چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

نقص، ناتوانی و معلولیت


نقص، ناتوانی و معلولیت
میلیونها نفر ازمردم جهان دچار انواع مختلف معلولیتهای فیزیکی، ذهنی و روانی هستند و به این علت توانایی آنها برای انجام فعالیتهای روزانه محدود شده است. بعضی از این افراد با این ناتوانایی‌ها متولد شده‌اند، گروه دیگر اشخاص مسنی هستند که به بیماری دیابت یا آرتریت که آنها رافلج کرده مبتلا هستند. بسیاری به علت تصادف، جنگ و یا بیماری صدمه دیده‌اند و توانایی بینایی و شنوایی، حرکت، گرفتن اشیاء با دست و یا پاسخ نسبت به محرکها در آنها کاهش یافته است.
درگذشته مواردی که باعث نقص فیزیکی و یا ذهنی می‌شد معلولیت نامیده می‌شد. درحالی که درترمینولوژی جدید و بر اساس تعاریف سازمان بهداشت جهانی این تعریف ناتوانی می‌باشد. در بحث طبقه‌بندی بین‌المللی نقص، ناتوانی و معلولیت (۱۹۸۰)ICIDH به این صورت تعریف شده‌اند:
▪ نقص:
هرگونه کاهش یا ابنورمالیتی در ساختار یا عملکرد آناتومیکی یا فیزیولوژیکی با روانی می‌باشد، مثل نقص حرکتی، بینایی یا شنوایی به علت فلج مغزی، تصادف یا حوادث جنگ و یا بیماری.
▪ ناتوانی:
محدودیت در توانایی شخص که متعاقب نقص ایجاد می‌شود و معمولاً اختصاصی و شخصی است.
▪ معلولیت:
محدودیتی است که در نتیجه‌ی نقص و ناتوانی ایجاد می‌شود به طوری که فعالیت شخص در زندگی کم می‌شود که یک مشخصه‌ی شخصی نیست بلکه در رابطه با محیط زندگی می‌باشد. در واقع فرد معلول محدودیت مشارکت در جامعه را دارد و معلولیت وی در اثر عوامل محیطی افزایش می‌آید.
▪ آسیب حرکتی:
در سوئد حدود ۶۰۰.۰۰۰ نفر بالای ۱۶سال وجود دارند، که دچار آسیب حرکتی هستند. به غیر از این تعداد حدود ۳۶۵.۰۰۰ نفر دچار صدمات شدید هستند که نیاز به کمک افراد یا وسایل کمکی برای حرکت دارند، حداقل ۲۵۰.۰۰۰ نفر عملکرد دستها و بازوهایشان کاهش یافته به طوری که مشکلات زیادی در زندگی روزمره دارند تقریباً ۲۰.۰۰۰ نفر نیز فقط با یک دست می‌توانند امور روزمره‌ را انجام دهند.
معلولان جسمی حرکتی عمدتاً آنهایی هستند که از ویلچر استفاده می‌کنند و یا با مشکل راه می‌روند یا افراد کوتوله و افرادی که محدودیت در استفاده از بازوها و پاها دارند.
افرادی که به علت ناتوانی‌های مختلف مثل آسم و بیماری‌های عروق قلبی دچار محدودیت ‌مشارکت در جامعه هستند به علت شرایط خاص جزء افراد دارای صدمات حرکتی طبقه‌بندی می‌شوند. افرادی که مشکل در راه رفتن دارند. علاوه بر محدودیت‌ حرکتی، مشکل در تعادل نیز دارند. این افراد برای راه رفتن طولانی، عبور از روی پلکان و سطوح لغزنده، آستانه‌ی درها و لبه‌ها مشکل دارند. بسیاری از این افراد برای راه رفتن از وسایل کمکی مثل کراچ و عصا استفاده می‌کنند.
برای این افراد یک درگاه بلند مثل مانع عمل می‌کند افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند احتیاج به فضای زیاد و راهرو پهن دارند. وجود پلکان، شیب‌های تند، آستانه‌ی‌ درها مانع دسترسی و عبور و مرور این افراد می‌شود. افرادی که از ویلچرهای قوی دستی استفاده می‌کنند چون این ویلچرها چرخهای بزرگ در عقب و چرخهای کوچک در جلو دارند این چرخها در زمینهای ناهموار و یا آستانه‌ی ‌درها گیر می‌کند. محیط‌ زندگی این افراد باید دارای سطوح هموار، بدون لغزش یا شیب باشد.
به علاوه مسافت‌های طی شده باید کوتاه و دارای نرده‌ باشد. افرادی که محدودیت‌ عملکردی در بازوها و پاها دارند برای راندن ویلچر همچنین باز و بسته‌ کردن درها دچار مشکل می‌شوند. افراد کوتوله نیز در راه رفتنهای طولانی، رساندن دستها به کلیدها و کنترل وسایل دچار مشکل هستند. مواردی که در طراحی منزل برای افرادی که مشکل حرکتی دارند باید درنظر گرفته شود:
۱) فاصله‌ی بین محل پاگرد و ورودی راهروها باید کوتاه باشد.
۲) راهروها و گذرگاهها باید تا حد ممکن مسطح و هموار باشد.
۳) اتاقها وسیع و گذرگاهها پهن باشد. اندازه‌ی‌ آن بسته به نوع ویلچر و نیاز به فرد کمکی فرق می‌کند.
۴) پلکان باید دارای یک وسیله‌ی بالا برنده مثل سطح شیبدار باشد.
۵) سطح زمین و کف اتاق باید از جنس سخت و بدون دست انداز باشد، خطر لغزش در ورودی درها و لبه‌ها نباشد.
۶) درها بهتر است اتوماتیک باشد، یا به راحتی باز شود.
۷) صندلی توالت و مبلمان راحت باشد.
۸) پلکان و سطوح شیبدار نرده گذاری شود.
● ورودی‌ ساختمانها:
ورودی‌ ساختمان ‌باید طوری ساخته شود که در حین عبور نیازی به تغییر جهت نباشد. راحت‌ترین راه استفاده از درهای لغزشی و اتوماتیک است. اگر دو در پشت سر هم قرارگرفته باشد و در خارج ‌تر به طور اتوماتیک باز شود در داخلی نیز باید به همان روش و در همان جهت باز شود. اگر امکان ساخت این درهای لغزشی اتوماتیک نباشد باید یک بازکننده‌‌ی اتوماتیک تعبیه شود. برای چرخش ویلچر، ورودی هال باید به حد کافی بزرگ باشد. این قسمت باید دارای اتاقی با یک نیمکت ۵۰ سانتیمتر برای نشستن و انتظار رسیدن تاکسی باشد. کف ساختمان باید با مواد غیر لغزنده پوشیده شود. همچنین برای جلوگیری از لیز خوردن در هوای بارانی، تشکها و گل‌تراش‌ها باید در کف هال باشد. در ورودی هال نیز یک تلفن باید وجود داشته باشد.
● درها:
نوع و طراحی درها برای افراد ناتوان بسیار مهم است. دری که با مشکل و به سنگینی باز می‌شود و یا به طور اتوماتیک کار می‌کند و سریعاً بسته می‌شود و همچنین درهای گردان که قفل می‌شوند برای این افراد مثل مانع عمل می‌کند. آستانه‌ی در نباید لبه داشته باشد که عبور را مشکل کند. در صورت وجود لبه، باید مدور و ارتفاع آن بیش از ۵/۲ سانتی‌متر نباشد و یا آستانه نرم باشد به طوری که با فشار چرخ‌های ویلچر به پایین فشار داده شود و یا در موقع باز شدن در به طور اتوماتیک تو رفتگی داشته باشد. علائم اطلاعاتی درها باید به کنار آن نصب شود و نه روی در، چون افرادی که مشکل بینایی دارند برای خواندن علائم باید نزدیک آن شوند و با بازشدن در خطر صدمه به آنها وجود دارد. علائم باید ترجیحاً با حروف بزرگ نوشته شود و در طول در درست بالای دستگیره باشد به طوری که اطلاعات توسط دست لمس شود.
● باز و بسته کردن درهای اتوماتیک:
این درها باید طوری طراحی شوند که برای افراد ناتوان قابل استفاده باشند. مکانیزم بازکننده‌ی در باید به طور صحیح و با توجه موارد زیر قرار گرفته باشد:
▪ شخص داخل ویلچر باید بتواند نزدیک کلید باز کننده بیاید. این کلید باید حداقل در فاصله‌ی یک متری گوشه‌ی داخلی در باشد.
▪ کلید نباید طوری قراربگیرد که در هنگام بازشدن به شدت به ویلچر برخورد کند.
▪ اشخاصی که محدودیت حرکتی در دستها دارند باید بتوانند به کلید برسند. بنابراین نباید در ارتفاع بالایی باشد لبه پایینی آن نباید بالاتر از ۸۰ سانتی‌متر زمین باشد.
● باز و بسته کردن درهای بدون اتوماتیک:
درهای معمولی با یک دستگیره در کنار در که فشار داده می‌شود باز و بسته می‌شوند. این دستگیره باید در ارتفاع ۸۰ سانتی‌متر کف زمین به طور افقی و به اندازه‌ی پهنای کامل در باشد.
● اندازه در:
فضای باز در باید به اندازه‌ی بین اسکلت کناری در وروی در وقتی در با زاویه‌ی ۹۰ درجه باز می‌شود باشد. در زاویه‌ی ۱۸۰ درجه پهنای در بیشتر است ولی فرد ویلچری نمی‌تواند آن را ببندد. کوچکترین اندازه‌ی در باید به اندازه‌ی ۱۰۰ سانتی‌متر با در نظر گرفتن اسکلت در باشد.
● پله‌ها:
از ساخت پله در داخل و خارج ساختمان باید جلوگیری شود اگر این کار امکانپذیر نبود موارد زیر باید رعایت شود:
▪ روبروی در نباید پلکان‌های رو به پایین باشد چون شخص ویلچری ممکن است در حین بازکردن در به پلکان به طور همزمان توجه نکند. پلکان باید مستقیم باشد. پلکان منحنی برای بالا رفتن مشکل‌زا هستند اگر پلکان طویل است باید حداقل در ۳/۱ متری طول، جای استراحت (پاگرد) داشته باشد. طول این پاگرد باید حداقل ۲۰/۱ ‌متر و به اندازه‌ی پهنای پله باشد. وقتی اختلاف سطح بیشتر از ۵۰/۲ متر است باید پا گرد میانی تعبیه شود. همه‌ی پله‌ها باید ارتفاع یکسان داشته باشند.
ارتفاع پله‌ها ۱۵ و به عمق ۳۰ سانتی‌متر باشند. پاگرد روی پله و لبه‌ی آن باید بدون لغزش و جلو آمدگی باشد. بنابراین باید از قطعه باریکی که مقاوم‌ به لغزش است استفاده شود. این قطعه باید ۴۰ میلی‌متر پهنا و بیشتر از ۱ میلی‌متر در روی پله‌ ادامه نداشته باشد. اشخاصی که مشکل بینایی دارند باید قادر باشند جایی که پلکان شروع و خاتمه می‌یابد را به وضوح ببینند. این با رنگ آمیزی پله‌ها در بالاترین و پایین‌ترین پله با رنگ‌های مخالف و با نصب نوارهایی با رنگ‌های مخالف انجام پذیر است. اشخاص نابینا که قادر نیستند رنگ‌های مخالف را ببینند باید با قرار دادن شکلهای مختلف در کف زمین از نزدیک شدن به پله‌ آگاه شوند.
این کار بهتر است در پلکانهای رو به پایین در بیرون در و یا در تغییر سطح مسیر قبل از رسیدن به پله انجام شود. یک راه شیبدار به طور مکمل‌ و در جایی که پله‌ها مانع دسترسی به محل هستند باید ایجاد شود.کمترین عرض پله‌ها باید ۹۰ سانتی‌متر برای تردد یکطرفه و ۱۵۰ سانتی‌متر برای تردد دو طرفه باشد. برای پله‌های داخل ساختمان شیب باید بین ۱۲ و ۱۸ سانتی‌متر باشد و کمترین فاصله‌ی دو پله بین ۲۸ و ۳۸ سانتی‌متر باشد.
برای پله‌های خارج ساختمان حداکثر شیب باید ۱۵ سانتی‌متر وکمترین فاصله‌ی دو پله۳۰ سانتی‌متر باشد. نرده‌ی دستی باید درکنار هر دو پله و تا انتهای پله نصب شود. برای پله‌های بیشتر ازپهنای ۳ مترنرده‌ی دستی بیشتری باید نصب گردد. فاصله‌ی بین نرده‌ دستی در هر دو کنار باید بین ۹۰ تا ۱۴۰ سانتی‌متر باشد. نرده‌ی دستی تا فاصله‌ی ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر در بالا و پایین پله‌ها ادامه یابد. کف پله‌ها باید غیر لغزنده، و فرش کاملاً به آن محکم باشد.

الهام حیدر پور
کارشناس ارشد فیزیوتراپی

منبع : هفته نامه پزشکی امروز

مطالب مرتبط

معلولین؛ شهروندان فراموش شده!

معلولین؛ شهروندان فراموش شده!
براساس واقعیت‌های موجود از هر ۱۰ کودک یک نفر به‌عنوان توانجو یا به زبان ساده‌تر معلول به دنیا می‌آید. معلولان به‌عنوان بخشی از جامعه امروز ما که براساس عوامل ژنتیکی، حادثه‌ای، رخدادی و دیگر مسائل ،کارکرد بخشی از قدرت خود را از دست می‌دهند نیازمند توجه ویژه و بعضا بدون هرگونه چشمداشتی هستند. در این میان اما آنچه که مهندسی شهرنشینی و رفتار اجتماع نشان می‌دهد عدم توجه کافی به این قشر محترم و البته توانمند در درجات دیگر می‌باشد. دستیابی به عناوین قهرمانی در ابعاد ورزشی، علمی، فرهنگی، هنری و... می‌تواند نشانگر توانایی بالای معلولان اجتماع ما باشد. البته ناگفته پیداست که معلولان نیز خود به چند دسته تقسیم می‌شوند که گل سرسبد آنان را پهلوانان واقعی کشورمان و شهدای زنده تشکیل می‌دهند. جانبازان عزیز و بزرگواری که وجودشان برای اجتماع مغتنم بوده و به‌عنوان سندهای زنده جنگ تحمیلی باید از آنان پاسداری و صیانت کرد.
“معلولیت” به‌عنوان واقعیت اجتناب‌ناپذیر پدیده‌ای است که علاوه برجنبه‌های پزشکی آن باید به آن رویکرد اجتماعی داشت چرا که ۱۰ درصد از جمعیت هر کشور را توانجویان تشکیل می‌دهند. حضور این قشر از جمعیت کشور درصحنه اجتماع مستلزم ایجاد زمینه‌ها و عرضه خدماتی است که شرایط را برای فرد توانجو فراهم سازد تا بدون کمک دیگران توانایی بهره‌مندی از اماکن فرهنگی، مذهبی، تجاری و خدمات عمومی را داشته باشند. در بیشتر کشورها مسئولیت ارتقای کیفیت زندگی توانجویان به دولت‌ها واگذار شده است و دولت‌ها، سازمان‌هایی برای توانبخشی و ارائه خدمات به‌منظور بهره‌مندی توانجویان از زندگی ایجاد کرده‌اند تا با رفع نارسایی‌های موجود زمینه را برای امکان زندگی اجتماعی مطلوب برای این قشر از جامعه فراهم کنند. براساس آمارهای رسمی جهانی از هر ۱۰ کودک یک نفر توانجو به دنیا می‌آید و یا براثر حادثه یا بیماری دچار معلولیت می‌شود. این در حالی است که توانجویان دارای معلولیت بارز سه درصد از جمعیت هر کشور را به خود اختصاص می‌دهند. تعابیر مختلفی در مورد واژه توانجو ارائه شده و برای توانجویان نیز مشخصات متفاوتی برشمرده‌اند، اما آخرین تعریف علمی توسط سازمان بهداشت جهانی )WHO( در سال ۱۹۸۱ ارائه شده است.
براساس این تعریف معلولیت مجموعه‌ای از عوامل جسمی، ذهنی، اجتماعی و یا ترکیبی از آنهاست که به نحوی در زندگی شخص اثر سوء برجای گذارده و مانع ادامه زندگی وی به صورت طبیعی می‌شود. معلولیت دارای ابعاد جسمی، حرکتی، ذهنی، بینایی، شنوایی، گفتاری و روانی است و ساختار شهرها برای این قشر از جامعه مشکلاتی به‌وجودآورده است.
آزیتا خسروی که یک توانجو با محدودیت حرکتی است با انتقاد از وضعیت معماری شهرها که مشکلاتی برای این قشر به‌وجود آورده است می‌گوید: ما تقریبا در تمامی معابر شهری با مشکل مواجه هستیم، پیاده‌روها نامناسب هستند و پل‌ها به هیچ‌وجه عریض نیستند تا بتوان با ویلچر حرکت کرد و در بسیاری از اماکن برای عدم عبور موتورسیکلت نرده نصب شده که استفاده از ویلچر را برای توانجو مشکل کرده است. خسروی گفت: در بسیاری از ساختمان‌های تازه‌ساز اداری نیز اماکنی برای عبور توانجویان در نظر گرفته نشده، چرا که تصور می‌شود سطح شیبدار ساختمان را به لحاظ ظاهری نامناسب می‌کند. وی اضافه کرد: توانجویان در خیابان از تلفن‌های عمومی نمی‌توانند استفاده کنند چرا که ارتفاع آن برای این افراد نامناسب است این در حالی است که در کشور عربستان کیوسک‌های ویژه تلفن برای افراد توانجو وجود دارد و در صورت استفاده فرد سالم از آنها وی جریمه می‌شود.
آذر حشمتی یک توانجوی دیگر نیز در این زمینه گفت:‌در زمستان و موقعی که هوا سرد می‌شود، افراد توانجو از بسیاری از اماکن مذهبی مانند مسجد جمکران بی‌بهره می‌شوند، چون این اماکن دارای پله است و نمی‌توان با ویلچر داخل مسجد رفت. وی گفت: این مشکل باعث شده امکان حضور توانجویان در مراسم مذهبی فراهم نشود. حشمتی خاطرنشان می‌کند: مطب پزشکان متخصص مغز و اعصاب و یا ارتوپد که توانجویان بیشتر به آنها نیاز دارند نیز بیشتر در طبقات دوم به بالا واقع شده است و در اکثر موارد بدون آسانسور هستند. به گفته این توانجوی جسمی، حرکتی باید شرایط به گونه‌ای باشد که توانجو برای بالا رفتن از رمپ‌ها و آسانسورها، بالابرهای پلکانی بتواند به بهترین وجهی حرکت خود را تنظیم کند و به صورت خودیار در جامعه حضور یابد.
دکتر مسعود کنزی عضو هیئت علمی گروه مدیریت توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که جزء نخستین طراحان سمینار مناسب‌سازی محیط شهری در سالهای ۶۲ و ۶۳ است در این رابطه می‌گوید: متناسب‌سازی معماری با محیط شهری امکان زندگی را برای توانجویان آسان می‌کند. به گفته کنزی پیشتر طرحی تحت عنوان پیاده- پیوسته ارائه شده که سطح پیاده‌روها به نحوی تنظیم شود که یک صندلی چرخدار بتواند به آسانی حرکت کند. کنزی می‌گوید: این طرح بسیار مناسبی برای اجرا بود اما توجه کافی به آن نشد.
این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ سینماها، بوستان‌ها و مساجد باید دارای سطح شیبدار برای استفاده توانجویان باشند و در بانک‌ها نیز علاوه بر وجود سطح شیبدار باید عابربانکها به نحوی طراحی شوند که بیش از ۸۰ الی ۹۰ سانتیمتر از سطح زمین ارتفاع نداشته باشند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی، می‌افزاید:‌در شهرهای بزرگ چون اصفهان، شیراز و تهران در اکثر عابربانکها این امکان برای توانجو فراهم است اما در بیشتر شهرها این امکان از نظر مشکلات امنیتی لحاظ نشده است. وی یکی از مشکلات مناسب‌سازی محیط شهری با حضور توانجویان را بی‌توجهی انبوه‌سازان نسبت به این نوع معماری دانست و گفت:‌توجه به امر مناسب‌سازی نه تنها هزینه را بالا نمی‌برد، بلکه در بسیاری از بخشها باعث کاهش هزینه نیز می‌شود. ارتفاع نصب کلیدها و پریزها، عرض درب‌ها، متراژ بالابرها، وجود سطح شیبدار با درجه مناسب، وجود حفاظ کنار سطوح شیبدار، پیش‌بینی سرویس بهداشتی فرنگی ازجمله مواردی بود که کنزی از آنها به‌عنوان اقدامات موثر و ضروری از سوی انبوه‌سازان برای رفاه توانجویان ذکر کرد. کنزی گفت:‌بانکها توسط شورای عالی بانکها، سینماها از سوی وزارت ارشاد، بوستان‌ها توسط شهرداری‌ها و مساجد به‌وسیله مرکز رسیدگی به امور مساجد باید موظف شوند سطوح شیبدار را برای حضور توانجویان ایجاد کنند.
دکتر محمدتقی جغتایی رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این رابطه گفت: قانون حمایت از توانجویان به خوبی در زمینه مناسب‌سازی محیط شهری برای این قشر از جامعه سخن گفته است اما مشکل توانجویان نبود قانون نیست بلکه برای بهبود وضعیت باید مسئولان مشکلات این قشر را باور کنند. جغتایی افزود: بسیاری از قوانین وضع شده بلافاصله پس از ابلاغ اجرا می‌شود اما قانون مربوط به توانجویان به دلیل عدم وجود بستر فرهنگی لازم اجرایی نمی‌شود. وی راهکارهای رسیدگی به وضعیت معابر شهری را توجه مدیران تصمیم‌گیر و باور آنان به وجود این مشکل، فرهنگسازی توسط رسانه‌ها و طرح مطالبات به‌طور جدی از سوی توانجویان عنوان کرد. رئیس دانشگاه علوم بهزیستی تاکید کرد: برقراری فرصت‌های برابر برای توانجویان صرفا یک شعار نیست. بلکه یک رویکرد است و یکی از محورهای آن مناسب‌سازی محیط شهری است. وی با اشاره به وجود سه درصد توانجوی شدید در کشور افزود: وجود این تعداد توانجو ممکن است برای بسیاری از افراد قابل لمس و درک نباشد، چرا که اکثر این افراد به خاطر مشکلات تردد در شهر، خانه‌نشین هستند. جغتایی گفت:‌ادارات و سازمان‌هایی چون شهرداری، راهنمایی و رانندگی، وزارت مسکن و وزارت کشور باید قوانین خود را به‌گونه‌ای تنظیم و تدوین کنند که شرایط حضور توانجویان درجامعه فراهم شود. وی گفت:‌باید این باور در تمامی مسئولان دست‌اندرکار ایجاد نشود که ما همه یک توانجوی بالقوه هستیم، چرا که ممکن است با بروز یک حادثه دچار معلولیت شویم.
دستیابی به هدف برابر سازی فرصت‌ها برای توانجویان با رویکرد “همه ما یک توانجوی بالقوه هستیم” می‌تواند میسر و ممکن شود واین جز به مدد باور دست‌اندرکاران و مسئولان تصمیم‌گیر محقق نخواهد شد.

وبگردی
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!