شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

خنک‌ترین در تابستان و گرم‌ترین درزمستان


خنک‌ترین در تابستان و گرم‌ترین درزمستان
شهرستان چابهار با ۱۶۰ هزار نفر جمعیت در منتهی‌الیه جنوب شرقی کشور، در کنار دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد و تنها شهر بندری ایران است که به آب‌های اقیانوسی متصل است. شهرستان چابهار دارای سه شهر چابهار، کنارک و نگور است. اقتصاد مردم چابهار مبتنی بر صیادی و کشاورزی است و در دهه اخیر با تاسیس منطقه آزاد چابهار که یکی از چند منطقه آزاد اقتصادی کشور است، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی در آنجا کارگاه و کارخانه تاسیس کرده‌اند.
شهر چابهار به دلیل مجاورت با فرودگاه بین‌المللی کنارک، از موقعیت مناسبی برای سفرهای هوایی برخوردار است.
بندر چابهار با مساحت یازده کیلومتر مربع هم‌عرض جغرافیایی بندر میامی در شبه‌جزیره فلوریدای آمریکا بوده و شرایط آب و هوایی آن نیز دقیقا مشابه بندر میامی است. شب‌های چابهار در فصل تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی تابستانه اقیانوس هند، بسیار دلپذیر و یکی از خنک‌ترین شهرهای ایران در فصل گرما محسوب می‌‌شود. قرار گرفتن در مسیر بادهای موسمی این منطقه، چابهار را به خنک‌ترین بندر ایران در تابستان و گرم‌ترین نقطه کشور در زمستان تبدیل کرده است.
● گردشگاه‌های چابهار
▪ خلیج چابهار:
خلیج چابهار با جلوه بی‌نظیر طلوع و غروب خورشید در دریا که بدون شک بی‌نظیرترین منظره غروب در کشور محسوب می‌‌شود، همراه با نور کشتی‌ها در آب به هنگام شب و موقعیت نعل اسبی‌اش در کنار اقیانوس هند از جمله دیدنی‌های جذاب و طبیعی است که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌‌کند.
▪ ساحل صخره‌ای:
در چابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشورمی‌باشد، منطقه‌ای وجود دارد که به ساحل صخره‌ای معروف است.
منظره برخورد موج به صخره‌های عظیم که گاهی تا ارتفاع پنجاه متر بالا می‌‌روند، همچنین انواع خرچنگ‌ها و لاک‌پشت‌هایی که روی صخره‌ها همبازی موج اقیانوس و در حال جدال با امواج و صخره‌اند و نسیم روح‌بخشی که در موج می‌‌پیچید، همه اینها جلوه‌های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می‌‌کشند که نظر هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می‌‌کند.
▪ اسکله ماهیگیری:
در چابهار چند اسکله صیادی وجود دارد که دو اسکله صیادی «تیس» و «رمین» از بقیه دیدنی‌ترند. اسکله تیس در داخل محوطه و اراضی سازمان و اسکله رمین در ده کیلومتری شرق شهرستان چابهار قرار دارد. تماشای کشتی‌ها و قایق‌های صیادی و صیادان بلوچ و صید انواع ماهی‌ها و شاه‌میگو که از محصولات دریایی منحصربه‌فرد منطقه است، بسیار دیدنی و خاطره‌انگیز است.
▪ روستای قدیمی تیس:
روستای تیس با قدمتی بیش از دو هزار سال در شمال ساحل و اسکله صیادی تیس قرار داشته و مسجد تیس و بلندای مناره‌اش چشم هر گردشگری را برای دیدن روستای تیس به خود جلب می‌‌نماید.
▪ گِل‌افشان:
در شمال‌غرب چابهار در بیست کیلومتری روستای کهر، در مسیر جاده تنگ – گالک یک پدیده منحصربه‌فرد طبیعی به نام «گل‌افشان» وجود دارد که نظیر آن فقط در سه نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی تراوش می‌‌شود. گل‌افشان طی سالیان متمادی با پرتاب گل به اطراف، تپه‌ای از گل به وجود آورده که برای هر مسافر و بیننده‌ای جالب است.
▪ تالاب لیپار:
در پانزده کیلومتری شهر چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار – گواتر و در تنگه‌ای صخره‌ای مشرف به دره‌ای سبز و زیبا، آبگیری به طول سیزده کیلومتر ایجاد شده که آب‌های سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است. در این آبگیر چشم‌نواز، انواع بوته‌ها و درختچه‌ها و انواع پرندگان مهاجر و زیبا مانند چنگر، فلامینگو، حواصیل‌های سفید و خاکستری، طاووسک و باقرقره وجود دارد. در حال حاضر به دلیل خشکسالی، این تالاب فاقد آب است.
● محصولات چابهار
▪ صنایع دستی:
مانند سوزن‌دوزی، پولک‌دوزی، آینه‌دوزی، خامه‌دوزی، منجوق‌دوزی، پشتی و قالیچه بافی، گلیم‌بافی و جواهرسازی است.
▪ پوشش گیاهی:
کرچک، زیتون، خربزه درختی‌ (پاپایا)، تمبر هندی، کنار، خرما، موز، نارگیل، انبه، انجیر معابد، کهور و لول از آن جمله‌اند.
▪ ماهی و آبزیان:
شامل ماهی قباد، ماهی سنگسر، ماهی سرخو، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور، ماهی شوریده، شیرماهی، میگو و اره‌ماهی هستند.
● ساحل تیس
در مسیر جاده کنارک – چابهار و در پنج کیلومتری شهر داخل محدوده سازمان، ساحل تیس با آلاچیق‌های زیبا، سینمای روباز و رستوران‌هایی که غذایی دریایی دارند، یک محوطه اقامتی دلپذیر و دیدنی را فراهم آورده است. ساحل تیس به دلیل شیب بسیار کم و ملایم تا صدها متر دورتر از ساحل دارای عمق یکسان و کمتر از ۵/۱ متر است که این امر موقعیت بسیار ایده‌آلی را برای شنای مسافران و گردشگران فراهم می‌‌آورد.
● بندر کنارک
شهر و بندر کنارک در پنج کیلومتری فرودگاه بین‌المللی کنارک قرار دارد و دارای ساحل و اسکله صیادی فعال و زیبا، بافت شهری بومی و جالب، بازار سنتی و صنایع دستی محلی است. این بندر از جمله جاذبه‌های گردشگری چابهار محسوب می‌‌شود.
● تمساح پوزه‌کوتاه
تمساح پوزه‌کوتاه مهمترین موجود حیات وحش چابهار محسوب می‌‌شود که در طبیعت این منطقه زندگی می‌‌کند. بخشی از زیستگاه اصلی این تمساح که محلی‌ها آن را «گاندو» می‌‌نامند، در شهرستان چابهار و بخش دیگر در شهرستان ایرانشهر قرار دارد. این تمساح که از نادرترین انواع تمساج در جهان است، در رودخانه‌های سرباز و باهوکلات زندگی می‌‌کند.
● آثار باستانی و تاریخی
چابهار دارای آثار باستانی و تاریخی متعددی نیز هست. روستا و بندر تاریخی تیس با قدمتی چند هزار ساله بنای تاریخی و قدیمی «قلعه پرتغالی‌ها» روی تپه‌ای در پنج کیلومتری چابهار و مشرف به خلیج چابهار، مقبره امامزاده سیدغلام رسول در نزدیکی میدان شیلات شهر، مقبره‌های سنگی روستای تیس، ویرانه‌های شهبازبند، ساختمان قدیمی تلگرافخانه‌ انگلیس در چابهار، قلعه نوشیروان، محوطه باستانی دمب‌کوه، قلعه گواتر، قلعه پیروزگت و بلوچ‌گت و نیز مساجد قدیمی از جمله آثار باستانی و مراکز تاریخی شهرستان چابهار محسوب می‌‌شوند.
● محوطه سازمان آزاد چابهار
محوطه اصلی سازمان در مساحتی به وسعت ۲۳۰ هکتار ساخته شده است. ساختمان دفتر مرکزی دارای نمای زیبایی با دو بال به شکل پرنده است. مجتمع‌ تجاری، مخابرات و دفتر ندای بهار، بلوارها و خیابان‌ها و پارک اطراف میدان وحدت به محوطه درختکاری شده و گل‌های کاغذی از جمله دیدنی‌های منطقه چابهار به حساب می‌‌آیند که فضای بسیار دلپذیری را برای گردشگران ایجاد کرده‌اند. از همه چیز که بگذریم، زیباترین و سرخ‌ترین غروب را در چابهار می‌‌توان دید. یکی از ویژگی‌های شهرهای کوچک این است که با غروب آفتاب، شهر تعطیل می‌‌شود ولی در چابهار غروب خورشید به مفهوم آغاز دیگری برای تلاش است که تا شبانگاهان ادامه می‌‌یابد. بسیاری از گردشگران از بدو ورود به چابهار خود را برای بازدید و خرید از منطقه آزاد آماده می‌‌کنند. این مجموعه‌ و مراکز خرید که جدا از یکدیگر قرار دارند، با عناوینی چون صدف، پردیس، صالحیار، ابریشم، فردوس، دریا، تیس و... نامیده شده‌اند. مسافران می‌‌توانند از برنامه‌ها و کنسرت‌هایی که در مناطق مختلف شهر در بام‌چابهار، پلاژ دریایی و... برگزار می‌‌شود، لذت ببرند.
● صدور کارت مسافری
مسافران برای خرید بسیاری از کالاها مجبور به تهیه برگ سبز نیستند، اما خرید برخی کالاها مانند لوازم برقی، گردشگران را مجبور به تهیه برگ سبز می‌‌کند. در واقع هر مسافر در سال یک بار می‌‌تواند به میزان هشتاد دلار از انواع کالای وارداتی خرید داشته باشد.
● هتل‌ها و اقامتگاه‌ها
چابهار دارای هتل‌ها و اقامتگاه‌های مناسبی مانند هتل لیپار، هتل دریایی (بارج هتل)، هتل سپیده، هتل ستاره آبی، مهمانسرای کشتیرانی و... است که در این میان هتل بین‌المللی لیپار ساخته شده توسط سازمان منطقه آزاد در کنار خلیج چابهار و در محوطه منطقه آزاد و نیز هتل دریایی (بارج‌هتل) در محدوده شهر که نیمی از آن روی آب و نیمی دیگر روی ساحل قرار گرفته و به شکل یک کشتی در درون آب دیده می‌‌شود، از دیدنی‌های شهر و منطقه محسوب می‌‌شوند. منطقه چابهار دارای رستوران‌های زیاد با غذاهای متنوع برای گردشگران است.
● صنعت در منطقه چابهار
در حال حاضر ۲۵ واحد صنعتی در منطقه آزاد چابهار در زمینه تولید محصولاتی نظیر کلیدهای مینیاتوری، چای، سندبلاست، بلورجات، دستمال‌کاغذی، موتور جاروبرقی، قند، انواع سازه‌های فلزی، انواع کنسرو ماهی، دئودورانت، قطعات یدکی خودرو، پوشاک، لوازم خانگی نظیر اجاق‌گاز، هود آشپزخانه و... با سرمایه‌گذاری ایرانی و مشترک با خارجی‌ها فعال هستند و به زودی نیز واحدهای دیگری که در مرحله راه‌اندازی هستند، محصولاتی نظیر آرد، تولید و مونتاژ انواع الکتروموتور، انواع رنگ‌های ساختمانی، کنتور برق و... را روانه بازارهای داخلی و خارجی خواهند کرد.


منبع : مجله بانوان

مطالب مرتبط

روستاهای هدف گردشگری در فارس

روستاهای هدف گردشگری در فارس
● باغ جهان نما
باغ جهان نما از قدیمی ترین باغ های شیراز است که در ضلع شمالی چهار راه حافظیه و در ضلع شرقی خیابان حافظ واقع شده است و مساحت آن بیش از ۴۰۰۰۰ متر مربع است. این باغ در دوره های حکومتی آل مظفر و آل اینجو و تا زمان صفویه بسیار سرسبز و آباد بوده و جهانگردانی چون تاورنیه، شاردن، جان ملکم و ادوارد براون در سفرنامه های خود از آن نام برده اند. همچنین زرکوب شیرازی در شیرازنامه، محمدهاشم آصف رستم الحکما در رستم التواریخ، مهدی قلی خان هدایت در خاطرات و خطرات، فرصت الدوله شیرازی در آثار عجم و میرزا حسن فسایی در فارسنامه ناصری در ذکر زیبایی و آبادی این باغ از دوران آل اینجو تاکنون مطالبی نگاشته اند. پس از پایان حکومت افشاریان و تا زمان تشکیل حکومت زندیه، بر اثر کشمکش های داخلی، این باغ صدمات زیادی دید.
تا این که در سال ۱۱۸۵ ه. ق کریم خان زند دستور مرمت و تجدید بنای آن باغ را داد. پس از آن درون باغ عمارتی هشت ضلعی با نمای آجری همانند عمارت کلاه فرنگی باغ نظر (موزه پارس) ساخته شد و در چهار گوشه آن چهار شاه نشین با اتاق های دو طبقه بنا گردید. شاه نشین اصلی دارای سقفی مرتفع با مقرنس کاری ساده گچی است. در وسط عمارت هشت گوشه باغ نیز حوضی هشت گوشه از سنگ مرمر یکپارچه ساختند که در وسط آن فواره ای سنگی وجود دارد. در شرق و غرب ساختمان نیز دو حوض با فواره های سنگی در مقابل شاه نشین آن قرار دارد. دو خیابان طویل با جهت شمالی- جنوبی و شرقی- غربی در باغ ساخته شده که اطراف آن را درختان کاج و سرو کاشته اند. دو ورودی پلکان دارد در بخش های شمال شرقی و جنوب شرقی راه ارتباطی اصلی باغ به ساختمان را میسر می سازد. در سمت راست ورودی شمال شرقی راه پله ای پیچیده با خیز زیاد وجود دارد که به طبقه دوم و پشت بام متصل می شود. در دوره قاجاریه نیز این باغ یکی از باغ های آباد و پرشکوه محسوب می شد و محلی برای پذیرایی میهمان حکومتی بود. این باغ دارای چهار در بزرگ است که سه تای آن بر روی محورهای اصلی قرار دارند.
این سه در مستقیما دسترسی به کوشک میانی باغ را که در مرکز آن باغ قرار دارد، فراهم کردهف فرد را به درون باغ هدایت می کند. باغ مربع گونه است و عمارت هشت وجهی دوران زندیه در مرکز آن قرار دارد. دو محور عمود بر این بنا، باغ را به «چهار باغ» تقسیم کرده است. باغ جهان نما در سال ۱۳۸۱ پس از تصویب شورای توسعه فرهنگی استان فارس توسط سازمان مسکن و شهرسازی تملک شد و جهت احیا و نیز ایجاد باغ موزه ادبیات ایران و اتصال به مجموعه حافظیه در اختیار شهرداری شیراز قرار گرفت. فاز اول احیا و مرمت این باغ در ۲۰ مهرماه ۱۳۸۳ همزمان با یادروز حافظ به بهره برداری رسید و احیای مجموعه کامل ساختمانهای جنوبی و نیز ساختمان کلاه فرنگی و محوطه های آن ادامه دارد. این باغ در تاریخ ۲/۸/۱۳۵۱ با شماره ۹۲۸ د فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
● خانه زینت الملوک
بخشی از بنای زیبای تاریخی- فرهنگی خانه زینت الملوک شیراز پس از مرمت و بازسازی تبدیل به چایخانه سنتی می گردد.
در محله قدیمی بالاکفد شیراز که امروزه خیابان لطفعلی خان زند از آن می گذرد، در ضلع غربی نارنجستان قوام عمارتی زیبا بنا گردیده که متعلق به خاندان قوام بوده و به خانه ی زینت الملوک معروف است. این عمارت باشکوه به فاصله ی یک کوچه از نارنجستان قرار دارد و به وسیله یک راه زیرزمینی بدانجا مرتبط بوده است. این خانه که در واقع اندرونی قوام محسوب می شده از آثار دوره ی قاجار می باشد و ساخت آن در سال ۱۲۹۰ ه. ق توسط علی محمدخان قوام الملک دوم نوه ی حاج ابراهیم خان کلانتر آغاز گردید و در سال ۱۳۰۲ ه. ق به وسیله محمدرضا خان قوام الملک سوم به پایان رسید.
در ورودی بنا به طرز زیبایی معرق کاری شده و پس از گذر از یک هشتی با منظره ی مصفای حیاط روبرو می شویم که دارای یک باغچه ی زیبا و دو حوض می باشد، حوض بزرگ آن از شش قطعه سنگ یکپارچه تشکیل شده و کاشی های حوض کوچکتر دارای نقوش خورشید و فرشته می باشد.
این بنا دارای بیش از ۲۰ اتاق است یا گچ بری، آئینه کاری و نقاشیهای زیبا؛ در طبقه اول، اتاقها به یکدیگر راه دارند به گونه ای که بدون ورود به حیاط می توان از جنوبی ترین اتاق تا شمالی ترین آنها را پیمود؛ کاشیهای کف اتاق ها دارای نقوشی هستند که در مجموع طرح فرشی زیبا را به وجود آورده است.
در ضلع غربی، تالار اصلی ساختمان با آئینه کاری و نقاشی های زیبا بنا گردیده، در بخش هایی از آن و همچنین بخش هایی از اتاقها تصاویر زنان و کودکان اروپایی مشاهده می شود که گویایی تاثیرپذیری معماری قاجاری از معماری هند و اروپایی است. سرتاسر قسمت زیرین این خانه را یک زیرزمین بزرگ فرا گرفته که به وسیله ۴ راه پله به صحن حیاط راه می یابد؛ یک بخش از آن که به شکل زیبایی آجرکاری شده، در گذشته به عنوان اسلحه خانه و بخش دیگری که اتاقهای متعددی را داراست به عنوان محل نگهداری غذا مورد استفاده بوه و همچنین بخش میانی آن جایگاهی است جهت استراحت در فصل تابستان.
از سال ۱۳۷۳ این بنا در اختیار بنیاد فارس شناسی قرار گرفت که با همکاری سازمان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی آن آغاز گردید، بخشی از زیرزمین آن در سال ۱۳۷۴ تبدیل به «نگارخانه ی فارس» شد که محلی برای عرضه ی آثار هنری هنرمندان این مرز و بوم می باشد و بخش دیگر آن نیز در آینده ای نزدیک پس از بازسازی کامل تبدیل به چایخانه سنتی خواهد شد تا پذیرایی میهمانان توریستی داخلی و خارجی باشد.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی