سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

دقیقه‌ای با دانییل دی‌لوئیس


دقیقه‌ای با دانییل دی‌لوئیس
دانییل دی‌ لوئیس یکی از برترین بازیگران نسل خود است که نقش آفرینی‌های ماندگاری از خود به جا گذاشته است; از بازی در نقش یک فلج ذهنی در فیلم «پای چپ من» که به خاطر آن برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد تا فیلم «خون به راه خواهد افتاد» که در انتظار چند اسکار به سر می‌برد.
در فیلم خون به راه خواهد افتاد دانییل دی‌لوئیس بریتانیایی نقش یک جوینده نفت به نام «دانییل پلین ویو» را در اوایل قرن بیستم بازی می‌کند که البته به ثروت بسیار بزرگی دست پیدا می‌کند ولی او در این راه هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کند.
معروف است که دی‌ لوئیس در نقشی که می‌خواهد بازی کند عمیقا فرو می‌رود ولی او در مصاحبه‌ای که انجام داد در مورد نقش‌هایش با طنز و شوخی حرف می‌زد.
▪ از آخرین باری که شما را بر روی پرده سینما دیدیم دو سال می‌گذرد. آخرین فیلمی که در آن بازی کردید «ترانه عاشقانه جک و رز» نام داشت که همسرتان «ربکا میلر» آن را نویسندگی و کارگردانی کرده بود. در این دو سال چه کار می‌کردید؟
ـ کار می‌کردم. ساخت این فیلم سه سال طول کشید. دو سال برای آماده شدن، چهار پنج ماه فیلمبرداری و یک سال هم برای تدوین. الا‌ن انگار سه چهار سال از عمر من صرف این فیلم شد.
من با «پل توماس اندرسون» نویسنده و کارگردان فیلم «خون به راه خواهد افتاد» که صحبت می‌کردم گفت برای گسترش شخصیت «دانییل پلین ویو» همکاری بسیار نزدیکی با هم داشتید.
پل برای نوشتن فیلمنامه به کمک هیچ کس نیاز نداشت. ما وقتی در مورد این فیلم با هم دیدار کردیم تا چندین و چند ماه کارمان این بود که درباره شخصیت دانییل با هم بحث و گفت‌وگو کنیم... من اگر از سوژه‌ای خوشم بیاید حاضرم ۱۰ سال هم روی آن کار کنم.
باید مدت زمان فیلمبرداری را محدود کنی و وقت آماده کردن شرایط برای ساخت فیلمت را طولا‌نی‌تر کنی چون در این مدت می‌توانی حسابی به کارت شاخ و برگ بدهی ولی وقت فیلمبرداری چیز خاصی در چنته نداری که رو کنی.
در طول سه سالی که صرف آماده شدن برای ساخت یک فیلم می‌کنید چه کار‌هایی انجام می‌دهید؟
گفتن اینکه دقیقا چه کار‌هایی انجام می‌دهم کار سختی است. ولی در هر فیلمی که بخواهی بازی بکنی باید سعی کنی دنیایی را در ذهنت تصور کنی و بعد آن دنیا را با نگاه و تجربه انسانی که خودت نیست درک کنی.
▪ دنیا از دید دانییل پلین ویو در فیلم خون به راه خواهد افتاد چگونه است؟
ـ بخشی از وجود ما آدم‌ها به راستی حیوانی است. شما اگر موجود انسانی را در شرایط خاص قرار بدهید آن انسان اگر بقایش وابسته به این باشد که تا حد یک حیوان وحشی تنزل کند مطمئن باشید این کار را خواهد کرد. بخشی از کار که لذتبخش است در هم شکستن محدودیت‌ها است، یعنی دیوار‌هایی که دور تا دور ما را گرفته‌اند.
▪ در اواسط فیلم، دانییل پلین ویو درباره عصبانی و اهل رقابت بودن خود صحبت می‌کند. چه چیزی به دانییل دی‌ لوئیس این انگیزه را می‌دهد که کارش را به نحو احسن انجام بدهد؟
ـ کنجکاوی. غرور. به این معنی که من همیشه از بابت کاری که دارم انجام می‌دهم احساس غرور می‌کنم. از طرفی دوست ندارم کارم را طوری انجام بدهم که مثل آدم‌های احمق به نظر برسم.
معنای ضمنی جواب شما این است که باید دست به ریسک‌های بزرگ بزنید و به قول معروف با انجام ریسک‌های بزرگ آدم به نتایج بزرگ می‌رسد.
آدم البته باید دست به ریسک‌های بزرگ بزند ولی هر وقت که من این جمله را در حین کارم استفاده می‌کنم پیش خودم فکر می‌کنم با انجام دادن این کار بهترین چیزی که گیرت می‌آید چیست؟ اگر کاری که داری انجام می‌دهی نهایتش این باشد که به شکل احمق‌ها به نظر برسی آن کار به هیچ وجه ارزش ریسک را ندارد. به این نوع ریسک می‌گویند ریسک از سر شوخی.
▪ پل توماس اندرسون در اوج حرفه خود قرار دارد. می‌توانید برای ما توضیح بدهید کار کردن با او چگونه است؟
ـ من سعی می‌کنم درباره ارتباط صمیمانه‌ام با همکار حرفی نزنم مخصوصا که ارتباط صمیمانه بین من و پل باشد چون به نظر می‌رسد که اگر این کار را بکنم انگار همه چیز را لوث کرده‌ام. دوست ندارم این رابطه را که برای من خیلی بزرگ و مهم است در چند کلمه خلا‌صه کنم.


منبع : روزنامه حیات نو

مطالب مرتبط

همایون ارشادی به همراه فیلمساز برنده اسکار

همایون ارشادی به همراه فیلمساز برنده اسکار
‌ وقتی حدود یک سال پیش خبر رسید که قرار است <همایون ارشادی> در فیلمی از مارک فوستر حضور داشته باشد، خوشحالی نصیب همه شد. این بار خبر دوباره تکرار شده است و باز هم تازه است و افتخارآمیز. خبر این است که <همایون ارشادی> بازیگر <طعم گیلا‌س> می‌خواهد در فیلم جدید <الخاندرو آمانابار> یعنی فیلم <اگورا> بازی کند.
برای او که سابقه حضور در <بادبادک‌باز> را داشته است، این اتفاق بعید نبود. <اگورا> طبق اعلا‌م ورایتی، یک <درام عاشقانه> و تاریخی است و بر اساس فیلمنامه‌‌ای از خود ‌<آمانابار> و <ماتئو گیل> مقابل دوربین می‌رود. هرچند این خبر اولین بار ۲۴ فوریه ارسال شده و اعلا‌م شده که در ماه مارس یعنی این روزها در مالت قرار است فیلمبرداری آن آغاز شود.
اگورا با عنوان انگلیسی <غبار زمان> با بودجه‌ای در حدود ۵۰ میلیون یورو ۷۳۳ میلیون دلا‌ر) ساخته می‌شود. ارشادی در این فیلم مقابل بازیگرانی چون <راشل وایس>، <اشرف بارهوم>، <روپرت ایوانز> و <ماکس مینگلا‌> بازی می‌کند. داستان آن یک درام تاریخی و ماجراجویانه را در مصر باستان درباره برده‌ای است که در مصر باستان عاشق بانوی خود هیپاتیا می‌شود. <راشل وایس> که در دو فیلم نخست مجموعه مومیایی حضور داشت و برای فیلم باغبان وفادار برنده اسکار شد، نقش هیپاتیا را بازی می‌کند و اسکار ایزاک بازیگر فیلم داستان میلا‌د مسیح ۲۰۰۶۶، کاترین‌هاردویک) نقش اورستس را ایفا می‌کند که عشق او به هیپاتیا یک طرفه است. روپرت ایوانز هم دیگر بازیگر فیلم جدید آمانابار است.
سر فیلم قبلی کمپانی دریم ورکس به قول خودش می‌خواست ریسک کند که از بازیگران آماتور استفاده می‌کرد. اما اینک بار دیگر به یاد همه آمده است که ارشادی بازیگری مشهور و توانا است. ‌
کارگردان فیلم <الخاندرو آمانابار> فیلمساز اسپانیایی‌زاده شیلی برای اهالی سینما کاملا‌ آشنا است. او در کارنامه‌اش فیلم‌های موفقی را دارد، فیلم < دیگران( >با حضور نیکول کیدمن.) آمانابار سال ۱۹۹۷ با فیلم <چشمانت را باز کن> با بازی پنه‌لوپه کروز به شهرت رسید که بعدها نسخه آمریکایی آن با نام آسمان وانیلی ساخته شد. او سال ۲۰۰۴ برای فیلم <دریای درون> با بازی خاویر باردم برنده جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم ونیز شد و فیلم او جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را نیز برد.
● دومین تجربه بین‌المللی ارشادی ‌
همایون ارشادی همان بازیگری است که در فیلم <طعم گیلا‌س> بازی کرده بود، فیلمی که برنده نخل طلا‌ی کن سال ۹۷ شده بود. او تجربه حضور در فیلم کارگردانان بزرگی مانند کیارستمی و مهرجویی - درخت گلا‌بی - را دارد و به تازگی اکران فیلم <بادبادک‌باز> را پشت سر گذاشته است. این فیلم از ۲۳ آذرماه - ۲ نوامبر - اکران شده بود. در این فیلم او یکی از نقش‌های اصلی <پدر امیر> را بر عهده داشت. کتاب بادبادک‌باز ۸ میلیون نسخه‌ فروش داشت. ‌
● بازی فوق‌العاده ارشادی ‌
ارشادی در گفت‌وگوهایش می‌گوید: <سر فیلمبرداری <من نه منم> بودم که به من تلفن زدند که خانمی به اسم کیت داوت از لندن می‌خواهد با من صحبت کند. این بود که تماس گرفتم و به من گفت طعم گیلا‌س را دیده‌اند و از بازی من خوششان آمده و برای فیلمی در نظر گرفته شده‌ام که کارگردانش مارک فورستر است و می‌خواهد فیلم بادبادک‌باز را بسازد و برای نقش بابا در نظر گرفته شده‌ام. برایم چهار صفحه دیالوگ فرستادند که به زبان دری بود.>
از نظر منتقدان و کارگردان فیلم <بادبادک‌باز> نقش‌آفرینی همایون ارشادی حیرت‌انگیز است. همان‌طور که در روزنامه لس‌آنجلس تایمز - ۱۸ دسامبر نوشته شده است: <مارک فورستر نکته حیرت‌انگیز را در نقش‌آفرینی همایون ارشادی، بادبادک‌باز طبیعی بودن او می‌داند. خیلی از بازیگران به تکنیک خود تکیه می‌کنند، اما او تنها به دل خود متکی است.> ارشادی گفت وقتی فورستر از او خواست فیلمنامه را بخواند تصور نمی‌کرد برای نقش شخصیت بابا مناسب باشد.
او گفت: به نظرم کتاب عالی است، اما من کوتاهتر از شخصیت بابا هستم. من قوی‌هیکل نیستم. چند عکس یکی از دوستانم را برداشتم و پیش مارک (فورستر) رفتم؛ گفتم فکر کنم کسی را که به درد تو می‌خورد پیدا کرده‌ام. عکس یک بازیگر دیگر ایرانی را آورده‌ام که می‌تواند در این نقش بازی کند.
کارگردان از ارشادی خواست بخشی از فیلمنامه را که بابا در بیمارستان بستری است، بخواند. فورستر گفت قدرت و در عین حال سادگی نقش‌آفرینی ارشادی در آن لحظه او را قانع کرد انتخابی مناسب برای آن نقش است. فورستر و ارشادی برای بهتر انجام شدن کار صرفا به شایستگی‌های ذاتی یکدیگر تکیه کردند.
ارشادی گفت: ما می‌نشستیم و فیلمنامه را می‌خواندیم و درباره آن با هم حرف می‌زدیم. او توضیح می‌داد چه می‌خواهد. همین. بعضی وقت‌ها می‌گفت زیاد دست‌ها یا انگشتانت را بالا‌ نگیر، برای اینکه من عادت دارم هنگام حرف زدن انگشتم را به حالت نشانه بالا‌ بگیرم. در فیلم بادبادک‌باز به غیر از ارشادی جمعی از بازیگران افغانی‌ای چون شوان توب، سعید تاقماوی، آتوسا لینوی و خالد عبدالله در نقش امیر بازی می‌کنند.
ارشادی در ۶۰ سالگی همچنان به کار معماری خود در ایران و ونکوور ادامه می‌دهد. همان معماری که در ۴۹ سالگی کیارستمی در پشت چراغ قرمز بر شیشه ماشین‌اش نواخت و او را برای فیلم <طعم گیلا‌س> دعوت کرد

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.