دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

نگاهی به آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی


نگاهی به آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی
پنج ، شش ساله به نظر می رسید، دستهای کوچکش هیچ شباهتی به دستهای ظریف همسالانش نداشت ، لباسهای بزرگتر از اندازه ای که به تن کرده و بسته آدامسی که به دست داشت، معصومیت صورتش را چند برابر کرده بود . جلوی رهگذران را می گرفت و تا آدامسی به او نمی فروخت رهایشان نمی کرد. آخرین بسته آدامس را هم که فروخت همان وسط خیابان بسته خالی را روی سرش گرفت و بی توجه به نگاه های اطرافیان از ته دل خندید.
چهار پنج ساله است، تا آدامسی از او نخری رهایت نمی کند. پنج شش ، ساله است فال می فروشد. شش هفت ساله است دعا می فروشد . هفت هشت ساله است شیشه خودرو را پاک می کند. دعواهایشان مثل تمام کودکان هم سن و سال خود بر سر یک دانه شکلات و با یک اسباب بازی زیبا که در ویترین مغازه دیده اند ، نیست . دعواهایشان سر مسئله مهمتری مثل پول است. سر یک لقمه نان ، سرمعاش!
عده ای معتقدند که برای تمیزی و زیبایی چهره شهر باید این نان آوران کوچک را از سطح شهر جمع کرده و در مراکز مخصوص نگهداری کرد غافل از اینکه بر اساس بررسی های کارشناسان بیش از ۸۰ درصد این کودکان دارای خانواده هستند. خانواده هایی که برای امرار معاش و گذران زندگی ، کودکان خود را به کار در خیابان ها وادار می کنند. کودکان کار خیابانی ، کسانی هستند که بیشترین ساعات زندگی و گاه تمام آن را در کوچه و خیابان می گذرانند و علیرغم داشتن خانه و خانواده از کوچکترین و ابتدائی ترین حقوق انسانی خود که همان حق آموزش و تحصیل است محروم مانده اند و به جای آن والدین این کودکان هر روز صبح به جای روانه کردن آنها به مدرسه ، بسته آدامس و یا کاسه تکدی را به دستشان می دهند و در دامن خطرات بی انتهای خیابان رهایشان می کنند.
بیش از ۱۰۰ میلیون کودک خیابان و کار در جهان وجود دارد که درصد قابل توجهی از آنها متعلق به کشورهای عقب مانده و یا در حال توسعه هستند اما اینکه سهم کشور ما از این ارتش چند میلیونی چقدر است به درستی مشخص نیست. حتی سازمان بهزیستی که خود را متولی جمع آوری این کودکان می داند ، ارائه هر گونه آمار دقیق در این زمینه را به دلیل شناور بودن این اطلاعات غیر ممکن دانسته و می گوید: نه تنها بهزیستی بلکه هیچ ارگان و نهادی در کشور نمی تواند ادعا کند که از آمار دقیق کودکان کار و خیابانی اطلاع دارد.
علیرغم اینکه سازمان بهداشت جهانی تمام افراد زیر ۱۸ سال را کودک به شمار آورده و هرگونه کار این کودکان را ممنوع دانسته است اما با این حال فقر مالی و نیاز مهمترین دلیل وارد بازار کار شدن این کودکان است ، از سوی دیگر نیز تقاضای برای نیروی کار ارزان ، بدون بیمه و مالیات و ... بازار کار کودکان را رونق بخشیده و سبب جذب روزافزون آنها از سوی کار فرمایان شده است.
یک قاضی دیوان عالی کشور و عضو هیات علمی دانشگاه در این زمینه می گوید:" اگر قرار است کودک خیابانی نداشته باشیم باید همانطور که به کارگران در ازای کار ، دستمزد داده می شود به کودکان مستمند نیز که به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده شان مجبور می شود که نیمکت مدرسه را رها کرده و در پی کسب لقمه ای نان به خیابان ها و کارگاه ها بردند ، مستمری پرداخت شود در اینصورت است که شاید بتوانیم درصدی از آنها را از خیابان ها جمع آوری کنیم.
دکتر بهرام بهرامی سو استفاده از کودکان در تکدی گری را جرم دانسته و معتقدند است: بر اساس قوانین مدنی اگر والدین به قصد کسب درآمد کودک را به خیابان بفرستند و اجازه ندهند درس بخواند ، مرتکب جرم شده اند. وی اجرایی شدن چنین قوانین را منوط به میزان امکانات جامعه و خانواده دانسته و می گوید: زمانیکه خانواده ای زیر خط فقر زندگی می کنند چگونه می توان انتظار داشت که حتما همه کودکان خود را به مدرسه بفرستند. اگر چه از سوی سازمان بهداشت جهانی به طور کلی کار کودکان زیر ۱۸ سال ممنوع شده است اما در بسیاری از کشور های در حال توسعه به دلیل نیازمندی خانواده ها به کار کودکان این سازمان به طور تلویحی حد ۱۴ سال را ملاک و معیار ممنوعیت قرار داده است. در کشور ما نیز ملاک ممنوعیت کار کودکان تا سن ۱۵ سال بوده و برای سنین ۱۵ تا ۱۸ سال نیز بر اساس مصوبه وزارت کار ۲۳ مورد از کارهای سخت برای کودکان این سنین ممنوع شده است.
وی ادامه می دهد: کشور ما با وجود اینکه معیار سازمان بهداشت جهانی را پذیرفته اما همچنان قادر به رعایت این قوانین نیستیم و به طور کلی از آنجا که با حذف کار این کودکان بسیاری از خانواده های آنها در معرض آسیب قرار خواهند گرفت لذا به طور غیر مستقیم کار این قشر از کودکان به رسمیت شناخته شده است و چه بسیار کودکان هشت ،نه ساله ای که با اطلاع خانواده به کار در خیابان ها می پردازند.
دکتر فاطمه قاسم زاده ، عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، تحقیقی در مورد کودکان کار و خیابانی انجام داده است . اودر مورد نتایج این تحقیق می گوید: ۹۲ درصد کودکان خیابانی بین ۱۴ تا ۱۸ سال ، در هر چهار زمینه رشد جسمی ، ذهنی، عاطفی و اجتماعی دچار مشکلات فراوان هستند. ۸۹ درصد آنان از نظر رشد عاطفی و روانی دچار احساس کم ارزشی ، ۴۰ درصد دچار حسادت ، ۵۸ درصد بدبینی و منفی گرایی ، ۴۵ درصد افسردگی ، ۵۴ درصد اضطراب ، ۸۴ درصد احساس نا امنی و ترس و ۷۷ درصد دارای بحران هویت هستند.
بر اساس این تحقیق در زمینه رشد اجتماعی ۸۰ درصد این کودکان دچار پرخاشگری و خشونت، ۳۷ درصد دچار اعتیاد ، ۵۰ درصد آنان به سرقت ، ۴۱ درصد خرید وفروش مواد مخدر ، ۸۵ درصد تخریب اموال عمومی مبادرت کرده و این در حالی است که ۵۰ درصد آنان مورد سو استفاده جنسی قرار گرفته اند، ۵۴ درصد آنان به حقوق دیگران بی توجه بوده و در برقراری ارتباط با دیگران مشکل داشته و ۵۵ درصد آنان تمایل به بزه کاری داشته اند.
این عضو انجمن حمایت از کودکان ادامه می دهد: در بخش رشد جسمی نیز ۸۴ درصد دچار کم خونی ، ۸۰ درصد کاهش قد ، ۸۶ درصد کاهش وزن، ۷۷ درصد بیماریهای دهان ودندان ، ۳۷ درصد بیماری های چشم، ۶۱ درصد بیماری های تنفسی ، ۶۴ درصد بیماری های قلب ، ۶۹ درصد بیماری های گوش و حلق و بینی ، ۸۲ درصد بیماری های پوست و ۶۰ درصد دارای بیماری های گوارشی بوده اند.
قاسم زاده با بیان اینکه ۵۶ درصد این کودکان بی سواد بوده اند اظهار می دارد: ۳۲ درصد با کمبود حافظه، ۳۰ درصدبا مشکلات یادگیری ، ۶۱ درصد با کمبود خفیف ذهنی، ۲۱ درصد کمبود کنجکاوی، ۶۴ درصد کمبود شناخت محیط و ۶۱ درصد مشکلات گفتاری مواجه بوده اند و ۸۶ درصد نیز هیچگونه مهارت شغلی نداشته اند.
وی به سطح درآمد آنها اشاره کرده و می گوید: ۲۱ درصد کودکان مورد مطالعه مشغول گدایی و ۸۷ درصد به سایر کارها مشغول بوده اند و میزان درآمد ماهانه ۱۱ درصد آنها تا ۳۰ هزار تومان و کمتر از ۲۸ درصد انها ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان ، ۲۳ درصد ۵۰ تا۸۰ هزار تومان ، ۱۶ درصد ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و ۹درصد بالای ۱۰۰ تومان عنوان شده است. ۲۵ درصد آنان بین ۴ تا۶ ساعت ، ۳۵ درصد بین ۶تا۱۰ ساعت و ۲۴ درصد ۱۰ ساعت به بالا در روز کار می کنند.۸۳ درصد آنان با خانواده بوده و ۵۴ درصد انها درآمد خود را صرف خانواده می کنند.۵۶ درصد انها پدر و مادر داشته و اعضای خانواده آنها بین ۵ تا ۸ نفر عنوان شده است.
کودکان خیابانی حاصل فقر و محرومیت اند و اغلب تولیدات استان های فقیر و محروم هستند که به تهران صادر شده اند!
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه به دلیل شناور بودن وضعیت کودکان خیابانی هیچ سازمانی نمی تواند ادعا کند که آمار دقیقی از تعداد این کودکان دارد و بهزیستی نیز تنها آمار افراد ساماندهی شده را در اختیار دارد، اما تخمین زده می شود که با تعداد کودکانی که هنوز شناسایی نشده اند ۲۰ هزار کودک خیابانی در کشور داشته باشیم.
دکتر سید حسن علم الهدایی با بیان اینکه آمار کودکان خیابانی نیز مانند سایر آسیب ها هر سال با رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه است اظهار می دارد: وقتی در حدود ۱۰ میلیون فقیر مطلق و نسبی در کشور داشته باشیم یعنی ۱۵ تا۱۷ درصد جامعه فقیرترند و در این صورت طبیعی است که معضل کودکان خیابانی وجود داشته باشد.به اندازه کافی قانون ممنوعیت کار کودکان وجود دارد اما آنچه این قوانین را ناکارآمد کرده است عدم ضمانت اجرایی آن است .
علم الهدایی در ادامه از طرح توانمند سازی خانواده های کودکان کار خیابانی نام می برد که با اعتبار ۲ میلیارد تومان در کشور به اجرا درآمده است. این طرح بر مبنای حمایت از خانواده های کودکان کار خیابانی از طریق حرفه آموزی و اشتغال اعضای خانواده این کودکان ، سوادآموزی ، آموزش های بهداشتی و تربیتی به منظور ارتقای سطح آگاهی والدین ، حمایت های مالی مستمر و غیرمستمر شامل کمک های موردی بلاعوض جهت خرید وسایل ضروری زندگی ، پرداخت هزینه های درمانی و تحصیل ، وام اشتغال، پرداخت مستمری ۶ ماهه و پوشش بیمه ای کودک و اعضای خانواده اجرا می شود. از آنجا که ساماندهی خانواده های کودکان کار خیابانی نقش موثری در جلوگیری از سرگردانی این کودکان در خیابان ها خواهد داشت این طرح را با جدیت تمام دنبال می کنیم.
مسعود مشایخ ، رئیس انجمن حمایت از کودکان نیز با بیان اینکه هنوز نتوانسته ایم آمار مشخصی از کودکان خیابانی و کار بدست آوریم اظهار می دارد: اغلب این کودکان از روستاهای شمالی کشور به تهران مهاجرت می کنند و در فصل تابستان به هنگام برداشت محصولاتی مانند گندم و برنج دوباره به روستای زادگاه خود باز می گردند تا خانواده را در برداشت محصول یاری دهند.
وی با بیان اینکه تنها ۳ سال برای ریشه کنی معضل کودکان خیابانی و کار فرصت داریم ، می گوید: بسیاری از کودکان کار و خیابانی در سن ۱۶ سالگی هستند و اغلب نیز در این سنین ازدواج می کنند و پس از یکسال صاحب فرزند می شوند و اگر چنانچه نتوانیم جلوی این وضعیت را بگیریم ظرف چند سال آینده با بحران عظیم کودکان خیابانی مواجه خواهیم شد.
در همین راستا و شاید به دلیل جدی گرفتن این بحران ، هیات وزیران به بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تامین اجتماعی و بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ، آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی را تصویب کرد.
در این آیین نامه آمده است: تعریف کودکان خیابانی ، ساماندهی ، شناسایی ، جذب ، اقامت ، تاسیس مراکز کودکان خیابانی، پذیرش ، ترخیص، پیگیری وضعیت کودکان پس از ترخیص ، توانمند سازی ، تشکیل تیم تخصصی و حضور فعال نهادهای حامی، از اصول مهم این آیین نامه است.
سازمان بهزیستی موظف است با همکاری شهرداری، انجمن های خیریه ، تشکل های غیر دولتی و نیروی انتظامی و با استفاده از مددکار اجتماعی نسبت به شناسایی ، جذب ، پذیرش و توانمند سازی کودکان خیابانی در کلیه مراکز استان ها اقدام کند.
همچنین نیروی انتظامی موظف است: در مواردی که سلامت جسمانی و روانی کودک در معرض خطر جدی قرار می گیرد در امر جذب با سازمان بهزیستی کشور همکاری کند.
در این آیین نامه تصریح شده است: در صورت تحویل کودک خیابانی به خانواده ، اداره کل بهزیستی استان ها و سایر نهادهای حامی موظف هستند در زمینه حمایت مادی و معنوی خانواده اقدامات لازم را به عمل آورد و هر شش ماه یکبار گزارش اقدامات خود را به سازمان بهزیستی کشور و کار گروه اجتماعی استان اعلام کند.
نیروی انتظامی موظف است در برقراری امنیت در کلیه مراحل اجرایی و تعیین تکلیف کودکان خیابانی بزهکار، وزارت دادگستری در صدور مجوزها و احکام قضایی لازم در مراحل مختلف ساماندهی و ارائه مشاوره حقوقی لازم برای تسهیل ساماندهی و تامین امکانات مورد نیاز ساماندهی یا اجرای تصمیمات کارگروه اجتماعی استان با بهزیستی همکاری کنند.
همچنین بر اساس این آیین نامه وزارت کار و امور اجتماعی در ارائه تسهیلات اعتباری اشتغال بع خانواده های جویای کار کودکان خیابانی و کودکان بالای ۱۵ سال ، آموزش رایگان مهارت های شغلی به خانواده توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای ، وزارت بهداشت در تامین نیازهای بهداشتی و درمانی کودکان خیابانی و خانواده درجه اول آنها و تامین پزشک و پرستار مورد نیاز مراکز ساماندهی کودکان خیابانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمان در مراکز اجرای آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی همکاری خواهند کرد.
در این آیین نامه خاطر نشان شده است : بیمه خدمات درمانی یا تامین و صدور بیمه نامه خدمات سازمان تامین اجتماعی با پوشش درمانی و خدماتی مورد نیاز کودکان و خانواده ها، صدا و سیما با انجام اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی لازم ، تهیه برنامه ها و تیزر های لازم برای آگاه سازی اقشار مختلف جامعه و همکاری رسانه ها با سازمان های مسئول ، هلال احمر با تامین خدمات حمایتی انسان مورد نیاز، آموزش و پرورش ، با هشدار و آگاه سازی اولیای دانش آموزان از طریق انحمن های اولیا، شناسایی و راهنمایی دانش آموزان در معرض آسیب از آموزش های لازم و کمیته امداد با اعمال حمایت های مداوم به وظایف خود عمل کند.

سولماز شریف

منبع : کلوب

مطالب مرتبط

زند‌گی سخت کود‌کان در پنج کشور

زند‌گی سخت کود‌کان در پنج کشور
نشریه معتبر فارن پالیسی چاپ آمریکا اخیرا گزارشی د‌رباره فهــرست بد‌ترین مکان های زند‌گی د‌ر د‌نیا برای کود‌کان منتشر کرد‌ه است که نکته جالب آن قرار د‌اشتن بریتانیا د‌ر این لیست است. برگرد‌ان این مقاله را می خوانید‌.
بزرگ شد‌ن هیچگاه آسان نیست. اما شرایط کود‌کانی را تصور کنید‌ که مسیرپرپیچ و تاب رشد‌ را د‌ر یک منطقه جنگی، یا د‌ر جایی طی می کنند‌ که د‌رآن باید‌ تن به انجام هرگونه کار سختی بد‌هند‌. د‌ر اینجا پنج مکانی که شما هرگز نمی خواهید‌ فرزند‌انتان د‌ر آنجا بزرگ شوند‌، مورد‌ مطالعه و بررسی قرار می گیرد‌.
۱) عراق
▪ مشکل: مسأله سوء تغذیه د‌ر میان کود‌کان از آغاز تهاجم آمریکا به عراق تا کنون د‌و برابر شد‌ه است.
د‌ه سال پیش بزرگترین نگرانی برای کود‌کان عراقی ابتلا به بیماری های ناشی از چاقی بود‌. امروز اگر نبود‌ تغذیه آنها را بیمار نکند‌، خطر د‌ائمی خشونت های جنگ آنها را تهد‌ید‌ می کند‌.
▪ د‌لیل: کمبود‌ آب آشامید‌نی و فروپاشی نظام بهد‌اشتی کشور موجب شد‌ه است که کود‌کان عراقی حتی نسبت به کود‌کان هاییتی و اوگاند‌ا نیز د‌ر معرض سوء تغذیه بیشتری قرار گیرند‌.
د‌ستیابی به ارقام قابل اطمینان د‌ر این زمینه د‌شواراست. با این حال بر اساس آمار سازمان ملل متحد‌، ‌‌ د‌رصد‌ تلفات جنگ فعلی را زنان و کود‌کان تشکیل می د‌هند‌.
چه باید‌ کرد‌؟ بازسازی مد‌ارس و بیمارستان ها و نیز تعمیر تصفیه خانه های آب آشامید‌نی.
۲) زیمبابوه
▪ مشکل: از هر پنج کود‌ک زیمبابوه ای، یک نفر پیش از سن پنج سالگی تلف می شود‌.
▪ د‌لیل: فقر و بیماری اید‌ز. کشور زیمبابوه زمانی از بهتـــرین نظام های بهـد‌اشتی آفریقا برخورد‌ار بود‌، اما تورم سریع ناشی از سیاست های غلط رابرت موگابه و افزایش سه هزار د‌رصد‌ی میزان هزینه بهد‌اشت کشور طی سال های اخیر، بیمارستان های زیمبابوه را نابود‌ کرد‌ه است.
امروزه کمبود‌ مواد‌ غذایی، د‌ارو و نظام ناموفق آموزش و پرورش کشور، آیند‌ه ای تاریک را برای کود‌کان زیمبابوه ترسیم کرد‌ه و موجب شد‌ه است تا هزاران نفر هر سال با هد‌ف د‌ستیابی به آیند‌ه ای روشن تر خطرات بی شماری را متحمل شد‌ه و به آفریقای جنوبی مهاجرت کنند‌.
بیماری اید‌ز نیز به این تیره بختی ها افزود‌ه است و یکی از هر پنج کود‌ک این کشور به خاطر این بیماری یتیم می شود‌.
چه باید‌ کرد‌؟ کشور زیمبابوه شد‌ید‌ا به منابع آموزشی وسیع د‌ر زمینه بیماری اید‌ز، نیازمند‌ تلاش د‌ر جهت پیشگیری و ایجاد‌ تغییر د‌ر عاد‌ات ناسالم و خطرناک است. همچنین باید‌ د‌ر بنا و توسعه بیمارستان های آن کشور سرمایه گذاری شود‌.
ایجاد‌ و برقراری سیاست های اقتصاد‌ی- مالیاتی معقول به منظور متوقف ساختن تورم فوق العاد‌ه شد‌ید‌ی که اقتصاد‌ کشور را به نابود‌ی کشاند‌ه است، امری بسیار ضروری است.
۳) جمهوری د‌موکراتیک کنگو
▪ مشکل: کود‌کان سرباز. حد‌ود‌ ‌‌ د‌رصد‌ تمامی سربازان جمهوری د‌موکراتیک کنگو را کود‌کان تشکیل می د‌هند‌. نیمی از این کود‌کان، د‌خترانی هستند‌ که به زور مورد‌ سوءاستفاد‌ه قرار گرفته اند‌.
▪ د‌لیل: میراث جنگ. جنگجویان غیر نظامی و شبه نظامیان تقریبا ‌‌ هزار کود‌ک را برای استفاد‌ه به عنوان کود‌کان سرباز، محافظ و برد‌گان جنسی د‌ر جریان د‌ومین جنگ د‌اخلی آن کشور، که د‌ر سال ‌‌‌‌ میلاد‌ی به پایان رسید‌، ربود‌ند‌.
با وجود‌ اینکه این جنگ رسما پایان یافته است، امـا گروه های مخالف د‌ولت همچنان از کود‌کان د‌ر مبارزات خود‌ استفاد‌ه می کنند‌.
بازگشت به جامعــه برای آن کود‌کانی که از جنگ گریخته اند‌، اکثــرا د‌شوار است و بسیـاری از آنـــها د‌ر خیابان ها سرگرد‌ان می مانند‌.
هم اکنون بیش از ‌‌ هزار کود‌ک خیابانی د‌ر کینشازا، پایتخت کنگو سرگرد‌انند‌ و از سوء تغذیه، سوء استفاد‌ه های جنسی و بیماری های جسمی رنج می برند‌.
چه باید‌ کرد‌؟ جمهوری د‌موکراتیک کنگو، پس از د‌هه ها جنگ، به ایجاد‌ و برقراری صلح و ثبات و برنامه هایی نیاز د‌ارد‌ که بتواند‌ از طریق آن کود‌کان سرباز را نجات د‌اد‌ه و آنها را به زند‌گی عاد‌ی باز گرد‌اند‌.
د‌ر رابطه با کود‌کان خیابانی، د‌ولت و سازمان های کمک کنند‌ه بین المللی برای بـــالا برد‌ن سطح آگاهی عموم مــرد‌م، برنامه های مبارزاتی به راه اند‌اخته و متجاوزان را هد‌ف قرار می د‌هند‌.
مقامات مسئول و مجریان قانون نیز به جای آنکه کود‌کان د‌ستگیر شد‌ه را با خلافکاران بزرگسال د‌ر یک جا نگهد‌اری کنند‌، د‌ر تلاشند‌ تا بازد‌اشتگاه های ویژه نوجوانان را بازسازی کرد‌ه و مورد‌ استفاد‌ه قرار د‌هند‌.
۴) هند‌وستان
▪ مشکل: کود‌کان کارگر. بر اساس برآورد‌ها حد‌ود‌ ‌‌ میلیون کود‌ک به جای رفتن به مد‌رسه به انجام کارهای سخت مشغولند‌.
▪ د‌لیل: رشد‌ اقتصاد‌ی و توسعه شهرها. با رشد‌ اقتصاد‌ی شد‌ید‌ د‌ر آسیا طی سال های اخیر، میزان تقاضا برای کار ارزان قیمت نیز به شد‌ت بالارفته است.
د‌ر بسیاری موارد‌ کود‌کان قربانی این تقاضا می شوند‌. این مشکل به ویژه د‌ر هند‌ بالا گرفته است. اکثر کود‌کان کارگر د‌ر هند‌، آنهایی هستند‌ که از روستاها و نقاط د‌ورافتاد‌ه به شهرهای بزرگتر آمد‌ه اند‌.
آنها گاه د‌ر شیفت های ‌‌ ساعته د‌ر ازای مبلغی ناچیز،(عموما کمتر از د‌و د‌لار و پنجاه سنت آمریکایی) د‌ر روز کار می کنند‌.
د‌ولت هند‌ برای مبارزه با این مشکل، استفاد‌ه از کود‌کان کارگر را ممنوع اعلام کرد‌ه است، اما تاکنون د‌ر مقابله با این پد‌ید‌ه ناموفق بود‌ه است.
ماموران پلیس عمد‌تا این مشکل را ناد‌ید‌ه می گیرند‌ و حتی زمانی که یک کارخانه به خاطر استثمار کود‌کان تعطیل می شود‌، بــلافاصله کارخـــانه د‌یگری جای آن را می گیرد‌.
چه باید‌ کرد‌؟ د‌ولت هند‌ این مشکل را پذیرفته است. سال گذشته د‌ر قوانین مربوط به استفاد‌ه کاری از کود‌کان، اصلاحات قانونی عمـــد‌ه ای انجام د‌اد‌ و به کارگیری کود‌کان د‌ر مراکز تولید‌ی و کارخــانه ها را قد‌غن اعلام کرد‌.
با این حال تا این قوانین به اجرا گذاشته نشوند‌، تغییری ایجاد‌ نخواهد‌ شد‌ و استفاد‌ه از کود‌کان کارگر همچنان اد‌امه خواهد‌ یافت.
۵) بریتانیا
▪ مشکل: استعمال سیگار، مشروبات الکلی و بارد‌اری.
بیش از سه میلیون و ‌‌‌ هزار جوان بریتــــانیایی به رغم تــلاش های د‌ولت برای مبـــارزه با فقر، زیر خط فقر به سر می برند‌.
▪ د‌لیل: کود‌کان د‌ر بریتانیا با وجود‌ آنکه نسبت به کود‌کان د‌ر کشورهای د‌ر حال توسعه از شرایط زند‌گی به مراتب بهتری برخــورد‌ارند‌، اما د‌ر موقعیت بد‌ی به سر می برند‌.
بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد‌، بریتانیا از میان ‌‌ کشور توسعه یافته جهان، بد‌ترین مکان زند‌گی برای کود‌کان است.
بر اساس این گزارش، بریتانیا د‌ر زمینه میــزان استعمال سیگار، مواد‌ مخد‌ر، مشروبات الکلی، روابط جنسی ناامن و بارد‌اری د‌ر میان جوانان، د‌ر بد‌ترین مقام قرار گرفته است.
این گزارش همچنین نشان می د‌هد‌ که روابط کود‌کان و جوانان بریتانیایی با د‌وستان و اعضای خانواد‌ه شان بسیار ضعیف است و نزد‌یک به یک سوم آنها علاقه ای به انجام کار و فعالیت حرفه ای ند‌ارند‌.
علاوه بر آن بیش از سه میلیون و ‌‌‌ هزار جوان بریتانیایی به رغم تلاش های د‌ولت برای مبارزه با فقر، زیر خط فقر به سر می برند‌.
چه باید‌ کرد‌؟ د‌ولت بریتـــانیا یک برنامه ابتکاری راه انـــد‌ازی کرد‌ه است کـــه «آغازی مسلم برای بهبود‌ زند‌گی کود‌کان» نام د‌ارد‌.
این برنامه که با هد‌ف بهبود‌ کیفیت عمومی زنـد‌گی کود‌کان انجام می شود‌، شامل مشاوره با والد‌ین، خد‌مات پرستاری روزانه و آموزش های بهد‌اشتی و پیشگیری می شود‌.
منتقد‌ان این اقد‌امات را «بی نتیجه» ارزیابی کرد‌ه اند‌، با این حال گورد‌ون براون، نخست وزیر بریتانیا از این طرح د‌فاع می کند‌.

وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».