سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

منی خونی


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- بیش از سه بار خون در منی دیده‌اید.
- خون‌آلود بودن منی همراه با درد بین آلت تناسلی و مقعد است، یا نیاز به دفع فوری و تکراری ادرار است.
- سن بالای ۵۰ است.

- منی خونی نشانهٔ چیست؟
اگر بعد از نزدیکی خون مشاهده کردید، زیاد نگران نشوید، احتمالاً چیز مهمی نیست. وجود خون در منی، چه به‌صورت رگه و چه به‌صورت منی قهوه‌ای رنگ بی‌خطر است و خودبه‌خود از بین می‌رود.
وجود خون در منی بسیار شایع و معمولاً خوش‌خیم است. در بیشتر موارد، علتی برای آن یافت نمی‌شود، و اگر دلیل آن هم مشخص شود، معمولاً چیز خطرناکی نیست.
به‌عبارت دیگر، منی خونی تقریباً هیچ‌گاه اهمیت زیادی ندارد و برخلاف باور عامهٔ مردم نشانهٔ سرطان نیست. یک عفونت جزئی گاهی باعث پیدا شدن خون در منی می‌شود. در مردان مسن هم گاهی نشانهٔ بزرگی غده پروستات یا دیگر گرفتاری‌های ادراری است. در بیشتر موارد، منی خونی بعد از سه هفته از بین می‌رود.

- درمان منی خونی
آسپیرین نخورید. هیچ داروی رقیق‌کنندهٔ خون نخورید، مگر با تجویز پزشک. آسپیرین هم باعث خونریزی بیشتر می‌شود. اگر نمی‌دانید چه داروهائی از انعقاد خون جلوگیری می‌کند، از پزشک یا داروساز سئوال کنید.
دوری نکنید. از انجام نزدیکی نترسید. این خونریزی برای هیچ‌یک از طرفین گرفتاری ایجاد نمی‌کند.
نزد پزشک بروید. اگر منی بعد از سه هفته هنوز خونی باشد، یا اگر بعد از انزال یا دفع ادرار احساس درد می‌کنید، یا اگر بیش از ۵۰ سال دارید، به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً دچار یک عفونت خفیف یا التهاب پروستات شده‌اید. درمان عفونت با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب توسط پزشک صورت می‌گیرد. آنتی‌بیوتیک تجویز شده را تا به‌ آخر بخورید.
آزمایش کنید. اگر پزشک نیاز به آزمایش را تشخیص دهد، پروستات و مثانه را معاینه می‌کند و دستور انجام آزمایش مثانه‌بینی می‌دهد تا مطمئن شود که پولیپ یا توموری در آن نیست.

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

عوارض دوره سالمندی

عوارض دوره سالمندی
افزایش سن، همواره به دلیل تغییرات روحی و جسمی باعث بروز یكسری عوارض و اختلالات در بدن می‌شود كه معمولا با از دست رفتن كارآیی فرد همراه است. داشتن آگاهی‌های لازم در مورد نحوه بروز و چگونگی درمان آنها، علاوه بر نقش قابل ملاحظه‌ای كه در رفع آن ایفا می‌كند، به افراد مسن می‌آموزد كه این اختلالات كاملا طبیعی است و هیچ لطمه‌ای به جایگاه آنان در زندگی نمی‌زند.
مهم‌ترین مشكلات سالمندان در این دوره به سیستم گردش خون، گوارش، ادراری و عضلانی و اسكلتی مربوط می‌شود كه در این شماره به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.
● اختلالات گوارش
▪ یبوست: شایع ترین مشكل در سالمندان است كه به دلایل متعدد نظیر مصرف ناكافی مایعات، كم تحركی، مصرف زیادچربی، كاهش قدرت عضله شكمی، استفاده متوالی از مسهل‌ها و ملین‌ها و عوارض برخی داروها بروز می‌كند.
افزایش مصرف فیبر از طریق میوه تازه و سبزیجات خام، نان سبوس دار، آب میوه به ویژه آب آلو، نوشیدن مكرر آب، كاهش مصرف ملین‌ها و داروهای مسكن و چربی در رژیم غذایی روزانه به همراه ورزش‌های سبك روزانه تاثیر ویژه ای در كاهش بروز یبوست خواهد داشت.
▪ خشكی و بوی بد دهان: هر چه سن بالا می‌رود، ترشحات غدد بزاقی كم شده و غشاهای مخاطی خشك می‌شوند. برای رفع این مشكل كه اغلب باعث كناره‌گیری سالمند از دیگران می‌شود، استفاده از مسواك نرم و دهان شویه بسیار مفید است. پرهیز از مصرف غذاهای خشك و نوشیدن مكرر آب طی روز نیز كمك بزرگی به رفع این مشكل خواهد داشت.
● سیستم گودش خون
▪ پرفشاری خون: گرچه این عارضه در تمامی سنین دیده می‌شود ولی در دوره سالمندی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین راه برای كنترل فشارخون، انجام برنامه ورزشی منظم و برخوردار از رژیم غذایی مناسب و ویژه (كم نمك و كم چرب) است. كنترل ماهیانه وزن، فشارخون، دوری از استرس و قطع استعمال دخانیات از دیگر راه‌های مبارزه با پرفشاری خون به شمار می‌رود.
▪ واریس: مهم‌ترین اختلال پیری كه به دنبال از بین رفتن خاصیت ارتجاعی عروق به واسطه ایستادن‌های مكرر و بی تحركی و انجام ورزش بروز می‌كند. مهم ترین مشخصه واریس درد ناحیه ساق پا است كه در بیشتر موارد فرد را از انجام كارهای روزانه و حتی استراحت بازمی دارد.
استفاده از جوراب واریس و ورزش‌های سبك مثل پیاده روی مناسب‌ترین داروی واریس به شمار می‌رود.
● سیستم ادراری
با افزایش سن، عضلات مثانه ضعیف شده و گنجایش آن نیز به مراتب كمتر از سال‌های قبل می‌شود. به همین دلیل تكرر ادرار و بی اختیاری در سالمندان بیشتر از دیگران دیده می‌شود. البته در مردان سالمند علاوه بر دلایل فوق، بزرگ شدن پروستات نیز عامل موثری در بی اختیاری و عفونت ادرار است كه بایستی سریعا به پزشك مراجعه شود. مهم‌ترین توصیه برای رفع چنین مشكلی، پرهیز از نوشیدن مكرر آب و مایعات به ویژه نوشیدنی‌های كافئین دار و دوری از مصرف غذاهای شور و پرادویه به ویژه در وعده شام است.
● سیستم عضلانی- اسكلتی
درد ناحیه كمر، كتف، خشكی و سفتی مفاصل عدم توانایی در انجام امور حركتی مهم‌ترین ناراحتی سالمندان است كه به دلیل تخریب غضروف مفاصل بروز می‌كند. تغییر وضعیت خوابیدن، استفاده از تشك سفت و انجام ورزش‌های سبك تا حد زیادی از درد كمر و شانه‌ها می‌كاهد. برای كاهش بروز درد، ناحیه پا و مشكلات راه رفتن نیز استفاده از كفش مناسب (یعنی پاشنه كوتاه و كف غیرلغزنده) و عصا بسیار توصیه می‌شود.
علاوه بر درد عضلانی، شكستگی استخوان ناشی از پوكی استخوان شایع ترین عارضه‌ای است كه سالمندان به ویژه زنان را تهدید می‌كند.
پوكی استخوان درمان كلی ندارد ولی با انجام یكسری تغییرات در روش زندگی می‌توان از عوارض حاصل از آن پیشگیری كرد. گنجاندن فراوان غذاهای غنی از كلسیم، كاهش گوشت قرمز، نوشابه‌های قندی كه در راس ایجادكنندگان پوكی استخوان قرار دارد، پیاده روی به ویژه در هنگام ظهر برای تامین ویتامین D از جمله راهكارهای مناسب برای كاهش عوارض پوكی استخوان است.گرچه تمامی اختلالات فوق قابل كنترل و درمان هستند ولی اگر از جوانی از یك زندگی سالم برخوردار باشیم، زندگی‌ای كه به دور از استرس، هیجانات روحی- روانی، رژیم غذایی نامناسب و بی‌تحركی باشد، هرگز دچار چنین عوارضی نخواهیم شد.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
یک وعده غذای ایتالیایی
مرغ ها را بشویید و خشک کنید در یک تابه بزرگ، پیاز و سیر را در روغن داغ روی حرارت متوسط به مدت یک دقیقه تفت دهید