چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 November, 2018

سفر به سوئیس ایران


سفر به سوئیس ایران
بالاخره پاییز رنگارنگ تمام شد و دوباره زمستان سرد و برفی آمد تا دوستداران اسکی و ورزش‌های زمستانی بتوانند به پیست‌های اسکی بروند و بعد از یک‌سال برف زمستانی را ببینند.
این روزها دنا کوهنوردان بسیاری را به خود می‌بیند
یکی از استان‌هایی که تقریبا بیشتر سال مخصوصا زمستان‌ها، پذیرای اسکی‌بازها و دوستداران ورزش‌های زمستانی است، چهار محال و بختیاری است. این استان که در اغلب روزهای سال، سردترین نقطه کشور است در تمام فصول زیبایی‌های منحصر به فرد و دیدنی دارد، اما برف، یخ و کوهستان اولین مفاهیم زندگی مردم چهارمحال و بختیاری است که خیلی زود با آن آشنا می‌شوند.
چهارمحال و بختیاری تقریبا هفت‌ماه از سال برف دارد و به اعتقاد کارشناسان گردشگری همین قابلیت زمینه بسیار خوبی برای گردشگران ورزشی است.
‌ ● کوهرنگ
کوهرنگ در شمال باختری استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است و از زیباترین و خوش‌ آب و هواترین مناطق استان محسوب می‌شود.
پیست اسکی چلگرد در این شهر قرار دارد که یکی از مراکز اسکی معروف کشور است. پیست چلگرد در دامنه کوه کارکنان چلگرد، مرکز کوهرنگ، قرار دارد و سالانه میزبان خیل عظیمی از ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش اسکی است.
● فارسان
فارسان یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری و بخشی از پیکره پرجاذبه ایران زمین است که دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های کم‌نظیری است. فارسان، مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت‌لنگ بختیاری است و ییلاق عشایر بختیاری محسوب می‌شود.
در زمان حکومت آل‌بویه این شهر مرکز فرماندهی حکام بود که هنوز قلعه‌هایی به نشانه اقتدار و سلطه خوانین در منطقه از آن زمان باقی‌مانده است.
یکی از دیدنی‌های جالب منطقه فارسان، کوچ طوایفی از ایل بختیاری است. تماشای کوچ عشایر و نقل مکان چندین ایل با کلیه مایملک با چهار پایان و مراسم حین این تغییر محل، بسیار دیدنی است.
● اردل
اردل در فاصله ۸۶ کیلومتری بروجن و ۹۵کیلومتری جنوب غربی شهرکرد، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
در میان ایلات و عشایری که در مناطق اطراف این شهرستان زندگی می‌کنند، صنایع دستی رواج زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به بافت انواع قالی‌های محلی، گلیم، جاجیم، چوقای محلی، پشتی، خورجین، سیاه‌چادر، نمکدان و سفره آردی اشاره کرد.
● پیرغار و کتیبه‌های تاریخی‌اش
در ۳۲ کیلومتری شهرکرد، به شهرستانی به نام فارسان می‌رسید، پنج کیلومتر مانده به فارسان، روستایی به نام ده‌چشمه وجود دارد. در این روستا مجموعه طبیعی- تاریخی پیرغار با چشمه‌های پرآبی که دو کتیبه تاریخی را فرا گرفته، در جلوه‌گری می‌کند
. آب همچون دانه‌های مروارید از این چشمه سرازیر و آبشاری بلند از آن ساخته است.
در این مکان طبیعی دو کتیبه تاریخی که قسمتی از حوادث دوران مشروطیت را نقل می‌کند بر صخره سنگ‌ها حک شده است. قبل از رسیدن به فارسان در یک سه راهی، تنها ۱۵ کیلومتر راه را به سوی شهر جونقان طی کنید، تا به این مکان برسید.
چهارمحال جایی برای دیدن است، جایی برای ماندن.
زیبای خفته زاگرس، دیار دلاور مردان نجیب و اصیل، سرزمین همیشه زیبا که شما را به سوی خود می‌خواند.

منبع: دنیای اقتصاد
میترا یزدچی

منبع : عصر ایران

مطالب مرتبط

لارستان ستاره ای در کویر جنوب

لارستان ستاره ای در کویر جنوب
لارستان سرزمینی زیبا با تاریخی احساس برانگیز است که «ایراهستان» نام داشت و مرکز دانش و فرهنگ اسلامی بوده و هست.
نخستین تاریخی که از لارستان ذکری به میان آورده است تاریخ طبری است که حکایت می کند که چگونه اردشیر ساسانی بر سرزمین پرنعمت الار تسلط می یابد که با گذشت زمان و حذف حرف «ا» از کلمه الار به لار تبدیل می شود.
حمدالله مستوفی مردم لار را بیشتر تاجر معرفی کرده بود که به سفرهای بحر و بر می رفتند. در قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی سکه نقره ای ضرب شدکه در سواحل خلیج فارس و هندوستان رواج داشته و به لارین مشهور بوده است و در لار ضرب می شده که ۴‎/۹ گرم وزن آن بوده است که پس از تصرف لارستان به دست شاه عباس این سکه ها از رونق می افتد ولی در هندوستان سال ها رواج داشته است.
کهن ترین بنای تاریخی لارستان مربوط به دوره اشکانیان است. آتشکده «آذر فرنبغ» در روستای کاریان بخش جویم است که یکی از ۳ آتشکده بزرگ ایرانی در دوره قبل از اسلام است.
آتشکده آذرفرنبغ کاریان اکنون به صورت تلی از خاک درآمده و به نام «تمب تشی» معروف است ولی آتشکده «محلچه» در بخش اوز پا برجاست و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
زبان مردم لارستان از واژه های زبان دری و پهلوی تشکیل شده و دین مردم، از مذاهب تشیع و تسنن تشکیل شده است. ولی وحدت و همدلی بین آنان همیشه وجود داشته و دارد و سابقه وحدت شیعه و سنی در این منطقه قدمتی تاریخی دارد.
لارستان دارای بخش های اوز، بنارویه بیرم، جویم، عمادده، گرایش و مرکزی است که هر کدام از این بخش ها با داشتن مردمی شیرین گفتار و شیرین رفتار، محل کار، تلاش و بردباری است.
این مردم صبور تاکنون نگهدارنده آثار و اماکن تاریخی هستند که می توان آنها را موزه های زنده نامید. لارستان بویژه بخش اوز در جنوب فارس در همسایگی آفتاب سرزمینی هستند که دیار آفرینندگی، نوآوری و محل فرهنگ والای انسانی بوده است. لارستان که امروز به چندین شهرستان تقسیم شده است سرزمین صمیمیت هاست و گرما بخش دل های سرد.
بخش های هفتگانه لارستان دارای مردمانی هستند که سرسختانه با طبیعت ناهنجار و سرسخت جنگیده، کوه ها را شکافته تا به چشمه ای یا برکه ای برسد یا برکه ای ساخته تا نزولات رحمت الهی را ارج نهاده و ذخیره و استفاده کنند و حتی برای زندگی از نوشیدن آب شور و تلخ نیز ابایی نداشته اند و شاعرش می گوید:
هر کجا برکه ای نشسته به خاک
بی شک آنجاست مرز لارستان
گر بهارش بگسترد دامن
می شود قالی بهارستان
متأسفانه امسال تاکنون باران مطلوب نباریده و شاهد قالی بهارستان و سبزی گستره طبیعت نیستیم.لارستان را باید دید و با مردمش نشست و با گفتار شیرین آنها همنوا شد.
این منطقه به دلیل مجاورت با استان هرمزگان برای گردشگران جذابیت خاصی دارد؛ معماری های بکر، اماکن تاریخی و فرهنگی بویژه صنایع دستی بخش فرهنگی و آباد «اوز» و حلوای مسقطی همه و همه بر جذابیت منطقه افزوده است.
آب و هوای گرم و خشک آن با فعالیت آدمیان سختکوش در ایجاد نخلستان های سبز از یک سو و آب انبارهای متنوع استوانه ای و مستطیلی از سوی دیگر بطوری که فقط در بخش اوز افزون بر ۷۰۰ آب انبار از سوی مردم نیکوکار ساخته شده است، بر جذابیت این منطقه جنوبی افزوده است.
از آثار تاریخی لارستان می توان به آثار زیر اشاره کرد: قلعه زیردژ، مسجد جامع هود، حمام قلات، مسجد و آبشار بیدشهر، بافت قدیم و کهنه، بقعه شیخ محمد مراد، طاق دامن کهنه، مقابر و تالاب بزرگ هیرم (دریاچه هیرم)، مسجد جامع، آب انبار سفلی، برکه ملامحمد، کاروانسرای سیفا و میدان میران، خانه سوداگر، خانه حسین نیا، میدان خون، قلعه پرویزه، بقعه و کاروانسرای پیرکهار، قلعه قلاتو، چهارطاقی محلچه که همگی در بخش اوز واقع است. بازار قیصریه، مربوط به قرن۶ میلادی، قلعه قدمگاه، قلعه اژدها پیکر، باغ نشاط، پیر غیب، پیر سرخ، پیر پنهان، کاروانسرای لار، کاروانسرای گلشن، میدان بزرگ که همه در شهر لار واقع شده اند. آتشکده آذرفرنبغ کاریان، قلعه دیده بان، قلعه میمون و کاروانسرا در بخش جویم و بنارویه، قلعه گراش و آب انبار کل درگراش، امامزاده شاه زندوی در بخش بیرم از نقاط دیدنی و حلوای معروف مسقطی، صنایع دستی، انواع شیرینی محلی و نان های محلی نیز بهترین سوغاتی این شهرستان محسوب می شود.
کتابخانه بانو با ۲ هزار جلد کتاب تخصصی یکی از مکان های فرهنگی در شهر اوز است. در این کتابخانه که بوسیله بانوان اداره می شود کتاب هایی وجود دارد که یا نویسنده آن زن است و یا موضوع کتاب درباره زن است.
بهترین جاذبه طبیعی آن آسمان صاف و شفاف آن است که ستارگان درخشان آن را آرایش کرده اند.

وبگردی
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز - هشدار می‌دهم اگر تا دو هفته آینده با افزایش قیمت خودرو موافقت نشود تولید خودرو در جاده مخصوص کرج را متوقف می‌کنیم و سیل بیکاران روانه جامعه خواهند شد!
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.