چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

تلاش نافرجام اسرائیل برای تبدیل به هنگ کنگ خاورمیانه


تلاش نافرجام اسرائیل برای تبدیل به هنگ کنگ خاورمیانه
اقتصاد برای رژیم صهیونیستی در کنار امنیت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. تجزیه و تحلیل سیاستگذاری های خارجی این رژیم در منطقه خاورمیانه نیز، از محوری بودن موضوع اقتصاد برای اسرائیل حکایت دارد.
تثبیت و تحکیم جایگاه خود در منطقه در سایه گسترش روابط اقتصادی با کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی، توسعه سلطه و سیطره خود بر منطقه، کسب منابع مالی بیشتر، تقویت قدرت اقتصادی غرب به ویژه کشورهای عربی، دسترسی آسان تر به منابع انرژی فراوان و ارزان قیمت، از مهم ترین اهداف اقتصادی سیاسی رژیم صهیونیستی محسوب می شود.
در این راستا، برقراری روابط با مصر به عنوان بزرگ ترین و بانفوذترین کشور عربی برای رژیم صهیونیستی دارای اهمیت ویژه ای بوده و هست.
در آغاز به دلیل فضای خصمانه ای که در منطقه علیه رژیم صهیونیستی وجود داشت، امکان ورود به بازارهای اقتصادی و تجاری منطقه بسیار دشوار به نظر می رسید. اما ناکامی اعراب و نیروهای مقاومت در برخورد نظامی با اسرائیل منجر به تمایل سازش با این کشور شد و سرانجام در دهه ۹۰ فرصت مناسبی برای کشاندن مصر به پای میز مذاکره با اسرائیل فراهم شد.
به این ترتیب کشوری که تا آن زمان در خط مقدم مبارزه با اسرائیل حاضر بود، به سازش با رژیم اشغالگر قدس و به رسمیت شناختن آن وادار شد. حضور انورسادات رئیس جمهوری وقت مصر در سال ۱۹۷۷ و پس از آن امضای توافقنامه کمپ دیوید در ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۸ توسط انورسادات و مناخیم بگین نخست وزیر وقت اسرائیل و سپس امضای پیمان صلح در سال ۱۹۷۹ نقطه عطف روابط سیاسی میان این دو کشور محسوب می شود.
اسرائیل با بازپس دادن بخش های باقیمانده صحرای سینا، امتیاز بزرگی از مصر گرفت. به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط مصر، تلاش این کشور برای میانجیگری میان دو طرف اسرائیلی – فلسطینی و تشویق اعراب به عادی سازی روابط با اسرائیل امتیازی غیرقابل چشمپوشی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود. از سوی دیگر دارا بودن ۱۱ کیلومتر مرز مشترک با نوار غزه می توانست فعالیت نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی را کاهش دهد.
دولت مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل که مستلزم برقراری روابط سیاسی و امنیتی با این دولت بود، توسط سایر کشورهای عربی در انزوا قرار گرفت، ازاین رو با روی آوردن به حامیان غربی رژیم صهیونیستی، جلب رضایت اسرائیل و حمایت لابی های صهیونیستی در آمریکا، توانست جزو کشورهایی شود که بخش مهمی از کمک های سالانه نظامی و خارجی آمریکا را به خود اختصاص می دهند. این کمک ها معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود.(۱)
علاوه بر کمک های مالی آمریکا به مصر در بعد نظامی که بیشتر جنبه سیاسی داشته، مصر و اسرائیل از زمان امضای پیمان صلح، همکاری های اقتصادی متعددی با یکدیگر داشته اند که مهم ترین آنها در زمینه نفت و گاز است. براساس توافقات صورت گرفته در سال ۱۹۷۹، مصر سالیانه در حدود ۲۰۰ میلیون دلار نفت خام تحویل اسرائیل می دهد.
همکاری دیگر اسرائیل و مصر، درخصوص احداث یک خط لوله گاز است. مصر در سال ۱۹۹۶ برای مقابله با طرح خط لوله گاز قطر به اسرائیل، احداث این خط لوله را پیشنهاد داد.(۲)
شایان ذکر است، تصویب طرح اقتصادی کوییز (QIZ) در سال ۱۹۹۶ توسط کنگره آمریکا، نقش مهمی را در توسعه مبادلات تجاری میان مصر و رژیم صهیونیستی ایفا کرد.
این طرح مشتمل بر ایجاد یک منطقه آزاد تجاری برای صادرات به آمریکا به عنوان پشتیبانی روند صلح خاورمیانه بود و براساس آن کشورهای امضاکننده آن ملزم به همکاری اقتصادی با اسرائیل و گنجاندن حداقل ۱۱ درصد از مواد خام اسرائیلی در کالاهای صادراتی خود بودند تا از این طریق کالاهای کشورهای مذکور آزادانه و بدون عوارض گمرگی وارد بازار آمریکا شوند. به این ترتیب زمینه برای افزایش حجم مبادلات تجاری مصر و رژیم صهیونیستی فراهم شد.
براساس آمار موجود، میزان صادرات مصر به اسرائیل در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۵/۱۳۹ میلیون دلار بوده، در حالی که این میزان در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۷/۱۲۶ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۰ میلادی، ۹/۵۸ میلیون دلار بوده است.(۳)
گفتنی است در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۶۵۵ شرکت مصری برای فعالیت در چارچوب قرارداد کوییز مجوز رسمی دریافت کرده بودند و ۱۰۰ هزار کارگر مصری در این عرصه فعالیت می کردند. علاوه بر حجم قابل توجه مبادلات تجاری میان مصر و اسرائیل و افزایش تعامل میان بازرگانان این دو کشور، افزایش همکاری های اقتصادی متعدد میان مصر و اسرائیل و فعالیت شرکت های اسرائیلی متعدد در مصر، فرصت های شغلی فراوانی برای مصریان در داخل کشور و اراضی اشغالی فراهم آورد.
شایان ذکر است، آمار و ارقام مختلفی در زمینه تعداد مصری های حاضر در اراضی اشغالی وجود دارد. برخی منابع آن را ۱۷ هزار و برخی تا ۲۲۰ هزار نفر ذکر کرده اند، اما اکثریت بر حضور ۲۸ هزار مصری در اسرائیل صحه می گذارند.(۴) همچنین ۱۳ درصد از افرادی که در ارتش اسرائیل فعالیت می کنند مصری هستند.(۵) این امر، هرچند اعتراض احزاب، نمایندگان پارلمان مصر، به ویژه؛ فراکسیون پارلمانی اخوان المسلمین و ملت مصر را برانگیخته، اما در سایه وجود بیکاری در کشور مصر با بیش از ۷۰ میلیون جمعیت، چنین اموری گریزناپذیرند.
علاوه بر موارد مذکور، پیشنهادهای متعددی برای همکاری در زمینه های کشاورزی، ارتباط شبکه های برق، گردشگری، حفاظت محیط زیست و پروژه های مشترک صیادی وجود دارد، اما از آنجایی که افکار عمومی این دو کشور، توجه چندانی به روابط با یکدیگر نشان نمی دهد، آنها نیز در نوع روابط خود با یکدیگر مشکوکند و هنوز این پیشنهادها به مرحله اجرا درنیامده اند.
شاید به گفته پطرس غالی به عنوان شخصیتی که سال ها در مسئولیت و مناصب مهم در نظام سیاسی مصر خدمت کرده و مقالات متعددی در این زمینه نگاشته است، دولت اسرائیل برای اینکه بتواند با همسایگان عرب و مسلمان خود به آرامش برسد، باید به هنگ کنگ خاورمیانه تبدیل شود. یعنی با کنار گذاشتن سیاست های نظامی گری، تنها در عرصه اقتصادی فعالیت کند که این امر با توجه به اهداف سلطه طلبانه رژیم صهیونیستی غیرممکن است.

پی نوشت ها:
۱ - شبکه عربی تلویزیون اسرائیل ۲۰/۵/۲۰۰۶
۲ - حسینی مختار و دیگران؛ برآورد استراتژیک مصر، مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران، ج۱، چ۱، اسفند ۱۳۸۱، ص ۳۱۰
۳- www.cbs.gov.it/ts/
۴- www.Palvoice.com/forms/showthread.php?t=۱۳۸۸۷۶
۵- www.Paldf.net/forum/show thread.php?t=۱۶۲۸۵۹

منبع : هفته نامه آتیه

مطالب مرتبط

شوک‌های ناگهانی چه تاثیری بر اقتصاد می‌گذارد؟


شوک‌های ناگهانی چه تاثیری بر اقتصاد می‌گذارد؟
اقتصاد یك حرفه شوك‌آور است. نه به این دلیل كه كارشناسان اقتصادی قابلیت ندارند یاعادت‌های شخصی غیر معمولی دارند.
توصیف شوك‌آور را باید برای آنچه اقتصاددانان انجام می‌دهند به كار برد.
آنها با الگوی اقتصادی شروع می‌كنند و یك شوك به آن وارد می‌كنند كه این شوك می‌توانند افزایش ناگهانی قیمت نفت یا یك پیشرفت تكنولوژیك یا كاهش تعرفه باشد.
سپس شروع به تحلیل و بررسی این می‌كنند كه در پی این شوك چه اتفاقی برای تولید، قیمت‌ها، اشتغال و دیگر عوامل بازار پیش می‌آید.
مثلا فرض كنید قیمت نفت ناگهان افزایش یابد. آن وقت تولید كاهش می‌یابد و سطح قیمت‌ها بالا می‌رود و بسته به ملاحظات تورمی و واكنش بانك مركزی، تحولات بعدی تورمی در پی می‌آید.
با جا به جا كردن آمار و ارقام، این كارشناسان تخمین می‌زنند كه شدت این تاثیرات چقدر است. تقریبا همه این تحولات با تغییرات در اعداد و ارقام و ارزش كالاها سر و كار دارد.
اگر قمیت نفت دو برابر شود چه خواهد شد؟ كارشناسان اقتصادی اما وقت كمی صرف كرده‌اند تا به پاسخ این پرسش برسند كه اگر دنیا به مكانی غیر قابل پیش‌بینی تبدیل شود و همه چیز به هم بریزد چه خواهد شد؟ اگر قیمت نفت به جای ۵۰ تا ۶۰دلار بین ۲۰ و ۱۰۰دلار نوسان پیدا كند چه؟ پاسخ دادن به پرسش‌هایی از این دست بسیار دشوار اما مهم است.
این پرسش‌ها مهم است چون رفتار مردم ممكن است در صورت تغییر ناگهانی دنیا و غیرمطمئن شدن آن تغییر كند.
از سوی دیگر به گفته نیك بلوم اقتصاددان انگلیسی دانشگاه استنفورد، وقایعی كه دنیا را دچار بلاتكلیفی می‌كند و مثلا این لاتكلیفی و شرایط فوق‌العاده بر قیمت سهام آمریكا تاثیر می‌گذارد، زیاد پیش می‌آید.
یكی از مشهورترین این اتفاقات حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است. اما در دهه‌های گذشته از این دست اتفاقات زیاد روی داد، از ترور جان اف كندی گرفته تا فروپاشی انرون.
اقتصاددانان به طور كلی شوك‌ها و اتفاقات غیر منتظره را نادیده نمی‌گیرند.
در سال ۱۹۸۳ یك اقتصاددان جوان آمریكایی به نام بن برنانك مقاله‌ای را به چاپ رساند در تحلیل چگونگی تاثیر وقایع غیر منتظره بر سرمایه‌گذاری.
به گفته این اقتصاددان، وقایع غیر‌منتظره ممكن است سود شركت‌ها را بالا ببرد چون شركت‌ها منتظر می‌مانند و كاری نمی‌كنند.
اما كارشناسان دیگری همچون بلوم با نگاهی متفاوت این موضوع را بررسی كرده‌ و الگویی برای این كار طراحی كرده است. در این الگو میزان سرمایه‌گذاری و اشتغال شركت‌ها مورد بررسی واقع شده و با وارد كردن یك شوك به این الگو میزان تغییرات درآمدی و سرمایه‌گذاری این شركت‌ها بررسی شده‌است.
این بررسی نشان داده است كه با وارد شدن این شوك چون آینده نامعلوم می‌شود، تقاضا پایین می‌آید و ارزش صبر كردن بالا می‌رود.
شركت‌هایی كه سرمایه‌گذاری را افزایش داده‌اند یا آگهی استخدام داده‌اند برنامه‌هایشان را به تعویق می‌اندازند.
شركت‌های در حال كوچك شدن هم روند اخراج كارگران را متوقف می‌كنند. اما قابل توجه‌ترین تاثیر این است كه سرمایه‌گذاری و اشتغال كاهش می‌یابد.
بهره‌وری هم همین طور. از آنجا كه استخدام و اخراج‌ها متوقف می‌شود، كارگران دیگر از شركت‌های با بهره‌وری پایین به شركت‌های با بهره‌وری بالا منتقل نمی‌شوند.
وقتی شرایط عادی شود سرمایه‌گذاری و اشتغال و بهره‌وری به حالت عادی خود بازمی‌گردد. بلوم می‌گوید این مدل درباره شرایط بعد از ۱۱ سپتامبر به خوبی صدق می‌كند.
كارشناسان اقتصادی این شرایط را پیش‌بینی كرده بودند و می‌گفتند كه تا پایان آن سال بیش از یك میلیون شغل از دست می‌رود. اما شرایط در پایان سال ۲۰۰۲ عوض شد.
سرمایه‌گذاری هم برای مدتی كاهش یافت و باز احیا شد.
شرایط بلاتكلیفی و ناامنی همچنین در تصمیمات بانك‌های مركزی بازتاب پیدا می‌كند. برای سیاستگذاران كشورها مهم است كه شرایط بعد از شوك را برای مدت طولانی‌تری پیش‌بینی كنند.
شرایط وقتی دشوارتر می‌شود كه تاثیرات اولیه و ثانویه شوك‌ها با هم همزمان شود.
كارشناسان اقتصادی می‌گویند فدرال ریزرو و دیگر بانك‌های مركزی در روزهای بعد از ۱۱ سپتامبر خوب عمل كردند و واكنش متعادلی نشان دادند.
شوك‌های اولیه معمولا بر سهام آسیب‌پذیر شركت‌ها تاثیر می‌گذارد. موج بعدی شوك، شركت‌ها و فعالیت‌های آن را در بر می‌گیرد.
آیا شوك‌های ناشی از شرایط غیر قابل پیش‌بینی همیشه تحول و تغییر به همراه دارند؟ اغلب همینطور است.


وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    سویا در مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک
    برای مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک همواره این سؤال مطرح است که مصرف سویا برایشان خوب است یا خیر؟ برای اینکه تا حدودی این ابهام در میان مبتلایان به این سندروم برطرف شود به شرح کامل آخرین مطالعات در این زمینه می پردازیم...