جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Friday, 27 April, 2018

جوانان و انس با قرآن


جوانان و انس با قرآن
از آن جا که مسئله ایجاد رابطه تنگاتنگ با قرآن کریم، وظیفه فرد فرد مسلمین است، معصومین (علیهم ‏السلام) بر این مسئله تکیه فراوانی کرده‌اند و از تمام طبقات مردم، بخصوص جوانان خواسته‌اند تا با ‏قرآن کریم انس بیشتری داشته باشند و از معارف ناب و انسان ساز کتاب آسمانی بهره بیشتری ببرند؛ ‏چرا که جوانان هر چه به قرآن نزدیک شوند صفا و معنویت خاصی در آنها جلوه گر خواهد شد و به همان ‏نسبت از انحرافات و فساد اخلاق به دور خواهند بود. ‏
تعجب این جا است با این که خداوند قرآن را مایه هدایت مومنان، شفای سینه‌ها و بیان هر چیز ‏می‌داند، اما برخی آنقدر با قرآن بیگانه‌اند که حتی از عهده روخوانی آن نیز برنمی‌آیند: در حالی که ‏یکی از سفارش‌های امیرمومنان (علیه السلام) به فرزندانش که بیش‌تر آن‌ها در هنگام شهادت آن ‏حضرت، از طبقه جوان بودند عمل به قرآن بود حضرت در ضمن سفارش‌های خود فرمود: «خدا را به یاد ‏شما می‌آورم؛ خدا را به یاد شما می‌آورم، در خصوص قرآن! مبادا اجازه دهید که دشمن در عمل به آن ‏بر شما پیشی گیرد»(۱) ‏
و امام زین العابدین (علیه السلام) درباره این بهترین مونس جوانان فرمود: «اگر تمام اهل مشرق و ‏مغرب از دنیا بروند هرگز از تنهایی وحشت نمی‌کنم هنگامی که قرآن همراه من باشد».(۲)
راستی که قرآن سرمایه‌ای جاودانه است که هرگز از بین رفتنی نیست و بنا به گفته امامان (علیه ‏السلام) کسی که از رهنمودهای قرآن استفاده می‌کند، زیبنده نیست دیگری را از خود داراتر بداند اگر ‏چه مالک تمام دنیا باشد.(۳)
این جاست که جوان باید با توجه به تذکرات و رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) اهمیت بیشتری ‏به قرآن دهد و برای خود برنامه ریزی کند تا هر چه بهتر از این کتاب الهی بهره گیرد.
قرآن در روز قیامت ‏می‌آید و جوانی را که تلاوت قرآن کرده، با خود می‌آورد و عرضه می‌دارد: بارالها این جوان در راه تلاوت ‏من، خود را به زحمت انداخت حال پاداش او را مرحمت فرما
اینک برای آگاهی بیشتر از میزان تاثیر عمل به قرآن کریم در دنیا و آخرت، به چند نکته از چند حدیث ‏بسنده می‌کنیم:
۱) پیش گیری از عذاب
گاهی بشر آن قدر گناه می‌کند که بدون استثنا مستوجب عذاب خدا می‌شود اما در درون همان جامعه ‏و انسان‌های عصیانگر، معصومانی پیدا می‌شوند که به وسیله فراگیری قرآن مجید باعث رفع عذاب ‏می‌شوند. امیرمومنان (علیه السلام) فرموده است: «هنگامی که مردم گناه می‌کنند خداوند تصمیم ‏می‌گیرد تمام اهل زمین را بدون استثنا عذاب کند، اما هرگاه ببیند جوانان به سوی مساجد گام بر ‏می‌دارند و نونهالان به سوی تعلیم قرآن می‌شتابند رحمت خدا بر خشم او پیشی گرفته، عذاب را به ‏تاخیر می‌اندازد».(۴)
۲) اثر خواندن قرآن در جوانی
امام صادق (علیه السلام ) فرمود: «هر که در حال جوانی قرآن بخواند و با ایمان هم باشد، قرآن با ‏گوشت و خونش بیامیزد، و خدای بلند مرتبه، او را با فرشتگان پیغام برنده و نیک رفتارش رفیق کند و ‏قرآن برای او در روز قیامت، پرده و مانعی از آتش باشد و گوید: پروردگارا، هر کارگری به مزد خویشتن ‏رسیده، جز کارگر من؛ پس گرامی‌ترین عطای خود را به او برسان و آنگاه است که خدای عزیز و جبار دو ‏جامه از جامه‌های بهشتی به او بپوشاند و بر سرش تاج کرامت نهاده شود سپس به قرآن گفته شود: ‏آیا ما تو را درباره این شخص خشنود کردیم؟ قرآن گوید: بار پروردگار من برتر از این را درباره او میل ‏داشتم پس امان نامه از دوزخ را به دست راستش دهند و فرمان جاویدان ماندن در بهشت را در دست ‏چپش گذارند و وارد بهشت گردد پس ‍ به او گفته شود: قرآن را بخوان و یک درجه بالا برو آن گاه به قرآن ‏گویند: آیا آن چه تو خواستی به او رسانیدیم و تو را خشنود کردیم؟ گوید آری» ‏
اگر تمام اهل مشرق و ‏مغرب از دنیا بروند هرگز از تنهایی وحشت نمی‌کنم هنگامی که قرآن همراه من باشد
حضرت فرمود: «هر کس قرآن را بسیار بخواند و با این که حفظ آن بر او دشوار است، آن را به ذهن ‏خویش بسپارد، خدای بلند مرتبه دوبار پاداش آن را به او می‌دهد».(۵)
۳) بشارتی بزرگ
امام حسن عسکری (علیه السلام ) در ذیل آیه: “و بشری للمومنین “ می‌فرماید: «قرآن در روز قیامت ‏می‌آید و جوانی را که تلاوت قرآن کرده، با خود می‌آورد و عرضه می‌دارد: بارالها این جوان در راه تلاوت ‏من، خود را به زحمت انداخت حال پاداش او را مرحمت فرما خداوند می‌فرماید: رحمت و بهشت ‏جاویدان را بی دریغ در اختیار او می‌گذارم و با همسران بهشتی خواهد بود و بر اندام والدین او، ‏جامه‌های بهشتی بپوشانند و تاج کرامت نیز بر سر نهند که خود از آن همه فضل الهی تعجب کنان ‏می‌گویند: خداوندا این همه پاداش از چیست؟ خطاب می‌رسد برای آن است که شما قرآن را به ‏فرزندانتان تعلیم نمودید و اسلام را به او شناساندید و دوستی خاندان رسالت را در قلب او کاشتید».(۶)‏

‏۱- نهج البلاغه تحقیق دکتر صبحی صالح، ص ۴۲۱، شماره ۴۷
‏۲- کافی، ج ۲ ص ۴۴۰.
‏۳- بحارالانوار، ج ۹۲، ص ۱۹۲.
‏۴- قرآن در احادیث اسلامی، ص ۳۵
‏۵- اصول کافی، ترجمه ی مصطفوی، ج ۱، ص ۴۰۵: بحارالانوار، ج ۷ ص ۳۰۵
‏۶- مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۹۰.‏
جوان از منظر معصومان‎-‎محمد جواد مروجی طبسی

منبع : تبیان

مطالب مرتبط

تفسیر سوره همزه

تفسیر سوره همزه
● نزول سوره‌ همزه‌
سوره‌ همزه‌ با یكصد و سی‌ و سه‌ كلمه‌ و نه‌ آیه‌سی‌ و دومین‌ سوره‌ قرآن‌ در نزول‌ و یكصد وچهارمین‌ سوره‌ در تدوین‌ قرآن‌ است‌ كه‌ در شهرمكه‌ بر وجود مقدس‌ پیامبر اسلام‌ (ص‌) نازل‌ شده‌است‌. روزی‌ «اخنس‌ بن‌ شریق‌ ثقفی‌» غیبت‌حضرت‌ رسول‌ (ص‌) را در حضور «ولیدبن‌ مغیره‌»و «ولید» می‌كرد و آن‌ را با خشنودی‌ و راحتی‌غیبتها را می‌شنیدند كه‌ ناگهان‌ حضرت‌ رسول‌ (ص‌)بر آنان‌ گذشت‌ و آنها با دست‌ و چشم‌ بر حضرت‌ایشان‌ طعنه‌ می‌زدنند و بر این‌ تمسخر و تحقیرشادمان‌ بودند و به‌خاطر همین‌ بی‌ادبی‌ خداوندسوره‌ همزه‌ را در شهر مكه‌ نازل‌ فرمودند.
● تهدید الهی‌
وای‌ بر هر غیبت‌ كننده‌ وطعنه‌ زننده‌. «همزه‌»وزن‌ مبالغه‌ است‌ در اصل‌ این‌ لغت‌ به‌ معنای‌شكستن‌ است‌. شخص‌ غیبت‌ كننده‌، شخص‌ غایب‌را با حرف‌ها و نیشهای‌ كلامش‌ می‌شكند و همزه‌ به‌كسی‌ گفته‌ می‌شود كه‌ در پشت‌ سر غیبت‌ می‌كند و«لمزه‌» به‌ كسی‌ گفته‌ می‌شود كه‌ در پیش‌ روعیب‌جویی‌ و با چشم‌ و سر و ابرو اشاره‌ و تحقیر وتوهین‌ كند و خداوند با لحن‌ تهدید ولیدبن‌ مغیره‌و اخنس‌ را مورد عتاب‌ و ملامت‌ قرار داد.
● تفكر باطل‌ كفار
كافر عیب‌جوی‌، كسی‌ است‌ كه‌ مالی‌ راجمع‌آوری‌ كرد و آن‌ را به‌ حساب‌ خود می‌شماردو چنین‌ می‌پندارد كه‌ مال‌ و دارائی‌ او موجب‌خلود و جاودانگی‌اش‌ در دنیا می‌شود. در خبرآمده‌ كه‌ اخنس‌ از كفار متمكن‌ شهر مكه‌ بود كه‌چهار هزار دینار سرخ‌ داشت‌ و چنان‌ به‌ دینارهای‌خود حریص‌ بود كه‌ لحظه‌ای‌ از آنها جدا نمی‌شدو همواره‌ بر این‌ گمان‌ باطل‌ بود كه‌ با این‌ دارایی‌عظیم‌ هرگز به‌ سوی‌ فنا و نابودی‌ نمی‌رود.
● خبر خداوند از جهنم‌
هرگز این‌ طور نیست‌ كه‌ كافران‌ می‌پندارند باكثرت‌ مال‌، خلود در دنیا دارند، بلكه‌ به‌طور قطع‌در آتش‌ جهنم‌ حطمه‌ افكنده‌ می‌شود. «حطمه‌»از ماده‌ حطم‌ به‌ معنای‌ مالیدن‌ و خرد كردن‌ است‌كه‌ در اینجا مقصود، دركات‌ دوزخ‌ است‌ كه‌ انسان‌گناهكار را در خود خرد می‌كند و خداوند درباره‌حطمه‌ می‌فرماید: «شما را چه‌ دانا گردانید تابدانی‌ حطمه‌ چیست‌؟»
آتش‌ برافروخته‌ خداوند است‌، آتشی‌ كه‌ برقلب‌ها چیره‌ و مستولی‌ شود، كنایه‌ از آنكه‌ تااعماق‌ وجود انسان‌ را بسوزاند. به‌درستیكه‌ آن‌آتش‌ بر كافران‌ بسته‌ می‌شود و به‌صورت‌ستون‌های‌ كشیده‌ شده‌ است‌ كه‌ جایگاه‌ و محل‌استقرار كافران‌ است‌.
● موحدان‌ گناهكار در جهنم‌
«عیاشی‌» با اسناد خود امام‌ صادق‌ (ع‌) نقل‌فرمودند كه‌ موحدان‌ خداپرست‌، اما گناهكار ومعصیت‌ پیشه‌ نیز به‌ جهنم‌ می‌روند و كافران‌ ومشركان‌ از روی‌ تحقیر و تمسخر به‌ آنان‌ می‌گویند:«شما كه‌ توحید را متعقد بودید چرا اكنون‌ درجهنم‌ هستید؟ پس‌ معلوم‌ می‌شود كه‌ توحید برای‌شما فایده‌ای‌ نداشته‌ است‌ و عذاب‌ دوزخ‌ را ازشما دفع‌ نكرده‌ است‌ و كفر ما و توحید شما یكسان‌بود».
حق‌تعالی‌ این‌ سرزنش‌ را برای‌ موحدان‌گناهكار خود نپسندد و ملائكه‌ را امر فرماید تاشفاعت‌ آنان‌ كنند پس‌ فرشتگان‌ شماری‌ را به‌ امرالهی‌ شفاعت‌ كنند و بعد از آن‌ خداوند به‌ انبیا امرفرماید تا گناهكاران‌ امت‌ خود را شفاعت‌ كنند وانبیا نیز چنین‌ كنند و جمعی‌ دیگر از جهنم‌ آزادمی‌شوند سپس‌ به‌ مومنان‌ بهشتی‌ خطاب‌ می‌رسدكه‌ عاصیان‌ اهل‌ توحید را شفاعت‌ كنید آنان‌ نیزجمعی‌ دیگر را شفاعت‌ كنند تا آنكه‌ در پایان‌ ذات‌خداوند فرماید: «انا ارحم‌الراحمین‌ اخوجوابرحمتی‌» من‌ ارحم‌الراحمین‌ هستم‌ به‌ رحمت‌ من‌از جهنم‌ خارج‌ شوید. در این‌ لحظه‌ تمام‌ موحدان‌واقعی‌ اما معصیت‌ كار از آتش‌ دوزخ‌ خارج‌می‌شوند و بعد، از ستون‌ها آتش‌ سوزان‌ كشیده‌شود و درهای‌ آتشین‌ بر كفار بسته‌ شود و به‌خداقسم‌ كه‌ كفار در میان‌ آتش‌ برای‌ همیشه‌ باقی‌ بمانندو هرگز از آن‌ رهایی‌ نیابند.
● ثواب‌ خواندن‌ سوره‌ همزه‌
«ابی‌بن‌ كعب‌» از پیامبر اسلام‌ (ص‌) روایت‌كردند كه‌ هركس‌ این‌ سوره‌ را بخواند حق‌تعالی‌ به‌عدد هر كسی‌ كه‌ پیامبر و اصحابش‌ را مسخره‌كرده‌، ده‌ حسنه‌ برای‌ او بنویسند و «ابا بعید» ازامام‌ صادق‌ نقل‌ كرده‌ است‌ هركس‌ این‌ سوره‌ را درفرائض‌ بخواند فقر از او زایل‌ می‌شود و روزی‌وی‌، فراخ‌ می‌شود و از مرگ‌ بد در امان‌ خواهدبود.

وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!