سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

اسرائیل، موجودیتی سوال برانگیز


اسرائیل، موجودیتی سوال برانگیز
اگر بخواهیم اختلافات اسرائیل و فلسطینیان را در یک بررسی اجمالی برشمریم به نکات زیادی برمی خوریم اما آنچه بیش از همه مورد توجه است ادعای اسرائیل است مبنی بر اینکه حماس باید این رژیم را به رسمیت بشناسد. به رسمیت شناختن اسرائیل نه تنها از سوی چهار کشور عرب بلکه از سوی غرب نیز به عنوان شرط دریافت کمک های بین المللی برای حماس قرار داده شده است. اما شرط به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور خلاف بسیاری از اصول پایه قوانین بین المللی است و این مساله هیچ گرهی از کشمکش های میان اسرائیل و فلسطینیان را باز نخواهد کرد.
● ویژگی های یک کشور چیست
معیارهای موجودیت یک کشور در کنوانسیون مونته ویدئو در سال ۱۹۳۳ ذکر شده است که عبارتند از جمعیت ثابت و دائمی، محدوده مرزی مشخص، برخورداری از دولت و دارا بودن صلاحیت ورود به دالان روابط با دیگر کشورها. اگرچه اسرائیل از سوی بسیاری از کشورها به عنوان یک کشور مورد پذیرش قرار گرفته است اما نباید این حقیقت محض را فراموش کرد که تفاوتی بنیادین میان پذیرفتن یک رژیم به عنوان کشور با کشور بودن یک رژیم یا حق یک کشور برای موجودیت وجود دارد. براساس قوانین بین المللی یک رژیم از دو راه به رسمیت شناخته می شود. نخست به رسمیت شناختن براساس معیارهای عینی و دیگری به رسمیت شناختن براساس تایید صریح توسط دیگر کشورها. اگر فاکتورهای سه گانه موجودیت که در ابتدا ذکر کردیم، موجود باشند، الزامی در به رسمیت شناختن صریح وجود ندارد چراکه این فاکتورها فی نفسه مفاهیم سیاسی زیادی را در خود دارند. مثال این مدعی نیز جمهوری خلق چین است. کشوری با مساحت و اهمیت بسیار زیاد که تا سال ۱۹۷۱ که به عضویت سازمان ملل درآمد از سوی بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته نشده بود. همچنین هستند کشورهایی که روابط سیاسی با دیگر کشورها ندارند. این کشورها یا از سوی دیگر کشورها به صراحت به رسمیت شناخته نمی شوند یا اینکه دیگر کشورها به دلایلی نظیر نقض حقوق بشر توسط دولت کشور مزبور، روابط سیاسی شان را با آنها قطع می کنند. با نگاهی به گذشته می توان اتحاد جماهیر شوروی و آفریقای جنوبی را به عنوان چنین کشورهایی مطرح کرد.
آنچه در این مبحث مورد غفلت واقع می شود این است که موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور محذوراتی نیز برای آن کشور به دنبال دارد که یکی از آنها التزام آن کشور به رفتار با آوارگان ساکن در مناطق تحت کنترلش (چه مناطق اشغالی چه غیره) براساس قوانین بشردوستانه و حقوق بشر است. این به معنای لزوم احترام به حقوق اقلیت است. این به معنای تبعیض قائل نشدن میان شهروندان براساس نژاد، مذهب و محل تولد است. آخرین موضوع که اتفاقاً اهمیت بسیاری دارد اینکه «حق موجودیت» برای یک سرزمین یک حق محرمانه و سری نیست. این حق باید در محدوده سرزمینی مشخص به صورت عینی تعریف شود. اگرچه مفهوم «حق موجودیت» فی نفسه با مساله مرزهای یک سرزمین مرتبط است، با این حال این حقیقت که اسرائیل هنوز به طور واضح مرزهای خود را تعریف نکرده است همواره به طور گسترده یی از سوی دیگر کشورها مورد غفلت واقع شده است.
● یک تقاضای یک طرفه
درخواست غرب و برخی از کشورهای عرب از حماس این است که حق اسرائیل برای موجودیت را به رسمیت بشناسد. اما حتی اگر این چهار قدرت بین المللی در اصرارشان برای به رسمیت شناختن اسرائیل منصف باشند، باید توجه داشت که حماس تنها یک جنبش سیاسی است نه یک کشور مستقل و از لحاظ قوانین بین المللی در جایگاهی قرار ندارد که بتواند سرزمینی را به طور رسمی و قانونی به رسمیت بشناسد. با این فرض این ظن قوت می گیرد که این درخواست با دلایل سیاسی مطرح شده است و این قدرت ها باید به این سوال جواب دهند که اگر منصف هستند چرا از اسرائیل چنین درخواستی نمی کنند. برای مثال این درخواست می تواند این باشد که اسرائیل حق آوارگان فلسطینی را برای بازگشت به سرزمین شان براساس قوانین بین المللی به رسمیت بشناسد یا اینکه بپذیرد کرانه غربی، غزه و بلندی های جولان جزء سرزمین های اشغالی محسوب شوند که البته اسرائیل هیچ کدام از این درخواست ها را نپذیرفته است. مدت ها پیش عرفات حق اسرائیل را برای موجودیت در صلح و امنیت، به رسمیت شناخت. سوال اینجاست که معنی درخواست اخیر اسرائیل و اتحادیه اروپا چیست؟ حقیقت این درخواست چیست؟
از آنجایی که درخواست اخیر اتحادیه اروپا از حماس برای به رسمیت شناختن اسرائیل هیچ مبنایی در قانون بین الملل ندارد و همچنین از آنجایی که هیچ درخواست مشابهی از اسرائیل برای به رسمیت شناختن حقوق فلسطینیان نشده است، تنها می توان اینگونه نتیجه گرفت که اتحادیه اروپا، عمدی یا غیرعمدی، تنها به دنبال راه حل سیاسی یک طرفه یی است تا به گونه یی به صلح ختم شود.
● اروپا باید در موقعیت خود تجدیدنظر کند
اتحادیه اروپا به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری اسرائیل باید در موقعیت خود با توجه ویژه به درخواستش از حماس، تجدیدنظر کند. اتحادیه اروپا باید مواضع خود را بر اساس قوانین صادر شده از سوی دادگاه بین المللی در سال ۲۰۰۴ اتخاذ کند. در این قوانین دادگاه بین المللی ذکر کرده است تعهداتی که اسرائیل به عنوان یک جامعه بین الملل از آن سر باز زده، شامل احترام به حقوق فلسطینیان برای انتخاب و برخی دیگر از تعهدات بشر دوستانه است. تمامی کشورها وظیفه دارند از اسرائیل بخواهند حق مردم فلسطین را برای انتخاب آزاد به رسمیت بشناسند. همان گونه که دادگاه بین المللی توصیه کرده است، مجمع عمومی سازمان ملل وظیفه دارد تمام تلاش خود را برای تحقق اجرای قوانین بین المللی و برقراری صلح و امنیت در منطقه به کار گیرد.

منبع؛اکونومیست

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

ستیز با عقبه اقتصادی صهیونیسم

ستیز با عقبه اقتصادی صهیونیسم
جنبش همبستگی که در ۲۲ روز جنگ غزه به راه افتاد وارد یکی از حریم های ممنوعه روابط غرب و رژیم صهیونیستی شد: «تحریم تجاری.»
آن گونه که روزنامه ها آرتص نوشته است هیچ حرکتی به اندازه بحث تحریم اقتصادی اسرائیل، دولتمردان و شهروندان این رژیم را نگران نساخته، زیرا اسرائیل برای به دست آوردن این بازارها و شرکای اقتصادی امکانات بسیار و سالها وقت صرف کرده است.
این نگرانی ریشه در واقعیتی تاریخی دارد و آن این که پایه قدرت افسانه ای این رژیم در گرو سرمایه و نفوذ اقتصادی آن است و از دست دادن پایگاه های اقتصادی و نفوذ تجاری نقطه آغاز زوال این رژیم است.
وقتی در خواست تحریم تجارت با رژیم صهیونیستی از خاورمیانه فراتر رفت و به شعار روز پایتخت های اروپا تبدیل شد، رسانه هایی مثل ها آرتص و معاریو زنگ خطر را برای اولمرت به صدا در آوردند ‎/ تأثیر این عامل در محافل داخل سرزمین های اشغالی به اندازه ای بود که حتی برخی ناظران یک دلیل سراسیمگی این رژیم در اعلام آتش بس را «جهانی شدن تحریم تجاری» اسرائیل دانسته اند.به هر حال از نتایج نمادین و تاریخی جنگ غزه این بود که بحث تحریم تجاری ، متجاوز را به عنوان یک «ناهنجار جهانی» مطرح ساخت و به نظر می آید چنان که این رویه در آینده نیز به صورت راهبرد عمومی دنبال شود مؤثرترین اهرم کنترلی در مهار خوی تجاوزگری رژیم صهیونیستی خواهد بود.
در تجربه جنگ غزه، نظریه تحریم تجاری اسرائیل به چند صورت مطرح شد:
الف) بر چیدن دفاتر تجاری به عنوان نماد همزیستی:
موج اول تحریم در کشورهای عربی و اسلامی مطرح شد. مردم و نخبگان کشورهایی که در سال های گذشته با گشودن دفاتر تجاری رژیم صهیونیستی وارد دادو ستد و مصالحه با آن شده بودند پس از مشاهده جنایات غزه نخستین راه توقف این تجاوزات را برانداختن همان نشانه ها و نمادهای همزیستی دیدند.
اما اولین صدای تحریم اسرائیل از کشورهای دوست امریکا برخاست. نخبگان و مردم مصر و اردن به عنوان حیاط خلوت های تجار صهیونیستی نخستین گام را برای تحریم کالاهای صهیونیستی برداشتند تا حدی که در مصر نمایندگان پارلمان آن، خواستار قطع صدور گاز این کشور به اسرائیل شدند. حرکت به سوی تحریم تجاری در روزهای پایان جنگ از سطح جامعه به میان دولتمردان کشیده شد و دولت قطر که اولین دفتر تجاری را به اسرائیل بخشیده بود، به همراه موریتانی اولین قفل را به مناسبات تجاری با تل آویو زد.
اسرائیل از سال ۲۰۰۳ با ۱۴ کشور عربی رابطه اقتصادی برقرار کرد که کشورهای اردن، مصر، مغرب، جیبوتی، عربستان، امارات، الجزیره، قطر و تونس از جمله آنها هستند.تل آویو این امتیازها را در قالب کنفرانس هایی مثل دارالبیضاء، شرم الشیخ و اسلو به دست آورد و آنچه را که نتوانسته بود با قدرت نظامی به دست آورد از طریق عادی سازی بازرگانی و اقتصادی محقق ساخته بود ‎/
برای سران تل آویو تصور این که جنگ غزه این دستاورد را نشانه رود غیر قابل تصور بود ‎/ مقامات اسرائیل با درنظر گرفتن پشت گرمی کمک سالانه ۱۰ میلیارد دلاری ایالات متحده مطمئن بودند که با هیچ گونه تحریم از سوی مجامع بین المللی مواجه نخواهند شد.
در میان کشورهایی که شریک سیاسی و اقتصادی اسرائیل بودند حرکت مردم ترکیه بازتاب عمیق داشت؛ حدود ۱۹ تشکل و گروه از دولت ترکیه خواستند تا در پاسخ به جنایات روزافزون رژیم صهیونیستی در غزه تحریم های اقتصادی را علیه این رژیم اعمال کند و بیش از صد نماینده عضو گروه دوستی با اسرائیل استعفا کردند. حلقه های بعدی تحریم در شبه قاره و جنوب و شرق آسیا شکل گرفت. در هند و پاکستان نیز گروه ها و سازمان های مختلف سیاسی و مذهبی با برگزاری راهپیمایی هایی از دولت های جهان خواستند تا با قطع روابط تجاری و دیپلماتیک خود با رژیم صهیونیستی از گسترش فاجعه انسانی در غزه جلوگیری کنند، مردم اندونزی پرجمعیت ترین کشور اسلامی منتظر تصمیم دولت ها نمانده و فروشگاه ها را از کالاهای صهیونیستی خالی کردند. در مالزی دولت به اتفاق انجمن مصرف کنندگان مسلمان تحریم هایی را علیه کالاهای اسرائیلی اعمال کردند.
ب) صدها هزار مردمی که سه هفته لندن، پاریس و دیگر شهرهای اروپا را به صحنه حمایت از غزه تبدیل کرده بودند سرانجام با مردم خاورمیانه در گشودن جبهه جنگ تجاری علیه صهیونیست ها همصدا شدند. سندیکاها، احزاب و گروه های مدنی مختلف یکی پس از دیگری طرح تحریم داد و ستد تجاری با صهیونیست ها را در بیانیه خویش گنجاندند تا حدی که حتی در پارلمان انگلیس به عنوان مؤسس رژیم صهیونیستی شماری از نمایندگان لایحه قطع همکاری اقتصادی با تل آویو را ارائه کردند.
داود عبدالله از مدیران ارشد جامعه مسلمانان انگلیس خطاب به دولتمردان این کشور اعلام کرد: برای خاتمه دادن به این جنایات و برای حل و فصل این مسئله (غزه) باید اقداماتی نظیر تجدید نظر در عضویت اسرائیل در سازمان ملل، قطع روابط دیپلماتیک همه کشورها با این رژیم و تحریم همه جانبه اقتصادی از سوی جامعه جهانی علیه آن صورت گیرد.
به این ترتیب بود که لیست بلند کالاهای اسرائیل برای تحریم تهیه شد و سخنگویان جنبش جهانی ضد صهیونیست اعلام کردند استفاده از محصولاتی مانند گوشی های نوکیا و موتورولا، محصولات آی پاد، اینتل، اچ پی، پایونیر، کداک، سرلاک، کنیتاکت، کوکاکولا، پپسی، فانتا، کافی میت، ژیلت، نایک و ‎/‎/‎/ بودجه سالانه دولت اسرائیل را افزایش می دهد و روزگار را به کام مردم مظلوم فلسطین ناگوار می کند.
در بحبوحه جنگ غزه پیامی نافذتر از این نبود که در بیانیه فعالان جنبش های جهانی اعلام شد ‎/ پول هایی که بابت خرید و مصرف این محصولات پرداخت می شود گلوله ای می شود در قلب کودکان فلسطینی و بمبی بر سر خانه هایشان و عاملی برای ویرانی سرزمین و آوارگی هموطنانشان. تجربه تاریخ خاورمیانه مبین آن است که ضربه بر قدرت تجاری اسرائیل مؤثرترین راهبرد برای مقابله با توسعه طلبی آن است.
این اقدام باید مانند جنبشی باشد که به آپارتاید در آفریقای جنوبی پایان داد. اگر آن روز ائتلاف بزرگی از گروه های آزادیخواه تحریم های تجاری را علیه نژاد پرستان اعمال کردند ، اکنون با فاجعه غزه بر طرفداران تحریم تجاری رژیم اشغالگر قدس حتی در میان یهودیان اسرائیلی افزوده می شود.
کافی است به نامه حدود ۵۰۰ تن از یهودیان اسرائیل که در میان آنان نویسندگان و دانشمندان دیده می شوند نگاه شود؛ نامه ای به سفرای کشورهای خارجی در اسرائیل که در آن خواهان اقدام فوری برای اعمال محدودیت های تجاری بر ضد آپارتاید اسرائیل شدند.

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!