دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

به فرزندان خود مدیریت مالی بیاموزید


به فرزندان خود مدیریت مالی بیاموزید
وقتی به فرزندانتان اصول و قواعد نگهداری و مدیریت مالی را بیاموزید. آنها وقتی بزرگ شوند، كمتر تحت فشار مالی قرار خواهند گرفت.
«روبرت كیوساكی» نویسنده كتاب، «پدرپولدار، پدر فقیر» راه كارهای زیر كارهای زیر را به شما پیشنهاد می كند:
۱) برای فرزندانتان حساب پس انداز باز كنید
برای فرزندانتان دفترچه حساب پس انداز باز كنید و ماهیانه مبلغی پول نقد در آن بگذارید و به آنها این امكان را بدهید تا هر موقع كه خواستند از حساب خود برداشت كنند و با آنها مخالفتی نكنید. اما آخر ماه سری به بانك بزنید و از میزان برداشت آنها مطلع شوید. در حین انجام این كارها نیز گاهی با آنها در مورد برداشت پول، وحساب كتاب صحبت كنید.
۲) بدهیها و قرضهای آنها را كنترل كنید:
بسیاری از شركتها، كارتهای اعتباری به نوجوانان زیر ۱۸ سال می دهد، كه والدین آنها از قبل باید میزانی پول بابت این كارتها به عنوان پیش پرداخت بدهند.
چنانچه به فرزندانتان از این كارتها می دهید، حتماً از مقدار پولی كه به عنوان پیش پرداخت داده اید، یا پولی كه آنها توسط این كارت برداشت می كنند، اطلاع حاصل كنید. زیرا بدانید ولخرجی و ریخت وپاش شما را خیلی زود فقیر خواهد كرد.
۳) سه راه مفید برای جمع آوری (پس انداز) پول:
برای آنها سه حساب بانكی یا سه صندوق مجزا برای پس انداز پول در نظر بگیرید. یكی برای پس انداز طولانی مدت (مخصوص سرمایه گذاری) دومی برای پس انداز كوتاه مدت (مخصوص خرید و مایحتاج آنها) و سومی برای امور خیریه یا صدقات
و با آموزش به آنها در مورد نحوه پس انداز و برداشت پول، مدیریت مالی را به آنها یاد دهید.

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

چگونه پرخاشگر نشود؟

چگونه پرخاشگر نشود؟
بعضی والدین دائماً در حال شروع، توقف و تغییر برنامه‌های تربیتی کودک خود هستند. این عدم هماهنگی در برنامه‌ها به مرور باعث وخیم‌تر شدن مشکلات رفتاری کودک می‌شود. اگر قوانین خانه، هماهنگ و ثابت نباشد، کودک متوجه می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند قوانین را زیر پا بگذارد به عبارت دیگر، عدم فرمانبری وی گاهگاهی تقویت می‌شود و رفتارهایی که تقویت یا تشویق نامرتب دریافت می‌کنند، سرانجام نسبت به هر گونه تغییری مقاومت خواهند کرد.
حضرت رسول (ص) : فرزندانتان را بر سه خصلت تربیت کنید : دوستی پیامبرتان و دوستی اهلبیتش و تلاوت قرآن .
هر زمان که تصمیم بگیرید، قواعد و تشویق‌ها و جریمه‌هایی را که در خانه مشخص کرده‌اید، نادیده بگیرید، در حقیقت برخی از رفتارهای مقابله جویانه کودک خود را تقویت کرده‌اید. بنابراین برای داشتن تربیت صحیح باید قاطع ، یکنواخت و هماهنگ باشید. حتی شیوه های تربیتی را با همسر خود هماهنگ کنید تا در مقابل کودکتان به بحث و تضاد در این زمینه نپردازید. کودکان با سرشت‌های متفاوت به دنیا می‌آیند.
بعضی از آنها تغییرپذیر، همکار و مهربان متولد می‌شوند و بعضی دیگر پرخاشگر، پرتوقع، ناسازگار و انعطاف‌ناپذیر. سرشت فرزند شما نقش مهمی در چگونگی رفتار وی یا اطاعت او از قوانین خواهد داشت. اگر فرزند شما دارای سرشت ناسازگار و مشکل است سعی کنید توانایی‌ها و هر گونه تلاش وی برای همراهی با شما را تشویق کنید و باید به خاطر داشته باشید که هر کودکی حتی یک کودک مشکل ساز، یک انسان با افکار، علائق و عقاید و احساسات خاصی است که احتیاج به حمایت و توجه والدین خود دارد.
کودکان نسبت به فشارهای روانی شدیداً آسیب‌پذیر هستند. اگرچه خود آنها این موضوع را قبول ندارند. نکات استرس‌آور برای کودکان عبارتند از: داد و فریاد در خانه، مشاجره پدر و مادر، سپری کردن ساعت‌های طولانی در مدرسه، مشاجره دائمی با خواهر و برادر، نداشتن اوقات فراغت خوش و سرگرم کننده در کنار والدین، تکالیف آموزشی فراوان و از همه ساده‌تر گرسنگی و خستگی. کودکان تحت چنین شرایطی تحریک‌پذیر و ناسازگار می‌شوند. با پیدا کردن نکات استرس‌آور در زندگی فرزند و کاستن یا از بین بردن آنها، تدریجاً پیشرفتی در خلق و روحیه و تمایل وی به همکاری و اطاعت از قوانین خانه حاصل خواهد شد.
فشار روانی بر والدین نیز می‌تواند به طور غیرمستقیم در تداوم یافتن مشکلات رفتاری فرزندتان نقش داشته باشد. هنگامی که دچار فشار روحی شدید می‌شوید، بی حوصله شده وقت کافی برای گذراندن با وی را ندارید، پاسخگوی مناسب سئوالاتش نیستید، استرس را به او منتقل کرده و به او آموزش می دهید، نمی‌توانید برنامه تربیتی مورد نظر خود را پی‌گیری کنید و در نتیجه گاهگاهی رفتار نامناسب کودک خود را تقویت خواهید کرد که این روش باعث پایدار شدن رفتارهای مقابله جویانه کودک خواهد شد.
اگر فرزند شما دارای سرشت ناسازگار و مشکل است سعی کنید توانایی‌ها و هر گونه تلاش وی برای همراهی با شما را تشویق کنید .
تمام کودکان مقابله‌جو، پرخاشگر و نافرمان، نگرش‌های غیرمنطقی دارند و نمی‌توانند مشکلات را حل کنند. این خصوصیات فردی و ناتوانی در حل مشکلات روزمره، خود را به شکل کم تحمل بودن در مقابل ناکامی، پرتوقعی، پرخاشگری، از کوره در رفتن، انجام رفتارهای تکانشی، ناتوانی در مهارت‌های کلامی و لجبازی نشان می‌‌دهند. این علائم، بازتابی از تلاش‌های کودک برای مقابله یا ناکامی و حل کردن مشکلات هستند.

پی نوشت: أدبوا اولادکم علی ثلاث خصال : حب نبیکم وحب أهل بیته وقراءهٔ القرآن . ینابیع الموده ، ص ۲۷۱
تهیه کننده: کهتری
منبع: بانوی شرقی

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!