پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

آقای رئیس‌جمهور؛ چرا به نام شما؟


آقای رئیس‌جمهور؛ چرا به نام شما؟
چرا این اتفاق افتاد؟ مشکل کجا بود که دلمشغولی ماه‌های گذشته سیاستمداران به واقعیت پیوست و صلا‌حیت داوطلبان بی‌شماری- از لحاظ سیاسی گسترده و از لحاظ حقوقی بدون وجاهت قانونی- رد شد؟ برای انتخابات مجلس هشتم، حدود ۷۲۰۰ داوطلب ثبت‌نام کردند که صلا‌حیت حدود ۲۲۵۰ نفر در هیات‌های اجرایی رد شد؛ یعنی حدود ۳۵ درصد داوطلبان در هیات‌های اجرایی رد صلا‌حیت شدند.
در انتخابات مجلس هفتم، رد صلا‌حیت هیأت‌های اجرایی تنها ۳/۵ درصد بوده است. این در حالی است که شمار کسانی که برای نمایندگی مجلس هفتم نام‌نویسی کرده بودند، ۸ هزار و ۱۵۷ نفر بوده که از این تعداد، ۳ هزار و ۶۰۵ نفر از سوی هیأت‌های نظارت و تنها ۴۳۴ نفر از سوی هیأت‌های اجرایی رد صلا‌حیت شدند. در دوره‌های پنجم وششم انتخابات مجلس شورای اسلا‌می نیز به ترتیب ۶ و۵ درصد نامزدها توسط هیات‌های اجرایی رد صلا‌حیت شده بودند که عمده دلیل رد صلا‌حیت‌ها نیز نقص مدارک و یا نداشتن شرایط سنی بوده است، اما در این دوره رد صلا‌حیت‌ها بی‌سابقه است. در میان رد صلا‌حیت‌شدگان این دوره، افرادی با سابقه مبارزه با رژیم ستمشاهی و پیشگام در حرکت انقلا‌ب اسلا‌می و از همراهان حضرت امام(ره)، حاضرین در عرصه دفاع مقدس، همرزمان شهدا و مدیران کشور از جمله سه وزیر، ۱۵ استاندار دوره‌های مختلف، نزدیک به ۴۰ نماینده فعلی مجلس، حدود ۷۰ نماینده ادوار مختلف مجلس و... وجود دارند. با توجه به رد صلا‌حیت ۳۵ درصدی نامزدهای انتخابات مجلس هشتم به نظر می‌رسد که در این دوره هیات‌های اجرایی به بررسی احراز صلا‌حیت‌های نامزدها همت گماشته‌اند.
این عملکرد در حالی مورد انتقاد بسیاری از سیاستمداران و حقوقدانان قرار گرفته است که بالا‌ترین مقام اجرایی کشور- محمود احمدی‌نژاد- به شدت از عملکرد هیات‌های اجرایی انتخابات دفاع کرده و در مقابل گروه‌های سیاسی را شماتت می‌کند که <چرا افراد فاقد شرایط را برای کاندیداتوری جلو انداخته‌اند؟> اما با این وصف، وزیر کشور او به عملکرد قابل انتقاد هیات‌های اجرایی تلویحا اشاره می‌کند، یعنی آنجا که می‌گوید: <صلا‌حیت برخی افراد تاییدنشده، حتما تایید می‌شود، یعنی امیدواریم این اتفاق بیفتد، چون برای خود ما هم در مواردی سوال ایجاد شده است.> به هر حال، سخن در مورد انتخابات مجلس هشتم به ویژه شروع نه‌چندان امیدوارکننده مراحل اجرایی آن، بسیار است، اما سخن آقای رئیس‌جمهور در این مرحله قابل تامل‌تر است و جای نگرانی دارد. چرا که آقای رئیس‌جمهور حکمی را صادر کرده‌اند که پرسش‌های اساسی را مطرح می‌کند. اگر نمایندگان رد صلاحیت شده و یا کسانی که قبلا‌ً مسوولیت‌های کلا‌ن اجرایی داشته‌اند مرتکب فساد، سوءاستفاده یا تخلفی شده باشند که عدم صلا‌حیت آنها را محرز می‌کند، رئیس‌جمهور وظیفه دارد قوه قضاییه و نیز نهادهای امنیتی زیر نظر خود را مورد پرسش قرار دهد که چرا در تعقیب این ‌افراد کوتاهی کرده‌اند؟ اما چرا او چنین نکرده است؟ یا اینکه عده‌ای از نمایندگان مجلس هفتم، مرتکب کدام تخلف قانونی یا شرعی شده‌اند که رای بر عدم صلا‌حیت آنها صادر شده و یا صلا‌حیت آنها احراز نشده است؟
در مورد وزیران سابق، مدیران، استانداران و... هم همین پرسش‌ها مطرح است، اما از سوی دیگر اگر آقای رئیس‌جمهور و هیات‌های اجرایی رد صلا‌حیت‌ها را وظیفه یا حتی حق قانونی خود بداند، نمی‌تواند از نیاز و ضرورت اقناع افکار عمومی، خود را بی‌نیاز فرض کند. گیریم اعضای هیات‌های اجرایی مبنای مشروعیت عمل خود را نص قانون بدانند، اما با این همه غفلت از مقبولیت مردمی این عمل، سزاوار آنانی که خود را از جنس مردم می‌دانند نیست. در مقام صلا‌حیت‌سنجی‌ها، هر مبنا و موضعی اتخاذ کرده باشند، نمی‌توانند از احتمال خدشه برداشتن حقوق انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان، پروا نداشته باشند. همان قانونی که مجریان و ناظران را در تشخیص و تعیین صلا‌حیت‌ها صاحب حق و اختیار دانسته است، حفظ حقوق طرفین انتخابات (نامزدها و مردم) را نیز فریضه و وظیفه همه نهادهای حاکمیتی به شمار آورده است. شاید این دو امر قانونی، در نگاه برخی، حکم دو امر هم‌عرض و موازی را داشته باشد، در حالی که روح قانون اقتضا می‌کند که پاس داشتن حقوق اولیه طرفین انتخاب، می‌تواند ناسخ همه تصمیم‌ها باشد. بر کرسی تعیین و تشخیص صلا‌حیت‌ها تکیه زدن، اگر به بهای بی‌مهری به <حق انتخاب مردم> باشد، بی‌گمان تقدم بخشیدن منسوخ به ناسخ است. زیبنده رئیس‌جمهور و نهادهای تحت امر اوست که قاعده طلا‌یی ناسخ و منسوخ را همواره پیش چشم داشته باشد.
انتخابات همچون هر پدیده و کنش سیاسی ملی، در معرض اقبال یا انکار عمومی است. اقبال عمومی، طبیعتاً آتش مشارکت گسترده را تیزتر می‌کند و انکار عمومی، قاعدتاً به سردی و سرمای حضور ملی می‌انجامد. بر همین قیاس، نوعی داوری مردمی شکل می‌گیرد تا عوامل دخیل در آن گرما یا این سرما را معین کند. <دفع شبهه مقدر> و <اجتناب از مواضع تهمت>، شرط عقل و درایت است. هم نهاد اجرایی انتخابات و هم نهاد نظارتی به حکم عقل و الزام اخلا‌ق، شایسته است از قرار گرفتن در این موضع و موقعیت اجتناب کنند که مسوول سردی فضای انتخابات، ایشانند. آقای رئیس‌جمهور، شما که با رای مردم انتخاب شده‌اید، باور کنید که ایده‌آل یک نظام انتخاباتی و دموکراتیک این است که مجریان و ناظران امور انتخابات صرفاً به اجرای قوانین مصوب در جهت تسهیل امر مشارکت مردم و تحقق <حق انتخاب شدن> و <انتخاب کردن> بپردازند و وظیفه گزینش را به <اراده مردم> بسپارند. اگر غیر از این شود، روشن‌ترین و قانونی‌ترین وسیله شناخته‌شده دموکراسی زیر سوال خواهد رفت. آقای رئیس‌جمهور؛ ای کاش به دوستان خود در هیات‌های اجرایی این توصیه را می‌کردید تا این تسویه‌های حذفی به نام دولت شما رقم نخورد.

جواد دلیری

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

آنهایی که فردا می بازند!

آنهایی که فردا می بازند!
فردا، ۲۴ اسفند روز سرنوشت‌ساز انتخابات مجلس هشتم است و در این روز ملت ایران نمایندگان خود را انتخاب خواهند کرد. یقینا درچند روز آینده با معرفی منتخبان ملت نتیجه ماه‌ها رقابت سیاسی میان احزاب، ائتلا‌ف‌ها و نامزدهای مستقل مشخص می‌شود. اما به راستی فردا چه کسانی پیروز خواهند شد و کدام نامزدها، ائتلا‌ف‌ها و گروه‌های سیاسی شکست خواهند خورد و بازندگان اصلی میدان چه کسانی خواهند بود؟!
شاید خیلی‌ها تصور کنند، با مشخص شدن نتیجه شمارش آراء، آنهایی که به مجلس راه خواهند یافت پیروز میدان‌اند و سایر نامزدها و ائتلا‌ف‌هایی که به خانه ملت راه نیافته‌اند، بازندگان این عرصه‌اند.
اما یقینا در مکتب اسلا‌م، هرگز پیروزی و شکست و یا برد و باخت را اینگونه تقسیم نمی‌کنند. به عبارت دیگر، چه بسا منتخبانی که به مجلس راه یابند اما بازنده حقیقی باشند و چه بسا غیر منتخبانی که از راه‌یابی به مجلس باز بمانند اما پیروز اصلی عرصه انتخابات باشند.
ـ بازندگان حقیقی
اما براستی بازندگان اصلی آزمون انتخابات ۲۴ اسفند چه احزاب، ائتلا‌ف‌ها و نامزدهای خواهند بود؟
۱) هر کدام از نامزدهای اصولگرا و اصلا‌ح‌طلب و مستقل و... که درچند ماه اخیر افراد صالح تر و شایسته‌تر از خود را در عرصه دیدند و کنار نرفتند و حتی سعی نمودند به هر طریقی به تخریب و گوشه‌نشین کردن شایستگان و تبلیغ غلو آمیز خود بپردازند، شک نکنند که از بازندگان اصلی انتخابات هستند حتی اگر صدرنشین منتخبان ملت باشند، چرا که در مکتب دینی ما و در احادیث پیامبر اعظم(ص) آمده است که <در حکومت اسلا‌می اگر فردی مسئولیتی را قبول کند در حالیکه می‌داند، فردی شایسته‌تر از او برای آن کار وجود دارد، به اسلا‌م و جامعه خیانت کرده است.>
۲) آنهایی که با انواع تهمت‌ها و تخریب‌های غیراخلا‌قی سعی نمودند، که عرصه خدمت)!( را در انحصار خود و یا حزب و ائتلا‌ف مورد نظر خودقرار دهند و رقبا را با شیوه غیر اخلا‌قی از عرصه خارج کنند، شک نکنند که بازنده میدان‌اند، حتی اگر نامشان از صندوق‌ها بیرون بیاید و حتی اگر قصد خدمت به مردم و اسلا‌م را در دوره چهار ساله مجلس داشته باشند، چرا که در مکتب اسلا‌م،‌هدف وسیله را توجیه نمیکند و آنها که قصد اصلا‌ح و یا اصول‌گرایی بر مبنای دین را دارند، باید از راه دینی و اخلا‌قی هم وارد شوند و هرگز با تهمت، تخریب و انواع شیوه‌های غیر اخلا‌قی نمی‌توان جامعه را به صلا‌ح رساند و از اصول اسلا‌م دفاع کرد.
۳) آنهایی که با شیوه‌‌های عوام‌فریبانه، اسراف و ریخت و پاش و وعده‌های بزرگ و دروغ و ... رای مردم را جمع کرده‌اند اگر هم وارد مجلس شوند، از هم‌اکنون بازنده اصلی‌اند و فردا باید پاسخ‌گوی ملت در پیشگاه الهی باشند.
ـ آنهایی که نان به نرخ روز خوردند
۴) احزاب و ائتلا‌ف‌هایی که برای پیروزی در انتخابات، به مصلحت‌پرستی و چرخش‌های سیاسی روی آوردند و بسان <ابن‌الوقت‌های زمان>، نان به نرخ روز خوردند و چون در این ایام، مصلحت را در تغییر مواضع و چرخش سیاسی دیدند، برای کسب رای مردم و یا جلب نظر ائتلا‌ف‌ها مواضع مصلحتی ـ که اعتقاد قلبی به آن ندارند ـ اتخاذ نمودند و بدون هیچ مبنای اعتقادی شعارهای مردم‌پسند سردادند، اگر ظاهرا هم پیروز شوند، درمحضر الهی شکست خورده‌اند. ‌
ـ آنهایی که از کیسه ملت خرج کردند‌
۵) آنهایی که در تهران و شهرستان‌ها با زد و بندهای سیاسی و در ائتلا‌ف های پشت پرده با باندهای قدرت و ثروت و رانتخواران و در راستای منافع آنان وارد این عرصه شدند و با پشتیبانی رسانه‌ای و تبلیغاتی این باندهای مافیایی و با دوپینگ های سرمایه داران رای مردم را جلب کرده‌اند، یقینا بازندگان اصلی انتخابات ۲۴ اسفند هستند، حتی اگر میلیون‌ها رای آورده باشند! نامزدهای مرفه و کاخ‌نشینی که درایام انتخابات از ساده‌زیستی دم زدند و خود را دردشناس و دردمند مستضعفین معرفی کردند، فردا باید درمحضر الهی پاسخگو باشند. ‌
ـ شکست بزرگ بیگانگان
۶) اما درکنار بازندگان داخلی انتخابات مجلس هشتم، بدون شک، حضور چشم‌گیر و آگاهانه ملت ایران در عرصه انتخابات، صرفنظر از نتیجه آرا، مهر تاییدی بر ایستادگی ملت و دفاع از ارزش های اسلا‌می خواهد بود و پاسخی دندان‌شکن به بیگانگان و استکبار جهانی است و لذا ان شاءالله شکستی بزرگ در انتظار دشمنان خارجی ملت ایران و پیاده نظام داخلی آنها خواهد بود.
و آنهایی که پیروز شدند...
اما به همین ترتیب، آنهایی که حقیقتا برای خدمت به مردم و محرومین وارد عرصه انتخابات شدند و دراین راه از سیاست‌بازی‌ها و لا‌بی‌های پشت پرده با باندهای قدرت و ثروت دوری جستند و برای رسیدن به مجلس اخلا‌ق را فدای سیاست نکردند، پیروز حقیقی انتخاباتند حتی اگر در قعر فهرست نتایج انتخابات باشند.
آنهایی که مظلومانه سعی کردند، با چهره‌های سیاست باز و نقاب‌زده رقابت کنند و آنهایی که مصداق واقعی <شیفتگان خدمت> بودند، حتی اگر <تشنگان قدرت> با انواع لا‌بی‌های سیاسی و تبلیغاتی مانع انتخابشان شوند، در محضر الهی و در نگاه دینی، چون به تکلیف‌شان عمل کرده‌اند پیروزند، چرا که <ما ماموریم به تکلیف و نه نتیجه>
‌ و خلا‌صه از همین حالا‌ که یک روز به انتخابات مانده است آنهایی که فقط به تکلیف‌شان عمل کرده‌اند، خود را پیروز بدانند و آنها که برای رسیدن به نتیجه و قدرت (نمایندگی مجلس) به هر ریسمان غیر مشروعی چنگ زدند، خود را بازنده بدانند و منتظر کیفر الهی باشند.
در پایان امیدواریم ملت ایران فردا با حضور گسترده خود، بیگانگان را دلسرد نمایند و با انتخابی آگاهانه آنهایی را برگزینند که حقیقتا خدمت‌گزار مردم و محرومین باشند و قدرت ایستادگی در برابر استکبار جهانی را داشته باشند.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!