یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 15 July, 2018

دقیقه‌ای با دانییل دی‌لوئیس


دقیقه‌ای با دانییل دی‌لوئیس
دانییل دی‌ لوئیس یکی از برترین بازیگران نسل خود است که نقش آفرینی‌های ماندگاری از خود به جا گذاشته است; از بازی در نقش یک فلج ذهنی در فیلم «پای چپ من» که به خاطر آن برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد تا فیلم «خون به راه خواهد افتاد» که در انتظار چند اسکار به سر می‌برد.
در فیلم خون به راه خواهد افتاد دانییل دی‌لوئیس بریتانیایی نقش یک جوینده نفت به نام «دانییل پلین ویو» را در اوایل قرن بیستم بازی می‌کند که البته به ثروت بسیار بزرگی دست پیدا می‌کند ولی او در این راه هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کند.
معروف است که دی‌ لوئیس در نقشی که می‌خواهد بازی کند عمیقا فرو می‌رود ولی او در مصاحبه‌ای که انجام داد در مورد نقش‌هایش با طنز و شوخی حرف می‌زد.
▪ از آخرین باری که شما را بر روی پرده سینما دیدیم دو سال می‌گذرد. آخرین فیلمی که در آن بازی کردید «ترانه عاشقانه جک و رز» نام داشت که همسرتان «ربکا میلر» آن را نویسندگی و کارگردانی کرده بود. در این دو سال چه کار می‌کردید؟
ـ کار می‌کردم. ساخت این فیلم سه سال طول کشید. دو سال برای آماده شدن، چهار پنج ماه فیلمبرداری و یک سال هم برای تدوین. الا‌ن انگار سه چهار سال از عمر من صرف این فیلم شد.
من با «پل توماس اندرسون» نویسنده و کارگردان فیلم «خون به راه خواهد افتاد» که صحبت می‌کردم گفت برای گسترش شخصیت «دانییل پلین ویو» همکاری بسیار نزدیکی با هم داشتید.
پل برای نوشتن فیلمنامه به کمک هیچ کس نیاز نداشت. ما وقتی در مورد این فیلم با هم دیدار کردیم تا چندین و چند ماه کارمان این بود که درباره شخصیت دانییل با هم بحث و گفت‌وگو کنیم... من اگر از سوژه‌ای خوشم بیاید حاضرم ۱۰ سال هم روی آن کار کنم.
باید مدت زمان فیلمبرداری را محدود کنی و وقت آماده کردن شرایط برای ساخت فیلمت را طولا‌نی‌تر کنی چون در این مدت می‌توانی حسابی به کارت شاخ و برگ بدهی ولی وقت فیلمبرداری چیز خاصی در چنته نداری که رو کنی.
در طول سه سالی که صرف آماده شدن برای ساخت یک فیلم می‌کنید چه کار‌هایی انجام می‌دهید؟
گفتن اینکه دقیقا چه کار‌هایی انجام می‌دهم کار سختی است. ولی در هر فیلمی که بخواهی بازی بکنی باید سعی کنی دنیایی را در ذهنت تصور کنی و بعد آن دنیا را با نگاه و تجربه انسانی که خودت نیست درک کنی.
▪ دنیا از دید دانییل پلین ویو در فیلم خون به راه خواهد افتاد چگونه است؟
ـ بخشی از وجود ما آدم‌ها به راستی حیوانی است. شما اگر موجود انسانی را در شرایط خاص قرار بدهید آن انسان اگر بقایش وابسته به این باشد که تا حد یک حیوان وحشی تنزل کند مطمئن باشید این کار را خواهد کرد. بخشی از کار که لذتبخش است در هم شکستن محدودیت‌ها است، یعنی دیوار‌هایی که دور تا دور ما را گرفته‌اند.
▪ در اواسط فیلم، دانییل پلین ویو درباره عصبانی و اهل رقابت بودن خود صحبت می‌کند. چه چیزی به دانییل دی‌ لوئیس این انگیزه را می‌دهد که کارش را به نحو احسن انجام بدهد؟
ـ کنجکاوی. غرور. به این معنی که من همیشه از بابت کاری که دارم انجام می‌دهم احساس غرور می‌کنم. از طرفی دوست ندارم کارم را طوری انجام بدهم که مثل آدم‌های احمق به نظر برسم.
معنای ضمنی جواب شما این است که باید دست به ریسک‌های بزرگ بزنید و به قول معروف با انجام ریسک‌های بزرگ آدم به نتایج بزرگ می‌رسد.
آدم البته باید دست به ریسک‌های بزرگ بزند ولی هر وقت که من این جمله را در حین کارم استفاده می‌کنم پیش خودم فکر می‌کنم با انجام دادن این کار بهترین چیزی که گیرت می‌آید چیست؟ اگر کاری که داری انجام می‌دهی نهایتش این باشد که به شکل احمق‌ها به نظر برسی آن کار به هیچ وجه ارزش ریسک را ندارد. به این نوع ریسک می‌گویند ریسک از سر شوخی.
▪ پل توماس اندرسون در اوج حرفه خود قرار دارد. می‌توانید برای ما توضیح بدهید کار کردن با او چگونه است؟
ـ من سعی می‌کنم درباره ارتباط صمیمانه‌ام با همکار حرفی نزنم مخصوصا که ارتباط صمیمانه بین من و پل باشد چون به نظر می‌رسد که اگر این کار را بکنم انگار همه چیز را لوث کرده‌ام. دوست ندارم این رابطه را که برای من خیلی بزرگ و مهم است در چند کلمه خلا‌صه کنم.


منبع : روزنامه حیات نو

مطالب مرتبط

علاقه ای به فیلم های سیاسی ندارم

علاقه ای به فیلم های سیاسی ندارم
لئوناردو دی كاپریو، بازیگری است كه قابلیت های گسترده اش ایفای هر نقشی را برای او ممكن می سازد. حضور او در فیلم «الماس خون» مدعی این ادعا است به طوری كه ایفای نقش او در این فیلم با برتری نسبت به نقش آفرینی اش در فیلم «مردگان» ممكن است نامزدی بهترین بازیگر را برای او به ارمغان بیاورد.
فیلم درام و جنایی «الماس خون» كه در این روزها در سینماهای آمریكا به اكران درآمده، حوادث واقعی دهه ۹۰ را در آفریقا به ویژه در كشور سیرالئون به تصویر می كشد. دوره ای از تاریخ كه گردنكشان مزدور به منظور جست وجوی الماس، به شهرهای كوچك هجوم برده و دست به كشتار مردم بی گناه می زنند. در این فیلم لئوناردو دی كاپریو ایفاگر نقش دنی آرچر، یك قاچاقچی دارو است كه به همراه كشاورزی به نام سولومون وندی، الماسی گرانبها را جست وجو می كند. دی كاپریو به بهانه نقش آف رینی در فیلم «الماس خون» مصاحبه ای انجام داده كه در ادامه می خوانید:
● آیا پیش از این پیش بینی كرده بودید كه صنعت جهانی الماس، خشونت و بیدادگری را در پی داشته باشد؟
▪ خیر تا این حجم گسترده پیش بینی نكرده بودم. در این فیلم موقعیت هایی به تصویر درآمده اند كه بر مبنای رخدادهای واقعی هستند. دوره ای از تاریخ معاصر كه جست وجو برای الماس، ناآرامی و آشفتگی های غیرنظامی را در كشورهای آفریقایی به ویژه سیرالئون، به دنبال داشته است.
● پیش از حضور در فیلم «الماس خون» درباره این موضوع تاریخی، چقدر آگاهی داشتید؟
▪ من مانند سایر بازیگران این فیلم درباره موضوع صنعت الماس و قاچاق آن، اطلاعات كمی داشتم،به طوری كه پیش از ورود به این پروژه و شروع تحقیقاتم، عمق این مساله را درك نكرده و به شدت مشكلات آن در سیرالئون و دیگر كشورهای آفریقایی، پی نبرده بودم؛ تا اینكه با ورود به آفریقا و آغاز فعالیتم در پروژه «الماس خون» گزارش های موثق از این موضوع، مذاكرات طولانی با مردم آفریقا و پرسش هایی درباره كاراكترم، اطلاعات جامع را در اختیار من قرار داد كه شاید با مطالعه كتاب های متعدد به آن حجم از اطلاعات دست نمی یافتم. البته مطالعه تعدادی كتاب نیز در زمینه وقایعی كه در آن دوره تاریخی رخ داده، بی تاثیر نبود.
● انگیزه شما برای ایفای نقش در این فیلم چه بود؟
▪ حقیقت این است كه آنچه انگیزه مرا برای نقش آفرینی در این فیلم، تقویت كرد، فیلمنامه و داستان قوی آن نوشته چارلز لیویت بود و من با شخصیتی خوب پرداخته شده، سر و كار داشتم. البته من علاقه چندانی به حضور در فیلم هایی صرفا سیاسی و اجتماعی نداشته و فیلم های سرگرم كننده را به فیلم هایی كه هدفشان، تنها نصیحت كردن مخاطب است، ترجیح می دهم. بدین ترتیب داستان «الماس خون» نظر مرا جلب كرد.
البته موضوع قاچاق ذخایر معدنی و قیمتی مانند طلا و الماس در كشورهای آفریقایی و استثمار انسانها موضوعی حایز اهمیت است كه در كنار جنبه سرگرم كننده اش پیام اجتماعی و سیاسی فیلم را به مخاطب انتقال داده و مسوولیتی سنگین را برای به تصویر كشیدن بخشی از آن، بر دوش من نهاد و من امیدوارم با ایفای كاراكتر دنی آرچر كه هدفش فروش الماس بیشتر و استثمار انسانها است، این مسوولیت مهم را به نحو احسن انجام داده باشم علاوه بر این، ارتباط عمیق میان دنی آرچر و سولومون وندی نیز علاقه مرا برای ایفای نقشم، افزایش داد.
● ممكن است در مورد چگونگی آشنایی تان با زبان و فرهنگ مردم كشورهای آفریقایی، توضیح دهید؟
▪ من به منظور كسب اطلاعات درباره داستان واقعی ملت آفریقا، ساعت هایی متمادی را به گفتگو با بومی ها و افراد نظامی آفریقای جنوبی اختصاصی داده و به تدریج با زبان و فرهنگ آنها، آشنایی پیدا كردم.
● ارتباط مستقیم با مردم آفریقا و درك مشكلات آنها از جمله فقر، چگونه بر زندگی شما تاثیر گذاشت؛ به عبارت دیگر شما از كل این تجربه چه آموختید؟
▪ ایفای نقش دنی آرچر از آن جهت كه از فقر اطرافیانش، سوءاستفاده می كند، در لوكیش های كشوری چون موزامبیك كه فقر در آنجا مشهود است، احساسی ناخوشایند را به من انتقال داد. موضوعی كه نه تنها از اهمیتی حیاتی برخوردار است، بلكه از عظمت روح انسان حكایت دارد. آنچه من آموخته و به شدت تحت تاثیر آن قرار گرفتم، شادی، انرژی و منش اخلاقی مردم آفریقا بود. آنها علی رغم تحمل سی سال جنگ غیرنظامی و فقر، انرژی خویش راحفظ كرده بودند و این موضوع بیش از پیش رنج مرا افزایش می داد. به طور كلی شش ماه حضور در آفریقا و درك مشكلات مردم آنجا، تاثیراتی شگرف در روحیه من گذاشت.
● تصویربرداری در این فیلم چه جذابیت هایی را برای شما داشت؟
▪ در طول تصویربرداری در این فیلم، من در كنار تیمی ماهر، آموزش های نظامی را فرا گرفته كه به دید من جذابیتی فوق العاده داشت همچنین من از مناظر زیبا و خیره كننده كشورهای آفریقایی نهایت لذت را بردم.
● آیا با ایفای نقش در فیلم، «الماس خون» متحمل صدماتی بدنی نیز شدید؟
▪ در این فیلم سكانس های اكشن مانند آتش بازی وجود دارد اما من در هیچ سكانس اكشنی حضور نداشتم؛ باوجود این، صدمات بدنی فراوانی از جمله در زانوهایم، متحمل شدم.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند