یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

تلاش نافرجام اسرائیل برای تبدیل به هنگ کنگ خاورمیانه


تلاش نافرجام اسرائیل برای تبدیل به هنگ کنگ خاورمیانه
اقتصاد برای رژیم صهیونیستی در کنار امنیت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. تجزیه و تحلیل سیاستگذاری های خارجی این رژیم در منطقه خاورمیانه نیز، از محوری بودن موضوع اقتصاد برای اسرائیل حکایت دارد.
تثبیت و تحکیم جایگاه خود در منطقه در سایه گسترش روابط اقتصادی با کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی، توسعه سلطه و سیطره خود بر منطقه، کسب منابع مالی بیشتر، تقویت قدرت اقتصادی غرب به ویژه کشورهای عربی، دسترسی آسان تر به منابع انرژی فراوان و ارزان قیمت، از مهم ترین اهداف اقتصادی سیاسی رژیم صهیونیستی محسوب می شود.
در این راستا، برقراری روابط با مصر به عنوان بزرگ ترین و بانفوذترین کشور عربی برای رژیم صهیونیستی دارای اهمیت ویژه ای بوده و هست.
در آغاز به دلیل فضای خصمانه ای که در منطقه علیه رژیم صهیونیستی وجود داشت، امکان ورود به بازارهای اقتصادی و تجاری منطقه بسیار دشوار به نظر می رسید. اما ناکامی اعراب و نیروهای مقاومت در برخورد نظامی با اسرائیل منجر به تمایل سازش با این کشور شد و سرانجام در دهه ۹۰ فرصت مناسبی برای کشاندن مصر به پای میز مذاکره با اسرائیل فراهم شد.
به این ترتیب کشوری که تا آن زمان در خط مقدم مبارزه با اسرائیل حاضر بود، به سازش با رژیم اشغالگر قدس و به رسمیت شناختن آن وادار شد. حضور انورسادات رئیس جمهوری وقت مصر در سال ۱۹۷۷ و پس از آن امضای توافقنامه کمپ دیوید در ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۸ توسط انورسادات و مناخیم بگین نخست وزیر وقت اسرائیل و سپس امضای پیمان صلح در سال ۱۹۷۹ نقطه عطف روابط سیاسی میان این دو کشور محسوب می شود.
اسرائیل با بازپس دادن بخش های باقیمانده صحرای سینا، امتیاز بزرگی از مصر گرفت. به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط مصر، تلاش این کشور برای میانجیگری میان دو طرف اسرائیلی – فلسطینی و تشویق اعراب به عادی سازی روابط با اسرائیل امتیازی غیرقابل چشمپوشی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود. از سوی دیگر دارا بودن ۱۱ کیلومتر مرز مشترک با نوار غزه می توانست فعالیت نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی را کاهش دهد.
دولت مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل که مستلزم برقراری روابط سیاسی و امنیتی با این دولت بود، توسط سایر کشورهای عربی در انزوا قرار گرفت، ازاین رو با روی آوردن به حامیان غربی رژیم صهیونیستی، جلب رضایت اسرائیل و حمایت لابی های صهیونیستی در آمریکا، توانست جزو کشورهایی شود که بخش مهمی از کمک های سالانه نظامی و خارجی آمریکا را به خود اختصاص می دهند. این کمک ها معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود.(۱)
علاوه بر کمک های مالی آمریکا به مصر در بعد نظامی که بیشتر جنبه سیاسی داشته، مصر و اسرائیل از زمان امضای پیمان صلح، همکاری های اقتصادی متعددی با یکدیگر داشته اند که مهم ترین آنها در زمینه نفت و گاز است. براساس توافقات صورت گرفته در سال ۱۹۷۹، مصر سالیانه در حدود ۲۰۰ میلیون دلار نفت خام تحویل اسرائیل می دهد.
همکاری دیگر اسرائیل و مصر، درخصوص احداث یک خط لوله گاز است. مصر در سال ۱۹۹۶ برای مقابله با طرح خط لوله گاز قطر به اسرائیل، احداث این خط لوله را پیشنهاد داد.(۲)
شایان ذکر است، تصویب طرح اقتصادی کوییز (QIZ) در سال ۱۹۹۶ توسط کنگره آمریکا، نقش مهمی را در توسعه مبادلات تجاری میان مصر و رژیم صهیونیستی ایفا کرد.
این طرح مشتمل بر ایجاد یک منطقه آزاد تجاری برای صادرات به آمریکا به عنوان پشتیبانی روند صلح خاورمیانه بود و براساس آن کشورهای امضاکننده آن ملزم به همکاری اقتصادی با اسرائیل و گنجاندن حداقل ۱۱ درصد از مواد خام اسرائیلی در کالاهای صادراتی خود بودند تا از این طریق کالاهای کشورهای مذکور آزادانه و بدون عوارض گمرگی وارد بازار آمریکا شوند. به این ترتیب زمینه برای افزایش حجم مبادلات تجاری مصر و رژیم صهیونیستی فراهم شد.
براساس آمار موجود، میزان صادرات مصر به اسرائیل در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۵/۱۳۹ میلیون دلار بوده، در حالی که این میزان در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۷/۱۲۶ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۰ میلادی، ۹/۵۸ میلیون دلار بوده است.(۳)
گفتنی است در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۶۵۵ شرکت مصری برای فعالیت در چارچوب قرارداد کوییز مجوز رسمی دریافت کرده بودند و ۱۰۰ هزار کارگر مصری در این عرصه فعالیت می کردند. علاوه بر حجم قابل توجه مبادلات تجاری میان مصر و اسرائیل و افزایش تعامل میان بازرگانان این دو کشور، افزایش همکاری های اقتصادی متعدد میان مصر و اسرائیل و فعالیت شرکت های اسرائیلی متعدد در مصر، فرصت های شغلی فراوانی برای مصریان در داخل کشور و اراضی اشغالی فراهم آورد.
شایان ذکر است، آمار و ارقام مختلفی در زمینه تعداد مصری های حاضر در اراضی اشغالی وجود دارد. برخی منابع آن را ۱۷ هزار و برخی تا ۲۲۰ هزار نفر ذکر کرده اند، اما اکثریت بر حضور ۲۸ هزار مصری در اسرائیل صحه می گذارند.(۴) همچنین ۱۳ درصد از افرادی که در ارتش اسرائیل فعالیت می کنند مصری هستند.(۵) این امر، هرچند اعتراض احزاب، نمایندگان پارلمان مصر، به ویژه؛ فراکسیون پارلمانی اخوان المسلمین و ملت مصر را برانگیخته، اما در سایه وجود بیکاری در کشور مصر با بیش از ۷۰ میلیون جمعیت، چنین اموری گریزناپذیرند.
علاوه بر موارد مذکور، پیشنهادهای متعددی برای همکاری در زمینه های کشاورزی، ارتباط شبکه های برق، گردشگری، حفاظت محیط زیست و پروژه های مشترک صیادی وجود دارد، اما از آنجایی که افکار عمومی این دو کشور، توجه چندانی به روابط با یکدیگر نشان نمی دهد، آنها نیز در نوع روابط خود با یکدیگر مشکوکند و هنوز این پیشنهادها به مرحله اجرا درنیامده اند.
شاید به گفته پطرس غالی به عنوان شخصیتی که سال ها در مسئولیت و مناصب مهم در نظام سیاسی مصر خدمت کرده و مقالات متعددی در این زمینه نگاشته است، دولت اسرائیل برای اینکه بتواند با همسایگان عرب و مسلمان خود به آرامش برسد، باید به هنگ کنگ خاورمیانه تبدیل شود. یعنی با کنار گذاشتن سیاست های نظامی گری، تنها در عرصه اقتصادی فعالیت کند که این امر با توجه به اهداف سلطه طلبانه رژیم صهیونیستی غیرممکن است.

پی نوشت ها:
۱ - شبکه عربی تلویزیون اسرائیل ۲۰/۵/۲۰۰۶
۲ - حسینی مختار و دیگران؛ برآورد استراتژیک مصر، مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، ج۱، چ۱، اسفند ۱۳۸۱، ص ۳۱۰
۳- www.cbs.gov.it/ts/
۴- www.Palvoice.com/forms/showthread.php?t=۱۳۸۸۷۶
۵- www.Paldf.net/forum/show thread.php?t=۱۶۲۸۵۹

منبع : هفته نامه آتیه

مطالب مرتبط

اقتصاد بومی

اقتصاد بومی
اقتصاد بومی یكی از مهم ترین انتقاداتی كه به برنامه های اقتصادی دولت نهم صورت می‌گیرد، عدم سازگاری این نوع از برنامه ها با ادبیات علمی اقتصاد است. برنامه هایی كه معادلات اقتصادی و الگوهای توسعه مورد قبول همگان را نادیده می‌گیرد.
اقتصاد بومی یكی از مهم ترین انتقاداتی كه به برنامه های اقتصادی دولت نهم صورت می‌گیرد، عدم سازگاری این نوع از برنامه ها با ادبیات علمی اقتصاد است. برنامه هایی كه معادلات اقتصادی و الگوهای توسعه مورد قبول همگان را نادیده می‌گیرد. اظهار نظر جناب آقای دكتر رهبر پیرامون جهت دار بودن فضای كارشناسی حاكم بر برنامه چهارم توسعه و عدم ظرفیت آن برای پیاده‌سازی برنامه های عدالت گستر انقلابی، حكایت از این چالش عظیم میان دولت‌مردان و اقتصاد خوانده‌‌های كشور دارد. بنابراین توجه خوانندگان محترم خصوصا اقتصاد خوانده‌ها را به نكاتی چند جلب می‌نمایم.
به‌نظر می‌رسد آنچه دولت نهم به‌دنبال آن است، مدلی بومی از توسعه اقتصادی باشد. مدلی كه اگر بخواهد تغییر كند نیازمند تغیرات بنیادی در اصول پذیرفته شده رایج در علم اقتصاد است. جهت‌گیری دولت نهم در برنامه ریزی اقتصادی نشان از رویكردی جدید دارد كه می‌تواند پایه گذار انقلاب علمی عظیمی در رشته اقتصاد باشد. تنها كافی است كه نخبگان علوم اقتصادی كشورمان كمی با دیده تردید به میراث علم اقتصاد بشری، كه امتحان خودش را در غرب -و چرا فقط غرب بلكه در جهان - پس داده است، بنگریم!
امروزه با توجه به نظریات اساسی پیرامون فلسفه علم كه در قرن بیستم ارائه گردید، تقریبا مسجل گردیده است كه علی رغم آنچه همگان می‌اندیشند، حتی علومی چون فیزیك و ریاضی نیزبه شدت از مقتضیات فرهنگی واجتماعی و تاریخی تاثیر پذیرند، دیگر چه رسد به علوم انسانی و اجتماعی ، كه مشحون‌اند از گزاره‌های ارزشی و ایدئولوژیك. بنابراین بسیار طبیعی است كه ما بدنبال علم اقتصادی با مختصات بومی باشیم. این اقتضائات تنها به میزان توسعه یافتگی و مسائی اقتصادی نظام اقتصادی ما مربوط نمی‌گردند، بلكه از آن مهمتر تعاریفی است كه ما از مفاهیمی چون توسعه در نظر داریم.
در این مسئله شكی نیست كه همه اقتصاددانان كشورمان بدنبال توسعه و پیشرفت ایران زمین هستند اما كدام توسعه و كدام پیشرفت؟ سوالی كه از ابتدای انقلاب اسلامی تاكنون به دلائل گوناگون از پاسخ به آن طفره رفته‌ایم. به نظر میرسد كه وقت آن فرا رسیده باشد كه انقلاب اسلامی موضع خود را در این زمینه بوضوح برای همگان روشن نماید. در این زمینه یكی از مسائلی كه نباید از آن غافل شد توجه به نقدهای اساسی است كه به اقتصاد جهانی و مفاهیم علمی آن وارد است، ویادآوری آنچه در تاریخ معاصر بر جهانیان رفته است، در این زمینه بسیار روشنگر است.
یرای نمونه همگان تصور می كنند كه جوامع غربی كشورهایی هستند پیشرفته و تمام كشورها اگر به دنبال پیشرفت و رفاه و خوشبختی هستند باید به آن سمت حركت كنند! و چون امروزه عصر دانایی است، پس در اولین قدم می‌بایست علم اقتصاد را از آنها فرا گرفت!
اما
۱) اینكه آن كشورها در پیشرفت و توسعه رفاه و خوشبختی موفق بوده اند خود در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. حتی اگر نخواهیم مختصات معنوی و روحی-روانی را در نظر بگیریم، نمره این كشور ها در حل مسائلی چون عدالت اقتصادی و شكاف طبقاتی شدید و گسترش فقر در میان مردم عادی بسیار افتضاح است!
۲) در این تحلیل نباید در ابعاد ملی نگریست، بلكه باید صاحب دیدی جهانی بود! بدین معنا كه اگر نبودند كشورهایی كه تحت تاثیر استعمار نو و فرانو تامین كننده منابع طبیعی، انسانی و ... برای كشورهای صنعتی هستند و بعد هم تامین كننده بازار مصرفی به گستردگی جهان برای آنها میباشند، آیا چرخ اقتصادی آنها به این صورت می‌چرخید؟ و آیا ما از پشت پرده كارتل های عظیم اقتصادی و روابط پنهان مافیای قدرت و ثروت جهانی و نقش آنان در عرصه‌ی بین‌الملل خبر داریم؟
۳) در این مساله باید تنها به امروز توجه ننمود بلكه نباید از خاطر برد كه این هیبت عظیم اقتصادی جهان مدرن برپایه‌ی انباشت سرمایه‌ی عظیم دوران استعمار و چپاول ثروت های ملل جهان برپا شده است، ثروتی كه براحتی سروری و رهبری السابقون السابقون را در این جناح برای عده‌ای خاص تضمین میكند! اگر كسی طالب پیشرفت باشد به شرط هم‌جهتی با جریان جهانی دراین ثروت انبوه شریك است و گرنه به كسی اجازه پیشرفت داده نمی‌شود. حال كشوری مثل ما كه نه قائل به چپاول دیگران و نه قائل به سازش با سردمداران جهانی است در این میان چه كند؟
۴) گذشته از اینكه توسعه و پیشرفت كشورهای به اصطلاح مدرن بیش از آنكه مدیون علم اقتصاد باشد مدیون انباشت سرمایه های استعماری است، امتحان كردن تئوری های اقتصادی مدرن در كشور های در حال توسعه نتایج مطلوبی در پی نداشته است و نمونه آن را در امریكای لاتین كه اقتصاد به شدت در حال رشد آن بدلیل عمل به تجویزات بانك جهانی به نابودی كشیده شد و همچنین در شرق آسیا كه توسعه‌ی اقتصادی را با روشی كاملا برعكس و البته موفق طی كرد می توان دید!
بنابر این به نظر بنده، ما راهی نداریم جز آغاز راهی كه تاكنون كسی در آن قدم نگذاشته است و تجربیات دیگران جز در سطح خرد و كوتاه مدت، ما را آنچنان یاری نخواهد نمود. بلكه خود باید آستین همت را بالا بزنیم و بار دیگر نبوغ و توانایی فرهنگ ایرانی مسلمان را در نوزایی و نوآوری و تمدن سازی به جهانیان نشان دهیم.
در این میان تولید اقتصادی با اصول جدید و معادلات جدید و شاخص های جدید و الگوهای توسعه مخصوص به خود از اولین قدم هاست.
اگر صحبت‌ها در مورد اقتصاد بومی به نظرتان خیلی خنده دار می‌اید بی‌زحمت نگاهی به كتاب " ساختار انقلاب‌های علمی" اثر توماس كوهن، جنجالی‌ترین فیلسوف علم در قرن بیستم بیاندازید!

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.