سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

ایجاد بازار مشترک گام استراتژیک در رونق اقتصاد اعراب


ایجاد بازار مشترک گام استراتژیک در رونق اقتصاد اعراب
ایجاد بازار مشترک شورای همکاری خلیج فارس از آغاز شکل گیری این شورا در دستور کار آن قرار داشت. اما دوم ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی بعد از گذشت بیست و شش سال از زمانی که این طرح ارایه شد شورای همکاری خلیج فارس این طرح را تصویب کرد.
اعراب عضو شورای همکاری خلیج فارس برای تقویت اتحاد خود و تشکیل یک گروه مشترک همچون اتحادیه اروپا طرحهای زیادی ارایه دادند که یکی از آنها ایجاد بازار مشترک و دیگری ایجاد واحد پول مشترک در این منطقه است .
البته این شورا در سال ۲۰۰۳ میلادی توافق نامه نظام گمرکی مشترک را به امضای اعضا رسانید که در تعاملات تجاری این منطقه با اتحادیه اروپا تاثیر زیادی به جای گذارد.البته این شرطی بود که اروپاییان برای افزایش حجم تجارت با این منطقه گذاشته بودند.
اتحادیه اروپا در سالهای آغازین قرن حاضر شرط کرده بود که برای افزایش حجم تجارت دوجانبه بلوک عرب – اروپا باید نظام گمرکی یکپارچه ای در کشورهای این منطقه وجود داشته باشد و بعد از تصویب این نظام حجم تجارت دو جانبه بلوک عرب – اروپایی ارتقا یافت.هم اکنون ۱۰ درصد از کل تجارت اعراب منطقه با کشورهای اتحاده اروپا است و اعراب در تلاش هستند تا این سهم را به ۲۵ درصد برسانند.
دومین گام برای تقویت جایگاه اقتصادی اعراب تصویب طرح ایجاد بازار مشترک شورای همکاری خلیج فارس بود که به زعم بسیاری از تحلیل گران سبب تقویت قدرت مذاکره اقتصادی آنها در سطح جهانی می شود. سومین گام نیز ایجاد واحد پول مشترک است که اجرای آن به سال ۲۰۱۰ میلادی موکول شده است.
عبدالرحمن العطیه دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در مورد تشکیل این بازار مشترک می گوید: " ایجاد این بازار مشترک نشان دهنده تقویت یکپارچگی اقتصادی کشورهای عضو شورا است و می تواند شرایط اقتصادی خانوارهای عربی که در کشورهای مختلف عضو این شورا زندگی می کنند را به یکدیگر نزدیک کند."
اعراب عضو شورا در نظر دارند مرزهای اقتصادی بین خود را حذف کنند و اقتصاد کشورهای عضو سازمان را به یک صورت یک کشور واحد اداره نمایند. طبق مفاد موجود در طرح ایجاد بازار مشترک اقتصادی که در روز دوم ژانویه به تصویب رسید نقل و انتقال سرمایه بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به صورت آزادنه انجام می شود و مردم ساکن در کشورهای مختلف عضو شورای همکاری خلیج فارس می توانند آزادانه از کشوری به کشور دیگر سفر کنند .
از طرف دیگر اشتغال مردم یک کشور در کشور دیگر و یا اقامت دایم توابع یکی از از کشورهای عضو در کشور دیگر از دیگر مزایای ایجاد بازار مشترک اقتصادی است. شرکتهای خصوصی و دولتی نیز از مزایای داشتن رابطه اقتصادی آزاد با کشورهای دیگر و حتی نقل مکان کردن از یک بازار به بازار دیگر برخوردار هستند.
العطیه در مورد مزایای ایجاد بازار مشترک در منطقه می گوید:" بازار مشترک به توابع کشورهای عضو شورا اجازه می دهد تا از فرصتهای شغلی و اقتصادی موجود در این سازمان به صورت یکسان بهره ببرند و بتوانند آزادنه در هر کشور دیگری که عضو این بازار مشترک است سرمایه گذاری کنند. این بازار زمینه رشد سرمایه گذاری خارجی در کشورهای نفت خیز عضو شورا را فراهم می آورد و موجب ارتقای نرخ رشد اقتصادی آنها می شود."
حجاج بخبور اقتصاددان کویتی می گوید:" ایجاد بازار مشترک قدرت مذاکره شورای همکاری خلیج فارس را افزایش می دهد و این شورا را به یکی از بزرگترین اقتصادهای جهانی تبدیل می کند."
روزنامه الوطن چاپ کشور قطر نیز ضمن استقبال از ایجاد این بازار مشترک در مقاله ای نوشت:" ایجاد این بازار مشترک یک گام قدرتمند استراتژیک در تکمیل قدرت اقتصادی اعراب است می تواند آینده اقتصادی و به دنبال آن سیاسی بسیار روشنی را برای اعراب شورای همکاری خلیج فارس به همراه بیاورد."
در اولین گام ایجاد بازار مشترک بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس سبب افزایش سرمایه گذاری و تجارت بین اعضا می شود ولی در گامهای بعدی و بعد از شناخته شدن این سازمان به عنوان یک صدای واحد در دنیای اعراب موقعیت آنها در مذاکرات تجارت آزاد با کشورها یا اتحادیه های دیگر تقویت می شود.
در حال حاضر مهمترین اتحادیه جهانی برای اعراب عضو شورای همکاری خلیج فارس اتحادیه اروپا است که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس رابطه آزاد تجاری با این اتحادیه را مهمترین قدم در اثبات خود به عنوان یک بازار مشترک عرب می دانند.
برخی از اقتصاددانان عرب بر این باورند زیر ساختهای لازم برای اجرای این طرح در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس فراهم نیست و تا عملی شدن طرح ایجاد بازار مشترک حداقل دو سال زمان لازم است. این درحالیست که بسیاری از تحلیل گران بازار شرایط را برای اجرای این طرح مساعد قلمداد می کنند.
● شورای همکاری خلیج فارس
شورای همکاری خلیج فارس یک سازمان منطقه ای بسیار فعال از شش کشور نفت خیز عرب است که دارای منابع و ذخایر طبیعی بسیار زیادی هستند.
کشورهای کویت ،عمان، قطر،امارات متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی که در مجموع مساحتی معادل ۶/۲ میلیون کیلومتر مربع دارند اعضای این شورای عربی هستند و ۱/۳۵ میلیون نفر را در خود جای داده اند.
البته ۴۰ درصد از افراد ساکن در این کشورها که بعضا تبعه آنها نیز هستند برای کار وارد بازار این سرزمین ها شده اند و بومی آن کشورها محسوب نمی شوند.طبق آمارهای موجود مجموع ذخایر تایید شده نفتی در این کشورها معادل ۴۸۴ میلیارد بشکه نفت در روز است که معادل نیمی از کل ذخایر نفتی کشورهای عضو اوپک است.
در سالهای گذشته این شورا تلاشهای چشمگیری برای حل بحرانهای اقتصادی اعضای خود داشته است و هم اکنون اقتصاد اغلب کشورهای عضو آن در شرایط مطلوبی قرار دارد. هم اکنون ارزش اقتصاد این شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس ۷۱۵ میلیارد دلار امریکا است و روابط تجاری و اقتصادی گسترده ای با دیگر کشورهای جهان دارد.
برخی دلیل شکل گیری این شورا در سال ۱۹۸۱ میلادی را مقابله با ایران در زمان جنگ ایران و عراق می دانند. برخی دیگر تقویت قدرت اقتصادی و سیاسی کشورهای ثروتمند عرب و ایجاد صدایی متحد را هدف تاسیس این سازمان می دانند.
به هرحال حتی اگر دلیل اول را هم برای تاسیس این شورا بپذیریم بازهم نمی توانیم تاکید سران کشورهای عضو شورای همکاری خیلج فارس را برای تقویت همکاری با یکدیگر نادیده بگیریم. اهمیت این اتحاد برای کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس با تصویب طرح ایجاد بازار مشترک و تلاش های پیگیر آنها برای ایجاد یک واحد پول یکسان بین اعضا تا سال ۲۰۱۰ میلادی بیشتر و بیشتر خود را نمایان کرد.

نویسنده : مونا مشهدی رجبی

منبع : نوسازی

مطالب مرتبط

تاثیربحران مالی بر موقعیت های ژئوپلتیک

تاثیربحران مالی بر موقعیت های ژئوپلتیک
بحران مالی ایالات متحده که از مرزهای این کشور ابتدا به قاره سبز و سپس به آسیا و تمام جهان گسترش یافت، جدا از تبعات اقتصادی آن، ارتباط تنگاتنگی با نظام بین المللی و تاثیر آن بر موقعیت های ژئوپلتیک پیدا می کند. رشد یا افول قدرت مالی و بنیان های اقتصادی بازیگران بین المللی به همان میزان شدت یا ضعف، انعکاس دهنده موقعیت هژمونیک آنان در این چیدمان سیاسی خواهد بود. چنانچه جمهوری خلق چین زمانی به عنوان یک قدرت بزرگ هژمون به صحنه اول رقابت های بین المللی پای گذاشته و موقعیت برتر خود را تثبیت کرد که رشد اقتصادی بالای ۱۰ درصد را در طی چند دهه اخیر تجربه کرده است.
هر چند که چین قبلا نیز از بالاترین جمعیت بشری، وسعت زیاد سرزمینی، ارتباط خاص و منحصر به فرد خود در رقابت های دوران جنگ سرد و عوامل تاثیرگذار بر موقعیت های ژئوپلتیک برخوردار بوده است اما هیچگاه به اندازه تاثیر جهش اقتصادی خود در طی سال های اخیر، از عامل برتر در این زمینه برخوردار نبوده است. هم اکنون بحران مالی ایالات متحده و مجموعه غرب که در آستانه ورود به یک بحران تمام عیار اقتصادی بعد از بحران بزرگ بین سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۲ میلادی می باشد بر اساس همین منطق وضعیت ذاتی، حوزه های ژئوپلتیکی و تاثیرگذاری متقابل آن بر حوزه های پیرامونی را شکل خواهد داد. اینکه از طرف حامیان افتصاد بازار گفته می شود بحران مالی کنونی یک اخلال موقت و موجی است که به زودی رفع خواهد شد یا به عکس منتقدات سنتی نظام سرمایه داری بعضا بیش از اندازه از این وضعیت به عنوان زمان مرگ این نظام یاد کرده اند در جای خود می تواند مورد نقد قرار گیرد.
اول) اینکه بحران مالی اخیر چندان موقتی و گذرا نخواهد بود و به ذات نظام سرمایه داری و بحران های ادواری آن مربوط می شود که در هر گام موجب آسیب های خاص خود بر پیکره این نظام خواهد شد و از بستر آن سیاستمداران و استراتژیست ها باید با گذر از بسیاری از مضامین تئوریک و سودمندگرائی های میدانی به واقعیت ها تمکین کنند.
دوم) اینکه نظام سرمایه داری و سیستم اقتصاد بازار ولنگار هنوز به مرحله ای نرسیده است که با هر تندبادی ریشه های آن در هم پیچیده شود چرا که قدرت اقتصادی و پشتوانه سیاسی – اجتماعی آن، قدرت مانور را در اختیارش قرار می دهد تا حداقل به طور موقت از چنین مراحلی با صرف هزینه های لازم عبور کند. شاید بزرگترین درسی که این روزها از وقایع کنونی می توان آموخت این باشد که هواداران آدام اسمیت که در دهه ۹۰ میلادی ملودی " پایان تاریخ " را سرودند، با این تکانه شدید به این نکته واقف شده باشند که بار دیگر با مطالعه کتاب " کاپیتال " نوشته کارل مارکس اقتصاددان و فیلسوف آلمانی درک معقول تری از نظام اقتصادی و مکانیزم های جامعه محور چنین نظامی را کسب کنند.
به همان نسبت که تا به امروز در تشریح موقعیت نظام بین المللی قدرت اقتصادی غرب و در راس آن آمریکا را در شکل گیری چنین نظامی، انکارناپذیر فرض کرده ایم از این پس نیز می باید بحران ساختاری در این مسیر را در حد یک افول تدریجی ( نه سقوط و فروپاشی فوری ) به حساب آورد. گسترش دامنه بحران مالی – اقتصادی کنونی که در ۸۰ سال گذشته بی سابقه بوده است تاکنون با سقوط شاخص های بورس از " داوجونز" در وال استریت نیویورک تا نیکی در بورس توکیو حجم عظیمی از سرمایه و اعتبار هژمونیک قدرت های بزرگ غربی را به هزینه بر باد داده است که بدون شک تاثیر آن در مناطق ژئوپلتیک و محیط بین المللی غیرقابل انکار است.
این وضعیت اخلالگرانه هر چند که تمامی جهان را در چنبره اشکالات و پیامدهای منفی خود گرفتار می کند ولی برای هژمون های بین المللی به دلیل نقش راهبری و اعتبار نظری – سیاسی آنان در چینش بندی حوزه های جغرافیائی بیش از پیش خواهد بود. اولین تاثیر بحران مالی کنونی به میان آمدن پای گستره عظیم تری از بازیگران بین المللی در تصمیم گیری های کلان بین المللی است که همین امر برخلاف موقعیت یکجانبه گرائی سیاست های بزرگترین هژمون کنونی است.
نشست های سریالی گروه هشت، اتحادیه اروپائی، گروه ۲۰ کشور بزرگ صنعتی و درحال رشد بر این واقعیت مهر تایید زد که مسائل جهانی تصمیم گیری و نسخه های جهانی و یا حداقل گسترده تری را طلب می کند. این وضعیت اثبات کرد که جهان چند قطبی و ارتباط نزدیک کشورهای پیشرفته صنعتی با کشورهای در حال رشد و حتی فقیر بسیار بهتر از تصمیمات یکجانبه تنها یک قدرت هژمون جهت حل و فصل مشکلات بین المللی خواهد بود. همچنین بروز بحران مالی کنونی این نکته را نیز روشن کرد که برخلاف ادعاها و تبلیغات هیجانی مقطع ۹۰ میلادی هیچ قدرتی هرچند که بزرگ ترین نیز باشد قادر به تصمیم گیری عقلائی برای جهان و نظم آفرینی بین المللی نخواهد بود.
جدا از هزینه های مالی این بحران برای ایالات متحده که کانون این بحران نیز تلقی می شود و در ابتدا با ورشکستگی موسسات وام مسکن " فردی مک " و " فنی مه " دیگران را به سمت این گرداب کشاند، اعتبار و اعتماد جامعه بین المللی و حتی متحدین نزدیک اروپائی را نیز نسبت به واشینگتن سلب کرد. از درون خاکستر این بحران بدون شک چنانچه ققنوسی متولد شود به طورکلی با قبل از آن فرق خواهد داشت و اگر هم ذغال نیم سوخته ای از درون آن بیرون کشیده شود دیگر توان شعله ور کردن سوخت زیر دیگ جوشان نظام یکجانبه گرائی را ندارد. زمانی که " فرانسوا فیون " نخست وزیر راستگرای فرانسه در پیامد این بحران مالی می گوید " جهان به دلیل نظامی نامسئول، در لبه دوزخ قرار دارد ".
در واقع به واقعیت ضرورت تغییر در ساختار اقتصادی – سیاسی جهان کنونی اذعان می کند. از جنبه درون ساختی نیز قدرت های بزرگ بین المللی با توجه به اعطای بسته فوری بیش از ۳۰۰۰ میلیارد دلاری برای خرید سهام بانک ها و موسسات ورشکسته که نشان دادند به راحتی پول مالیات دهندگان را برای بورس بازان سرمایه داری هزینه می کنند از این پس نمی توانند در مقابل مطالبات طبقات فرودست و متوسط جوامع خود براحتی شانه خالی کنند. به هر حال بررسی بحران مالی کنونی بدون توجه به تاثیر انکارناپذیر آن در شکل بخشی به نظام بین المللی و تاثیر بر حوزه های ژئوپلتیکی، همچون گام برداشتن در تاریکی است و به همین دلیل واقعیت عینی گوشزد می کند که جهان به پایان دوران تک قطبی و قدرتمندی نئوکان ها بیش از پیش نزدیک شده است.

وبگردی
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!