سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 16 October, 2018

ضرورت تدوین استانداردهای طبی برای کفش


ضرورت تدوین استانداردهای طبی برای کفش
درحالی‌که تولید یا واردات ۹۰ درصد کفش‌های موجود دربازار ایران، تحت هیچ نظارت و استانداردی قرار ندارد، کارشناسان از ضرورت تدوین استاندارد برای تولیدکنندگان کفش، بخصوص برای کودکان، دانش آموزان و مشاغل سرپایی اجباری سخن می‌گویند.
به گفته سمسارها، کارشناس مسئول نساجی و چرم موسسه استاندارد، در حال حاضر فقط استاندارد کفش‌های طبی و صنعتی اجباری است و کفش‌های معمولی مشمول استاندارد اجباری نیستند و به همین دلیل موسسه استاندارد بر این نوع کفش‌ها نظارتی ندارد.
وی در گفتگو با همشهری، با بیان این که تاکنون درخواستی مبنی بر اجباری شدن استاندارد کفش‌های معمولی به موسسه استاندارد ارائه نشده است، می‌گوید: باتوجه به مرتبط بودن کفش با سلامت وایمنی بدن، اجباری شدن استاندارد این محصول ضروری به نظر می رسد.
● کفش‌های نامناسب و ناهنجاری‌های استخوانی
متخصصان ارتوپدی معتقدند پوشیدن کفش‌های نامناسب که امروزه شکل‌های فانتزی آن بسیار رایج شده است، در کودکی باعث بروز مشکل «صافی کف پا» و متعاقبا پادرد و کمر درد می‌شود؛ چراکه کودکان، به‌دلیل نرمی‌و انعطاف مفاصل و استخوان‌ها درصورت درست انتخاب نکردن کفش، به راحتی دچار تغییر ساختار در مچ و کف پا می‌شوند.
دکتر قرقی، متخصص جراحی مفاصل، با بیان این‌که کفش کودک باید از حداقل پاشنه، بند و دیواره‌های محکم که پا را محکم نگه دارد، برخوردار باشد، می‌گوید: والدین باید از خرید کفش‌های پلاستیکی که باعث بروز حساسیت پوستی می‌شود نیز خود داری کنند.
او می‌افزاید: یک کفش استاندارد ۳ مشخصه بارز دارد که جنس خوب، پاشنه، قالب و پنجه استاندارد است و از نظر قالب‌بندی، فضای پنجه کفش باید طوری باشد که به انگشت‌های پا فشار وارد نکند.
او با بیان ‌این که کفش‌هایی که پنجه آنها تیز است، باعث می‌شوند انگشت‌های پا روی هم بیفتند، می‌گوید: این مساله در خانم‌ها شایع تر است، به طوری که انحراف شست پا در خانم‌ها۹ برابر آقایان است.
در مورد سایر استانداردهای تولید کفش، کارشناسان می‌گویند تنه کفش نیز که در واقع چارچوب روی کفش است و دور پا را در بر می‌گیرد، باید به راحتی در برابر فشارهای وارده مقاومت کند و شرایط آناتومیکی پا را حفظ کند. علاوه بر فاکتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان کفش، فاکتورهای دیگری نیز به هنگام خرید کفش به همان اندازه اهمیت دارند.
در مورد پاشنه کفش نیز به گفته کارشناسان، کفش‌های پاشنه تخت، چون حالت ضربه گیری در پاشنه ندارد، هنگام راه رفتن باعث درد پاشنه می‌شوند.
زنان ‪چند‬برابر مردان بیشتر از درد پا شکایت دارند و دلیل آن نیز پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه بسیار بلند با پنجه تیز است که به انگشتان پا فشار می‌آورند.
عوارضی مانند انحراف انگشت شست پا، میخچه، تاول و خمیدگی‌انگشتان درهای مزمن کمر، دردهای مفاصل و زانو و پاشنه و خستگی‌های زودرس، پیامد مستقیم استفاده از چنین کفش‌هایی است.
● اصلاح راه رفتن با کفی‌های طبی
دکتر سخنگویی، متخصص فیزیوتراپی، با بیان این‌که وظیفه هر کفی کفش باید این باشد که انواع ناهنجاری‌های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح کند، می‌افزاید: هر شخصی با مقدار مشخصی از یک لایه نرم در کف پای خود متولد می‌شود که این لایه بالشتکی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را که به کف پا وارد می‌شوند، ملایم تر کرده و به شیوه‌ای مناسب به کل پا اعمال می‌کند.
وی اضافه می‌کند: متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می‌رود و استفاده از کفی باعث می‌شود که توزیع وزن در پا به صورت متعادل دربیاید و انتقال وزن به زمین تا حد امکان به وضعیت طبیعی نزدیکتر شود.
این فیزیوتراپ با بیان این‌که استفاده از کفی طبی در کودکان نسبت به افرادی که تغییر شکل آنها به صورت ثابت در آمده است، مفید است، ادامه می‌دهد: در کودکان با استفاده از کفی طبی می‌توان صافی کف پا، پای طاقدیسی، انحراف پاشنه و انحراف زانوها به طرفین را اصلاح کرد و در سنین بالاتر نیز کفی اثر نگهداری دارد که اگر این کفی‌ها برای کودکان در سنین ۷ تا ۱۲ سال که کف پای آنها در حال شکل گیری است، مورد استفاده قرار گیرد، حاصل آن برخورداری از کف پایی استاندارد تا آخر عمر است.
به گفته وی، این کفی‌ها درباره زنان باردار که در یک دوره ۶ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می‌شود و اگر به علت شغل خود باید مدت طولانی ایستاده باشیم، مثل کارگران، معلمان، پلیس، پرستاران و...، استفاده از کفی‌های طبی (بخصوص نوع مواج آن) برای برخورداری از انرژی بیشتر و افزایش کارایی روزانه توصیه می‌شوند.
دکتر سخنگویی با بیان این‌که طول کفش باید با طول پای فرد همخوانی داشته باشد و چند میلی متر بزرگتر از پای فرد باشد، می‌گوید: پهنای کفش در قسمت جلو به اندازه پهنای قوس عرض باشد تا پا بتواند به‌راحتی در داخل آن قرار گیرد؛ همچنین کفش بچه‌ها باید فاقد پاشنه باشد و کفش بزرگ ترها حتما پاشنه داشته باشد و در نهایت ارتفاع پاشنه از ۵/۳ سانتی متر برای آقایان و ۵/۴ سانتی متر برای خانمها بلندتر نباشد.


منبع : سلامت نیوز

مطالب مرتبط

کبد پالایشگاه بدن

کبد پالایشگاه بدن
کبد در قسمت راست بدن، درست زیر دیافراگم قرار دارد، و بزرگترین و پیچیده ترین عضو در بدن است که در قسمت بالایی شکم واقع شده است. کبد، مسؤول اعمال مختلف شامل تنظیم، سنتز، ذخیره سازی، ترشح ، تبدیل ، انتقال و تجزیه بسیاری از مواد مختلف است. کبد به هضم غذایی که خورده می شود کمک کرده ، بدن را از شر سموم خلاص می کند و انسان بدون آن به سادگی نمی تواند زنده باشد.
● اعمال کبد شامل موارد زیر است:
▪ سنتز لیپو پروتئین ها نظیر کلسترول؛
▪ سنتز صفرا( زرداب) که برای هضم و جذب چربی لازم است؛
▪ ساخت کارنی تین برای استفاده در سلول های واسطه انتقال چربی؛
▪ تنظیم میزان گردش کلسترول درخون؛
▪ ذخیره و آزادسازی گلوکز؛
▪ تبدیل اسید لاکتیک به گلیکوژن؛
▪ تبدیل ویتامین هایB به شکل فعال کو آنزیم آن؛
▪ تبدیل آمونیاک به اوره که توسط کلیه ها دفع می شود؛
▪ تولید یا سنتز پروتئین های خاص نظیرآلبومین و فاکتورهای انعقاد خون؛
▪ ذخیره موادی نظیر گلوکز، ویتامین های محلول در چربی شاملK , E , D, B۱۲ , A و فولات (اسید فولیک ) و مواد معدنی نظیر مس و آهن؛
▪ تبدیل و غیر فعال کردن هورمونها؛
▪ رفع مسمومیت عوامل شیمیایی که بلعیده یا تنفس شده اند؛
▪ بر طرف کردن مواد مضر از خون و تبدیل آن به موادی که زیان کمتری دارند.
حقیقتاً هر ماده غذایی باید قبل از این که بتواند ذخیره شود، انتقال یابد یا استفاده شود، توسط کبد به شکل بیوشیمی صحیح خود تغییر شکل پیدا کند. محل اصلی متابولسیم دارو در کبد است، زیرا کبد دارای آنزیمهای فراوان و مواد جذب شده از روده هاست که مستقیماً به کبد می رسند.
با تمام این اعمال بیوشیمی گوناگون که توسط کبد انجام می شود، هیچ تعجبی نیست که کبد، تنها عضو بدن است که خودش دوباره بازسازی می شود و حتی اگر ۲۵ درصد کبد برداشته شود، دوباره به اندازه و شکل طبیعی خود برخواهد گشت.
در جوامع امروزی با مصرف غذاهای آماده و استفاده زیاد از مواد شیمیایی و آلوده کننده های محیط زیست ، اطلاع از چگونگی پرکارشدن کبد در انجام فعالیت های پرمشغله ، کار ساده ای است. مشکلات کبدی حساسیت و آلرژی را افزایش داده و سبب یبوست (PMS) می شود.
▪ در اینجا برای حفظ سلامتی این عضو بدن چند توصیه ارائه می شود :
- یک رژیم غذایی کم چربی و پرفیبر را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
- گوشت و حتی المقدور فرآورده هایی که عاری از آلوده کننده ها و هورمونها هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
- از آنزیمهای هضم کننده غذا ، برای کمک به هضم غذا استفاده کنید.
- آب خالص بنوشید.
- از قرار گرفتن در معرض عوامل سمی محیط زیست شامل دود اگزوز اتومبیل یا پاک کننده های شیمیایی و حل کننده ها تا آنجا که می توانید خودداری کنید.
- ویتامینهای آنتی اکسیدان( مثل ویتامینC,E) و مواد معدنی نظیر روی و سلنیوم را ( برای محافظت کبد از آسیب های رادیکال های آزاد) به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی