دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

حاکمیت، آموزش و پرورش، مجلس هشتم


حاکمیت، آموزش و پرورش، مجلس هشتم
اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش در رشد، پیشرفت و تعالی هر جامعه بر کسی پوشیده نیست و این نهاد موثر نقش و جایگاه ارزنده‌ای در توسعه ممالک پیشرفته داشته است. هرچند نهاد تعلیم و تربیت ایران در مقایسه با سایر ملل دنیا دارای تفاوت‌های ویژه‌ای است، ولی این ویژه بودن نه از باب برتری بر سایر نظام‌های تعلیم و تربیت، بلکه ضعفی است که بر نهاد تعلیم و تربیت کشورمان حاکم شده است و با وجود گذشت ۳۰ سال از نظام مقدس جمهوری اسلا‌می، به جای اینکه شاهد توسعه و کمال آموزش و پرورش باشیم، شاهد اضمحلا‌ل این نهاد ویژه و بهتر بگویم مادر تمامی نیاز‌های علمی کشور هستیم.
راستی آیا این سوال پیش نمی‌آید که علت چیست؟ اگر به صورت منصفانه به موضوع بنگریم، مهمترین علت عقب‌ماندگی نظام تعلیم و تربیت، نگرش حاکمیت به این دستگاه عظیم و موثر است. همانگونه که همه می‌دانیم حاکمان در هر جامعه‌ای دارای نفوذ فراوان و تاثیرگذاری بسیار بر‌رشد و توسعه نهادها و مجموعه‌های اجرایی هستند. اگر حاکمان آن جامعه نهادی را به عنوان اولویت خود قرار دهند، قطعا نگاه سایر بخش‌ها به آن نهاد متفاوت و در تصمیم‌گیری‌ها توجه به آن بیشتر خواهد بود. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی با وجود شعاری که از دولتمردان در خصوص اولویت دادن به حل مشکل فرهنگیان و نظام تعلیم و تربیت ابراز می‌شود، ولی در عمل اینگونه نبود و همیشه آموزش و پرورش در زمینه‌های مختلف تصمیم‌گیری در رده‌های پایین قرار می‌گیرد. اگر به این موضوع به دقت توجه کنیم، آموزش و پرورش در نظام مدیریتی، نظام اقتصادی، نظام رفاهی و حتی نظام محتوی کتب درسی با مشکل مواجه شده است. مدیریت‌ها در آموزش و پرورش ناپایدار، به طوری که انتخاب وزیر در تمام دولت‌های بعد از انقلا‌ب به عنوان یک چالش جدی بوده و با وجود تمامی گفته‌ها و نوشته‌ها در جریان تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری، در زمان انتخاب وزیر و معرفی به مجلس تقریبا ضعیف‌ترین افراد ممکن که قرار بوده حتما در کابینه باشند، به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شدند که موید این گفته رای پایین مجالس گذشته به وزرای آموزش و پرورش در تمام ادوار است. اگر دقت کنیم وقتی وزیر آموزش و پرورش از جایگاه مناسبی در مجلس برخوردار نباشد، نظام مدیریتی و حمایت از مدیریت آموزش و پرورش دچار ضعف شده و باعث می‌شود آموزش و پرورش عقب نگه داشته شود. ‌
نظام اقتصادی و رفاهی آموزش و پرورش یکی از دیگر نظام‌های این نظام است که به صورت جدی دارای مساله است. زمانی که معلم دارای دغدغه معیشت، مسکن و در بسیاری از موارد نان شب است، چگونه می‌تواند دانش‌آموزانی با نشاط و خلا‌ق تربیت کند؟ وقتی معلم با هزاران دغدغه وارد کلا‌س درس می‌شود، چگونه می‌تواند دانش‌آموزانی متفکر و محقق تربیت کند؟ و صدها سوال دیگر.... بنابراین به این ترتیب روشن است که نظام اقتصادی و رفاهی آموزش و پرورش اگر ترسیم شود و توسعه یابد می‌تواند از عقب‌ماندگی نظام آموزش و پرورش جلوگیری نماید. نظام برنامه‌ریزی کتب درسی یکی دیگر از نظام‌های آموزش و پرورش است که دچار مساله جدی است. این مساله در اشکال مختلف از جمله میزان، محتوا و شکل کتب درسی مشهود است. کتب درسی به لحاظ حجم صفحات متناسب با نیاز و توان دانش‌آموزان طراحی نشده و محتوای کتب درسی به جای پرداختن به یادگیری مهارت‌های اجتماعی و یادگیری و فعالیت‌های عملی بیشتر، به محفوظات پرداخته شده و تولید اینگونه محتوا روز به روز در حال افزایش است.
اگر حاکمیت نگرش خود را از آموزش پرورش تغییر دهد و عملا‌ خواستار گامی اساسی در تحول نظام تعلیم و تربیت باشد به نظر می‌رسد مهم‌ترین تحول ‌باید در حوزه نظام برنامه‌ریزی تالیف کتب درسی صورت پذیرد. در هر صورت به نظر می‌رسد مجلس هفتم نه تنها گامی در جهت احقاق حقوق فرهنگیان صورت نداد، بلکه از مدافعان واقعی فرهنگیان (اعضای کانون‌های صنفی فرهنگیان) دفاع ننموده و بسیاری از آنان در تبعید، زندان و یا در حال دریافت احکام سنگین جزایی می‌باشند. بنابراین ضرورت دارد مجلس هشتم با مشارکت جدی فرهنگیان و تشکیل فراکسیون قوی و کارآمد از فرهنگیان در تمام برنامه‌های حاکمیتی به نقش و جایگاه آموزش و پرورش بپردازد تا بتواند نقش واقعی خود را کسب نماید. در همین راستا در صورت موفقیت در کسب آرا و ورود به مجلس مهم‌ترین برنامه‌هایی که فراکسیون فرهنگیان دنبال خواهد کرد عبارتند از تشکیل نظام صنفی معلمان، تخصیص ۶‌درصد از تولید ناخالص ملی، برنامه‌ریزی و تدوین قانون مدارس استاندارد.

آرش حبیبی

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

نکاتی درباره یک انصراف سازنده

نکاتی درباره یک انصراف سازنده
این روزها، البته منظورم این چند روز اخیر نیست، بلکه مدت مدیدی است که واکنش‌ها به پدیده های سیاسی، در میان نخبگان و حتی عموم مردم با نوعی عصبانیت و حتی بی انصافی همراه شده است.
انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را شاید بتوان اوج این نوع برخورد با پدیده‌های سیاسی دانست. با نگاهی به رفتارهای انتخاباتی ـ چه در میان فعالان سیاسی و چه طرفداران آنها ـ به خوبی می‌توان این مسأله را دریافت.
نگاهی به نوع واکنش‌ها به نتیجه انتخابات اخیر هم شاهد محکم دیگری بر این مدعاست؛ برخورد احساسی، توجه به حاشیه‌ها به جای اصل موضوع محل بحث و نگاه آنی و کوتاه مدت به پدیده‌هایی از این جنس، شاخص‌های مشترک رفتار بسیاری از ایرانیان ـ چه فعالان سیاسی و چه عموم مردم ـ را تشکیل می‌دهد.
یکی از پدیده‌های سیاسی که این روزها بر پایه همین رویکرد با ارزیابی غیر منصفانه‌ای روبه‌رو شده است، انصراف محسن رضایی نامزد معترض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از شکایات خود است. شاید ساعتی از این اعلام انصراف نگذشته بود که سیل برخوردهای تهاجمی و یا تخطئه‌آمیز را از سوی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف شاهد بودیم.
نکته جالب در این میان این بود که هر کدام از این جریان‌ها با «مصادره به مطلوب کردن» این انصراف، تلاش می‌کردند برداشت و نتیجه خود را از آن بگیرند.
با گذشت بیش از چهار روز از این اعلام انصراف و البته توضیحات و شرحی که پس از آن توسط وی و یا نزدیکان سیاسی‌اش بر این رویداد داده شد، اما تا به امروز متأسفانه یک نقد و تحلیل همه جانبه‌نگر در این باره دیده نشده و عموم نقدها و تحلیل‌ها، برآمده از عصبانیت جریان‌های معترض به انتخابات و در نتیجه تقبیح و تخطئه این حرکت بوده یا برگرفته از برخوردهای احساسی علاقه‌مندان به وی بوده است که گویی بغضشان را در نوشته‌هایشان خالی کرده‌اند و البته موافقان نتیجه انتخابات اخیر هم همچون همیشه با ادبیات خاص خویش این حرکت را نشان از تسلیم وی دانستند.
در این میان، برخی‌ با القائات خاص، در تلاشند با استفاده از قرینه ذهنی انصراف رضایی از شرکت در رقابت‌های دوره گذشته، آن را به این انصراف وی از پیگیری شکایت‌هایش از شورای نگهبان پیوند زده تا چهره سیاسی بی‌ثباتی را از وی در اذهان عمومی به نمایش بگذارند.
اما به راستی، انصراف محسن رضایی بر چه مبنایی بود و چه آثاری داشت؟ شاید پاسخ به این پرسش، بتواند به ما کمک کند تا ارزیابی بهتری از این مسئله سیاسی داشته باشیم.
نکته نخست: پس از اعلام انصراف رضایی از پیگیری شکایت‌ها بود که شورای نگهبان اعلام کرد که از رهبر انقلاب درخواست ۵ روز مهلت بیشتر برای رسیدگی به شکایات و تأیید صحت انتخابات کرده است.
تحلیل‌ها آنگاه شفاف‌تر شد که نماینده رضایی برای پیگیری شکایات وی از شورای نگهبان، پس از موضع گیری خاص عوامل ستاد انتخاباتی وزارت کشور و شورای نگهبان آشکارا اعلام کرد، یکی از دلایل اصلی انصراف دکتر رضایی از پیگیری‌ شکایت‌هایش، همکاری نکردن عوامل اجرایی و نظارتی در این زمینه و بی‌نتیجه دانستن این تلاش‌ها با رویه موجود بوده است.
شاید همین چالش‌ها بود که شورای نگهبان را متوجه این موضوع ساخت که اگر رویه به این‌گونه باشد و تنها معترض انتخابات که تام و تمام، اعتراضاتش را بر پایه قانون و از مجاری قانونی پیگیری کرده است نیز از این فرایند اعلام انصراف کند، سنگینی اعتراضات به شورای نگهبان و تصور بسته به نظر رسیدن راه‌های قانونی اعتراض به نتیجه انتخابات در جامعه، شکل پررنگتری را به خود خواهد گرفت.
نکته دوم: به حق باید رضایی را در فرآیند ظرفیت‌سازی برای برگزاری بهتر انتخابات و همچنین مدیریت بحران‌های حاصل شده پیشگام دانست. ارایه پیشنهاد برگزاری مناظره‌های مستقیم میان نامزدهای انتخاباتی ـ جدای از چگونگی برخورد برخی نامزدها با این فرصت ـ تجربه تاریخی در عرصه انتخابات به شمار می‌رود.
اما رضایی پس از شکل‌گیری فضای ناآرام پس از انتخابات، همه تلاشش را برای پیشبرد توأمان دو موضوع به کار گرفت؛ یکی آرام کردن فضا و تلاش برای جلوگیری از برخوردهای خشونت‌آمیز میان معترضان به نتیجه انتخابات و نیروهای نظامی و انتظامی و دیگری پیگیری مجدانه و مستدل شکایات از راه قانونی.
اما آنگاه که این تلاش‌ها با برخی کارشکنی‌ها به نتیجه مطلوب نرسید، وی بارها به تشکیل گروه یا هیأتی که مرضی‌الطرفین باشد، تأکید کرد. بنابراین، دیدیم که اندکی پس از این انصراف بود که شورای نگهبان از تشکیل هیأت ویژه رسیدگی به شکایات خبر داد و او بلافاصله اعلام آمادگی کرد که مشروط به شرایطی مجدداً به فرآیند ادامه شکایات برگردد، که این شرایط عبارت بودند از:
الف) هیئت ویژه به همه شکایات رسیدگی کند.
ب) سایر نامزدها نیز نماینده خود را به هیئت معرفی کنند.
براین مبنا کسانی که انصراف رضایی را انصراف از شکایات می دانند، تحلیل درستی نکرده اند چراکه وی به دنبال نتیجه بخشی شکایات بوده است.
سوم؛ مسأله فصل‌الخطاب بودن نظر رهبر انقلاب نیز از آن سری مسائلی بود که محسن رضایی همواره بر آن تأکید داشت.
اما متأسفانه، از سوی گروه‌های مخالف و موافق نتیجه انتخابات، با این موضوع نیز عمیق برخورد نشد. به گونه ای که شاید خیلی‌ها تلاش می‌کنند شخص رهبری را در مسائل گوناگون هزینه کرده و با استناد به فرمایشات و بعضا نقل قول‌های غیررسمی از ایشان، باب بحث و بررسی را در موضوعات گوناگون ببندند، اما رضایی با ظرافت این ادبیات جدید را وارد مباحث سیاسی کرد که توجه به فحوای کلام رهبری، بسیار مهمتر از وجه شکلی آن است.
به همبن دلیل وی معتقد بود که رهبری فصل الخطاب انتخابات را قانون تعیین کردند و بر این اساس کسانی که پیگیری قانونی را برخلاف نظر رهبری می دانند، به رهبری ظلم می کنند.
با دقت به سخنان رهبر عزیز انقلاب درمی‌یابیم که ایشان فرمودند حرفشان این است که مسائل از مجاری قانونی پیگیری ‌شود؛ بنابراین، عمل محسن رضایی به این گفته، نشان داد که وی بیش از آن‌که برای شکل اصالت قایل باشد، برای محتوا اصالت قایل است.
با توجه به آنچه آمد، به خوبی می‌توان دریافت که این انصراف، هر چند هزینه‌های شخصی بسیاری برای رضایی داشته است، اما باید آن را «انصرافی سازنده» برای جامعه ایران نامید.

وبگردی
ارز تک نرخی سیف / شوخی صدهزار میلیارد تومانی از جیب ملت
ارز تک نرخی سیف / شوخی صدهزار میلیارد تومانی از جیب ملت - سیاست‌های ارزی اخیر دولت بر اصولی استوار شد که از همان ابتدا تبعات اجرای آن قابل پیش‌بینی بود؛ به طوری که هیچ‌یک از اهداف اولیه سیاست‌های ارزی فروردین ماه تحقق ...
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو - تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو در اعتراض به وضعیت ارز
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!