جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 20 April, 2018

حاکمیت، آموزش و پرورش، مجلس هشتم


حاکمیت، آموزش و پرورش، مجلس هشتم
اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش در رشد، پیشرفت و تعالی هر جامعه بر کسی پوشیده نیست و این نهاد موثر نقش و جایگاه ارزنده‌ای در توسعه ممالک پیشرفته داشته است. هرچند نهاد تعلیم و تربیت ایران در مقایسه با سایر ملل دنیا دارای تفاوت‌های ویژه‌ای است، ولی این ویژه بودن نه از باب برتری بر سایر نظام‌های تعلیم و تربیت، بلکه ضعفی است که بر نهاد تعلیم و تربیت کشورمان حاکم شده است و با وجود گذشت ۳۰ سال از نظام مقدس جمهوری اسلا‌می، به جای اینکه شاهد توسعه و کمال آموزش و پرورش باشیم، شاهد اضمحلا‌ل این نهاد ویژه و بهتر بگویم مادر تمامی نیاز‌های علمی کشور هستیم.
راستی آیا این سوال پیش نمی‌آید که علت چیست؟ اگر به صورت منصفانه به موضوع بنگریم، مهمترین علت عقب‌ماندگی نظام تعلیم و تربیت، نگرش حاکمیت به این دستگاه عظیم و موثر است. همانگونه که همه می‌دانیم حاکمان در هر جامعه‌ای دارای نفوذ فراوان و تاثیرگذاری بسیار بر‌رشد و توسعه نهادها و مجموعه‌های اجرایی هستند. اگر حاکمان آن جامعه نهادی را به عنوان اولویت خود قرار دهند، قطعا نگاه سایر بخش‌ها به آن نهاد متفاوت و در تصمیم‌گیری‌ها توجه به آن بیشتر خواهد بود. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی با وجود شعاری که از دولتمردان در خصوص اولویت دادن به حل مشکل فرهنگیان و نظام تعلیم و تربیت ابراز می‌شود، ولی در عمل اینگونه نبود و همیشه آموزش و پرورش در زمینه‌های مختلف تصمیم‌گیری در رده‌های پایین قرار می‌گیرد. اگر به این موضوع به دقت توجه کنیم، آموزش و پرورش در نظام مدیریتی، نظام اقتصادی، نظام رفاهی و حتی نظام محتوی کتب درسی با مشکل مواجه شده است. مدیریت‌ها در آموزش و پرورش ناپایدار، به طوری که انتخاب وزیر در تمام دولت‌های بعد از انقلا‌ب به عنوان یک چالش جدی بوده و با وجود تمامی گفته‌ها و نوشته‌ها در جریان تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری، در زمان انتخاب وزیر و معرفی به مجلس تقریبا ضعیف‌ترین افراد ممکن که قرار بوده حتما در کابینه باشند، به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شدند که موید این گفته رای پایین مجالس گذشته به وزرای آموزش و پرورش در تمام ادوار است. اگر دقت کنیم وقتی وزیر آموزش و پرورش از جایگاه مناسبی در مجلس برخوردار نباشد، نظام مدیریتی و حمایت از مدیریت آموزش و پرورش دچار ضعف شده و باعث می‌شود آموزش و پرورش عقب نگه داشته شود. ‌
نظام اقتصادی و رفاهی آموزش و پرورش یکی از دیگر نظام‌های این نظام است که به صورت جدی دارای مساله است. زمانی که معلم دارای دغدغه معیشت، مسکن و در بسیاری از موارد نان شب است، چگونه می‌تواند دانش‌آموزانی با نشاط و خلا‌ق تربیت کند؟ وقتی معلم با هزاران دغدغه وارد کلا‌س درس می‌شود، چگونه می‌تواند دانش‌آموزانی متفکر و محقق تربیت کند؟ و صدها سوال دیگر.... بنابراین به این ترتیب روشن است که نظام اقتصادی و رفاهی آموزش و پرورش اگر ترسیم شود و توسعه یابد می‌تواند از عقب‌ماندگی نظام آموزش و پرورش جلوگیری نماید. نظام برنامه‌ریزی کتب درسی یکی دیگر از نظام‌های آموزش و پرورش است که دچار مساله جدی است. این مساله در اشکال مختلف از جمله میزان، محتوا و شکل کتب درسی مشهود است. کتب درسی به لحاظ حجم صفحات متناسب با نیاز و توان دانش‌آموزان طراحی نشده و محتوای کتب درسی به جای پرداختن به یادگیری مهارت‌های اجتماعی و یادگیری و فعالیت‌های عملی بیشتر، به محفوظات پرداخته شده و تولید اینگونه محتوا روز به روز در حال افزایش است.
اگر حاکمیت نگرش خود را از آموزش پرورش تغییر دهد و عملا‌ خواستار گامی اساسی در تحول نظام تعلیم و تربیت باشد به نظر می‌رسد مهم‌ترین تحول ‌باید در حوزه نظام برنامه‌ریزی تالیف کتب درسی صورت پذیرد. در هر صورت به نظر می‌رسد مجلس هفتم نه تنها گامی در جهت احقاق حقوق فرهنگیان صورت نداد، بلکه از مدافعان واقعی فرهنگیان (اعضای کانون‌های صنفی فرهنگیان) دفاع ننموده و بسیاری از آنان در تبعید، زندان و یا در حال دریافت احکام سنگین جزایی می‌باشند. بنابراین ضرورت دارد مجلس هشتم با مشارکت جدی فرهنگیان و تشکیل فراکسیون قوی و کارآمد از فرهنگیان در تمام برنامه‌های حاکمیتی به نقش و جایگاه آموزش و پرورش بپردازد تا بتواند نقش واقعی خود را کسب نماید. در همین راستا در صورت موفقیت در کسب آرا و ورود به مجلس مهم‌ترین برنامه‌هایی که فراکسیون فرهنگیان دنبال خواهد کرد عبارتند از تشکیل نظام صنفی معلمان، تخصیص ۶‌درصد از تولید ناخالص ملی، برنامه‌ریزی و تدوین قانون مدارس استاندارد.

آرش حبیبی

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

آرای خاموش برگ برنده اصلاح طلبان

آرای خاموش برگ برنده اصلاح طلبان
در برخی اظهار نظرها گفته می شود ناکامی اصلاح طلبان در چند انتخابات گذشته و عدم اقبال مردم به این جریان ناشی از عدم تبیین مناسب مفهوم اصلاحات از سوی اصلاح طلبان در میان توده های مردم است. با این حال باید توجه داشت پاسخ به چرایی ناکامی اصلاح طلبان از این منظر فراموش کردن اصل موضوع است.
باید گفت علت این مساله را نمی توان در مباحث نظری و اینکه واژه اصلاحات چه تعریفی دارد جست وجو کرد. این طور نیست که عدم اقبال مردم به اصلاحات به خاطر ضعف اصلاح طلبان در تبیین و تعریف اصلاح طلبی باشد. با توجه به این موضوع راه بازگشت اصلاح طلبان به قدرت و قوه مجریه نیز ارائه تعریف مناسب از مفاهیم نیست، بلکه مساله اصلی این است که اصلاح طلبان باید تبیین کنند چرا در هشت ساله دوران اصلاحات نتوانستند به اهداف شان برسند و موانع دستیابی اصلاح طلبان به مطلوبات شان چه بوده است. اصلاح طلبان همچنین باید به این موضوع بپردازند که چه تضمینی وجود دارد که در صورت حضور دوباره در قدرت بتوانند از اهداف شان دفاع کنند. معتقدم نتیجه انتخابات سال آینده که یکی از مهم ترین انتخابات ایران اسلامی خواهد بود به حضور آرای خاموش در انتخابات بستگی دارد. یعنی آن درصدی که با صندوق های رای قهر کرده و در تیرماه ۸۴ در انتخابات شرکت نکردند. ما می دانیم که ۱۰ میلیون به آقای هاشمی رای دادند و ۱۷ میلیون به آقای احمدی نژاد که جمعش ۲۷ میلیون می شود. در صورتی که واجدان شرایط رای دادن در آن سال چیزی حدود ۴۴ میلیون بودند. به عبارت دیگر قریب به ۱۷ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری نهم شرکت نکردند. این بخش از آرای خاموش جامعه در انتخابات شوراها و مجلس هشتم نیز رای ندادند و این به یکی از دلایل عدم موفقیت اصلاح طلبان تبدیل شد. بنابراین نکته مهمی که باید محل تامل و دغدغه اصلاح طلبان باشد این است که تکلیف این بخش خاموش مشخص شود.اگر این تعداد در انتخابات شرکت کنند شانس پیروزی اصلاح طلبان نیز افزایش خواهد یافت چرا که غالباً آنها به جریان اصلاح طلب رای خواهند داد. به اعتقاد من بعید است همه ۱۷ میلیونی که در سال ۸۴ به محمود احمدی نژاد رای دادند مجدداً بخواهند آرایشان را به نفع ایشان در صندوق ها بریزند. چون به دلیل عملکرد چند ساله دولت مردم به برداشت واقعی تری از دولت نهم دست یافتند و این موجب ریزش آرای آقای احمدی نژاد خواهد شد.
در اینجا باید بر اهمیت نکته یی که در بالا به آن اشاره شد توجه کرد. چه آنکه حتی اگر تصور کنیم آقای احمدی نژاد دوباره همان ۱۷ میلیون آرا را کسب کند، در صورت حضور آرای خاموش که به آن ۱۰ میلیون آرای آقای هاشمی علاوه خواهد شد اصلاح طلبان قطعاً احمدی نژاد را شکست خواهند داد. در این حال تفاوتی نمی کند که این کار توسط خاتمی یا میرحسین موسوی یا شیخ مهدی کروبی صورت گیرد. آنچه دارای اهمیت است به صحنه آوردن آرای ساکت است.
بدین ترتیب به جای آنکه به موضوعات انتزاعی پرداخته شود بهتر است اصلاح طلبان برای رساندن پیام های مشخص خود به جامعه تلاش کنند. به نظر من اصلاح طلبان می توانند این پیام را به مردم بدهند که اگر در انتخابات شرکت کنند و پای صندوق های رای حاضر نشوند آقای احمدی نژاد مجدداً انتخاب خواهد شد، اقدامات تاثیرگذاری این چنینی بهتر از آن است که یکسری بحث های نظری ترتیب داده شود و کلاس های سیاسی بگذارند که مثلاً بگویند حقوق شهروندی چیست، تعریف جامعه مدنی چگونه است و غیر از اینها. اگر در انتهای این کلاس ها کسی بپرسد چه تضمینی وجود دارد که این گونه موضوعات تحقق پیدا کند چه پاسخی به این سوال داده خواهد شد.
بنابراین باید دید راه حل های عملی برای مجاب کردن مردم برای حضور در پای صندوق های رای چیست. این مشارکت حداکثری مردم خواهد بود که موجب پیروزی اصلاح طلبان خواهد شد. البته امتیاز دیگری که برای اصلاح طلبان وجود دارد این است که با آنکه پشتوانه آقای احمدی نژاد با آقای خاتمی قابل مقایسه نیست و احمدی نژاد با قدرت بیشتری می توانست اهدافش را دنبال کند عملکرد مناسبی از خود نشان نداده است.
در این حال یکی از پیام های مهمی که اصلاح طلبان باید تلاش کنند به مردم برسانند بحث بر سر این نیست که آقایان خاتمی، کروبی یا میرحسین موسوی چقدر می توانستند موفق باشند بلکه این است که جلوی ضرر و زیان بیشتر باید گرفته شود.
البته جریان اصولگرا از امکانات رسانه یی گسترده یی برخوردار است اما باید دید مردم چقدر پیام هایی که توسط این رسانه ها منتقل می شود را باور دارند. صدا و سیما می تواند یک نظرسنجی انجام دهد و از مردم بپرسد جامعه چقدر به آمار و ارقامی که از موفقیت ها داده می شود اعتماد و باور دارد.
اگر یک نظرسنجی اینچنینی صورت گیرد درصد کمی از مردم خواهند گفت مصاحبه هایی که در دفاع از دولت صورت گرفته را باور دارند. مدتی پیش گزارشی را در مطبوعات خواندم که در آن عنوان شده بود حدود ۱۴ میلیون نفر از جامعه ایران زیر خط فقر هستند که حدود پنج و نیم میلیون نفر توسط کمیته امداد و سازمان بهزیستی کمک مالی دریافت می کنند و بخش دیگر کمکی دریافت نمی کنند. آن گونه که مطلع هستیم کمیته امداد ماهانه نزدیک به ۳۰ یا ۴۰ هزار تومان به خانواده های زیر خط فقر کمک مالی می دهد در حالی که طبق استاندارد جهانی درآمد روزانه زیر دو دلار فقر مطلق است. روزی دو هزار تومان در ماه می شود ۶۰ هزار تومان که با در نظر گرفتن ۴۰ هزار تومان کمک کمیته امداد باز هم می بینیم آن پنج و نیم میلیون نفر هم زیر خطر فقر قرار دارند. مردم در جامعه زندگی می کنند، خرید می روند و فعالیت های دیگری انجام می دهند که این موجب می شود به شکل ملموسی بتوانند آمار و ارقامی که توسط رسانه های مدافع دولت ارائه می شود را با واقعیت های موجود مقایسه کنند. بنابراین عملکرد سه سال و نیم دولت نهم در انتخابات سال آینده جزء امتیازات اصلاح طلبان محسوب می شود. اکنون مهم ترین مشکلی که پیش روی اصلاح طلبان قرار دارد این است که آنها هنوز نتوانسته اند آرای ساکت یعنی همان ۲۰ میلیون نفر را مجاب کنند که پای صندوق ها حاضر شوند و رای بدهند. اگر اصلاح طلبان در این چند ماه باقیمانده نتوانند درصدی از این آرای خاموش را با خود همراه سازند به هیچ وجه پیروز نخواهند شد.
مشکل دومی که هنوز هم حل نشده بحث عدم اجماع نیروهای اصلاح طلب است. متاسفانه هنوز اتحاد و انسجام در میان اصلاح طلبان وجود ندارد در حالی که باید چند ماه پیش کاندیدایشان مشخص می شد و روی وی اجماع می کردند. اگر اصلاح طلبان در زمان مناسبی این اقدام را انجام می دادند فرصت کافی را برای فعالیت در جامعه داشتند. اکنون یک نوع بلاتکلیفی وجود دارد که به صلاح اصلاح طلبان نیست. به یک روایت آقای خاتمی به نفع میرحسین موسوی کناره گیری خواهد کرد، به روایتی دیگر آقای میرحسین موسوی شرکت نخواهد کرد و به همین ترتیب در ارتباط با ماندن یا نماندن شیخ مهدی کروبی هم روایت هایی وجود دارد.
اصلاح طلبان باید قرص و محکم و با اتحاد و انسجام کاندیدای واحدشان را برگزینند و پس از آن به مردم این پیام را برسانند که مساله مهم پیروز نشدن احمدی نژاد در انتخابات سال آینده است.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی