چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

تبعید و مرگ رضا شاه


تبعید و مرگ رضا شاه
۲۵ شهریور ۱۳۲۰ که رضا شاه، سه هفته پس از اشغال ایران توسط متفقین، تبعید شد، روز پایان حیات سیاسی او و آغاز حیات سیاسی فرزندش محمدرضا پهلوی است.
استعفا و تبعید رضا شاه پس از آن صورت گرفت که دولتهای روسیه و انگلستان به دلیل مناسبات رو به گسترش رضا شاه با آلمان هیتلری، سه بار به وی هشدار دادند. در آن زمان اخبار و گزارشهای دریافتی از جبهه‌های جنگ دوم جهانی حاکی از پیشرفت روز افزون آلمان و شکست‌ها و عقب‌نشینی‌های متفقین بود. رضا شاه نیز که پیش‌بینی پیروزی آلمانی‌ها را در جنگ داشت نه برای حفظ استقلال کشور، بلکه برای حفظ موجودیت خود و رژیمش «بی‌طرفی در جنگ» اعلام کرده بود.
«فردوست» در این باره می‌نویسد:
«... در اوج قدرت نازی‌ها در آلمان به دستور رضا خان یک کابینه جوان به نخست‌وزیری متین دفتری روی کارآمد . وظیفه این کابینه نزدیک شدن به آلمان بود. عملاً نیز روابط تجاری و صنعتی بین ایران و آلمان توسعه یافت. با پیشرفت آلمانها در جنگ و نزدیک شدن آنها به کوههای قفقاز رضاخان هم به انگلیسی‌ها ناسزا می‌ گفت اما با شروع شکست آلمان رضاخان دستپاچه شد و منصورالملک را که از مهره‌های انگلیس به شمار می‌رفت نخست وزیر کرد...»۱
از دید رضا شاه اعلام بیطرفی، موضعی مناسب در برابر دو جبهه‌ای بود که یکی به عقیده وی در حال سقوط بود، اما در پشت مرزهای ایران کمین کرده بود، و دیگری در حال پیروزی بود اما با مرزهای ایران فاصله داشت.
در چنین شرایطی رضا شاه بنا داشت در برابر تهدیدات روسیه و انگلیس به سیاست وقت‌کشی روی آورد. او به ویژه تهدیدات روسها را در وضعیتی که اوکراین به اشغال نظامیان هیتلر درآمده و آلمانی‌ها به سوی مسکو در حرکت بودند، جدی نگرفته بود.
پنجم تیر ۱۳۲۰ـ ۴ روز پس از شروع عملیات نظامی گسترده آلمان علیه روسیه ـ دولتهای روسیه و انگلستان طی دستور مشترکی به رضا شاه از وی خواستند تا سریعاً نسبت به اخراج مستشاران آلمانی از ایران اقدام کند. این تصمیم از سوی «سرریدر بولارد» سفیر انگلیس و «اسمیرنوف» سفیر روسیه اتخاذ شده و در ملاقاتی با رضا شاه به وی ابلاغ شد. رضا شاه نیز که تصور پیروزی آلمان را در جنگ داشت، در پاسخ سفیران انگلیس و شوروی اعلام کرد که ایران کشور بی طرفی است و فعالیت آلمانی‌ها در ایران هم محدود به کارهای ساختمانی و امور بازرگانی است.
۲۸ تیر، اخطار دیگری به ایران داده شد. بالاخره ۲۵ مرداد، یادداشت مشترک انگلیس و روسیه، به منزله اتمام حجت به ایران بود. سرانجام، روز سوم شهریور ۱۳۲۰ سربازان ارتش سرخ از مرزهای شمال و نیروهای انگلیسی از بنادر جنوب به ایران حمله ور شدند و سفیران انگلیس و روسیه صبح همان روز علت این اقدام را طی یادداشتهای جداگانه‌ای به نخست‌وزیر ابلاغ کردند. همان روز تلگراف مفصلی به امضای رضا شاه به عنوان روزولت رئیس جمهور امریکا مخابره شد که سرآغاز دوران جدید روابط ایران و امریکا به شمار می‌‌آید. هر چند امریکایی‌ها در آن شرایط نمی‌توانستند یا نمی‌خواستند کاری برای جلوگیری از اشغال ایران انجام دهند، اما زمینه مداخلات بعدی خود را فراهم ساختند. روزولت روز ۱۱ شهریور در حالی که نیروهای روس و انگلیس در شمال و جنوب ایران مستقر شده بودند، به تلگراف رضا شاه پاسخ داد. رضا شاه زمانی پاسخ نامه را دریافت کرد که تمام شرایط انگلیس و روسیه را پذیرفته بود، اتباع آلمانی را از ایران اخراج کرده بود و راه‌آهن و جاده‌های شمالی و جنوبی کشور را در اختیار نیروهای اشغالگر قرار داده بود. با این همه انگلیسی‌ها و روس‌ها پیش از آن که رضا شاه بتواند روابط نزدیک‌تری با امریکا برقرار سازد، وی را برای استعفا از مقام سلطنت تحت فشار قرار دادند.
زمانی که ایران به اشغال متفین درآمده بود، موجی از هرج و مرج و بلاتکلیفی سراسر کشور را در برگرفته بود. اوضاع امنیتی کاملاً بی ثبات بود، بسیاری از امرای ارتش و افسران ارشد گریخته بودند، سربازان باقی مانده در سربازخانه‌ها‌ مواد خوراکی در اختیار نداشتند، نظم و انضباط در هیچ رده ارتش برقرار نبود، دزدی از منازل مردم و غارت مغازه‌ها افزایش یافته بود و نظامیان نیز در این غارتگری نقش داشتند. سربازان اسلحه‌ها را از پادگانها می‌ربودند و می‌فروختند. حتی اسبهای توپخانه به طور پنهانی داد وستد می‌شد. بسیاری از هنگهای برگزیده سابق به یک چهارم قدرت عادی خود تنزل یافته بود، شعار نویسی علیه شاه به پشت دیوارهای کاخ رضاخان نیز رسیده بود. در مجلس علناً از لزوم برکناری شاه از مقام فرماندهی کل قوا سخن به میان می‌آمد.
۲۴ شهریور، رضا شاه آخرین جلسه هیأت دولت را تشکیل داد و به وزیرانش گفت به زودی کشور را ترک خواهد کرد. آخرین جمله شاه به وزیران این بود که «راز موفقیت من این بوده که هرگز با هیچ کس مشورت نمی‌کردم و خود کارها را مطالعه می‌کردم! ۲»
وقتی در سپیده‌ دم ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ خبر پیشروی نیروهای روسی مستقر در قزوین به سمت تهران به اطلاع رضا شاه رسید، وی فروغی نخست وزیر را به کاخ احضار کرد و از او خواست تا پیش‌نویس استعفانامه را بنویسد. فروغی استعفا نامه را به امضای شاه رساند و سپس به دستور او رهسپار مجلس شد تا آن را برای نمایندگان قرائت کند. با این همه، وی قبل از رسیدن به مجلس بدون اطلاع شاه راهی سفارت انگلیس شد و استعفا نامه را به «سر ریدربولارد» سفیر انگلیس نشان داد.
زمانی که متن استعفانامه در جلسه مجلس قرائت می‌شد، رضا شاه در راه اصفهان بود. او به خانواده خود که قبلاً از تهران منتقل شده بودند، پیوست.
در ساعت ۸ بامداد ۲۵ شهریور، تانکها و زره‌پوش‌های روسی اطراف فرودگاه مهرآباد مستقر شدند و ساعتی بعد نیروهای انگلیسی که از قم به طرف تهران به راه افتاده بودند، به راه‌آهن رسیدند. تهران هیچ شباهتی به یک شهر عادی نداشت. خیابانها کاملاً خلوت بود. هیچ مغازه‌ای باز نبود. مردم حتی اتومبیل‌های خود را نیز از ترس آن که به دست اشغالگران بیفتد پنهان کرده بودند.
روز ۲۶ شهریور در حالی که تهران در اشغال نظامیان روس و انگلیس قرار داشت، محمدرضا پهلوی جانشین جوان رضا شاه در مجلس سوگند یاد کرد. در اصفهان نیز رضا شاه به اتفاق خانواده به سوی نائین و یزد حرکت کرد. آنها سپس به کرمان و از آنجا به بندر عباس رفتند.
روز هشتم مهر رضاخان و گروه مسافرانش که ۲۰، نفر از جمله ۷ پیشخدمت و آشپز بودند، با کشتی انگلیسی «باندرا»، ایران را به سوی بمبئی ترک کردند. روز نهم مهر کشتی «باندرا» به بمبئی رسید. رضا شاه پس از توقف کشتی «سرکلرمونت اسکراین» کنسول سابق انگلیس در مشهد را مشاهده کرد که وارد اقامتگاه آنان شد و به آنان با زبان فارسی تأکید کرد حق خروج از کشتی را ندارند. آنها تنها این فرصت را داشتند که از کشتی باندرا به کشتی دیگری منتقل شوند.
کشتی «برمه» پس از ۹ روز دریانوردی به «پورت لوئی»ـ پایتخت جزیره موریس ـ رسید. در موریس با تقاضای رضاخان برای سفر به کانادا مخالفت شد. وی و همراهانش را به اقامتگاهشان انتقال دادند. ارسال نامه و یا دریافت نامه برای آنان ممنوع شد و تنها شنیدن اخبار و گزارشهای رادیو لندن آزاد بود. این محدودیتها پس از امضای پیمان سه جانبه میان ایران و انگلیس و شوروی (۹ بهمن ۱۳۲۰) برداشته شد. پس از چند هفته اغلب فرزندان رضا شاه با موافقت انگلیسی‌ها به تهران منتقل شدند و تنها او با تعدادی از همراهان و خدمتکاران باقی ماندند.
روز هفتم فروردین، رضا شاه و تعداد اندک همراهانش پورت لوئی را با کشتی به سوی دوربان در آفریقای جنوبی ترک کردند. آنان پس از دو ماه در این شهر بندری که آب و هوای نامساعدی داشت با قطار به مقصد ژوهانسبورگ حرکت کردند. رضاخان که از بیماری قلبی، کلیه و عفونت گوش رنج می‌برد، طی اقامت خود در آفریقای جنوبی دایماً با شعارهایی که وی را «دیکتاتور سرنگون شده» می‌خواندند و خواستار اخراج وی از این کشور شده بودند مواجه بود. بیماری و نفرت عمومی مردم از رضاخان سرانجام وی را از پای درآورد.
بدین ترتیب رضاخان پهلوی، ساعت ۵ بامداد روز ۲۶ ژوئیه ۱۹۴۴ (۴ مرداد ۱۳۲۳) در شرایطی که جنگ جهانی دوم به سرعت به نفع انگلیس و روسیه پیش می‌رفت، بر اثر یک حمله قلبی درگذشت.

پی‌نوشت:
۱ ـ ظهور و سقوط سلطنت پهلوی؛ مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی؛ ج ۱؛ ص ۸۶.
۲ـ آخرین روزهای رضاشاه؛ ریچارد استوارت؛ نشر نو؛ ۱۳۷۰؛ ص ۳۳۷.

منبع : سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

مطالب مرتبط

از ولگردی‌ تا دیکتاتوری‌

از ولگردی‌ تا دیکتاتوری‌
با این‌ حال‌، اعتراف‌ می‌کرد که‌ یکی‌ از معلمانش‌ برانگیختگی‌ و انگیزش‌ خاصی‌ در دوران‌ نوجوانی‌ در او ایجاد کرد. این‌ معلم‌، لئوپولدپوئچ‌ نام‌ داشت‌ و در مدرسه‌ متوسطه‌ درس‌ تاریخ‌ می‌داد. بلاغت‌ و قدرت‌ سخنوری‌ او، آدولف‌ جوان‌ را مجذوب‌ کرد. هیتلر سال‌ها بعد چنین‌ گفت‌: «نمی‌توانید تصور کنید که‌ من‌ چقدر به‌ آن‌ پیرمرد مدیونم‌».
گرچه‌ بیشتر درس‌ها آدولف‌ را خسته‌ می‌کرد و آنها را زورکی‌ می‌خواند بتدریج‌ علاقه‌یی‌ خاص‌ به‌ درس‌ تاریخ‌ در او ریشه‌ دواند. عاقبت‌ هم‌ همین‌ علاقه‌ بود که‌ به‌ کار و زندگی‌ آینده‌ او شکل‌ داد. هیتلر می‌گفت‌ که‌ سه‌ سال‌ پس‌ از ترک‌ تحصیل‌، شادمانه‌ترین‌ دوران‌ زندگی‌ او بوده‌ است‌. پدرش‌ در همان‌ ایام‌ در گذشته‌ بود، از مال‌ دنیا فقط‌ حقوق‌ وظیفه‌یی‌ مختصر برای‌ همسر و دو فرزندش‌، آدولف‌ و خواهر کوچک‌ او پائولا، بر جای‌ گذاشته‌ بود.
آدولف‌، برخلاف‌ بیشتر جوان‌ها که‌ پس‌ از ترک‌ تحصیل‌ به‌ شغل‌ یا آموختن‌ حرفه‌یی‌ روی‌ می‌آورند، این‌ کار را نکرد. کار دایمی‌ آزارش‌ می‌داد. او پیش‌ از آنکه‌ دیکتاتور کشوری‌ بزرگ‌ شود، هرگز شغلی‌ ثابت‌ پیشه‌ نکرد. پس‌ از فوت‌ پدر هم‌ به‌ جای‌ آنکه‌ کار کند و به‌ کمک‌ مادرش‌ برخیزد، ولگردی‌ را ترجیح‌ می‌داد.
بدین‌ ترتیب‌، تا سه‌ سال‌ پس‌ از ترک‌ تحصیل‌، از شانزده‌ تا نوزده‌ سالگی‌، بیشتر اوقاتش‌ را به‌ پرسه‌ زدن‌ در خیابان‌های‌ لینز، از شهرک‌های‌ زیبای‌ اتریش‌ بر کرانه‌ دانوب‌، گذراند و روزگار را در آرزوی‌ آنکه‌ به‌ سلک‌ هنرمندان‌ در آید سپری‌ کرد. شب‌ها غالبا اپرا می‌رفت‌، چون‌ کششی‌ خاص‌ نیز به‌ موسیقی‌ و بویژه‌ آهنگ‌های‌ رمزآمیز اپراهای‌ ریچارد واگنر، آهنگساز بزرگ‌ آلمانی‌، داشت‌. بلیت‌ اپرا برای‌ غرفه‌ها و محل‌های‌ ایستادنی‌ گران‌ نبود و بیش‌ از یکی‌ دو شلینگ‌ برایش‌ تمام‌ نمی‌شد. با این‌ حال‌، همین‌ پول‌ اندک‌ برابر بود با بخش‌ اعظم‌ پول‌ توجیبی‌ ناچیز او. بقیه‌ پولش‌ را صرف‌ خرید کتاب‌ می‌کرد، چون‌ به‌ خواندن‌ نیز علاقه‌یی‌ وافر داشت‌. ساعت‌هایی‌ طولانی‌ را با کتاب‌های‌ اسطوره‌شناسی‌ و تاریخ‌ آلمان‌ می‌گذراند. البته‌ وسعش‌ نمی‌رسید که‌ این‌ کتاب‌ها را بخرد. آنها را از کتابخانه‌های‌ مهم‌ که‌ کرایه‌یی‌ اندک‌ می‌گرفتند به‌ امانت‌ می‌گرفت‌. در آن‌ روزها، کتابخانه‌ مجانی‌ در اتریش‌ وجود نداشت‌. او عمیقا نگران‌ بدی‌های‌ جهان‌ بود. یکی‌ از دوستان‌ دوران‌ نوجوانی‌ اش‌ درباره‌ او گفته‌ است‌: «هیتلر همیشه‌ علیه‌ چیزی‌ بود و با دنیا سر سازگاری‌ نداشت‌. هرگز ندیدم‌ که‌ از چیزی‌ سرسری‌ بگذرد.» همین‌ دوست‌، آدولف‌ را در آن‌ سال‌ها نوجوانی‌ رنگ‌ پریده‌ و لاغر توصیف‌ می‌کرد که‌ معمولا خجول‌ و خوددار بود. اما به‌ ناگهان‌ آتشی‌ می‌شد و با خشمی‌ دیوانه‌وار به‌ کسانی‌ که‌ با وی‌ مخالفت‌ می‌کردند می‌توپید.
بدین‌ ترتیب‌ می‌بینیم‌ که‌ برخی‌ از خصوصیاتی‌ که‌ بعدها نقشی‌ اساسی‌ در زندگی‌ هیتلر بازی‌ کرد، از همان‌ نوجوانی‌ در او ریشه‌ داشت‌. وی‌ با دنیا سر سازگاری‌ نداشت‌ و از هر کسی‌ که‌ به‌ او روی‌ موافق‌ نشان‌ نمی‌داد خشمگینانه‌ می‌رنجید. در هجده‌ سالگی‌، ضربه‌یی‌ کوبنده‌ خورد که‌ هرگز از تلخی‌ آن‌ کاملا رهایی‌ پیدا نکرد و آن‌ ضربه‌ این‌ بود که‌ در امتحان‌ ورودی‌ آکادمی‌ هنرهای‌ زیبای‌ وین‌ مردود شد.
طرح‌های‌ زمخت‌ و بی‌روح‌ وی‌ استادان‌ آزمایشگرش‌ را قانع‌ کرد که‌ او در تلاشش‌ برای‌ دستیابی‌ به‌ هدف‌ بزرگ‌ زندگیش‌، به‌ سلک‌ نقاشان‌ در آمدن‌، وقت‌ خود را تلف‌ می‌کند. این‌ شکست‌، به‌ صورت‌ سرخوردگی‌ اصلی‌ و دایمی‌ زندگی‌ هیتلر تبدیل‌ شد. تا آخر عمر، همواره‌ خودش‌ را هنرمندی‌ تلقی‌ می‌کرد که‌ استادان‌ احمق‌ مانع‌ پیشرفتش‌ شده‌اند. بزودی‌ ضربه‌یی‌ دیگر نیز به‌ وی‌ وارد شد. سال‌ بعد، درست‌ چهار روز پیش‌ از مراسم‌ کریسمس‌، مادر محبوب‌ او به‌ علت‌ سرطان‌ درگذشت‌. هیتلر در این‌ باره‌ نوشته‌ است‌: «ضربه‌یی‌ سخت‌ و هولناک‌ بود. من‌ پدرم‌ را دوست‌ داشتم‌، اما عاشق‌ مادرم‌ بودم‌.مرگ‌ او ناگهان‌ به‌ همه‌ برنامه‌های‌ بلند پروازانه‌ام‌ پایان‌ داد. فقر و واقعیت‌های‌ سخت‌ زندگی‌ ناچارم‌ می‌کرد که‌ تصمیمی‌ سریع‌ بگیرم‌. با این‌ مساله‌ دشوار روبرو بودم‌ که‌ معاش‌ خود را تامین‌ کنم‌.» اما به‌ چه‌ ترتیب‌؟ او با هیچ‌ حرفه‌یی‌ آشنا نبود.
کارهای‌ دفتری‌ و یدی‌ را همواره‌ کسرشان‌ خود می‌دانست‌. هرگز حتی‌ برای‌ کسب‌ یک‌ شلینگ‌ هم‌ کوششی‌ به‌ خرج‌ نداده‌ بود. با این‌ حال‌ ترسو و بی‌جربزه‌ نبود. به‌ هنگام‌ خداحافظی‌ با خویشانش‌ اعلام‌ کرد که‌ دیگر به‌ لینز باز نخواهد گشت‌ مگر با دستان‌ پر. دوران‌ چهار ساله‌ بعدی‌ در وین‌، از ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۳، سیاه‌ترین‌ سال‌های‌ حیات‌ هیتلر به‌ شمار می‌رود. آن‌ دوران‌ مقارن‌ بود با زمانی‌ که‌ هیتلر پا به‌ مرحله‌ مردی‌ می‌گذاشت‌. در آن‌ روزگار، هیچ‌ شهری‌ برای‌ شروع‌ کار از وین‌، پایتخت‌ امپراتوری‌ کهن‌ اتریش‌ هنگری‌ مناسب‌تر نبود. مردم‌ وین‌ از جذاب‌ترین‌ افرادی‌ هستند که‌ در اروپا مشاهده‌ می‌شوند. آنها شادند، قدر زندگی‌ را می‌دانند و حداکثر بهره‌ را از آن‌ می‌برند، اما هیتلر نه‌ در شادی‌ و سرزندگی‌ و رویاهای‌ مردم‌ وین‌ سهیم‌ بود و نه‌ از زیبایی‌های‌ شهر لذتی‌ می‌برد.بعدها از سال‌های‌ اقامتش‌ در وین‌ به‌ عنوان‌ غم‌انگیزترین‌ دوران‌ زندگی‌اش‌ یاد کرد. به‌ این‌ دلیل‌ که‌ از کار ثابت‌ و منظم‌ گریزان‌ بود. هیتلر ترجیح‌ می‌داد به‌ کارهای‌ پراکنده‌ رو کند. برف‌ روبی‌، گردگیری‌ قالی‌ و حمل‌ و نقل‌ بسته‌ها در ایستگاه‌های‌ راه‌آهن‌. گهگاهی‌ که‌ کاملاً بی‌پول‌ می‌شد بنایی‌ می‌کرد، اما نه‌ خیلی‌ زیاد، زیرا از چنین‌ کارهای‌ سخت‌ بدنی‌ نفرت‌ داشت‌. بی‌شغل‌ و دستمزد ثابت‌، به‌ ناچار در مکان‌های‌ پست‌ و ارزان‌ به‌ سر می‌برد. لباس‌هایش‌ چرک‌ و آلوده‌، موهایش‌ ژولیده‌ و چهره‌اش‌ اصلاح‌ نشده‌ بود. تبدیل‌ شده‌ بود به‌ خانه‌ به‌ دوشی‌ آواره‌. هرکسی‌ در آن‌ روزها دیکتاتور آینده‌ آلمان‌ را در خیابان‌های‌ وین‌ می‌دید، لاجرم‌ فکر می‌کرد که‌ ولگردی‌ مفت‌ خواره‌ بیش‌ نیست‌.
در آن‌ دوران‌ هیتلر با خواندن‌ کتاب‌های‌ مختلف‌ و تجربه‌ زندگی‌ خود چیزهایی‌ آموخت‌ که‌ بعدها پایه‌ اقداماتش‌ قرار گرفت‌. اول‌، هیتلر آموخت‌ که‌ از جنگ‌ و پیروزی‌ تجلیل‌ کند. او به‌ این‌ نتیجه‌ رسید که‌ بهترین‌ کاری‌ که‌ آدم‌ها می‌توانند انجام‌ دهند، به‌ راه‌ انداختن‌ جنگ‌ و مقهور کردن‌ مردمان‌ دیگر است‌. قایل‌ به‌ این‌ شد که‌ صلح‌ برای‌ بشریت‌ چیز بدی‌ است‌. مردمان‌ را سست‌ و فاسد و آبکی‌ می‌کند. وی‌ به‌ میلیون‌ها نفری‌ که‌ در جریان‌ در جنگ‌ها به‌ قتل‌ می‌رسیدند توجهی‌ نداشت‌ و می‌گفت‌ زندگی‌ چنین‌ است‌، سخت‌ و خشن‌. در روزهای‌ وین‌، هیتلر همچنین‌ به‌ این‌ اندیشه‌ خلاف‌ طبیعت‌ و نامعقول‌ رسید که‌ آلمان‌ها از مردمان‌ دیگر برترند. او مطمئن‌ بود که‌ آلمانی‌ از امریکایی‌ها یا بریتانیایی‌ها، ایتالیایی‌ها، روس‌ها و دیگران‌ نیرومندتر و باهوشتر و ماهرترند. در واقع‌ به‌ گمان‌ او، آلمانی‌ها نژاد برتر بودند. مردمان‌ دیگر فقط‌ لیاقت‌ بردگی‌ آنها را داشتند. این‌ طرز فکر، در آن‌ روزها، نزد بسیاری‌ از آلمانی‌ها مقبولیت‌ داشت‌ و اگرچه‌ هیتلر اتریشی‌ بود، اما همانطور که‌ گفتیم‌، بسیاری‌ از اتریشی‌ها خود را به‌ همان‌ اندازه‌ مردمان‌ ساکن‌ آلمان‌ آلمانی‌ می‌دانستند. ولگرد جوان‌ در وین‌، بسی‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ را نیز جذب‌ کرد و در درون‌ خویشتن‌ پرورش‌ داد، اندیشه‌هایی‌ که‌ بعدها آنها را در آلمان‌ به‌ کار بست‌. او به‌ این‌ نتیجه‌ رسید که‌ اگر یک‌ حزب‌ سیاسی‌ بخواهد موفق‌ شود باید بداند که‌ چگونه‌ می‌تواند میلیون‌ها نفر را به‌ خود جلب‌ کند.
چنین‌ حزبی‌ باید در کار تبلیغات‌ ماهر باشد و از نظر هیتلر، تبلیغات‌ معمولاً مستلزم‌ دروغ‌ گفتن‌ به‌ مردم‌ بود. او می‌گفت‌ که‌ دروغ‌ هرچه‌ بزرگ‌تر باشد بهتر است‌، زیرا دروغ‌ بزرگ‌ را راحت‌تر از دروغ‌ کوچک‌ می‌توان‌ به‌ مردم‌ قبولاند. همچنین‌، به‌ این‌ باور رسید که‌ حزب‌ سیاسی‌ باید مجهز به‌ ابزار ترور باشد. یعنی‌ سران‌ سیاسی‌ مخالف‌ را در حالت‌ تهدید دایم‌ قرار دهد و حتی‌ گاهی‌ آنها را بکشد و سرانجام‌ آنکه‌، هیتلر به‌ ارزش‌ سخنوری‌ و خطابه‌ در سیاست‌ پی‌ برد. او بدین‌ اعتقاد رسید که‌ فقط‌ آن‌ کسی‌ در سیاست‌ موفق‌ می‌شود که‌ با سخنان‌ خود بتواند توده‌های‌ مردم‌ را به‌ تب‌ و تاب‌ اندازد و در این‌ زمینه‌، هیتلر توانست‌ به‌ آنچه‌ می‌گفت‌ برسد، او به‌ صورت‌ بزرگترین‌ سخنور زمانه‌ خویش‌ در قاره‌ اروپا درآمد. در بهار ۱۹۱۳، وقتی‌ هیتلر بیست‌ و چهارسال‌ داشت‌، وین‌ را به‌ قصد مونیخ‌، در آلمان‌، ترک‌ گفت‌. او در سرگذشت‌ خود به‌ چندین‌ علت‌ برای‌ این‌ حرکت‌ اشاره‌ می‌کند. می‌گوید قادر نبود که‌ آن‌ همه‌ ترکیب‌ و تداخل‌ نژادها را در وین‌ تحمل‌ کند. می‌گوید دلش‌ همیشه‌ متوجه‌ آلمان‌ بود، اما علت‌ اصلی‌ ترک‌ اتریش‌، فرار از خدمت‌ وظیفه‌ بود.
وقتی‌ هیتلر به‌ مونیخ‌ وارد شد، هنوز هم‌ آهی‌ در بساط‌ نداشت‌. به‌ نظر همه‌، به‌ جز خودش‌، او مظهر شکست‌ کامل‌ بود. نه‌ دوستی‌ داشت‌، نه‌ خانواده‌یی‌، نه‌ خانه‌یی‌، نه‌ شغلی‌ و نه‌ آینده‌یی‌. شروع‌ جنگ‌ جهانی‌ اول‌ به‌ هیتلر فرصتی‌ داد تا از آن‌ همه‌ شکست‌ها و سرخوردگی‌های‌ زندگی‌ فردی‌ اش‌ فرار کند. او خود گفت‌ که‌ آن‌ جنگ‌ «باعث‌ نجات‌ من‌ از همه‌ آن‌ بارهایی‌ شد که‌ در ایام‌ جوانی‌ بردوشم‌ سنگینی‌ می‌کرد.» بدین‌ ترتیب‌ از لودویگ‌ سوم‌، شاه‌ باواریا، درخواست‌ کرد که‌ به‌ او اجازه‌ دهد در ارتش‌ باواریا وارد خدمت‌ شود. درخواست‌ او پذیرفته‌ شد. جنگ‌ که‌ میلیون‌ها جوان‌ را به‌ کام‌ مرگ‌ فرو برد، برای‌ هیتلر، در بیست‌وپنج‌ سالگی‌، فرصتی‌ برای‌ شروعی‌ تازه‌ در زندگی‌اش‌ به‌ ارمغان‌ آورد. در تمام‌ دوره‌ جنگ‌، هیتلر امر برهنگ‌ بود و مرتب‌ بین‌ ستاد و هنگ‌ و خطوط‌ جبهه‌ رفت‌ و آمد می‌کرد. این‌ وظیفه‌ که‌ در واقع‌ ماموریتی‌ تک‌ روانه‌ بود باطبع‌ او سازگاری‌ داشت‌. در سراسر دوره‌ سربازی‌ وی‌ به‌ شرافت‌ سربازی‌ خود وفادار ماند. فوق‌العاده‌ مورد اعتماد، وظیفه‌شناس‌، بی‌باک‌ و جدی‌ بود. یکی‌ از مافوق‌هایش‌ بعدها تعریف‌ کرد که‌: در «هنگ‌ هم‌ متفق‌القول‌ او را خیالاتی‌ می‌دانستند. غالباً کلاهخود به‌ سر کنجی‌ می‌نشست‌ و غرق‌ فکر می‌شد و هیچ‌کدام‌ از ما هر قدر هم‌ که‌ سعی‌ می‌کردیم‌ نمی‌توانستیم‌ او را از حالت‌ خلسه‌اش‌ به‌ در آوریم‌. شجاعت‌ هیتلر به‌ حدی‌ بود که‌ درباره‌اش‌ لطیفه‌یی‌ ساخته‌ شده‌ بود. لطیفه‌ عبارت‌ از این‌ بود که‌: هیلتر در اثنای‌ یکی‌ از امربری‌هایش‌ نزدیک‌ «مون‌ دیدیه‌» در خندقی‌ به‌ یک‌ واحد پانزده‌ نفری‌ از سربازان‌ فرانسوی‌ برخورد و با حضور ذهن‌ و سرعت‌ انتقالی‌ که‌ داشت‌ هر پانزده‌ نفر را اسیر گرفت‌ و آنها را همراه‌ برد و به‌ فرمانده‌اش‌ تحویل‌ داد. به‌ این‌ ترتیب‌ با شجاعت‌هایی‌ که‌ در جنگ‌ نشان‌ داد موفق‌ به‌ اخذ نشان‌ صلیب‌ آهن‌ شد و پس‌ از دوره‌ ولگردی‌ و فقر و شکست‌ روزگار موفقیت‌ و امیدواری‌ به‌ آینده‌ را آغاز کرد.

رضا شجاعیان‌

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی