دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

خط قرمزهای روسیه


خط قرمزهای روسیه
رونق اقتصادی ناشی از منابع سرشار انرژی روسیه در سال های اخیر، این کشور را به جمع قدرتمندترین کشورهای جهان بازگردانده است و این در حالی است که انتخابات «دوما» در تاریخ ۲ دسامبر برگزار می شود. نتایج این رای گیری تقریباً واضح است؛ پیروزی گسترده برای حزب روسیه متحد که از حامیان پوتین به شمار می آیند و ادامه «طرح پوتین».
▪ اما آیا چهره های دیگری نیز در قدرت ظاهر خواهند شد و در این صورت تاثیر آن بر روسیه و جامعه بین المللی چه خواهد بود؟ آیا حمایت مردمی از پوتین به اندازه یی که به نظر می رسد وسیع است؟ آیا منتقدان غربی کرملین در مورد حقوق بشر و روند دموکراسی تاثیرگذار خواهند بود؟ در صحنه بین المللی، آیا روسیه نحوه تعامل با کشورهایی را که منابع نفت و گاز آنها را تامین می کند، تغییر خواهد داد؟ موضع روسیه در برابر ایران، چین، سپر موشکی و کوزوو چه خواهد بود؟
ـ دیمیتری تونین عضو موسسه صلح بین المللی کارنگی در مسکو به صورت آن لاین به این سوالات خوانندگان روزنامه فایننشال تایمز پاسخ داده است.
▪ گمان می کنید که ولادیمیر پوتین به واقع قصد دارد پس از خاتمه دوره ریاست جمهوری خود در مارس ۲۰۰۸، یک بازیگر سیاسی فعال در روسیه باقی بماند؟ یا وی تنها می کوشد موضعی را به نمایش بگذارد که از حملات سیاسی پس از ترک دفتر ریاست جمهوری در امان بماند؟
ـ عملیات حفاظتی برای رئیس جمهوری که دوره وی رو به پایان است یک امر متداول است که حتی یلتسین (و خانواده وی) انجام داده اند و در این مورد نگران نیستیم. با این حال پوتین از سیستمی که ایجاد کرده است بیش از جایگاهی که در آن قرار دارد، مراقبت می کند. وی درک می کند که پس از ترک کاخ ریاست جمهوری، رئیس جمهور جدید به سرعت قادر نخواهد بود این سیستم را مدیریت کند و نوعی داوری داخلی برای توانمندی سیستم ضروری خواهد بود. بنابراین هدف روشن پوتین ادامه عملیات به عنوان داور سیستماتیک و تضمین کننده ثبات حداقل برای یک دوره زمانی است. در واقع پوتین برای اینکه قادر باشد چنین کاری را انجام دهد باید به یک سیاستمدار مردمی از نوع سرسخت تبدیل شود.
▪ در سفر اخیری که به مسکو داشتم متوجه شدم حزب حامی پوتین از قدرت بسیار زیادی برخوردار است و فضا برای مانوردهی احزاب مخالف بسیار محدود است. در چنین فضایی آیا امکان ایستادگی گروه های مخالف در برابر حزب حاکم وجود دارد؟
ـ بدون تردید کنترل تبلیغات انتخاباتی در دست حزب روسیه متحد است. نکته قابل توجه این است که حداقل یک حزب با عنوان «اتحادیه نیروهای راست» علیه مداخله رئیس جمهور در امور این حزب به دادگاه شکایت کرده است. هر چند اتحادیه نیروهای راست در دادگاه پیروز نشد، اما مخالفت آنها روشن بود. البته نقش حزب کمونیست را نیز انکار نمی کنم. شاید برخی از مردم به این حزب رای دهند. به عقیده من این حزب بالای ۸ درصد از آرا را به خود اختصاص خواهد داد.
▪ آیا واقعاً تعداد زیادی از مردم روسیه حامی پوتین هستند و اگر اینگونه است دلیل آن را چه می دانید؟ شانس گری کاسپاروف برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده چقدر است؟
ـ محبوبیت پوتین به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به عوامل سیاسی، روانشناختی، شخصیتی و فیزیکی اشاره کرد. باید گفت که از سال ۲۰۰۰ تاکنون درآمد مردم به طور قابل ملاحظه یی افزایش یافته است و در دوره حضور پوتین در کاخ ریاست جمهوری ثبات نسبی در روسیه حاکم بوده است. از سویی دیگر پوتین توانسته است احترام بین المللی را برای روسیه به ارمغان بیاورد و باعث شود روحیه احترام به خود در داخل کشور تقویت شود. همچنین از نظر شخصیتی نیز وی بسیار توانمند، جدی و ماهر در طرز گفتار به نظر می رسد و فیزیک چهره و اندام پوتین به لحاظ ظاهری نیز بسیار خوب است. در مورد بخش دوم سوال شما؛ گری کاسپاروف یکی از بزرگترین شطرنج بازان جهان است، اما سیاست از شطرنج پیچیده تر است و برای روسیه امروز نوع متفاوتی از خردمندی را می طلبد. از سویی دیگر اغلب مردم بر مبنای دلایلی که در بالا اشاره شد رئیس جمهور خود را انتخاب می کنند و به نظر نمی رسد که کاسپاروف انتخاب مردم روسیه باشد.
▪ اخیراً اعتراضات گسترده یی به افزایش هزینه خوراک در روسیه انجام شده است. البته نرخ تورم ۱۰ درصدی حال حاضر در مقایسه با سال های ۱۹۹۰ بسیار پایین است و کرملین برای ثابت نگاه داشتن قیمت ها تا پیش از انتخابات با خرده فروشان به تفاهم رسیده است، اما جایگاه تورم در اندیشه مردم روسیه کجا است و آیا برای آنها تاثیرگذار خواهد بود؟
ـ بخش بزرگی از مردم روسیه که همچنان درآمد بالایی ندارند تورم را احساس می کنند. با این حال اغلب آنها دولت را که مسوول کنترل نرخ تورم است با پوتین یا حزب روسیه متحد در یک سبد نمی گذارند. هر چند نرخ تورم امروز روسیه از سال ۲۰۰۶ بالاتر است اما به مراتب نسبت به دهه ۱۹۹۰، کاهش یافته
است. به گمان من مقوله تورم می تواند بر شمار رای دهندگان لیست حزب کمونیست بیفزاید.
▪ رونق اقتصادی روسیه افزایش هزینه های دولتی را به دنبال داشته است. آیا افزایش هزینه های نظامی نیز شامل این روند می شود؟ به طور کلی دیدگاه رهبر نیروهای مسلح نسبت به پوتین و آینده روسیه چیست؟
ـ بله. برنامه مدرنیزاسیون و تجربه نیروهای مسلح با هزینه یی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار (تا سال ۲۰۱۵) در دست اجرا است. انتخاب آناتولی سودیوکوف به عنوان وزیر دفاع روسیه نشان می دهد که کرملین نسبت به هزینه های در نظر گرفته شده برای بودجه نیروهای مسلح نگران است. این در حالی است که روند تجهیز مجدد نیروهای مسلح به کندی پیش می رود و ارتش روسیه همچنان به تجهیزات نظامی دوره جماهیر شوروی سابق وابسته است.
به عقیده رهبری نیروهای مسلح، پوتین اولین رهبر روسیه در ۲۰ سال اخیر است که نسبت به منافع ملی روسیه، امنیت ملی و دفاع ملی با جدیت عمل کرده است. حکومت وی در مورد مساله چچن نیز برخلاف حکومت های سابق با موفقیت عمل کرده است.
▪ گفته می شود پوتین می خواهد تسلیحات هسته یی روسیه را مدرن کند. این موضوع تا چه حدی به سیاست ایالات متحده برای ساخت نسل جدیدی از تسلیحات هسته یی در لابراتوار ملی لس آلاموس مربوط می شود؟
روسیه تاریخی طولانی در دنباله روی از امریکا دارد. از برخی عملیات های امریکا در عرصه استراتژیک به عنوان توجیهی برای برنامه های مشابه روسیه استفاده می شود.
▪ برخی گزارش ها حاکی از آن است که روسیه ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می شود. با توجه به مشکلات اقتصادی زیرساختی و رشد منفی جمعیت روسیه، آیا این دیدگاه واقع گرایانه است؟
ـ گزارش مشهور بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در مورد اقتصادهای BRIC (برزیل، روسیه، هند، چین) نشان می دهد که روسیه تا سال ۲۰۴۰ و نه ۱۵ سال دیگر به این موقعیت می رسد. البته جای تردیدی وجود ندارد که روسیه با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است متاسفانه برخی سیاست های دولت روسیه که دست دولت را در امور اقتصادی بازتر کرده است با سوءمدیریت پیش می روند و این زیرساخت مناسب نیست. البته این احتمال وجود دارد که اقتصاد روسیه همچنان رو به جلو حرکت کند و بتواند اقتصادهای اروپایی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد. در مورد کاهش جمعیت نیز باید گفت شمار واقعی افرادی که هم اکنون در محدوده ارضی روسیه زندگی می کنند با توجه به مهاجرت نسبت به ۱۵ سال گذشته بیشتر است. موضوع کیفیت جمعیت مهمتر از کمیت آن است و می توان از طریق بالاتر بردن استانداردهای زندگی و بهداشت و فراهم آوردن شرایط بهتر برای قشر کارگری این مساله را حل کرد.
▪ به نظر می رسد که مقامات روسیه نسبت به وقوع انقلاب های نارنجی یا مخملی در کشورشان (همانند آنچه در اوکراین یا گرجستان اتفاق افتاد) بسیار نگران باشند. هرچند شرایط روسیه بسیار متفاوت است، اما چرا مردم کوچه و بازار و مقامات دولتی همگی این مساله را مورد توجه قرار می دهند؟
ـ کرملین باید در مورد انقلاب های رنگارنگ آرامش بیشتری داشته باشد. چرا که احتمال وقوع آنها در شرایط فعلی روسیه بسیار کم است.

نگین آزاد

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

طرحهای اقتصادی پرزیدنت ورشکسته

طرحهای اقتصادی پرزیدنت ورشکسته
در حالی که مک کین و اوباما، دو نامزد رقابتهای انتخاباتی سال ۲۰۰۸ ایالات متحده آمریکا سعی دارند فاصله خود را از جرج واکر بوش رئیس جمهور فعلی آمریکا حفظ نموده و خط مشی خود را از وی جدا نمایند، بوش همچنان سعی دارد خود را ناجی ملت آمریکا بداند! این در حالی است که وی لقب بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا را یدک می کشد و مردم این کشور بی صبرانه درانتظار پایان دوران ریاست جمهوری وی هستند.در جریان وقوع بحران مالی واقتصادی اخیر آمریکا،اکثر کارشناسان مسائل اقتصادی سیاستهای بوش را در این امر دخیل می دانند.اما رئیس جمهور ناتوان آمریکاسعی دارد در آخرین لحظات حیات سیاسی خود برای حل این بحران نسخه ای ارائه دهد.
جرج بوش در اظهاراتش در جمع کارشناسان اقتصادی آمریکا در اتاق بازرگانی واشنگتن تاکید کرده است که بحران مالی آمریکا “فوق العاده عظیم “ است. رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد دولت آمریکا اقداماتی تاریخی برای پرداختن به مشکلات زیربنایی نهفته در پشت بحران مالی صورت داده است !بوش در حالی از اقدامات تاریخی سخن می گوید که بر اساس نظر صریح کارشناسان و تحلیلگران مسائل اقتصادی آمریکا نومحافظه کاران توان حداقلی اداره وضعیت فعلی را نیز ندارندد
اوایل ماه جاری ، کنگره آمریکا با حمایت هر دو حزب (دموکرات و جمهوریخواه) قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن به وزارت خزانه داری این اختیارات را داد تا هفتصد میلیارد دلار به بانکها کمک کند تا به واسطه آن ، این بانکها سرمایه خود را بازسازی کنند.بوش اعلا‌م کرده استکه وزارت خزانه داری از بخشی از این پول برای تزریق مستقیم پول به بانکها از طریق خرید سهام آنها استفاده خواهد کرد. بانکهای بزرگ و بانکهای کوچک، بانکهای محلی، و بانکهای منطقه ای همگی قادر خواهند بود بنا به دلخواهشان در این طرح شرکت کنند.
جرج بوش معتقد است تزریق سرمایه جدید به بانکها کمک خواهد کرد تا شکاف به وجود آمده در دوران بحران مالی را پر کنند و به واسطه آن بتوانند به فعالان تجاری و مصرف کنندگان وام اعطا کنند. علاوه بر این ، وزارت خزانه داری از بخشی از مبلغ هفتصد میلیارد دلار استفاده خواهد کرد تا برخی از سرمایه های دچار مشکل شده را خریداری کند که سبب شده اند ترازنامه های بانکها سیر نزولی داشته باشد و شبکه مالی را “قفل” کنند.
رئیس جمهور آمریکا می گوید که این اقدامات فوق العاده با طرح اقدامات کشورهای گروه هشت هماهنگ است . هدف این اقدامات یک هدف واحد و جامع است که عبارت است از کمک به بانکها برای جاری کردن پول (در شبکه مالی) تا اینکه فعالیتهای تجاری کوچک بتوانند رشد کنند و نیروهای جدید به کار بگیرند و فعالیتهای تجاری بزرگ تعطیل نشوند و به مردم آمریکا کمک شود. هدف این طرح ، این موارد است.
بنابر اظهارات بوش دولت آینده آمریکا باید از هرگونه اقدامی که ممکن است به اقتصاد این کشور آسیب برساند جلوگیری کند . بوش با اشاره به پیشنهاد هنری پائولسون وزیر خزانه داری آمریکا و دیگر پیشنهادهای مطرح شده تصریح کرد اجرای این گونه ایده ها باید در اولویت کاری رئیس جمهور آینده و کنگره آینده قرار داشته باشد.
این در حالی است که طرح نیمه ملی نمودن ۹ بانک آمریکایی دخالت مستقیم دولت در بخش خصوصی محسوب می شود و با شعارهای کاپیتالیستی بوش پسر در تعارضی مستقیم قرار دارد.به عبارت دیگر،ما شاهد سوسیالیزه شدن اقتصاد در ایالات متحده آمریکا هستیم و این مسئله می تواند موجب گسترش دامنه بحران در این کشور شود.از سوی دیگر،پس از اعلام طرح پائولسون شاهد برهم ریختگی معادلات اقتصادی ایالات متحده آمریکا هستیم.این طرح نه تنها معضلات اقتصادی آمریکا را بهبود نبخشیده بلکه سبب کاهش کاهش رونق سهامهای بورس نیویورک شده است.
رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا سعی دارد به هر نحو ممکن خود را از هرگونه خطای اقتصادی مبرا داند.اما آنچه در ایالات متحده آمریکا می گذرد انعکاس مستقیم سیاستهای بوش پسر محسوب می شود.جرج بوش،رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که از سوی مردم این کشور به عنوان بدترین رئیس جمهور تاریخ شناخته شده است،ماههای آخر قدرت خود را سپری می کند.این در حالی‌است که نومحافظه کاران و جمهوریخواهان سنتی بر سر رفتارهای بوش دچار اختلافات عدیده ای شده اند.همچنین بسیاری از جمهوریخواهان خواهان عدم حمایت بوش از جان مک کین در انتخابات ماه نوامبر شده اند،زیرا معتقدند این حمایت سبب شکست سناتور ایالت آریزونا خواهد شد.
“بوش”،”کارل رو”،”گونزالس و سایر تگزاسیهایی که نام آنها در زمره چهره های شکست خورده آمریکای امروز قرار گرفته است، سخت ترین دوران حضور خود در عالم سیاست را سپری می کنند.البته کارل رو و گونزالس در سال آخر حضور بوش در کاخ سفید تصمیم گرفتند از سمت خود استعفا دهند تا در پایان خط سقوط همراه بوش پسر نباشند.امروزه فرار از بوش پسر به عادت طبیعی جمهوریخواهان سنتی و دموکراتها تبدیل شده است.حتی طرفدراران بوش نیز سعی دارند وجوه اشتراک خود با رئیس جمهور آمریکا را به حداقل برسانند.
چندی پیش،زمانی که کارن هیوز،مسئول بهبود وجهه ایالات متحده آمریکا در جهان از سمت خود استعفا داد،همه دریافتند که حضور بوش در کاخ سفید فاجعه بزرگی را برای واشنگتن رقم زده است،فاجعه ای که جبران آن حداقل چند دهه به طول می انجامد.بوش پسر سعی دارد همواره دیگران را در خصوص نابسامانیهای به وجود آمده در ایالات متحده آمریکا مقصر قلمداد نماید،اما وی در این راستا ناموفق بوده است. ۳تن از هر ۴ آمریکایی، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا(جرج بوش) را در اقتصاد بد آمریکا مقصر می‌دانند.
در یک نظرسنجی که روزنامه لس‌آنجلس تایمز و آژانس “بلومبرگ” آن را مشترک برگزار کردند، آشکار شد که ۷۵ درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند معتقدند از سال ۲۰۰۰ که بوش به منصب ریاست‌جمهوری آمریکا رسیده است، اوضاع اقتصادی دچار تنش و بحران شده است. . “سوزان بینکوس” مدیر بخش نظرسنجی روزنامه لس‌آنجلس تایمز در این خصوص معتقد است که اصلا عجیب نیست که آمریکایی‌ها درباره اقتصاد و بالا رفتن قیمت نفت، مواد سوختی و غذایی بدبین شده باشند.
این نظرسنجی ها قبل از تشدید بحران اقتصادی آمریکا طی هفته های اخیر صورت گرفته است.با این اوصاف می توان گفت که امروزه بوش پسر به عنوان اصلی ترین عامل ناکامی در اقتصاد آمریکا از سوی مردم این کشور مورد شناسایی قرار گرفته است.
بوش پسرسعی دارد در ماههای آخر حضور خود در کاخ سفید ،همچنان به بحران سازی در آمریکا و نظام بین الملل ادامه دهد.رئیس جمهور کنونی آمریکا تلاش می کند تا حد ممکن آزادی عمل جانشین خود را محدود ساخته و او را در شرایطی قرار دهد تا مجبور به ادامه خط مشی کنونی دولت وی باشد.. البته تلاش بوش برای ملزم کردن جانشین خود برای ادامه خط مشی خود، برای مک کین هم مشکل آفرین شده است. مک کین نمی تواند خود را دنباله روی خط مشی بوش بخواند، در حالی‌که ۸۰ درصد آمریکاییان معتقدند که کشورشان جهت گیری نادرستی را دنبال می کند. در نهایت اینکه نام بوش به عنوان بدترین رئیس جمهور تاریخ ایالات متحده آمریکا در تاریخ ثبت خواهد شد.فردی که بعد از پایان دوران ریاست جمهوری باید به عنوان جنایتکاری جنگی از سوی ملتهای آگاه جهان مورد محاکمه قرار گیرد.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند