پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ / Thursday, 21 February, 2019

تلفن اینترنتی (VOIP) چیست؟


تلفن اینترنتی (VOIP) چیست؟
شبکه‌های مخابراتی به‌عنوان جزء جدائی‌ناپذیر زندگی امروز بیشترین سهم را در تبادل اطلاعات و اخبار بر عهده دارند. این فن‌آوری که قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد، صورت پیشرفته‌تری به خود گرفته و خود را با نیازهای جدید تطبیق داده تا به‌صورت امروزی درآمده است.
امروزه انتقال تماس، کنفرانس‌های تلفنی، نمایشگر شماره تلفنی و ... همه و همه سرویس‌هائی هستند که از سوی مراکز مخابراتی و بر پایه شبکه‌های مخابراتی ارائه می‌شوند. با وجود این، هنوز مشکلات حل نشده بسیاری در شبکه‌های مخابراتی موجود است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. مواردی نظیر هزینه بالای نگهداری این شبکه‌ها، ارائه دشوار سرویس‌های جدید، هزینه بالای نصب و راه‌اندازی و گسترش شبکه‌های مخابراتی و ناتوانی در ارائه خدمات خاص از این مشکلات هستند.
با مطرح شدن شبکه‌های کامپیوتری (به‌خصوص اینترنت) و امکان برقراری ارتباط به‌صورت سوئیچ بین بسته‌های داده (Packet Switching) ارسال داده بر روی این شبکه‌ها به‌صورت جدی مطرح شد که در تمامی موارد موفقیت‌آمیز بود. اگر زمانی دستگاه‌های نمابر و تلکس بر روی شبکه‌های مخابراتی سنتی، متن و تصویر را از جائی به جای دیگر منتقل می‌کردند، امروزه پست الکترونیکی و پیام‌های بین کامپیوتری این جایگاه را به‌دست آورده‌اند، به‌نحوی که صورت قدیمی ارسال اطلاعات را تحت شعاع خود قرار داده‌اند.
در جائی‌که اطلاعات منتقل شده بر روی شبکه‌های کامپیوتری شکل صوتی به خود بگیرند VOIP مطرح می‌شود. البته شایان ذکر است که برای داشتن یک ارتباط از نوع VOIP ضروری است بستر شبکه‌ای مطمئن برمبنای پروتکل IP وجود داشته باشد. حال با توجه به این‌که بزرگ‌ترین شبکه بر پایه IP شبکه اینترنت است، به‌طور معمول از این فن‌آوری به‌عنوان منتقل کننده صدا بر روی شبکه اینترنت یاد می‌شود.
● انواع مکالمات با استفاده از VOIP
با تفکیک کاربران نهائی گفت‌وگوهای صوتی به دو شکل دستگاه متصل به شبکه IP و دستگاه متصل به شبکه مخابراتی سنتی، سه نوع مکالمه را می‌توان متصور شد:
۱) ابزار VOIP با ابزار VOIP: طی این مکالمه دو وسیله که به شبکه مبتنی بر IP متصل هستند با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. (نمونه این حالت سرویس Point - Point مابین دفاتر نمایندگی می‌باشد.)
۲) ابزار VOIP با تلفن معمولی: در این نوع مکالمه وسیله متصل به پروتکل IP با دستگاه تلفنی که به شبکه مخابراتی سنتی متصل است ارتباط برقرار می‌کند. در این صورت یک دستگاه متصل به IP نقش واسط را در تبدیل اطلاعات از شبکه IP به شبکه مخابراتی سنتی به عهده دارد. (نمونه این حالت تماس سرویس فعلی ۵۰ می‌باشد.)
۳) تلفن سنتی با تلفن سنتی: این نوع مکالمه به‌طور معمول به دلیل مسافت بالای بین دو فرد برقرار کننده مکالمه و به‌منظور صرفه‌جوئی در هزینه گفت‌وگو شکل می‌گیرد. در این نوع ارتباط هر یک از دو تلفن توسط شبکه مخابراتی سنتی به یک دستگاه متصل به شبکه IP مرتبط می‌شوند و ارتباط VOIP بین این دو دستگاه کمکی شکل می‌گیرد. ارتباط تلفنی با استفاده از کارت‌های تلفن رایج در بازار از این نوع است. (نمونه این حالت سرویس فعلی ۸۰ و سرویس تماس بین‌المللی از منزل می‌باشد.)
با اندکی توجه به ۳ مورد بالا متوجه می‌شویم که موارد ۲ و ۳ مطرح شده در بالا با استفاده ترکیبی از شبکه مخابراتی سنتی و شبکه IP برقراری ارتباط صوتی را ممکن می‌سازند. انواع دیگر مکالمات VOIP نیز وجود دارد که بررسی آنها نیز به مقدماتی دارد که در حوصله این مقاله نمی‌گنجد.
● روند گسترش VOIP در جهان
امروزه VOIP و انتقال صوت بر پایه این فن‌آوری به‌صورت یک‌ تجارت بزرگ در آمده است که هم‌چنان روند رو به رشد بالائی دارد. مزیت اصلی این نوع مکالمات برای کاربران، هزینه پائین آن است که موجب ترجیح آن به شبکه‌های مخابراتی سنتی می‌شود. این تجارت از سه دیدگاه قابل بررسی است:
۱) فروش تجهیزات ساختاری: به‌منظور رسیدن به کارائی بالاتر و کیفیت بهتر صدا در مکالمات VOIP، نیاز به استفاده از تجهیزات ویژه‌ای در شبکه‌های مبتنی بر IP است. انواع مسیر دهنده (Router)های VOIP، سوئیچ‌های شبکه خاص این کاربرد و دروازه (Gateway)های ویژه و ... از این تجهیزات هستند.
۲) فروش گوشی‌های تلفنی جدید: برای پشتیبانی بهتر فن‌آوری VOIP گوشی‌های تلفنی خاصی ساخته شده‌اند که به‌طور مستقیم به شبکه مبتنی بر پایه IP (برای مثال اینترنت) متصل می‌شوند و می‌توانند اطلاعات را در قالب بسته‌های داده بر روی این شبکه منتقل کنند. (نمونه این گوشی‌ها در دفاتر نمایندگی شرکت نصب و در حال بهره‌برداری می‌باشد.)
۳) ارائه خدمات در قالب مراکز تلفنی نسل بعد: با وجود عدم وابستگی تکنولوژی VOIP به مراکز مخابراتی، به‌منظور ایجاد سهولت در برقراری ارتباط (برای مثال توزیع شماره تلفن به کاربران) و ارائه سرویس‌های مختلف مراکز تلفنی VOIP بر روی شبکه اینترنت شکل گرفته‌اند که پیش‌بینی می‌شود این مراکز در آینده به‌طور زیادی گسترش یابند.
● تهدیدهای VOIP برای صنایع ارتباطی سنتی
همواره با پدید آمدن یک فن‌آوری جدید در عرصه‌های گوناگون، فن‌آوری‌های قبل در معرض انحطاط قرار می‌گیرند. فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه چنین وضعیتی در آن بیش از سایر حوزه‌ها احساس می‌شود. با شکل‌گیری تکنولوژی VOIP حوزه‌های متنوعی از جمله مکالمات تلفنی معمولی، ارتباط از طریق نمابر و حتی استفاده از پست الکترونیکی دچار تهدید شده‌اند. در کشورهای مختلف دنیا به‌منظور جلوگیری از این ضررهای مالی و یا به‌منظور تطبیق با شرایط جدید تدابیر مختلفی اندیشیده شده است. برای مثال در کشورهائی مانند سوئد و یا برخی از ایالات متحده آمریکا، به‌طور کامل به این تکنولوژی روی آورده و VOIP به‌عنوان جایگزینی برای تلفن‌های سنتی در نظر گرفته شده است، در حالی‌که در برخی از کشورها از جمله پرتغال و امارات متحده عربی، به‌طور کامل این تکنولوژی ممنوع شده است.
مراکز VOIP نیز همانند مراکز مخابراتی سنتی می‌توانند شماره تلفنی را به‌صورت اختصاصی به یک کاربر اختصاص دهند. این شماره‌های تلفنی از طریق مراکز اینترنتی VOIP در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که مانند یک آدرس پست الکترونیکی به همراه یک کلمه عبور محافظت می‌شود. از طریق این شماره‌ کاربران می‌توانند به مرکز اینترنتی مزبور متصل شوند و IP دستگاه VOIP خود را به این مرکز اعلام کنند. در نتیجه کاربران دیگر توسط شماره تلفن خود به مرکز VOIP متصل می‌شوند و شماره‌ای که قصد تماس با آن دارند را در اختیار مرکز قرار داده و IP مقصد را دریافت می‌کنند و از طریق پروتکل IP یک تماس تلفنی را آغاز می‌کنند. از چنین شبکه‌هائی با عنوان شبکه‌های مخابراتی آینده یاد می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که به سرعت جایگزین شبکه‌های مخابراتی کنونی شوند. دلایل اصلی این جایگزینی برتری‌هائی است که شبکه‌های مخابراتی آینده به شبکه‌های مخابراتی کنونی دارند. در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
۱) هزینه بسیار پائین نگهداری شبکه‌های مخابراتی آینده نسبت به شبکه‌های مخابراتی کنونی و به دنبال آن، قیمت پائین خرید شماره و مکالمه تلفنی
۲) پشتیبانی کلیه امکانات مخابراتی کنونی و به علاوه ارائه خدمات جدید، با هزینه بسیار پائین و سهولت اجرائی بالا
۳) جابه‌جائی آسان شماره‌های تلفنی، به این‌ معنا که یک شماره تلفنی مانند یک آدرس پست الکترونیکی از هر نقطه‌ای از دنیا قابل دسترسی خواهد بود و می‌توان از طریق آن تماس گرفت و یا با آن ارتباط برقرار کرد.
۴) قابلیت برنامه‌نویسی بر روی گوشی‌های تلفنی همانند یک گوشی تلفن همراه و یا حتی پیشرفته‌تر از آن
● مقایسه شبکه‌های مخابراتی سنتی و آینده (برمبنای IP)
در ادامه دو نوع شبکه مخابراتی سنتی و آینده را از زوایای گوناگون مورد مقایسه قرار می‌دهیم:
۱) استاندارد برقرارکننده ارتباط در شبکه‌های تلفنی VOIP پروتکل‌ها و بسته‌های داده هستند (مانند شبکه‌های IP) در حالی‌که در شبکه‌های مخابراتی سنتی واسطه‌‌های ارتباطی استاندارد (سوئیچ‌ مدارهای درون شبکه) تعریف شده‌اند.
۲) با در نظر گرفتن ماهیت فن‌آوری VOIP و خصوصیات شبکه IP، متوجه خواهیم شد که این شبکه‌ها از پیچیدگی‌های داخلی بسیار کمتری نسبت به یک شبکه مخابراتی سنتی برخوردار هستند. همین امر سبب می‌شود که نگهداری این‌گونه شبکه‌ها بسیار آسان‌تر و کم هزینه‌تر باشد.
۳) در شبکه‌های مخابراتی، سرویس‌های مخابراتی درون شبکه مخابراتی (تجهیزات داخلی) مستقر می‌شوند، یعنی برای داشتن یک سرویس خاص باید مرکز مخابراتی پشتیبانی کننده آن سرویس باشد. به عبارت دیگر تجهیزات کاربر در این نوع سرویس‌ها چنان‌چه نیاز به دریافت خدمات خاصی باشد، تا زمانی‌که آن سرویس از طرف مرکز مخابرات ارائه نشود، امکان استفاده از آن وجود ندارد. برعکس، در شبکه‌های مخابراتی بر پایه پروتکل IP، سیستم‌های نهائی در صورتی که یک سرویس جدید را پشتیبانی کنند، می‌توانند با یکدیگر (بدون نیاز به تغییر در شبکه مخابراتی) و با استفاده از آن سرویس ارتباط برقرار کنند.
۴) دیگر ویژگی سیستم‌های مخابراتی مبتنی بر IP پویائی و تحول سریع آنهاست. این سیستم‌ها به‌عنوان زیر مجموعه‌ای از علم کامپیوتر و فن‌آوری دیجیتال مشمول قانون مور می‌شوند. به بیان دیگر باید حدود هر ۱۸ ماه منتظر پیشرفتی در ابعاد دو برابر سابق در این‌گونه سیستم‌ها باشیم، در حالی‌که شبکه‌های مخابراتی قدیمی مدت زیادی است که همان شکل سابق را حفظ کرده‌اند و به‌ندرت دستخوش تغییرات می‌شوند. نگاهی گذرا بر تاریخ تحولات شبکه‌های مخابراتی نشان می‌دهد که پس از حدود هر ۳۰ سال شاهد تحولاتی محسوس در آنها هستیم که در مقایسه با تحولات شبکه‌های مخابراتی آینده در عمل ناچیز است.
۵) سرعت برقراری ارتباط VOIP که به وسیله سوئیچ بسته‌های داده کار می‌کنند به مراتب سریع‌تر از برقراری ارتباط در شبکه‌های سوئیچ‌کننده مدار (شبکه‌های مخابراتی کنونی) است.
۶) در سیستم‌های مخابراتی آینده (VOIP) ارائه‌کنندگان خدمات مخابراتی در عمل نقش واضح و تعریف شده‌ای ندارند، زیرا ارکان اصلی برقراری ارتباط دو طرف مکالمه‌کننده هستند. پیش‌بینی می‌شود که مراکز مخابراتی آینده از طریق ارائه راهکارهای متنوع به‌منظور بهبود برقراری ارتباط فعالیت کنند که این خدمات ممکن است بین دو مرکز مخابراتی، به‌طور کامل متفاوت باشد.
● سرویس VOIP در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
با توجه به نرخ بالای هزینه‌های تلفن بین‌الملل و شناورهای دفتر مرکزی شرکت و هم‌چنین دفاتر نمایندگی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در اروپا (شامل آلمان، انگلیس، مالتا، ایتالیا و بلژیک)، آسیا (شامل چین، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور) و خاورمیانه و آفریقا (شامل دبی و لیبی) و با عنایت به تأکید رئیس محترم هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت مبنی بر لزوم اهتمام کلیه واحدهای شرکت در کاهش هزینه‌های جاری، شرکت خدمات ماشینی پیرو سفارش دفتر فن‌آوری اطلاعات و با در نظر گرفتن امکانات و شرایط موجود، نسبت به امکان‌سنجی و پیاده‌سازی پروژه اینترنت تلفنی (انتقال تماس‌های بین‌المللی و شناورها از بستر مخابرات به بستر اینترنت) به شرح مراحل ذیل اقدام کرده است:
۱) انتقال مکالمات بین‌الملل و اینمارستی (شناورها) دفتر مرکزی کشتیرانی بر روی بستر اینترنت
۲) برقراری تماس‌های بین‌الملل و اینمارستی (شناورها) جهت مدیران و کارکنان مجاز، از خارج آن شرکت با دارا بودن سطوح دسترسی
۳) راه‌اندازی سرویس PC - Phone برای برقراری تماس‌های تحت اینترنت از هر نقطه دنیا
۴) برقراری تماس‌های Point to Point مابین دفتر مرکزی و دفاتر نمایندگی خارج از کشور بر روی بستر اینترنت
۵) ایجاد امکان تماس‌های دفاتر نمایندگی به مقصد ایران طبق تعرفه‌های داخل کشور و سایر تماس‌های بین‌الملل دفاتر مذکور از طریق بستر اینترنت دفتر مرکزی
۶) پیاده‌سازی سرویس اینترنت تلفنی به‌صورت Point - Point و Point Multipoint بر روی شناورهای ناوگان
شایان ذکر است مرحله اول تا پنجم این پروژه با موفقیت پیاده‌سازی و اجرا گردید که میزان صرفه‌جوئی‌های انجام شده در آن نسبت به هزینه‌های جاری بیش از ۷۵ درصد و رقمی معادل ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان در سال می‌باشد.
از ویژگی‌های مرحله ۴ و ۵ می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
الف) امکان تماس با کلیه شماره‌های داخلی (۴شماره‌ای) برج آسمان به‌صورت مستقیم و با هزینه ناچیز
ب) امکان تماس با کلیه شماره‌ تلفن‌های شهری، بین‌شهری و تلفن همراه در ایران با تعرفه‌های داخل کشور
ج) امکان تماس با کلیه نقاط دنیا از طریق پیش‌شماره ۸۰ با تعرفه‌های اینترنتی و از طریق دفتر مرکزی
د) امکان تماس کلیه کارکنان دفتر مرکزی با دفاتر نمایندگی به‌صورت ۳ شماره‌ای و با هزینه‌ ناچیز
و) امکان تماس با دفاتر نمایندگی از کلیه نقاط کشور با تعرفه‌های تماس داخل کشور
ه) امکان تماس کلیه دفاتر نمایندگی با یکدیگر از طریق کد ۳ شماره‌ای و با هزینه‌ ناچیز

مهندس ناصر آدابی

منبع : سایر منابع

مطالب مرتبط

چشم‌انداز فناوری‌ها در دو دهه‌ی آینده

چشم‌انداز فناوری‌ها در دو دهه‌ی آینده
هیچ کس به طور دقیق از وضعیت بیست سال آینده آگاه نیست. اما اگر از حرکت شتابنده‌ی فناوری‌ها باخبر باشیم، می‌توانیم بسیاری از رویدادها، زمان احتمالی وقوع آن‌ها و نیز تأثیرشان بر زندگی اجتماعی و کار را پیش‌بینی کنیم. چنین برآوردی با تحلیل تأثیرات متقابل فناوری‌ و جامعه ممکن خواهد بود. چنین سناریوهایی به ما اجازه می‌دهند با درک بهتری از محیط پیرامون فرد و چگونگی زندگی در آن، برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.
طی بیست سال آینده رایانه‌ها اغلب روندهای زندگی را تغییر می‌دهند؛ شاید تا سال ۲۰۲۰ این ماشین‌های ساخته‌ی بشر به حقوق شهروندی نیز دست یابند. رایانه‌ها به ما اثبات می‌کنند، کارهای اندکی وجود خواهد داشت که تنها انسان می‌تواند انجام دهد، آ‌ن‌ها با این اقدام خود راز هوش انسان را آشکار خواهند کرد.
بخش وسیعی از دانش نوظهور در دو دهه‌ی آینده به شکل هوش تلفیقی خواهد بود که اکنون قادر به درک جوانب مختلف آن نیستیم. ماشین‌ها به تدریج کارهای فیزیکی و ذهنی را به عهده می‌گیرند و مردم رفته‌رفته بر جنبه‌ی انسانی فعالیت‌ها تمرکز می‌کنند. همکاری نزدیک میان انسان و ماشین، فعالیت‌های اقتصادی را بهره‌ورتر و نقش انسان را دلپذیرتر می‌کند.
امروزه قهرمانان بازی‌های رایانه‌ای برای ما سرگرمی‌ساز شده‌اند، و این وضعیت ادامه خواهد یافت. در محیطی سرشار از حضور پرقدرت رایانه‌ها، حتی ممکن است برخی از دوستانِ راهِ دورِ ما، نیمه‌مجازی ـ نیمه‌واقعی باشند. اینترنت روابط ما را دگرگون خواهد کرد و در فضای مجازی، تماس‌های چهره به چهره بسیار کم خواهد بود.
● عمر طولانی‌تر و جاودانگی دیجیتالی
علوم پزشکی به سرعت در حال توسعه است. در بیست سال آینده همگام با رعایت دقیق نکات بهداشتی و کاهش مرگ‌ومیر، امید به زندگی شاید از مرز ۱۳۰ سال فراتر رود. در سایه‌ی پیشرفت علوم پزشکی و فناوری اطلاعات امکان ذخیره‌سازی محتویات ذهن انسان در انبارهای الکترونیکی میسر خواهد بود. این فناوری امکان آن را فراهم می‌سازد که انسان پس از مرگ، گونه‌ای از زندگی دیجیتالی را ادامه دهد. شخصی را تصور کنید که در مراسم تدفین خود برای حاضران سخنرانی می‌کند.
در دو دهه‌ی آینده، شناخت ما از بدن و اندام‌های آن عمیق‌تر می‌شود و در مقایسه با امروز برای حفظ سلامت و زندگی، تصمیم‌های درست‌تری می‌گیریم. بیش از ۹۵ درصد اعضای بدن از بافت‌ها و ساختارهایی هستند که تا سال ۲۰۲۰ می‌توان با کمک روش‌های تلفیقی یا مصنوعی در آزمایشگاه‌های مجهز آن‌ها را بازسازی یا تعویض کرد.
فناوری اطلاعات به بالندگی و شکوفایی هرچه بیشتر علوم پزشکی کمک فراوان خواهد کرد. شاید در بیست سال آینده هر فردی علاوه بر همراه داشتن سوابق کامل پزشکی که شامل انواع اسکن‌های فوری و دقیق و شرح جراحی‌ها است، بتواند نمایش‌گرهای پزشکی را نیز همراه خود داشته باشد. محیط الکترونیکی ویژه‌ی ما که وظیفه‌ی مراقبت از فرد را بر عهده دارد، در مقابل حواس و وضعیت فیزیکی بدن به طور خودکار واکنش نشان می‌دهد و به طور مثال در شرایط استرس با استفاده از فنون پزشکی، نگرانی‌ ما را برطرف می‌کند.
رایانه‌ها نیز از راه اتصال به سامانه‌ی عصبی ما، قادر خواهند بود آنچه را که حس می‌کنیم به خوبی درک کنند و حتی در صورت لزوم حواس ما را تحریک کنند. به این ترتیب محیط پیرامون ما به طور کامل به حسگرهای دقیق مجهز خواهد شد. این پیشرفت‌های خیره‌کننده، نقطه‌ی آغازین فرآیند طولانی همگرایی انسان و ماشین است که نتیجه‌ی آن تولد انسانی کاملاً الکترونیکی است که پیش از پایان قرن زاده می‌شود.
● تحصیل و کار از راه دور
پیشرفت فناوری، روش انجام کار و امرار معاش را دگرگون خواهد کرد. برای مثال فعالیت در بخش صنعت و کشاورزی یا انجام فعالیت‌های دیگر در مقایسه با امروز نیروی کار کمتری را طلب می‌کند و اغلب صنایع و خدمات، خودکار خواهند شد. اغلب شرکت‌ها و بنگاه‌های کسب‌و‌کار تنها براساس نیاز پروژه‌ها به جذب و استخدام نیروی انسانی اقدام می‌کنند.
افراد به کار گرفته شده در پروژه‌ها نیز با استفاده از فناوری اطلاعات از فاصله‌های دور وظایف خود را انجام می‌دهند و با سایر همکاران ارتباط برقرار می‌کنند. کار در این فضای مجازی چنان رواج خواهد داشت که هیچ‌کس تصور نمی‌کند در محل کار حضور ندارد. کارکنان و نیروی کار با پایان هر پروژه در شغل دیگری به کار گمارده می‌شوند، اما این تغییر شکل به معنای تغییر مکان فیزیکی نیست. فناوری اطلاعات فاصله‌ها را کمتر و کمتر کرده و تقلیل آمدوشد بین محل کار و زندگی به معنای کاهش فشار روانی، اتلاف درآمد و زمان خواهد بود که رضایت افراد جامعه را در پی خواهد داشت.
کسب‌و‌کار در حوزه‌ی دولتی به سوی وضع مالیات‌های بین‌المللی حرکت خواهد کرد. در چنین فضایی شرکت‌ها نمی‌توانند با تغییر مکان فعالیت یا جابجایی نرم‌افزارها در شبکه، از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند. تمامی معاملات تجاری به صورت خودکار وکامل، تحت نظارت قرار می‌گیرد و فرار مالیاتی به افسانه‌ها خواهد پیوست.
تحصیل و کسب دانش به دانشگاه یا مدرسه‌ای خاص محدود نمی‌شود، بلکه دانش‌آموزان و دانشجویان از طریق شبکه‌ی جهانی وب در سخنرانی‌های مهم شرکت می‌کنند، از موضوعات آموزشی مطلع خواهند شد و تمامی شبیه‌سازی‌ها را در سامانه‌های رایانه‌ای می‌بینند. برخی از معلمان و استادان هم‌اکنون نیز آموزش‌های خود را از طریق اینترنت ارائه می‌کنند.
دردو دهه‌‌ی آینده تحصیل با سرگرمی و تفریح عجین خواهد شد. حتی امروزه نیز ضرورت تلفیق این دو موضوع مورد توجه قرار گرفته است. برای مثال یک پایگاه هوایی در آمریکا نوعی فضاپیما تولید کرده است که بازدید‌کنندگان پس از سوار شدن بر آن در فضای مجازی به گشت‌و‌گذار می‌پردازند و تصاویر مجازی را به شکل سه بعدی مشاهده می‌کنند. در آینده با کمک لنزهای سه بعدی و اتصال سامانه‌های اطلاعاتی به سیستم عصبی، فرد می‌تواند با ایجاد نوعی حس مصنوعی در تخلیلی‌ترین مکان‌ها، واقعی‌ترین گشت‌و‌گذار را تجربه کند.
محیط‌های مجازی فراوانی برای سرگرمی، ورزش، تحصیل، خرید و ملاقات‌های اداری ایجاد می‌شود. رایانه‌های پیشرفته، مکان‌های خیال‌انگیزی را برای زندگی فراهم می‌کنند؛ مکان‌هایی که گریزگاه مناسبی برای فرار از حقایق آزاردهنده هستند، اما باید امیدوار باشیم که جامعه‌گریزی به معضل اجتماعی تبدیل نشود.
جامعه‌ی آینده، بسیار سالخورده خواهد بود و بازنشستگان زیادی خواهد داشت. جوانان ناچار هستند برای رفاه سالخوردگان مالیات بیشتری بپردازند. این موضوع ممکن است بحران‌هایی را بین نسل‌ها ایجاد کند. افراد جوان‌تر به مهاجرت‌های الکترونیکی و یافتن فرصت‌های شغلی در همه‌ی نقاط زمین اقدام می‌کنند. این در حالی است که مهاجرت‌های فیزیکی به سایر کشورها نیز همچنان ادامه می‌یابد.
تنهایی در سال‌های آینده برای سالخوردگان سخت و طاقت‌فرسا نخواهد بود. آن‌ها می‌توانند به کمک صفحات
نمایش بزرگ از طریق تصاویر واقعی با دوستان و آشنایان خود ارتباط داشته باشند و حتی دوستان جدیدی
با علایق مشترک پیدا کنند. ارتباطات محدود به محیط‌های جغرافیایی نخواهد بود، افراد با فاصله‌های فیزیکی
بسیار دور می‌توانند عضو فعال جوامع اینترنتی باشند. این جوامع دارای قدرت سیاسی خواهند بود و در عرصه‌ی
جامعه تأثیر زیادی خواهند داشت.
● انرژی سبز، محیط سالم
تمامی فناوری‌های نوظهور نیازمند انرژی هستند؛ انرژی خورشیدی تا اندازه‌ی زیادی این نیاز را برآورده خواهد ساخت. انرژی لازم برای حمل و نقل نیز از تجزیه‌ی آب و تولید هیدروژن سوختی فراهم خواهد شد. اشکال دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر نیز توسعه خواهد یافت، اما همجوشی هسته‌ای تا سال ۲۰۲۰ کاربرد نخواهد یافت.
محیط‌زیست و سلامتی آن روندی رو به گسترش خواهد داشت و مصرف سوخت‌های فسیلی کاهش خواهد یافت. مطالعات علمی زیست‌محیطی گسترش روزافزونی خواهد یافت. در این دوره‌ی فراروی بشر، نیاز اساسی جوامع، مطالعات کارشناسانه بر روی مسایل خواهد بود و از واکنش‌های احساسی که اغلب ضد و نقیض هستند، دوری می‌شود.
برخی از مردم، اعتماد زیادی به کلان‌شرکت‌ها نخواهند داشت و علاقه‌مند خواهند بود که غذای مورد نیاز را خودشان تهیه کنند. شرکت‌های زراعی خدمات خود را به شکل برون‌سپاری انجام خواهند داد و نیازهای غذایی را براساس ذوق و خواسته‌ی مشتریان متعدد، تهیه خواهند کرد.
حدود سال‌های ۲۰۲۰ حسگرهای پیشرفته به کمک صنعت کشاورزی و مواد غذایی آمده و شرایط آب و هوایی، حمله‌ی آفات را کنترل خواهند کرد. ممکن است گرده‌افشانی و باروری بیشتر محصولات از طریق حشرات، به دلیل تابش شدید آفتاب توسط تابشگرهای ماهواره‌ای و تغییرات ژنتیکی با مشکل روبرو شود. برای رفع این مشکل در سال‌های آینده، شاهد استفاده‌ی گسترده از حشرات روباتیک خواهیم بود.
● لوازم خانگی
دوستداران لوازم خانگی در منازل از آینه‌های دیجیتالی حمام، دوربین‌های تعبیه شده در ساعت‌مچی، آکواریوم‌های مجازی، لوازم نقاشی دیجیتالی و کاغذدیواری هوشمند استفاده خواهند کرد. کاغذدیواری‌ هوشمند خود را با وضعیت روحی و کنش‌های ساکنان منزل تطبیق داده و سر و صدای آزار‌دهنده‌ی محیط را به حداقل ممکن می‌رساند.
همه‌ی‌ این محصولات، ره‌آورد دهه‌ی نخست خواهد بود. بلافاصله پس از این محصولات لوازم منزل و آشپزخانه‌ی هوشمند که می‌توانند خواسته‌های شما را حدس بزنند، وارد بازار مصرف خواهد شد. در این دهه شاهد ظهور روان‌شناسان روبات‌ها خواهیم بود. این روان‌شناسان اقدامات اشتباه و برنامه‌ریزی‌های نادرست روبات‌ها را اصلاح می‌کنند. اغلب لوازم هوشمند قادر خواهند بود با روان‌شناسان خود یا حتی شما به شکلی محسوس و از طریق امواج صوتی گفتگو کنند.
صفحه‌های نمایش بسیار پیشرفته در ساختمان‌ها جایگزین پنجره‌هایی خواهند شد که جاذبه و زیبایی قابل قبولی نداشته‌اند. این پنجره‌ها احساس حضور در محیطی دلپذیر را به وجود می‌آورند و برای اجتناب از تکراری بودن محیط، هر روز چشم‌انداز تازه‌ای از محیط بیرونی ایجاد می‌کنند که بسیار چشم‌نواز خواهد بود. برای مثال شما می‌توانید از طریق این پنجره‌های هوشمند گاری‌ها، اسب‌ها و صداها دلنشین آن‌ها را در فضای بازسازی شده‌ی دویست سال قبل مشاهده کنید.
● زندگی با ماشین
ارتباط صوتی کامل با ماشین‌ها تحقق خواهد یافت و برای همیشه در چشم‌انداز فعالیت‌های نوظهور جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت. گذشته از این انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۰ انسان بتواند با ماشین‌ها پیرامون هر موضوعی گفتگو کند و ماشین‌ها نیز آنقدر هوشمند خواهند بود که از ما چیزهایی را درخواست کنند یا پاسخ درخواست‌های ما را بدهند. این احتمال بسیار نزدیک به واقعیت خواهد بود که رایانه‌ها چهره و شخصیتی انسانی داشته باشند. این ترکیب بین انسان و ماشین بسیار طبیعی خواهد بود. دو دهه‌ی پیش‌رو سرشار از تحولات بزرگ در قلمرو رایانه‌ها خواهد بود؛ آن‌ها به هیچ وجه شبیه رایانه‌های امروزی نیستند و کمتر می‌توان آن‌ها را با چشم مشاهده کرد.
رایانه‌ها در همه‌ی بخش‌های زندگی ما حضوری پنهانی خواهند داشت و اغلب وسایل پیرامون ما به رایانه‌های خاص خود مجهز می‌شوند. این رایانه‌ها صد هزار بار و شاید یک میلیون بار سریع‌تر از امروز هستند. حافظه‌ی هر رایانه در مقیاس میلیون گیگابایت خواهد بود که سرعت و دقتی به مراتب بیش ازمغز انسان دارند.
ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی دیسک و لوح از اعتبار ساقط می‌شود و قطعات سخت‌افزاری کمتر به چشم خواهند آمد. اَبَر‌رایانه‌ها جایگزین هیأت مدیره‌ی شرکت‌های بزرگ در فضای مجازی خواهند شد. این اَبَرمدیرانِ رایانه‌ای بیش از یک میلیارد پردازشگر در خود جای می‌دهند. اغلب این رایانه‌ها از فناوری‌ محاسبه‌ی مولکولی برخوردار می‌شوند، اما این رایانه‌های روباتیک به راحتی حرکت کرده و جابجا می‌شوند. روبات‌های دهه‌ی آینده به حسگرهایی مجهز هستند که از نظر قابلیت بر موجودات طبیعی برتری دارند. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ توانمندی‌های روبات‌ها با انسان‌ها برابری ‌کند. آن‌ها در مزرعه، کارخانه، منزل و محل کار، فعال خواهند بود.
برخی از روبات‌ها به اندازه‌ی یک حشره خواهند بود. برخی از آن‌ها به باغچه و چمن رسیدگی می‌کنند، برگ‌های زرد را یک به یک جمع‌آوری می‌کنند و در سطل زباله می‌ریزند. برخی از روبات‌ها اساب‌بازی هستند، برخی دیگر حیوان خانگی به حساب می‌آیند و بعضی از آن‌ها ورزشکاران و مربیان قابلی هستند. تا پایان دو دهه رویاهای فیلم‌های تخیلی هالیوودی محقق نخواهد شد، اما بسیاری از روبات‌ها ویژگی‌های ارگانیک خواهند داشت. تعدادی از این روبات‌ها از ماهیچه‌های ژلاتینی برخوردار می‌شوند که بسیار شبیه‌ ماهیچه‌های طبیعی است. روباتی را تصور کنید که در کنار آبگیر باغ مشغول ماهیگیری است!
پیشرفت فناوری پیوسته بر زندگی ما اثر می‌گذارد. در دو دهه‌ی پیش‌رو، هفتاد و پنج درصد مردم با اینترنت ارتباط دارند و در هر مکان و زمانی ‌می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. ارتباط بی‌سیم، بیش از امروز عادی و همه‌گیر می‌شود، اما همچنان این ارتباط از وجود فیبر نوری بهره می‌گیرد و باید برای افزایش ظرفیت آن چاره‌ای اندیشید.
● واکنش‌های ضدفناوری
با گسترش روز‌افزون شبکه و محوریت یافتن آن در ارزش‌های مشترک باید در انتظار مشکلات و مخالفت‌ها بود. برخی از اوقات جنگ‌افزارهای شبکه‌ای نیز این ارتباطات را مختل می‌سازند. در چنین شرایطی معیارهای امنیتی سخت‌گیرانه و آزاردهنده می‌شوند. شبکه زندگی خصوصی را با شکل روبرو می‌سازد. اتصال دوربین‌های رایانه‌ای به سامانه‌های شبکه‌ای، امکان کنترل و مشاهده‌ی مردم در همه جا را فراهم می‌کند. صاحب‌نظران مداخله‌ی بیش از اندازه‌ی فناوری شغلی و حضور گسترده‌ی روبات‌ها به جای انسان را با بدبینی ارزیابی می‌کنند. ممکن است بخش زیادی از مردم به سمت ایجاد جامعه‌‌ای موازی که از نازل‌ترین سطح فناوری بهره می‌گیرد و شکلی از زندگی سنتی را مطلوب می‌پندارد روی بیاورند.
● سایبر ـ پول
در بیست سال آینده پول و درآمد به طور عمده الکترونیکی خواهد بود و دست کم یک ارز الکترونیکی جهانی خواهیم داشت که در هر پایگاه اینترنتی، هر کارگاه و هر نقطه‌ای از جهان رایج خواهد بود. اینترنت بستر استانداردی برای کسب‌و‌کار می‌شود. و ارز الکترونیکی جهانی هم نخستین انتخاب برای تجارت خواهد بود که باعث محو تدریجی دلار، یورو و ین می‌شود. مردم دیگر به پول‌های موجود که کاربرد جهانی ندارد، توجهی نمی‌کنند.
در این شرایط و با حضور سامانه‌ی یکپارچه‌ی اقتصادی ممکن است به واریز پول و سپردن آن به بانک نیازی نباشد. در این حالت بانک‌ها باید خدمات جدیدتری ارایه دهند و یا از صحنه‌ی تجارت خارج شوند.
● حمل و نقل اتوماتیک
دنیای جدید به سامانه‌ی یکپارچه‌ی اطلاعات حمل و نقل مجهز خواهد بود. این سامانه نیازمند نظام مدیریتی کارآمدی است که بتواند حجم روزافزون آمد‌و‌شد را هدایت کند. این سامانه با برنامه‌ریزی اصولی ظرفیت جاده‌ها را دو برابر کرده و اضطراب ناشی از آمدوشد را می‌کاهد. قبل از آغاز سفر، رایانه‌ای درخصوص مسیر به ما مشاوره می‌دهد تا سفرمان سبز باشد و به آلودگی محیط‌زیست نینجامد. مسافران اقصا نقاط جهان که بیش از ۵ میلیارد نفر از آن‌ها مسافران هوایی خواهند بود، ۵۰ تریلیون کیلومتر را طی خواهند کرد. هزینه‌های سفرهای واقعی از یک سو و پیشرفت فناوری اطلاعات از سوی دیگر باعث خواهد شد که گردشگری اینترنتی گسترش یابد و حتی به تنها روش گردشگری در برخی از نقاط جهان تبدیل شود.
آینده از ابعاد مختلفی با امروز متفاوت خواهد بود، اما برخی از چیزها دستخوش تغییر نمی‌شوند. ما همچنان گرایش‌ها و نیازهای انسانی و عاطفی خود را خواهیم داشت. درست مثل انسان‌های غارنشین باز هم نیازمند غذا، سرپناه، عشق و روابط انسانی هستیم و همچنان برخی از اوقات درگیر نزاع و مشاجره می‌شویم. این رفتارهای انسانی در عوامل ژنتیک ما نهفته است و همین‌ها هستند که تداوم حیات انسانی را تضمین می‌کنند.
در بیست سال آینده وسایل جالب توجهی در اختیار خواهیم داشت؛ نه تنها ساعت و تلفن، بلکه جواهراتی که به احساسات ما حساس هستند، لوازم صوتی و تصویری و روبات مترجم که در عینک نصب می‌شوند و صفحه‌های نمایش که جزء بافت پارچه‌ی لباس هستند، در آینده مورد استفاده خواهند بود.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.