یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

سرکه (خلّ) Vinega


سرکه (خلّ) Vinega
کلمه سرکه از فرانسه قدیم (وینایگر) و به معنی شراب ترش گرفته شده است.
سرکه چاشنی و طعم دهنده غذاست که خواص داروئی متنوعی دارد و به‌صورت سنتی از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته. سرکه از اکثر میوه‌های آبدار و شیرینی چون انگور، کشمش، خرما، انجیر و نیشکر و عسل و ... هم‌چنین از حبوباتی چون برنج به‌دست می‌آمده است. سرکه از تخمیر محلول‌های قنددار به الکل به وسیله قارچ ساکارومایسز و سپس تبدیل الکل به اسیداستیک به وسیله باکتری میکودرماستی به وجود می‌آید. سرکه در اصل محلول ۵ـ۱۰% اسیداستیک است که خود به تنهائی بی‌رنگ، با بوی تند و خفقان‌آور و سوزاننده است. از جمله حلال‌های اکثر مواد آلی و اغلب فلزات به ویژه جیوه است. محلول حاصل از واکنش اسیداستیک و ترکیبات فلزاتی چون استات مس بسیار سمی و کشنده است و این نکته اساسی است که در ظروف نگهداری سرکه باید به آن دقت شود.
ماندگاری سرکه نامحدود است و امروزه از آن در صنایع جهت ساخت مواد پاک کننده و حتی پلاستیک‌سازی استفاده می‌شود.
● تاریخچه:
اگرچه زمان شناسائی و تولید سرکه مشخص نیست اما گمان می‌رود ده هزار سال پیش به‌صورت اتفاقی هم‌زمان با کشف شراب به آن پی برده‌اند. بابلی‌ها سرکه را به‌عنوان چاشنی و نگهدارنده و سپاهیان روم به‌عنوان ماده آشامیدنی و پیروان مکتب بقراط (پدر علم جدید) به‌عنوان ماده با خاصیت درمانی استفاده می‌کردند. هم‌چنین در طی جنگ جهانی اول سرکه برای درمان جراحات استفاده می‌شد.
از قرن ۱۸ تلاش برای کشف علت تبدیل و فرآیند ایجاد سرکه آغاز شد، لاوازیه ثابت کرد که از اکسیداسیون الکل، سرکه ایجاد می‌شود ولی فرمول شیمیائی سرکه (CH۳COOH) توسط ریوی ارائه شد.
● روش تهیه:
سرکه اکنون به دو صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد. روش مصنوعی همان محلول ۴% اسیداستیک حاصل از تخمیر دوگانه و تقطیر اتانول یا استیلن است ولی روش طبیعی با استفاده از میوه‌جات آبدار و ... می‌باشد که در قدیم به دو روش تهیه می‌شده است. در روش اول آب میوه را مانند انگور گرفته و بسته به سلیقه آن را تصفیه کرده همراه با کمی سرکه آماده در ظروف سفالی یا چینی می‌ریختند و در جای گرم قرار می‌دادند.
● روش دوم:
آب میوه را (در صورتی‌که مانند خرما بدون آب باشد له شده آن را همراه با کمی آب) برای تخمیر اولیه یک هفته در ظرف در بسته قرار داده و سپس سرکه و نمک به آن اضافه می‌کردند.
مزاج: سرکه ترکیبی از امزجه گرم و سرد است. سرکه انار و نارگیل و عسل گرم و خشک‌اند. سرکه انگور، سردی بر آن غلبه دارد و در دوم سرد و خشک است. سرکه هر چه‌قدر تندتر باشد گرمیش بیشتر است و اگر تندی نداشته باشد سرد و تر است. به علاوه پختن سرکه از سردی آن می‌کاهد.
درجه خشکی سرکه بستگی به نوع میوه‌ای دارد که از آن حاصل می‌شود. (مثلاً سرکه عسل نسبت به خرما و انگور خشک‌تر و گرم‌تر می‌باشد). چنان‌چه سرکه را با غذا پزند، خاصیت متوقف‌سازی سیلان رطوبت‌ها را خواهد داشت.
● افعال:
در کل سرکه ۳ جزء دارد.
۱) گرمی که خاصیت نفوذ و تفتیح به آن می‌دهد.
۲) سردی که خاصیت قابض به آن می‌دهد.
۳) سردی و تری که غلبه دارد و باعث رخوت و ضعف اعصاب می‌شود.
سرکه قابض و بسیار مجفف (داروئی که رطوبات را از بین می‌برد) و رساننده قوای ادویه به اعضاء، سریع‌النفوذ، ملطف و قاطع اخلاط غلیظ و متوقف کننده سیلان رطوبت‌هاست و از ورود نابه‌جا جلوگیری می‌کند.
● خواص:
الف) مطابق با کتب طب سنتی:
▪ خونریزی: مانع خونریزی می‌شود (چه در حالتی که بخورند و چه بر جائی که خونریزی می‌کند بریزند، مانع خونریزی می‌شود).
▪ ورم و آماس: در هر کجا که باشد مانع ورم و آماس و یا زیاد شدن آن می‌شود ترکیب سرکه با آرد جو جهت خناق و ورم پستان و بناگوش و با خاکستر گرم جهت ورم بارد مفید است.
▪ هضم: در هضم غذا کمک می‌کند. ضد بلغم است و به نفع صفراوی مزاج‌هاست.
▪ پوست: در درمان بادسرخ (چه بخورند و چه بر موضع زخم بمالند) به کار می‌رود. داروی کژدم، و زخم‌های پیش رونده است و در درمان جراحات و زخم‌های ناخن کاربرد دارد. سرکه روی زخم مانع ورم می‌شود و از سرایت زخم واگیردرا جلوگیری می‌کند و هم‌چنین قوبا (خشونت و درشتی که در پوست صورت به‌هم رسد همراه با خارش بسیار) را از بین می‌برد. در درمان سوختگی چه با آتش و چه آفتاب‌سوختگی زود اثرترین درمان است. (دلیل آن احتمالاً اثر باکتریوسیدال و هم منبع غنی پتاسیم آن است.) و باعث کاهش خارش در محل مربوطه می‌شود. چنان‌چه زخم‌های خورنده را به‌طور مداوم با سرکه بشویند از گسترش آن جلوگیری می‌کند. سرکه جهت رفع خون‌مردگی زیر جلد مناسب است.
▪ مفصل: خوردن طولانی مدت آن به همراه عسل به درمان آرتروز، روماتیسم مفصلی و شکسته‌بندی‌ها کمک می‌کند.
▪ اعصاب: برای اعصاب هرگز خوب نیست. همراه با گوگرد در درمان نقرس مفید است. مخلوط سرکه با روغن زیتون یا روغن گل بر روی سری که به دلیل گرما درد می‌کند (صداع گرم(درد سر)، به‌عنوان مسکن عمل می‌کند. سرکه در تقویت دماغ حار و تسکین سرسام و هذیان مفید است.
▪ دندان: در تقویت لثه (چه خوردن و چه مالیدن آن بر محل به ویژه اگر با زاج بلوری حل شده باشد) مؤثر بوده، دندان لق را محکم کرده و خونریزی دندان را متوقف می‌سازد. در درمان برفک و مشکلات دهانی مؤثر می‌باشد.
▪ گوش: بخار سرکه باعث تقویت حس شنوائی و درمان کم شنوائی می‌شود و صدای گوش را برطرف می‌کند. (در درمان حاد عفونت گوش خارجی به‌عنوان باکتریوسیدال در مقابل ب.پیوسیازیس عمل می‌کند.)
▪ بینی: استعمال بخور آن باعث باز شدن مجرای بینی می‌شود.
▪ چشم: سرکه به همراه عسل برای رفع لکه‌های بدرنگ زیر چشم مفید است. هم‌چنین سرکه زیاد باعث ناتوانی و ضعف بینائی می‌شود.
▪ گلو و سینه: در درمان افتادن زبان کوچک مفید است، مانع از ورود خلط به گلو می‌شود. نوشیدن سرکه گرم در درمان سرفه‌های مزمن بارد و تنگی نفس و کنده شدن زالوئی که به حلق چسبیده باشد هم‌چنین درمان ذات‌الریه، ذات‌الجنب و مصرف آن به‌صورت غرغره در درمان خناق و امراضی مانند آن مفید است.
▪ اندامان غذائی: با معده گرم و تر سازگار است. اشتهاآور و کمک هضم است. معده را دباغ (آن‌چه بدان پوست پیرایند) می‌دهد. همراه پیاز برای از بین بردن بوی بد دهان به سبب مشکل معده به کار می‌رود. مداومت در خوردن سرکه به‌صورت ناشتا قاتل کرم معده است.
▪ رحم و روده: سرکه روده راست (رکتوم) و رحم بیرون آمده را به داخل بر می‌گرداند. همراهی سرکه گرم و نمک در درمان قارچ‌ها و انگل‌های روده‌ای مؤثر می‌باشد.
▪ زهرها: در بهبود جای نیش حشره مفید است. سرکه گرم برای زهری که سرد کننده بدن و سرکه سرد برای سمی که گرم کننده است به کار می‌رود. برای رفع خاصیت سمی افیون و شوکران استفاده می‌شود. سرکه انگور وحشی همراه با نمک در گازگرفتگی سگ حار مفید است. سرکه گرم چون استفراغ‌آور است برای درمان و دفع مسمومیت مفید است.
▪ کاهش وزن: هر چند سرکه اشتهاآور است اما خود سرکه در کاهش وزن کمک می‌‌کند.
● مضرات:
سرکه برای افراد پیر و سوداوی مزاجان و بیماران ریوی و افراد با درد مفاصل و ضعف احشاء و رحم مضر است. هم‌چنین مضر اعصاب و باه (شهوت و منی) و ناقهین (از بیماری بهبود یافتن) است. سرکه موجب ضعف بینائی و زردی رنگ رخسار و لاغری بدن می‌شود. مصلح آن شیرینی‌ها و آب گوشت چرب است.
ب) یافته‌های نوین:
کاربرد سرکه به‌عنوان دارو و به عهد قدیم بر می‌گردد و (علت خواص ضد میکروبی آن است و به‌عنوان آنتی‌بیوتیک و برای تسکین جراحات به خوبی دیگر داروها کاربرد دارد).
ثابت شده است که اسیداستیک نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد. در آزادسازی انرژی از چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها اثر دارد و در گسترش چربی‌ها و قندها و اسیدهای آمینه و هموگلوبین شرکت دارد. در مسمومیت‌زدائی داروها نیز سرکه کاربرد دارد (ترکیب سولفانامیدها با استات تشکیل ترکیبی می‌دهد که به لحاظ بیولوژی غیر فعال بوده، آسان‌تر دفع می‌شود)
در درمان گرفتگی عضلانی ناشی از کمبود پتاسیم، درمان قارچ انگشتان (به دلیل تغییر PH)، درمان تب‌های ضعیف کاربرد دارد. به دلیل تقویت ماهیچه‌های بدن برای ماهیچه‌ قلب نیز مفید است. در درمان سکسکه کاربرد دارد.
امروزه داروی oxymel که از ترکیب عسل و سرکه برای تسریع در خلط‌آوری و آزار تنفسی تجویز می‌شود و هم‌چنین در درمان یبوست و ذات‌الریه و ذات‌الجنب استفاده می‌شود.
هم‌چنین داروی (اکسی گلی کلی) عصاره شانهٔ عسل و سرکه در درمان تفکیک حاد پاشنه کاربرد دارد.
انواع زیادی سرکه وجود دارد، از جمله سرکه جو، سرکه شراب، سیب، کاج، برنج، نارگیل، نیشکر، کشمش، آبجو، عسل، سیاه‌چینی و ...
سرکه سیب در کنار مقادیر بالای پتاسیم دارای فسفر، کلرین، سدیم، منیزیم، آهک (اکسید کلسیم)، سولفور و آهن و فلور و سیلیسیوم و روی و بسیاری از عناصر کمیاب دیگر است. خانواده ویتامین B و آمینو اسیدهای ضروری بدن نیز در سرکه یافت می‌شوند. در طی فرآیند تخمیر خواص سیب بدون تغییر به سرکه منتقل می‌شود. پروفسور L. Bardos رئیس مؤسسه حیوان‌شناسی و سلامت حیوانات دانشگاه Godollo مجارستان، آزمایشات متنوعی را در مورد اثرات سرکه بر حیوانات اهلی بین سال‌های ۲۰۰۲ ـ ۲۰۰۰ انجام داده است. وی با افزودن سرکه سیب به آب آشامیدنی حیوانات خانگی (ماکیان، خرگوش، خوک، گاو و ...) به نتایج شگفت‌انگیزی دست یافت که به علت گستردگی آن، خواننده محترم را به سایت مربوطه ارجاع می‌دهیم.
http://www.buszesz.hu./en/allattartas.htm
پس از بررسی سایت‌های معتبر اینترنتی، پاره‌ای از نتایج تحقیقات بر روی سرکه به شرح ذیل می‌باشد:
▪ فعالیت‌ آنتی‌اکسیدانی سرکه انگور. (Vitis Vinifera)
▪ استفاده از اسیداستیک جهت نابودی باکتری سودوموناآئروژیناز (سومین نابودی باکتری‌های بیمارستانی) در سوختگی‌های پوستی و زخم‌های بافت نرم. این باکتری با ایجاد سپتیسمی عامل اصلی مرگ در افراد دچار سوختگی و بالاخص در بخش ICU است.
▪ استفاده از اسیداستیک جهت درمان عفونت زخم‌های ناشی از سودوموناآئروژیناز
▪ استفاده از سرکه در درمان قارچ‌های ناخن. (در چین باستان برای جلوگیری از پخش ویروس مصرف سرکه توصیه می‌شد.)
▪ سرکه سیب باعث کاهش التهاب می‌شود. (زیرا باعث مرگ ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود.)
▪ درمان گرانولار مرینژیتیس (التهاب پرده صماخ) توسط محلول سرکه با PH بسیار کم.
▪ گزارش سوختگی یک کودک تازه به دنیا آمده بر اثر مصرف موضعی سرکه.
▪ گزارش اختلالات مغزی ناشی از اثرات سمی اسانس سرکه.
ج) بررسی پاره‌ای احادیث مربوط به خواص سرکه:
▪ امام صادق (ع): سرکه تشویش را برطرف می‌کند.
▪ سرکه شهوت زنا را ریشه‌کن می‌کند.
▪ امام صادق (ع): سرهک دل را روشن می‌کند.
▪ امام صادق (ع): سرکه جنبندگان شکم را می‌کشد.
▪ امام کاظم (ع): سرکه لثه را استحکام بخشد.

وحید اسلامی
پگاه ساسان‌پور
عضو انجمن علمی طب سنتی ایران
مرکز رشد استعدادهای درخشان
دانشگاه علوم پزشکی تهران
منابع
۱) لغت‌نامه علی‌اکبر دهخدا
۲) ذخیره خوارزمشاهی جلد ۲۱
۳) مخزن‌الادویه
۴)قانون. شیخ‌الرئیس ابن سینا؛ ترجمه عبدالرحمن شرفکندی؛ انتشارات سروش ۱۳۷۸.
۵) انواع سرکه و کاربردهای آن، دکتر مرضیه رضوی‌زاده، آستان قدس رضوی، چاپ اول، ۱۳۸۱.
۶) شگفتی‌های سرکه سیب، دکتر پل سی. براگ، پاتریشا براگ، انتشارات بارثاوا، مهر ماه ۷۵، چاپ دوم.

منبع : فصلنامه عطارنامه

مطالب مرتبط

فواید ومضرات تنقلات

فواید ومضرات تنقلات
با وجود اینکه تنها اسم بچه های بی گناه بد در رفته خوب میدانیم که بزرگترها نه تنها چندان به خوردن تنقلات بی میل نیستند که گاهی بیشتر از بچه ها هم تنقلات مصرف میکنند. چیپس، پفک، ذرت بو داده، انواع شکلاتها و کیکها، بستنی و هزاران مدل تنقلات مختلف با طعمهای مختلف در بازار وجود دارد که گاهی نمیتوان در مقابل آنها مقاومت کرد.
به هر حال چون میدانیم که امکان ندارد شما بتوانید مصرف تنقلات را کنار بگذارید تصمیم گرفتیم که برای شما توضیح دهیم چه تنقلاتی را مجازید مصرف کنید.متاسفانه هله و هوله و تنقلات اغلب با هم اشتباه میشوند.
اگر یادتان بیاید پدر بزرگها و مادربزرگها همیشه در جیبشان یا گوشه کمدخانه نخودچی، کشمش، گندم، شاهدانه،عدسک و غیره میگذاشتند و به نوه هایشان میدادند تا بخورند و لذت ببرند و البته بچه ها آنقدر این طور چیزها را دوست دارند که اگر چشم آنها را دور می دیدند...
البته مصرف تنقلات اصلا بد نیست، حتی متخصصان تغذیه معتقدند که مصرف چند وعده غذا و تنقلات کم حجم به جای تنها سه وعده پر حجم در روز بسیار بهتر است اما تنقلات باید سالم هم باشد.دکتر الاین مگی معتقد است فقط وقتی باید غذا بخورید که گرسنه هستید و به محض اینکه احساس کردید گرسنگیتان رفع شد دیگر دست از غذا بکشید.
میان حالت پرخوری و رفع گرسنگی زمین تا آسمان فاصله است. اگر به محض رفع گرسنگی بلافاصله غذا خوردن را متوقف کنید هر دو تا ۳ ساعت یکبار گرسنه میشوید و با مصرف کمی مواد خوراکی و رفع گرسنگی مشکلتان حل میشود وبه جای ۳ وعده غذای حجیم، چند وعده غذای سبک مصرف می کنید.
● فهرست به درد بخور از تنقت سالم
▪ ذرت بو داده:
اگر به صورت کارخانهای در مایکروویو آماده شود روغن آن زیاد است و اصلا خوب نیست.بهتر است ذرت بو داده در منزل با کمی مارگارین یا کره درست شود تا چربی کمتری داشته و قابل کنترل باشد.میوه و خوراکیهای تهیه شده از میوه (مثل مخلوطی از میوه های خرد شده مختلف) میتواند یکی از بهترین و مناسبترین تنقلات باشد.
▪ بستنی:
هر چقدر خامه و شکلات آن بیشتر باشد، بدتر است.بهترین راه این است که بستنی را با حجم زیادی میوه یا ژله مخلوط کنید تا مقدار بستنی مصرفی کمتر شود.در این صورت بستی به یکی از تنقلات سالم تبدیل میشود.
▪ شیرینی:
مصرف آن باید گهگاه باشد وگرنه مصرف هر روز آن خطرناک است. در مجموع هر چه میزان شیرینی آن کمتر باشد بهتر است، ولی نباید آن را ممنوع کنید.اگر فرزند شما از توک یا همان ترد به مقدار زیادی مصرف میکند میتوانید روی آن یک لایه پنیر کم چرب بگذارید تا حداقل پروتئین هم به او برسد.در این صورت خوراک کاملتری خواهید داشت.
▪ غلات:
مثل گندم بو داده، جوی بو داده یا موادی از این قبیل بسیار سودمندند و فواید زیادی دارند.
▪ ماست:
ماست هم میتواند یکی از تنقلات باشد، ضمن اینکه منبع خوبی از کلسیم است. بهتر است ماست را با میوه ها مخلوط کنید تا به یک خوراکی خوشمزه تبدیل شود.
▪ آب نبات و شکلات:
بهتر است مصرف نشود، اما چون بچه ها به آن تمایل دارند چارهای نیست ولی هر چه اندازه آن کوچکتر باشد بهتر است. در ضمن اگر هر روز از آنها استفاده شود چاقی بزودی از راه میرسد.
▪ آب میوه:
بسیار بهتر از نوشابه و دیگر نوشیدنی های صناعی است. آب میوه تازه یکی از بهترین خوراکیها برای فرزندان تشنه از گرمای تابستان محسوب میشود.
▪ سبزیهای پخته:
مثل نخودفرنگی، هویج، باقلا و غیره اگر به صورتی خوشمزه تهیه شده و خوب تزیین شوند بچه ها هم نسبت به آنها تمایل پیدا میکنند.
▪ کیک:
شکی نیست که بسیار خوشمزه است، ولی نباید به عنوان تنقلات هر روزه مصرف شود. کیکهای کوچک هفته ای یکبار کافی است.
▪ چیپس:
اشتباه نکنید! بهتر است به جای چیپس، سیب زمینی را به شکلهای مختلف سرخ کرده یا به مدلهای متفاوت ببرید و به فرزندتان بدهید.پیدا کردن تنقلات مناسب برای کودکان مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. مشکل اصلی این است که از وقتی کودک بسیار کوچک است (مثل ۲ سال)، والدین، نوشابه و شکلات و تنقلات این چنینی را به او می دهند.طبیعی است که کودک کم سن و سال اصلا آنها را نمیشناسد و اگر هم بشناسد نمیتواند خودش آنها را تهیه کند. پس این بزرگترها هستند که با دست خودشان برای خود و فرزندشان مشکل درست میکنند و بعد هم کلی شکایت دارند. بیشتر تنقلات موجود در فروشگاه ها پر از چربی و شکر است و اصلا مناسب نیست.
وقتی طفل شما از ۲ سالگی به این طعم ها و به این حد شیرینی عادت کند دیگر غذاهای کم شیرین را نمیپذیرد. تنقلات آماده که در فروشگاهها به فروش میرسند حاوی چربیهای ترانس هستند که باعث گرفتگی عروق میشوند، در ضمن این چربیها کلسترول بد یا LDL را در خون بالا می برند.هر چه تنقلات در منزل تهیه شود بهتر است، چون از این چربی های صنعتی کمتر مصرف میشود و مقدار چربی و شیرینی آن دست خود شما خواهد بود.
معمولا روی بعضی مواد غذایی و تنقت نوشته شده که روغن هیدورژنه به کار رفته اگر این نوشته را دیدید بهتر است از مصرف آن ماده صرفنظر کند. توجه داشته باشید هیچ حد سلامت و ایمنی برای چربیهای ترانس وجود ندارد و بهتر است به هیچ عنوان مصرف نشوند.سازندگان بسیاری از تنقلاتی که در بازار وجود دارند ادعا می کنند که ماده غذایی آنها از میوه های تازه تهیه شده است.
اما اصل قضیه این است که آنها از شربت و عصاره شیرین و شیره مانند میوه ها استفاده میکنند که نه تنها خاصیت تغذیه ای خوبی ندارد بلکه شیرینی زیاد آن اشتهای کودک را کور میکند.متخصصان تغذیه معتقدند شایعترین مشکل تنقلات در کودکان این است که آنها عادت میکنند یک نوع تنقلات خاص مثل کیک، پفک یا چیپس را هر روز مصرف کنند.
هدف از تنقلات سالم آن است که دست کم ۲ گروه غذایی اصلی مثل کربوهیدرات و پروتئین با هم تلفیق شوند، مثلا روی بیسکویت یک لایه پنیر یا پودر گردو ریخته و سپس مصرف شود.مثالهایی از تنقت سالم شامل موارد زیر است که البته خودتان با ذائقه و امکانات فردی میتوانید آنرا تغییر دهید:
یک ساندویچ کوچک از گوشت (مرغ یا ماهی یا گوشت قرمز) همراه با مغز خرد شده بادام زمینی سبزیهای مختلف مثل هویج، کرفس یا نخود فرنگی که داخل گوجه فرنگی خالی شده قرار داده شوند.
ماست میوه یا مخلوط کردن انواع میوه با ماست کم چرب مخلوطی از میوه تازه، ماست و آب میوه که در مخلوط کن با هم مخلوط شده اند مصرف شوند.حلقه هایی از گوجه فرنگی که روی آن یک لایه پنیر گذاشته شده باشد.
قاچهای خوش شکل و جذاب هندوانه تخم مرغ آب پز که در نان کامل سبوسدار به صورت ساندویچ در آمده باشد.ماست کم چرب که با توت فرنگی و پودر بادام مخلوط شده باشد.ذرت بو داده ای که در منزل تهیه شده باشد.
حلقه ها یا برشهایی از موز که روی آن کره بادام زمینی قرار داده شود.آجیل ها و دانه های روغنی مختلف که با هم مخلوط شوند، میتوان از پودر این مخلوط روی خوراکی های دیگر استفاده کرد. یک مشکل دیگر در مصرف تنقلات این است که به حجم آنها توجه نمیشود. تنقت باید با حجم کم در اختیار کودک قرار بگیرد تا تنها به عنوان یک میان وعده غذایی مورد استفاده قرار بگیرد.
بهتر است تا حد ممکن مصرف کربوهیدرات را در کودکان محدود کرد. هر چه کمتر از شکلات، کیک، آب نبات، برنج، لازانیا و ماکارونی استفاده شود بهتر است، چرا که کودک به این شیوه تغذیه عادت میکند.در ضمن از دیگر گروه های غذایی نیز مواد مختلفی دریافت می کند.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.