جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

هزار دامنه روی پسوند IR


هزار دامنه روی پسوند IR
جمعیت کاربران وب که تا قبل از دهه ۹۰ میلادی، به کم تر از ۱۰ میلیون نفر می رسید، اکنون پس از گذشت دو دهه، به بیش از یک میلیارد کاربر دست یافته است.
با گسترش روز افزون ضریب نفوذ اینترنت در کشورهای جهان، استقبال طیف های مختلف مردم از شاهراه جهانی اطلاع رسانی، با افزایش کمی و کیفی قابل توجهی رو به رو شده است.
جمعیت کاربران وب که تا قبل از دهه ۹۰ میلادی، به کم تر از ۱۰ میلیون نفر می رسید، اکنون پس از گذشت دو دهه، به بیش از یک میلیارد کاربر دست یافته است. اکنون جمعیت کاربران وب، تقریبا به اندازه جمعیت کشور چین است. این واقعیتی غیر قابل انکار است که جامعه اطلاعاتی جهان، به زودی با رشدهای تصاعدی دیگری رو به رو خواهد شد.
اگرچه نگرانی ها از افزایش شکاف دیجیتالی (Digital Divide) در کشورهای جهان سوم و آفریقایی، بخصوص در حوزه کاربری زنان، همچنان ادامه دارد، لکن عزم جهانی برای گسترش بیش از پیش وب و نسل های جدید آن در پنج قاره جهان، نویدبخش چشم اندازهای جدیدی به سوی استقرار هر چه بهتر دهکده جهانی مک لوهان در دهه دوم هزاره سوم است.
ایران در این مسیر پر فراز و نشیب ارتباطات جهانی، سابقه ای کمتر از دو دهه در اختیار دارد و عنفوان جوانی حوزه IT را تجربه می کند، اما همین عزم جوانی باعث شده است تا ایران و ایرانیان در مقوله وب و تولید محتوا در سرزمین دیجیتالی وب، با وجود همه موانع ساختاری و ابزاری موجود، به آینده ارتباطات در سرزمین پارس امیدوار باشند.
اگر چه بانکداری و تجارت الکترونیک، در کنار آموزش مجازی، چند سالی است که در کشور نهادینه شده است، اما چند میلیون کاربر وب ایرانی، در قدم های اول در آشنایی با سرزمین دیجیتال، رفتار آماتوری محض نداشته اند. با آنکه هنوز سایت های فارسی در میان پایگاه های علمی و عمومی جهان از اقبال و مشهوریت جهانی برخوردار نیست، اما توجه جهانی به تارگاه هایی مانند ایسنا isna.ir، پرشین بلاگ persianblog.com و ایران داک irandoc.ac.ir، نشان می دهد که تقویت زیرساخت های اطلاع رسانی و ارتباطات مجازی در کشور، می تواند رهیافت های خوبی برای جامعه اطلاعاتی کشور به همراه داشته باشد. یکی از این اقبال های ملی، مربوط به پسوندهای کشوری ایران.ir است.
● استقبال از .IR
استقبال از ثبت دامنه روی پسوندهای کشوری ایران .IR در سال های اخیر افزایش یافته است. پسوند.ir به عنوان یکی از صدها پسوند رسمی بین المللی از سوی اینترنیک internic.net شناخته می شود که مسوولیت مدیریت و ثبت دامنه روی آن، از ۱۰ سال گذشته تا کنون به پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران (مرکز تحقیقات فیزیک نظری سابق) سپرده شده بود. وب سایت www.nic.ir، پایگاه رسمی ثبت دامنه روی پسوندهای کشوری ایران به شمار می رود. اکنون قریب به ۴۸ کارگزار رسمی، به عنوان Reseller کار ثبت دامنه را برای علاقه مندان انجام می دهند.
فهرست این کارگزاران در نشانی؛http://www.nic.ir/ResellerList.asp دردسترس است. اگر به غیر از این کارگزاران می خواهید مستقیما از طریق سایت رسمی نسبت به ثبت دامنه اقدام کنید، ابتدا باید به نشانی؛ register.nic.ir//https:مراجعه کنید و پس از دریافت یک Nic Handle، نسبت به فرآیند ثبت اقدام کنید. همان طور که می دانید، پسوندهای اینترنت به دو دسته پسوندهای عمومی (GTLD(General Top Level Domain) و پسوندهای کشوری (ccTLD(Counter Code Top Level Domain تقسیم بندی می شوند.
مشهورترین پسوندهای GTLD را می توان پسوندهای.COM-.NET-.ORG-.INFO دانست که برای ثبت دامنه روی آنها، هیچ مدرک و سندی دال بر صلاحیت شخص ثبت کننده (Registrar) از سوی کارگزار ثبت دامنه، درخواست نمی شود. بیش از ۹۰ میلیون دامنه تا کنون بر اساس اعلام webhosting.info در اقصی نقاط جهان ثبت شده است که ایالات متحده و آلمان به ترتیب با ۵۱ میلیون دامنه و ۴ میلیون دامنه ثبت شده، دو کشور پیشرو در ثبت و راه اندازی وب سایت در اینترنت هستند. پسوندهای cctld نیز پسوندهای مربوط به کشورهای جهان است مانند.ir-.de-.fr که به ترتیب پسوندهای رسمی کشورهای فرانسه، آلمان و ایران هستند.
پسوندهای متعددی روی پسوند کشوری ایران تعبیه شده است که عبارتند از:
۱) gov.ir جهت استفاده سایت وزارتخانه ها
۲) ac.ir جهت استفاده سایت مراکز تحقیقاتی و علمی کشور
۳) org.ir جهت استفاده سایت سازمان های دولتی
۴) id.ir جهت استفاده برای سایت های شخصی
۵) co.ir جهت استفاده سایت شرکت های دولتی و خصوصی
۶) net.ir جهت استفاده شبکه های اطلاع رسانی
برای ثبت دامنه روی پسوندهای فوق الذکر، شخص حقیقی و حقوقی متقاضی ثبت دامنه، باید دلایلی بر صلاحیت خود برای ثبت دامنه روی پسوند کشوری ایران ارائه کند. مشخص است که برای ثبت دامنه روی پسوند.ir مجوز و مدرک خاصی نیاز نیست، اما اگر موسسه ای بخواهد پسوند.ac.ir را در اختیار داشته باشد، باید گواهی رسمی فعالیت در زمینه تحقیقاتی و آموزشی را از مراجع ذی صلاح ارائه کند. (مثل موسسه پارسه parseh.ac.ir).
حتی اگر متقاضی ثبت دامنه روی.co.ir هستید، باید کپی اساسنامه ثبت شرکت را به پژوهشگاه ارائه کنید. مثل ثبت سایت شرکت استیم www.steam.co.ir. هزینه های ثبت دامنه روی این پسوندها، متاسفانه در چند سال اخیر با گسترش تعداد کارگزاران پژوهشگاه دانش های بنیادی، با چالش رو به رو شده است.
بعضی از کارگزاران برای رقابت بیشتر با دیگران و جذب حجم بیشتر علاقه مندان به ثبت دامنه، تقریبا نصف بهایی را که nic برای ثبت دامنه تقاضا می کند، از خریدار دریافت می کنند. این مراکز امیدوارند تا با این راهکار، کاربران را به استفاده از سرویس های میزبانی خود و طراحی وب سایت آنها، ترغیب و تشویق کنند.
بر اساس آخرین اعلام مرکز وب هاستینگ دات اینفو، قریب به ۷۰ هزار دامنه تا کنون توسط ایرانیان در وب ثبت شده است که شرکت پارس دیتا parsdata.com، با بیش از شش هزار دامنه ثبت کرده، فعال ترین شرکت ایرانی در ثبت دامنه بوده است. برای اطلاع از آخرین آنالیزهای هاستینگ و ثبت دامنه در ایران به نشانی؛ www.webhosting.info webhosts/tophosts Country/IR مراجعه کنید. به هر حال، ده ها هزار دامنه و صدها هزار نشانی اینترنتی راه اندازی شده توسط کاربران فارسی زبان در وب نشان دهنده اقبال گسترده ایرانیان از فضای وب است. این استقبال، با آمارهایی که فیزیک نظری از ثبت دامنه روی پسوند کشوری ایران اعلام کرده است، تا حدی همخوانی ندارد.
● ۴۸ هزار پسوند
تاکنون ۴۷ هزار و ۶۵۵ دامنه اینترنتی با پسوند ir ثبت شده است که از این تعداد ۴۵ هزار و ۵۰ دامنه لاتین و دو هزار و ۶۰۵ دامنه فارسی هستند. دکتر سیاوش شهشهانی، استاد ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف و مسوول ثبت دامنه های ir در ایران - در آخرین روزهای سال گذشته، در گفت وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد؛ روند ثبت دامنه های ir در کشور پس از آنکه در یک تا دو سال اخیر با رشد چشمگیری مواجه شد، در حال حاضر تا حدودی با افت کمی رو به رو شده است.
او افزود؛ ثبت دامنه از اول دی ماه ۸۲ برای عموم آزاد شد و بیشتر این دامنه ها برای سه سال ثبت شده بودند، اما برخی از دارندگان دامین با اتمام قرارداد این دامنه ها برای تمدید دامنه خود مراجعه نکرده اند و به تدریج این دامنه ها حذف می شوند. اگر می خواهید ببینید که فلان دامنه توسط چه ارگان یا شخصی ثبت شده است، به نشانی whois دامنه در nic به نشانی؛ whois / www.nic.ir مراجعه کنید. در این بخش، اطلاعات ثبتی دامنه شامل؛ dns - مشخصات تماسی کامل ثبت کننده و دارنده امتیاز دامنه و همچنین مدت اعتبار دامنه ارائه شده است. شاید یکی از دلایل استقبال کم کاربران ایرانی نسبت به ثبت دامنه روی این پسوند را بتوان در نبود اطلاع رسانی گسترده و فراگیر NIC در این زمینه عنوان کرد. هنوز بسیاری از کاربران هستند که در ابتدای راه ثبت دامنه و طراحی سایت، نمی دانند برای ثبت دامنه روی پسوند کشوری باید چگونه عمل کنند.
البته برخی کاربران معتقدند که سایت هایی که روی پسوند ir. قرار دارد، از سوی سرورهای آمریکایی یا بعضا اروپایی از خارج از کشور قابل مشاهده نیست که البته برای برخی از وب سایت ها، چنین مسئله ای مشاهده شده است، اما قتبل توزیع به همه سایت های ثبت شده تحت ir. نیست. از سوی دیگر، اکنون بسیاری از سایت های دولتی کشور در اینترنت، از پسوند رسمی در نام گذاری دامنه خود استفاده نکرده اند.
باید اقرار کرد که پژوهشگاه و شورای عالی اطلاع رسانی، هیچ گاه برنامه و لایحه ای برای الزام سایت های دولتی برای نام گذاری دامنه روی پسوند رسمی ایران ارائه نکرده اند که خود جای سوال دارد! به هر حال، همان طور که اکثر حجم قابل توجهی از سایت های دولتی اروپایی ها و حتی کشورهای آسیایی، روی پسوندهای کشوری خاص خود قرار دارد، الزامی است که دولت به این امر توجه ویژه ای مبذول دارد. به نظر می رسد اکنون که ثبت دامنه روی.ir از ثبت دامنه روی پسوندهای عمومی، ارزان تر و شاید راحت تر باشد، دلیل عدم استقبال گسترده کاربران، مسئله هزینه و مشکلات ثبت نیست.
بلکه بیشتر چالش های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بهینه این امر در اذهان کاربران علاقه مند ایرانی، دو پاتولوژی پسوندهای کشوری را تشکیل می دهد که باید هر چه زودتر مورد تحلیل و بررسی کارشناسان امر قرار بگیرد. امیدواریم در سال هشتاد و شش، شاهد استقبال بیشتر کاربران از ثبت دامنه روی پسوند .IR باشیم و این امر با افزایش دوره های آموزشی فیزیک نظری برای کارگزاران و ایجاد انسجام در بازار خرید و فروش اینگونه پسوند ها، با اطلاع رسانی بیشتر ادامه یابد. به همه این آرزوها باید، آرزوی تمام فارسی شدن سایت nic.ir را برای تسهیل کار کاربران فارسی زبان نیز اضافه نمود.


منبع : ایده پویا

مطالب مرتبط

«اینترنت پر سرعت» همه ماجرا نیست

«اینترنت پر سرعت» همه ماجرا نیست
اینترنت پرسرعت تنها یکی از عواملی است که تحقق و گسترش آن، کشور را در زمینه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی توسعه خواهد داد و بازار را به سمت تجارت الکترونیکی و حاکمیت را سمت دولت الکترونیکی سوق می‌دهد.
چند ماهی است که مسئله ارائه خدمات اینترنتی در ایران بیشتر از گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و به یکی از موضوعات اصلی یادداشت‌ها، گزارش‌ها، گفت‌وگوها و تحلیل‌های رسانه‌ای تبدیل شده است.
این موضوع از یک سو با انتشار اخبار روزانه مربوط به دستاوردهای جدید دنیای فناوری در ارائه خدمات اینترنتی در سایر کشورها و از سوی دیگر انتشار اخبار مربوط به تاخیرها، قطعی‌ها و کاستی‌های ارائه خدمات اینترنتی در ایران بیشتر برجسته می‌شود.
در این میان اظهارات عجیب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونش در مورد کافی بودن سرعت اینترنت فعلی برای کاربران ایرانی همچون بنزینی بود که بر آتش نارضایتی کاربران، رسانه‌ها و اهالی آی.تی ریخته شد و آن را شعله‌ور کرد.
دولتی‌ها برای توجیه سخنانشان و پیگیری‌های مکرر برخی رسانه‌ها که تنها به مسئله سرعت اینترنت محدود شده، بازی‌ رسانه‌ای جدیدی پدید آورده که به نظر می‌رسد سرانجام مطلوبی برای آن متصور نیست.
مسئله اینجاست که «اینترنت پرسرعت» همه ماجرا نیست و تاکید بیش از حد بر روی آن و هدف قرار دادن تنها یک نهاد دولتی (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) در مورد وضعیت نامطلوب فعلی شاید موجب غفلت از سایر مشکلات حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات شود. «اینترنت پر سرعت» تنها یکی از عواملی است که تحقق و گسترش آن، کشور را در زمینه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی توسعه خواهد داد و بازار را به سمت تجارت الکترونیکی و حاکمیت را سمت دولت الکترونیکی سوق می‌دهد.
● ایران و مسئله آمادگی الکترونیکی
رده‌بندی شاخص آمادگی الکترونیکی (E-readiness) هر ساله توسط چند نهاد اقتصادی معتبر جهانی انجام می‌شود. در این رده‌بندی وضعیت کشورهای مختلف در ده‌ها زمینه که در شش مقوله دسته‌بندی شده‌، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در هر یک از این شش مقوله نمره‌ای بین یک تا ۱۰ به هر کشور داده می‌شود و نمره نهایی مشخص‌کننده وضعیت آمادگی دیجیتالی هر کشور، میانگین این شش نمره است. این شش مقوله مورد بررسی، مواردی هستند که در کنار هم باید به آنها توجه شود و تنها تحقق همزمان آنهاست که می‌تواند شرایط مناسبی را برای ورود کشور به وضعیت الکترونیکی فراهم کند. شش مقوله موثر در آمادگی الکترونیکی و سهم هر یک از آنها به این شرح است: اتصال‌‌ها و زیربنای فناوری ۲۰ درصد، محیط اقتصادی ۱۵ درصد، محیط فرهنگی و اجتماعی ۱۵ درصد، قوانین و مقررات ۱۰ درصد، دیدگاه و سیاست‌های دولتی ۱۵ درصد، انطباق مصرف‌کننده و بازار کسب‌وکار ۲۰ درصد.
نمره هر مقوله خود با بررسی ده‌ها مورد جزئی‌تر مشخص می‌شود. مثلا وضعیت مقوله اتصال‌ها و زیربنای فناوری با سنجش زمینه‌هایی از قبیل کیفیت خطوط فیبرنوری، کیفیت و ضریب نفوذ اینترنت ای.دی.اس.ال و بی‌سیم، ضریب نفوذ تلفن ثابت و همراه، دسترسی به خدمات متفاوت تلفن همراه، وضعیت اتصال و استفاده از کارت‌های اعتباری، امنیت شبکه‌های الکترونیکی و غیره مشخص می‌شود.
بنابراین مسئله «اینترنت پر سرعت» به عنوان بخشی از مقوله اتصال‌ها و زیربنای فناوری، تنها سهمی چند درصدی در رسیدن به شرایط مطلوب الکترونیکی دارد.
در ارزیابی سال ۲۰۰۸، ایران در میان ۷۰ کشور مورد بررسی در رده آخر قرار گرفته و میانگین امتیاز ایران در این بررسی ۳.۱۸ از ۱۰ یعنی کمتر از نصف امتیاز کشور اول (ایالات متحده امریکا با نمرده ۸.۹۵) است. نمره ایران در شش مقوله مورد بررسی به این شرح محاسبه شده: اتصال‌ها و زیربنای فناوری ۳.۱۵ از ۱۰، محیط اقتصادی ۴.۴ از ۱۰، محیط فرهنگی و اجتماعی ۴.۸۷ از ۱۰، قوانین و مقررات ۲.۲ از ۱۰، دیدگاه و سیاست‌های دولتی ۲.۵ از ۱۰، انطباق مصرف‌کننده و بازار کسب‌وکار ۲.۲۵ از ۱۰.
همانطور که از نمرات مشخص است ایران از نظر فراهم آوردن زیرساخت‌ها و اتصال‌های فناوری که «اینترنت پرسرعت» بخشی از آن است با امتیاز ضعیف ۳.۱۸ نمره مردودی گرفته. اما این تنها بخشی از آمار است و توجه به سایر مقوله‌ها نشان می‌دهد ایران در موارد دیگر هم وضعیت مطلوبی ندارد. جالب آنجاست که ضعیف‌ترین حوزه عملکرد در ایران نه مربوط به زیرساخت‌های فنی، بلکه مربوط به حوزه قوانین و مقررات است. نمره ضعیفی که بخشی از آن به‌خاطر بی‌توجهی و اولویت ندادن به وضع قوانین مناسب در حوزه آی.تی و طولانی شدن روند بررسی و تصویب چند طرح و لایحه مهم حوزه فعالیت‌های الکترونیکی در مجلس است.
بررسی اوضاع کشور در هر یک از مقولات شش‌گانه و ریشه‌یابی علل ضعف ایران در هر حوزه مقالات و پژوهش‌های مفصلی را می‌طلبد.
هدف این یادداشت کوتاه تنها طرح مسئله و یادآوری این نکته است که محدود کردن مشکلات حوزه آی.تی کشور به مسئله «اینترنت پرسرعت» تنها پرداختن به بخشی از صورت مسئله و غافل شدن از بخش عمده دیگری است. شکی نیست که اوضاع ارائه خدمات اینترنتی در کشور شرایط مطلوبی ندارد. اینترنت ای.دی.اس.ال (ADSL) که سال‌هاست در دنیا مرسوم شده تنها در چند سال اخیر و در کمیت پایین و با کیفیت پایین‌تر در دسترس کاربران ایرانی قرار گرفته. در روزگاری که بسیاری از کشورها کم کم ای.دی.اس.ال را هم کنار می‌گذارند و به سراغ روش‌های اتصال پیشرفته‌تر می‌روند، هنوز بخش عمده کاربران ایرانی برای اتصال به اینترنت از روش منسوخ شده دایل‌آپ (Dial Up) استفاده می‌کنند. قمیت ارائه این سرویس‌ها هم بسیار بالاست و تناسبی با وضع درآمدها در ایران ندارد.
در این شرایط مقایسه مکرر وضعیت اینترنت در ایران با سایر کشورهای در حال توسعه و هدف قرار دادن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ‌خاطر این شرایط نامطلوب سیاستی است که برخی رسانه‌ها در پیش گرفته‌اند. انتقاد سازنده خبرگزاری‌ها و مطبوعات از وزارت ارتباطات به‌ خاطر کاستی‌های فراوانی که در انجام وظایفش دیده می‌شود، از جمله اقدامات شایسته رسانه‌هاست که به‌خوبی پیگیری می‌شود، اما این نباید موجب شود سایر نهادها از جمله برخی دیگر از وزارتخانه‌ها و نهادهای اجرایی و همچنین نهادهای قانون‌گذار فراموش شوند و عملکردشان در حوزه آی.تی به‌خصوص اینترنت زیر ذره‌بین قرار نگیرد.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.