شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 17 March, 2018

لارس و دختر واقعی Lars and the Real Girl


لارس و دختر واقعی  Lars and the Real Girl
▪ کارگردان: کریگ گیلسپای.
▪ فیلمنامه: نانسی الیور.
▪ موسیقی: دیوید تورن.
▪ مدیر فیلمبرداری: آدام کیمل.
▪ تدوین: تاتیانا اس. ریگل.
▪ طراح صحنه: ارویندر گره وال.
▪ بازیگران: رایان گازلینگ[لارس لیندستروم]، امیلی مورتیمر[کارین]، پل اشنایدر[گاس]، پاتریشیا کلارکسون[داگمار]، کلی گارنر[مارگو]، نانسی بیتی[خانم گرونر]، کارن رابینسون[سیندی].
▪ ١٠٦ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٧ کانادا.
▪ نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اصیل، نامزد جایزه بهترین بازیگر و بهترین فیلمنامه از انجمن منتقدان رسانه ای، نامزد جایزه بهترین بازیگر و فیلمساز خوش آتیه از مراسم انجمن منتقدان فیلم شیکاگو، نامزد جایزه گولدن گلاب بهترین بازیگر، برنده جایزه بهترین فیلمنامه از انجمن ملی منتقدان آمریکا، برنده جایزه ساتلایت بهترین بازیگر مرد و نامزد جوایز بهترین بازیگر زن نقش اصلی/امیلی مورتیمر-بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه، نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد از مراسم اتحادیه بازیگران، نامز جایزه بهترین فیلمنامه از اتحادیه نویسندگان آمریکا.
▪ ژانر: کمدی، درام.
لارس جوانی دست و پا چلفتی، مومن و به شدت خجالتی است که در شهر کوچکی زندگی می کند. او سرانجام موفق می شود دوست دختر رویاهایش را به خانه ای که در آن به همراه برادر و زن برادرش زندگی می کند، بیاورد.
تنها مشکل اینجاست که این دختر واقعی نیست، بلکه عروسک سکسی پلاستیکی است که لارس آن را از روی اینترنت خریداری کرده است.
اما سکس چیزی نیست که ذهن لارس را به خود مشغول کرده، او به دنبال یک رابطه عمیق احساسی با این عروسک که او را بیانکا می نامند است. زن برادرش از این که می بیند لارس با این عروسک همچون انسانی واقعی رفتار می کند نگران است، برادرش فکر می کند لارس خل شده، اما اهالی شهر کوچک تصمیم دارند بر خلاف آن دو از خیالات پسر خوش طینت شهرشان که همیشه او را دوست داشته اند، حمایت کنند....
● چرا باید دید؟
کریک گیلسپای سابقه ای طولانی حدود یک دهه و نیم در ساختن آگهی های تلویزیونی دارد و چندین بار از سوی اتحادیه کارگردان های آمریکا برای ساخت آگهی های Citibank و Holiday Inn Express برنده و نامزد دریافت جایزه بوده و تحسین شده است.
لارس و دختر واقعی اولین فیلم اوست که با فاصله ای اندک پیش از دومین فیلمش آقای وودکاک به نمایش در آمده و در جشنواره شیکاگو نیز خوش درخشیده است. یک درام کمیک و ملایم که از بازی خوب بازیگرانی شناخته شده بهره می جوید و با وجود آشنا بودن محتوایش-چگونگی رشد کاراکتر های اطراف شخصیت اصلی که در عین کمک به او برای گذار از بحرانش، خودشان نیز تکامل می یابند-سوژه غیرعادی آن می تواند فیلم را به یک اثر هنری ماندگار تبدیل کند.
جوان ٢٧ ساله ای که توسط پدری بسیار کم حرف پرورش یافته و مادرش را نیز در هنگام تولد از دست داده، با مشکلات احساسی بزرگی روبروست: از ارتباط با انسانها گریزان است، و تماس بدنی را نمی تواند تحمل کند. لارس در گاراژی پشت منزل کودکی اش به سر می برد؛ منزلی که اکنون توسط برادر بزرگش گاس و همسر آبستنش کارین اشغال شده.
لارس سعی می کند که دعوت های مداوم این زوج متأهل را نادیده بگیرد. زندگی اجتماعی اش شامل رفتن به کلیسا و گوش دادن به فانتزی های جنسی یکی از همکارانش می شود.البته همکاری به نام مارگو هم هست که سعی داد دل او را به دست بیاورد.
بارداری کارین ظاهراً ترسی ریشه دار در وجود لارس ایجاد می کند و این ترس، تبیین خود را در واقعیت بخشیدن به یک دوست دختر به نام بیانکا باز می یابد. لارس از برادر و زن برادرش می خواهد که میزبان دوست دخترش باشند.
ولی گاس و کارین، وحشت زده از مهمان تازه خانه و نیز جنون مشهود لارس، او را نزد دکتر داگمار می برند. دکتر داگمار بر این باور است که لارس با این کارش دارد تلاش سازنده ای می کند، و از خانواده لارس می خواهد که نگران نباشند و بگذارند موضوع جریان خودش را طی کند.
گیلسپی هرگز به سطح شوخی های ساده تنزل نمی کند، چرا که نقاط ضعف انسانی را با لطافت و همراه شوخی های بصری ملایم به تصویر می کشد، درست همانطور که دیالوگ های پر مغز نانسی اولیور، مانع خنده ای آشکار می شود. به عنوان نمونه صحنه ای که لارس خیالاتی برای بیانکای غیر واقعی ماجراهای خیالاتی مشهور تاریخ ادبیات دن کیشوت را می خواند. بازی ها همه خوب هستند. شخصیت کمیک گازلینگ در این نقش که با کارهای گذشته اش تفاوت دارد، همدردی برانگیز است.
اشنایدر، مورتیمر، و کلارکسون سه بعد تاثیرگذار هستند. در میان نقش های جانبی، نانسی بیتی به عنوان همسایه ای ساده و نیز کارین رابینسون در نقش سیندی، مسئول پذیرش اداره به خوبی ظاهر می شوند.

امیر عزتی

منبع : موج نو

مطالب مرتبط

جامعه غیر قابل تغییر

جامعه غیر قابل تغییر
شاید غیر منطقی به نظر برسد كه یك كارگردان كانادایی كه تخصص اش ساخت فیلم های تبلیغاتی بوده و برای كمپانی همبرگر سازی معروف مك دونالد نیز كارهای تبلیغاتی می كرده است، به دنبال تهیه فیلمی همچون «فریب دادن دكتر لوئیس» برود. فیلمسازی كه وصف اش در میان است، ژان فرانسوا پولیو نام دارد و این اولین فیلم بلند داستانی او محسوب می شود و به گونه ای آن را باید نمادی از ارزش های خانوادگی دانست كه در ستیز و رویارویی با دشواری های زندگی رنگ می بازد و چیزی كه باقی نمی ماند، ارزش است.
اولین سئوالی كه پیش می آید، این است كه زندگی باید چگونه باشد كه در تعاریف منفی نگنجد. «فریب دادن دكتر لوئیس» این سئوال را مطرح می كند و بر روی آن مانور می دهد، اما جوابی قاطع به آن نمی دهد و در پایان نتیجه می گیرد كه كافی است طرفین از شرایط موجود راضی باشند و حتی اگر فریب و ریایی در كار بود، مهم نیست. شاید هم برای تحلیل هرچه بهتر این فیلم باید به كار ارژینالی اشاره كرد كه استودیوی قدیمی و معروف ایلینگ انگلیس سال ها پیش با همین نام ساخت و به بازار عرضه كرد.
اضافه بر آن بسیاری از نكات به تصویر كشیده شده در فیلم پولیو از یك فیلم كلاسیك سال ۱۹۴۹ الكساندر مكندریك به نام «galore» الهام گرفته شده و می توان در ادامه رفرنس ها و اشارات به «قهرمان محلی» فیلم سال ۱۹۸۲ بیل فورسایت نیز اشاره كرد و در ضمن فیلم های جدید تری را هم كه از كار های قبلی كمپانی ایلینگ نشات گرفته شده است و «بیدار كردن ند» و «هرچه نزدیك تر می شوی» از آن جمله اند مثال آورد و حتی «چكمه های كینكی» نیز كه سال پیش اكران شد، همین حالت را دارد.
«فریب دادن دكتر لوئیس» یك تم و مضمون توام با آرامش و تنبلی دارد. قهرمان و كاراكتر اول آن كه دیوید بوتن نقش او را بازی می كند، نمادی از ارزش های سست جامعه امروز است و بهتر بگوییم مظهر بی ارزشی های حاكم بر جامعه محسوب می شود. او در محل كارش كوكائین می كشد، بیش از حد سریع و خطر ساز رانندگی می كند و روابط او در زندگی خصوصی اش نیز منطقی و صحیح نیست. ورود او به جزیره فقر زده سن ماری لومدرن همانند ورود مسئول مسابقات لاتاری در فیلم «بیدار كردن ند» به صحنه و یا كاراكتر های فیلم «هرچه نزدیك تر می شوی» فضا را برای برخورد عقاید بر یك قالب وسیع اما كمیك مهیا می كند. هر دو طرف ماجرا در عقاید خود سرسخت اند. چه آنهایی كه قرار است در متن قصه به حفظ اصول قبلی و شناخته شده زندگی بشر معتقد باشند و چه افرادی كه مدرن گرایی را بر چنان اصولی ارجح می شمرند. در وسط این ستیز كاراكتر لوئیس را در حالی می بینیم كه در حال انجام ماهیگیری، قدم زدن در دهكده و یا ارج نهادن بر زندگی اجتماعی جاری در جزیره است.
در عین حال قضیه به گونه ای نیست كه بتوانید ادعا كنید درس گرفتن از زندگی لوئیس و نحوه زیست او امكان پذیر است و یا او اصولا امكان چنین چیزی را برای سایرین به وجود می آورد.در نهایت لوئیس جذب محیط شده و به جزیی از آن بدل می شود و از آن تفكیك ناپذیر نیست و به جای اینكه ارزش های ادعایی و نو را به محل بیاورد و آنجا حاكم كند، خودش اسیر و تسلیم موارد و عادت هایی می شود كه از قبل آنجا وجود داشته است.
برخی تحلیلگران فیلم و امور اجتماعی می گویند نباید روی این وجه از فیلم زیاد حساب كرد. زیرا به نظر می رسد اهالی محل گاهی لوئیس را گول می زنند و تظاهر به دوست داشتن چیزهایی می كنند كه در عمل و به واقع برایشان بی تفاوت است و یا برعكس نسبت به چیزهایی سردی نشان می دهند كه به واقع دلخواه و محبوبشان است. در سال های اخیر ژان پی یر ژونه كارگردان فرانسوی توانسته است با كارهایی مثل «دلیكاتسن» و «آمه لی» بسیار بهتر و صریح تر و موفق تر كمدی های اجتماعی خود را با اهدافی جدی عجین سازد، پس چرا پولیو نتوانسته است
● خلاصه داستان
در زمان حاضر به جزیره سن ماری لومدرن در كانادا سفر می كنیم و با آقای دوپره كه یك مدیر صنعتی ظاهرا موفق در منطقه است، آشنا می شویم. او قول می دهد برای محو بیكاری در منطقه یك كارخانه صنایع پلاستیك در آنجا راه اندازی كند ولی یك قانون جاری در منطقه می گوید كه ابتدا باید حداقل یك پزشك در محل مستقر باشد.
در همین راستا است كه سر و كله دكتر كریستوفر لوئیس در منطقه پیدا و تصریح می شود كه او برای اقامتی یك ماهه به آنجا آمده است. با این حال جرمن لساژ كه شهردار محل است به اطلاع اهالی می رساند كه هر كلك ممكنی را سوار خواهد كرد، با این امید كه دكتر فربور را در آنجا نگه دارد. او تلفن دكتر را «شنود» می كند و از این طریق درمی یابد كه او عاشق مواردی مثل موسیقی «جز» و ورزش كریكت است. او همین چیزها و یك زندگی راحت را برای دكتر كه در اصل هم آدم رفاه طلب و خطاكاری است، فراهم می آورد و لوئیس هم آنجا آرام می گیرد و به قایقرانی و یا گردش در سطح جزیره می رود و تلاش می كند با زنی به نام ایو بوچمین كه در همسایگی او زندگی می كند، آشنایی و مراوده داشته باشد.
شهردار از این هم فراتر می رود و برای نشان دادن آزادی ها و شرایط خاص شهر به دكتر لوئیس دستور می دهد كه همه جا موزیك پخش شود، چند غذای پرطرفدار را به «منو»ی غذای جزیره اضافه می كند و موارد رفاهی دیگر را نیز به سطح شهر می افزاید. اما دوپره قبل از به راه اندازی كارگاه شهر ۸۵۰ هزار دلار رشوه می طلبد و پولی را نشانه می گیرد كه در واقع لساژ از بانك سن ماری لومدرن ابتیاع كرده است.
لساژ نه تنها این مشكل را حل می كند بلكه كاری می كند كه دكتر لوئیس سرانجام تصمیم به ماندن در آنجا می گیرد و كلك دیگری كه در این راه می زند این است كه اعلام می كند پسرش مرده است تا لوئیس را كه در اصل یتیم بوده است، همچون یك پسر برای خود جلوه بدهد. وقتی هم كه لوئیس سرانجام از كلك ها و ادعای دروغین لساژ مطلع می شود، تصمیم می گیرد بماند زیرا به آنجا عادت كرده و كارگاه مورد بحث هم باز شده و موجد كار و شغل برای اهالی شده است.
● فریب دادن دكتر لوئیس Seducing Doctor Lewis
▪ محصول: كانادا ۲۰۰۴
▪ كارگردان: ژان فرانسوا پولیو
▪ بازیگران اصلی: ریموند بوكار، دیوید بوتن و بنوا پریره
▪ مدت: ۱۰۹ دقیقه

وبگردی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
انگیزه بساز، حکومت کن!
اگر به تازگی به عنوان مدیر یا رئیس مجموعه‌ای انتخاب شده‌اید یا می‌خواهید خودتان کارآفرین باشید، بهتر است در اولین قدم‌های ورود به این مسیر تازه، راه و رسم ارتباط با کارمندان را بهتر بشناسید.