یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

سفر به گنجینه های کویر


سفر به گنجینه های کویر
شهرهای کویری استان اصفهان، آران وبیدگل، اردستان، انارک، جندق، خور، کاشان، ورزنه،نایین ونطنزاست.
جندق از توابع شهرستان خور در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد. . جندق از شمال به کویر بزرگ، از غرب به کویر ریگ جن و سلسله کوه های جندق، از جنوب به بیابان های اطراف خور و از شرق به حاشیه جنوبی دشت کویر محدود می شود. طبق آخرین سرشماری جمعیت جندق ۴۵۰۰نفر بوده است که اکثر مردم آن به دامداری و کشاورزی مشغولند . از مهمترین محصولات آن می توان به زعفران، گندم و جو اشاره کرد. نان های شهر جندق را از یاد نبرید که بسیار لذیذ است.
زبان مردم جندق فارسی است ، مردم بعضی از روستاها ، چون خور ، گرمه ، خنج ، دادکین ، اردیب ، ایراج و فرخی دارای لهجه ویژه ای هستند.
● قلعه انوشیروان، جزیره ای فراموش شده در دل کویر
درون قلعه انوشیروان جندق که سال هاست به فراموشی سپرده شده هنوز زندگی جریان دارد. جندق از آن روستاهای کویری است که برای درک کویر، معماری کویری و مردم شناسی مردم کویر بسیار قابل توجه است. به همین دلایل و به لحاظ داشتن آثار باستانی و طبیعی، می تواند یکی از روستاهای هدف گردشگری باشد. جندق ادغام شده جنب دق و به معنی حاشیه کویر و زمین صاف است. یکی از جاذبه های این روستا واقع شدن در مسیر ریگ جن است و عبور از ریگ جن یکی ازبرنامه هایی است که می تواند در تورهای ماجراجویانه مورد هدف باشد.
به گزارش میراث فرهنگی، ریگ جن ناحیه ای است در کویر مرکزی ایران. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه و چاه آب و گرمای شدید، ناحیه ای صعب العبور است. دو کویر شناس اروپایی، سون هدین، کویر شناس سوئدی و آلفونس گابریل اتریشی در شرح سفرهای خود اشاره ای گذرا به این ناحیه کرده اند. از آثار باقی مانده از دوران گذشته در جندق، دژ اردبیل و یا قلعه انوشیروان ساسانی است که از قلعه های باقی مانده متعلق به دوره پیش از اسلام است. این قلعه به دلیل عدم رسیدگی در گذشته و همچنین تخریب مقداری از آن در زمان رضاخان رو به نابودی است و شاید تنها قلعه باستانی است که هنوز مردم در آن ساکن هستند و به زندگی روزانه خود ادامه می دهند. این که درون این قلعه هنوز زندگی جریان دارد شاید از جهاتی جالب توجه است ولی جای تعجب است که تا کنون هیچ اقدامی برای نگهداری، بازسازی و نوسازی آن از طرف مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام نگرفته است، گویی این قلعه و ساکنانش، جزیره ای فراموش شده در دل کویرند.
● خور
خور مرکز بخش خور و بیابانک از توابع استان اصفهان که دارای فرهنگ غنی و پر باری است. تاریخ شکل گیری آن بدرستی معلوم نیست ولی آنچه از شواهد و قراین و دست نبشته های قدیمی استنباط می شود حداقل تا قرن پنجم و ششم هجری می توان آثاری هر چند نا محسوس را مشاهده کرد. خور شرقی ترین نقطه استان اصفهان است و با استان های خراسان و یزد و سمنان همسایه است.
بیاضه روستایی است که در ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی خور و بیابانک در بخش نایین در استان اصفهان واقع شده است.
وجود ارگ قدیمی و ساباط ها، پایاب های سرپوشیده، قنات ها، حسینیه و مسجد جامع قدیمی و امام زاده واقع در روستا و نخلستان های انبوه در آن توجه گردشگران داخلی و خارجی را جلب کرده و چند سالی است که سفر به این روستای کویری از سوی گروه های گردشگری و تحقیقاتی افزایش یافته است.
خانه های قدیمی این روستا عموما از خشت و دارای حوض های بزرگ، ایوانهایی با تاق بلند که در تابستان خنک هستند، و دارای اتاق های زمستانی و تابستانی هستند.
مسجد جامع قدیمی ترین مسجد روستاست که از آثار عهد صفوی است. مساجد دیگر روستا عبارت اند از مسجد النبی، مسجد امامزاده، مسجد مجلل، حسینیه روستا هم طبق اطلاعات مربوط به دوره صفوی است.
● قنات های خور
▪ کلاغو: قنات کلاغو که یکی از طولانی ترین قنات های ایران است در مسیری ۷۲۰۰ متری از مادر چاه تا خور کشیده شده و قدمتی ۹۰۰ساله دارد به عقیده اهالی حفر کننده این قنات میرکلان نامی بوده است.
▪ دهزیر: قنات دهزیر که از پرآبترین قنات های کویری است حدود ۴۰۰متر از خور فاصله داشته و قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد و دارای ۶۵ حلقه چاه می باشد و از زیر شهر می گذرد و اهالی با حفر پایاب به آب آن دسترسی دارند.
▪ شورو یا غفورآباد: قدیمی ترین قناتی است که در خور حفر گردیده و بعدها توسط شخصی بنام غفور مرمت گردیده است.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

چشمه و سرابهای استان مرکزی گردشگران را فرا می خواند


چشمه و سرابهای استان مرکزی گردشگران را فرا می خواند
طبیعت بکر، چشمه سارها آب معدنی و آبگرم و سرابهای خروشان در حاشیه کوه و دشت با چشم اندازهای منحصر به فرد در تابلوی رنگارنگ از جاذبه هایی است که در جای جای استان مرکزی و در همه فصول گردشگران را به خود می خواند.
وجود تعداد قابل توجه چشمه ها و سرابهای پراب در مناطق مختلف استان از دیربازمنشاء آبادی، شهرها و مناطق تفرجگاهی شده که استفاده ازاین نعمتهای خدادادی ضروری است.
مجموعه«چشمه آب معدنی آبگرم محلات» واقع در ارتفاعات شمال شرقی محلات در کوه خورزن از جمله جاذبه های طبیعی استان مرکزی است که جنبه درمانی نیزدارد.
آب این چشمه ها ازاعماق زمین و از روی لایه مذابی همراه باگازهای گوگردی با حرارت ۵۰ درجه سانتیگراد بر سطح زمین جاری می شود و خواص طبی و درمانی آن شهرت کشوری و جهانی دارد.
آبگرم محلات بر سر راه کاروانسرای دودهک و مجموعه تاریخی خورهه که قدمت آن به پیش از اسلام می رسد قرار گرفته و از گذشته های دور به اعتبار کتب و اسناد تاریخی به عنوان قطبی درمانی مطرح بوده است.
دراطراف این چشمه تاسیسات اقامتی وحمامهای درمانی متعددی برای گردشگران تعبیه شده و از سرچشمه اصلی در داخل محوطه مهمانسرای جهانگری در زیر صخره سنگی بزرگی آب این چشمه به شبکه حمامهای زیردستی هدایت می شود.
آب این چشمه دارای ترکیبات سولفاته کلسیک و ازته است و برای درمان امراض نقرس،کبد، کلیوی، صفراوی و گوارش کاربرد دارد.
به استناد مدارک تاریخی ، در گذشته از آب این چشمه برای درمان کچلی و امراض پوستی نیز استفاده می شده است.
«سرچشمه محلات» از منابع آبی زیبا و مصفای استان مرکزی در شمال این شهر است که در دامنه رشته کوه هفتاد قله در حاشیه درختانی تنومند روان است.
در کتابهای تاریخی گذشته آمده است که عامل وجودی شهر محلات این چشمه پر آب بوده که به عنوان منبع تغذیه آب کشاورزی و شرب مردم کاربرد داشته است.
در حاشیه این سرچشمه مکانی خوش آب و هوا با آبنما، پارک تفریحی و مناظر دلنشین طبیعی ایجاد شده که دربیشتر مواقع سال پذیرای جمع کثیری از گردشگران است.
قبل از ورود آسیابهای جدید، مردم محلات در مناطق اطراف از طریق آسیابهای آبی که بر روی رود این سرچشمه ساخته بودند ،گندم و جو و ذرت خود را آرد می کردند که هنوز یک اسیاب آبی با گذشت سالیان دراز با سیاق سنتی فعال است و پیرمردی محلاتی به نام عموعلی رزق خود را از آن تامین می کند.
در مجموعه تفرجگاهی سرچشمه محلات امکاناتی از قبیل استراحتگاه، اقامتگاه موقت، رستوران، کافی شاپ، سفره خانه سنتی، شهربازی، مرکز تولید گل و گیاه ،مرکز نمایشگاهی، سکوهای نصب چادر و سرویسهای بهداشتی وجود دارد.
«چشمه دوخواهران» درشمال شرقی شهر آستانه در دامنه کوه دوخواهران ازرشته کوه راسوند و در ارتفاع دو هزار۳۶۰ متری واقع شده که ازآن آبی سرد و گوارا بیرون می جهد.
در این چشمه دو تونل غارمانند وجود دارد که طبق اعتقادات مردم منطقه دو خواهر از نوادگان امام علی (ع) جهت در امان ماندن از شر دشمنان به آن پناهنده شدند و از خدا تقاضای غیب شدن کردند.
این چشمه برای اهالی منطقه مقدس است و مردم با حضور در مکان خروجی آب آن نذورات و دعا انجام می دهند.
در مسیر خروج آب چشمه در پایین دست تا روستای دوخواهران درختان کهنسال چنار،صنوبر، بید و گردو وجود دارد که در رقص باد و موسیقیای آب روح آدمی را زنده می کند.
تونل طبیعی اول این چشمه دارای دو مترارتفاع و هشت متر عمق است و تونل دوم آن نیز دو متر ارتفاع و ده متر عمق دارد و در مسیر خروج این آب چشم اندازهای منحصر به فرد در دشت آستانه ایجاد کرده که هرساله در فصول بهار و تابستان پذیرای جمع کثیری گردشگر است. گردشگران برای عزیمت به این منطقه خوش آب و هوا باید از جاده شازند به آستانه سفر کنند و در کیلومتر ششم جاده شازند به نورآبد از طریق جاده ای خاکی به روستای دوخواهران بروندو «چشمه عمارت» در جنوب شرقی دشت شازند و در دامنه کوه برآفتاب و رازن واقع شده که با آبدهی حدود ۸۰۰ لیتردرثانیه به عنوان سرچشمه اصلی رودخانه قره چای محسوب می شود. آب این چشمه مزارع و باغات کشاورزی روستاهای عمارت، بازنه، هفته، قلعه پسیجان حصار و قلعه دیزیجان را آبیاری می کند. دهانه چشمه حوضچه طبیعی به شکل تالاب ایجاد شده که منازل مسکونی روستا در حاشیه آن واقع شده است سرچشمه عمارت دارای چند دهنه خروجی آب زیرصخره است که بر روی یکی از این دهانه ها، مسجد باب الحوائج عمارت ساخته شده است که جلوه زیبایی ایجاد کرده است.
برای دسترسی به این تفرجگاه بکر باید از جاده شازند به قدمگاه عزیمت کرد.
»چشمه عباس آباد» شازند در دامنه شمالی رشته کوه راسوند و در ضلع شرقی این شهر واقع شده است. این چشمه درحاشیه روستای عباس آباد و اکبرآباد جریان دارد و حجم خروجی آب آن بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه است. آب این چشمه از سختی پایینی برخوردار است و جزو آبهای مناسب برای شرب محسوب می شود. در مسیر آبراهه این چشمه مناظر مصفایی خلق شده و برای سفر به این منطقه باید از ضلع شرقی شهر شازند به سمت عباس آباد رفت. «چشمه بلاغ حک» از چشمه های اسطوره ای ایران است که در شمال غرب شهر شازند در کنار کوه بلاغ واقع شده است.
متوسط این چشمه ۳۰۰ لیتر در ثانیه است و مزارع و کشاورزی روستاهای حک بالا و حک پایین و تحت محل از این محل انجام می شود.
بیشترین آبدهی این چشمه در فصل بهار و کمترین آن در اواخر شهریور است.
چشم انداز کوه بلاغ و دهانه چشمه هر گردشگری را متحیر می گرداند و گویی صخره ای را برش داده و از دل آن آب گوار به بیرون می تراود.
در داستانهای ایرانی به نقل از ساکنان محلی آمده است که کیخسرو قبل از اینکه به غار معروف کیخسرو پناهنده شود در چشمه بلاغ سر و تن خود را شستشو داده و با جسمی پاک به غار رفته است.
برای عزیمت به این چشمه در مسیر جاده اراک به بروجرد، دوراهی واقع است که از روستای تحت محل به سمت چشمه بلاغ ادامه می یابد.
«چشمه اسکان» دردامنه کوه لجوردر شمال غزب شهر شازند و درنزدیکی روستای اسکان بامتوسط آبدهی ۲۰۰ لیتردر ثانیه واقع شده است که مورداستفاده کشاورزی است.
مجموعه چشمه اسکان ، پنجه علی و رودخانه شراء در مجاورت همدیگر منطقه بسیار سرسبز و مستعد تفریحی را در کنار شهر جدید مهاجران خلق مرده که در ایام فراغت مکانی مناسب برای گردشگران است. جاده دسترسی این چشمه در کیلومتر ۱۹ شمال غربی شازند بین کوه لجور و رودخانه شراء است. »سراب رضاآباد» در دامنه ارتفاعات ویل آب منطقه ییلاقی رضاآباد خمین از اماکن دیدنی و سرسبز استان مرکزی است.
سراسر صخره و ارتفاعات بالای این چشمه پوشیده از گونه های گیاهی و گلهای وحشی است که در فصل بهار تابلویی زیبا را از خلقا خدا فرارو می نهد.
درمسیر جریان آب این چشمه انواع خزه و جلبک می روید که جلوه ای خاص ایجاد می کند. علاوه بر چشمه ها و سراب هایی مذکور تعداد زیادی سرابها و چشمه های مصفای دیگر چون چشمه شفا، سلیمانی و حکیم در منطقه محلات ، گراو در تفرش، چشمه و سراب عتبرته ، قاقان و پنجه علی در شازند ، چشمه گوشه در خمین و ۲۵ چشمه در منطقه حفاظت شده هفتادقله پراکنده است که گذران ساعاتی در کنار آنها می تواند خاطرات خوشی را برای گردشگران بیافریند.

وبگردی
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    ۳۰ قانون جهانی موفقیت
    حداقل ۹۵ درصد از کارهایی که انجام می دهیم از روی عادت است پس می توانیم عادت هایی را که موفقیت مان را تضمین می کنند در خود پرورش دهیم