شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ / Saturday, 15 December, 2018

اول اردیبهشت؛ سالمرگ «سپهری»، «بهار» و «اقبال»


اول اردیبهشت؛ سالمرگ «سپهری»، «بهار» و «اقبال»
نخستین روز اردیبهشت که با بزرگداشت سعدی در تقویم ثبت است، با سالمرگ سه شاعر معاصر «سهراب سپهری»، «محمدتقی بهار» و «اقبال لاهوری» نیز همراه است.
سهراب سپهری پانزدهم مهرماه ۱۳۰۷ در کاشان متولد شد و چند ماهی پیش از کودتای ۲۸ مرداد، در خردادماه ۱۳۳۲ دوره نقاشی دانشکده هنرهای زیبا را به پایان رسانید؛ علاقه به شعر و نقاشی در سهراب به موازات هم رشد کرد، چنان که پا به ‏پای مجموعه شعرهایی که از او به چاپ می‌رسید، نمایشگاه‌‏های نقاشی او هم در گوشه و کنار تهران برپا می‏شد و او گاهی در کنار این نمایشگاه‏‌ها شب شعری هم ترتیب می‏داد؛ تلفیق شعر و نقاشی در پرتو روح انزوایی و متمایل به گونه‏ای عرفان قرن بیستمی، هم به شعر او رقت احساس و نازک‌بینی هنرمندانه‌‏ای می‌‏‏بخشید و هم نقاشی او را به نوعی صمیمیت شاعرانه نزدیک می‏کرد.
تخیل آزاد، سوررئالیسم خفیف، جست‌وجوی روابط متعارف اشیاء و مفاهیم آمیخته با خیال‌پردازی، از مشخصه‌‏های آشکار شعر سپهری است. همین ویژگی‌هاست که در نظر برخی وی را به تمایلات سبک هندی و قابلیت مقایسه با بیدل دهلوی، شاعر عارف و خیال‌پرداز سده دوازدهم هند نزدیک کرده است.
سفرهای سهراب به غرب و شرق عالم و دیدار از رم، آتن، پاریس و قاهره، تاج محل و توکیو برای او بیشتر سلوک روحی و معنوی و سیر در انفس به حساب می‏آمد تا گشت و گذار و جهان دیدگی و سیر در آفاق.
پیشتر از آن که به هند و ژاپن سفر کند با فکر و اندیشه بودایی و سلامت عارفانه پیشینیان آشنایی داشت، این سفر آشنایی و علاقه او را ژرف‌تر کرد و در مجموع به هنر او سیرتی عارفانه و پارسایانه بخشید.
سفر به ژاپن را که به قصد آموختن حکاکی روی چوب آغاز کرده بود، به او چیزهایی دیگر نیز آموخت؛ این که شعرهای سهراب سپهری را گاهی در حال و هوای هایکو یافته‌‏اند، این که سپهری به داشته‌‏های خود خرسند و به شهر و دیار و طبیعت رهای اطراف شهر خود کاشان پای بند است، هر چند اندک می‏تواند نتیجه تاثیر این گونه سفرها باشد، چنان که توجه او به طبیعت هم در نقاشی و هم در شعر نیز از این تاثیر بلکی دور نمانده است.
او چشم به طبیعت داشت و از پیرامونیان خود، که شاید تنها اندکی از آنان از صداقت و صمیمیت انسانی بالایی برخوردار بودند، پرهیز می‏کرد: به سراغ من اگر می‏آیید/ نرم و آهسته بیایید، مبادا که ترک بردارد/ چینی نازک تنهایی من.
علاقه سهراب به هنر و مکتب‏های فلسفی شرق دور، معروف است. این علاقه را وی با آگاهی توام کرده بود. او به مطالعه در فلسفه و ادیان بسیار علاقمند بود.
سهراب ابتدا در دهه ۱۳۳۰ به عنوان نقاشی نوپرداز به شهرت رسید، کار شعر را هم از همان ایام آغاز کرده بود. نخستین مجموعه شعر او «مرگ رنگ» در سال ۱۳۳۰ به چاپ رسید. «زندگی خواب‏ها» را در سال ۱۳۳۲ و «آوار آفتاب» و «شرق اندوه» هر دو را به سال ۱۳۴۰ عرضه کرد. در این مجموعه‌های نخستین او، گه‌‏گاه طنین صدای نیما یوشیج به گوش می‏رسید؛ اما مجموعه‌های بعدی؛ یعنی «صدای پای آب»، «مسافر» و به ویژه «حجم سبز» که در سال ۱۳۴۶ انتشار یافت، هیچ صدایی جز صدای آشنای خود او نیست؛ هر چند برخی در واپسین شعرهای سپهری رنگی از زبان اندیشه فروغ را دیده و در نتیجه از پاره‏ای جهات شهرت آن دو را قابل مقایسه دانسته‌اند.
شعر سهراب در ابتدا با انکار و انتقاد مواجه شد. شاعران و منتقدان ملتزم پیش از انقلاب، شعر و شیوه شاعری او را نکوهیدند و او را منفی‌‏نگر، بی‌مسئولیت و رویگردان از جامعه و مردم معرفی کردند. اما سهراب بی‌‏توجه به این نکوهش‏ها و جار و جنجال‏ها به کار خود ادامه داد و سر به شعر و نقاشی خود فرود آورد.
او به قضاوت دیگران کاری نداشت. گویی می‏دانست روزی فرا خواهد رسید که شعرش قبول عام پیدا می‏کند. از این رو آرام و بی‌‏سر و صدا سر به کار خویش داشت و آنچه را که به اشراق و ادراک هنری دریافته بود. به پرده رنگ و به واژه‏ای به نرمی آب و لطافت آبی آسمان‏ها تسلیم می‏کرد، برترین ویژگی شعر سهراب غنای آن از نظر جوهر شعری است، چیزی که در آثار کمتر شاعری به این زلالی می‏توان یافت.
سپهری روز اول اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در اثر ابتلای به بیماری سرطان خون درگذشت. با آن که شعر وی حاوی فضیلت‏های گمشده انسانی بود در زمان حیاتش مقبولیت عام پیدا نکرد، اما بعد از انقلاب و به ویژه از دهه ۱۳۶۰ به بعد گروهی از شاعران و منتقدان به شعر وی روی آوردند و بر شعرش نقد و تفسیر نوشتند.
□□□
میرزا محمدتقی بهار (۱۲۶۶-۱۳۳۰ ش) اندیشمند، نویسنده، محقق، روزنامه‌نگار، استاد دانشگاه و شاعر در مشهد متولد شد. پدر وی ملک الشعرای آستان قدس رضوی بود .بهار تحصیلات مقدماتی را نزد پدر آموخت و علوم ادبی و عربی متداول زمان خود را از استادان مشهور خراسان چون ادیب نیشابوری فراگرفت.
وی در نوجوانی پدر خود را از دست داد و از همان موقع شعر می‌سرود. بعد از مرگ پدر و به فرمان مظفرالدین شاه، لقب ملک الشعرایی آستان قدس رضوی را یافت.
وی در نهضت مشروطه‌طلبان مجاهدت‌ها کرد. در سال ۱۳۲۸ قمری هفته‌نامه نوبهار را نشر داد. در سال ۱۳۳۳ قمری از طرف مردم مشهد به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد و رهسپار تهران گردید و در سال ۱۳۳۶ قمری انجمن ادبی دانشکده را با مجله دانشکده که منتسب به همان انجمن بود، تاسیس کرد و در همان سال به تجدید انتشار روزنامه نوبهار همت گماشت.
بهار در سال ۱۳۳۸ قمری مدیریت روزنامه ایران را که غیر رسمی بود، عهده‌دار شد و از طرف مردم تهران دو بار به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب گردید و در سال ۱۳۲۴ شمسی به وزارت برگزیده شد.
وی در دانشکده ادبیات تهران تا پایان عمر تدریس می‌کرد و در تهران وفات یافت و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. از او آثار زیادی به جا مانده است که از آن جمله «سبک شناسی»، «تاریخ احزاب سیاسی»، «مجموعه مقالات» و «دیوان اشعار» وی را در دو جلد می‌توان نام برد.
□□□
علامه محمد اقبال لاهوری متولد ۲۲ فوریه ۱۸۷۳ میلادی در شهر سیالکوت از ایالت پنجاب هند و متوفی به سال ۱۳۱۷ هـ . ش (۲۰ صفر ۱۳۵۷، ۲۱ آوریل ۱۹۳۸ میلادی)، تحصیلات خود را ابتدا، به رسم معمول زمان، با آموختن قرآن کریم در مکتب‌خانه شروع کرد و پس از اتمام دوره مکتب‌خانه وارد کالج آسیایی اسکاچ شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در آنجا گذرانید.
در همین ایام سرودن شعر را آغاز کرد. بعد از پایان این دوره، در رشته فلسفه در دانشگاه لاهور ثبت ‏نام کرد و از محضر سر تامس آرنولد بهره برد. دوره فوق‏ لیسانس این رشته را با احراز رتبه اول در دانشگاه پنجاب به پایان رساند، موفق به دریافت یک قطعه مدال علمی گردید، و در رشته‌‏های تاریخ، فلسفه، و علوم به استادی برگزیده شد.
در همین حال، فراگیری زبان فارسی و عربی را نیز وجهه همت خویش قرار داد. اقبال، که در عرصه شعر و ادب در شبه قاره از نوادر به شمار می‏رود، سروده‏های خود را در خدمت بیداری و آگاهی توده‏ها و دمیدن روح آزادی در ملل اسلامی و بیدار ساختن آنان از خواب گران قرار داد. ناله یتیم اولین اثر وی بود که آن را در سال ۱۸۹۹ میلادی در جلسه سالیانه انجمن حمایت ‏الاسلام در لاهور خواند. سال بعد در همین انجمن منظومع دیگری را با عنوان خطاب یتیم به هلال عید فطر قرائت کرد که باعث شهرت وی شد.
علاوه بر این در ۱۹۰۱ میلادی نخستین کتاب خود را در زمینه اقتصاد به زبان اردو تالیف کرد. سپس به توصیه سر تامس آرنولد برای ادامه تحصیلات عازم اروپا شد، و سه سال در آنجا به مطالعه و تحصیل پرداخت. در دانشگاه کمبریج در رشته فلسفه پذیرفته شد و در آنجا با پروفسور مک تیگارت، از طرفداران سرشناس هگل‏، پروفسور ادوارد براون و پروفسور رینولد نیکلسون، از مستشرقان بنام، آشنا شد.
پس از اخذ مدرک فلسفه اخلاق از کمبریج وارد دانشگاه مونیخ در آلمان شد و رساله دکترای خود را با عنوان «سیر فلسفه در ایران» تدوین کرد، و مدتی نیز به جای پروفسور آرنولد در دانشگاه لندن به تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت.
اقبال از میان متفکران غرب به آثار لاک، کانت، هگل، گوته، تولستوی، و از شرقیان به اشعار مولوی دلبستگی خاصی داشت. در ایام تحصیل در اروپا تحولات عمده‌ای در وی پدیدار شد؛ قبل از هر چیز، علاقه‌مندی بیش از حدش به زبان و ادبیات فارسی بود به گونه‌ای که بعدها زبان فارسی را برای بیان آراء و افکار خود برگزید.
دیوان شعر وی به طور عمده به این زبان تدوین گشته است.
پس از آن، اقبال به تدریج از یک شاعر وطنی به شاعری اسلامی ـ جهانی تحول یافت، تا جایی که به اعتقاد بسیاری از متفکران وی یکی از نخستین منادیان اتحاد بین کشورهای اسلامی به شمار می‏رود.
وی در ماه اوت سال ۱۹۰۸ میلادی به وطن بازگشت و ریاست بخش فلسفة دانشکده دولتی لاهور را عهده‏دار شد و در عین حال به امر وکالت نیز می‏پرداخت.
اقبال در ۱۹۲۶ میلادی به عضویت مجلس قانونگذاری پنجاب انتخاب شد. منازعات و کشمکش‌های متعدد میان مسلمانان و هندوها و عشق به آزادی وی را به شرکت در فعالیت‌های سیاسی علاقمند کرد تا اینکه در ۱۹۳۰ میلادی، در جلسه سالیانه حزب مسلم لیگ در احمدآباد، پیشنهاد تشکیل دولت پاکستان را مطرح کرد.
عشق و علاقة وافر اقبال به سرزمین، تمدن و فرهنگ اسلامی ایران در تمامی آثار و سروده‏های وی هویداست، عشقی نشات گرفته از مایه ‏های ایمان دینی؛ تا بدانجا که تهران را ام‏القرای دوم جهان اسلام می‏دانست.
علی‏محمد نقوی نویسنده و متفکر معاصر شبه قاره، در کتاب ایدئولوژی انقلابی اقبال، اقبال را معمار تجدید بنای تفکر اسلامی و طراح نهضت ضد غربزدگی و منادی شعار بازگشت به قرآن و بازگشت به خویش در جهان اسلام می‏داند.
وی می‏گوید: هدف اقبال با تکیه بر مذهب و به طور اخص اسلام، تبدیل آن از صورت یک عقیده شخصی، انگیزة روحی، و نظام اخلاقی که تنها در قالب رابطه درونی فرد با خدا مطرح می‏گردد، به یک “ایدئولوژی“ است که تمامی ابعاد وجودی انسان، اجتماع، و حیات مادی و معنوی را در بر دارد.
اقبال در سال ۱۳۱۷ هجری شمسی بدورد حیات گفت.


منبع : خبرگزاری آفتاب

مطالب مرتبط

«جان کیتز» شاعری از روح آب

«جان کیتز» شاعری از روح آب
● نگاهی کوتاه به زندگی «جان کیتز» شاعر کلاسیک انگلیسی
شاعر رمانتیک و نام آشنای انگلستان که آرزوی خدمت به جهانیان را به پرداختن به «من» خود برگزید.«جان کیتز» احساس می‌کرد که عمیق‌ترین معنای زندگی در ستایش زیبایی نهفته است؛ هرچند اشعار موزون و پخته وی نشان از دلبستگی او به دنیای مرگ و نیستی داشت.
‘Darkling I listen; and for many a time
I have been half in love with easeful Death’
«به تاریکی زیبا گوش می‌دهم؛ و بارها عاشق مرگی رهایی بخش بوده‌ام.»
قسمتی از شعر «برای یک بلبل»
«جان کیتز» درسال ۱۷۹۵ درشهر لندن دیده به جهان گشود. «جان» بزرگترین فرزند خانواده‌ای بود که چهار فرزند داشتند. پدرش،«توماس» مدیری موفق در اداره پانسیون اسب بود و یکی از مهمان‌خانه‌داران بزرگ به‌شمار می‌رفت. مرگ پدر در سال ۱۸۰۴ در یک حادثه اسب سواری شرایط خانواده را دگرگون کرد و ازدواج دوباره مادر خانواده، «فرانسس جنینگز کیتز» یکی از پی‌آمدهای آن بود. ازدواج دوباره مادر دوامی نداشت و بسیار زود به جدایی انجامید تا کانون خانواده در منطقه ادمونتون در نزدیکی لندن شکل دوباره‌ای به خود بگیرد. «فرانسس» در سال ۱۸۱۰ در اثر بیماری سل درگذشت.
«جان» در مدرسه کلارک در انیفیلد به مطالعه درباره چیزهای مورد علاقه‌اش پرداخت. شهرت او در دوران تحصیل برای مطالعاتش نبود بلکه شیطنت و دعواهای کودکانه ویژگی‌های این کودک نابغه را تشکیل می‌داد: «ذهن من ناراضی‌ترین ذهنی است که تاکنون در چنین بدن کوچکی قرار داده شده است.»
«کیتز» توانست در سال ۱۸۱۱ به عنوان دستیار جراح شروع به کار کند و هم‌زمان به تحصیل در رشته پزشکی ادامه دهد. ترجمه برخی آثار ادبی نیز قسمتی از فعالیت‌های وی را به خود اختصاص داده و شاید یکی از عامل‌های اصلی روی آوردن او به شعر و شاعری بود؛ او اولین شعر خود را با عنوان &#۰۳۹;Lines in Imitation of Spenser&#۰۳۹;در سال ۱۸۱۴ سرود. در سال ۱۸۱۵ موفق به دریافت گواهی‌نامه شده و به عضویت جامعه دواسازان درآمد تا تجربه جراحی را نیز داشته‌باشد.
آشنا شدن او با «لی هانت»، سردبیر مجله لیبرال The Examiner ، که از نشریات صاحب نام لندن بود، و هم صحبت شدن با شاعران عصر رمانتیسم هم‌چون «شلی» مسیر زندگی او را از طبابت به ادبیات حرفه‌ای سوق داد. شعر &#۰۳۹;O Solitude&#۰۳۹; برای اولین‌بار در همین مجله به چاپ رسید.
اولین مجموعه شعرهای او در کتابی با عنوان Poems در سال ۱۸۱۷ منتشر شد. تجربه اول با استقبال چندانی مواجه نشد. «کیتز» برای غنی کردن شعرهایش به استفاده از مضمون نامه‌هایش روی آورد؛ نکته‌هایی از زندگی روزمره که با زبان شعر آمیخته بود. تبادل افکار با مشاهیر ادبی هم‌چون «بنجمین بیلی» نیز بی اثر نبود.
سن ۲۱ سالگی تجربه بلندترین اثرش در چهار هزار خط را به همراه داشت که در ستایش عشق «سینتیا»، الهه ماه به چوپان جوانی به نام «اندیمیون» سروده شده بود. برخی منتقدان آن زمان هم‌چون «جان ویلسون کروکر» و «جان گیبسن لوچرد» این اثر را کوته‌بین انگاشتند و آن را تقلیدی از آثار یونانی و به دور از سبک کلاسیک خواندند که توسط شاعر جویای نامی بازخوانی شده بود.
برجسته‌ترین شعرهای این هنرمند انگلیسی در سال‌های پایانی دهه ۱۸۱۰ به رشته تحریر درآمد که می‌توان به Lamia, The Eve of St. Agnes، چکامه‌ها و دو جلد از Hyperion اشاره کرد.
مرگ برادرش، «تام» در ماه دسامبر ۱۸۱۸ دلیل مناسبی برای مهاجرت به منطقه همستد را فراهم کرد. در هجرت، عاشق «فنی براون»، دختر همسایه شد و این عشق نامزدی را در زمستان ۱۸۱۸ درپی داشت.
&#۰۳۹;Ode on a Grecian Urn&#۰۳۹; که به عنوان شاهکار ادبی «کیتز» شناخته می‌شود الهام گرفته از نسخه مشابه رومی است.
دومین مجموعه از سروده‌های او درسال ۱۸۲۰ منتشرشد و مورد استقبال قرار گرفت. «کیتز» در این زمان به بیماری سل و فقر دچار بود؛ این امر مانعی بر سر راه ازدواج با «فنی» شد تا وی را به جدایی و انزوا کشاند. نامه‌ای از وی به معشوقه‌اش در سال ۱۸۱۹ برجای مانده که چنین می‌نویسد: « بیشتر به این دلیل دوستت دارم که مرا به خاطر خودم و نه هیچ چیزدیگر دوست داری. بسیاری از زنان را دیده‌ام که دوست دارند با شعر ازدواج کنند و با یک رمان از دست بروند.»
«کیتز» با غلبه بیماری و فرارسیدن فصل سرد، انگلستان را به مقصد ایتالیا ترک کرد و در شهر رم ساکن شد.
روز ۲۳ فوریه ۱۸۲۱، آخرین روز زندگی این شاعرجوان بود. پیکرش را در گورستان پروتستان‌های رم به خاک سپردند.
گفته می‌شود که او از دوستش، «ژوزف سورن» خواسته بود تا برمزارش چنین بنویسند: « اینجا مزار کسی است که نامش با آب نوشته شده بود».
با وجود انتقادهای فراوانی که از آثار او در زمان حیاتش می‌شد، انتشار نامه‌هایش در سال‌های ۱۸۴۸ و۱۸۷۸ با استقبال فراوانی روبرو شد. مشاهیری همچون «اسکار وایلد» و « آلفرد تنیسن» الگوهای فراوانی ازسبک «جان کیتز» درآثارشان گرفته‌اند.
● از آثار مشهور این شاعر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
IMITATION OF SPENCER, ۱۸۱۱
FIRST LOOKING INTO CHAPMAN`S HOMER, ۱۸۱۶
POEMS, ۱۸۱۷
ENDYMION, ۱۸۱۸
HYPERION, ۱۸۱۹ (unfinished)
LAMIA, ISABELLA, THE EVE OF ST. AGNES, AND OTHER POEMS, ۱۸۲۰
LETTERS, ۱۸۴۸
LETTERS TO FANNY BRAWNE, ۱۹۳۱
LETTERS, ۱۹۵۲
POEMS, ۱۹۶۱
POEMS AND SELECTED LETTERS, ۱۹۶۲
COMPLETE WORKS, ۱۹۷۰
JOHN KEATS: COMPLETE POEMS, ۱۹۸۲ (ed. by Jack Stillinger)
KEATS AND SHELLEY NOTES, ۱۹۸۹
THE LOVE POEMS OF JOHN KEATS, ۱۹۹۰
JOHN KEATS: SELECTED POEMS, ۱۹۹۳
THE COMPLETE POEMS OF JOHN KEATS, ۱۹۹۴
KEATS: TRUTH & IMAGINATION, ۱۹۹۷
THE COMPLETE POEMS AND SELECTED LETTERS OF JOHN KEATS, ۲۰۰۱ (introduction by Edward Hirsch)
SELECTED LETTERS OF JOHN KEATS, ۲۰۰۲ (ed. by Grant F. Scott)
● برای مطالعه بیشتر می‌توانید به منابع زیر مراجعه کنید:
John Keats by R. Gittings (۱۹۶۸); John Keats by Walter Jackson Bate (۱۹۷۹); Keats: Narrative Poems, ed. by J.S. Hill (۱۹۸۳); Approaches to Teaching Keats&#۰۳۹;s Poetry, ed. by Walter H. Evert and Hack W. Rhodes (۱۹۹۱); Junkets on a sad Planet by Tom Clark (۱۹۹۳); John Keats by Robert Woof (۱۹۹۷); The Dialogic Keats by Michael J. Sider (۱۹۹۸); Keats by Andrew Motion (۱۹۹۸); Keats&#۰۳۹;s Odes and Contemporary Criticism by James O&#۰۳۹;Rourke (۱۹۹۸); The Persistence of Poetry, ed. by Robert M. Ryan and Ronald A. Sharp (۱۹۹۹); Darkling I Listen: The Last Days and Death of John Keats by John Evangelist Walsh (۱۹۹۹) - Museums: Keat&#۰۳۹;s house in London, Wentworth Place, Keats Grove, Hampstead. Keats wrote there his greatest Odes and fell in love with Fanny Brawne. - Note: science-fiction writer Dan Simmons used Keats&#۰۳۹;s poems Hyperion and The Fall of Hyperion as the titles of his books. The first volume was structured after Chaucer&#۰۳۹;s The Cantebury Tales. The two sections of Hyperion Cantos take the Keats&#۰۳۹;s idea about the displacement of the old gods and the victory of new pantheon. - Suom.: Keatsilta on käännetty suomeksi valikoima Runoelmia (۱۹۱۷), suomennoksia on myös teoksissa Englannin kirjallisuuden kultainen kirja (۱۹۳۳) ja Tuhat laulujen vuotta, toim Aale Tynni (۱۹۷۴).

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».