دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 20 August, 2018

بجنورد، گنجینه تاریخ و طبیعت


بجنورد، گنجینه تاریخ و طبیعت
به روایت تاریخ سیستان و حدودالعالم، بجنورد مرکز خراسان شمالی به عنوان بخشی از سرزمین نسا» معرفی شده است. منطقه ای که از مرکز آن به عنوان بخشی از ساتراپ نشین پارت یاد می شود. در زمان حکومت صفوی اقوام کرد به این منطقه کوچ کردند و در اوایل دوره قاجار نخستین حکومت محلی در این خطه از ایران بزرگ تاسیس شد.
پیشینه و سابقه تاریخی بجنورد براساس پژوهش های باستانی و مطالعات اسناد و مدارک تاریخی و به استناد کشفیاتی که از غارها و تپه های باستانی به دست آمده به پنج هزار سال پیش می رسد. روایت های دیگری نیز درباره بجنورد وجود دارد، در گذشته بجنورد را پاریس کوچک می نامیدند،چنانچه به گفته برخی از اهالی این شهر، در زمان قاجار چندتن از سفرا و جهانگردان فرانسوی به آنجا سفر کرده و وقتی با امکانات این شهر از جمله برق و شکل خیابان ها مواجه شدند از این شهر به عنوان پاریس کوچک یاد کردند به گفته آن جهانگردان خیابان های این شهر دقیقا همانند پاریس بوده است، جهانگردان فرانسوی زمانی که به کشورشان بازگشتند مقاله ای درباره بجنورد در مجله لوموند فرانسه به چاپ رساندند.مکان های زیبایی از جمله تفرجگاه باباامان، بش قارداش و آیینه خانه مفخم یا عمارت مفخم در این شهر وجود دارد.
این خانه به سردار مفخم یکی از سرداران اواخر دوره قاجاریه از سردارهای ناصرالدین شاه قاجار تعلق داشته است. آیینه کاری و کاشی کاری های درون بنا از زیبایی خاصی برخوردارند و شیوه معماری همان دوران را به ذهن متبادر می سازند.
گفته می شود ناصرالدین شاه به سردار مفخم دستور می دهد که محلی را در نزدیکی بجنورد برای زمان استراحت او احداث کند و سردار مفخم تفرجگاه بش قارداش را برای وی می سازد که مکانی خوش آب و هوا و ییلاقی است و در حال حاضر هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند، بعدها این محل به آرامگاه سردار مفخم نیز تغییر نام می دهد.
تفرجگاه بابا امان نیز یکی دیگر از گردشگاه های این شهر است که در چند کیلومتری شهر بجنورد واقع شده است این مکان یکی از چند منطقه خوش آب و هوای این شهر است.
در جنوب شهر بجنورد نیز آثار بسیاری از یک شهر تاریخی نمایان است. این شهر به نام جرمگان یا جرمقان، سرشناس بوده و یکی از شهرهای آباد و بزرگ خراسان به شمار می رفته که به دست سپاهیان مغول به کلی ویران شده است، بجنورد دارای مکان های دیدنی زیادی است که هرکدام ساعت ها گردشگران را جذب می کند ولی در این میان نخستین چیزی که در بدو ورود به این شهر به چشم می خورد فرودگاه کوچکی است که هواپیما به سختی در آن فرود می آید و در وقت فرود فاصله زیادی تا برخورد با کوه ندارد.
فرودگاه فعلی شهر بجنورد در سال ۷۵به بهره برداری رسید که پس از حدود یکسال فعالیت به دلیل عدم صرفه اقتصادی تا سال ۸۳ تعطیل بود. در سال ۸۳ با تشکیل استان خراسان شمالی و نیاز استان به فرودگاه فعالیت این فرودگاه با هفته ای یک پرواز آغاز شد که بتدریج شمار پروازها افزایش یافته و در شرایط کنونی به روزانه یک پرواز بین بجنورد - تهران و بالعکس رسیده است.
با نگاهی به این فرودگاه متوجه می شوی که از استانداردهای لازم یک باند برخوردار نیست،در ایران شهرهای دیگری نیز مانند خرم آباد با این مشکل مواجه هستند.وقتی در این باره با مسئولان استان صحبت می کنی می گویند که قرار است کوهی که در نزدیکی این فرودگاه است و فرود هواپیما را با مشکل مواجه کرده کوتاه شود،غافل از اینکه این کار زمان زیادی را می طلبد.
این فرودگاه پس از گذشت حدود ۱۱سال از ساخت آن به علت آنچه که جانمایی نادرست عنوان می شود در حال حاضر مورد انتقاد کارشناسان است.
این فرودگاه برای بیش از یک پرواز در روز و امکان فرود هواپیمای پهن پیکر طراحی نشده و باید مکان دیگری با قابلیت بیشتر مد نظر قرار گیرد و در حال حاضر به دلیل قرارگیری نامناسب صرفا یک نقطه برای فرود دارد و آن هم نیازمند دور زدن کوه های اطراف شهر است که هواپیما برای فرود در فرودگاه باید کل شهر را دور بزند که این باعث می شود در صورت بروز سانحه هوایی احتمالی آسیب زیادی به شهر وارد شود.این تنها نکته ای بود که در بدو ورود به این شهر کوچک با طبیعتی زیبا، مردمی خونگرم، سخت کوش، مهمان نواز روبرو می شوی اما برای چاره تاکنون اقدامی نشده است که در این زمینه مسئولان استان باید مکان جدیدی را برای انتقال فرودگاه بجنورد به خارج از شهر پیش بینی کنند. فرودگاه فعلی برای مرکز شهرستانی با پرواز محدود و هواپیمای کوچک طراحی شده و آینده نگری در این زمینه مبنی بر احتمال استفاده بیشتر از این فرودگاه نشده است.
اما با تمام این مشکلات از حیات وحش این منطقه نمی شود به راحتی گذشت.وجود حیات وحش خاص این استان نشانگر این نکته است که استان خراسان شمالی یکی از مناطق پایلوت برای بررسی و مطالعه روی پرندگان آوازخوان در ایران است.از لحاظ منابع طبیعی ۱۷ درصد وسعت خراسان شمالی را منابع طبیعی تشکیل داده و با توجه به اینکه در کشور حدود ۱۵۰ گونه حیات وحش موجود است، ۱۲۰ گونه حیات وحش و ۲۲۰ گونه گیاهی از ذخایر طبیعی این استان محسوب می شوند.
به گفته کارشناسان طبیعت گردی خراسان شمالی بهترین استان از لحاظ طبیعت گردی است و وجود پرندگانی نایاب این موضوع را بیش از پیش نمایان می کند.تحقیقات نشان می دهد در این استان نوعی عندلیب وجود دارد که سه ماه به طور شبانه روز آواز می خواند و پرنده گلوآبی که در هیچ جای ایران نیست و تاج طلایی که فقط در استان خراسان شمالی و در بخشی از روسیه زندگی می کند، از دیگر ذخایر طبیعی این استان محسوب می شود.
با توجه به این موارد می توان از قوچ استان خراسان شمالی نیز نام برد که با دارا بودن یک کروموزوم اضافی در دنیا بی نظیر است.وجود ۲۲۰ گونه گیاهی در این استان که برخی از آنان برای درمان های دارویی نیز استفاده می شود و وجود چشمه های آب گرم، آب درمانی و لجن درمانی در استان، می تواند یکی از جنبه های درآمدزایی این منطقه به شمار آید و هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه بکشاند.


منبع : روزنامه ابتکار

مطالب مرتبط

شهر شعر، شهر ریاضی

شهر شعر، شهر ریاضی
در فاصله ۱۱۵ کیلومتری مشهد مقدس و در جنوب کوههای بینالود شهرستان کوچکی قرار دارد که روزی ابرشهر نامیده می شد.
امروز این شهر به عنوان آخرین منزلگاه پذیرای زایران بارگاه هشتمین امام شیعیان است تا در سر راه خود ساعاتی خستگی راه از تن به در کنند. اما شما اگر اهل ذوق باشید در اینجا بهانه های زیادی خواهید یافت که ارزش آن را دارند حداقل یک روز اتراق کنید؛ و از دیدنی های آن بازدید کرده و خاطره ای خوش برای خود به وجود آورید. صحبت از نیشابور است.
نیشابور یکی از کهن ترین شهرهای ایران است که سرراه جاده ابریشم قرار داشته است. ساختن نیشابور را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند، و اسم شهر را به معنی نهاده نیک شاپور می دانند. احتمال دارد این نام در اصل شهر آپارناک یا آپارنی و جایگاه یکی از ۳ قبیله مهم پارت بوده باشد که شاهنشاهی نیرومند اشکانی را بنیاد کردند.
نیشابور یکی از ۴ شهر بزرگ خراسان قدیم به شمار می رفته و در دوره حکومت یزدگرد دوم مدتی محل اقامت او بوده است. براساس آخرین یافته های باستان شناسی در محوطه های تاریخی این شهر، نیشابور در هزاره سوم پیش از میلاد دارای ارتباط تجاری با دره سند در پاکستان و نیز منطقه بین النهرین بوده است. اخیرا نیز محوطه های باستانی با ارزشی متعلق به هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد در اطراف شهر شناسایی شده که از اهمیت زیادی برخوردارند.
نیشابور تا پیش از اسلام ابرشهر نامیده می شد. مسلمانان در دوره خلافت عثمان بن عفان توانستند با مردم این شهر صلح کنند و از این طریق دین اسلام را وارد نیشابور کردند. از اوایل دوره اسلامی در کنار ابرشهر از اسم نیشابور نیز استفاده شد؛ و بتدریج جایگزین آن شد. نیشابور در زمان عبداله ابن طاهر به عنوان پایتخت خراسان بزرگ انتخاب و کم کم بر عظمت و اهمیت آن افزوده شد. به طوری که صفاریان نیز پس از برکناری طاهریان مجددا این شهر را به پایتختی خود برگزیدند.
در دوره غزنویان و سلجوقیان نیشابوربه حد اعلای پیشرفت خود رسید و به ثروتمندترین و پرجمعیت ترین بلاد اسلامی تبدیل شد؛ ولی طولی نکشید که بر اثر حملات ویرانگر سپاهیان مغول با خاک یکسان شد. پس از مدت کوتاهی مجددا در بخش شمال غربی شهر قدیم شهر جدیدی پای گرفت و رونق آن افزوده شد، اما زلزله سال ۸۰۸ هجری یکبار دیگر آن را ویران کرد. نیشابور در دوره تیموری اندکی رونق گرفت و روز به روز بر وسعتش افزوده شد، و توانست حیات مجدد خود را بازیابد. امروز نیشابور نزدیک به ۹ هزار کیلومتر مربع وسعت و بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و از نظر آب و هوایی بین دو نوع آب و هوای مدیترانه ای و نیمه خشک قرار دارد.
در بروشوری که ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان نیشابور در اختیار مسافران قرار داده است در مورد دانستنی های نیشابور آمده است : نیشابور قطب سوم تولید فولاد جهان و قطب اول تولید فیروزه جهان است. این شهر مقام اول تولید شیر را در شرق کشور دارا می باشد و برای اولین بار تولید نوشابه با آب پنیر در نیشابور انجام شده است.
بزرگترین فرش جهان به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع در نیشابور بافته شده است و سرانجام حدیث سلسله الذهب از سوی حضرت رضاع در نیشابور بیان شده است.
● یادگاران علم و ادب و هنر در کنار هم
نام نیشابور با عطار و خیام و کمال الملک گره خورده است. عطار را، که اتفاقا یکی از همین روزها نیز به یاد او و بزرگداشتش نامگذاری شده ، با هفت شهر عشقی می شناسیم که در شعر مولانا او پیمود و ما هنوز اندر خم یک کوچه اش مانده ایم ، و با افسانه سیمرغ و منطق الطیرش. و خیام را با عنوان ریاضیدان ، شاعر و منجمی نامی که در زمان وزارت خواجه نظام الملک گاه شماری ایران را اصلاح کرد؛ و کمال الملک (محمد غفاری) نقاش زبردست دوران قاجاریه است که پرده معروف او به نام تالار آینه از شاهکارهای نقاشی است.
برای بازدید از مقبره این مشاهیر بزرگ ایران زمین و یکی از بزرگترین افلاک نماهای در حال احداث خاورمیانه در نیشابور باید از بلوار و خیابانی عبور کنید که در سالهای ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۱ احداث شده و ورودی آن دارای ستون های آجری است که از سوی استاد اخوان آجر تراش و هنرمند معروف نیشابوری ساخته شده است.
کمی پیش از رسیدن به محوطه آرامگاه و امامزاده محروق بنایی آبی رنگ در حال ساخت به شکل کره توجه شما را جلب خواهد کرد، و احتمالا تصمیم خواهید گرفت در کنار آن عکسی به یادگار بیندازید. به نظر می رسد این بنا قرار است بزرگترین فلک الافلاک خاورمیانه باشد.
پس از آن به امامزاده محروق می رسید. امامزاده محروق یکی از نوادگان امام سجاد بود که در پی شورشی که ضد خلیفه وقت صورت پذیرفت کشته شد. پیکر وی را به آتش کشیدند و خاکستر آن را در محله تلاجرد از محله های قدیم شهر نیشابور به خاک سپردند. از همین رو به محروق یعنی سوخته شده معروف شد. آرامگاه این امامزاده که در کنار آرامگاه عمر خیام است ، بنای زیبایی دارد و در شمار آثار تاریخی به ثبت رسیده است. مقبره خیام نیز در جوار مقبره امامزاده محمد محروق واقع است.
● بنایی هشت ضلعی
برای زیارت آرامگاه عطار در باغ شیخ عطار نیشابوری لازم است مسافتی را طی کنید. اگر بخواهید پیاده روی کنید می توانید این مسیر را در حدود ۲۰ دقیقه بپیمایید. اما اگر حال و حوصله پیاده روی ندارید و از اتومبیل سواری هم خسته شده اید بهتر است کالسکه سواری را نیز تجربه کنید. اگرچه مبلغ کرایه کالسکه کمی غیرمنطقی است ، ولی بد نیست بدانید قبل از اختراع ماشین بخار و پیدا شدن سر و کله اتومبیل ها مردم چگونه طی طریق می کردند. در محوطه اطراف این آرامگاه ها همچنین می توانید از چند دقیقه شترسواری نیز لذت ببرید. خیام و عطار و دیگران شاید فکرش را هم نمی کردند که روزی آرامگاهشان تبدیل به محوطه کالسکه رانی و شترسواری شود. به هر حال پس از طی مسیر خواه پیاده و خواه سواره به باغ عطار می رسید.
شیخ فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف بزرگ ایرانی در سال ۵۴۰ هجری در قریه کدکن از توابع نیشابور به دنیا آمد. آرامگاه وی بنایی هشت ضلعی است که گنبد آن کاشیکاری و مزین به گل و بوته و نقوش هندسی و کتیبه کوفی معلقی می باشد. بنای آرامگاه در سال ۱۳۴۱ ه.ش توسط انجمن آثار ملی تکمیل و مرمت گردیده است.
در باغ شیخ عطار نیشابوری مقبره محمد غفاری فرزند میرزا بزرگ کاشانی ملقب به کمال الملک از مفاخر نقاشی ایران را نیز می توانید زیارت کرده و او را به قرائت فاتحه ای میهمان کنید. بنای مقبره کمال الملک با سبک جدید و به صورت مشبک با شش ایوان در سال ۱۳۴۱ ساخته شده است .
برای ورود به محوطه آرامگاه خیام و اصولا برای دیدار از هر محوطه تاریخی و باستانی ابتدا باید مبلغ ۳۰۰۰ ریال ورودیه برای هر نفر پرداخت کنید. خانواده های بسیاری را دیدم که به دلیل کثرت جمعیت از ورود به محوطه و بازدید و احیانا قرائت فاتحه ای منصرف می شدند. و اگر امکان داشت از بیرون نرده ها عکسی به یادگار می گرفتند. اگرچه در علت دریافت این مبلغ موضوع حفاظت و نگهداری ابنیه مطرح می شود، ولی شاید بتوان با کاهش آن امکان بازدید را برای خانواده های بیشتری فراهم کرد.
طرح بنای یادبود حکیم عمر خیام مشتمل است بر برجی به سبک برجهای عهد سلجوقی (معاصر خیام) منتهی با استخوان بندی آهنی و پوشش سنگی و تزیینات کاشیکاری (حاوی رباعیات منتخب خیام) و گنبد متناسب و آب نماها و نهرهای آب در اطراف. در کنار آب نمای محوطه و روی یکی از دیوارها دو کتیبه می بینیم.
در یکی از این کتیبه ها تاریخ ساخت بنا سال ۵۱۷ هجری قمری ذکر شده است. چند کلمه بعدی ظاهرا از روی عمد مخدوش شده و خوانا نیست. در قسمت دیگری پس از ذکر مشخصات هندسی بنا آمده است: آرامگاه جدید خیام با توجه به سوابق تاریخی و رعایت نکات هندسی مناسب با شیوه های اصیل ایرانی در کنار باغ امامزاده محمد محروق ساخته شده و بقایای جسد حکیم نیز به آرامگاه کنونی انتقال یافته است. این که جسد حکیم قبلا کجا بوده و چرا به اینجا انتقال یافت است را ما هم نمی دانیم.
تاریخ کتیبه بعدی که کمی بزرگتر و از بالا تا پایین ترک برداشته و قسمتی از آن هم به کلی شکسته و سوراخ شده است به مهر ماه ۱۳۴۸ برمی گردد. در این کتیبه بخشی از سخنان نظامی عروضی سمرقندی نویسنده قرن ششم هجری از کتاب چهارمقاله او انتخاب و حک شده است:...از حجه الحق شنیدم که گفت گور من در جایی باشد که هر بهاری شمال بر من گل افشانی می کند. مرا این سخن مستحیل نمود. دانستم که چونی گزاف نگوید. چون در سنه ثلثین به نیشابور رسیدم چندین سال بود تا آن بزرگ روی در نقاب خاک کشیده بود و عالم سفلی از او یتیم مانده و او را بر من حق استادی بود و آدینه به زیارت رفتم و یکی را با خود بردم که خاک او به من نماید. مرا به گورستان حیره بیرون آورد و بر دست چپ گشتم در پایین دیوار باغی خاکی دیدم نهاده و درختان آمرود و زردالو سر از آن باغ بیرون کرده و چندان برگ شکوفه بر خاک او ریخته بود که خاک او در زیر گل پنهان شده بود. مرا یاد آمد آن حکایت که به شهر بلخ از او شنیده بودم. گریه بر من فتاد که در بسیط عالم و اقطار ربع سکون او را هیچ جای نظیری نمی دید. ایزد تبارک و تعالی جای او در جنان کناد بمنه و کرمه.
یکی از عواملی که موضوع گردشگری و تلاش در جهت توسعه آن را به موضوع روز تبدیل کرده است نقش مهم آن در ایجاد اشتغال و رونق مناطق گردشگرپذیر است. با ورود گردشگران به یک منطقه مشاغل جدیدی رونق پیدا می کنند، سالنهای غذاخوری ، فروشگاه ها و البته دستفروش ها. قرار است با رونق گردشگری انواع محصولات بومی هر منطقه عرضه شده و از این طریق صنایع دستی و محصولات تولیدی رونق پیدا کند. اما در کنار فروشگاه هایی که سوغات مهم نیشابور، جواهرآلات فیروزه و صنایع دستی ارائه می کردند، آنچه که ما بیش از هر چیز در آشفته بازار دستفروشان دیدیم انواع اجناس و اسباب بازی های ساخت چین با بسته بندی های مناسب و قیمت ارزان بود.
● بازار سرپوشیده
خرید در مسافرت بویژه برای خانمها لطف دیگری دارد. یکی از مهمترین اماکنی که معمولامورد بازدید مسافران در هر شهر و دیار قرار می گیرد، بازار است. در بازار هم می توان نمونه ای از معماری سنتی هر منطقه را مشاهده کرد و هم تحفه ای به رسم یادگار و سوغات تهیه کرد. بازار نیشابور نیز از مکانهایی است که اگر گذارتان به آنجا افتاد، بد نیست سری به آن بزنید. این بازار از جمله بازارهای منحصر بفرد در استان خراسان است که قدمت آن به دوره صفویه می رسد. بازار سرپوشیده نیشابور از محل چهارسو که در ابتدای بازار زرگران بوده به سمت جنوب تا حوالی دروازه عراق امتداد می یافته است. در داخل بازار تعدادی تیمچه سرا و کاروانسرا قرار داشته که هم اکنون هم تعدادی از آنها تا حدودی سالم و بقیه تخریب شده اند.
● بی بی شطیطه
در طول تاریخ کم نبوده اند زنانی که دارای کمالاتی بوده و آرامگاه آنان زیارتگاه مومنین شده است.
بی بی شطیطه بانویی است از جمله همین بانوان و مفتخر به عنایت خاصه هفتمین خورشید امامت ، حضرت امام موسی کاظم ع ، زیارتگاه این بانوی بزرگ در غرب شهر نیشابور واقع شده است.
بنای مسجد جامع قدیمی ترین اثر به جای مانده در شهر فعلی نیشابور است.
این مسجد در سال ۸۹۹ ه.ق به همت پهلوان علی کرخی ساخته شده و در سال ۱۱۹۵ ه.ق مرمت شد. این مسجد از نوع مساجد ۴ایوانی است که ایوان شمال و جنوب مرتفع تر است. همچنین دارای شبستان هایی بر ۴سمت می باشد.

وبگردی
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…