یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

رهبران محبوب، سران منفور


رهبران محبوب، سران منفور
جهان امروز بر محور افکار عمومی و چگونگی رویکرد آنها درباره مسائل مختلف می‌چرخد. به‌همین دلیل مراکز بزرگ افکارسنجی در جهان مدام در حال سنجش این افکار عمومی درباره مسائل مختلف هستند.
نشریه انگلیسی اکونومیست در پایگاه اینترنتی خود نتایج یکی از جالب‌ترین این نظرسنجی‌‌ها را منتشر کرد.
این نظرسنجی بزرگ با مشارکت چند رسانه و مرکز نظرسنجی از آمریکا، ژاپن، انگلیس، فرانسه و آلمان انجام شده است. سی‌ان‌ان، آساهی شیمبون، لوپوئن، گلوب‌اند میل و مرکز لوادا از جمله این مراکز نظرسنجی هستند.
موضوع این نظرسنجی میزان محبوبیت رهبران مختلف جهان از محبوب‌ترین تا نامحبوب‌ترین است. رهبران ۷ کشور دنیا در این نظرسنجی موضوع پرسش مردم قرار گرفته‌اند.
همان‌طور که می‌توان پیش‌بینی کرد در انتهای این رده بندی نام جورج بوش دیده می‌شود. هم ردیف با جورج بوش، گوردون براون، نخست‌وزیر انگلیس ایستاده است که دلیل محبوب نبودنشان را در ۲ نکته می‌توان خلاصه کرد.
اولین آن این است که مردم کشور انگلیس و دنیا هنوز نام تنها هم‌پیمان آمریکا در حمله به عراق را فراموش نکرده‌اند. اگر چه این تونی بلر بود که تصمیم به همراهی بوش در جنگ عراق گرفت؛ اما براون هم جانشین اوست و هم هم‌حزبی‌اش.
نکته دومی که باعث محبوب نبودن براون شده است، سردی خود او و ناتوانی‌اش در برقراری ارتباط با مردم است. براون حتی کت و شلوار و کراواتش را هم به ندرت عوض می‌کند و کسالت‌بارترین رهبر انگیس لقب گرفته است.
کمتر از یک سال پیش نیکولا سارکوزی رئیس‌جمهوری فرانسه با کسب ۵۳‌درصد از آرا مردم این کشور جانشین ژاک شیراک پیر شد.
اما اکنون درحالی‌که عمر حضور او در کاخ الیزه هنوز به ۱۲‌ماه نرسیده، میزان محبوبیتش به شدت کاهش یافته است. زندگی خصوصی سارکوزی که رسانه‌های فرانسوی آن را به نام شوی سارکو مضحکه کرده‌اند، یکی از اصلی‌ترین دلایل این محبوب نبودن است.
سارکوزی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری از همسر خود جدا شد و بعد از چند ماه مسافرت و حاضر شدن در مقابل دوربین‌های خبرنگاران به همراه یک مدل ایتالیایی، سرانجام هفته گذشته با او ازدواج کرد. اما یاسو فوکودای ژاپنی از سارکوزی هم نامحبوب‌تر است.
او که چند ماه پیش قدرت را از جونیشیرو کوایزومی تحویل گرفت، اکنون با فهرستی از مشکلات داخلی و خارجی روبه‌روست که میراث دولت قبل است. اما استفان هارپر نخست وزیر کانادا به همراه آنجلا مرکل صدراعظم آلمان از محبوب‌ترین رهبران کشورهایشان و مردم دنیا هستند.
مرکل اولین صدراعظم زن در آلمان است و مردم این کشور لقب مادربزرگ را به او داده‌اند. اما در راس این جدول ولادیمیر پوتین قرار دارد.
او که آخرین ماه‌های حضور در کاخ کرملین را می‌گذراند هنوز در داخل کشورش قدرت زیادی دارد و در عرصه جهانی هم موقعیت روسیه را از دوران متزلزل دهه ۱۹۹۰ به شدت ارتقا داده است.


منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

او با ما است؟

او با ما است؟
سرانجام باراک حسین اوباما ، توانست در رقابتی سنگین و فرسایشی ، اولین زنی که می خواست رئیس جمهور آمریکا شود را شکست دهد و اینک ، به نمایندگی از سوی دموکراتها ، می خواهد اولین سیاه پوستی باشد که به کاخ سفید راه می یابد .
اوباما ، نه تنها در بین شهروندان آمریکایی و به ویژه طیف طرفداران دمکرات ها در جامعه آمریکا ، حامیان پروپا قرصی دارد ، بلکه در ایران نیز ، بسیاری به دیده تحسین به او می نگرند زیرا از بین کاندیداهای سه گانه آمریکا (اوباما،کلینتون،مک کین) ، او کمترین ادبیات خشونت گرایانه را نسبت به ایران داشته و حتی سخن از مذاکره بی قید و شرط با ایران به میان آورده است که در نوع خود یک رویکرد نوین در بین حاکمان آمریکایی است که در طول قریب به سه دهه گذشته ، به طور سنتی ، علیه ایران سخن گفته و همانند همتایان ایرانی خویش ، فرصت های زیادی را برای کاهش تنش ها و بهبود روابط ، به باد داده اند .
درباره پیروزی اوباما در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری امریکا که او را رقیب نهایی مک کین جمهوری خواه کرده است ، نکاتی چند قابل ذکر است:
۱) معروف است که در ساختمان های اولیه پنتاگون که اکنون نیز مورد استفاده است، بیش از حد نیاز متعارف ، سرویس بهداشتی موجود است . علت این موضوع را نیز ، تفکیک نژادی دستشویی ها پنتاگون در دهه های گذشته ، ذکر می کنند که طی آن ، سیاهان به حدی تحقیر می شدند که حتی حق استفاده از دستشویی ها سفیدپوستان را نداشتند و معدود پرسنل سیاه پوست پنتاگون که عمدتاً در کارهای خدماتی مشغول به کار بوده اند، می بایست از سرویس های بهداشتی جداگانه ای استفاده می کردند .
انتخاب اوبامای سیاه پوست به عنوان کاندیدای نهایی دموکرات ها ، می تواند نشانه ای از پیشرفت جامعه آمریکا در عبور از تفکرات نژاد پرستانه باشد .
البته پیش از این نیز بسیاری از سیاهان آمریکایی توانسته اند مدارج عالی سیاسی متعددی را طی کنند که "کاندولیزارایس" وزیر خارجه کنونی آمریکا، نمونه بارز آن به شمار می رود ولی هیچ مقامی در آمریکا به اندازه ریاست جمهوری اهمیت ندارد به ویژه آن که به یاد بیاوریم این پست ، برخلاف بسیاری دیگر از مناصب ، انتصابی نیست .
اگر در نهایت اوباما پیروز شود ، مردم آمریکا ، که تا چندی پیش سیاهان را حتی انسان های متعارف نیز نمی پنداشتند ، شایسته یک تحسین ،از منظر حرکت موفقیت آمیزاز نژاد پرستی به برابری نژادی خواهند بود.
۲) در ماه های اخیر ، این پرسش ، نه تنها بین بسیاری از مردم سطح جامعه ، که توسط برخی فعالان سیاسی مطرح شده است که "آیا انتخاب اوباما به سود ایران خواهد بود؟"
این ، پرسشی است که اگر نیک در آن بنگریم ، اساساً حاوی یک سوء تفاهم است ؛ چه آن که انتخاب اوباما یا هر کس دیگری به عنوان رئیس جمهور آمریکا ، تابعی از منافع ملی ایلات متحده است و نه چیز دیگر.
در واقع ، سیاستگذاران اصلی و هیأت حاکمه آمریکا ، در جمع بندی های خود به این برآورد رسیده اند که مصالح کشورشان در انتخاب یکی از سه گزینه پیش گفته ( و اکنون دو گزینه اوباما و مک کین) مستقر است .
رفتار آینده آمریکا با ایران نیز ، قطعاً بر مبنای منافع ملی این کشور تعریف خواهد شد و لذا چنانچه جمیع شرایط آتی ، آمریکایی ها را به این جمع بندی برساند که باید با ایران گفت و گو و حتی تجدید رابطه کنند ، آنها به این سمت خواهند آمد ولو این که مک کین جمهوری خواه بر مسند امور باشد و در نقطه مقابل ، اگر منافع ملی آمریکا در حمله به ایران باشد ، حتی اوبامای دموکرات هم دستور حمله به ایران را امضا خواهد کرد .
بنابر این دل خوش کردن به اینکه اوباما رئیس جمهور شود یا نگران شدن از پیروزی مک کین ، ساده لوحی سیاسی بیش نخواهد بود .
در این میان انچه مهم است این که مجموعه رویکردها و رفتارهای ایران ، باید به سمتی ساماندهی و هدایت شود که آمریکایی هایی در جمع بندی خویش ، تعامل با ایران را عاقلانه تر و به صرفه تر از مداخله نظامی بدانند.
۳) اوباما ، در اوائل مبارزات انتخاباتی خود ، ادبیات مسالمت آمیزتری نسبت به ایران داشت تا اکنون که توانسته است کاندیدای نهایی دمکرات ها شود .
او ، پیشتر بر مذاکره به عنوان راه حل مشکل آمریکا با ایران تأکید کرده بود ولی در این اواخر ، بر مردود نبودن گزینه نظامی هم تصریح کرده است ؛ اوهمچنین ، قبلاً گفته بود که اماده ا ست بدون هیچ پیش شرطی با احمدی نژاد گفت و گو کند ولی بعدها گفت که با احمدی نژاد بر سر یک میز نخواهد نشست اما با مقامات دیگر ایرانی می تواند مذاکره کند .
در واقع اوباما طی ماه های اخیر، مدام ازمواضع خویش در قبال ایران عقب نشینی کرده است . علت این امر نیز ، فشارهای زیادی است که از سوی لابی های ضد ایرانی در واشنگتن و رقبای جمهوری خواه بر او تحمیل می شود که اوبامای ۴۸ ساله را متهم می کنند که خطر ایران را درک نکرده است و او نیز برای این که از این اتهام خلاصی یابد ، ناگزیر از عقب نشینی ها مداوم و سخت تر کردن مواضع اش علیه ایران شده است .
تردیدی نیست ، اکنون که نامزدی اوباما قطعی شده است ، موج تحرکات هدایت شده ضدایرانی در آمریکا تشدید می شود . این موج ، عمدتاً مصرف داخلی خواهد داشت و هدف آن تضعیف نامزد دمکرات ها در مقابل نامزد جمهوری خواهان خواهد بود .
خطرناک تر از پیش جلوه دادن ایران ، شاه بیت امواج تبلیغاتی آینده خواهد بود و اساساً یکی از دلایلی که آمریکایی ها در دقیقه ۹۰ پرونده هسته ای ایران ، با جدیت بیشتری وارد ماجرا شدند تا نگذارند پرونده مختومه شود ، همین مساله بوده است زیرا جمهوری خواهان دوست ندارند پرونده آماده و مسبوق به سابقه ای آن هم با موضوع بمب اتم را در ترازوی انتخاباتی خود نداشته باشند .
اوباما نیز ، همان طور که تا کنون صورت گرفته ، ناگزیر از تعدیل مواضع اش خواهد بود و این روند تا بدان جا ادامه خواهد داشت که در روز ورود اوباما به کاخ سفید (در فرض پیروزی) اوبامایی ، رئیس جمهور ایالات متحده شود که مواضع اش در قبال ایران هرگز به نرمی مواضع فعلی او نخواهد بود .

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!