جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Friday, 27 April, 2018

سندرم گیلن باره


سندرم گیلن باره
این سندرم پلی نوروپاتی حاد و اتوایمیون است که در آن سیستم دفاعی بدن بر علیه سیستم عصبی فعال می شود و در نتیجه ضعف عضلانی ایجاد می گردد.
● اتیولوژی :
در سندرم گیلن باره سیستم دفاعی بدن میلین عصب را از بین می برد ، در نتیجه عصب قادر به هدایت الکتریکی نبوده و در نهایت ضعف عضلانی ایجاد می گردد .در دمیلنیزاسیون علاوه بر ضعف فلج پیشرونده و صعودی نیز ایجاد می شود .
گیلن باره ممکن است در هر سنی دیده شود اما شایع ترین سن بروز آن در هر دو جنس ، بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی است .
گیلن باره ممکن است با عفونتهای ویروسی مثل منونوکلئوز ایدز و هرپس سیمپلکس همراهی داشته باشد و همچنین در افرادی که لنفوم هوجکین یا لوپوس اریتماتوی سیستمیک دارند نیز دیده می شود ، علت اصلی این سندرم ناشناخته است اما بسیاری از بیماران ۳-۲ هفته قبل از بروز علایم این سندرم سابقه عفونت تنفسی یا گوارشی را بیان می کنند که در بسیاری از موارد معمولا علایم و نشانه ها ی عفونت تنفسی و گوارشی قبل از پیدایش تظاهرات گیلن باره ناپدید می شوند . در این موارد سیستم ایمنی سعی می کند تا ارگانیسم عامل عفونت را سرکوب کند اما آنتی بادی های ساخته شده ، بر علیه اعصاب وارد عمل می شوند .
● علائم :
اولین علامت گیلن باره پارستزی و بی حسی دیستال اندام تحتانی است .
این علامت با گذشت زمان تشدید یافته ، ضعف نیز به آن اضافه می شود و در طی چند هفته به پروگزیمال اندام تحتانی و فوقانی می رسد .
در انواع خفیف ممکن است ضعف متوقف شود اما در انواع شدیدتر ضعف پیشرفت می کند و بمرور اندام تحتانی را کاملا از کار می اندازد .
بازوها نیز ممکن است درگیر شوند .
ضعف یا فلج در عرض۲۴ تا ۴۸ساعت بدتر می شود و در بعضی موارد ممکن است از بازو شروع شود وبه سمت پایین گسترش بیابد حتی در بعضی موارد ضعف و فلج به طور همزمان دست و پا را درگیر می کنند .
از علائم دیگر این سندرم می توان به کرختی و گزگز (numbness) و تندرنس یا درد عضله که می تواند شبیه به درد کرامپی باشد اشاره کرد .
از جمله علائم اورژانسی گیلن باره که نیاز به مداخله اورژانسی دارند باید به سختی در بلع سرازیرشدن آب دهان و مشکل در نفس کشیدن اشاره کرد.
● تشخیص :
تشخیص این بیماری بیشتر جنبه بالینی دارد(ضعف و فلج پیشرونده وصعودی به طور معمول ۲ الی ۳ هفته بعد از عفونت تنفسی یا گوارشی ) اما تستهای زیر نیز در تشخیص مفید و کمک کننده خواهند بود :
NCV سرعت هدایت عصب و EMG الکترومیوگرافی عدم پاسخ عصب به تحریک را نشان می دهند .
CSFمعمولا افزایش میزان پروتئین ، بدون بالا رفتن گلبولهای سفید خون را نشان می دهد .
ECG ممکن است در بعضی موارد مشکل قلبی را نشان دهد.
● درمان :
در صورتی که علائم بیمار شدید هستند باید بیمار را برای حمایت تنفسی در بیمارستان بستری کرد .
ـ پلاسمافرز برای حذف آنتی بادیها از خون بیماران مفید است .
ـ تزریق ( IVIG ) روش دیگری است که شدت و مدت علائم این سندرم را کم می کند و جایگاه خوبی در درمان این بیماران خواهد داشت .
ـ درد بیماران با داروهای ضد التهابی و در بعضی موارد نارکوتیکها تسکین می یابد .
● پروگنوز :
اکثر بیماران به طور کامل بهبود می یابند اما بر اساس تحقیقات انجام شده حدود %۳۰بیماران بعد از گذشت ۳ سال باز هم درجاتی از ضعف را نشان می دادند .
▪ عوارض :
نارسایی تنفس آسپیراسیون افزایش خطر عفونت ، دفورمیتی مفاصل و DVT
بیمارانی که سابقه گیلن باره را بیان می کنند مگر در موارد بسیار ضروری و اورژانسی ، نباید تحت عمل جراحی قرار گیرند چرا که جراحی می تواند باعث شعله ور شدن حملات این سندرم شود.
● در پایان باید ذکر کرد که بیماری دو فاز دارد :
۱) یک فاز آهسته یا تند که علائم در آن در طی ۶ ماه یا بیشتر تشدید می شود و بعد از آن
۲) فاز بهبودی است که ماهها تا سالها طول می کشد .

دکتر مهدی دانشپور

منبع : سایت دکتر ظهرابی

مطالب مرتبط

بیماری روانی چیست؟

بیماری روانی چیست؟
ما به دلایل مختلف در بعی زمانها شرایط دچار آشفتگی های هیجانی می شویم . گاهی احساس غمگینی می كنیم و زمانی حالت تنش و اضطراب ،خشم و سردر گمی وجود ما را فرا می گیرد كه این حالت ها چندان بطول نمی انجامد . چنین حالاتی در رفتارهای روزمره ما خیلی تكرار می شوند وحتی افرادی هم هستند كه تحت هیچ شرایطی خشمگین نمی شوند. چنین حالات و تغییراتی غیر طبیعی نیست و بعنوان اوقات تلخی ؤعصبانیت و ناراحتی شناخته می شود.
● ویژگیهائی از بیماریهای روانی :
تغیرات غیر طبیعی در تفكر ،عاطفه ،حافظه و قضاوت فرد كه از صحبت كردن و رفتار او شناخته می شود.این تغییرات باعث ناراحتی حاصل از آن باعث اختلال در فعالیتهای روزمره شغلی ،تحصیلی ، فردی و ارتباط با دیگران می شود.
● علائم ونشانه های بیماریهای روانی
بیماریهای روانی با نشانه ها وعلائمی شناخته می شود كه می تواند توسط بیمار بازگو شود یا توسط دیگران مشاهده گردد.
الف) اختلال در عملكرد جسمی
۱) اختلال در خواب بیمار روانی ممكن است دیر بخواب رود،صبح زودتر از زمان دلخواه از خواب بیدار شود و خواب سبك و سطحی داشته باشد. كابوسهای مداوم او را ناراحت كند یا در خواب راه برود ،بسیار پرخواب باشد یا كلا خواب نداشته باشد.
۲ ) اشتها و غذا خوردن :
تند غذا خوردن و گاه بی اشتهایی در بیماران روانی مشاهده می شود. گاه بیمار از غذا خوردن لذت نمی برد . گاه افزایش یا كاهش وزن دارد.
۳) میل جنسی :
تمایلات جنسی ممكن است در بیماریهای كاهش یا افزایش یابد.
ب) اختلال در عملكرد روانی
۱) رفتار :
رفتار بیمار روانی ممكن است باعث ناراحتی خود یا دیگران شود . گاه بسیار خشن و بی قرار است و یاخشونت شدید با دیگران برخورد می كند . لجبازی ، بهانه گیری، عصبانیت، پرتاب كردن اشیاء، شكستن شیشه ها و گاه انزوا ، گوشه گیری و سستی و بی حالی مشاهده می شود.
۲) گفتار و فكر كردن :
گاه بیش از اندازه و سریع صحبت می كند، حاشیه پردازی می كند ، حرفهای غیر ضروری می زند،گاه بسیار كم حرف می شود، یا اصلاًًُُ حرف نمی زند ، گاه افكار غیر منطقی دارد و اعتقادات غلط و اصرار بر آن بر فكر او مستولی می شود، به دیگران شك می‌كند، ار آنها می ترسد. دیگران را دشمن خود می داند وگاه كلام و افكار او كاملا بی ریط و نامفهوم می شود، گاه احساس گناه بی جا دارد و گاه بی مهابا هر موردی را بیان می‌كند .
۳) هیجانات :
گاه غمگین و افسرده و ناتوان و گاه به شكلی غیر معقول شادی و شعف او را در بر می گیرد . گاه شدیداُ مضطرب است و گاه بی مهابا می باشد.
۴) ادراك گاه صداهایی می شنود كه وجود خارجی ندارد. یا چیزها و اشیایی را می بیند كه وجود ندارد .
۵) حافظه :
معمولاُ حافظه مختل می شود، ضعف تمرگز ،كاهش حافظه ، حافظه اشتباه و گاه در بعضی از موارد حافظه افزایش بیمار گونه دارد.
۶) قضاوت :
در برخی بیماریهای روانی شدید قضاوت فرد برای تصمیم گیری درست و منطقی مختل می شود. استدلال فرد مختل شده و تصمیمات اشتباه مرتب تكرار می شود.
ج) اختلال در فعالیتها و سایر كاركرد ها
۱) فعالیتهای فرد :
بی توجهی به فعالیتهای فردی ، نیازهای جسمی و بهداشت فرد ممكن است دیده شود ممكن است مدتها استحمام وغذا خوردن و ..... نیز دچار اشكال شود.
۲) فعالیتهای اجتماعی :
روابط بیمار روانی با خانواده ،دوستان ،همكلاسیها و سایر اطرافیان تغییر پیدا می كند. گاه بسیار افراطی و گاه با انزوا همراه است ، گاه به دیگران توهین می كند فحاشی می كند، آزار می دهد و گاه بی پروا عمل می كند.
۳) فعالیتهای شغلی و تحصیلی :
اشكال در مطالعه كردن ، عدم تمركز و توجه ، اشكال در یادگیری و یادآوری در امتحان، افت تحصیلی ، ناتوانی در فعالیتهای گروهی و كلاسی و یا ناتوانی در شغل و كار از جمله علائم در بیماران روانی است .
باید توجه كرد كه علائم و نشانهای فوق در تمام بیماریهای روانی دیده نمی شوند و بعضی از آنها فقط مختص بیماریهای شدید و جنون می باشند.
● علل بیماریهای روانی :
بیماریهای روانی به دلایل مختلف ایجاد می گردند:
۱) تغییرات مغزی :
هر نوع تغییری كه در ساختار یا كاركرد مغز ایجاد می شود، می تواند باعث بیماری روانی گردد.
تغییرات شیمیایی در سطح عصبی عامل اكثر اختلالات شدید و سایكوزها است. در این گونه مواقع مغز در معاینه معمولی طبیعی است.
ضایعات ساختمانی مغز به دلائل زیر می تواند باعث اختلال روانی شود:
عفونت، ضربه، نرسیدن خون، خونرزیزی ،تومر،مصرف طولانی الكل ، كمبودغذایی، صرع درمان نشده و بیماریهای پیش رونده مغزی.
۲) عوامل ارثی :
فقط در تعدادی از بیماریهای روانی دیده می شود كه افراددیگری هم از فامیل بیمار به همان بیماری مبتلا باشند. بنابر این گفته می شود كه استعداد ابتلاء به بیماری روانی از والدین به كودكان منتقل می شود، اما بروز و ظهور بیماری با عوامل زیادی ارتباط دارد كه ممكن است فرد مستعد مبتلا به بیماری بشود و یا نشود.
۳) تجارب دوران كودكی :
برای رشد سالم یك فرد محبت و عشق متعادل ، راهنمایی مناسب ، تشویق و نظم وانظباط از ضروریات دوران كودكی اوست .
● انواع بیماریهای روانی
بیماریهای روانی انواع مختلف دارند. برخی بسیار شدید و ناتوان كننده و برخی خفیف و غیر قابل تشخیص هستند. با وجود اینكه در كتب معتبر روانپزشكی بیماریهای روانی به ۱۷ طبقه تقسیم شده اندولی بطور كلی بیماریهای روانی به چند دسته تقسیم می شوند.
۱) پسیكوزها ( نوع شدید روانی شامل جنون و.......)
۲) نوروزها ( نوع خفیف بیماریهای روانی شامل اضطراب و.......)
۳) بیماریهای روان تنی
۴) سایر اختلالات ( صرع ـ عقب ماندگی ذهنی ـ اعتیادـ زوال عقل پیری و.......)
● طبقات عمده بیماریهای روانی
▪ اختلالات دوران كودكی و نوجوانی
▪ دلیریوم ـ دمانس و اختلالات فراموشی
▪ اختلالات روانی ناشی از بیماریهای طب عمومی
▪ اختلالات وابسته به مواد
▪ اسیكیزوفرنیا و سایر اختلالات پسیكوتیك
▪ اختلالات خلقی
▪ اختلالات اضطرابی
▪ اختلالات شبه جسمی
▪ اختلالات ساختگی
▪ اختلالات تجزیه ای
▪ اختلالات جنسی
▪ اختلالات خوردن
▪ اختلالات خواب
▪ اختلالات كنترل تكانه
▪ اختلالات انطباقی
▪ اختلالات شخصیت
▪ اختلالات متفرقه
باید توجه كرد كه این بیماریها بسیار متنوع می بشاندو شاید بیش از ۳۰۰ نوع بیماری روانی وجود داشته باشد كه شدت و ضعف متفاوتی دارند. بعضی از آنها آنقدر خفیف می باشند كه حتی خود فرد ، اطرافیان و دیگران متوجه نمی شوند و بعضی از آنها شدیداً ویرانگر می باشد.
در پسیكوزها معمولاً قضاوت فرد مختل می شود. افكار ،اعتقادات نادرست بر روان او مستولی می شود شك و تردید سوء ظن بیمارگونه ترس از آسیب دیگران ،پرخاش ،رفتار خشن ،تحریك فیزیكی و فحاشی دیده می شود. این بیماران معمولاً به بیماری خود واقف نمی باشند.
در نوروزها اضطراب ،ترس ،تنش ،ناراحتی به فرد آسیب می رساند. افسردگی ، ناتوانی ، احساس گناه و......باعث افت كارائی فرد می شود این بیماران معمولاً به بیماری خود واقف می باشند.
در بیماریهای روان تنی بیماریهای جسمی مزمن و مقاوم به درمان با استرسها و فشارهای روانی شروع و دوام می یابند.

وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!