چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ / Wednesday, 18 October, 2017

خط قرمزهای روسیه


خط قرمزهای روسیه
رونق اقتصادی ناشی از منابع سرشار انرژی روسیه در سال های اخیر، این کشور را به جمع قدرتمندترین کشورهای جهان بازگردانده است و این در حالی است که انتخابات «دوما» در تاریخ ۲ دسامبر برگزار می شود. نتایج این رای گیری تقریباً واضح است؛ پیروزی گسترده برای حزب روسیه متحد که از حامیان پوتین به شمار می آیند و ادامه «طرح پوتین».
▪ اما آیا چهره های دیگری نیز در قدرت ظاهر خواهند شد و در این صورت تاثیر آن بر روسیه و جامعه بین المللی چه خواهد بود؟ آیا حمایت مردمی از پوتین به اندازه یی که به نظر می رسد وسیع است؟ آیا منتقدان غربی کرملین در مورد حقوق بشر و روند دموکراسی تاثیرگذار خواهند بود؟ در صحنه بین المللی، آیا روسیه نحوه تعامل با کشورهایی را که منابع نفت و گاز آنها را تامین می کند، تغییر خواهد داد؟ موضع روسیه در برابر ایران، چین، سپر موشکی و کوزوو چه خواهد بود؟
ـ دیمیتری تونین عضو موسسه صلح بین المللی کارنگی در مسکو به صورت آن لاین به این سوالات خوانندگان روزنامه فایننشال تایمز پاسخ داده است.
▪ گمان می کنید که ولادیمیر پوتین به واقع قصد دارد پس از خاتمه دوره ریاست جمهوری خود در مارس ۲۰۰۸، یک بازیگر سیاسی فعال در روسیه باقی بماند؟ یا وی تنها می کوشد موضعی را به نمایش بگذارد که از حملات سیاسی پس از ترک دفتر ریاست جمهوری در امان بماند؟
ـ عملیات حفاظتی برای رئیس جمهوری که دوره وی رو به پایان است یک امر متداول است که حتی یلتسین (و خانواده وی) انجام داده اند و در این مورد نگران نیستیم. با این حال پوتین از سیستمی که ایجاد کرده است بیش از جایگاهی که در آن قرار دارد، مراقبت می کند. وی درک می کند که پس از ترک کاخ ریاست جمهوری، رئیس جمهور جدید به سرعت قادر نخواهد بود این سیستم را مدیریت کند و نوعی داوری داخلی برای توانمندی سیستم ضروری خواهد بود. بنابراین هدف روشن پوتین ادامه عملیات به عنوان داور سیستماتیک و تضمین کننده ثبات حداقل برای یک دوره زمانی است. در واقع پوتین برای اینکه قادر باشد چنین کاری را انجام دهد باید به یک سیاستمدار مردمی از نوع سرسخت تبدیل شود.
▪ در سفر اخیری که به مسکو داشتم متوجه شدم حزب حامی پوتین از قدرت بسیار زیادی برخوردار است و فضا برای مانوردهی احزاب مخالف بسیار محدود است. در چنین فضایی آیا امکان ایستادگی گروه های مخالف در برابر حزب حاکم وجود دارد؟
ـ بدون تردید کنترل تبلیغات انتخاباتی در دست حزب روسیه متحد است. نکته قابل توجه این است که حداقل یک حزب با عنوان «اتحادیه نیروهای راست» علیه مداخله رئیس جمهور در امور این حزب به دادگاه شکایت کرده است. هر چند اتحادیه نیروهای راست در دادگاه پیروز نشد، اما مخالفت آنها روشن بود. البته نقش حزب کمونیست را نیز انکار نمی کنم. شاید برخی از مردم به این حزب رای دهند. به عقیده من این حزب بالای ۸ درصد از آرا را به خود اختصاص خواهد داد.
▪ آیا واقعاً تعداد زیادی از مردم روسیه حامی پوتین هستند و اگر اینگونه است دلیل آن را چه می دانید؟ شانس گری کاسپاروف برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده چقدر است؟
ـ محبوبیت پوتین به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به عوامل سیاسی، روانشناختی، شخصیتی و فیزیکی اشاره کرد. باید گفت که از سال ۲۰۰۰ تاکنون درآمد مردم به طور قابل ملاحظه یی افزایش یافته است و در دوره حضور پوتین در کاخ ریاست جمهوری ثبات نسبی در روسیه حاکم بوده است. از سویی دیگر پوتین توانسته است احترام بین المللی را برای روسیه به ارمغان بیاورد و باعث شود روحیه احترام به خود در داخل کشور تقویت شود. همچنین از نظر شخصیتی نیز وی بسیار توانمند، جدی و ماهر در طرز گفتار به نظر می رسد و فیزیک چهره و اندام پوتین به لحاظ ظاهری نیز بسیار خوب است. در مورد بخش دوم سوال شما؛ گری کاسپاروف یکی از بزرگترین شطرنج بازان جهان است، اما سیاست از شطرنج پیچیده تر است و برای روسیه امروز نوع متفاوتی از خردمندی را می طلبد. از سویی دیگر اغلب مردم بر مبنای دلایلی که در بالا اشاره شد رئیس جمهور خود را انتخاب می کنند و به نظر نمی رسد که کاسپاروف انتخاب مردم روسیه باشد.
▪ اخیراً اعتراضات گسترده یی به افزایش هزینه خوراک در روسیه انجام شده است. البته نرخ تورم ۱۰ درصدی حال حاضر در مقایسه با سال های ۱۹۹۰ بسیار پایین است و کرملین برای ثابت نگاه داشتن قیمت ها تا پیش از انتخابات با خرده فروشان به تفاهم رسیده است، اما جایگاه تورم در اندیشه مردم روسیه کجا است و آیا برای آنها تاثیرگذار خواهد بود؟
ـ بخش بزرگی از مردم روسیه که همچنان درآمد بالایی ندارند تورم را احساس می کنند. با این حال اغلب آنها دولت را که مسوول کنترل نرخ تورم است با پوتین یا حزب روسیه متحد در یک سبد نمی گذارند. هر چند نرخ تورم امروز روسیه از سال ۲۰۰۶ بالاتر است اما به مراتب نسبت به دهه ۱۹۹۰، کاهش یافته
است. به گمان من مقوله تورم می تواند بر شمار رای دهندگان لیست حزب کمونیست بیفزاید.
▪ رونق اقتصادی روسیه افزایش هزینه های دولتی را به دنبال داشته است. آیا افزایش هزینه های نظامی نیز شامل این روند می شود؟ به طور کلی دیدگاه رهبر نیروهای مسلح نسبت به پوتین و آینده روسیه چیست؟
ـ بله. برنامه مدرنیزاسیون و تجربه نیروهای مسلح با هزینه یی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار (تا سال ۲۰۱۵) در دست اجرا است. انتخاب آناتولی سودیوکوف به عنوان وزیر دفاع روسیه نشان می دهد که کرملین نسبت به هزینه های در نظر گرفته شده برای بودجه نیروهای مسلح نگران است. این در حالی است که روند تجهیز مجدد نیروهای مسلح به کندی پیش می رود و ارتش روسیه همچنان به تجهیزات نظامی دوره جماهیر شوروی سابق وابسته است.
به عقیده رهبری نیروهای مسلح، پوتین اولین رهبر روسیه در ۲۰ سال اخیر است که نسبت به منافع ملی روسیه، امنیت ملی و دفاع ملی با جدیت عمل کرده است. حکومت وی در مورد مساله چچن نیز برخلاف حکومت های سابق با موفقیت عمل کرده است.
▪ گفته می شود پوتین می خواهد تسلیحات هسته یی روسیه را مدرن کند. این موضوع تا چه حدی به سیاست ایالات متحده برای ساخت نسل جدیدی از تسلیحات هسته یی در لابراتوار ملی لس آلاموس مربوط می شود؟
روسیه تاریخی طولانی در دنباله روی از امریکا دارد. از برخی عملیات های امریکا در عرصه استراتژیک به عنوان توجیهی برای برنامه های مشابه روسیه استفاده می شود.
▪ برخی گزارش ها حاکی از آن است که روسیه ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می شود. با توجه به مشکلات اقتصادی زیرساختی و رشد منفی جمعیت روسیه، آیا این دیدگاه واقع گرایانه است؟
ـ گزارش مشهور بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در مورد اقتصادهای BRIC (برزیل، روسیه، هند، چین) نشان می دهد که روسیه تا سال ۲۰۴۰ و نه ۱۵ سال دیگر به این موقعیت می رسد. البته جای تردیدی وجود ندارد که روسیه با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است متاسفانه برخی سیاست های دولت روسیه که دست دولت را در امور اقتصادی بازتر کرده است با سوءمدیریت پیش می روند و این زیرساخت مناسب نیست. البته این احتمال وجود دارد که اقتصاد روسیه همچنان رو به جلو حرکت کند و بتواند اقتصادهای اروپایی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد. در مورد کاهش جمعیت نیز باید گفت شمار واقعی افرادی که هم اکنون در محدوده ارضی روسیه زندگی می کنند با توجه به مهاجرت نسبت به ۱۵ سال گذشته بیشتر است. موضوع کیفیت جمعیت مهمتر از کمیت آن است و می توان از طریق بالاتر بردن استانداردهای زندگی و بهداشت و فراهم آوردن شرایط بهتر برای قشر کارگری این مساله را حل کرد.
▪ به نظر می رسد که مقامات روسیه نسبت به وقوع انقلاب های نارنجی یا مخملی در کشورشان (همانند آنچه در اوکراین یا گرجستان اتفاق افتاد) بسیار نگران باشند. هرچند شرایط روسیه بسیار متفاوت است، اما چرا مردم کوچه و بازار و مقامات دولتی همگی این مساله را مورد توجه قرار می دهند؟
ـ کرملین باید در مورد انقلاب های رنگارنگ آرامش بیشتری داشته باشد. چرا که احتمال وقوع آنها در شرایط فعلی روسیه بسیار کم است.

نگین آزاد

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نمدمالی , پایگاه شهر تاریخی تون و پایگاه میراث جهانی قنوات بلده فردوس , ضد ضربه , حکومت نظامی , حفاری غیرمجاز , تصویر متهم , عراق / ابراهیم الجعفری , مالکوم ایکس , آینده عراق , کمونیست , خط گاز , جریمه تاخیر , اسطوره های پوشالی , پردیس کوروش , اینترنت اشیا , عالی انقلاب فرهنگی , سازمان توسعه , منفورترین بازیکنان فوتبال جهان , رشته های غیرپزشکی , نگهداری و پاگیزگی , شایعه زنده بودن , پتی موری , تحول عظیم , واترپلو بانوان , تیم فراری , طلافروشان تهران , افزایش فروش , شهدای فلسطینی , فیلم آمین خواهیم گفت , مسابقات دوچرخه سواری بانوان , کولر قاچاق , نماینده، , طرحها , کلیه درد , ساعت زمین , فرآورده‌های ساختمانی , همایون یوسفی , یاردیرین امام , کره جنوبی و چین , آنتی‌بادی‌های خنثی کننده وسیع الطیف , امام جمعه بستان آباد , سفر خانوادگی , ایمنی و سفر , باباحاجی , یاد یار , ایلین بِرگوین , بازار سیاه ویزا , شکستن دست , گواهی سو پیشینه , محمد شهرویی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
سوءجذب‌ ـ malabsorption , جمهوری اندونزی در دوره سوکارنو , چپ‌چشمی , دیگر انواع فتق , صلبیه آبی , انگبین , فرمودن والی آن مرد را کی این خاربن را کی نشانده‌ای ... , نخود فرنگی و مارچوبه , مراکز انتظامی , غریبیم چون حسنت ای خوش پسر , قرآن , معبد مهری، خرم‌آباد , مایکوپلاسما پنومونیه (Mycoplasma Pneumoniae) , سر تسلیم نهادیم به حکم و رایت , صنایع دستی و سوغاتی‌ها، استان قم , شاخص‌های آماری توزیع سنی , اشعار حاوی و قایع تاریخی از قران السعدین (حاوی مجمل ... , جدول هزینه‌های ارزش اراضی , گروه اسلامی اهل حدیث (Islamic Ahle Hadith) , آلودگی ساده ,

برخی منابع مهم خبری
didban.ir دیدبان , yazdfarda.com یزدفردا , shabestan.ir شبستان , parsapress.ir پارسا , arannews.ir آران , porseshnews.ir پرسش , footballiran.ir فوتبال ایران , afaghnews.ir آفاق , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , zamannews.ir زمان نیوز , zoomit.ir زومیت , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , khordadnews.ir خرداد نیوز , atynews.com آتی نیوز , favanews.com فاوا , shahrkhabar.ir شهرخبر , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , niksalehi.com نیک صالحی , azadinews.ir آزادی , parsine.com پارسینه , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , elpress.ir ائل پرس , hhnews.ir حوزه هنری , parsfootball.com پارس فوتبال , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , consbank.com ساخت و ساز , absarnews.com ابصار , hurrahsport.com هورا , 1pezeshk.com یک پزشک , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین ,

وبگردی
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد.
تیزر تبلیغاتی بهنوش بختاری که قاسم‌خانی را به بیمارستان فرستاد. - مهراب قاسم‌خانی به دلیل خنده زیاد به این تیزرتبلیغاتی (عطر میثم) راهی بیمارستان شده بود
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها