دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

صهیونیسم : تافته جدا بافته حقوق بین‌الملل


صهیونیسم : تافته جدا بافته حقوق بین‌الملل
رژیم اشغالگر قدس از بدو تولد نامشروع خود همواره تمامی قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته و در حقوق بین‌الملل نظام سلطه به عنوان یک رژیم استثنایی و نور چشمی آمریکا محسوب می‌گردد. اگر ما نگاهی کوتاه به تاریخ سرزمین فلسطین بیندازیم می‌بینیم صهیونیست ها قدم به قدم جلو آمده و تا مقاومت محکمی در برابر خود احساس نکردند عقب ننشستند و نظام سلطه‌ی جهانی هم از آنها حمایت کرده است به نحوی که تا کنون نزدیک به چهل قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا به نفع اسراییل وتو شده است. نظام سلطه و ناعادلانه جهانی صهیونیسم را مانند یک آمبولانس قلمداد می‌کند که می‌تواند برای نجات رژیم بیمار صهیونیستی قوانین و مقررات رانندگی را زیر پا بگذارد. آنها حق دارند هر سرزمینی را اشغال کنند به قوانین بین‌المللی بی‌اعتنا باشند. صهیونیست‌ها می‌توانند به نام منافع به قول خود یهود زیر هر نوع قرارداد و تعهدی بزنند و به هیچ کس هم پاسخ‌گو نباشند. اکنون نگاهی گذرا به تاریخ این رژیم نامشروع می‌اندازیم:
۱) در سال ۱۹۰۱ هرتزل به نمایندگی از سوی صهیونیست‌ها از سلطان عبدالحمید پادشاه عثمانی که فلسطین جزء سرزمینش محسوب می‌شد درخواست نمودند امتیازی برای یهودیان صادر شود تا آنها بتوانند ارض موعود را آباد کنند که عبدالحمید آن را نپذیرفت به ناچار صهیونیست‌ها به انگلیس روی آوردند و انگلیس امتیاز اوگاندا را داد که مورد پذیرش صهیونیست‌ها قرار نگرفت.
۲) در زمان جنگ جهانی اول و الحاق فلسطین به انگلیس و شکست دولت عثمانی راه برای تسلط صهیونیست‌ها بر فلسطین باز شد و در نتیجه اعلامیه بلفور مبنی بر تشکیل دولت یهود انتشار یافت.
۳) در سال ۱۹۲۰ اولین درگیری بین اعراب فلسطینی و صهیونیست‌ها رخ داد که دولت انگلیس فرماندار را عوض کرد و یک صهیونیست گذاشت.
۴)در سال ۱۹۲۱ در اعتراض به فرماندار یهودی شورش‌هایی به وجود آمد که ۱۵ روز ادامه داشت.
۵)در سال‌های ۱۹۲۶ و ۱۹۳۶ در اعتراض به مهاجرت صهیونیست‌ها به سرزمین فلسطین و اشغال مزارع و سرزمین فلسطینیان و اقدامات تجاوزگرانه صهیونیست‌ها قیام‌های مردمی در سرزمین‌های اشغالی رخ داد که به وسیله صهیونیست‌ها و بریتانیا سرکوب شد.
۶)از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۳۹ قیام‌ها ادامه داشت که خانه‌های فراوانی خراب و هزاران فلسطینی شهید و زخمی شدند.
۷) در سال ۱۹۴۲ بر اثر نفوذ یهودیان در حزب کارگر انگلیس حزب مذکور خواستار اخراج اعراب فلسطینی و جایگزینی صهیونیست‌ها شد.
۸)در سال ۱۹۴۴ یهودیان موفق به تشکیل ارتش یهودی با جلب نظر چرچیل شدند.
۹)در سال ۱۹۴۷ انگلیس اعلام کرد از سال بعد از فلسطین خارج می‌شود و سرپرستی آن را به سازمان ملل می‌دهد و در همین زمان سازمان ملل طی قطعنامه ۱۸۱ فلسطین را به سه قسمت تقسیم کرد ۴۴ درصد برای احزاب، ۵۶ درصد برای یهودیان و بیت‌المقدس را بین‌‌المللی اعلام کرد.
۱۰)با مخالفت اعراب در نیمه شب ۱۵ مه ۱۹۴۸ صهیونیست‌ها با حمله به سراسر مناطق فلسطین دولت یهودی را اعلام کردند.
۱۱)در سالهای ۱۹۴۸، ۱۹۵۶ و ۱۹۶۷ اعراب با اسراییل درگیر شدند که در تمام جنگ‌ها شکست خوردند و ۷۷ درصد از خاک فلسطین اشغال شد. در سال ۱۹۶۷طی مدت شش روز صهیونیست‌ها صحرای سینا،‌ کرانه باختری رود اردن، نوار غزه، ارتفاعات جولان را به اشغال خود در آوردند. آنها بدین ترتیب سرزمین‌های اشغالی خود را به ۳ برابر افزایش دادند.
۱۲)بر اساس قطعنامه ۲۴۲ که پس از اشغال باقی مانده سرزمین‌های فلسطین در جنگ ۱۹۶۷ صادر شد می‌بایست تمام کرانه باختری و نوار غزه همراه با مناطق اشغال شده در جنگ ۱۹۶۷ به فلسطینی‌ها مسترد گردد که اسراییل زیر بار آن نرفت.
۱۳) در برابر انتفاضه مردم فلسطین اسراییلی‌ها در کنفرانس مادرید در سال ۱۹۹۱ قول استرداد ۱۰۰ درصد از سرزمین‌های کرانه باختری و نوار غزه را به رهبران ساف و یاسر عرفات دادند و به این وسیله تمام امتیازات لازم را از او گرفتند. در کنفرانس اسلو در سال ۱۹۹۳ (توافقنامه غزه – اریحا) این رقم به ۹۰ درصد، در قرارداد مریلند در سال ۱۹۹۷ به ۴۰ درصد، در اجلاس شرم‌الشیخ به ۱۸ درصد و در اجلاس کمپ دیوید ۲ به ۵/۱۳ درصد کاهش یافت. در کنفرانس اسلو سخن از ایجاد حکومت مستقل فلسطین بود اما در طول مذاکرات موضوع به نوعی به خودمختاری محدود با قدرت عمل بسیار پایین تبدیل شد. بدون تردید عقب‌نشینی صهیونیست‌ها از نوار غزه نه بر اثر مذاکرات بی‌خاصیت صلح بلکه بر اثر فشار انتفاضه مردم فلسطین و گروه‌های جهادی چون حماس و جهاد اسلامی حاصل گردید. اکنون که مردم فلسطین توانسته‌اند بعد از سالها مبارزه یک دولت جهادی با خودمختاری محدود و قدرت عمل پایین در منطقه کوچک ۳۶۰ کیلومتر مربعی نوار غزه ایجاد کنند شب و روز در مدارس،‌ منازل و خیابانها مورد هجوم قرار می‌گیرند.
اسراییلی‌ها برخلاف تمامی قوانین بین‌المللی ۵/۱ میلیون نفر از مردم غزه،‌رفع و خان یونس را در منطقه بی‌آب و علف بدون بندر و فرودگاه نوار غزه به محاصره خود در آوردند. تنها راه گریز این مردم مظلوم ۱۲ کیلومتر مرز مشترک نوار غزه با رفع مصر می‌باشد که به شدت اسراییلی‌ها و مصری‌ها آن را کنترل می‌کنند. رژیم اشغالگر قدس می‌خواهد با محاصره نوار غزه مردم را از دولت جهادی حماس خسته کنند و ناکارآمدی دولت را به رخ مردم بکشند و یا بعد از خسته کردن مردم و ترور سران حماس دوباره آن را اشغال کرده و تحویل محمود عباسی دهند و خیال خود را از حماس در نوار غزه راحت نمایند که البته با پشتوانه مردمی حماس در نوار غزه و بیش از آن در کرانه باختری به نظر می‌رسد خیال خامی باشد. اسراییلی‌ها در پی سفر بوش به خاورمیانه و حمایت‌های آمریکا از او برای رسیدن به هدف خود از هیچ جنایت و نقض قوانین بین‌المللی فروگذار نکرده‌اند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی علاوه بر این که باید به همه قوانین و مقرراتی که برای اعضای سازمان ملل لازم‌الاجرا است پایبند باشدمی بایست به علت فرآیند پیدایش رژیم صهیونیستی و پیامدهای مرتبط بر آن از جمله آوارگی میلیون‌ها نفر از مردم فلسطین خارج از سرزمین‌های اشغالی و وضعیت رقت‌بار میلیون‌ها فلسطینی دیگر در داخل اراضی اشغالی به الزامات استثنایی دیگر تن در دهد. اما بر عکس این رژیم نامشروع بطور استثنایی اجازه می‌یابد با چراغ سبز آمریکا ابتدایی‌ترین قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارد. واقعیت این است که کارنامه رژیم صهیونیستی در این زمینه از بی‌اعتنایی و نادیده انگاشتن همه قوانین بین‌المللی سیاه است. این رژیم علاوه بر آزار و تعرض به مردم غیرنظامی، ویران کردن منازل، سوزاندن مزارع، اشغال اراضی، ایجاد سیستم ضد انسانی دریافت پروانه عبور، احداث دیوار حایل، ترور،‌ قتل‌عام و اسارت فلسطینیان داخل اراضی اشغالی با محاصره نوار غزه آب، برق، آذوقه و دارو را از مردم این منطقه دریغ ورزیده است. فلسطینیان باید برای رفتن به محل کار خود و از نقطه‌ای به نقطه دیگر پروانه عبور و مرور داشته باشند و تازه اگر موفق شوند از سازمان واکنش سریع نظامی این پروانه را دریافت کنند باید ساعت‌ها در صفوف طولانی و خسته کننده در پست‌های ایست و بازرسی صهیونیست‌ها رفتاری تحقیرآمیز را تحمل کنند و بسیاری مواقع پس از ساعات طولانی انتظار بدون نتیجه به محل زندگی خود بازگردند. رژیم نژادپرست صهیونیستی در اراضی اشغالی با استناد به قوانین داخلی خود مانند "قانون مربوط به رفتار زندانیان" مجازند هر فلسطینی مشکوک را بدون اقامه دلیل و تفهیم اتهام به مدت یک سال بازداشت کنند و مدت این بازداشت را تا زمانی که مسئولان نظامی و امنیتی صهیونیستی لازم بدانند قابل تمدید است.
آنچه که اشاره شد مورد تأیید صدها کارشناس بی‌طرف خارجی است که بارها اعلام کرده‌اند رژیم صهیونیستی تعهدات و الزامات بین‌المللی را محترم نشمرده است تا آنجا که وزارت خارجه سوییس به عنوان امین کنوانسیون‌های ژنو با صدور بیانیه‌ای اسراییل را به دلیل نحوه اجرای عملیات نظامی علیه فلسطینیان در باریکه غزه، مجازات جمعی غیرنظامیان، ویرانی نیروگاه اصلی برق غزه، حمله به دفاتر نخست‌وزیر فلسطین، حمله به دانشگاه اسلامی غزه و دستگیری جمعی از نمایندگان پارلمان فلسطین و وزیران را محکوم می‌نماید.
بدون تردید نقض آشکار حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین توسط رژیم صهیونیستی با حمایت‌های پیدا و پنهان کاخ سفید میسر گردیده است. با نفوذ لابی اسراییل در سیاست خارجی آمریکا، رژیم صهیونیستی به رژیمی نورچشمی و استثنایی مبدل شده است.
آقای پروفسور جان میرشیمر استاد علوم سیاسی دانشگاه شیکاگو و آقای استفان دی‌والت استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه هاروارد در کتاب مشترک خود تحت عنوان "لابی اسراییل و سیاست خارجی آمریکا" (The Israel Lobbr and U.S Foreign Policy) که از سوی نیویورک تایمز به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها معرفی شد به خوبی به این موضوع اشاره کرده‌اند.
نکته اصلی این کتاب از نگاه نویسندگان آن این است که دولت آمریکا موضوع امنیت خود را به کناری نهاده و به دنبال تأمین منافع کشور دیگری به نام اسراییل است. بر اساس گزارش نویسندگان این کتاب اسراییل بزرگترین دریافت کننده کمک آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است. از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۳ میزان کمک‌های مستقیم آمریکا بیش از ۴/۱ تریلیون دلار بوده است. اسراییل سالی ۳ میلیارد دلار از آمریکا به طور مستقیم کمک دریافت می‌کند که معادل یک پنجم بودجه کمک‌های خارجی آمریکاست. اهمیت حجم این کمک‌ها زمانی روشن می‌شود که بدانیم اسراییل کشور صنعتی ثروتمندی است که درآمد سرانه آن با کره جنوبی و اسپانیا برابری می‌کند علاوه بر این اسراییل تنها کشور دریافت کننده کمک است که مجبور نیست به دولت آمریکا چگونگی هزینه‌کرد آن را گزارش کند. در زمینه‌های سیاسی و دیپلماتیک تنها از سال ۱۹۸۲ ایالات متحده آمریکا ۳۲ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه اسراییل را وتو کرده است این استفاده از حق وتو از کل دفعاتی که دیگر اعضای دایم شورای امنیت از حق وتو استفاده کرده‌اند بیشتر است علاوه بر این آمریکا تلاش‌های متعدد بین‌المللی در راستای محدود ساختن تسلیحات اتمی اسراییل در سازمان بین‌المللی انرژی اتمی را عقیم کرده است.
در واقع یعنی اگر کشورهایی مستقل چون ایران به دلیل عدم هماهنگی با نظام سلطه به زغم آنها کشورهایی استثنایی هستند که باید فراتر از حقوق بین‌الملل عمل نمایند رژیم صهیونیستی بر عکس به دلیل حضور لابی‌های صهیونیستی در سیاست خارجی آمریکا رژیمی استثنایی هست که می‌تواند حقوق بین‌الملل را زیر پای خود بگذارد و برخلاف تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی هر بلایی که می‌خواه-د بر سر مردم مظلوم فلسطین بیاورند یعنی به زعم صهیونیست‌ها و حمایت بی‌چون و چرای آمریکا حقوق بین‌الملل تا جایی اعتبار دارد که در خدمت منافع رژیم آپارتاید صهیونیستی باشد و این نظام ناعادلانه‌ای است که مظلومان عالم آن را بر نخواهند تافت و تا فروپاشی آن از پا نخواهند نشست و این وعده‌ی خداوند است که فرمود: و ما اراده کرده‌ایم که بر کسانی که در زمین به ضعف و زبونی کشیده شده‌اند منت گذاریم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم.

پژوهشگر: ابوالفضل صدقی

منبع : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مطالب مرتبط

ماشین تبلیغاتی اسرائیل چگونه عمل می کند

ماشین تبلیغاتی اسرائیل چگونه عمل می کند
داستانسرایی رسانه ها و نیز تفاسیر سیاسی در آمریکا پیرامون منازعات خاورمیانه، پیوسته ادعاهای اسرائیل را از نزدیک پی گرفته و بدان بها بخشیده است. همین امر امروز کماکان عنصر اصلی و اساسی موفقیت اسرائیل و توانایی این رژیم برای ادامه نبردهایش را تشکیل می دهد، و آمریکا نیز هیچ گامی در جهت متوقف ساختن آن برنمی دارد. اسرائیل با توجه به شناختی که از اهمیت جنگ تبلیغاتی دارد، می کوشد افکار عمومی جهان را از توجه به جنایاتش منحرف سازد .
اکنون ببینیم که اوضاع به چه منوال است و اسرائیلی ها چگونه عمل می کنند:
۱) تعیین شروط مذاکرات
اسرائیلی ها از بدو کار می کوشند تا بستر، مفاد و مبحث، نقطه آغاز و خط مشی روایتی را که به چگونگی درک جنگ شکل خواهد بخشید، تعریف کرده و مشخص سازند. در این مورد، به عنوان مثال آنها موفق گردیده اند از طریق «تکرار مداوم»، این مفهوم را نهادینه سازند که نقطه آغازین این منازعه ۱۹ دسامبر یعنی پایان آتش بس ۶ ماهه بوده (که اسرائیل آن را «به طور یک جانبه نقض شده از سوی حماس» توصیف کرده است). و با این کار، البته آنها اقدامات خود در جهت نقض آتش بس در اوایل نوامبر، و عدم موفقیتشان در احترام به تعهدات خود مبنی بر گشایش مرزهای غزه به هنگام آتش بس را نادیده شمرده اند. اسرائیلی ها چشمان خود را نیز بر این مهم بسته اند که غزه را به حد و مرز وابستگی رسانده اند، روندی که بسیار پیش از عقب نشینی آنها در سال ۲۰۰۵ آغاز گردیده و ادامه یافته است. زیرا که می دانند غالب آمریکایی ها منازعه را از نزدیک دنبال نمی کنند و گرایش آنها به باور ادعاهای اسرائیلی هاست- که «مدام می شنوند». و این تاکتیک «تعریف پیشگیرانه» و «تکرار»، بسیار موثر و موفق است.
۲) کارآیی کلیشه ها
منازعه اسرائیلی- فلسطینی برای نسل های متوالی پیوسته با این تصاویر فرهنگی تعریف و توصیف گردیده که اسرائیل مثبت است و فلسطینی ها بسیار منفی! و این، برای «تبلیغا تچی» های اسرائیلی امتیازی به حساب می آید که به سهولت قابل بهره برداری است. از دیگر سو، چون تاریخ تا مدت های مدید به دید «انسانیت اسرائیلی ها در برابر مسئله فلسطین» نگریسته شده، هرگونه پوشش رسانه ای بدین شکل آغاز می گردد که چطور و چگونه این «مسئله» مردم اسرائیلی را عذاب می دهد! این موضوع به وضوح در اظهارات «گلدامایر»، نخست وزیر اسبق اسرائیل، مشاهده می گردد که مدعی بود: «ما می توانیم کشتن فرزندانمان را بر اعراب ببخشیم، اما هرگز نمی توانیم ببخشیم که ما را وادار به کشتن فرزندان خود می سازند.» به این ترتیب، به هیچوجه تعجب برانگیز نیست که به رغم زجرها و آلام غیرقابل توصیف و نابرابر فلسطینی ها، پوشش رسانه ای پیوسته سعی بر «متعادل ساختن» روایات داشته، مجموعه ای از تصاویر تبلیغاتی انتخابی را ارائه می دهد که در آنها اسرائیلی های وحشت زده و خشمگین و اثرات جنگ بر آنان به نمایش گذارده شده است. پیش از آن، در اوج تبلیغات رسانه ای، فلسطینی ها مانند همیشه به حد ارقامی ساده تقلیل یافته، و جزو «خسارات جانبی» به حساب آمده اند.
۳) پیشدستی و بهره برداری از خطاهای رقیبان
خطاهای(؟!) احتمالی حماس پیوسته به سود استراتژی اسرائیل تمام می شود. از بدو کار، اسرائیل می توانست بر روی این موضوع حساب کند که حماس راکت هایی به سمت سرزمین های اشغالی پرتاب کرده، به نوعی این رژیم را تهدید خواهد کرد. بنابراین، اسرائیلی ها پیوسته توانسته اند برای جلب محبت و دلسوزی غرب از این موضوع بهره برداری لازم را به عمل آورند. و دانستن این که چنین چیزی به طور قطع روی خواهد داد و قابل بهره برداری خواهد بود، خود امتیازی در جنگ تبلیغاتی اسرائیلی ها به حساب آمده است.
۴) حضور همه جانبه، تکرار ادعایی واحد و حصول اطمینان از «ناپیدا» ماندن مخالفان
اسرائیل هر جنگ خود را با جمعیتی از اشخاص انگلیسی زبان (که غالبا در غرب متولد شده اند) آغاز می کند که پیوسته و در هر لحظه در دسترس تک به تک رسانه ها قراردارند. به عنوان مثال، این به هیچوجه تصادفی نیست که اسرائیل یک کنسول کل «عرب» در آتلانتا دارد، چرا که مکانی است که شبکه تلویزیونی «سی ان ان» در آن مستقر است. کادر عملیات تبلیغات آنها- که تعداد بیشماری سخنگو را به تمامی نقاط دور و نزدیک ایالات متحده و هر کجا که مباحثه و مذاکره ای به راه است- روانه می سازد، خود تضمینی برای موفقیت است. همزمان، آنها می توانند از دسترسی رسانه ها به غزه جلوگیری بعمل آورده، صرفا به گزارشگران غربی اجازه فعالیت در نزدیکی منطقه جنگی- که تحت کنترل نیروهای دفاعی اسرائیل قرار دارد- بدهند و بدین سان وجود این امکان را برای اسرائیل تضمین کنند که هر جنبه این روایت و گزارش را به دلخواه شکل بخشد، و در عین حال امکان یک بررسی مستقل از فاجعه ای که در غزه در حال وقوع است را نیز منتفی سازند.
۵) هیچگونه غفلتی جایز نیست
اکنون که نیمی از روایت را آنچه رهبران سیاسی می گویند و انجام می دهند، مشخص می سازد، دستگاه سیاسی در واشنگتن نیز به شراکت گرفته می شود، البته با حصول این اطمینان که کاخ سفید و ریاست کنگره «دست از پا خطا» نخواهند کرد. در نتیجه، اعلام های کنگره بازتاب مباحثات می گردد و آنچه توسط سخنگویان اسرائیلی و مفسران سیاسی بیان می شود و اعلام های کنگره، در مجموع به پژواک یکدیگر تبدیل می گردند.
۶) تکذیب، تکذیب و تکذیب...
هنگامی که رویدادها خود سخن می گویند و واقعیت فاش گردیده، خلاف روایت جاافتاده را به نمایش می گذارد و روایاتی بر ضد آنچه از سوی اسرائیل تحمیل شده است را ارائه می دهد، ماشین تبلیغات بی وقفه به تکاپو می افتد تا تکذیب کند. تکذیب پشت تکذیب! یا به عبارت دیگر، با وقاحت تمام به ما می گویند: «چه کسی را باور دارید، ما یا چشمانتان را که به شما دروغ می گویند؟» و یا این که، ضدروایتی را پخته و آماده می سازند که در جهت بیگناهی آنهاعمل کند. جملاتی نظیر: «ما این کار را نکردیم، آنها کردند!» در این صورت، این بدان معناست که مرگ فلسطینیان پیوسته تقصیر دیگری است، و یا این که گزارشگران یا رقیبان تصاویری دروغین را از درد و زجر مردم فلسطینی ارائه داده اند (انگار ادعا این باشد که «عرب ها» واقعا همانند ما درد نمی کشند!).
۷) آخرین دستاویز
و هنگامی که تمامی این ترفندها با شکست روبرو می شود، راهی جز این نمی ماند که بی شرمانه نمونه هایی از خصومت با یهودیان ارائه گردد تا نشان دهد که انتقادات بر این پایه انجام می پذیرد. اگر چه این ترفند بارها و بارها به کارگرفته شده، اما نتایج خود را دارد و می تواند منتقدان را خاموش سازد و یا این که آنان را در موضع دفاعی قراردهد.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند