سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / Tuesday, 17 July, 2018

ضعف های گوگل زیر نقاب محبوبیت جهانی


ضعف های گوگل زیر نقاب محبوبیت جهانی
در گزارشی به بررسی علل محبوبیت گوگل پرداخته شده و نقاط ضعف این موتور جستجو را که در زیر نقاب این محبوبیت جهانی پنهان شده، موشکافی کرده است.
در فهرست گوگل بیش از هشت میلیارد صفحه وب، قابل جستجو است و همه کاربران این موتور جستجو را به عنوان بزرگترین جستجوگر اینترنتی می شناسند، به طوری که ۸۰ درصد از جستجوهای روی اینترنت از طریق این موتور انجام می شود. همچنین این جستجوگر اینترنتی بین مشتریان شرکت های بزرگ انفورماتیکی چون مایکروسافت وAOL (آمریکن آنلاین)، بزرگترین ارائه دهنده خدمات اینترنتی دنیا با ۲۳ میلیون کاربر از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.
میزان مردمی بودن گوگل تاحدی است که در واژه نامه های انگلیسی از واژه گوگل فعل " to google" به معنی "جستجو کردن روی وب" گرفته شده است. اما چگونه ممکن است که هیچ موتور جستجوی دیگری نتواند به پای گوگل شرکت "مانتین ویوو" برسد؟
روزنامه واشنگتن پست با طرح این سوال و با بررسی ویژگی ها و پتانسیل های سه موتور جستجوی بزرگ دیگر یعنی یاهو،"مایکروسافت لیو سرچ" و Ask.com شرکت "آی ای سی" به این سوال پاسخ می دهد.
در این میان بهترین عرصه برای یافتن پاسخی مناسب به این سوال، سرویس جستجوی وبلاگ است. درحقیقت گوگل دارای یکی از بزرگترین سرویس های "وبلاگ گردی" بین تمام موتورهای جستجو است. هرچند اغلب جستجوهایی که روی سکوی "بلاگر"، سایت ارائه دهنده فضاهای وبلاگ، انجام می دهد با پدیده "هرزبلاگ" (blogspam) از بن تخریب می شود.
اگرچه یاهو سرویس جستجوی اختصاصی روی وبلاگ ها را ارائه نمی دهد، اما جستجوگر Ask.com که از این سرویس برخوردار است، می تواند نتایج بهتری را در اختیار کاربران و وبگردان قرار دهد و از این جنبه از گوگل پیش افتد.
این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود می نویسد: در صورتی که کاربر دو جستجوی همزمان را با این دوموتور جستجو انجام دهد، یک تعداد نتیجه دریافت می کند، اما در فهرست گوگل بسیاری از آدرس ها جعلی هستند.
به نظر می رسد نقاط ضعف گوگل به اینجا ختم نمی شود. به طوری که این موتور در سرویس جستجوی فیلم و عکس نیز نسبت به دیگر جستجوگرها بسیار ضعیف عمل می کند.
این درحالی است که برای مثال موتور Ask.com از تابستان امسال یک سایت بسیار کاربردی را در این عرصه راه اندازی کرد که نسبت به گوگل نتایج بهتری بدست می دهد.
این سایت که عملکرد بسیار آسانی دارد، در دو ستون صفحه آرایی شده است. این نوع صفحه آرایی به کاربر این امکان را می دهد که در طرف چپ تصویر خود فهرست نتایج و در طرف راست یک تصویر کوچک از صفحه اصلی سایت های بدست آمده را مشاهده کند.
دراین میان جستجوگر Live Search مایکروسافت هم به تازگی سرویس "جستجو در سطح کلان" خود را راه اندازی کرده است. این سرویس در حقیقت سیستمی است که به کاربر این امکان را می دهد که از پایه، جستجوهای خود را اصلاح کند. برای مثال کاربر با استفاده یکی از این "کلان ها" می تواند جستجوی آخرین موضوعات منتشر شده توسط پنج سایت بسیار مردمی وب را درون فهرست دریافت کرده مرتب کند.
در خصوص امتیازات یاهو باید گفت که یکی از نقاط قوت این موتور جستجو سرویس del.icio.us آن است.
del.icio.us یکی از ابداعی ترین سرویس های وب است که از پایان سال ۲۰۰۵ راه اندازی شد.
del.icio.us یک سرویس "نشانک گذاری اجتماعی روی متن" است که تمام سایت های محبوب کاربران و سایت هایی را که به عنوان لینک های مفید در سایت های دیگر عرضه می شوند را جمع آوری می کند.
این سرویس یاهو به وبگردان روشی موثر را برای اشتراک گذاری سایت های مورد علاقه خود با کاربران دیگر نقاط دنیا و مشاهده سایت های مطلوب کاربران دیگر ارائه می کند.
به نوشته واشنگتن پست، تنها دلیل اقبال گوگل جنبه های تجاری این موتور است به طوری که این موتور توانایی بالایی برای ارائه فهرست های مربوط به یک محصول تجاری برای مثال تلویزیون را دارد. بنابراین برای رقبای گوگل تنها یک امکان برای متحول کردن چشم انداز موتورهای جستجو وجود دارد و آن این است که این موتورها یکبار برای همیشه تک قطبی گرایی جستجوگر خانه مانتین ویوو را به طور جدی مورد بررسی قرار دهند.

علی اکبر سرپرست
http://www.infolib.blogsky.com/

مطالب مرتبط

جستجوی وب بطور کارآمدتر: رهنمودها، فنون و راهبردها

جستجوی وب بطور کارآمدتر: رهنمودها، فنون و راهبردها
جستجو آسان است، اما یافتن چیزی که شما جستجو می کنید، بعضی اوقات می تواند مشکل باشد. به امید خدا، توصیه های زیر جستجوی وب بعدی شما را آسان خواهد ساخت.
●آیا شما واقعا به وب نیاز دارید؟
قبل از استفاده از وب،به منظور جستجوی اطلاعات، شما باید به خود پاسخ دهید، آیا وب مناسب ترین رسانه برای یافتن اطلاعات است. شما می توانید در همسایگی خود یک مغازه گل فروشی را با استفاده از آگهی های چاپ شده محلی به جای استفاده از وب سریعتر پیدا کنید. و بعضی اوقات یک کتابخانه می تواند به شما بهتر پاسخ دهد، حتی جوابهای جامع تر نسبت به وب. به هر حال دربیشتر موارد، بهترین و سریع ترین راه برای یافتن اطلاعات، جستجو در وب است. به طور واضح، اولین چیزی که برای جستجوی وب نیاز دارید، یک رایانه با دسترسی به اینترنت است.در حقیقت، قبل از شروع جستجو، باید تصمیم بگیرید از کدام مرورگر قصد دارید، استفاده کنید. برای یادآوری، یک مرورگر، طبق تعریف WhatIs.com برنامه ای است " که روشی برای دیدن و تعامل روی شبکه گسترده جهانی فراهم می کند." شما می توانید از یک مرورگر رایج مانند Explorer، Netscape، Mozilla یا Opera استفاده کنید،یا می توانید از یک مرورگر جانشین استفاده کنید. مد نظر من در اینجا: Avant Browser است. توجه داشته باشید، بعضی از مرورگرها سریع تر عمل می کنند یا گزینه های بیشتری دارند. می توانید این مرورگرها را از وب سایت های شرکت هایشان منتقل کنید.
●ابزارهای جستجوی وب
تعدادی ابزارهای جستجوی قابل دسترس وجود دارد: موتورهای کاوش۴، راهنماهای موضوعی/ کتابخانه های مجازی۵، پایگاههای وب نامرئی(عمیق)۶ ، ابرموتورهای کاوش۷ و غیره.موتور کاوش، پایگاه قابل جستجوی کلید واژه ای از فایل های اینترنت است، که از یک برنامه نرم افزاری برای جستجوی پیوسته وب استفاده می کند و سپس نتیجه اطلاعات، نمایه و ذخیره می شوند. از انواع موتورهای کاوش می توان موارد زیر را ذکر کرد:
Google™ (™ Google نشان تجاری شرکت به ثبت رسیده Google است.)
AlltheWeb
MSN
Teoma
AltaVista
WiseNut
راهنمای موضوعی (راهنمای وب)، مجموعه قابل جستجواز صفحات گردآوری شده وب، که بوسیله ویراستارهای انسانی درون طبقه های موضوعی قرار می گیرند و به صورت سلسله مراتبی انتخاب و سازماندهی می شوند. کتابخانه مجازی، یک راهنمای وبی است که شامل پیوندهای گزینشی بسیار هستند، که اکثرا توسط کتابداران انتخاب شدند. راهنماهای وب بخش های بسیار کمی از وب را پوشش می دهند. اما استفاده از آنها نتایج بسیار مرتبطی را به همراه خواهد داشت. بزرگترین راهنماهای وب، چند میلیون صفحات را در مقایسه با بیلیون ها صفحات نمایه شده بوسیله تعداد زیادی از موتورهای کاوش، نمایه می کنند. به خاطر داشته باشید، راهنماهای وب، شبیه موتورهای کاوش به طور مستقیم وب را جستجو نمی کنند. در عوض آنها پایگاههای اطلاعاتی صفحات وب نمایه شده خود را جستجو می کنند. همچنین، آگاه باشید که راهنماها ممکن است روزآمد نباشند. در حقیقت تعدادی از موتورهای کاوش، ابزارهای جستجوی دوگانه هستند، زیرا آنها هم موتور کاوش و هم راهنماهای وب هستند. برای مثال GoogleTM، بوسیله طرح راهنمای باز تقویت شده است، یک موتورکاوش و یک راهنما دارد.تعدادی از راهنماهای وب که به طور گسترده استفاده می شوند، عبارتند از:
Google™ Directory
Open Directory Project (ODP)
Yahoo!
Zeal
JoeAnt
Gimpsy
کتابخانه مجازی عمومی شامل:
Librarians&#۰۳۹; Index to the Internet
INFOMINE
Internet Public Library
The WWW Virtual Library
Internet Scout Project
BUBL Link
اصطلاح وب نامرئی (عمیق)، مجموعه ای از اطلاعات پیوسته (online) ذخیره شده در پایگاههای اطلاعاتی قابل دسترسی روی وب است، اما بوسیله موتورهای کاوش سنتی نمایه نمی شوند.نمونه هایی از پایگاههای اطلاعاتی مهم وب نامرئی :
ProFusion
Invisible-web.net
Complete Planet
Resource Discovery Network
direct search (Gary Price)ابرموتورکاوش (همچنین به عنوان ابرخزنده یا موتور چند رشته ای)، یک ابزار جستجو است، که پرسش شما را به طور همزمان به چندین موتور کاوش، راهنماهای وب و بعضی مواقع به اصطلاح وب نامرئی می فرستد. بعد از گردآوری نتایج، ابرموتورکاوش پیوندهای تکراری را حذف می نماید- بر طبق الگوریتم خود- نتایج در درون یک فهرست یکپارچه ترکیب و رتبه بندی خواهد شد. به همین دلیل بیشتر ابرموتورهای کاوش تنها بیش از ۱۰ یا ۲۰ نتیجه از هر موتورکاوش را نشان می دهند. شما می توانید نتایج خوبی را انتظار داشته باشید.
اما آگاه باشید که، تعدادی از موتورهای کاوش و راهنماهای وب شیوه های جستجوی پیشرفته را حمایت نمی کنند- مانند علامت نقل قول برای محدود کردن عبارات یا عملگرهای بولین- زمانی که از این شیوه ها استفاده می شود، نتیجه ای از این موتورهای کاوش در فهرست نتایج ابرموتورهای کاوش ظاهر نخواهد شد.
به خاطر بسپارید، ابرموتورهای کاوش، پایگاههای اطلاعاتی خود را نگهداری نمی کنند و بنابراین نمی توانند مجوزهای وب سایت را قبول کنند.بهترین ابرموتورهای کاوش عبارتند از:
ez۲Find
Vivisimo
InfoGrid
Infonetware
iBoogie
یک نوع خاص ابرموتورکاوش، " جستجوی سودمند۸" ( همچنین برنامه های جستجوی رومیزی۹ یا نرم افزار جستجوی سرویس گیر ثانویه۱۰ نامیده می شود) است. بر خلاف ابر موتورهای کاوش مبتنی بر وب که در بالا فهرست شده اند، برنامه های جستجوی رومیزی، برنامه های نرم افزاری هستند که شما به رایانه خود منتقل می کنید. عمومی ترین آنها موارد زیر می باشند:
Copernic
Arrow Search
SearchRocket
WebFerret
ProtoSearch
ابرموتورکاوش، ابزارهای عالی هستند، اما آنها نیاز به موتورهای کاوش را رفع نمی کنند.کدام ابزار جستجو را باید انتخاب کنید؟
● اگر شما در حال جستجوی اطلاعات خاصی هستید، از موتورهای کاوش استفاده کنید.
· اگر شما در حال جستجوی یک واژه مبهم یا منحصر به فرد هستید، یا اگر شما می خواهید یک تحلیل دقیقی از آنچه خارج از یک موضوع خاص است، بسازید، پس از ابرموتورهای کاوش استفاده کنید.
● اگر شما در حال جستجوی اطلاعات عمومی روی موضوعات عام هستید، از راهنماهای موضوعی(وب) استفاده کنید.
● اگر شما در حال جستجوی اطلاعات علمی هستید، از کتابخانه های مجازی استفاده کنید.
· اگر شما در حال جستجوی آخرین اطلاعات یا برای تغییر پویای فهرست مطالب مانند، آخرین خبرها، راهنماهای دفتر تلفن، دسترسی به زمان پروازهای هوایی و غیره هستید، پس از پایگاههای تخصصی(نامرئی یا وب عمیق) استفاده کنید.هزاران موتورهای کاوش، صدها ابرموتورهای کاوش و دوجین راهنماهای وب و پایگاههای تخصصی وجود دارند. انتخاب درست ابزار جستجو- از شروع- می تواند تفاوت بین یک جستجو موفق و یک تجربه مأیوس کننده را سبب شود.
●قبل از شروع جستجو
آسان ترین روش برای یافتن اطلاعات، زمانی است که شما آدرس اینترنتی صفحه وب یا URL ( نشانی جهانی مدرک۱۱) را می دانید، مانند آدرس اینترنتی Fortune Magazine در http://www.fortune.com . شما می توانید این آدرس ها را روی کارتهای تجاری، تلویزیون تجاری یا روزنامه ها پیدا کنید. به سادگی URL را در جعبه آدرس مرورگر تایپ کنید و کلید < enter> در رایانه شخصی (PC) یا <return> در رایانه مکنتاش (Mac) فشار دهید.آگاه باشید که در بیشترمرورگرها، نباید " http://" یا حتی " www" قبل از نام حوزه حتما تایپ کنید. می توانید به آسانی به یک سایت، با تایپ نام حوزه مانند " Sony.com" دسترسی یابید.یادداشت ویژه: دقت کنید، زمانی که یک URL طولانی را از یک پیام پست الکترونیکی یا از بعضی وب سایت ها copy و paste می کنید. URL هایی که به دو خط محدود می شوند، یک شکاف بین آخرین کاراکتر از اولین خط و اولین کاراکتر از دومین خط ایجاد می کنند. در ابتدا، شکاف را copy و سپس آن را در خط آدرس مرورگر paste کنید.بعضی وقتها، ممکن است آدرس URL را ندانید، اما... شما می توانید آن را حدس بزنید. اغلب شرکتها در نامشان، نشانه اختصاری یا نام اختصاری به دنبال " .com" استفاده خواهند کرد، مانند ibm.com یا apple.com. همین کار برای مؤسسات آموزشی ( اضافه کردن پسوند " .edu" ) یا مکانهای دولتی ( اضافه کردن پسوند " .gov" ) درست است، بنابراین هر زمان یک URL را نمی دانید، سعی کنید آن را حدس بزنید. یا اگر URL را نمی دانید، باید آن را بوسیله جستجوی اینترنتی بیابید. در بعضی موارد، یک جستجوی ساده بر روی نام یک سازمان در اکثر موتورهای کاوش، شما را به طور مستقیم به وب سایت مورد نظرتان خواهد رساند.
رهنمودهایی برای جستجوی هوشمندتر:
▪خواندن صفحه " Search tips" یا " help" در موتورهای کاوش، قبل از استفاده از یک ابزار کاوش. به طور عجیبی، بیشتر وقتها شما لینک "Search tips" را روی صفحه " Advanced search" یا روی " results page" پیدا خواهید کرد. با این وجود، به طور منظم رهنمودهای جستجو را بررسی کنید، زیرا قوانین اغلب تغییر می کنند.
▪ مشتری پسند سازی خروجی نتایج. از صفحه " preferences" موتورهای کاوش استفاده کنید. بعضی از ابزارهای کاوش به شما اجازه می دهند، ارزش ها را بااستفاده از۳ گزینه به شرح زیر انتخاب کنید:
●The total results per page; usually ۱۰ by default (select the maximum-often ۱۰۰)نتایج کل هر صفحه، معمولا با ۱۰ پیش فرض (ماکزیمم- اغلب۱۰۰- را انتخاب کنید).
●The search tool&#۰۳۹;s timeout- select the maximumوقفه ابزار کاوش- ماکزیمم را انتخاب کنید.
● The search depth- select maximumعمق جستجو- ماکزیمم را انتخاب کنید.با اطمینان ذخیره کنید "settings" یا "search preferences" جدید را برای زمانی که قصد دارید از ابزارهای کاوش استفاده کنید. همچنین، تنظیم مرورگری که مورد قبول وعلاقه شما است.رهنمودهایی برای اینکه جستجوی خود را سریع تر کنید:اگر شما در حال جستجوی اطلاعات هستید و علاقمند به گرافیک های روی صفحه نیستید، turn off or disable graphics را ببینید. همچنین می توانید صداها، انیمیشن، Java، JavaScript و غیره را خاموش کنید. برای آموزش، دکومانتاسیون مرورگر خود را ببینید. اگر شما تصمیم به نگه داشتن گرافیک ها دارید، می توانید در صفحه "heavy" کلید <stop> را در مرورگر فشار دهید، فورا بعد از دیدن متن و پیشاپیش گرافیک ها به طور کامل بارگذاری می شوند.رهنمودهای بیشتر:
▪بیشتر ابزارهای کاوش، غیرحساس به بزرگی و کوچکی حروف هستند، منظور اینست که می توانید پرسش-تقاضا جستجو خود را- از طریق تایپ همه لغات – حتی نامهای کامل، به شکل حروف کوچک در متن نوشته شود.
▪ اگر پرسش طولانی بود، بیشتر جعبه های جستجوی ابزارهای کاوش، خیلی بزرگ نیستند، بنابراین نمی توانید تمام پرسش را ببنید. پرسش را در یک واژه پرداز مثلا Notepad بنویسید و سپس داخل جعبه جستجو ▪ بعضی از ابزارهای کاوش، گزینه ای به نام "search pages" (ب™Google) یا "related pages" (بAltaVista و Teoma) را پیشنهاد می دهند. روی گزینه ای که ، نتایج مرتبط به صفحه ای که مورد علاقه شما را نشان خواهد داد، کلیک کنید.
▪ بعضی وقتها موتورهای کاوش یک عملکرد به نام "see more hits/results/pages from the same domain" دارند. بعضی وقتها می تواند مفید باشد.
▪ همچنین، بعضی ابزارهای کاوش، مانند ™Google ، به شما اجازه می دهد، ترجمه انگلیسی صفحه نتایجی که با یک زبان بیگانه نوشته شده، ببنید. اگر بخواهید یک صفحه وب را ترجمه کنید و آدرس URL را می دانید، می توانید از Systran، Fagan Finder یا alphaWorks (IBM) استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، انتظار نداشته باشید، ترجمه های کاملی بدست آورید، زیرا به ندرت اتفاق می افتد.
▪ جستجوی صفحات با یک زبان خاص؟ بعضی از موتورهای کاوش (™Google ، وAlltheWeb و غیره) صفحه جستجوی پیشرفته دارند، که اجازه می دهد زبان مورد نظر خود را از کرکره عمودی انتخاب کنید.
▪اگر واژه های جستجو، شامل حرف هایی که در الفبای انگلیسی وجود ندارند، باشد، مانند"é" – " e" با لهجه تیز- یا "ü"- " u" با ادغام دو حرف صدادار- ( مثال fiancé یا München)، ازFagan Finder&#۰۳۹;s (میانجی نهایی موتور کاوش۱۲) استفاده کنید، که به شما اجازه می دهد از حرفهای ویژه در تعدادی از موتورهای کاوش استفاده کنید. این مورد یک اختلاف بزرگ ایجاد می کند، زیرا جستجو برای لغت Munchen در ™Google ب، ۵۷۰۰۰۰ نتیجه می دهد، در حالی که برای لغت München- " u" با ادغام دو حرف صدادار- ۵۱۷۰۰۰۰۰، تقریبا ۱۰ برابر بیشتر نتیجه می دهد. پس بیائید جستجو را شروع کنیم:بیشتر ابزارهای کاوش می توانند با استفاده از کلید واژه ها جستجو شوند. راهنماهای وب و پایگاههای وب نامرئی، همچنین بوسیله مرور سریع مقوله های اصلی و مقوله های فرعی جستجو شوند. برای مثال با یک موتور کاوش عمومی مانند Google™ شروع می کنیم.قبل از تایپ کلید واژه ها، زمان بگیرید و لغات مربوط را جستجو کنید. سپس فهرستی از واژه های جستجو تهیه کنید. آنها را پشت سرهم بنویسید. چند ثانیه های جستجو می تواند دقایق یا ساعتهای بازیابی نتایج غیر مرتبط را برای شما ذخیره کند.
توصیه برای جستجوی بهتر:
▪ انتخاب واژه های توصیفی
▪ استفاده از دسته کم دو کلید واژه
▪ قرار دادن مهمترین لغات یا عبارت در ابتدا
▪ هر وقت دو یا بیشتر از دو لغت وجود داشته باشد، با نظم دقیقی لغات را با استفاده از علامت نقل قول (" word۱word۲") محدود کنید، مثال "United States". اگر از یک عبارت طولانی تر استفاده کردید، نتایج دقیق تری بدست خواهید آورد. به هر حال با یک عبارت خیلی طولانی، ممکن است نتیجه ای بدست نیاورید. بعضی از موتورهای کاوش اجازه می دهند، گزینه "phrase" را در کرکره عمودی، روی صفحه جستجوی پیشرفته، انتخاب کنید یا می توانید آن را در جعبه جستجوی عبارت ویژه تایپ کنید، بنابراین نباید از علامت نقل قول استفاده کنید.
▪ زمانی ممکن است از کلید واژه های منحصر به فرد، کمیاب یا غیر عادی استفاده کنید. کلید واژه های کمیاب تر/ مبهم یا کمتر عادی، نتایج کمتر و مرتبط تری خواهد داد.
▪ استفاده از اسم ها و مفعول ها به عنوان کلید واژه. از " واژگان غیر مجاز۱۳" مانند "what"، "where"، "the"، "in"، "and" و غیره استفاده نکنید. بیشتر ابزارهای کاوش آنها را نادیده می گیرند. اگر شما مجبور هستید از یک واژه غیر مجاز برای نشان دادن در نتایج استفاده کنید، عملگر ضمنی بولین یعنی "+" را در جلوی آن لغت بکار ببرید. عملگرهای بولین استاندارد AND، OR، NOT ( یا ANDNOT)، NEAR، BEFORE، AFTER هستند، و از منطق بولین یعنی " (پرانتز)" برای ساختن پرسش های پیچیده استفاده می شود. عملگرهای ضمنی بولین یعنی "+" و "-" را می توانید به ترتیب جایگزین AND و NOT کنید. یک مثال از منطق بولین (رهنمودهای قلق های OR) AND ("search engines" OR "web directories") است. این رهنمودها یا قلق ها را در موتورهای کاوش یا راهنماهای وب نیز پیدا خواهید کرد. بررسی رهنمودهای ابزارهای کاوش برای تحلیل، آیا عملگرهای بولین پذیرفته شده اند، مفید خواهد بود. برای مثال ™Google منطق بولین را به طور کامل پشتیبانی نمی کند.
▪ از واژه های رایج استفاده نکنید، مانند اینترنت، وب و غیره... به جزء در مواردی که ضروری است ( برای مثال پرسش "searching the web" که با علامت نقل قول بیان شده است).
▪ اجتناب از واژه های تکراری و پرسش هایی با ساختار پیچیده
▪ انتخاب لغات درست برای پرسش خود، مهمترین قسمت از جستجوی وب است. لغت جستجوی خاص تر، مرتبط ترین نتایج را خواهد داد و احتمالا چیزی که می خواهید پیدا خواهید کرد. به خاطر بسپارید، کار هوشمند تر سخت تر نیست.
▪ راز ساختن یک پرسش تخصصی، تایپ کردن لغاتی که انتظار دارید در تطابق ها پیدا کنید، می باشد.
یادداشت: بعضی از ابزارهای کاوش مانند Ask Jeeves به شما اجازه می دهند، از " زبان طبیعی۱۴" استفاده کنید. منظور این است که پرسش خود را به زبان ساده بیان کنید، مانند: "what&#۰۳۹;s the weather in LA?" در این زمان یک سئوال خاصی در ذهن دارید، این ابزارها می توانند سودمند باشند.
●بررسی نتایج:
بعد از تایپ کلید واژه مورد نظرتان داخل جعبه جستجو، یا کلید "enter" را روی صفحه کلید فشار دهید یا روی کلید "search"، "find" یا "go" روی صفحه خانگی ابزارهای کاوش کلیک کنید. شما فهرستی از مدارک دریافت خواهید کرد. امیدوارانه جستجوی خود را با مدارک بدست آمده منطبق کنید. اگر بررسی نکنید ممکن است، بعضی از وب مسترهای بی وجدان از روشهای غیر اخلاقی برای کلاهبرداری از موتورهای کاوش استفاده کنند و برای بدست آوردن رتبه های بالا به طور ناشایست برای سایت خود استفاده کنند.نتایج بازیابی شده همچنین " تطابق ها۱۵" یا " یافته ها۱۶ " نامیده شده است، صفحات وب، دارای نتایجی مرتبط به موضوعی که در حال جستجو هستید، خواهد بود، این نتایج بر طبق الگوریتم ابزار کاوش یا بوسیله تاریخ، URL، عنوان و غیره رتبه بندی شده است.هر نتیجه در بردارنده اطلاعاتی مانند عنوان صفحه ، توصیف کوتاه، آدرس URL صفحه و اندازه صفحه خواهد بود. هم اکنون کار سختی دارید. باید تصمیم بگیرید، کدام یک از نتایج جستجو شما را به کامل ترین سایت سوق خواهد داد. موفق ترین شما کسی است، که به عنوان و توصیف صفحه توجه کند. آیا نتایج به جستجوی شما مرتبط هستند؟ اگر بله، صفحه را باز کنید.وگرنه، نتیجه بعدی را بوسیله نوار پیمایش پایین برنده سمت راست مرورگر، بررسی کنید.▪دیدن یک صفحه، هم اکنون شما دو گزینه دارید:
۱. روی عنوان صفحه کلیک کنید- حتی اگر گفت " عنوان ندارد" یا "؟؟؟؟" . قرار دادن مکان نما روی عنوان صفحه و مکان نما به تصویر دست تغییر خواهد کرد. معمولا لینک ها آبی رنگ وزیر خط دار هستند، اما اغلب اینطور نیستند. شما می توانید لینک ها را در هر رنگی مانند رنگ سیاه پیدا کنید، که تشخیص لینک را در یک متن یا رنگ یکسان مشکل می سازد.
۲. دومین روش، باز کردن صفحه در پنجره مرورگر جدید است. بالای عنوان نتیجه، راست کلیک کنید. منوی بازشو۱۷ باز می شود. گزینه "open (link) in new window" را انتخاب کنید. بعد از بررسی نتایج، پنجره مرورگر جدید را ببینید. هنوز اولین پنجره مرورگر را با جستجوی خود خواهید داشت. بعضی از ابزارهای کاوش یک گزینه دارند، که به شما اجازه می دهد نتیجه را در هر پنجره جدید باز کنید. عادت نداشته باشید که، کار درست را انجام دهید: منظور این است پنجره مرورگر جدید را با استفاده از راست کلیک موس باز کنید.
اگر از اولین روش استفاده کنید، به احتمال زیاد از کلید برگشت برای برگشتن به صفحه نتایج استفاده نخواهید کرد، بلکه به جای آن پنجره را خواهید بست و آن منجر به از دست دادن صفحه جستجو و صفحه نتایج می شود.
●معیارهایی برای ارزیابی منابع وب:
اول از همه، به هر چیزی که روی اینترنت می خوانید اطمینان نکنید. اخیرا صفحه ای خواندم که بیان می کرد ™Google در حدود یک بیلیون صفحات وب نمایه شده دارد، در حالی که بر طبق خود ™Google ،ب۳۳۰۷۹۹۸۷۰۱صفحات وب را نمایه کرده است. دقت کنید که شما اطمینان کرده اید. آژانس های دولتی، مؤسسات آموزشی، کتابخانه ها و انتشارات مشهور قابل اطمینان ترین منابع اطلاعاتی هستند. با اطلاعات باز یابی شده در سایت های شخصی که در میزبان های رایگان ذخیره شده اند، با احتیاط رفتار کنید.
شش رهنمود برای ارزیابی یک سایت:
۱. آیا وب سایت بوسیله یک منبع معتبر منتشر شده است؟
۲. آیا نویسنده یک کارشناس شناخته شده در حوزه یا حوزه موضوعی است؟
۳. آیا اطلاعات مرتبط، باور پذ یر و دقیق است؟ این اطلاعات نباید به بررسی دو یا سه منبع اضافی و معتبر صدمه بزند.
۴. آیا سایت فعال و اخیرا به روزدرآمده است؟
۵. آیا سایت " نگاه و حس" حرفه ای ( تخصصی) دارد: ساختار یا صفحه آرایی، طرح رنگ، منوهای راهبردی و غیره دارد؟ خطاهای املایی، دستورزبان یا علامت گذاری وجود دارد؟
۶. آیا سایت تماس اطلاعاتی مانند آدرس پستی، تلفن یا پست الکترونیکی دارد؟
▪چهار رهنمود دیگر:
۱. تنها به ۱۰ نتیجه بازیابی شده نگاه نکنید، زیرا نتایج عالی در بیش از ۲۰ یا حتی بالای ۵۰ نتیجه یافت می شوند. اگر نتایج مرتبط را در ۲۰ یا ۵۰ تای اول پیدا نکردید ، پرسش خود را اصلاح کنید و دوباره فرمول بندی کنید یا ابزارکاوش دیگری را سعی کنید. برای مثال از یک ابرموتورکاوش استفاده کنید.
۲. تنها نتایجی که حقیقتا مرتبط به نظر می رسند، بررسی کنید.
۳. آگاه باشید که تعدادی از ابزارهای کاوش " لینک های حامی۱۸" را در بالای صفحه نتایج خود فهرست می کنند. اینها نتایجی از پایگاه ابزار کاوش نیستند. درعوض این نتایج بازیابی شده، راهنماهایی از شرکت هایی که علاقمند هستند اطلاعاتی درباره تولیدات و خدماتشان به شما ارئه دهند، می باشند.
۴. برای شناسایی سریعتر، آیا یک نتیجه مرتبط است، از فرمان مرورگر " Find (روی این صفحه) " (در منوی Edit) استفاده کنید، یا به طور همزمان کلیدهای CTRL و F را فشار دهید، سپس یکی از لغات مهم خود را تایپ کنید و گزینه" " Find next را فشار دهید. مکان آن لغت را پیدا خواهید کرد و می توانید ببینید، آیا صفحه واقعا مرتبط است یا خیر ( هرچه تعداد لغات جستجو بیشتر، مرتبط تر).چه کاری انجام دهید، وقتی که نتایج زیادی بدست می آورید:یافتن میلیون ها نتیجه، اغلب غیرمرتبط با جستجو رایج است. برای یافتن نتایج مرتبط تر باید جستجو خود را اصلاح کنید یا حتی دوباره مورد تجد ید نظر قرار دهید. در اینجا توصیه هایی برای اصلاح جستجو خود ارائه شده است:
● اضافه کردن یک یا چند لغات توصیفی بیشتر به پرسش خود
● استفاده ار عبارتها. محدود کردن دو یا چند لغت بیشتر، که با نظم دقیقی درون علامت نقل قول قرار گرفته است.
● در نظر گرفتن لغاتی که نمی خواهید در نتایج ظاهر شوند، با استفاده از عملگر ضمنی بولین "-". برای مثال: پرسش " red apples"-" yellow apples" ، صفحات نتایجی که شامل " red apples" است، پیدا خواهد کرد و صفحات در بردارنده نتایجی که شامل " yellow apples" است، نخواهد بود. همانطور که دید ید، فضایی بین علامت "-" و لغت یا عبارتی که نمی خواهید در نظر بگیرید وجود ندارد.
● استفاده از عملکردهای " جستجوی پیشرفته۱۹ " ابزارهای کاوش: جستجوی خود را بوسیله زبان، تاریخ یا از طریق حوزه جستجو: مانند عنوان، URL، لینک و غیره محدود کنید. برای جزئیات بیشتر، " رهنمودهای جستجوی۲۰" ابزارهای کاوش را ببینید.چه کاری انجام دهید وقتی که نتایج کم یا غیر مرتبط بدست می آورید:بعضی اوقات پیام هایی خواهید گرفت شبیه " your search did not match any documents" (جستجوی شما منطبق با هیچ مدرکی نیست) یا "No pages were found containing your query" (صفحه ای که دربردارنده سئوال شما باشد پیدا نشده است) یا "No results" (بدون نتیجه)
● بعضی اوقات ممکن است نتایج کم و غیر مرتبطی بدست آورید، در این زمان چه کاری باید انجام دهید:
۱. بررسی املای پرسش: بعضی از موتورهای کاوش به طور اتوماتیک لغات دارای غلط املایی را آشکار می کنند و املای درست آن را نشان می دهند. تنها کافی است روی لغت یا لغات پیشنهاد شده کلیک کنید.
۲. حذف لغت با اهمیت کمتر از پرسش
۳. اگر از عبارتهای جستجو استفاده می کنید، سعی کنید علامت های نقل قول را حذف کنید.
۴. استفاده از واژه ها، املاء های برابر، فرمها یا مترادف های جمع و عمومی تر: اخیرا ™ Google یک شکل از جستجوی پیشرفته جدید ارائه داده است. که به شما اجازه می دهد نه تنها برای یک کلید واژه ویژه جستجو کنید، بلکه برای مترادف های آنها نیز جستجو کنید. تنها کافی است، نشانه حروف"~" را به طور مستقیم در جلوی کلید واژه در پرسش جستجو خود قرار دهید (برای ریشه یابی لغات). برای مثال، کلید واژه "browser ~help" نه تنها "browser help" را جستجو می کند، بلکه "browser support"، "browser tips" و "browser tutorials" را جستجو می کند.
۵. همچنین می توتنید املای آدرس URL صفحه وب را بررسی کنید، اگر آن را به طور مستقیم داخل حوزه آدرس مرورگر تایپ کنید.
۶. اگر همه راهبردهای بالا کافی نبود، ابزار کاوش دیگری را ،ترجیعا یک ابرموتورکاوش مانند ez۲Find ( سابقا ez۲www) را شروع کنید.
● توجه داشته باشید: اگر در حال انجام پژوهش جدی هستید، به طرح سئوال یک جستجوگر وب تخصصی، برای انجام کار خود، توجه کنید. در کمتر از یک ساعت، او ممکن است اطلاعاتی که شما ممکن است روزها برای یافتن آن صرف کنید، پیدا کند.
اگر پیام "The page can not be displayed" (صفحه نمی تواند نمایش دهد) یا "Not found" (پیدا نمی کند) دریافت کنید، صفحه متوقف شده است.چه کاری می توانید انجام دهید:
▪اگریک صفحه که نمایش نمی دهد، صفحه خانگی سایت نیست، می توانید از قلق های زیر استفاده کنید. حذف آدرس وب از شروع صفحه از سمت راست و هرچه جلوی علامت اسلش (/) قرار دارد پاک کنید. اجازه دهید بگویم که آدرس URL www.domainname/archive/article-۱.html یک لینک کور است. در ابتدا "article_۱.html" را حذف کنید و روی "enter" کلیک کنید. امیدوارانه صفحه "archive" و "article۱." را خواهید دید. وگرنه، "archive" را حذف کنید و "enter" کنید. امیدوارانه صفحه خانگی را بدست خواهید آورد و در آنجا هنوز گزینه "archive" وجود دارد.
▪ وقتی که نمی توانید یک صفحه را ببینید از عملکرد " حافظه پنهان۲۱" در بعضی از موتورهای کاوش استفاده کنید. مانند™ Google. به فهرست نتایج برگردید و روی لینک "حافظه پنهان" نزدیک نتایج، کلیک کنید، عکس فوری صفحه ذخیره شده در نمایه ™ Google را بدست خواهید آورد. به خاطر داشته باشید، که ™ Google همه صفحات وب را در فهرست حافظه پنهان ندارد و صفحات حافظه پنهان اغلب روزآمد نیستند. پایگاه Wayback Machine همچنین می تواند نسخه های قبلی یک صفحه وب را نشان دهد. به آسانی آدرس URL را تایپ کنید و سپس یک تاریخ در فهرست نتایج انتخاب کنید. به خاطر بسپارید که، محدودیت تعداد URLهای نمایه شده در پایگاه Wayback Machine وجود دارد. آگاه باشید که بعضی اوقات دریافت نتایج کم نشان می دهد که، فقط نتایج کمی منطبق بر پرسش وجود دارد. به ابرموتورکاوش مراجعه کنید، تضمین می دهم نتایج بهتری دریافت خواهید کرد. بعضی اوقات یک ابزارکاوش به سادگی کار نخواهد کرد. چرا؟ زیرا ممکن است ناتوان باشد یا دستخوش تغییرات شده باشد. در زمان دیگری دوباره سعی کنید. گاهی ممکن است پیامی شبیه is busy" "۵۰۳ Server یا "Too many users" دریافت کنید. یعنی بررسی را زمان دیگری انجام دهید، مثلا برای مقیم های U.S، صبح زود و آخر شب زمانهای بسیار مناسبی هستند و خط کمتر شلوغ می باشد.
کیفیت های یک جستجوگر خوب وب:
۱. پایداری: بفهمید چقدر شما در حال جستجو هستید، در ۱۰ ثانیه، ۱۰ دقیقه یا هیچ. به خاطر داشته باشید که جستجوی وب می تواند یک عمل اتلاف وقت باشد.
۲. تداوم: نترسیدن از میلیون ها نتیجه، جستجو را سریع رها نکنید، جستجوی وب یک فرایند کوشش و خطا است.
۳. حافظه خوب: در زمان هدایت یک جستجوی جامع باید همه پرسش های جستجو قبلی خود را به خاطر بسپارید، بنابراین خواهید دانست با چه واژه هایی سعی کرده اید، آنها را بنویسید. آن آسانتر است.
۴. مهارتهای خوب سازمان یافته: طراحی راهبردهای خود، با توجه به زمان.
۵. خلاقیت: بهترین لغت را برای پرسش خود انتخاب کنید.
۶. قاطعیت: یاد گرفتن تشخیص سریع نتایج مرتبط در صفحه نتیجه موتورکاوش. زمان خود را با ابزارهای کاوش یا راهبردهایی که کار نمی کنند، تلف نکنید.
۷. یاد گرفتن و پذیرفتن محدودیت های وب: بعضی اوقات شما نمی توانید اطلاعاتی پیدا کنید، زیرا اطلاعات قابل دسترس بر روی وب در ارتباط با جستجوی خود وجود ندارد. اما این اتفاق ها به ندرت رخ می دهد. بیشتر وقتها، مشکل فقدان اطلاعات نیست، بلکه غرق شدن در نتایج مرتبط می باشد. این مهم است که بدانید کجا و چطور جستجو کنید. بله، تمرین، تمرین، تمرین. زیاد جستجو کنید، بهتر یاد خواهید گرفت، به طوری که بزودی درمی یابید بدست آوردن نتایج مرتبط تر، در مهارت جستجو خواهد بود.
یک توصیه پایانی: از bookmarks یا Favorites استفاده کنید.وقتی که صفحه ای را می بینید و ممکن است بخواهید دوباره آن را ببنید، عاقل کسی است که آدرس وب آن را (URL) در پوشه " bookmarks" یا " Favorites" در مرورگر خود یا بهتر در یک مدیریت نشانی های مبتنی بر وب- مانند MyBookmarks.com – ذخیره کند. که به شما اجازه دسترسی سریع و دوباره به آن را در هر رایانه و در هر مکان می دهد. زمانی ممکن است، بخواهید آن صفحه را ببینید، به سادگی نشانی ذخیره شده را به جای جستجوی دوباره یا تایپ URL صفحه باز کنید. آگاه باشید که سروقت می توانید هزاران نشانی جمع آوری کنید. هوشمند باشید و آنهارا در مقوله های اصلی و مقوله های فرعی شاخص به طور دقیق سازماندهی کنید.اطمینان می دهم که یافتن اطلاعات بر روی وب هرگز شانسی نیست. در عوض آن نتیجه درک دقیق از چطور ابزارهای کاوش کار می کنند، به همراه مهارت هنر ایجاد یک پرسش جستجو هد فمند. جستجوی وب مشکل نیست. در جستجوی خود خوش شانس باشید.
پاورقی ها:
۱- Bazac, Daniel. (۲۰۰۳) " Search the Web More Efficiently:Tips, Techniques and Strategies" Available: http://www.infolibrarian.com/eart.htm
and
http://www.searchnewz.com/searchnewz-۱۲-۲۰۰۳۱۱۱۰SearchtheWebMoreEfficientlyTipsTechniquesandStrategies.html
http://www.seolist.com/news/detail.asp?id=۶۹
http://freeinternetaccess.home.att.net/article_efficient-search.html
۲ – کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی
۳ – کارشناس ارشد فیزیولوژی گیاهی
۴- search engines
۵-subject directories/ virtual libraries
۶- invisible (deep) web databases
۷- meta search engines
۸- search utility
۹- desktop search programs
۱۰-client-side search software
۱۱-Uniform Resource Locator
۱۲- Search Engine Ultimate Interface
۱۳- stop words
۱۴- natural language
۱۵- matches
۱۶- hits
۱۷- pop-up
۱۸- sponsored links
۱۹- advanced search
۲۰- search tips
۲۱- Cached
نویسنده: دانیل بازاک (Daniel Bazac)
مترجمین: مریم اسدی۲
کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی
اکرم اسدی
کارشناس ارشد فیزیولوژی گیاهی۳

وبگردی
در حالی که همه دنیا فکر میکردند این آغوش جنسی است مطهری گفت مادرانه بود. ولی اشکال داشت !
در حالی که همه دنیا فکر میکردند این آغوش جنسی است مطهری گفت مادرانه بود. ولی اشکال داشت ! - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند