دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

اسرائیل، موجودیتی سوال برانگیز


اسرائیل، موجودیتی سوال برانگیز
اگر بخواهیم اختلافات اسرائیل و فلسطینیان را در یک بررسی اجمالی برشمریم به نکات زیادی برمی خوریم اما آنچه بیش از همه مورد توجه است ادعای اسرائیل است مبنی بر اینکه حماس باید این رژیم را به رسمیت بشناسد. به رسمیت شناختن اسرائیل نه تنها از سوی چهار کشور عرب بلکه از سوی غرب نیز به عنوان شرط دریافت کمک های بین المللی برای حماس قرار داده شده است. اما شرط به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور خلاف بسیاری از اصول پایه قوانین بین المللی است و این مساله هیچ گرهی از کشمکش های میان اسرائیل و فلسطینیان را باز نخواهد کرد.
● ویژگی های یک کشور چیست
معیارهای موجودیت یک کشور در کنوانسیون مونته ویدئو در سال ۱۹۳۳ ذکر شده است که عبارتند از جمعیت ثابت و دائمی، محدوده مرزی مشخص، برخورداری از دولت و دارا بودن صلاحیت ورود به دالان روابط با دیگر کشورها. اگرچه اسرائیل از سوی بسیاری از کشورها به عنوان یک کشور مورد پذیرش قرار گرفته است اما نباید این حقیقت محض را فراموش کرد که تفاوتی بنیادین میان پذیرفتن یک رژیم به عنوان کشور با کشور بودن یک رژیم یا حق یک کشور برای موجودیت وجود دارد. براساس قوانین بین المللی یک رژیم از دو راه به رسمیت شناخته می شود. نخست به رسمیت شناختن براساس معیارهای عینی و دیگری به رسمیت شناختن براساس تایید صریح توسط دیگر کشورها. اگر فاکتورهای سه گانه موجودیت که در ابتدا ذکر کردیم، موجود باشند، الزامی در به رسمیت شناختن صریح وجود ندارد چراکه این فاکتورها فی نفسه مفاهیم سیاسی زیادی را در خود دارند. مثال این مدعی نیز جمهوری خلق چین است. کشوری با مساحت و اهمیت بسیار زیاد که تا سال ۱۹۷۱ که به عضویت سازمان ملل درآمد از سوی بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته نشده بود. همچنین هستند کشورهایی که روابط سیاسی با دیگر کشورها ندارند. این کشورها یا از سوی دیگر کشورها به صراحت به رسمیت شناخته نمی شوند یا اینکه دیگر کشورها به دلایلی نظیر نقض حقوق بشر توسط دولت کشور مزبور، روابط سیاسی شان را با آنها قطع می کنند. با نگاهی به گذشته می توان اتحاد جماهیر شوروی و آفریقای جنوبی را به عنوان چنین کشورهایی مطرح کرد.
آنچه در این مبحث مورد غفلت واقع می شود این است که موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور محذوراتی نیز برای آن کشور به دنبال دارد که یکی از آنها التزام آن کشور به رفتار با آوارگان ساکن در مناطق تحت کنترلش (چه مناطق اشغالی چه غیره) براساس قوانین بشردوستانه و حقوق بشر است. این به معنای لزوم احترام به حقوق اقلیت است. این به معنای تبعیض قائل نشدن میان شهروندان براساس نژاد، مذهب و محل تولد است. آخرین موضوع که اتفاقاً اهمیت بسیاری دارد اینکه «حق موجودیت» برای یک سرزمین یک حق محرمانه و سری نیست. این حق باید در محدوده سرزمینی مشخص به صورت عینی تعریف شود. اگرچه مفهوم «حق موجودیت» فی نفسه با مساله مرزهای یک سرزمین مرتبط است، با این حال این حقیقت که اسرائیل هنوز به طور واضح مرزهای خود را تعریف نکرده است همواره به طور گسترده یی از سوی دیگر کشورها مورد غفلت واقع شده است.
● یک تقاضای یک طرفه
درخواست غرب و برخی از کشورهای عرب از حماس این است که حق اسرائیل برای موجودیت را به رسمیت بشناسد. اما حتی اگر این چهار قدرت بین المللی در اصرارشان برای به رسمیت شناختن اسرائیل منصف باشند، باید توجه داشت که حماس تنها یک جنبش سیاسی است نه یک کشور مستقل و از لحاظ قوانین بین المللی در جایگاهی قرار ندارد که بتواند سرزمینی را به طور رسمی و قانونی به رسمیت بشناسد. با این فرض این ظن قوت می گیرد که این درخواست با دلایل سیاسی مطرح شده است و این قدرت ها باید به این سوال جواب دهند که اگر منصف هستند چرا از اسرائیل چنین درخواستی نمی کنند. برای مثال این درخواست می تواند این باشد که اسرائیل حق آوارگان فلسطینی را برای بازگشت به سرزمین شان براساس قوانین بین المللی به رسمیت بشناسد یا اینکه بپذیرد کرانه غربی، غزه و بلندی های جولان جزء سرزمین های اشغالی محسوب شوند که البته اسرائیل هیچ کدام از این درخواست ها را نپذیرفته است. مدت ها پیش عرفات حق اسرائیل را برای موجودیت در صلح و امنیت، به رسمیت شناخت. سوال اینجاست که معنی درخواست اخیر اسرائیل و اتحادیه اروپا چیست؟ حقیقت این درخواست چیست؟
از آنجایی که درخواست اخیر اتحادیه اروپا از حماس برای به رسمیت شناختن اسرائیل هیچ مبنایی در قانون بین الملل ندارد و همچنین از آنجایی که هیچ درخواست مشابهی از اسرائیل برای به رسمیت شناختن حقوق فلسطینیان نشده است، تنها می توان اینگونه نتیجه گرفت که اتحادیه اروپا، عمدی یا غیرعمدی، تنها به دنبال راه حل سیاسی یک طرفه یی است تا به گونه یی به صلح ختم شود.
● اروپا باید در موقعیت خود تجدیدنظر کند
اتحادیه اروپا به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری اسرائیل باید در موقعیت خود با توجه ویژه به درخواستش از حماس، تجدیدنظر کند. اتحادیه اروپا باید مواضع خود را بر اساس قوانین صادر شده از سوی دادگاه بین المللی در سال ۲۰۰۴ اتخاذ کند. در این قوانین دادگاه بین المللی ذکر کرده است تعهداتی که اسرائیل به عنوان یک جامعه بین الملل از آن سر باز زده، شامل احترام به حقوق فلسطینیان برای انتخاب و برخی دیگر از تعهدات بشر دوستانه است. تمامی کشورها وظیفه دارند از اسرائیل بخواهند حق مردم فلسطین را برای انتخاب آزاد به رسمیت بشناسند. همان گونه که دادگاه بین المللی توصیه کرده است، مجمع عمومی سازمان ملل وظیفه دارد تمام تلاش خود را برای تحقق اجرای قوانین بین المللی و برقراری صلح و امنیت در منطقه به کار گیرد.

منبع؛اکونومیست

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

ضدموشک آن ها کجاست؟


ضدموشک آن ها کجاست؟
اسراییلی ها ما را با پروژه های خود خصوصاً با ضد موشك های خود مشغول كردند. آن ها در مورد تجربه های موشكی خود و میزان موفقیتی كه با همكاری ایالات متحده امریكا محقق ساختند، اطلاعات رسانه ای زیادی منتشر كردند.
آن ها از سال ها پیش به جهانیان گفته بودند كه هرگز نخواهند گذاشت موشك های دشمن، مواضع و مجموعه های مسكونی را درنوردد. آن ها می گفتند كه از نظر علمی و تكنولوژیكی تجربه های زیادی دارند و با توجه به تجربه های خود، موشك های عرب ها خصوصاً موشك های حزب الله را به تفریح سربازان اسراییلی تبدیل خواهند كرد. به عبارت دیگر موشك های حزب الله با توجه به ضد موشك های پیشرفته آن ها ره به جایی نخواهد برد. آن ها اعلام كردند كه موشك هایشان در مرحله تكامل جدی است و حزب الله را وادار خواهند ساخت كه به یك سازمان تبدیل شود كه ناچار است زرادخانه نظامی خود را از بین برد.
روز تحقق وعده ها فرارسید و جبهه شمالی میان صهیونیست ها و حزب الله شعله ور شد و رسانه ها خبر بمباران مواضع صهیونیست ها توسط حزب الله را مخابره كردند. رهبران سیاسی و نظامی اسراییل نیز این اخبار را تأیید كردند. نكته مهم اینجاست كه هیچ كس نه در مورد موشك ها و نه در مورد واژگونی موشك های حزب الله در میانه راه و یا منفجر شدن آن ها در فضا، خبری نشنید، بلكه همگان اخبار زیادی مربوط به كشته شدن و زخمی شدن اسراییلی ها توسط موشك های حزب الله شنیدند.
«اسراییلی ها» گفتند كه آن ها با تلاش و جدیت زایدالوصفی در حال تكمیل موشك «ارو» هستند و امریكایی ها نیز در این راه به آن ها پیوسته اند.
مهارت ها و دانش های امریكایی ها و اسراییلی ها در كنار هم قرار گرفته تا این كه آشكارا اعلام كنند به رغم شكست ها و موفقیت ها در نهایت به موفقیت كامل در این راه رسیده اند. آن ها گفتند كه ضدموشك هایی را تدارك دیده اند كه می تواند موشك های «اسكود» كه نزد ارتش های برخی كشورهای عربی وجود دارد را ناكارآمد كند و بار دیگر اعلام كردند كه یك سیستم ضدموشكی علیه كاتیوشاهای حزب الله تنظیم كرده اند. آن ها در نهایت گفتند كه درصدد تكمیل سیستمی هستند كه بتواند موشك های قسام را كه حتی با قوانین فیزیكی مطابقت ندارد ساقط كند.
احتمال فراوانی وجود دارد كه «اسراییلی ها» نسبت به توانایی های خود در قبال عرب ها خصوصاً در به وجود آوردن اوهام و تقویت این نكته «اسراییل» در هر آنچه می گوید قادر و تواناست، دچار خود بزرگ بینی شده اند.
اسراییل برای خود در ذهن تصمیم گیرندگان و افراد معمولی عرب، هاله ای از قدرت به وجود آورده و از طریق آن توانسته بر فكر شهروند عادی عرب و حتی سیاستمداران عرب تأثیرگذار شود.
اسراییل در جنگ های زیادی پیروز شده و توانایی های علمی خود را به اثبات رسانده و در زمینه های تكنولوژیكی همانند مهندسی ژنتیك و ساخت اسلحه پیشرفت زیادی كرده است و در زمینه تولید نیز گام های بسیار مؤثری برداشته است. با رسانه های جهانی روابط مستحكمی ایجاد كرده و قدرت های بزرگ سعی در جلب دوستی او را دارند. از همه مهم تر «اسراییل» رزمندگان عرب را تحت پیگرد قرار داده و گروه های مقاومت را در هم كوبیده و موفقیت های بسیاری در این راه كسب كرده است.
و این چنین بود كه «اسراییل» برای خودش تصویری روشن از توانایی های خود ترسیم كرد.
«اسراییلی »ها در به كارگیری تأثیرگذاری بر روحیات عرب ها و به دست آوردن موفقیت بدون كشتار و بدون تحمل هرگونه سختی، به خود تردید راه نمی دهند. به طور مثال پس از ربوده شدن یك سرباز اسراییلی، عبری ها تهدیدهای عجیب و غریبی را مطرح ساختند كه برخی تصور كردند غزه از صحنه جغرافیایی محو خواهد شد.
«اسراییل» همچنین با به نمایش درآوردن توانایی های نظامی خود از طریق شبكه های تلویزیونی، آنچنان عرب ها را مرعوب ساخت كه در خواست كردند پیش از آن كه اسراییل آدم و زمین های كشاورزی را در غزه نابود سازد، بهتر آن است كه سرباز ربوده شده هر چه زودتر آزاد گردد. صحنه، در جنوب لبنان پس از اسیر شدن دو سرباز اسراییلی، تكرار شد: اسراییل تهدید آغاز كرد ولی وضعیت در لبنان همچون غزه شد و آن ها شهروندان و تأسیسات حیاتی را هدف قرار دادند و اگر در مورد اهداف نظامی به اطلاعاتی دست یابند از بمباران آن ها امتناع نخواهد ورزید، ولی آن چه كه كاملاً روشن و واضح می باشد این است كه اسراییل در آغاز ماجرا از ایجاد توهم در ذهن عرب ها، بهره جسته است ولی از آن جا كه این بار برنامه آن ها موفقیت بار نبود، به ویران سازی و تخریب و تأكید بر وحشیگری خود روی آوردند.
اسراییل معمولاً بر عقب نشینی عرب ها از مواضع خود عادت كرده است، زیرا كشور عبری براین باور است كه عرب ها برای شناخت طرف مقابل خود از روش های علمی استفاده نمی كنند.
چه كسی به طور دقیق می داند كه اسراییل چه نوع سلاح هسته ای در اختیار دارد؟ ما از طریق رسانه ها می شنویم كه اسراییل صدها بمب هسته ای در اختیار دارد بدون این كه در مورد جزییات این سلاح و توانایی های ویرانگری آن و راه های رسیدن به اهداف، توضیحات دیگری داده شود. آیا كشورهای عربی برای دریافت حقیقت توانایی های هسته ای اسراییل، دانشمندان هسته ای خود را به این كار مكلف كرده اند یا این كه بر ما تكلیف شده كه برای توجیه درماندگی خود، همچنان در ترس و نگرانی به سر بریم؟ آیا به طور مثال ما این نكته را مورد بررسی قرار داده ایم كه آیا در اسراییل معادن اورانیوم وجود دارد؟ و اگر نیست از كجا وارد می كند؟ آیا كمیت هایی كه می توان آن ها را غنی سازی كرد با كمیت های مواد خام موجود در اسراییل را مورد بررسی قرار داده ایم؟ آیا این امكان وجود ندارد كه «اسراییل» تلاش می كند در مورد قدرت هسته ای خود ایجاد توهم كند؟
در این جا قصد آن نیست كه از توانایی های نظامی اسراییل بكاهیم بلكه قصد اصلی آن است كه عرب ها در مورد قدرت اسراییل مبالغه نكنند و پیش از آن كه رویارویی صورت پذیرد آن ها خود را زمینگیر تصور كنند. اسراییل در گذشته، نمونه هایی از توانایی های خود را بروز داده است. آن ها علاوه بر تأكید بر توانایی های نظامی خود بر روش تأثیرگذاری در ذهنیت عرب ها، بررسی های زیادی انجام داده اند؛ در بسیاری موارد مبارزه روانی بسیار كارسازتر از موارد دیگر است. ما این مورد را از سوی عرب ها در سطوح مختلفی چه در سطح رهبری و چه در سطح مردمی كاملاً شاهد هستیم، زیرا درهر درگیری احتمالی با اسراییل، عرب ها بلافاصله بر قدرت و توانایی های خارق العاده اسراییل و هوشمندی رهبران كشور عبری تأكید می كنند. ما اكنون شاهد هستیم كه این شكست روانی همزمان با به اسارت درآمدن سربازان صهیونیست كاملاً آشكار می شود.

این سس با چیپس سیب زمینی حسابی میچسبه
چیپس سیب زمینی یکی از خوراکی های مورد علاقه در هر سنی است. این بار به جای سس گوجه فرنگی و سس مایونز، سس پیاز کاراملی درست کنید. ترکیب چیپس سیب زمینی با سس پیاز کاراملی یک پیش غذای عالی برای پذیرایی از میهمانان تان است.
وبگردی
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور !
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور ! - دولت - معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوسان قیمت ارز کلا آزار دهنده است، گفت: افزایش قیمت ارز به لحاظ محاسبه عددی هزینه تمام‌شده سفر به خارج از کشور را افزایش می‌دهد.
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید از اسنادی رونمایی کرد که نشان می دهد، فرودگاه یاسوج علیرغم تکذیب مسئولان، رادار و تجهیزات کافی برای فرود امن هواپیماها ندارد. گفته می شود یکی از دلایل دخیل در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج فعال نبودن رادار فرودگاه یاسوج بوده است.
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی