پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

مهم ترین شهرک های یهودی نشین


مهم ترین شهرک های یهودی نشین
اسرائیلی ها طی مصوباتی و از طریق محدودسازی توسعه عمرانی در قدس عملاً ۷۲ کیلومتر مربع از اراضی این بخش را به تصرف خود درآوردند و این مناطق را به شهرک های صهیونیستی مبدل کردند؛ به مانند همان اتفاقی که در شهرک جبل ابوغنیم صورت گرفت.
هم اینک مهم ترین مجتمع های شهرک نشینی حومه قدس شریف عبارتند از؛
۱) مجتمع گوش عتصیون؛ این مجتمع از شهرک های الون شیگوت، کفار عتصیون، مجدال عوزا، ناوی دانیال، جبعوت، بات عایس، روش تسودیم و بیتار عیلیت تشکیل شده است.
۲) مجتمع معالیه ادومیم؛ شهرک های معالیه ادومیم، علمون، جفعات بنیامین، میشور ادومیم و الون نفی برات را دربر می گیرد.
۳) مجتمع مودیعن
۴) مجتمع های شهرک نشینی شمال غرب قدس؛ شامل شهرک های جفعات زیف، جفعات حدشا، هارادام و هارشموئیل است.
مناطق فلسطینی نشین قدس اشغالی نیز عبارتند از؛
۱) منطقه جداافتاده (گیتو) شمال شرقی قدس که شامل اردوگاه شعفاط، حومه روستاهای السلام، عناتا و نوار است و نزدیک به ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.
۲) منطقه جداافتاده شمال قدس که شامل حومه روستاهای البرید و شهرک الرام است و حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.
۳) منطقه شمال غرب قدس که شامل ۱۴ روستا با جمعیتی بالغ بر ۶۰ هزار نفر است.
۴) منطقه جنوب شرقی قدس اشغالی که شامل شهرک های السواحر، ابودیس و العزیز است که ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.
محله ها و مناطق یهودی نشین داخل مرزهای گسترده شهر قدس نیز عبارتند از؛
۱) محله یهودی نشین داخل دیوارهای بخش قدیمی قدس؛ در سال ۱۹۶۸ میلادی بر ویرانه های محله الشرف احداث شد که اکنون ۲۸۰۰ یهودی در آن سکونت دارد.
۲) محله نوی یعقوب؛ در شمال شهر قدس واقع شده است و ۱۹۳۰۰ نفر در آن اقامت دارند.
۳) محله راموت؛ در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و ۳۷۲۰۰ نفر جمعیت دارد.
۴ ) شهرک جیلو؛ بزرگ ترین شهرک واقع در جنوب غربی شهر قدس است که در سال ۱۹۷۲ احداث شد.
۵) تلبیوت شرقی؛ در سال ۱۹۷۴ احداث شد و ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد۰
۶) معلومات دفنا؛ در سال ۱۹۷۳ ساخته شد و بیش از ۴۷۰۰ نفر در آن سکونت دارند.
۷) دانشگاه عبری؛ روی اراضی مصادره شده روستای فلسطینی العیسویه ساخته شد و بعدها توسعه یافت. هم اکنون جمعیت آن به ۲۵۰۰ نفر می رسد.
۸) ریخس شعفاط رامات شلومر؛ کار ساخت آن از سال ۱۹۹۰ آغاز شد.
۹) رامات اشکول و جبعات همفتار؛ ۶۶۰۰ نفر جمعیت دارد.
۱۰) شهرک های بسگات زئیو و بسگات اومر؛ این دو شهرک بر اراضی روستاهای بیت حنینا بنا شد که تا سال ۱۹۹۸ جمعیت آن به ۳۵ هزار نفر می رسید.
۱۱) عطروت (منطقه صنعتی) اراضی این شهرک در سال ۱۹۷۰ مصادره شد.
۱۲) جبعات هماتوس؛ روی زمین های مصادره شده روستای بیت صفاقا احداث شد.
۱۳) شهرک جبل ابوغنیم؛ این شهرک پس از مصادره اراضی روستاهای عرب نشین صور باهر، ام طوبا و بیت ساحور احداث شد.
۱۴) تپه فرانسوی؛ روی زمین های مصادره شده روستاهای «لفتا و شعفاط» احداث شد و ۱۲ هزار نفر جمعیت دارد.
۱۵) پروژه حامیلا(روستای داوود)


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

بحران "امنیت" در اسراییل

بحران "امنیت" در اسراییل
تحولات اخیر غزه و شکست های رژیم صهیونیستی در مقابل نیروهای مقاومت، نشان داد که ماهیت نظامی - اطلاعاتی این رژیم اساساً ناتوان از برقراری امنیت در اسراییل است.
تحولات اخیر غزه و موج واکنش های بین المللی علیه اعمال وحشیانه رژیم صهیونیستی و در سویی دیگر، همدستی برخی کشورهای عربی با اسراییل آشکارا نشان از قرار گرفتن سیاست بین الملل در ورطه سقوط اخلاقی دارد.
نبرد رژیم صهیونیستی با نیروهای مقاومت در غزه ، ششمین جنگ بزرگ این رژیم پس از چهار جنگ با اعراب و جنگ ۳۳ روزه با حزب الله لبنان است. هدف اصلی ارتش اسراییل از این حملات، استفاده از ابزار قتل عام و ایجاد رعب و وحشت نه تنها در نوار غزه بلکه در کل منطقه است؛ همان روشی که در سال ۱۹۴۸ با شهرها و روستاهای فلسطینی انجام داد.
معادلات قدرت در داخل اسراییل پس از شکست دولت ائتلافی به رهبری "تزیپی لیونی" نشان می دهد که رقابت میان احزاب برای پیروزی در انتخابات فوریه (بهمن ماه آینده) شدت گرفته است. ماهیت جنگ طلبانه و غیرمدنی جامعه اسراییل به گونه ای است که نمایندگان احزاب از جمله کادیما (لیونی وزیر خارجه) ، لیکود (نتانیاهو) و حزب کار (باراک وزیر جنگ) می کوشند برای جلب آرای انتخاباتی و همراهی افکار عمومی به اعمال خشونت بیشتر علیه فلسطینی ها و کشتار فزون تر در غزه بپردازند تا از این رهگذر به جبهه داخلی اسراییل نشان دهند که مقوله "امنیت ملی" و حفظ امنیت شهروندان را بیش از دیگران سرلوحه خود قرار داده اند.
اما چینش رویدادها و ارزیابی حوادث نشان می دهد که رژیم صهیونیستی از آن زمان که غزه را در محاصره گرفت و نبرد را آغاز کرد؛ راهبرد خود را بر حذف حماس و نابودی مقاومت در فلسطین استوار ساخت چراکه تداوم حضور حماس را تهدیدی برای امنیت خود یافت.
در این میان، اقدام رژیم صهیونیستی به جنگ زمینی در غزه، حاکی از آن است که اسراییل هوشمندی نظامی خود را از دست داده زیرا چنین تجربه ای را در جنگ با حزب الله لبنان در توشه داشته و می دانسته در صورت دست یازیدن به چنین عملی، خود را وارد جنگ فرسایشی ای می نماید که حکم باتلاق را برای او خواهد داشت.
استراتژیست های نظامی اسراییل با طراحی نبرد زمینی از سه نقطه جبالیا و بیت حانون در شمال و خان یونس در جنوب غزه تصور کردند می توانند با اتکاء به جنگ افزارهای نظامی و سلاح های پیشرفته ، نیروهای مقاومت را محاصره کرده و با تنگ تر نمودن عرصه، زمینه نابودی آن را فراهم آوردند. شاید مثلث گردانندگان دولت اسراییل با امید جبران ناکامی تاریخی جنگ ۳۳ روزه و احتمال شکنندگی حماس در اثر دو سال تحریم، خود را در وضعیتی مشابه با تابستان ۲۰۰۶ قرار دادند اما نمی توان از ذکر این نکته چشم پوشید که بی گمان، ریشه این اشتباه استراتژیک رژیم صهیونیستی در تحلیل نظامیان این رژیم از حماس به عنوان یک ارتش کلاسیک نهفته است.
اساساً ماهیت نظامی - اطلاعاتی اسراییل و محاصره آن توسط کشورهای عربی که موجودیت آن را به رسمیت نمی شناختند، موجب شد این رژیم امنیت نظامی را در اولویت راهبرد امنیت ملی خود قرار دهد. از این رو، گروه های نظامی پیرامونی را منطبق با ارتش های کلاسیک که طبق فرمول های نظامی برای هر موقعیت جنگی خاص، فرمولی ثابت دارند که خارج از آن عمل نمی کنند، تحلیل کرد.
همانگونه که در جریان جنگ ۳۳ روزه و زمین گیر شدن پنجمین ارتش قدرتمند دنیا در مقابل ۳۰۰ تا ۴۰۰ چریک حزب الله و بهره گیری آنان از لانچرهای حامل موشکهای کوتاه برد ضعف این تحلیل را نشان داد، اکنون نیز جنگ نامتقارن حماس آرایش نظامیان اسراییلی در غزه را در هم کوبیده است.
جنگ های نا متقارن عبارت از به کارگیری جنگ افزارهای زمینی ، هوایی ، دریایی و... اما به صورت چریکی و پیش بینی نشده است. عدم تقارن، اقدامات و تلاش هایی در جهت دور زدن یا تحت الشعاع قرار دادن قدرت و توانمندی حریف به همراه استفاده از نقاط ضعف و آسیب پذیری های او و به کارگیری شیوه هایی است که تا اندازه زیادی با روش های دشمن متفاوت می باشد. به عبارت بهتر؛ جنگ های نامتقارن یکی از مناسب ترین جنگ هایی است که یک کشور ضعیف تر در مقابل کشور قوی تر انجام می دهد مانند آنچه ویتنام در مقابل آمریکا با وجود اختلاف شدید قدرتی - نظامی در پیش گرفت.
عدم تقارن دارای سطوح مختلف و متفاوتی از جمله عملیاتی، سیاسی – راهبردی و نظامی – راهبردی است. در سطح عملیاتی، عدم تقارن به معنای بهره گیری از ابزارها و شیوه های مختلف عملیاتی جهت مقابله یا خنثی نمودن تفوق است مانند جنگ های چریکی و نامنظم در مقابله با ارتش های نیرومند کلاسیک. عدم تقارن سیاسی – راهبردی، به کارگیری ابزار و وسایل غیر نظامی برای کسب تفوق نظامی و استراتژیک است و در نهایت سطح نظامی – راهبردی نیز در واقع، نوعی راهبرد نظامی است که بیشتر بر به کارگیری شیوه های نامتقارن مبتنی است تا روش های متقارن و متداول.
حال با مقایسه نوع عملیات اسراییل و نیروهای مقاومت می توان چرایی ادعای نگارنده مبنی بر عدم هوشمندی نظامی اسراییل در حمله زمینی به غزه را دریافت؛ رژیم صهیونیستی که می کوشید با استفاده از نابرابری ها و ناهمانندی های خود نسبت به حماس در زمینه های مختلف نظامی، تکنولوژیک و عناصر و ابزار قدرت به پیروزی و برتری سریع و سهل دست یابد با واکنش فوری نیروهای مقاومت که راهبرد خود را بر سود جستن از آسیب پذیری ها و نقاط ضعف اسراییل و به خطر انداختن امنیت ملی آن استوار ساخته بودند، مواجه شد.
راهبرد "انهدام همه جانبه" که از سوی اسراییل با اتکاء به بمب های فسفری و اورانیوم ضعیف شده علیه مردم بی گناه غزه به کار بسته شد در مقابل رویکردهای نظامی حماس و بهره گیری آنان از جنگ های نامتقارن و چریکی ، پاسخو نبوده به گونه ای که با جمع بندی رویدادها و اخبار مرتبط با ۱۰ روزی که از آغاز حمله زمینی ارتش رژیم صهیونیستی به غزه می گذرد ، مشاهده می شود که برتری ها عموماً با نیروهای مقاومت بوده و در این میان، نظامیان اسراییلی تنها توانسته اند خشم خود را بر سر مردم و غیرنظامیان بی دفاع فرود آورده و شمار تلفات فلسطینیان را بالا ببرند حال اینکه این مسئله در عرف تئوری های نظامی، به تنهایی نمی تواند ملاک مناسبی برای پیروزمندی محسوب شود.
اسراییل به عنوان یک بازیگر دولتی، راهبرد خود را بر اساس قدرت یک ارتش حرفه ای منظم و مجهز به تسلیحات و فناوری نظامی پیشرفته و فوق مدرن تدوین و اجرا کرده از این رو، همواره سعی کرده امنیت شهروندان خود را با تکیه بر ارتش و نظامی گری های خود تأمین کند. اینک با وجود شکست های نظامی پی در پی از گروه های مقاومت از سال ۲۰۰۶ تاکنون با چالشی بزرگ در این زمینه مواجه شده است.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
بهترین روش سرخ کردن پیاز
فصل فصله پیازه و خیلی ها عادت دارن پیاز رو به مقدار زیاد سرخ میکنن و هر وقت که در غذاها به پیاز داغ احتیاج داشته باشن از پیازهای از قبل سرخ کرده شون استفاده میکنن.