جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

خط قرمزهای روسیه


خط قرمزهای روسیه
رونق اقتصادی ناشی از منابع سرشار انرژی روسیه در سال های اخیر، این کشور را به جمع قدرتمندترین کشورهای جهان بازگردانده است و این در حالی است که انتخابات «دوما» در تاریخ ۲ دسامبر برگزار می شود. نتایج این رای گیری تقریباً واضح است؛ پیروزی گسترده برای حزب روسیه متحد که از حامیان پوتین به شمار می آیند و ادامه «طرح پوتین».
▪ اما آیا چهره های دیگری نیز در قدرت ظاهر خواهند شد و در این صورت تاثیر آن بر روسیه و جامعه بین المللی چه خواهد بود؟ آیا حمایت مردمی از پوتین به اندازه یی که به نظر می رسد وسیع است؟ آیا منتقدان غربی کرملین در مورد حقوق بشر و روند دموکراسی تاثیرگذار خواهند بود؟ در صحنه بین المللی، آیا روسیه نحوه تعامل با کشورهایی را که منابع نفت و گاز آنها را تامین می کند، تغییر خواهد داد؟ موضع روسیه در برابر ایران، چین، سپر موشکی و کوزوو چه خواهد بود؟
ـ دیمیتری تونین عضو موسسه صلح بین المللی کارنگی در مسکو به صورت آن لاین به این سوالات خوانندگان روزنامه فایننشال تایمز پاسخ داده است.
▪ گمان می کنید که ولادیمیر پوتین به واقع قصد دارد پس از خاتمه دوره ریاست جمهوری خود در مارس ۲۰۰۸، یک بازیگر سیاسی فعال در روسیه باقی بماند؟ یا وی تنها می کوشد موضعی را به نمایش بگذارد که از حملات سیاسی پس از ترک دفتر ریاست جمهوری در امان بماند؟
ـ عملیات حفاظتی برای رئیس جمهوری که دوره وی رو به پایان است یک امر متداول است که حتی یلتسین (و خانواده وی) انجام داده اند و در این مورد نگران نیستیم. با این حال پوتین از سیستمی که ایجاد کرده است بیش از جایگاهی که در آن قرار دارد، مراقبت می کند. وی درک می کند که پس از ترک کاخ ریاست جمهوری، رئیس جمهور جدید به سرعت قادر نخواهد بود این سیستم را مدیریت کند و نوعی داوری داخلی برای توانمندی سیستم ضروری خواهد بود. بنابراین هدف روشن پوتین ادامه عملیات به عنوان داور سیستماتیک و تضمین کننده ثبات حداقل برای یک دوره زمانی است. در واقع پوتین برای اینکه قادر باشد چنین کاری را انجام دهد باید به یک سیاستمدار مردمی از نوع سرسخت تبدیل شود.
▪ در سفر اخیری که به مسکو داشتم متوجه شدم حزب حامی پوتین از قدرت بسیار زیادی برخوردار است و فضا برای مانوردهی احزاب مخالف بسیار محدود است. در چنین فضایی آیا امکان ایستادگی گروه های مخالف در برابر حزب حاکم وجود دارد؟
ـ بدون تردید کنترل تبلیغات انتخاباتی در دست حزب روسیه متحد است. نکته قابل توجه این است که حداقل یک حزب با عنوان «اتحادیه نیروهای راست» علیه مداخله رئیس جمهور در امور این حزب به دادگاه شکایت کرده است. هر چند اتحادیه نیروهای راست در دادگاه پیروز نشد، اما مخالفت آنها روشن بود. البته نقش حزب کمونیست را نیز انکار نمی کنم. شاید برخی از مردم به این حزب رای دهند. به عقیده من این حزب بالای ۸ درصد از آرا را به خود اختصاص خواهد داد.
▪ آیا واقعاً تعداد زیادی از مردم روسیه حامی پوتین هستند و اگر اینگونه است دلیل آن را چه می دانید؟ شانس گری کاسپاروف برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده چقدر است؟
ـ محبوبیت پوتین به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به عوامل سیاسی، روانشناختی، شخصیتی و فیزیکی اشاره کرد. باید گفت که از سال ۲۰۰۰ تاکنون درآمد مردم به طور قابل ملاحظه یی افزایش یافته است و در دوره حضور پوتین در کاخ ریاست جمهوری ثبات نسبی در روسیه حاکم بوده است. از سویی دیگر پوتین توانسته است احترام بین المللی را برای روسیه به ارمغان بیاورد و باعث شود روحیه احترام به خود در داخل کشور تقویت شود. همچنین از نظر شخصیتی نیز وی بسیار توانمند، جدی و ماهر در طرز گفتار به نظر می رسد و فیزیک چهره و اندام پوتین به لحاظ ظاهری نیز بسیار خوب است. در مورد بخش دوم سوال شما؛ گری کاسپاروف یکی از بزرگترین شطرنج بازان جهان است، اما سیاست از شطرنج پیچیده تر است و برای روسیه امروز نوع متفاوتی از خردمندی را می طلبد. از سویی دیگر اغلب مردم بر مبنای دلایلی که در بالا اشاره شد رئیس جمهور خود را انتخاب می کنند و به نظر نمی رسد که کاسپاروف انتخاب مردم روسیه باشد.
▪ اخیراً اعتراضات گسترده یی به افزایش هزینه خوراک در روسیه انجام شده است. البته نرخ تورم ۱۰ درصدی حال حاضر در مقایسه با سال های ۱۹۹۰ بسیار پایین است و کرملین برای ثابت نگاه داشتن قیمت ها تا پیش از انتخابات با خرده فروشان به تفاهم رسیده است، اما جایگاه تورم در اندیشه مردم روسیه کجا است و آیا برای آنها تاثیرگذار خواهد بود؟
ـ بخش بزرگی از مردم روسیه که همچنان درآمد بالایی ندارند تورم را احساس می کنند. با این حال اغلب آنها دولت را که مسوول کنترل نرخ تورم است با پوتین یا حزب روسیه متحد در یک سبد نمی گذارند. هر چند نرخ تورم امروز روسیه از سال ۲۰۰۶ بالاتر است اما به مراتب نسبت به دهه ۱۹۹۰، کاهش یافته
است. به گمان من مقوله تورم می تواند بر شمار رای دهندگان لیست حزب کمونیست بیفزاید.
▪ رونق اقتصادی روسیه افزایش هزینه های دولتی را به دنبال داشته است. آیا افزایش هزینه های نظامی نیز شامل این روند می شود؟ به طور کلی دیدگاه رهبر نیروهای مسلح نسبت به پوتین و آینده روسیه چیست؟
ـ بله. برنامه مدرنیزاسیون و تجربه نیروهای مسلح با هزینه یی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار (تا سال ۲۰۱۵) در دست اجرا است. انتخاب آناتولی سودیوکوف به عنوان وزیر دفاع روسیه نشان می دهد که کرملین نسبت به هزینه های در نظر گرفته شده برای بودجه نیروهای مسلح نگران است. این در حالی است که روند تجهیز مجدد نیروهای مسلح به کندی پیش می رود و ارتش روسیه همچنان به تجهیزات نظامی دوره جماهیر شوروی سابق وابسته است.
به عقیده رهبری نیروهای مسلح، پوتین اولین رهبر روسیه در ۲۰ سال اخیر است که نسبت به منافع ملی روسیه، امنیت ملی و دفاع ملی با جدیت عمل کرده است. حکومت وی در مورد مساله چچن نیز برخلاف حکومت های سابق با موفقیت عمل کرده است.
▪ گفته می شود پوتین می خواهد تسلیحات هسته یی روسیه را مدرن کند. این موضوع تا چه حدی به سیاست ایالات متحده برای ساخت نسل جدیدی از تسلیحات هسته یی در لابراتوار ملی لس آلاموس مربوط می شود؟
روسیه تاریخی طولانی در دنباله روی از امریکا دارد. از برخی عملیات های امریکا در عرصه استراتژیک به عنوان توجیهی برای برنامه های مشابه روسیه استفاده می شود.
▪ برخی گزارش ها حاکی از آن است که روسیه ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می شود. با توجه به مشکلات اقتصادی زیرساختی و رشد منفی جمعیت روسیه، آیا این دیدگاه واقع گرایانه است؟
ـ گزارش مشهور بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در مورد اقتصادهای BRIC (برزیل، روسیه، هند، چین) نشان می دهد که روسیه تا سال ۲۰۴۰ و نه ۱۵ سال دیگر به این موقعیت می رسد. البته جای تردیدی وجود ندارد که روسیه با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است متاسفانه برخی سیاست های دولت روسیه که دست دولت را در امور اقتصادی بازتر کرده است با سوءمدیریت پیش می روند و این زیرساخت مناسب نیست. البته این احتمال وجود دارد که اقتصاد روسیه همچنان رو به جلو حرکت کند و بتواند اقتصادهای اروپایی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد. در مورد کاهش جمعیت نیز باید گفت شمار واقعی افرادی که هم اکنون در محدوده ارضی روسیه زندگی می کنند با توجه به مهاجرت نسبت به ۱۵ سال گذشته بیشتر است. موضوع کیفیت جمعیت مهمتر از کمیت آن است و می توان از طریق بالاتر بردن استانداردهای زندگی و بهداشت و فراهم آوردن شرایط بهتر برای قشر کارگری این مساله را حل کرد.
▪ به نظر می رسد که مقامات روسیه نسبت به وقوع انقلاب های نارنجی یا مخملی در کشورشان (همانند آنچه در اوکراین یا گرجستان اتفاق افتاد) بسیار نگران باشند. هرچند شرایط روسیه بسیار متفاوت است، اما چرا مردم کوچه و بازار و مقامات دولتی همگی این مساله را مورد توجه قرار می دهند؟
ـ کرملین باید در مورد انقلاب های رنگارنگ آرامش بیشتری داشته باشد. چرا که احتمال وقوع آنها در شرایط فعلی روسیه بسیار کم است.

نگین آزاد

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

سقوط چپ...البته در اروپا

سقوط چپ...البته در اروپا
آن دسته از آمریکایی‌هایی که خود را ترقی‌خواه می‌نامند، شرط موفقیت آمریکا در آینده را پیاده‌سازی مدل رفاهی اروپا می‌بینند. این در حالی است که رأی‌دهنده‌ها در آن سوی اقیانوس آرام به طور یکپارچه، نهضت سیاسی را که این دولت دایه را برای آن‌ها به ارمغان آورد، به کناری می‌نهند!
فرمولی که در این اواخر سبب پیروزی‌های سیاسی در اروپا گردیده، بسیار ساده است. این فرمول ساده از این قرار است: قول دهید که مالیات‌های سنگین و فشارهای نظارتی را تعدیل خواهید کرد و اقتصادهای راکد را به حرکت درخواهید آورد. به نظر می‌رسد که سیستم رفاهی از کار افتاده است.
نیکلاس سارکوزی در فرانسه و سیلویوبرلوسکنی در ایتالیا برای دستیابی به قدرت، همین مسیر را طی کردند. به نظر می‌آید که آنجلا مرکل، صدراعظم بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان آماده شکست دادن چپ -که چند شاخه شده است- در انتخاباتی است که در سپتامبر برگزار خواهد شد.
چپ‌ها در جای جای این قاره در آشفتگی به سر می‌برند. حزب سوسیالیست فرانسه که آخرین پیروزی آن در انتخابات ریاست جمهوری به دهه ۱۹۸۰ بازمی‌گردد، بازگشت به میدان را نمی‌پذیرد و روز به روز در نظرسنجی‌ها شرایط بدتری پیدا می‌کند. در ایتالیا نیز احزاب چپگرا پیش از آنکه در آوریل سال گذشته توسط برلوسکنی کنار گذاشته شوند، خود را در یک فداکاری کوتاه دو ساله به خطر افکندند. احزاب چپ میانه حاکم در انگلستان و اسپانیا نیز که اقتصاد‌هایی را به ارث بردند که توسط سیاستمداران شجاع و پیاده‌کننده ایده‌های بازار آزاد دوباره احیا شده بودند، در مشکل به سر می‌برند.
سوسیالیست‌ها حتی نمی‌توانند از شرایط پیش‌آمده در اثر رکودی که تا این حد به کاپیتالیسم بدون محدودیت نسبت داده می‌شود، سودی ببرند. نتایج انتخابات پارلمان اروپا را که در هفته گذشته برگزار شد، در نظر بگیرید. احزاب راست میانه، نتیجه انتخابات را در آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک،‌ انگلستان، هلند، پرتغال، اسپانیا و بسیاری از کشور‌های اروپای شرقی به سود خود رقم زدند. تنها استثناها در این میان، سوئد، دانمارک و یونان بودند.
صحبت کردن به صورت کلی درباره حدود ۲۷ کشور مختلف، کاری خطرناک است. حزب کارگر به رهبری گوردون براون که از ۱۹۹۷ در انگلستان در رأس قدرت است، بر پایه تاچریسم بنا شد و امروزه خود را مسوول مشکلات اقتصادی به وجود آمده در این کشور می‌بیند. اعضای جدید حزب محافظه‌کار که تاچر را کنار گذاشتند، به راحتی و طی دوازده ماه،‌ به پیروزی در انتخابات دست یافتند. سارکوزی و مرکل برای پیروزی در انتخابات پارلمانی،‌ «کاپیتالیسم آنگلو- آمریکایی» را مورد انتقاد قرار دادند. راست افراطی با غول‌هایی که از جهانی‌سازی و مهاجرت ساخته است، رأی‌دهندگان معترضی را به خود جذب می‌کند که روزگاری مجذوب راه‌حل‌های ساده‌انگارانه چپ شده بودند.
افسوس که این دگرگونی سیاسی چندان از آمدن بانو تاچر دوم حکایت نمی‌کنند. برلوسکونی در سه بازدیدی که از پالازو چیگی (Palazzo Chigi) به عمل آورده،‌ هرگز شهامت لازم جهت اعمال تغییرات واقعی را پیدا نکرده است. خانم مرکل که پس از انتخابات فاقد نتیجه قطعی سال ۲۰۰۵ مجبور به ورود به «ائتلاف بزرگ» با سوسیال‌ دموکرات‌ها گردید، از برنامه‌های خود در راستای مالیات ثابت و دیگر طرح‌های بازار دست کشید. بعید است که با شرایط پیش آمده، وی بار دیگر به دنبال احیای آن طرح‌ها باشد. دو سال پیش، سارکوزی وعده «قطع رابطه» با گذشته فرانسه را داد و با قاطعیت در انتخابات به پیروزی دست یافت. بخش زیادی از برنامه‌های وی به تصویب رسیده است، اما او نیز آدمی دمدمی است که قابل هدایت‌تر از کولبرت ( ژان باپتیست و نه استفن) به نظر می‌رسد.
محافظه‌کاری در اروپا به‌ جز در انگلستان و بخش‌های خاصی از وین،‌ اشتراک چندانی با نوع هایکی لیبرالیسم ندارد. جناح راست به همراه سوسیالیست‌ها، قوانین محدود کننده کار را به تصویب رساندند و سیستم‌های بهداشتی و حقوق بازنشستگی دولتی به راه انداختند. سابقه دولت رفاه امکان دفاع از وضع موجود را فراهم نمی‌آورد. پیش از آن که دولت اوباما اقتصاد آمریکا را شبیه اروپا سازد، مردم این کشور باید بدانند که این مدل، پویایی اقتصادی را تحلیل می‌برد و تثبیت آن، تقریبا غیرممکن خواهد بود. اروپایی‌ها برای چند دهه با رشد اقتصادی پایین، بیکاری مزمن و تضعیف قدرت رقابتی خود مواجه بوده‌اند. پاسخ این مشکلات از سوی جناح راست مطرح خواهد شد. سیاستمداران موفق چپ میانه نیز از اصلاحات بازاری استقبال کرده‌اند. رابرت کاتنر، ستون نویس هافینگتون پست در ابتدای این هفته به ابراز ناراحتی از سقوط چپ در اروپا پرداخت: «ترقی خواهان آمریکایی آرزومندانه به اروپای دارای اتحادیه‌های تجاری قوی‌تر و حمایت‌های اجتماعی جامع‌تر نگاه می‌کردند. آن‌ها کماکان آنجایند؛ اما زیر بار انتقادها در حال از هم پاشیدن هستند.» این نتیجه ناکامی است.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
با این ۱۵ روش مانند افراد موفق فکر کنید
موفق‌ترین افراد دنیا یک خصوصیت مشترک دارند طرز فکرشان با دیگران فرق دارد چون ما هم باور داریم که تفکر هوشمندانه زندگی را تغییر می‌دهد، در اینجا به ۱۵ مورد از بهترین طرز فکرهای …