سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ / Tuesday, 18 September, 2018

رهبران محبوب، سران منفور


رهبران محبوب، سران منفور
جهان امروز بر محور افکار عمومی و چگونگی رویکرد آنها درباره مسائل مختلف می‌چرخد. به‌همین دلیل مراکز بزرگ افکارسنجی در جهان مدام در حال سنجش این افکار عمومی درباره مسائل مختلف هستند.
نشریه انگلیسی اکونومیست در پایگاه اینترنتی خود نتایج یکی از جالب‌ترین این نظرسنجی‌‌ها را منتشر کرد.
این نظرسنجی بزرگ با مشارکت چند رسانه و مرکز نظرسنجی از آمریکا، ژاپن، انگلیس، فرانسه و آلمان انجام شده است. سی‌ان‌ان، آساهی شیمبون، لوپوئن، گلوب‌اند میل و مرکز لوادا از جمله این مراکز نظرسنجی هستند.
موضوع این نظرسنجی میزان محبوبیت رهبران مختلف جهان از محبوب‌ترین تا نامحبوب‌ترین است. رهبران ۷ کشور دنیا در این نظرسنجی موضوع پرسش مردم قرار گرفته‌اند.
همان‌طور که می‌توان پیش‌بینی کرد در انتهای این رده بندی نام جورج بوش دیده می‌شود. هم ردیف با جورج بوش، گوردون براون، نخست‌وزیر انگلیس ایستاده است که دلیل محبوب نبودنشان را در ۲ نکته می‌توان خلاصه کرد.
اولین آن این است که مردم کشور انگلیس و دنیا هنوز نام تنها هم‌پیمان آمریکا در حمله به عراق را فراموش نکرده‌اند. اگر چه این تونی بلر بود که تصمیم به همراهی بوش در جنگ عراق گرفت؛ اما براون هم جانشین اوست و هم هم‌حزبی‌اش.
نکته دومی که باعث محبوب نبودن براون شده است، سردی خود او و ناتوانی‌اش در برقراری ارتباط با مردم است. براون حتی کت و شلوار و کراواتش را هم به ندرت عوض می‌کند و کسالت‌بارترین رهبر انگیس لقب گرفته است.
کمتر از یک سال پیش نیکولا سارکوزی رئیس‌جمهوری فرانسه با کسب ۵۳‌درصد از آرا مردم این کشور جانشین ژاک شیراک پیر شد.
اما اکنون درحالی‌که عمر حضور او در کاخ الیزه هنوز به ۱۲‌ماه نرسیده، میزان محبوبیتش به شدت کاهش یافته است. زندگی خصوصی سارکوزی که رسانه‌های فرانسوی آن را به نام شوی سارکو مضحکه کرده‌اند، یکی از اصلی‌ترین دلایل این محبوب نبودن است.
سارکوزی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری از همسر خود جدا شد و بعد از چند ماه مسافرت و حاضر شدن در مقابل دوربین‌های خبرنگاران به همراه یک مدل ایتالیایی، سرانجام هفته گذشته با او ازدواج کرد. اما یاسو فوکودای ژاپنی از سارکوزی هم نامحبوب‌تر است.
او که چند ماه پیش قدرت را از جونیشیرو کوایزومی تحویل گرفت، اکنون با فهرستی از مشکلات داخلی و خارجی روبه‌روست که میراث دولت قبل است. اما استفان هارپر نخست وزیر کانادا به همراه آنجلا مرکل صدراعظم آلمان از محبوب‌ترین رهبران کشورهایشان و مردم دنیا هستند.
مرکل اولین صدراعظم زن در آلمان است و مردم این کشور لقب مادربزرگ را به او داده‌اند. اما در راس این جدول ولادیمیر پوتین قرار دارد.
او که آخرین ماه‌های حضور در کاخ کرملین را می‌گذراند هنوز در داخل کشورش قدرت زیادی دارد و در عرصه جهانی هم موقعیت روسیه را از دوران متزلزل دهه ۱۹۹۰ به شدت ارتقا داده است.


منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

کارنامه یلتسین: سرمایه داری درنده و فقر توده‌ای در روسیه

کارنامه یلتسین: سرمایه داری درنده و فقر توده‌ای در روسیه
روز ٢٣ آوریل «بوریس یلتسین» رییس‌جمهور سابق روسیه وفات یافت. صدر اعظم آلمان، خانم «مرکل» وی را یک «مبارز دمکراسی و آزادی» نامید. صدراعظم اسبق آلمان «هلموت کوهل» از وی به عنوان یک «دولتمرد بزرگ» نام برد. در تسلیت نامه متروپول‌های دیگر سرمایه‌داری، یلتسین «مرد رفرم‌ها»، « مرد مردمی» و غیره و غیره نامیده شده است. وی هنگامی که در دوران گذار ۱٩٩٩به ٢٠٠٠ تخت و تاج را به «ولادیمیر پوتین» سپرد، تقریباً به نحو مشابه و شادمانه‌ای مورد تعریف و تمجید قرار گرفت.
روزنامه‌نویس لیبرال/چپ روزنامه «فرانکفورتر روند شاو» «کارل گروبه» در آن دوران به درستی نوشت: «هرکس که اولین رییس‌جمهور روسیه را که اکنون از کار کناره می‌گیرد، به هنگام وداع بیش از اندازه می‌ستاید، بنا بر رسم دیپلماسی، یا محترمانه دروغ می‌گوید و لاپوشانی می‌کند و یا کم حافظه است.»
● نتایج حکومت یلتسین؟
اتحاد جماهیر شوروی منحل شد و کشورهای برآمده از آن به دولت‌های درجه دوم و درجه سوم مبدل گردیدند.
به جای قدرت شوروی، منافع عشیره‌ای و قدرت دیکتاتوری رییس‌جمهور یلتسین که در خدمت روند خصوصی‌سازی بود، جایگزین شد.
مناسبات اولیه سوسیالیستی تولید متلاشی شد. یک بورژوازی روس که از الیگارش‌ها و «روس‌های نو» تشکیل می‌شد، پدید آمد که به دنبال سوداگری مالی و تاراج ثروت‌های طبیعی روسیه بی‌اندازه غنی شد و سودهای خود را به خارج انتقال داد.
رژیم یلتسین روسیه را به طور عمیقی به صندوق بین‌المللی و بانک جهانی، بانک‌های خارجی و همین طور قدرت‌های امپریالیستی وابسته کرد. روسیه به یک کشور صادرکننده مواد خام و وارد کننده صنایع مونتاژ و مواد غذایی و نوچه متروپول‌های امپریالیستی تبدیل گردید.
در داخل کشور جنایت و بزهکاری به طور انفجاری گسترش یافت.
و بار این تکامل به گردن توده عظیم خلق روسیه افتاد که به فقر و بی‌نوایی سقوط کرد.
● «دولتمرد بزرگ»
اسم یلتسین به عنوان گورکن اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ ثبت خواهد گردید. در ۸ دسامبر ۱٩٩۱ وی همراه با «لئونید کراوچوک» رییس‌جمهور جمهوری سوسیالیستی اوکرائین و «استانیسلاو شوشکیویچ» صدر هیأت رییسه جمهوری سوسیالیستی بلوروس با یک اقدام غیرمترقبه، یک‌شبه اتحاد جماهیر شوروی را منحل ساختند. این یک نقض علنی قانون اساسی بود. بالاترین ارگان‌های دولتی اتحاد جماهیر شوروی و دیگر جمهوری‌ها، خودرأیانه کنار گذاشته شده و خواست مردم اتحاد شوروی به نحوی زیر پا گذارده شد، که وقیحانه‌تر از آن ممکن نبود. ٧۶ درصد مردم شوروی در بهار سال ۱٩٩١، یعنی تنها چند ماه قبل از این کودتا، طی رفراندومی خواستار حفظ اتحاد جماهیر شوروی بودند.
● «مرد دمکرات»
در مورد آقای «دمکرات» یلتسین، «میخائل تومان» روز ۵ ژانویه ۱٩٩٩ در روزنامه «دی ولت» نوشت: «کیفیت‌های یلتسین، شکستن مدار بسته، پرش برروی تانک و اعمال خشونت بود.» در واقع هم همین طور بود. به دستور وی در سال ۱٩٩٣ پارلمان به توپ بسته شد. تانک‌ها راه را برای یک قانون اساسی استبدادی، که تنها با دیکتاتوری‌هایی از نوع پینوشه و صدام قابل مقایسه بود و همه نوع آزادی تصمیم‌گیری به وی اعطا می‌کرد، هموار ساخت.
تصمیم‌گیری در مورد کلیه مسایل تعیین‌کننده تنها به دستورات رییس‌جمهور صورت می‌گرفت. همانطور که «تومان» اشاره کرده بود، یلتسین مانند یک حاکم مطلقه، حکومت می‌کرد. وی «پیرامون خود قشر چسبناکی از زیر گوش‌نشینان موعظه‌گر، چاپلوسان پای تنیس و پدرخوانده‌های مشکوک از باتلاق‌های تسلیحاتی، مواد خامی و سازمان‌های جاسوسی ملک سابق، جمع کرده بود. رعایای دربار وی به دستور ارباب خود نایل به امتیازات و حقوق ویژه می‌گردیدند. آن‌ها فلز صادر و مواد مخدر وارد می‌نمودند و ارزش اضافه حاصله را در غرب کاپیتالیستی سرمایه‌گذاری می‌کردند.»
● «مرد رفرم»
به اصطلاح رفرم‌های اقتصادی به اجرا درآمده، بنا بر ۴ خواست اصلی صندوق بین‌المللی صورت می‌گرفت: خصوصی‌سازی وسایل تولید، تحدید نقش دولت، تعدیل و یا آزادی قیمت‌ها و باز کردن مرزها برای سرمایه‌ها و کالاهای خارجی؛ پی‌آمد این «رفرم‌ها» فجیع بود:
به دنبال بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی توده‌ای در تاریخ جهان، مالکیت خلق به ثمن بخس به گلوی دوستان یلتسین مثل «برزوفسکی» و «آبراموویچ» و دیگر سوداگران و بزهکاران ریخته شد. بنا بر گزارش هفته‌نامه «اشپیگل» در اوایل سال ٢٠٠٠: الیگارش‌ها در طی سال‌های سلطه یلتسین، حدود ٣۵٠ میلیارد دلار به غرب و بهشت‌های مالیاتی آن انتقال دادند. در عین حال بدهی‌های خارجی روسیه به ابعاد نجومی رسید. با ادامه خصوصی‌سازی، بزهکاری در بخش‌های اقتصادی ابعاد عظیمی به خود گرفت. بنا بر آمار «اینترپول» و وزارت کشور روسیه در سال ۱٩٩۸ در روسیه قریب ۱٠ هزار گروه‌های بزهکار وجود داشت که ۴٠ هزار شرکت و کارخانه و ۵۵٠ بانک را زیر کنترل خود داشتند.
با تعدیل قیمت‌ها تورم عظیمی پدیدار شد که به ابزار خرید ارزان ثروت دولتی توسط الیگارش‌ها تبدیل شد و هم‌چنین سرقت عظیم اندوخته‌های مردم عادی توسط بانک‌ها را ممکن ساخت. پی‌آمدهای گشایش کشور برای سرمایه‌ها و کالاهای خارجی کم‌تر فاجعه‌آمیز نبود. صنایع و کشاورزی روسیه تقریباً متلاشی گردید.
«اشپیگل» شماره ٢/٢٠٠٠ نتیجه گرفت: «نتیجه تقریباً ٩ سال یلتسین: تولید اجتماعی تقریبا نصف شد، تقریباً نیمی از آن توسط اقتصاد در سایه ارایه می‌گشت که هیچ نوع مالیاتی نمی‌پرداخت. تولید صنعتی تقریباً ۶٠ درصد کاهش یافت.» چقدر سقوط اقتصادی طی دوران حکومت یلتسین فاجعه‌بار بود را می‌توان هنگامی دریافت که بدانیم تولید طی سال‌های جنگ ۱٩۴۱ تا ۱٩۴۵ حداکثر ٢٣ درصد کاهش یافته بود.
● «مرد مردمی»
طی دوران حکومت یلتسین مزد کارگران و کارمندان به طور متوسط تا سطح یک چهارم و گاه یک پنجم سقوط کرد و این مزد نازل گاه ماه‌ها پرداخت نمی‌شد. دهقانان به ویژه بیش‌تر تحت فشار قرار گرفتند. مزد آن‌ها به طور کلی برای کارهای کشاورزی کم‌تر از دوپنجم مزد متوسط در کشور بود و زیر خط فقر قرار داشت. روی هم‌رفته سطح زندگی در طی سال‌های حکومت یلتسین برای ۱۱٠ تا ۱۱۵ میلیون نفر به سطح نصف و گاه یک سوم کاهش یافت. ۸٠ تا ۸۵ میلیون نفر از مردم در لب پرتگاه فقر مطلق به سر می‌برند و یا که هم‌اکنون سقوط کرده اند.
با سقوط بخش‌های بزرگ مردم به فقر و بی‌نوایی، بیماری‌های عمومی، مثل سل، دیفتری، وبا وغیره که در دوران شوروی از میان رفته بود، مجدداً شیوع یافت. مثلاً در سال ۱٩٩۸ بیش از ٢٫٢ میلیون نفر به سل مبتلا بودند. بیماری «ایدز» در رابطه با مصرف سرسام‌آور مواد مخدر ابعاد بسیار خطرناکی به خود گرفته است. سرانجام آنچه که بارز است، طول عمر متوسط در دوران حکومت یلتسین ٧ سال کاهش یافت.
در کارنامه یلتسین نباید ثبت دو جنگ چچن فراموش گردد. تنها در جنگ اول چچن حدود بیش از ۸۰هزار نفر جان باختند.
باوجود تمجید و تملق کلی در مورد «مرد رفرم» و «مرد دمکرات» در رسانه‌های گروهی بورژوازی، همین رسانه‌ه ا(مثلاً وزر کوریر) بعضاً اذعان دارند: «هنگامی که وی دار فانی را وداع گفت، یلتسین جزو منفورترین سیاستمداران در روسیه بود. دوران یلتسین برای اکثر روس‌ها، دوران هرج و مرج، تلاشی شرکت‌های دولتی، فقر فزاینده توده‌ مردم و ثروت‌اندوزی وحقیحانه تعداد قلیلی از مردم است.»

وبگردی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.
منصور ارضی: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم شاید در توالت بمیرد!
منصور ارضی: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم شاید در توالت بمیرد! - منصور ارضی در این مراسم که فیلمش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گوید: اون یکی تو استخر مُرد، این یارو هم تو استخر و شاید در توالت خواهد مُرد!