جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

میراث اقتصادی پوتین


میراث اقتصادی پوتین
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در حالی در حال تحویل دادن قدرت به جانشین خود مدودف است که اقتصاد روسیه دوران رو به رشدی را تجربه می کند. اقتصادی که متکی بر صنعت نفت و گاز است. صنعتی که هم موتور محرکه اقتصاد نوین روسیه است و هم مدودف به عنوان رییس پیشین گاز پروم غول گازی روسیه و جهان شناخت کافی از توانمندی ها و ظرفیت های آن دارد.
ولادیمیر ساینکو از مسوولان ارشد انرژی کشور می گوید که در روسیه، افزایش استخراج نفت در سال ۲۰۳۰ تا ۶۰۰ میلیون تن در برابر ۵۹۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و استخراج گاز در سال ۲۰۳۰ برابر با ۸۸۰ میلیارد متر مکعب در برابر ۸۲۵ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۰ خواهد بود .
علاوه بر این به گفته وی، صادرات نفت روسیه در سال ۲۰۳۰ برابر با ۳۰۲ میلیون تن و صادرات گاز برابر با ۳۵۵ میلیارد متر مکعب خواهد بود. طبق آمار و ارقام وزارت صنایع و انرژی روسیه، پالایش نفت در کشور در سال ۲۰۳۰ تا ۲۸۵ میلیون تن و مصرف گاز در داخل کشور تا ۶۱۹ میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت. این آمار و ارقام یعنی تحکیم قدرت روسیه در صنعت نفت و گاز جهان.
برای تشویق سرمایه گذاران داخلی به ورود جدی تر به حوزه صنعت نفت و گاز، دولت اقدام به کاهش مالیات ها و در مقابل راه را بر ورود سرمایه گذاران خارجی تنگ تر کرده است. وزیر دارایی روسیه اعلام کرد: «به منظور تشویق شرکت های نفتی ، میزان مالیات بر درآمد این شرکت ها از سال آینده بیش از ۲/۴ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.»
کاهش مالیات بر درآمد شرکت های نفتی با هدف افزایش سرمایه گذاری این شرکت ها در بخش تولید و اکتشاف نفت صورت می گیرد . افزایش مالیات بر شرکت های نفتی روسیه ، موجب بی میلی آن ها برای افزایش سرمایه گذاری در پروژه های نفتی شده است.
به گفته مقامات دولتی، پایین بودن نرخ مالیات شرکت های گازی نیز تا سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه خواهد یافت . مالیات شرکت های گازی روسیه در حال حاضر ۵۰ درصد کم تر از مالیات شرکت های نفتی است.
روسیه طی سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار از محل وضع مالیات بر شرکت های نفتی و ۴۵ میلیارد دلار از وضع تعرفه صادرات نفت به دست آورده است.
در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیز روسیه در حال بازگشت به کشورهایی چون عراق است. اخیرا رییس شرکت لاک اویل دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه برای دیدار با مقام های نفتی عراق و مذاکره در خصوص قرارداد توسعه بزرگ ترین میدان نفتی این کشور، وارد بغداد شد. ارزش قرارداد لاک اویل و رژیم صدام بیش از ۷/۳ میلیارد دلار بوده است. بغداد مذاکراتی را با شرکت های توتال و شورون برای توسعه همین میدان نفتی آغاز کرده است. آلکپروف به همراه آلکساندر سلطان اف معاون وزیر خارجه روسیه در سفر به عراق در خصوص قرارداد توسعه بزرگ ترین میدان نفتی این کشور با وزیر نفت و سایر مقام های ارشد عراقی دیدار و گفت وگو کرد. این قرارداد در زمان رژیم صدام بین دو کشور منعقد شده بود ولی روسیه ماه گذشته بخش زیادی از بدهی ۹/۱۲ میلیارد دلاری عراق را بخشید تا بار دیگر امکان بازگشت به صنعت نفت عراق را بیابد .
در اروپا نیز که گازپروم، ۲۵ درصد گاز مورد نیاز اروپا را تامین می کند و بخش بزرگی از این صادرات، از طریق خاک اکراین صورت می گیرد، روس ها تحت هدایت پوتین و مدودف اکراین را مجبور به انعقاد قرارداد جدید با روسیه کرده اند. شرکت گازپروم ۱۴ اسفند، نیمی از صادرات گاز خود را به اکراین کاهش داده بود، اما پس از سه روز پذیرفت که انتقال گاز به صورت کامل از سر گرفته شود و مذاکرات ادامه یابد. اکراین اعلام کرده که شرکت گازپروم روسیه باز هم قصد دارد شرکت های واسطه را وارد قرارداد گازی با این کشور کند.
شرکت «گازپروم» روسیه با وجود توافقات قبلی، می خواهد شرکت واسطه «روس اوکرانرژو» را وارد قرارداد سال ۲۰۰۸ با اکراین کند. پیش از این یولیا تیموشنکو نخست وزیر اکراین به شدت از شرکت های واسطه در معاملات گازی با روسیه انتقاد کرده و این شرکت ها را به فساد متهم کرده بود.
از طرف دیگرآنگونه که مقام های روس می گویند تولید ناخالص داخلی روسیه طی پنج سال آینده ۳۵ تا ۳۶ درصد افزایش می یابد. وزارت توسعه اقتصادی و بازرگانی روسیه برنامه درازمدت توسعه روسیه تا سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده که بر اساس آن، رشد اقتصادی روسیه به دوره های پنج ساله تقسیم شده و در هر کدام از آن ها باید تولید ناخالص داخلی به شاخص معینی افزایش یابد. به عنوان مثال بر اساس پیش بینی های انجام شده رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۰۷ باید ۳۵ تا ۳۶ درصد افزایش یابد و در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۲ این شاخص باید به ۳۷ تا ۳۹ درصد برسد. در همین حال در سه سال آخر (۲۰۱۷-۲۰۲۰) این شاخص به میزان ۱۹ تا ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت.
نظریه مذکور بنا به دستور پوتین رییس جمهوری روسیه تنظیم شده که بر اساس آن باید روسیه تا پایان این دوره به جمع پنج قدرت برتر اقتصادی دنیا وارد شود.
سازمان آمار روسیه روس استات اطلاع داده که مبادلات تجاری روسیه در ماه ژانویه سال جاری میلادی برابر با ۸/۴۹ میلیارد دلار بود که این رقم ۶/۴۹ درصد بیش از شاخص دوره زمانی مشابه در سال ۲۰۰۷ میلادی بوده است. آمارها حاکی از آن است که میزان صادرات روسیه در ماه ژانویه ۲۰۰۸ برابر با ۳۴ میلیارد دلار بود که ۵۷ درصد بیش از شاخص مشابه برای ژانویه ۲۰۰۷ است، در همین حال میزان واردات نیز به ۸/۱۵ میلیارد رسید که از افزایش ۳/۳۴ درصدی برخوردار است. بر اساس گزارش فوق، مبادلات خارجی روسیه با کشورهای مشترک المنافع برابر با شش میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار و با سایر کشورهای خارجی برابر با ۴۰ میلیارد و ۷۹۷ میلیون دلار بوده است.
در همین حال الکساندر ژوکوف معاون نخست وزیر روسیه در حاشیه همایش اقتصادی و مالی سوییس اطلاع داده که روبل روسیه ممکن است که تا سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۵ به ارز ذخیره در فضای کشورهای مشترک المنافع مبدل شود.
کارشناسان و مسوولان معتقدند که استفاده از روبل به عنوان ذخیره ارزی در کشورهای مشترک المنافع گام اولیه و لازم برای استفاده مشابه در اروپاست. روبل به عنوان ذخیره ارزی از جمله در کشورهای مشترک المنافع به تحکیم آتی اقتصاد روسیه و توسعه جهانی آن کمک خواهد کرد.

پیمان قره بلاغی

منبع : روزنامه سرمایه

مطالب مرتبط

اگر راهکار مفید نباشد...

اگر راهکار مفید نباشد...
در حالی که جورج بوش رییس‌جمهوری آمریکا در تلاش است تا پیش از ترک کاخ سفید، با ارائه راه‌کارهای کارشناسی شده، تغییرات زیربنایی را در اقتصاد بحران زده این کشور به وجود آورد، اما افکار عمومی آمریکا بیش از هر زمان دیگری نگران ادامه و پیامدهای جبران‌ناپذیر نابسامانی اقتصادی، رکود بازار املاک، افزایش بهای سوخت و ... در ایالات متحده است.
پیش‌بینی‌ها حاکی از این واقعیت است که روند کاهش رشد اقتصادی، بیکاری، افزایش قیمت‌ها و مشکلات اجتماعی دست‌کم تا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت؛ چرا که بیش از هفتاد‌درصد اقتصاد آمریکا متکی به صرف پول در بازار از سوی مردم است و این بدان معنی است که با پایین آمدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان تراز اقتصادی بر هم می‌خورد و از آنجایی که در چند ماه گذشته بهای مسکن در بازار مستغلات با رکود چشم‌گیری مواجه شده و صدها هزار نفر از ساکنان آمریکا همچون بانکداران، وام‌دهندگان مسکن، کارمندان شرکت‌های خرید و فروش املاک، شرکت‌های خانه‌سازی، کارگران ساختمانی، و سازندگان مبلمان و وسایل خانگی بیکار شده‌اند، بنابراین این بیکاری به شدت بر قدرت خرید مردم نیز تاثیر گذاشته و بازار آمریکا دچار تنش‌های اساسی شده است و به نظر می‌رسد طرح تحول اقتصادی بوش در صورت تصویب قطعی و نهایی در سنا به این سادگی‌ها نتواند نیروی از دست رفته بازار اقتصادی و مالی این کشور را به کالبد بیمار آن بازگرداند.
این در حالی است که بسیاری از کسانی که در دورانی که به ظاهر رونق اقتصادی در ایالات متحده حاکم بود با دریافت‌وام از بانک‌ها صاحب خانه شده بودند با شروع بحران‌های مالی قدرت پرداخت خود را از دست دادند و ناچار به فروش املاک خود آن هم در شرایطی که خریداری برای ملک‌ وجود ندارد، ‌شدند و همین موضوع به شدت بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌ها و موسسه‌های اعطای وام را با مشکل مواجه کرد و بر بحران مالی آمریکا دامن زد و زمینه ورشکستگی آنها را فراهم کرد.
دولت بوش هم در اقدامی در ماه‌های نخست سال‌جاری میلادی، بخشی از مالیات‌های وصول شده از شهروندان آمریکایی را به صورت چک به آنان بازگرداند تا با افزایش قدرت خرید مردم، به اقتصاد راکد آمریکا کمک کند با این وجود بسیاری از کارشناسان معتقدند که این اقدام تنها حکم مسکن موقتی و بسیار ضعیف را برای آمریکای بحران‌زده بازی می‌کند و نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات اقتصادی این کشور بازکند.
پیامدهای وسیع ورشکستگی بانک‌ها و سقوط سهام در بازار بورس آمریکا سبب شده است تا بانک‌هایی که چند قدمی تا ورشکستگی فاصله دارند از دادن اعتبار به متقاضیان خودداری ‌کنند و در این میان مصرف‌کننده آمریکایی که بدون اعتبار قادر به خرید نیست با مشکلات تازه‌تری مواجه شود.
از سوی دیگر صاحبان صنعت خودروسازی آمریکا به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع این کشور به دلیل افزایش بهای جهانی سوخت و اقتصاد ضعیف آمریکا نیز اقدام به فروش خودردوهای لوکس خود با کمترین نرخ در۱۰ سال کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که شرکت‌های فورد، جنرال موتورز و کرایسلر به ترتیب ۲۸، ۱۸ و ۳۶‌درصد از فروش سالانه خود را از دست داده‌اند و پایین آمدن میزان فروش این ‌شرکت‌‌ها را مجبور به کاهش تولید در سال آینده خواهد کرد و همین امر موجب بیکاری بیشتر کارگران اتوموبیل‌سازی خواهد شد.
این بحران گریبان تولیدکنندگان محصولات غذایی را که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان آخرین زنجیر از حلقه اقتصادی به شمار می‌آیند که تحت تاثیر شدید بحران مالی قرار می‌گیرند را نیز گرفته است،به طوری که شرکت زنجیره‌ای استارباکس، که یکی از سودآورترین شرکت‌های سال‌های اخیر است اعلام کرده که به زودی ۶۰۰ عدد از کافه‌های خود را در ایالات متحده تعطیل خواهد کرد که این امر موجب بیکار شدن بیش از ۱۲ هزار کارمند این شرکت خواهد شد.
عواملی از این دست موجب شده تا بسیاری از اقتصاددانان اروپایی از سرایت بیماری مهلکی که گریبان آمریکا را گرفته است، ابراز نگرانی کنند،به خصوص که اختلاف قیمت یورو با دلار روز به روز بیشتر می‌‌شود و همین موضوع زمینه ترس بیشتر سهام‌داران اروپایی را از انتقال بحران مالی آمریکا به بازارهای اروپایی بیشتر و بیشتر می‌کند.
این در حالی است که برخی پیش‌بینی‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نوید رشد اقتصادی را آمریکا می‌دهد و گوشزد می‌کند که رشد اقتصادی کشورهای صنعتی همچون ژاپن، آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و کانادا و کشورهای صنعتی حوزه یور کمتر شود؛ چرا که تورم رو به رشد در ایالات متحده، با سیاست‌های ضدتورمی دولتمردان این کشور در حال کنترل است در حالی که تورم در ناحیه یورو مدتی است آغاز شده و رو به افزایش است و این موضوع نشان می‌دهد که در حال حاضر نیازی به تغییر سیاست‌های پولی نیست.
● آتش آمریکا دامن روسیه را گرفت
این روزها بحران اقتصادی آمریکا سلامت مالی و تجاری بسیاری از کشورهای دنیا از جمله روسیه را تهدید می‌کند به طوری که این کشور بزرگ‌ترین بحران مالی خود را پس از سقوط روبل در سال ۱۹۹۸ تجربه می‌کند. در آن زمان میلیون‌ها انسان، به خاطر ورشکستگی دولت روسیه و سقوط روبل، پس‌اندازهای‌شان را از دست دادند و با بحران مالی سهمگینی مواجه شدند. اینک به نظر می‌رسد که خاطرات ناخوشایند آن روزها بار دیگر در حال تکرار شدن است؛ چرا که برآیند تغییر و تحولات نشان می‌دهد که پس‌لرزه‌های شدید بحران اقتصادی آمریکا روسیه را نیز با مشکلات مالی فراوانی مواجه کرده است اگرچه دولت این کشور به واسطه درآمدهای هنگفت نفت، گاز، آهن و مواد‌خام خود در زمره یکی از بزرگ‌ترین صاحبان ذخیره ارزی جهان قرار دارد، اما سقوط بورس‌های روسیه زنگ خطر جدی برای دولتمردان این کشور به شمار می‌رود به خصوص که دو بورس مهم مسکو نیز تعطیل شده و پس از آن معاملات متوقف شد.
البته کارشناسان اقتصادی همچون بورکهارد برگمن معتقدند که وضعیت اقتصادی روسیه چندان نگران‌کننده نیست و زیربنای اقتصادی این کشور مانند آمریکا مختل نشده است با وجود این باید پذیرفت که بحران بورس‌ مسکو هنوز به پایان نرسیده است و عقب نشینی شدید سرمایه‌گذاران از بورس سهام مسکو، ناشی از بحران مالی جهانی نیست بلکه به دلیل دخالت‌های ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه در کنسرسیوم آهن و ذغال میشل، درگیری‌های گرجستان و تنش‌های سیاسی میان مناسبات روسیه با جهان غرب است.
● بحران در بانک‌های بلژیک
اقتصاد نابسامان آمریکا و کشورهای بزرگ صنعتی، موجب شده تا ارزش سهام بانک‌های بلژیکی کاهش یابد، سه بانک بزرگ بلژیک تنها در دو روز گذشته بیش از هشت‌میلیارد یورو ضرر کنند.
گزارش‌های اقتصادی از بلژیک حاکی از این واقعیت‌ است که بانک فورتیس این کشور به عنوان یکی از بانک‌های بزرگ و مهم بلژیک در جریان کاهش ارزش سهام خود در بازار بورس نزدیک به ۴‌میلیارد یورو ضرر کرده است‌ و بانک‌های دزیاکس و ک.بی.سی نیز مجبور به متحمل شدن خسارتی دو‌میلیارد یورویی شوند. ضمن اینکه ارزش سهام دیگر بانک‌های بزرگ بلژیک نیز از آغاز سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون از ۹۴‌میلیارد یورو به ۴۸‌میلیارد یورو رسیده است که به معنای از دست دادن نیمی از سرمایه بانک‌های این کشور و بحران اقتصادی از جنس آنچه که گریبان آمریکا را گرفته، است.
● تاثیر اندک رکود اقتصادی آمریکا بر بازار چین
گزارش بانک جهانی حاکی از این واقعیت است با توجه به این که چین تولید‌کننده حجم گسترده‌ای از کالاهای مورد نیاز دنیا است و بخش عمده‌ای از درآمد این کشور از صادرات محصولاتش به کشورهای اروپایی و آمریکا تامین می‌شود با وجود این رکود اقتصادی آمریکا تاثیر چندان زیادی بر اقتصاد چین نخواهد داشت. به خصوص که اغلب تولیدات چین در گروه کالاهای ضروری قراردارند که حتی در شرایط رکود نیز جامعه جهانی نیازمند تامین آنها است.
البته مقامات چنین با وجود رشد چشمگیر نرخ صادرات کالاهای این کشور از تکیه بیش از حد بر صادرات و وابسته شدن بیش از حد اقتصاد چین به بازارهای خارجی ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند که این موضوع به خصوص اگر بحران و رکود اقتصادی حاکم بر آمریکا که برخی از کارشناسان آن را با رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ مقایسه می‌کنند،باعث نگرانی طرف‌های عمده تجاری آمریکا شده است، همچنان به سایر مناطق دنیا نیز سرایت کند،‌ امنیت اقتصادی آنان را تهدید کند ضمن اینکه ایالات متحده و اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین شرکای اقتصادی چین محسوب می‌شوند.
البته به نظر می‌رسد که تحلیل‌های بانک جهانی در بسیاری از موارد به خصوص درمورد اقتصاد چین اندکی خوش‌بینانه است زیرا کالاهای مصرفی چین از فناوری پایینی برخوردار هستند و کشورهای دیگر به راحتی می‌توانند با رقابت در ساخت آنها با هدف کاهش هزینه واردات جای خالی محصولات چینی را در بازارهای خود پر کنند.
● کمک‌های‌ مالی به کشورهای فقیر ادامه دارد
با وجود تنش‌های موجود در اقتصاد جهانی و مشکلات متعددی که پس از اعلام وضعیت بحران مالی در آمریکا در ابعاد بین‌المللی خودنمایی کرده است، نمایندگان کشورهای صنعتی، در اجلاس جهانی سازمان ملل اعلام کرده‌اند که به تعهدات خود برای مشارکت در برنامه‌های‌ عمرانی کشورهای فقیر و تحقق اهداف هزاره سازمان ملل متحد، عمل خواهند کرد و دلیلی برای نگرانی رهبران بسیاری از کشورهای در حال توسعه در مورد تامین بودجه کمک‌های عمرانی از سوی کشورهای صنعتی وجود ندارد.

وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!