سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

تلاش نافرجام اسرائیل برای تبدیل به هنگ کنگ خاورمیانه


تلاش نافرجام اسرائیل برای تبدیل به هنگ کنگ خاورمیانه
اقتصاد برای رژیم صهیونیستی در کنار امنیت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. تجزیه و تحلیل سیاستگذاری های خارجی این رژیم در منطقه خاورمیانه نیز، از محوری بودن موضوع اقتصاد برای اسرائیل حکایت دارد.
تثبیت و تحکیم جایگاه خود در منطقه در سایه گسترش روابط اقتصادی با کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی، توسعه سلطه و سیطره خود بر منطقه، کسب منابع مالی بیشتر، تقویت قدرت اقتصادی غرب به ویژه کشورهای عربی، دسترسی آسان تر به منابع انرژی فراوان و ارزان قیمت، از مهم ترین اهداف اقتصادی سیاسی رژیم صهیونیستی محسوب می شود.
در این راستا، برقراری روابط با مصر به عنوان بزرگ ترین و بانفوذترین کشور عربی برای رژیم صهیونیستی دارای اهمیت ویژه ای بوده و هست.
در آغاز به دلیل فضای خصمانه ای که در منطقه علیه رژیم صهیونیستی وجود داشت، امکان ورود به بازارهای اقتصادی و تجاری منطقه بسیار دشوار به نظر می رسید. اما ناکامی اعراب و نیروهای مقاومت در برخورد نظامی با اسرائیل منجر به تمایل سازش با این کشور شد و سرانجام در دهه ۹۰ فرصت مناسبی برای کشاندن مصر به پای میز مذاکره با اسرائیل فراهم شد.
به این ترتیب کشوری که تا آن زمان در خط مقدم مبارزه با اسرائیل حاضر بود، به سازش با رژیم اشغالگر قدس و به رسمیت شناختن آن وادار شد. حضور انورسادات رئیس جمهوری وقت مصر در سال ۱۹۷۷ و پس از آن امضای توافقنامه کمپ دیوید در ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۸ توسط انورسادات و مناخیم بگین نخست وزیر وقت اسرائیل و سپس امضای پیمان صلح در سال ۱۹۷۹ نقطه عطف روابط سیاسی میان این دو کشور محسوب می شود.
اسرائیل با بازپس دادن بخش های باقیمانده صحرای سینا، امتیاز بزرگی از مصر گرفت. به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط مصر، تلاش این کشور برای میانجیگری میان دو طرف اسرائیلی – فلسطینی و تشویق اعراب به عادی سازی روابط با اسرائیل امتیازی غیرقابل چشمپوشی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود. از سوی دیگر دارا بودن ۱۱ کیلومتر مرز مشترک با نوار غزه می توانست فعالیت نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی را کاهش دهد.
دولت مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل که مستلزم برقراری روابط سیاسی و امنیتی با این دولت بود، توسط سایر کشورهای عربی در انزوا قرار گرفت، ازاین رو با روی آوردن به حامیان غربی رژیم صهیونیستی، جلب رضایت اسرائیل و حمایت لابی های صهیونیستی در آمریکا، توانست جزو کشورهایی شود که بخش مهمی از کمک های سالانه نظامی و خارجی آمریکا را به خود اختصاص می دهند. این کمک ها معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود.(۱)
علاوه بر کمک های مالی آمریکا به مصر در بعد نظامی که بیشتر جنبه سیاسی داشته، مصر و اسرائیل از زمان امضای پیمان صلح، همکاری های اقتصادی متعددی با یکدیگر داشته اند که مهم ترین آنها در زمینه نفت و گاز است. براساس توافقات صورت گرفته در سال ۱۹۷۹، مصر سالیانه در حدود ۲۰۰ میلیون دلار نفت خام تحویل اسرائیل می دهد.
همکاری دیگر اسرائیل و مصر، درخصوص احداث یک خط لوله گاز است. مصر در سال ۱۹۹۶ برای مقابله با طرح خط لوله گاز قطر به اسرائیل، احداث این خط لوله را پیشنهاد داد.(۲)
شایان ذکر است، تصویب طرح اقتصادی کوییز (QIZ) در سال ۱۹۹۶ توسط کنگره آمریکا، نقش مهمی را در توسعه مبادلات تجاری میان مصر و رژیم صهیونیستی ایفا کرد.
این طرح مشتمل بر ایجاد یک منطقه آزاد تجاری برای صادرات به آمریکا به عنوان پشتیبانی روند صلح خاورمیانه بود و براساس آن کشورهای امضاکننده آن ملزم به همکاری اقتصادی با اسرائیل و گنجاندن حداقل ۱۱ درصد از مواد خام اسرائیلی در کالاهای صادراتی خود بودند تا از این طریق کالاهای کشورهای مذکور آزادانه و بدون عوارض گمرگی وارد بازار آمریکا شوند. به این ترتیب زمینه برای افزایش حجم مبادلات تجاری مصر و رژیم صهیونیستی فراهم شد.
براساس آمار موجود، میزان صادرات مصر به اسرائیل در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۵/۱۳۹ میلیون دلار بوده، در حالی که این میزان در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۷/۱۲۶ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۰ میلادی، ۹/۵۸ میلیون دلار بوده است.(۳)
گفتنی است در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۶۵۵ شرکت مصری برای فعالیت در چارچوب قرارداد کوییز مجوز رسمی دریافت کرده بودند و ۱۰۰ هزار کارگر مصری در این عرصه فعالیت می کردند. علاوه بر حجم قابل توجه مبادلات تجاری میان مصر و اسرائیل و افزایش تعامل میان بازرگانان این دو کشور، افزایش همکاری های اقتصادی متعدد میان مصر و اسرائیل و فعالیت شرکت های اسرائیلی متعدد در مصر، فرصت های شغلی فراوانی برای مصریان در داخل کشور و اراضی اشغالی فراهم آورد.
شایان ذکر است، آمار و ارقام مختلفی در زمینه تعداد مصری های حاضر در اراضی اشغالی وجود دارد. برخی منابع آن را ۱۷ هزار و برخی تا ۲۲۰ هزار نفر ذکر کرده اند، اما اکثریت بر حضور ۲۸ هزار مصری در اسرائیل صحه می گذارند.(۴) همچنین ۱۳ درصد از افرادی که در ارتش اسرائیل فعالیت می کنند مصری هستند.(۵) این امر، هرچند اعتراض احزاب، نمایندگان پارلمان مصر، به ویژه؛ فراکسیون پارلمانی اخوان المسلمین و ملت مصر را برانگیخته، اما در سایه وجود بیکاری در کشور مصر با بیش از ۷۰ میلیون جمعیت، چنین اموری گریزناپذیرند.
علاوه بر موارد مذکور، پیشنهادهای متعددی برای همکاری در زمینه های کشاورزی، ارتباط شبکه های برق، گردشگری، حفاظت محیط زیست و پروژه های مشترک صیادی وجود دارد، اما از آنجایی که افکار عمومی این دو کشور، توجه چندانی به روابط با یکدیگر نشان نمی دهد، آنها نیز در نوع روابط خود با یکدیگر مشکوکند و هنوز این پیشنهادها به مرحله اجرا درنیامده اند.
شاید به گفته پطرس غالی به عنوان شخصیتی که سال ها در مسئولیت و مناصب مهم در نظام سیاسی مصر خدمت کرده و مقالات متعددی در این زمینه نگاشته است، دولت اسرائیل برای اینکه بتواند با همسایگان عرب و مسلمان خود به آرامش برسد، باید به هنگ کنگ خاورمیانه تبدیل شود. یعنی با کنار گذاشتن سیاست های نظامی گری، تنها در عرصه اقتصادی فعالیت کند که این امر با توجه به اهداف سلطه طلبانه رژیم صهیونیستی غیرممکن است.

پی نوشت ها:
۱ - شبکه عربی تلویزیون اسرائیل ۲۰/۵/۲۰۰۶
۲ - حسینی مختار و دیگران؛ برآورد استراتژیک مصر، مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، ج۱، چ۱، اسفند ۱۳۸۱، ص ۳۱۰
۳- www.cbs.gov.it/ts/
۴- www.Palvoice.com/forms/showthread.php?t=۱۳۸۸۷۶
۵- www.Paldf.net/forum/show thread.php?t=۱۶۲۸۵۹

منبع : هفته نامه آتیه

مطالب مرتبط

لطفا کریستینا رومر واقعی برخیزد!

لطفا کریستینا رومر واقعی برخیزد!
اغلب اعضای دولت اوباما و در واقع اکثر مردم به کارآیی مدل‌های کینزی باور دارند. مدل‌های کینزی از بسط تئوری‌های جان مینارد کینز ایجاد شده‌اند و کینزی‌ها نیز برآنند که اقتصادها می‌توانند برای مدت طولانی در سطحی غیر از سطح اشتغال کامل باقی بمانند.
برای مبارزه با بیکاری بالا، کینزی‌ها پیشنهاد می‌کنند که دولت دست به کار شود و تقاضا برای کالا و خدمات را افزایش دهد. در مدل‌های کینزی، دولت از طریق کاهش دادن مالیات‌ها و افزایش دادن مخارج می‌تواند به این هدف دست یابد.
همان طور که می‌دانیم کریستینا رومر رییس انجمن مشاوران اقتصادی اوباماست. نکته قابل توجه آن که کریستینا رومر با وجود آن که خود یک کینزی است در تحقیقاتش مواضع کینزی‌ها در زمینه سیاست‌های مالی را زیر سوال برده است. بخشی از نتایج تحقیقات وی در ماه مارس ۲۰۰۷ در مقاله «اثرات تغییرات نرخ‌های مالیاتی بر اقتصاد کلان، تخمین‌هایی مبتنی بر معیارهای جدید در زمینه سیاست‌های مالی» انتشار یافته است. او این مقاله را همراه با شوهرش دیوید رومر، استاد دانشگاه کالیفرنیا نوشته است.
رومرها در مقاله شان به این نتیجه رسیدند که افزایش مالیات، سیاستی به شدت انقباضی و کاهش مالیات سیاستی به شدت انبساطی است. گرگ منکیو استاد دانشگاه‌ هاروارد و لارنس لیندزی رییس موسسه سرمایه‌گذاری آمریکایی طبیعتا این نتایج را تایید کرده‌اند، هرچند که اظهاراتشان در این زمینه به شدت نادرست بوده است.
بنابراین بد نیست که به یافته‌های رومرها و کاستی‌های مقاله‌شان نگاه کوتاهی داشته باشیم. در مقاله مذکور تصریح شده که کاهش برونزای مالیات اثر بزرگ و مثبتی بر تولید ناخالص داخلی دارد (منظور از کاهش برونزای مالیات، مواردی از کاهش مالیات است که به منظور رفع سیکل‌های تجاری اعمال نشده باشند)؛ به طوری که کاهش یک درصدی در درآمدهای مالیاتی، تولید ناخالص داخلی را حدود سه‌درصد افزایش می‌دهد.
نکته مهم آن است که مقاله رومرها رویکرد کینزی را به کل زیر سوال می‌برد؛ زیرا نشان می‌دهد که افزایش مخارج دولت در جریان رکود بی‌اثر است. این نکات به این معنا است که اگر رومر به مطالعه‌ای که خودش انجام داده است باور داشته باشد، باید بزرگ‌ترین منتقد سیاست‌های رییس جدیدش (اوباما) باشد.
رومرها کاهش و افزایش مالیات‌های فدرال از سال ۱۹۴۷ تا سال ۲۰۰۵ را بررسی کردند تا مشخص کنند که در چه مواردی تغییراتی که در سیاست‌های مالیاتی در دستور کار قرار گرفته‌اند به منظور رفع سیکل‌های تجاری صورت پذیرفته و در چه مواردی این سیاست‌ها اهداف دیگری را دنبال می‌کرده‌اند. زمانی که آن‌ها تغییرات مالیاتی که به منظور عبور از سیکل تجاری اعمال شده بود را بیرون کشیدند به این نتیجه رسیدند که تغییراتی که با اهدافی به جز از سر گذراندن سیکل تجاری در سیاست‌های مالیاتی اعمال شده بود، به شدت تاثیرگذار بوده‌اند. به‌طوری که کاهش مالیات به اندازه یک‌درصد، سه‌درصد تولید ناخالص داخلی را افزایش داده و از سوی دیگر افزایش مالیات به اندازه یک‌درصد نیز به کاهش سه‌درصدی در تولید ناخالص داخلی منجر می‌شود.
بنابراین تغییرات مالیاتی که به منظور رفع سیکل‌های تجاری اعمال شوند چندان موثر واقع نمی‌شوند. به بیان رومرها: «سیاست‌های مالی که برای رفع سیکل‌های تجاری در دستور کار قرار می‌گیرند اهداف را برآورده نمی‌کنند. مشکل است که سیاست‌های مالی سریعا به تغییرات اقتصادی واکنش نشان دهند». بزرگ‌ترین تغییر مالیاتی که طی سال‌های ۱۹۴۷ تا ۲۰۰۵ اعمال شده، افزایش ده درصدی مالیات بر درآمد در دوره لیندون جانسون است که به منظور «خنک کردن» اقتصاد در دستور کار قرار گرفت. در سال ۱۹۷۵ نیز جرالد فورد تلاش کرد که از طریق اعمال معافیت‌های مالیاتی به اقتصاد رونق بخشد.
رومرها به این نکته اشاره کرده‌اند که افزایش نرخ مالیات اولین بار در ژانویه سال ۱۹۶۷ پیشنهاد شد، اما تا جون ۱۹۶۸ به تصویب نرسید. همچنین معافیت مالیاتی سال ۱۹۷۵ که ۱۴‌ماه طول کشید تا پیشنهاد شود، سه ماه زمان برد تا به تصویب برسد، البته متاسفانه رومرها به این نکته اشاره نکرده اند که در مارس ۱۹۷۵ یعنی درست همان زمانی که معافیت مالیاتی پیشنهاد شد و حدود سه‌ماه پیش از آنکه به تصویب برسد، رکود به پایان رسید.
تغییر در مخارج دولت به منظور رفع سیکل‌های تجاری نیز گونه ای سیاست مالی است و این سیاست نیز با همین مشکل رو‌به‌رو است.
در حال حاضر ما دچار رکودی شده‌ایم که نمی‌دانیم چه مدت به طول می‌انجامد. از سوی دیگر در بهترین حالت نمی‌توانیم تا قبل از فوریه آینده طرح محرک را عملی کنیم. این در حالی است که حتی فدرال رزرو بدبین نیز پیش‌بینی کرده است که بهبود اوضاع اقتصاد تا نیمه دوم سال ۲۰۰۹ آغاز خواهد شد.
نکته دیگر آن که مارتین فلداشتاین استاد دانشگاه ‌هاروارد که اکنون افزایش مخارج نظامی را برای خلاص شدن از شر رکود پیشنهاد می‌کند، زمانی که رییس انجمن مشاوران اقتصادی در دولت ریگان بود، دیدگاه‌های منطقی‌تری داشت. وی در آن زمان در یکی از کمیته‌های کنگره حاضر شده بود و علیه طرح «مشاغل» موضع گرفته و گفته بود که یکی از بهترین نشانه‌های این که ما از رکود نجات یافته‌ایم این واقعیت است که کنگره طرحی برای ایجاد شغل ارائه کرده است.
حال به کاستی‌های مقاله مورد بحث بپردازیم. یکی از مشکلات اساسی مطالعه رومرها که خودشان نیز به آن واقفند اینکه در آن یک کاهش در مالیات به میزان مشخص با کاهش در مالیات دیگری به همان میزان، یکسان در نظر گرفته شده است. به بیان دیگر، آنها بین کاهش مالیات از طریق بستانکاری مالیاتی و کاهش در نرخ نهایی مالیات تمایزی قائل نشده‌اند.
کاهش مالیاتی که اوباما پیشنهاد داده است را در نظر آورید. بخش عمده کاهش مالیات مزبور از نوع بستانکاری مالیاتی است. اگر این واقعیت که این سیاست از نوع افزایش مخارج است و نه کاهش مالیات (زیرا این بستانکاری مالیاتی حتی به کسانی که هیچ‌گونه مالیات بر درآمدی نمی‌پردازند نیز تعلق می‌گیرد) را نیز در نظر نگیریم، باز هم این سیاست مشکل بنیادی دارد. حتی اقتصاددانانی که خودشان را اقتصاددان طرف عرضه نمی‌دانند نیز به این موضوع اعتراف می‌کنند که هرچه نرخ مالیات بالاتر باشد انگیزه کار، پس انداز و سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.
در واقع یکی از تئوری‌های اقتصادی نشان می‌دهد که اعوجاج مالیاتی (آنچه که اقتصاددانان زیان مرده می‌نامند) با مجذور نرخ مالیات متناسب است. مثلا اگر نرخ مالیات دو برابر شود، زیان رفاهی چهار برابر می‌شود، اما از آنجا که افزایش در بستانکاری مالیاتی به کاهش در نرخ مالیات نمی‌انجامد، نمی‌تواند بر انگیزه‌ها تاثیر بگذارد.بنابراین بهترین کاری که دولت در شرایط حاضر می‌تواند انجام دهد، این است که از کاهش قلابی مالیات دست بردارد (به عبارت دیگر به اسم کاهش مالیات مخارجش را افزایش ندهد). اکنون زمان آن است که جمهوری‌خواهان سنا خودی نشان دهند.

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!