سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 February, 2018

خوراندن داروی مایع و مواد آبکی به دام


خوراندن داروی مایع و مواد آبکی به دام
گاوهای تازه‌زا با تغییرات متعددی مواجه می‌باشند از جمله: زایش کردن و انداختن جفت، شروع تولید شیر، و قرار گرفتن نوک پستانها و رحم در معرض باکتریها می‌باشد. همچنین از دیگر تغییرات می‌توان به عوض شدن جیره و مواد خوراکی و اضافه کردن موادی که سیستم ایمنی را بهبود می‌دهد اشاره کرد . در این شرایط گاوها با خطرات زیادی مانند ناهنجاریهای متابولیکی مواجه می شود.
محققان کرنل برای هر کدام از ناهنجاریهای متابولیکی زیر میزان هزینة از دست رفته را گزارش کردند.
تب شیر/۳۳۴ دلار
جابجایی شیردان/۳۴۰ دلار
باقی ماندن جفت/۲۸۵ دلار
کتوز/۱۴۵ دلار .
خوراندن آب و مواد مغذی به گاوها، جهت جلوگیری از این مشکلات، مسئله جدیدی نیست. در یک فارم شیری در Wisconsin در دهة ۱۹۵۰ ما پیشنهاد کردیم که به گاوهای تازه‌زا ۵ گالن آب حاوی مواد مغذی ، بلافاصله بعد از زایش به آنها خورانده شود. در ادامه صحبت از آقای Bill سؤالاتی پرسیده می‌شود.
علت اینکه بیشتر مردم به گاوهای تازه‌زا مواد آبکی می‌خورانند(تغذیه اجباری) چیست؟
این روشی است تا مطمئن شدیم گاوها مواد مغذی و مایعات با ترکیبات لازم که می‌تواند ناهنجاریهای متابولیکی را به حداقل رساند دریافت می‌کند. زیرا در این هنگام ممکن است که گاو نتواند مقدار لازم یا حجم کافی را مصرف کند. محققان Iowa برآورد کرده‌اند که ۱۰ درصد گاوها در ایالات متحده جهت برنامه‌ خوراندن مواد آبکی و دارویی(تغذیه اجباری) انتخاب می‌شوند.
● چه راه و روشی استفاده شده است؟
مقدار و حجم استفاده شده جهت درمان یکسان می‌باشد این سیستم برای سالهای زیادی استفاده می‌شد. برای مثال، ۵۰۰ میلی‌لیتر یا یک پاینت[۱] از پروپیلن گلیکول یا یک قرص از کربنات کلسیم که حاوی ۵۰ گرم کلسیم می‌باشد خورانده می‌شد. جدیداً مدیران حجم بیشتری که حاوی مقدار بیشتری مواد مغذی (۱ یا ۲ پوند مواد مغذی) بوسیله پمپ دستی (مانند پمپ ماگرس) یا پمپ الکتریکی می‌خورانند.
آیا حجم بیشتر سودمند می‌باشد؟
حجم‌های زیاد آب (۵ تا ۱۵ گالن) ممکن است جایگزین حجم فیزیکی و وزن از دست رفته، در اثر خارج شدن گوساله، مایعات و غشاهای رحم شود. (۱۲۰ تا ۱۷۰ پوند) گاو چند ساعت قبل از و هنگام زایش نمی‌تواند آب مصرف کند. محققان مینو سوتا گزارش دادند که حجم آب داده شده بسیار مهم می‌باشد. اگر در دو یا سه مرحله آب را بخورانیم می توانیم حجم داده شده را به ۲ تا ۵ گالن کاهش می‌ دهیم .
● کدام گاوها و کی؟
بلافاصله بعد از زایش خوراندن آب می تواند ،الکترولیت‌ها و مواد مغذی لازم را برای گاو تأمین کند. بعضی محققان گزارش داده‌اند اگر گاو به اولین وعده خوراندن مواد آبکی جواب نداد و یا اینکه هنوز بی حال بود لازم است که این کار را برای دومین و سومین بار تکرار کنیم . براین اساس می‌تواند چندین روش مختلف جهت خوراندن بیان نمود.
۱) خوراندن فقط در گاوهایی که ناهنجاری متابولیکی یا وضعیت سلامتی خوبی قبل از دورة شیردهی ندارند انجام شود.
۲) در تمام گاوهای تازه‌زایی که شکم سوم یا بیشتر دارند انجام شود.
۳) عمل خوراندن در تمام گاوها از جمله تلیسه‌ها، انجام گیرد.
ممکن است که تلیسه‌ها به کلسیم احتیاج نداشته باشند امّا گلوکز، آب و الکترولیت‌ها می‌تواند برای تلیسه‌ها سودمند باشد که می‌توانیم آن را به تلیسه‌ها بخورانیم.
از چه مواد خوراکی می‌توان استفاده کرد؟
پروپیونات کلسیم (۵/۰ تا ۱ پوند در هر وعده درمان) یک منبع سریع و قابل دسترسی از کلسیم را تأمین می‌کند. عمل پروپیونات به جذب و وارد شدن کلسیم به خون کمک کند بدین صورت که انرژی لازم را برای این انتقال فراهم می‌کند. این دارو در زمان کمبود کلسیم در خون (هیپو کلسیم)، تب شیر و مشکلات کتوزی می‌توان استفاده کرد.
پروپیلن گلیکول (۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم در هر وعده درمان) می‌تواند به عنوان منبعی از گلوکز در خون باشد هنگامی که مصرف ماده خشک پایین آید یا دام مبتلا به کتوز شود می‌توان استفاده کرد.
کشت مخمر (۱۰۰ تا ۲۵۰ گرم در هر وعده درمان) می‌تواند باعث تحریک باکتریهای هضم کننده فیبر، کاهش سطح اسید لاکتیک در شکمبه و سبب پایداری محیط شکمبه می‌شود.
کلراید پتاسیم ( ۲۵/۰ پوند یا ۱۲۰ گرم در هر وعده) و کلراید سدیم (۲۵/۰ پوند در هر وعده ) می‌تواند جایگزین الکترولیت‌های از دست رفته شود و بالانس مواد معدنی خون را بهبود ‌بخشد. بسیاری از مردم مخلوطی ازالکترولیتهای گوساله را بکار می برند .
سولفات منیزیم (۲۵/۰ پوند در هر وعده) می‌تواند به عنوان منبعی از منیزیم باشد که ممکن است در هنگام زایش سطح آن در خون کاهش یابد. هنگامی که در اثر تب شیر مقدار منیزیم خون پایین می‌آید تغذیه مقدار زیاد منیزیم می‌تواند مفید باشد. گاو مقدار منیزیم مورد نیاز خود را از طریق جذب کردن امّا نه از طریق موبیلیزاسیون(برداشت) از استخوان‌ها یا یافت‌ها، تنظیم می‌کند.
فسفات سدیم (یک دهم پوند یا ۴۵ گرم در هر وعده) در صورت تشخیص کمبود فسفر به وسیله دامپزشک می‌تواند به عنوان منبع فسفر استفاده شود در هنگام تب شیر و مشکلاتی مانند آن می‌توان استفاده کرد.
مواد معدنی کم نیاز آلی (براساس مکمل استفاده شده مقدار آن توصیه شده است) می‌توانند سطح این مواد را در خون افزایش داده و باعث بهبود سیستم ایمنی و بر علیه بیماریها عمل کنند.
پروبیوتیکها (براساس سازنده شرکتها می‌تواند مقدار آن تغییر کند). میکروبهایی می‌باشند که بطور مستقیم به دام خورانده می‌شوند و باعث تحریک فعالیت تخمیر در شکمبه و مصرف خوراک می‌شود.
پودر یونجه (۵/۰ تا ۱ پوند در هر وعده) می‌تواند به عنوان منبعی قابل تخمیر از پروتئین و کربوهیدراتها در شکمبه باشد. (ارزش نسبی خوراکی آن بالای ۱۵۰ می‌باشد.) مشکل استفاده از پودر یونجه، حل شدن و پمپ کردن آن می‌باشد.
بی‌کربنات سدیم (۲۵/۰ تا ۳۴/۰ پوند در هر وعده درمان) می‌توان به عنوان منبع سدیم و همچنین بافر pH شکمبه جهت بهبود هضم و مصرف خوراک عمل کند.
کولین محافظت شده (۱۵ گرم در روز) می‌تواند باعث وارد شدن متیل دِنور و خارج کردن چربی (لیپید) از کبد شود چربی‌های داخل کبد ممکن است باعث سندروم کبد چرب شوند.
مایع شکمبه (یک گالن برای هر وعده درمان) همچنین استفاده می‌شود برای گرفتن مایع شکمبه احتیاج به گاو، تلیسه‌ها یا گاو نر فیستوله شده داریم در این زمینه گزارشات نشان می‌دهد که گاوهایی که با کاهش مصرف خوراک (گرسنگی) مواجه هستند می‌توانند سریعاً به مایع شکمبه پاسخ دهند.
سودی از خوراندن مورد انتظار می‌باشد؟
Texasو همکاران در این زمینه مطالعه‌ای روی ۱۱۰ گاو ۵۸ تلیسه انجام دادند. آنها ۵/۲ گالن آب (گروه شاهد)، ۵/۲ گالن آب بعلاوه ۱۰ انس پروپیلن گلیکول (PG) و در گروه سوم از ۵/۲ گالن آب با ۲۴ انس پروپیونات کلسیم (Ca prop) به صورت مایع به گاوها می خوراندند. نتایج آزمایش در جدول زیر آمده است.
● چگونگی پاسخ گاوها
در آزمایش گاوها بیشتر از نظر تولید شیر پاسخ داده بودند گاوهایی که پروپیلن گلیکول دریافت کرده بودند میزان کتونهای خون پایین‌تر بود. (BHBA یا بتا هیدروکسی بوتیرات اسید) همچنین مقدار NEFA (اسیدهای چرب غیراستریفه) به نسبت پایین‌تر بود که منعکس کننده جابجایی کمتر چربی می‌باشد . بطور کلی گزارش شده است که خوراندن مواد آبکی به گاوها باعث سر حال شدن آنها، افزایش اشتها و شروع دورة شیردهی با مشکلات کمتر می‌شود.
● هزینه آن چقدر خواهد بود؟
هزینهء تغذیهء اجباری برای هر وعده درمان می‌تواند از ۳ تا ۵ دلار تغییر کند که این مقدار بستگی به منبع، نوع مواد مغذی و سطح آن می‌باشد. استفاده از مخلوطی از مواد مغذی بسیار مهم می باشد. هنگام استفاده از این مواد بایستی به برچسب روی آنها دقت نماییم و طبق دستور مصرف شوند.
● خطر استفاده از خوراندن چه می‌تواند باشد؟
خوراندن مواد آبکی به گاوها آسان نمی‌باشد. این احتیاج به یک نفر ماهر و قوی دارد. تا به آسانی بتواند گاو را مهار کند استفاده از پمپ جهت خوراندن مواد آبکی می تواند کار را آسان‌تر و سریعتر نماید . البته در این حالت ممکن است که اشتباهاً مواد داده شده وارد دستگاه تنفس شود و در نتیجه باعث مرگ دام گردد. همچنین هنگامی که لوله را به داخل مری هدایت می‌کنیم ممکن این حالت اتفاق بیفتد و اشتباهاً لوله وارد نای شود. اگر جیره‌نویسی با دقت انجام گیرد ناهنجاریهای متابولیکی به حداقل می‌رسد و ممکن است دیگر احتیاجی به خوراندن مواد آبکی به گاو نداشته باشیم.
● عوامل مؤثر بر مصرف آب چه می‌باشند؟
بسیاری از مردم فکر می‌کنند که گاوها می‌توانند ۲ یا بیشتر از ۵ گالن آب گرم بلافاصله بعد از زایش مصرف کنند. اضافه کردن مواد مغذی به آب گرم می‌تواند نیاز به خوراندن مواد آبکی را برطرف کند. بعضی مدیران بیان کرده‌اند که مخلوط پروپیونات کلسیم، پروپیلن گلیکول یا یک مخلوط الکترولیتی تجاری، استارتر گوساله یا ملاس در آب می‌تواند باعث تحریک مصرف بیشتر در گاو شود .

برگرفته از:
http://sharifeh.blogfa.com/post-۱۳.aspx

منبع : سایت دام‌آوران

مطالب مرتبط

هضم‌کننده‌های کمکی (دنیای نوین تغذیه)


هضم‌کننده‌های کمکی (دنیای نوین تغذیه)
افزودنی‌های غذائی مانند پروبیوتیک، پری‌بیوتیک و آنزیم‌ها اگر در برنامه‌های عمومی رشد صنعتی جوجه‌های گوشتی و بوقلمون (به‌خصوص در جیره‌های بر پایه ذرت و سویا) اضافه شود، می‌‌تواند عملکرد آنها را بهبود ببخشد. خوراک در تجارت و صنعت طیور به‌تنهائی بیشترین هزینه این صنعت را تشکیل می‌دهد، از این‌رو دستیابی به ضریب تبدیل پائین‌تر، یک هدف اصلی به‌شمار می‌آید. به‌هر حال حداقل کردن ضریب تبدیل لزوماً منجر به‌دست آوردن کمترین هزینه کل وزن زنده نخواهد شد. به‌همین خاطر متخصصین تغذیه و دامپزشکی معمولاً به‌دنبال اجزای غذائی یا افزودنی‌هائی می‌گردند که تحت شرایط استاندارد منجر به رشد قابل قبول طیور شود. ضمن این‌که هزینه کمتری در بر داشته باشد.
محصولاتی (در صنعت طیور) که تحت شرائط مزرعه به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند و عملکرد پرنده را افزایش دهد، مشخص و معین نیستند. ترکیباتی که عموماً وجود دارد، آنتی‌بیوتیک‌ها و ضد کوکسیدیوزها هستند. در حال حاضر چندین ترکیب دیگر نیز استفاده می‌شود. بعضی از این ترکیبات به‌همراه محصولات عاری از آنتی‌بیوتیک‌ یا ترکیبات حاوی آنتی بیوتیک به‌کار می‌روند. بقیه ترکیبات به‌منظور کمک به‌هضم غذا و سلامتی حیوان در جیره‌های استاندارد صنعتی همراه با تجربه‌های مدیریتی به‌کار می‌رود. از جمله این مواد، پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها، اسیدهای چرب ضروری، آنزیم‌ها، تنظیم‌کنندهای سیستم ایمنی و اسیدهای آلی هستند که همگی در صنعت طیور استفاده می‌شوند، تا سلامتی و عملکرد آنها را بهبود بخشیده و هم‌چنین امنیت غذائی را بالا ببرند. در مورد این‌که متخصصین صنعت طیور چه دیدگاهی نسبت به این ترکیبات دارند، نظرات این‌چنین است: دکتر دانیل هوگ از جمله متخصصین تغذیه می‌گوید: در این زمینه علاقمندی زیادی نشان داده شده، اما هنوز شک و شبهه زیادی نیز وجود دارد. تعدادی از شبهاتی که در مورد این محصولات وجود دارد، به‌نحوه ارزیابی موارد استفاده آنها بستگی دارد. دکتر پیتر فرکت پروفسور و متخصصین تغذیه از دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید: موفقیت در این زمینه ذهنی است، زیرا عملکرد حیوان به عوامل متعددی بستگی دارد. بعضی مواقع اثرات داخلی قفس تأثیرات این مواد را نشان نمی‌دهد، اما اثرات مزرعه‌ای این تأثیرات را نشان می‌دهد.
او توضیح می‌دهد که شرایط مزرعه‌ای با شرایط آزمایشگاهی در یک دانشگاه قابل مقایسه نیست، او افزود هر کسی فکر می‌کند، افزودن آنتی‌بیوتیک در غذا نتیجه‌بخش خواهد بود. اما در مطالعات و سخنرانی‌ها تنها دو سوم جواب موافق به‌این مسئله داده‌اند. شما همین نتایج را در مورد بعضی از این مواد جایگزینی خواهید گرفت. تحت شرایط تجاری، پرندگان در فارم‌های مختلف با شرایط گوناگون روبه‌رو خواهند بود، که در شرایط دانشگاهی این چنین نخواهد بود. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پوشاندن اشتباهات و شبهات، گزینه مناسبی هستند. حالا، مدیران باید تصمیم بگیرند که چه مشکلاتی وجود دارد و سپس اسباب و لوازمی که این مشکلات را به‌خوبی حل کند انتخاب کنند.
● پروبیوتیک‌ها
باکتری‌های مفید دستگاه گوارش می‌توانند مواد قندی، ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب فرار را برای پرندگان فراهم سازند. پروبیوتیک‌ها، میکرو ارگانیسم‌های مفیدی هستند که به حیوانات خورانده می‌شوند. این میکرو ارگانیسم‌ها ضد باکتریابی تعفن‌زا و مولد آمونیاک در روده بزرگ هستند. لاکتوباسیلوس یک پروبیوتیک معمولی است که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل فاگوسیتوز را افزایش داده و تولید ایمونوگلوبین را در خون بالا می‌برد. مخمرها مخصوصاً Saccharomyces cerevisiae باعث آزاد شدن مانانواولگوساکاریدها می‌شوند. مانانواولگوساکاریدها از طریق باند شدن با باکتری‌های روده، تعداد آنها را در آسترروده کم می‌کنند پروبیوتیک‌ها می‌توانند با عوامل بیماری‌زائی که از مواد غذائی مصرف می‌کنند و مکان‌هائی که این عوامل بیماری‌زا می‌خواهند در روده اشغال کند نیز رقابت نماید. Lution ـ Avi (آوی لوشن) در حال حاضر توسعه دادن استفاده از Salmonella typhimurium در موش‌ها با همکاری کمپانی prince Ayre می‌باشد.
آوی‌لوشن یک پروبیوتیک محتوی اسیدلاکتیک و مخمر زنده است. آوی‌لوشن هم‌چنین دارای اسپورهای باسیلوس و دیواره سلولی مخمر نیز می‌باشد. دکتر هوگ گزارش می‌دهد که این محصولات هم‌ وزن را افزایش می‌دهند و هم باعث کاهش ضریب تبدیل در طیور می‌شوند. نشان داده شده که آوی‌لوشن تلفات را نیز کاهش می‌دهد. پروبیوتیک دیگر، Calsporin کالسپرین است که از باسیلوس بوبیلس ۳۱۰۲ـ C ساخته شده است. این محصول به‌وسیله کارخانه آمریکائی کالپیس Calpis ساخته شده و طبق گفته دکتر هوگ باعث بهبود افزایش وزن و ضریب تبدیل شده و تلفات را کاهش می‌دهد. Bacillus subtills می‌تواند از طریق روده پرنده عبور کرده و در بستر، زندگی کند. او گفت که این امر به‌خاطر این‌که باعث کاهش تعداد کلستریدیا در بستر می‌شود می‌تواند مفید باشد. (Bioplus ۲B) تولید Chr.Hansen می‌کند که از دو فرم باسیلوس تشکیل شده است. این محصول به‌منظور افزایش رشد در خوک تهیه شده‌، اما دکتر هوگ گزارش داده است که در اروپا در تغذیه مرغ گوشتی استفاده می‌شود. Primacle یک محصول ترکیبی است که به‌وسیله Starlab ارائه داده شده است. این ترکیب شامل Lactobacillus acidophilus،LCasei،bifidobacteria و Enterococcus faecium می‌باشد. Primacle به‌طور گسترده در آمریکا با مرغ گوشتی و بوقلمون امتحان شده است و چندین سال نیز در بازار بوده است. دکتر هوگ می‌گوید: که محصولات پروبیوتیک در بازار روزبه‌روز بهتر و بهتر می‌شوند. معمولاً پروبیوتیک‌ها به غذا اضافه می‌شوند، اما می‌تواند به همراه آب نیز استفاده شوند. تکنولوژی پوششی Coating thechnology این میکرو ارگانیسم‌ها می‌توانند باعث بقای غذاهای پلتی گردند.
● پری‌بیوتیک‌
اکثر پری‌بیوتیک‌ها به‌وسیله حیوانات تک‌معده‌ای مثل طیور قابل هضم نیستند، اما توسط میکروب‌های موجود در دستگاه گوارش پرنده قابل تخمیر می‌باشند. از جمله پری‌بیوتیک‌ها عبارتند از: کربوهیدرات‌های الیگو فروکتوز، فروکتوالیگوساکارید، مانان‌الیگوساکارید و اینولین پری بیوتیک‌ها ممکن است به‌طور انتخابی جمعیت باکتری‌های مفید موجود در دستگاه گوارش مثل bifidobacters و لاکتوباسیلوس‌ها را زیاد کند. بعضی از پری‌بیوتیک‌ها از جمله فروکتوالیگوساکاریدها گفته می‌شود که یک عمل bifindogenic دارند. bifidobacters اسید استیک تولید می‌نماید، که این اسید عمل باکتری‌کشی انجام می‌دهد. در دیواره سلولی مخمرها، مانان‌الیگوساکارید پیدا می‌شود. هر یک عدد دیواره سلولی می‌تواند ۱۰۰ جفت سلول Ecoli را جذب کند. مانان‌الیگوساکارید جزء فعال Mas ـ Bio است که توسط کارخانه Altech تولید می‌شود. دکتر فرکت که آزمایشات زیادی روی تغذیه Mas ـ Bio انجام داده است گفت: در اولین مصرف توسط گله‌ای که استفاده کرده ممکن است به‌خوبی عمل نکند، اما بعد از چند بار مصرف، یک اثر افزایشی را خواهد داشت. زیرا همان‌طور که میکروفلور داخل بدن پرنده را تغییر می‌دهد میکروفلور محیط پرورش را نیز تغییر می‌دهد.
مانان‌الیگوساکارید با باندکردن سالمونلا و E.Coli می‌تواند مشکلات کلستریدیائی را کاهش دهد. بر طبق گفته‌های دکتر هوگ، مانان‌الیگوساکارید می‌تواند باعث بهبود افزایش وزن، ضریب تبدیل و قابلیت ماندگاری در مرغ گوشتی و بوقلمون گردد. دکتر فرکت توضیح داد که یک لایه ساختمانی گلیکوپروتئینی در دیواره سلولی مخمر وجود دارد که خیلی شبیه گلیکوپروتئین موجود در آستر روده پرنده می‌باشد. باکتری به‌جای روده به مانان‌الیکوساکارید باند می‌شود. او گفت: که به‌نظر می‌رسد که باکتری‌های باند شده باعث افزایش پاسخ سیستم ایمنی می‌شود، زیرا این باکتری‌ها از بین رفته و خاصیت آنتی‌ژنتیک دارند، اگرچه نمی‌توانند باعث آلودگی پرنده شوند. تعداد دیگری از مواد سلولی مخمر شبیه بتاگلوکان، خاصیت آنتی‌ژنتیک دارند و به‌نظر می‌رسد باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شوند. چندین کارخانه مخمرسازی، مخمر را به‌منظور استفاده در غذای طیور تولید می‌کند. مخمر زنده یک پروبیوتیک به‌شمار می‌آید اما، تولیداتی که بر پایه دیواره سلولی مخمر ساخته می‌شوند، پری‌بیوتیک محسوب می‌شوند.
● آنزیم
آنزیم‌ها پروتئین‌هائی هستند که به‌عنوان کاتالیزورهای بیلوژیکی بسیار فعال عمل می‌کنند. کاربرد آنزیم در غذا باعث افزایش قابلیت هضم مواد مغذی شده و میکروفلور دستگاه گوارش را تغییر می‌دهد. در جیره‌های دارای گندم یا جو استفاده از آنزیم خیلی معمول است. دکتر فرکت می‌گوید که: آنزیم‌ها به‌منظور بهبود استفاده از مواد مغذی به غذا اضافه می‌شوند. اما مردم به‌‌منظور کاهش هزینه فرموله کردن جیره از آن استفاده می‌کنند. در عمل شما بعضی مواقع شاهد بهبود رشد و تحمل بیشتر در برابر بیماری‌های مشخصی هستید. در تئوری، غذا به‌کمک آنزیم بیشتر به‌وسیله پرنده هضم می‌شود و پتانسیل سوبسترا برای بعضی از باکتری‌ها در مقایسه با پرنده کاهش می‌یابد. هم‌چنین آنزیم‌ها با عمل روی بعضی از ترکیبات مشخص جیره و تولید محصولات هضمی که باکتری‌های مفید بتوانند استفاده کنند، میکروفلور محیط روده را به‌سمت محیط سالم‌تری سوق می‌دهند، کاربرد آنزیم‌ها به‌منظور تصحیح یا کنترل میکروفلور روده قابل مشاهده خواهد بود. دکتر فرکت می‌گوید که ممکن است تغییرات کمی در میزان جذب مشاهده شود؛ اما مسئله مهم‌تر تغییر در فلور میکروبی دستگاه گوارش و سلامتی بهتر طیور است. مثال در این مورد این است که چگونه آنزیم می‌تواند بعضی از پلی‌ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای شبیه آن چیزی که در گندم و جو یافت می‌شود را بشکند و رشد باکتری‌های مفید را بهبود بخشد. با اضافه کردن آنزیم، نشاسته غیرقابل هضم شبیه یک پری‌بیوتیک عمل می‌کند. چندین مزارع پرورش بوقلمون در آمریکا هم‌اکنون در حال استفاده از آنزیم‌ها در جیره‌های بر پایه ذرت و سویا هستند، ضمن‌این‌که اکثر مزارع برزیلی نیز در جیره‌هایشان از آنزیم استفاده می‌کنند. آنزیم‌ها معمولاً اگر در جیره‌ای با انرژی کم به‌کار روند بهتر عمل می‌کنند.
با اضافه کردن آنزیم فیبر شکسته شده و رشد باکتری‌های مفید را بهبود می‌بخشد. در آمریکا، معمولاً از جیره‌هائی با انرژی بالا استفاده می‌شود زیرا چربی‌های ارزان زیادی وجود دارد، امروزه آنزیم‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد. اخیراً کمپانی Prince Agri محصول Reap را به‌عنوان بهبود دهنده قابلیت هضم نشاسته ارائه کرده است. آنزیم فعال در Hemicell از تعاونی Chem، بتاماناز است که کربوهیدرات‌های متصل به پروتئین را در کنجاله سویا می‌شکند. کنجاله سویا حاوی فیبرهای ضد تغذیه‌ای است که مانع استفاده طیور از خوراک می‌شود. بتاماناز فیبر را هضم کرده و سودمندی غذا را بهبود می‌بخشد. Rovabio محصول Adisseo شامل گزیلاناز و بتاگلوکوناز است. این ماده افزودنی می‌تواند در جیره‌های بر اساس ذرت و سویا و هم‌چنین بر اساس گندم استفاده شود. Danisco سازنده (۱۵۰۲ Avizyme) است، که می‌تواند قابلیت هضم ذرت را بهبود ببخشد. Kemzyme محصول Kimen مخلوط آنزیم‌هائی است که منظور بهبود قابلیت هضم تمام جیره‌ها استفاده می‌شود. فیتاز آنزیمی است که به‌منظور استفاده از فسفرهای آلی موجود در غلات در طیور استفاده می‌شود.
این آنزیم می‌تواند میزان نیاز به‌ مکمل‌های آلی فسفات را در جیره کاهش دهد و در نتیجه میزان فسفر را در مدفوع کاهش دهد. فیتاز هم‌چنین می‌تواند از طریق شکستن پیوند بین فسفر و مولکول‌های آلی در غذا، انرژی و آمینواسیدهای بیشتری برای پرنده فراهم کند. کارخانه‌های متعددی آنزیم فیتاز را به‌منظور استفاده در جیره طیور می‌سازند. تحقیقات اساسی انجام شده در جیره‌های براساس گندم، مشخص کننده وجود فیتاز طبیعی در گندم است. بنابراین در جیره‌های بر پایه ذرت و سویا نسبت به جیره‌هائی که براساس گندم متعادل می‌شود، مقدار کمتری فیتاز وجود دارد. به‌همین‌خاطر فسفر کمتری در اختیار طیور قرار می‌گیرد. از این‌رو کسانی که در کار تغذیه طیور هستند مقدار بیشتری فیتاز در جیره به‌کار می‌برند، تا فسفر دفع‌شده از طریق مدفوع کاهش یابد. روش مشخص کردن میزان کارائی پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها، آنزیم‌ها و بقیه افزودنی‌ها معمولاً آسان نیست. هوگ می‌گوید: اگر این مواد اثرات تغذیه‌ای داشته باشد، عملکرد پرندگان را در داخل قفس بهبود می‌دهد. اما اگر این مواد اثر بهبود سلامتی داشته باشند، از نظر صفات داخل قفسی خوب عمل نمی‌کنند.
با افزایش تراکم پرنده سودمندی استفاده از پروبیوتیک و آنتی‌بیوتیک افزایش می‌یابد. دکتر هوگ گفت: که برای ارزیابی یک ماده غذائی نیاز به ارائه سئوالات و فهم روش عمل آن ماده می‌باشد. اگر کسی عنوان کرد که سه نکته می‌تواند باعث بهتر شدن ضریب تبدیل شود، باید بحث شود و سئوال شود که این عمل چرا و به‌چه شکل صورت می‌پذیرد. در ابتدا متخصصین تغذیه پی به‌نحوه عمل محصول برده و سپس می‌تواند محصولاتی را که در سیستم مورد نظر بهتر جواب می‌دهد را سفارش دهند. دکتر هوگ می‌گوید: میزان استفاده از این نوع افزودنی‌ها افزایش خواهد یافت، اگرچه ما سعی در استفاده از آنتی‌بیوتیک را داشته باشیم. وی افزود که پذیرش و استفاده از این نوع ترکیبات رو به‌ رشد است. افزایش آگاهی در مورد نحوه کار این مواد منجر به افزایش استفاده از این نوع مواد خواهد شد.

وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران - تهدید نیروی انتظامی توسط وحوش #دراویش، ساعتی قبل از جنایت تروریستی با اتوبوس:«فقط نیم ساعت وقت دارید تا باید بدون قید و شرط برادرمون رو آزاد کنید...»
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    معرفی برندهای مطرح جهان؛ نینتندو
    در اوایل دهه 1980 برخی از مشهورترین بازی های آرکید نینتندو مانند