنها می توان اینگونه نتیجه گرفت که اتحادیه اروپا، عمدی یا غیرعمدی، تنها به دنبال راه حل سیاسی یک طرفه یی است تا به گونه یی به صلح ختم شود.
● اروپا باید در موقعیت خود تجدیدنظر کند
اتحادیه اروپا به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری اسرائیل باید در موقعیت خود با توجه ویژه به درخواستش از حماس، تجدیدنظر کند. اتحادیه اروپا باید مواضع خود را بر اساس قوانین صادر شده از سوی دادگاه بین المللی در سال ۲۰۰۴ اتخاذ کند. در این قوانین دادگاه بین المللی ذکر کرده است تعهداتی که اسرائیل به عنوان یک جامعه بین الملل از آن سر باز زده، شامل احترام به حقوق فلسطینیان برای انتخاب و برخی دیگر از تعهدات بشر دوستانه است. تمامی کشورها وظیفه دارند از اسرائیل بخواهند حق مردم فلسطین را برای انتخاب آزاد به رسمیت بشناسند. همان گونه که دادگاه بین المللی توصیه کرده است، مجمع عمومی سازمان ملل وظیفه دارد تمام تلاش خود را برای تحقق اجرای قوانین بین المللی و برقراری صلح و امنیت در منطقه به کار گیرد.

منبع؛اکونومیست

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

طرحی برای جبران شکستهای رژیم صهیونیستی

طرحی برای جبران شکستهای رژیم صهیونیستی
طرح ۱۴ ماده ای رژیم کمپ دیویدی قاهره برای پایان دادن به اختلافات گروههای فلسطینی در گام اولیه با مخالفت جدی رهبران فلسطین و گروههای مقاومت اسلامی مواجه شده است .
رژیم قاهره با پیشنهاد این طرح از تمام گروههای فعال فلسطینی دعوت کرده است برای بحث و تبادل نظر در این زمینه از ۱۴ آبانماه در قاهره حضور یابند تا بلکه زمینه هائی برای تفاهم و همفکری گروههای فلسطینی فراهم شود.
از آنجا که این طرح پس از مدتها تنش و برخورد گروههای فلسطینی بویژه تشکیلات خودگردان و جناح فتح از یکسو با جنبش حماس و دولت اسماعیل هنیه عنوان می شود حاوی نکاتی است که بایستی به دقت مورد توجه و بررسی قرار گیرد.
۱) نخستین و عمده ترین مطلب در این زمینه پیشگامی رژیم کمپ دیویدی قاهره برای میانجی گری بین فلسطینی ها است . رژیم قاهره تا این اواخر سعی داشت با حمایت یکطرفه از تشکیلات خودگردان و محمود عباس و همچنین طیف خائن « فتح » اهداف و برنامه های اسرائیل و آمریکا در قلمرو فلسطین را اجرا کند ولی هرچه بیشتر تلاش کرد کمتر نتیجه گرفت . قاهره حتی در چندین مرحله با آموزش نیروهای فتح و اعزام آنها به غزه سعی کرد بطور پنهانی از این گروه برای کودتا علیه « حماس » و دولت « هنیه » بهره گیری کند ولی با شکست نیروهای اعزامی فتح این توطئه نیز ناکام ماند و عقیم شد. اکنون قاهره سعی دارد موقعیت خود نزد فلسطینی ها را ترمیم کند تا بلکه جایگاه قبلی خود را بازیابد.
علاوه بر این نقش سنتی قاهره بعنوان رهبر جهان عرب اکنون مدتها است که بیرنگ و ناکارآمد جلوه کرده است . بطوریکه عربستان در دور قبلی مذاکرات فلسطینی با فراهم کردن بسترهای مورد نظر زمینه را برای دستیابی به « توافقات طائف » فراهم کرد. البته آن توافقات چندان دوام نیاورد ولی گفته می شود یکی از علل ناکامی و عدم اجرای توافقات طائف کارشکنی مشترک مصر و رژیم صهیونیستی بوده که نخواسته اند ابتکار عمل در اختیار ریاض قرار گیرد.
در مرحله بعدی قطر با نقش آفرینی بین گروههای لبنانی و دولت این کشور زمینه ساز توافقاتی شد که هنوز هم اعتبار و کارآئی دارد و همین امر نقش سنتی رژیم قاهره را بار دیگر به زیر سئوال برده است .
اکنون قاهره تمایل چندانی به نتایج مذاکرات فلسطینی ها ندارد بلکه عمدتا به احیای نقش و جایگاه سنتی خود می اندیشد و می خواهد یکبار دیگر چنین موقعیتی را برای خود تثبیت و تضمین کند ولی همچنان ماموریت دارد که در چارچوب خوش خدمتی برای صهیونیستها به جبران شکستهای اسرائیل بپردازد.
۲) رژیم صهیونیستی و حامیانش طرف دیگر قضیه هستند که از نقش آفرینی سایر کشورهای عرب در قلمرو مسائلی که به نحوی به اسرائیل هم ارتباط پیدا می کند نگرانند. بدین ترتیب اصرار مشترک آمریکا و صهیونیستها برای کشاندن قاهره به موضع میانجی گری از اشتهای قاهره برای ایفای چنین نقشی کمتر نیست . بویژه آنکه آمریکا و صهیونیستها با سواستفاده از سرخوردگی قاهره و انفعال آن در مناسبات بین العربی می توانند اهداف و برنامه های خود را از طریق رژیم کمپ دیویدی قاهره البته با هزینه های کمتری عملی سازند.
۳) با مروری به فهرست ۱۴ ماده ای طرح رژیم قاهره می توان دریافت که اجرای این طرح درصورت عدم تغییر مفاد آن عینا در صدر خواسته های آمریکا اسرائیل و رژیم های خائن عرب قرار دارد که مشخصا پیروزیهای مقاومت اسلامی در غزه و در صحنه فلسطین را یکسره نادیده می گیرد و دقیقا درصدد باز گرداندن اوضاع به ماههای قبل از شکست کودتای مشترک فتح و محمود عباس در غزه است .
در واقع هدف اینست که آنچه اشغالگران از طریق محاصره غزه و تحمیل تحریمات علیه غزه و دولت اسماعیل هنیه نتوانستند به آن دست یابند از طریق طرح ۱۴ ماده ای مصر به نیروهای مقاومت اسلامی تحمیل نمایند .
این طرح در ترجمان اهداف قلبی دشمنان مقاومت اسلامی برای احیای انحصار قدرت دردستان محمود عباس و جناح خائن فتح است .
۴) اگرچه روح کلی حاکم بر طرح ۱۴ ماده ای مصر عملا در جهت خنثی کردن پیروزیهای مقاومت اسلامی و باز گرداندن شرایط گذشته است ولی ۳ محور اصلی آن تازگی دارد .
▪ اعزام نیروهای عربی به غزه
▪ موافقت با توافقنامه های امضا شده توسط تشکیلات خودگردان
▪ نظارت یک هیئت امنیتی عربی به رهبری مصر بر حل و فصل مسائل مورد اختلاف در دستگاه های امنیتی فلسطینی .
این هر ۵ محور پیشنهادی اکنون برای ماهها است که بر سر زبانها است ولی هرگز بصورت یک طرح مکتوب رسمی با چنین صراحتی مطرح نشده بود.
موضوع مهم در این میان اینست که اشغالگران صهیونیست هم توافق خود را با انجام چنین طرحی به تشکیلات خودگردان اعلام کرده اند و شواهدی در دست است که نشان می دهد اصل طرح توسط صهیونیستها عنوان شده است .
مفهوم روش این عبارت اینست که صهیونیستها برای درهم شکستن مقاومت اسلامی در غزه حاضرند هر ترکیبی را پذیرا شوند ولی مقاومت را به کمک آن تحت الشعاع قرار دهند و آنرا درهم بکشنند.
موضوع مهم دیگر حضور امنیتی تشکیلات خودگردان در غزه است که صراحتا آبهای رفته را مجددا به نهر خشک تشکیلات خودگردان در غزه باز می گرداند به منزله احیای پایگاههای از دست رفته فتح و تشکیلات خودگردان در غزه است که این با حمایت دربارهای عرب و نیروهای نظامی عرب تثبیت خواهد شد.
۵ )اگر طرح ۱۴ ماده ای بدون هیچگونه تغییری تصویب شود به منزله اوج پیروزی صهیونیستها و حامیان آنها در صحنه فلسطین است .
این برای نخستین بار پس از شکل گیری رژیم صهیونیستی است که اعراب و ارتشهای عربی برای تضمین منافع اسرائیل در مقابل فلسطینی ها « صف آرائی » می کنند. در واقع این یک ننگ بزرگ تاریخی برای اعراب است که ارتشهای عرب در صحنه دفاع و حمایت از فلسطینی ها در طول ۶۰ سال گذشته همواره غایب بوده اند ولی اکنون که به برکت مجاهدات نیروهای مقاومت اسلامی بتدریج صحنه در مسیر منافع ملت فلسطین آراسته شده ناگهان ارتشهای عرب برای مهار فلسطینی ها وارد صحنه می شوند!
۶) پس از شکست طرح احداث « دیوار حائل » که صهیونیستها به آن امید فراوانی بسته بودند طرح « ایجاد سپر انسانی » توسط ارتشهای عرب در نوار غزه در واقع حرکتی برای جبران شکست اسرائیل است . البته نیروهای مقاومت اسلامی با چنین طرحی مخالفت کرده اند ولی مطرح ساختن چنین نکاتی از جانب رژیم قاهره نشان می دهد که این رژیم کمپ دیویدی همچنان در خدمت منافع اشغالگران است و بعنوان « دلال صهیونیستها » عمل می کند!

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.