چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

سفر به گنجینه های کویر


سفر به گنجینه های کویر
شهرهای کویری استان اصفهان، آران وبیدگل، اردستان، انارک، جندق، خور، کاشان، ورزنه،نایین ونطنزاست.
جندق از توابع شهرستان خور در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد. . جندق از شمال به کویر بزرگ، از غرب به کویر ریگ جن و سلسله کوه های جندق، از جنوب به بیابان های اطراف خور و از شرق به حاشیه جنوبی دشت کویر محدود می شود. طبق آخرین سرشماری جمعیت جندق ۴۵۰۰نفر بوده است که اکثر مردم آن به دامداری و کشاورزی مشغولند . از مهمترین محصولات آن می توان به زعفران، گندم و جو اشاره کرد. نان های شهر جندق را از یاد نبرید که بسیار لذیذ است.
زبان مردم جندق فارسی است ، مردم بعضی از روستاها ، چون خور ، گرمه ، خنج ، دادکین ، اردیب ، ایراج و فرخی دارای لهجه ویژه ای هستند.
● قلعه انوشیروان، جزیره ای فراموش شده در دل کویر
درون قلعه انوشیروان جندق که سال هاست به فراموشی سپرده شده هنوز زندگی جریان دارد. جندق از آن روستاهای کویری است که برای درک کویر، معماری کویری و مردم شناسی مردم کویر بسیار قابل توجه است. به همین دلایل و به لحاظ داشتن آثار باستانی و طبیعی، می تواند یکی از روستاهای هدف گردشگری باشد. جندق ادغام شده جنب دق و به معنی حاشیه کویر و زمین صاف است. یکی از جاذبه های این روستا واقع شدن در مسیر ریگ جن است و عبور از ریگ جن یکی ازبرنامه هایی است که می تواند در تورهای ماجراجویانه مورد هدف باشد.
به گزارش میراث فرهنگی، ریگ جن ناحیه ای است در کویر مرکزی ایران. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه و چاه آب و گرمای شدید، ناحیه ای صعب العبور است. دو کویر شناس اروپایی، سون هدین، کویر شناس سوئدی و آلفونس گابریل اتریشی در شرح سفرهای خود اشاره ای گذرا به این ناحیه کرده اند. از آثار باقی مانده از دوران گذشته در جندق، دژ اردبیل و یا قلعه انوشیروان ساسانی است که از قلعه های باقی مانده متعلق به دوره پیش از اسلام است. این قلعه به دلیل عدم رسیدگی در گذشته و همچنین تخریب مقداری از آن در زمان رضاخان رو به نابودی است و شاید تنها قلعه باستانی است که هنوز مردم در آن ساکن هستند و به زندگی روزانه خود ادامه می دهند. این که درون این قلعه هنوز زندگی جریان دارد شاید از جهاتی جالب توجه است ولی جای تعجب است که تا کنون هیچ اقدامی برای نگهداری، بازسازی و نوسازی آن از طرف مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام نگرفته است، گویی این قلعه و ساکنانش، جزیره ای فراموش شده در دل کویرند.
● خور
خور مرکز بخش خور و بیابانک از توابع استان اصفهان که دارای فرهنگ غنی و پر باری است. تاریخ شکل گیری آن بدرستی معلوم نیست ولی آنچه از شواهد و قراین و دست نبشته های قدیمی استنباط می شود حداقل تا قرن پنجم و ششم هجری می توان آثاری هر چند نا محسوس را مشاهده کرد. خور شرقی ترین نقطه استان اصفهان است و با استان های خراسان و یزد و سمنان همسایه است.
بیاضه روستایی است که در ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی خور و بیابانک در بخش نایین در استان اصفهان واقع شده است.
وجود ارگ قدیمی و ساباط ها، پایاب های سرپوشیده، قنات ها، حسینیه و مسجد جامع قدیمی و امام زاده واقع در روستا و نخلستان های انبوه در آن توجه گردشگران داخلی و خارجی را جلب کرده و چند سالی است که سفر به این روستای کویری از سوی گروه های گردشگری و تحقیقاتی افزایش یافته است.
خانه های قدیمی این روستا عموما از خشت و دارای حوض های بزرگ، ایوانهایی با تاق بلند که در تابستان خنک هستند، و دارای اتاق های زمستانی و تابستانی هستند.
مسجد جامع قدیمی ترین مسجد روستاست که از آثار عهد صفوی است. مساجد دیگر روستا عبارت اند از مسجد النبی، مسجد امامزاده، مسجد مجلل، حسینیه روستا هم طبق اطلاعات مربوط به دوره صفوی است.
● قنات های خور
▪ کلاغو: قنات کلاغو که یکی از طولانی ترین قنات های ایران است در مسیری ۷۲۰۰ متری از مادر چاه تا خور کشیده شده و قدمتی ۹۰۰ساله دارد به عقیده اهالی حفر کننده این قنات میرکلان نامی بوده است.
▪ دهزیر: قنات دهزیر که از پرآبترین قنات های کویری است حدود ۴۰۰متر از خور فاصله داشته و قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد و دارای ۶۵ حلقه چاه می باشد و از زیر شهر می گذرد و اهالی با حفر پایاب به آب آن دسترسی دارند.
▪ شورو یا غفورآباد: قدیمی ترین قناتی است که در خور حفر گردیده و بعدها توسط شخصی بنام غفور مرمت گردیده است.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

بوشهر سرزمین دریا و نخل

بوشهر سرزمین دریا و نخل
بوشهر سرزمین دریا و نخل-سرزمین دلیران و اجنبی ستیزان جنوب چشم انتظار هموطنان ایرانی است. هرساله در ایام نوروز استان بوشهر میزبان جمعیتی دو برابر جمعیت خود می‌شود و مردم سایر نقاط كشور در ایام نوروز از طبیعت و آب و هوای معتدل و بهاری بوشهر و جاذبه‌های گردشگری این استان بهره مند می‌شوند.
سواحل زیبای بوشهر از نقاط دیدنی و چشم نوازی است كه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌كند. ساحل ۲۶۵ كیلومتری صخره‌ای و ماسه‌ای، هوای دلپذیر پاییزی و زمستانی، چشمه‌های آب گرم و سرد نخلستان‌های زیبا و بلند جزایر مرجانی و غیره گوشه‌‌ای از این طبیعت زیبای استان بوشهر است.
شهر بوشهر با حدود ۲۰۰هزار نفر جمعیت شامل دو بخش مركزی و خارك است. قدمت بوشهر به عهد ایلام حدود ۲۰۰۰ سال پیش می‌رسد. حفاری‌های اخیر نیز نشان می‌دهد كه بوشهر در دوران ایلامی در حدود ۴۰۰۰ سال پیش آباد بوده است. بافت قدیم بوشهر از آثار تاریخی و دیدنی این شهر است. آثار معماری و بناهای تاریخی در سراسر استان نشان دهنده معماری پیشرفته در منطقه است. بافت قدیم بوشهر یكی از نادر‌ترین و زیباترین انواع معماری ساحلی را در سواحل خلیج فارس به نمایش می‌گذارد.
عمارت‌های بزرگ و چند طبقه در بوشهر قدیم نشانگر جلوهای از هنر و معماری بومیان بوشهر است.
از دیگر نقاط دیدنی استان بوشهر می‌توان به آثار تاریخی شهر ریشهر اشاره كرد. ویرانه‌های ریشهر در فاصله ۱۲ كیلومتری بوشهر قرار گرفته است و از قدیمی‌ترین شهر‌های ایران به شمار می‌رود. عمارتهایی كه در بافت قدیم شهر بوشهر در زمان قدیم ساخته شده بهترین نوع معماری را نشان می‌دهد. عمارتهایی چون حاج رییس-ملك -گلشن-امیریه-كازرونی-دهدشتی و غیره از جمله خانه‌هایی است كه امروز جزو مكان‌های دیدنی بوشهر محسوب می‌شود.
از دیگر نقاط دیدنی بی‌شمار بوشهر می‌توان به آب انبار قوام، گورستان‌های ژنرال‌های انگلیسی، موزه مردم شناسی بوشهر -ساحل بندر گاه و غیره اشاره كرد.
برج قلعه خورموج در شهر خورموج از مهم‌ترین جاذبه‌های سیاحتی شهرستان دشتی است. سبك معماری آن سلجوقی و متاثر از سبك قلعه سازی دوره ساسانی است كه با استفاده از طاق‌نما و گچ بری در آرایش دیوارها و درو‌‌ن اتاقها بنا شده است. كلات مند و قلعه دختر نیز از دیگر آثار باستانی شهرستان دشتی است كه هر ساله میزبان مهمانان زیادی از تمام نقاط ایران است. شاهزاده محمد در روستای شیخان - عمارت شیرینه -قلعه داراب خان نیز از دیگر نقاط دیدنی این منطقه از استان است.
بنای گور دختر در تنگ ارم شهرستان دشتستان از جاذبه‌های مهم شهرستان دشتستان است. این بنا بسیار شبیه به مقبره كورش كبیر در پاسارگاد است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد بر می‌گردد. گور دختر مكانی است كه هرساله تعداد زیادی از مسافران را به سوی خود می‌كشاند.
بنای كوشك اردشیر نیز از دیگر مناطق دیدنی این منطقه است. این بنا نیز شباهت بسیاری به كاخ اردشیر در فیروز آباد فارس است. زیر بنای كوشك به صورت صلیب و دارای طاق‌های گهواره‌ای شكل است. كاخ هخامنشی بردك سیاهدر ۱۲ كیلومتری برازجان -كاخ هخامنشی چرخاب، غار چهل خانه، نخلستان‌های آبپخش و.. از دیگر نقاط دیدنی شهرستان دشتستان محسوب می‌شود.
خانه و موزه شهید رییسعلی دلواری در شهر دلوار در فاصله ۴۵ كیلومتری بوشهر یكی دیگر از نقاط تاریخی و دیدنی استان بوشهر به شمار می‌رود. مبارزات رییسعلی دلواری برعلیه تجاوز انگلیس در بیش از ۸۰ سال پیش خاطراتی بیاد ماندنی در ذهن مردم استان بوشهر به جای گذاشته است.
در شمال شهر اهرم نیز قلعه‌هایی وجود دارد به نام قلعه كلات كه به زایر خضر خان تنگستانی منصوب است و در زمان حمله انگلستان به ایران مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در منطقه میر احمد تنگستان نیز چشمه آب گرمی وجود دارد كه به‌نام آبگرم میر احمد مشهور است و از لحاظ در مانی دارای اهمیت است. از دیگر مناطق دیدنی تنگستان می‌توان به چشمه آب گرم قوچرك - تفرج گاه خاییز - نوار ساحلی اشاره كرد.
بندر تاریخی سیراف كه با توجه به كشفیات باستان شناسی قدمت آن به دوره ساسانی و اردشیر بابكان میرسد. كشف دخمه‌های ساروجی و استوانه‌های كه در دامنه كوهستانی مشرف به شهر قرار گرفته و راه سنگ فرش ساسانی كه از فیروز آباد تاسیراف ادامه داشته پایه گذاری این بندر تاریخی را رد دوره ساسانی یا پیش از آن به اثبات می‌رساند. اوج ترقی این بندر در قرون اولیه اسلامی بوده است. علاوه بر بندر سیراف-پارك طبیعی نایبند و گرو دخمه از نقاط سیاحتی و دیدنی شهرستان كنگان محسوب می‌شود.
در شهرستان دیر یكی از قدیمی‌ترین مساجد استان به‌نام مسجد بردستان وجود دارد این مسجد از یك عمارت مربع شكل با یك مدخل كوچك و شبستان وسیع تشكیل شده است.
در كنار جاده دیلم و تقریباً خارج از شهر گناوه و در محل تل امام زاده گنبدی بزرگ با سطح پلكانی با كاشی هایی به رنگ آبی تیره قرار دارد كه به گنبد سلیمان بن علی معروف است. از دیگر نقاط دیدنی شهرستان گناوه می‌توان به غار تودیو در نزدیكی روستای قاید حیدر اشاره كرد كه در كنار آتشكده بابا كلو در روستای مال قاید و پناه گاه صخره‌ای مال قاید از مكان‌های دیدنی این شهرستان محسوب می‌شوند.
در حدود ۲۰ كیلومتری جنوب بندر دیلم در حوالی خور امام حسن آثار خرابه‌های بندر سی نیز باقی مانده است . این منطقه تا سال ۳۲۱ه-ق همزمان با آغاز شورش قرمطیان بندری آباد و پررونق به شمار می‌رفت.
روستای حصار كه بعد از روستای امام حسن قرار دارد محل حصار غربی شهر سینیز بوده است كه آثار ویرانه های تاسیسات این شهر هنوز در آنجا باقی است .
قره چناق رشته قناتی است در شهرستان جم كه بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و در كوه حفاری شده است. كوه پدری(پردیس)نیز یكی از قدیمی‌ترین و دیدنی‌ترین نقاط شهرستان جم است و قناتی در آن وجود دارد كه ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.
البته نقاط استان بوشهر بیش از آن چیزی است كه گفته شد و هموطنانی كه تا به امروز به بوشهر سفر كرده اند بهترین گواه و شاهد برای قضاوت در خصوص آداب واخلاق و نقاط دیدنی استان بوشهر هستند.
به هر تقدیر مردم بوشهر بی‌صبرانه در انتظار حضور مهمانان و مسافران نوروزی هستند تا بار دیگر عظمت - شكوه- دلیری- مهربانی- خونگرمی- و مهمان نوازی مردمان خود را به همگان نشان دهد.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!