سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

میراث اقتصادی پوتین


میراث اقتصادی پوتین
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در حالی در حال تحویل دادن قدرت به جانشین خود مدودف است که اقتصاد روسیه دوران رو به رشدی را تجربه می کند. اقتصادی که متکی بر صنعت نفت و گاز است. صنعتی که هم موتور محرکه اقتصاد نوین روسیه است و هم مدودف به عنوان رییس پیشین گاز پروم غول گازی روسیه و جهان شناخت کافی از توانمندی ها و ظرفیت های آن دارد.
ولادیمیر ساینکو از مسوولان ارشد انرژی کشور می گوید که در روسیه، افزایش استخراج نفت در سال ۲۰۳۰ تا ۶۰۰ میلیون تن در برابر ۵۹۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و استخراج گاز در سال ۲۰۳۰ برابر با ۸۸۰ میلیارد متر مکعب در برابر ۸۲۵ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۰ خواهد بود .
علاوه بر این به گفته وی، صادرات نفت روسیه در سال ۲۰۳۰ برابر با ۳۰۲ میلیون تن و صادرات گاز برابر با ۳۵۵ میلیارد متر مکعب خواهد بود. طبق آمار و ارقام وزارت صنایع و انرژی روسیه، پالایش نفت در کشور در سال ۲۰۳۰ تا ۲۸۵ میلیون تن و مصرف گاز در داخل کشور تا ۶۱۹ میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت. این آمار و ارقام یعنی تحکیم قدرت روسیه در صنعت نفت و گاز جهان.
برای تشویق سرمایه گذاران داخلی به ورود جدی تر به حوزه صنعت نفت و گاز، دولت اقدام به کاهش مالیات ها و در مقابل راه را بر ورود سرمایه گذاران خارجی تنگ تر کرده است. وزیر دارایی روسیه اعلام کرد: «به منظور تشویق شرکت های نفتی ، میزان مالیات بر درآمد این شرکت ها از سال آینده بیش از ۲/۴ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.»
کاهش مالیات بر درآمد شرکت های نفتی با هدف افزایش سرمایه گذاری این شرکت ها در بخش تولید و اکتشاف نفت صورت می گیرد . افزایش مالیات بر شرکت های نفتی روسیه ، موجب بی میلی آن ها برای افزایش سرمایه گذاری در پروژه های نفتی شده است.
به گفته مقامات دولتی، پایین بودن نرخ مالیات شرکت های گازی نیز تا سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه خواهد یافت . مالیات شرکت های گازی روسیه در حال حاضر ۵۰ درصد کم تر از مالیات شرکت های نفتی است.
روسیه طی سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار از محل وضع مالیات بر شرکت های نفتی و ۴۵ میلیارد دلار از وضع تعرفه صادرات نفت به دست آورده است.
در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیز روسیه در حال بازگشت به کشورهایی چون عراق است. اخیرا رییس شرکت لاک اویل دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه برای دیدار با مقام های نفتی عراق و مذاکره در خصوص قرارداد توسعه بزرگ ترین میدان نفتی این کشور، وارد بغداد شد. ارزش قرارداد لاک اویل و رژیم صدام بیش از ۷/۳ میلیارد دلار بوده است. بغداد مذاکراتی را با شرکت های توتال و شورون برای توسعه همین میدان نفتی آغاز کرده است. آلکپروف به همراه آلکساندر سلطان اف معاون وزیر خارجه روسیه در سفر به عراق در خصوص قرارداد توسعه بزرگ ترین میدان نفتی این کشور با وزیر نفت و سایر مقام های ارشد عراقی دیدار و گفت وگو کرد. این قرارداد در زمان رژیم صدام بین دو کشور منعقد شده بود ولی روسیه ماه گذشته بخش زیادی از بدهی ۹/۱۲ میلیارد دلاری عراق را بخشید تا بار دیگر امکان بازگشت به صنعت نفت عراق را بیابد .
در اروپا نیز که گازپروم، ۲۵ درصد گاز مورد نیاز اروپا را تامین می کند و بخش بزرگی از این صادرات، از طریق خاک اکراین صورت می گیرد، روس ها تحت هدایت پوتین و مدودف اکراین را مجبور به انعقاد قرارداد جدید با روسیه کرده اند. شرکت گازپروم ۱۴ اسفند، نیمی از صادرات گاز خود را به اکراین کاهش داده بود، اما پس از سه روز پذیرفت که انتقال گاز به صورت کامل از سر گرفته شود و مذاکرات ادامه یابد. اکراین اعلام کرده که شرکت گازپروم روسیه باز هم قصد دارد شرکت های واسطه را وارد قرارداد گازی با این کشور کند.
شرکت «گازپروم» روسیه با وجود توافقات قبلی، می خواهد شرکت واسطه «روس اوکرانرژو» را وارد قرارداد سال ۲۰۰۸ با اکراین کند. پیش از این یولیا تیموشنکو نخست وزیر اکراین به شدت از شرکت های واسطه در معاملات گازی با روسیه انتقاد کرده و این شرکت ها را به فساد متهم کرده بود.
از طرف دیگرآنگونه که مقام های روس می گویند تولید ناخالص داخلی روسیه طی پنج سال آینده ۳۵ تا ۳۶ درصد افزایش می یابد. وزارت توسعه اقتصادی و بازرگانی روسیه برنامه درازمدت توسعه روسیه تا سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده که بر اساس آن، رشد اقتصادی روسیه به دوره های پنج ساله تقسیم شده و در هر کدام از آن ها باید تولید ناخالص داخلی به شاخص معینی افزایش یابد. به عنوان مثال بر اساس پیش بینی های انجام شده رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۰۷ باید ۳۵ تا ۳۶ درصد افزایش یابد و در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۲ این شاخص باید به ۳۷ تا ۳۹ درصد برسد. در همین حال در سه سال آخر (۲۰۱۷-۲۰۲۰) این شاخص به میزان ۱۹ تا ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت.
نظریه مذکور بنا به دستور پوتین رییس جمهوری روسیه تنظیم شده که بر اساس آن باید روسیه تا پایان این دوره به جمع پنج قدرت برتر اقتصادی دنیا وارد شود.
سازمان آمار روسیه روس استات اطلاع داده که مبادلات تجاری روسیه در ماه ژانویه سال جاری میلادی برابر با ۸/۴۹ میلیارد دلار بود که این رقم ۶/۴۹ درصد بیش از شاخص دوره زمانی مشابه در سال ۲۰۰۷ میلادی بوده است. آمارها حاکی از آن است که میزان صادرات روسیه در ماه ژانویه ۲۰۰۸ برابر با ۳۴ میلیارد دلار بود که ۵۷ درصد بیش از شاخص مشابه برای ژانویه ۲۰۰۷ است، در همین حال میزان واردات نیز به ۸/۱۵ میلیارد رسید که از افزایش ۳/۳۴ درصدی برخوردار است. بر اساس گزارش فوق، مبادلات خارجی روسیه با کشورهای مشترک المنافع برابر با شش میلیارد و ۶۶۰ میلیون دلار و با سایر کشورهای خارجی برابر با ۴۰ میلیارد و ۷۹۷ میلیون دلار بوده است.
در همین حال الکساندر ژوکوف معاون نخست وزیر روسیه در حاشیه همایش اقتصادی و مالی سوییس اطلاع داده که روبل روسیه ممکن است که تا سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۵ به ارز ذخیره در فضای کشورهای مشترک المنافع مبدل شود.
کارشناسان و مسوولان معتقدند که استفاده از روبل به عنوان ذخیره ارزی در کشورهای مشترک المنافع گام اولیه و لازم برای استفاده مشابه در اروپاست. روبل به عنوان ذخیره ارزی از جمله در کشورهای مشترک المنافع به تحکیم آتی اقتصاد روسیه و توسعه جهانی آن کمک خواهد کرد.

پیمان قره بلاغی

منبع : روزنامه سرمایه

مطالب مرتبط

تلاش جهانی برای فرار از بحران اقتصادی

تلاش جهانی برای فرار از بحران اقتصادی
بحران مالی آمریکا پس از رد برنامه وزارت خزانه داری ایالات متحده برای تزریق ۷۰۰ میلیارد دلاری به بازارهای سرمایه این کشور مجددا بحران شدیدی را تجربه کرد. سقوط سهام بازارهای بورس آمریکا و متعاقب آن کشورهای اروپایی، آسیایی و خاورمیانه به اندازه ای شدید بود که مردم آمریکا رقابت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری این کشور را برای مدت کوتاهی فراموش کردند و همه نگاه ها متوجه عملکرد نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کنگره شد. در کمال شگفتی این بار متحدان جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا بیشترین رای منفی را به طرح وزارت خزانه داری آمریکا دادند تا دموکراتها آنها را به سنگ اندازی در حل بحران اقتصادی و ترجیح اهداف حزبی به اهدف ملی متهم کنند. به گزارش دیپلماسی ایران سرانجام با اوج گیری انتقادات از سیاست های دو طرف، مجلس سنا به اتفاق آرا به این طرح رای مثبت داد تا کنگره نیز مجددا مجبور شود وارد شور شده و درباره این طرح رای گیری کند. سرانجام کنگره نیز با ۲۶۳ رای موافق در برابر ۱۷۱ رای مخالف با طرح اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا موافقت کرد. اما بحران مالی آمریکا مختص به این کشور باقی نماند. ژاپن دومین کشور بزرگ صنعتی جهان مجبور شد در چند مرحله به بازار مالی کشورش پول تزریق کند که حجم این تزریق به ۱۷۰ میلیارد دلار آمریکا رسید. اتحادیه اروپا نیز تصمیم دارد ۳۰۰ میلیارد یورو به بازارهای بحران زده اروپایی تزریق کند. فرانسه به عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا اعلام کرد، قصد دارد با تشکیل صندوق ویژه ۳۰۰ میلیارد یورویی ، هر بانک اروپایی بحران زده را نجات دهد. در همین حال رهبران کشورهای بزرگ اقتصادی اروپا که شامل ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان می شود در پاریس در یک نشست اضطراری گردهم آمدند تا تحولات و بحران های اقتصادی اخیر جهان را مورد بررسی قرار دهند.
خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا ، ژان کلود تریکت، رییس بانک مرکزی اروپا و ژان کلود یانکر، رییس یورو گروپ از دیگر میهمانان نشست پاریس بودند. این نشست با هدف هماهنگی سیاستهای کشورهای اروپایی گروه هشت در قبال بحران مالی آمریکا برگزارشد. در همین رابطه فرانسیس فیلون، نخست وزیر فرانسه گفت: «بحران مالی آمریکا ، صنعت ، تجارت و اشتغال جهان را با تهدید جدی روبرو کرده است. این بحران، اقتصاد جهان را در ورطه نابودی و اضمحلال قرار داده است و تنها یک راهکار جامع و فراگیر می تواند این بحران مالی را حل و فصل کند.» وی با اشاره به ورشکستگی بانک برادران لمن، چهارمین بانک تجاری آمریکا گفت: «این حادثه سبب از بین رفتن اعتماد به سیستم بانکی شد.» در حال حاضر برخی بانک ها و بنگاه های اقتصادی و بیمه های مهم اروپایی مانند دکسیا، فورتیس، هیپو رئل استیت ، برادفورد و بینگلی در ورطه ورشکستگی قرار دارند که دولت های اروپایی در این مورد به طور پراکنده اقداماتی را برای نجات آن ها انجام داده اند. در این خصوص به طور مثال بعد از کاهش شدید ارزش سهام شرکت بانک و بیمه هلندی - بلژیکی فورتیس و کسر نقدینگی این شرکت دولت های بلژیک، هلند و لوکزامبورگ ۲/۱۱ میلیارد یورو به سهام موسسه مالی بیمه ای فورتس تزریق کردند. از سوی دیگر ایرلند نیز در این خصوص اعلام کرده است که بدهی های شش بانک مهم خود را تا سقف ۴۰۰ میلیارد یورو به مدت دو سال پوشش می دهد.
این اقدامات پراکنده نارضایتی برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را به همراه داشته است. فرانسه خواستار اتخاذ موضوعی مشترک برای مقابله با این بحران است. پیشنهاد کاخ الیزه برای ایجاد صندوقی ۳۰۰ میلیارد یورویی برای حمایت از بانک ها و موسسات اروپایی در همین راستا است، اما همین موضوع هم در پی مخالفت صریح آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان تشکیل آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. آلمان معتقد است، ایجاد هر نهاد نظارتی اروپایی بر فعالیت های بانکی کشورهای عضو از اقتدار دولت ها بر این موسسات مالی می کاهد. در همین حال بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ، بحران مالی اخیر تاثیر منفی زیادی بر وضعیت مالی و اقتصادی ۵۶ درصد مردم این کشور داشته است. بیش از ۶۹ درصد پرسش شوندگان نیز معتقدند بحران مالی اخیر آثار منفی زیادی بر وضعیت مالی و اقتصادی آنها در بلند مدت خواهد داشت . بنا به گزارش ها بحران مالی آمریکا بیش از ۲/۱ تریلیون دلار ارزش سهام وال استریت را کاهش داده است. بر اساس این نظرسنجی ، تنها ۲۰ درصد جوانان آمریکایی از طرح بوش برای نجات بازارهای مالی حمایت می کنند.
بیش از ۵۶ درصد پاسخگویان نیز بر این باورند که ادامه وضعیت کنونی موجب وقوع بحران و رکود اقتصادی شدید در آمریکا خواهد شد . این نظرسنجی همچنین به تاثیر بحران مالی آمریکا به رقابت های انتخاباتی نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات پرداخته و آورده است که ۵۲ درصد آمریکایی ها عملکرد باراک اوباما را در بحران مالی قابل قبول دانستند و ۴۲ درصد نیز از عملکرد مک کین حمایت کرده اند . بیش از ۴۷ درصد مردم آمریکا نیز عملکرد بوش را به شدت رد کردند و تنها ۳۱ درصد عملکرد وی را قابل قبول دانسته اند. دو نظرسنجی جدید از افزایش فاصله باراک اوباما نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از رقیب جمهوریخواه خود در ایالت های مهم و کلیدی در نتیجه بحران مالی آمریکا حکایت دارد. نظرسنجی دانشگاه کویینی پیاک، نشان می دهد که پیشتازی اوباما از جان مک کین در ایالتهای فلوریدا، اوهایو و پنسیلوانیا همچنان ادامه دارد. پیتر براون، مدیر مرکز نظرسنجی این دانشگاه گفت: «بحران اقتصادی مسیر حرکت را که سه هفته قبل به نفع مک کین بود، تغییر داده است.»
● نگرانی از جنگی دیگر
اقتصاد آمریکا در بحرانی ترین وضعیت بعدازبحران اقتصادی میانه دهه ۱۹۳۰ گرفتار شده است.کارشناسان ومتخصصان اقتصادی می گویند که افق روشنی را حتی اگر بسته ۷۰۰میلیارد دلاری موسوم به بسته نجات اقتصادی بوش نیز به بازار تزریق شود، نمی توانند تصور کنند. در چنین شرایطی گزارش بانک مرکزی آمریکا می گوید که اقتصاد این کشور به سرعت به حالت « رکود تورمی » می رودکه بدترین وضعیت برای یک نظام اقتصادی است. بحران اقتصادی آمریکا بحرانی چند بعدی است که مدیریت بد امور بویژه مدیریت متکی بر هژمونی نظامی ، بیشترین سهم را در آن دارد . بحران اقتصادی آمریکا را همانطور که رهبران آلمان نیز گفتند باید پایان دوره سلطه و برتری اقتصادی آمریکا دانست که در عین حال به آمریکایی ها می گوید باید داعیه رهبری جهان را نیز فراموش کنند . آمریکا تا به حال بارها این شرایط را تجربه کرده است و البته در اغلب موارد نیز با حربه جنگ از این رکود خارج شده است . حال این نگرانی وجود دارد که آیا آمریکا این بار نیز برای خروج از بحران به افروختن جنگی دیگر خواهد پرداخت؟ بحرانی ترین حالت برای اقتصاد آمریکا در سالهای میانی دهه ۱۹۳۰ میلادی رخ داد که اقتصاد آمریکا را در معرض فروپاشی قرار داد. در اواخر همین دهه بود که جنگ جهانی دوم با حمله به لهستان آغاز شد که نه تنها اقتصاد اروپا ، بلکه اقتصاد بسیاری از کشورها را با آسیب های بزرگی مواجه کرد. بعد از اتمام این جنگ ، آمریکا که از رکود رهایی یافت، اقدام به ارسال کمک های مالی برای بازسازی اروپای ویران شده در اثر جنگ کرد که سهم بالایی در احیای اقتصادی این کشور داشت.
بعد از آن ، رکود اقتصادی بار دیگر در سالهای دهه ۱۹۷۰ دامان اقتصاد آمریکا را گرفت در این دهه جنگ آمریکا با ویتنام نجات دهنده اقتصاد آمریکا بود. در این سالها قیمت بالای نفت و به دنبال آن افزایش بی رویه قیمت طلا سبب شد تا نرخ تورم در جهان افزایش یابد. سقوط بازار سهام و کاهش سودهای مشارکتی از دیگر مشکلاتی بود که در اقتصاد آمریکا نمایان شد.بحران بازار مسکن نیز از دیگر مشکلات اقتصادی دهه ۷۰ بود.طبق آمارهای موجود در سالهای آغازین دهه ۱۹۷۰ نرخ تورم به بیشتر از ۶ درصد ودر سالهای پایانی این دهه به ۵/۱۳ درصد رسید در حالی که متوسط نرخ تورم در فاصله سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۰ میلادی برابر با ۵/۲ درصد بود.در این سالها اقتصاد آمریکا رکود تورمی را تجربه کرد به این معنا که نرخ تورم و نرخ بیکاری هر دو افزایش یافتند و اقتصاد را در شرایط بسیار نا مناسبی قرار دادند. هم اکنون نیز اقتصاد آمریکا در شرایط بحرانی قراردارد و با توجه به اینکه این سرزمین همواره با کمک جنگ از بحران اقتصادی رهایی یافته است و زمینه را برای گردش سریعتر چرخهای صنعتی و اقتصادی خود فراهم آورده است ، باید منتظر حادثه ای دیگر در جهان بود .

وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.