چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 24 October, 2018

به فرزندان خود مدیریت مالی بیاموزید


به فرزندان خود مدیریت مالی بیاموزید
وقتی به فرزندانتان اصول و قواعد نگهداری و مدیریت مالی را بیاموزید. آنها وقتی بزرگ شوند، كمتر تحت فشار مالی قرار خواهند گرفت.
«روبرت كیوساكی» نویسنده كتاب، «پدرپولدار، پدر فقیر» راه كارهای زیر كارهای زیر را به شما پیشنهاد می كند:
۱) برای فرزندانتان حساب پس انداز باز كنید
برای فرزندانتان دفترچه حساب پس انداز باز كنید و ماهیانه مبلغی پول نقد در آن بگذارید و به آنها این امكان را بدهید تا هر موقع كه خواستند از حساب خود برداشت كنند و با آنها مخالفتی نكنید. اما آخر ماه سری به بانك بزنید و از میزان برداشت آنها مطلع شوید. در حین انجام این كارها نیز گاهی با آنها در مورد برداشت پول، وحساب كتاب صحبت كنید.
۲) بدهیها و قرضهای آنها را كنترل كنید:
بسیاری از شركتها، كارتهای اعتباری به نوجوانان زیر ۱۸ سال می دهد، كه والدین آنها از قبل باید میزانی پول بابت این كارتها به عنوان پیش پرداخت بدهند.
چنانچه به فرزندانتان از این كارتها می دهید، حتماً از مقدار پولی كه به عنوان پیش پرداخت داده اید، یا پولی كه آنها توسط این كارت برداشت می كنند، اطلاع حاصل كنید. زیرا بدانید ولخرجی و ریخت وپاش شما را خیلی زود فقیر خواهد كرد.
۳) سه راه مفید برای جمع آوری (پس انداز) پول:
برای آنها سه حساب بانكی یا سه صندوق مجزا برای پس انداز پول در نظر بگیرید. یكی برای پس انداز طولانی مدت (مخصوص سرمایه گذاری) دومی برای پس انداز كوتاه مدت (مخصوص خرید و مایحتاج آنها) و سومی برای امور خیریه یا صدقات
و با آموزش به آنها در مورد نحوه پس انداز و برداشت پول، مدیریت مالی را به آنها یاد دهید.

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

تاثیر مهدکودک‌ها در رشد گسترش گفتار کودکان

تاثیر مهدکودک‌ها در رشد گسترش گفتار کودکان
آنچه مسلم است كودكان در حدود ۵ تا ۶ماهگی شروع به تلفظ زنجیره ای از هجاهایی مانند ب ب ب می‌كنند و معمولاً اولین كلمه قابل فهم خود را در حدود اواخر سال اول زندگی بیان می‌كنند. كودكان قبل از اینكه صدا تولید كنند، می‌توانند درك كنند و البته غالباً پیش از آنكه كلمه‌ای بر زبان آورند با حركات و اشارات به سئوالات و آموزش‌ها پاسخ می‌دهند. كودكان شش ماه یا یك سال پس از گفتن اولین كلمه و زمانی كه واژگان آنها به ۵۰ كلمه رسید، شروع به ساختن جمله دو كلمه‌ای می‌كنند. این جملات عموماً نوع تلگرافی جملات بزرگسالان است و عموماً شامل اسم، فعل و تعداد محدودی صفت است. ولی فاقد حروف اضافه، حرف ربط، حرف تعریف و افعال كمكی است. ولی همین جملات دوكلمه‌ای هم نظم در ترتیب كلمات را آشكار می‌كند و هم كودك روابط دستوری پایه را در مورد فاعل، گزاره و مفعول بیان می‌كند.
پس از اینكه كودكان اولین جملاتشان را بیان كردند، یعنی بین سنین ۴ و ۵سالگی می‌توانند جملات كامل، پیچیده و بزرگسالانه را به كار برند.جملاتی كه نشانه تسلط آنان بر قواعد دستوری را نشان می‌دهد، حال در این مقاله سعی شده است به این مطلب پرداخته شود كه مهدكودك‌ها تا چه میزان می‌توانند در رشد زبان و گفتار كودكان موثر باشند و تاثیر آن بر روی كودكان تا چه میزان است.
● شروع گفتار در كودكان
واحد اصلی هر زبان كلمات است. هر كلمه از «واج هایی» ساخته شده است و آن عبارت است از آواهای گفتاری منفرد كه به طور تقریبی معادل حروف الفبا هستند. هر زبانی قواعد خود را دارد كه بر تركیبات واج‌ها در آن زبان حاكم است. كودكان از زمان تولد با صداهایی مختلف گریه می‌كنند. در حدود ۵ تا ۶ماهگی شروع به غان و غون كردن می‌كنند و آواهای صوت و بی‌صدا را برای ساختن هجاهایی مانند «بابا» و «دادا» تركیب می‌كنند. این هجاها گاهی به گفتار واقعی شباهت پیدا می‌كنند و زیر و بم دارند. غان و غون كردن كودكان عموماً تا سنین بین ۹ تا ۱۲ماهگی افزایش می یابد و از این پس از گفتن اولین كلمات واقعی غان و غون كمتر می‌شود.كودك در نیمه دوم سال اول زندگی كم كم آشكارا نشان می‌دهد كه می‌خواهد با دیگران ارتباط برقرار كند. پیش از آنكه كودك اولین كلمه واقعی را در ۱۲ماهگی بیان كند، با خیره شدن به كسی كه می‌تواند به او كمك كند با حركات، اشارات و صدا درآوردن نشان می‌دهد كه نیاز به كمك دارد. به تدریج صداهای تصادفی كه كودك بیان می‌كند، جای خود را به علائم و سپس به كلماتی می‌دهد كه به اعمال، اشیا یا رویدادها اطلاق می‌شود.
●اولین كلمات كودكان و سرعت درك بر بیان كلمات
درك كودكان پیش از كلماتی كه «بیان می‌كنند» است. به این معنا كه درك بیشتر و سریع‌تر از كلمات رشد می‌كند. كودكان غالباً در برابر سئوالات یا دستورهایی مثل «بطری شیر را كجا گذاشتی؟» یا «دستت را بشوی» پیش از آنكه كلمه‌ای بر زبان آورند با حركات و حالاتی كه به خود می‌گیرند، پاسخ می‌دهند. بر طبق مطالعه‌ای كودكان پیش از آنكه بتوانند ۱۰ كلمه بگویند، به طور متوسط قادرند ۵۰ كلمه را بفهمند.در این مرحله «واژگان دركی» ۵ برابر «واژگان تولیدی» است. برای اینكه مقصود و منظور كودكان را درك كنیم، لازم است اوضاع و احوال و زمینه‌ای را كه كودك در آن منظورش را بیان می‌كند، در نظر داشته باشیم و وقتی كودك می‌گوید: «توپ» ضمن اینكه به توپ قرمزی كه روی زمین افتاده، اشاره می‌كند، ممكن است صرفاً بخواهد توجه دیگران را به توپ جلب كند و شاید منظورش از گفتن توپ این باشد كه توپ در حال غلتیدن است و شاید می‌خواهد بگوید كه توپ متعلق به او است. اگر كودك كلمه توپ را تكرار كند و با تاكید بگوید: «توپ، توپ» ضمن اینكه دستش را به توپ دراز می‌كند، آشكار است كه برای گرفتن آن كمك می‌خواهد. ظاهراً كودك از مجموعه اوضاع و احوال تصوری دارد، هر چند كه هنوز نمی‌تواند افكارش را در یك جمله بیان كند.
● كودك و رشد زبانی او در خانواده و مهدكودك
از آنجا كه گسترش واژگان كودك اكتسابی است و هر چه كودك در تعامل و ارتباط با اطرافیان باشد، دامنه لغات او نیز گسترش می‌یابد لذا كودكانی كه در منزل هستند به واسطه شاغل بودن پدرانشان ساعات زیادی را با او سپری نمی‌نمایند و به واسطه عملكرد و مسئولیت‌های مادرانشان این ایجاد ارتباط و همزبانی با كودكان ممكن است به ندرت برای مادر و كودكش فراهم شود. اما كودكانی كه هم سن و هم گروه در مهدكودك‌ها به سر می‌برند، علاوه بر هم زبانی با هم سنان خود و ایجاد ارتباط با مربی خویش با لغات، واژگان و كلمات متعددی برخورد می‌نمایند. برای گرفتن، بازی كردن و دریافت نمودن یك توپ مرتب با دوستان خود ایجاد ارتباط كرده و محرك و پاسخ ایجاد می‌شود. كودك برای گرفتن توپ از دوست در مهدكودك احیاناً از لفظ توپ استفاده می‌كند و از كودك كنار دست خود می‌خواهد از طرف دیگر «من، من»، «مال من است» را از كودك دیگر می‌شنود و از كودك سوم «بده» را، لذا این كودك در عین حال با سه تلفظ و واژه آشنا شده است. «من»، «توپ» و «بده». در صورتی كه همین كودك در منزل با ارائه و بیان مطلب توپ مفهوم و مطلب مورد نظر خود را به مادرش می‌فهماند و امكان اینكه با دو لفظ دیگر آشنا شود، بسیار كم و یا بعید است. لذا كودكانی كه تازه شروع به سخن گفتن كرده‌اند، هنگامی كه با كودكان هم سن و سال خود ارتباط برقرار می‌كنند و همراه مربی خویش كه صرفاً وقت خود را صرف و وقف كودكان كرده است، می‌تواند پیشرفت قابل توجهی در گفتار و رشد بیانی خویش داشته باشد.
• تاثیر محیط به خصوص محیط مهدكودك در رشد زبانی
نظریه های عمده رشد به فرضیه های متفاوتی درباره اهمیت تاثیرات محیطی در رشد زبان كودك منجر می شود. نظریه پردازان یادگیری معتقدند كه وجود عامل تقویت كننده و مشاهده سرمشق عوامل تعیین كننده مهمی برای رشد زبان هستند. نظریه های رشدشناختی و نیز نهادگرایانه بر این اساس قرار دارند كه در یادگیری زبان داشتن امكان برای شنیدن آن و نیز فعال بودن در كند وكاو یادگیری درباره محیط از عوامل مهم هستند. لذا كودكان در مهدكودك ها مرتب زیر نظر عوامل یادگیری، ارتباط و تعامل هستند. می شنوند و بیان می كنند و بر اثر عوامل تقویت كننده بی شماری كه به وجود می آید، مجبور به گفت وگو می شوند و در نتیجه واژگان و لغات آن به جهت استفاده در گفتار توسعه می یابد.
• آموزش و توسعه گفتار و بیان از طریق بزرگسالان
آنچه را می توان گفت این مطلب است كه كودك زبان را در پایگاه های اجتماعی می آموزد. آنان زبان را از طریق برقراری ارتباط با افراد دیگر در مرحله اول از مادر خود می آموزند و هر چه كودكان در منزل به جز با مادر با سایر افراد خانواده در ارتباط باشند، بیان و گفتارشان گسترده می شود. كودكی كه در مهدكودك به سر می برد، علاوه بر پدر و مادر، خواهر و برادر با مربی و سایر اولیای مهد نیز در ارتباط است. گفته های آنان را می شنود، درك و بیان می كند.
در تحقیقی كه در ۱۰ مهدكودك در برمودا انجام شده است، بیانگر این مطلب است كه با آن دسته از كودكانی كه با بزرگسالان بیشتر بودند و با آنان حرف می زدند از كودكانی كه كمتر مخاطب داشتند واژگان بیشتری را می دانستند.
• رشد زبانی در كودكستان از طریق بازی در مهدكودك ها
همان طور كه می دانیم كودكان پیش از اینكه حرف زدن را بیاموزند، می توانند ارتباط برقرار كنند و این كار را از طریق حركات و اعمال انجام می دهند تا با كمك آن حالات عاطفی خود را بیان كنند و برای ارضای نیازهای خود از دیگران كمك بگیرند.این حركات و اعمال كودك كم كم با ارتباط آوایی ارادی كودك همراه می شود. بعضی دیگر از ارتباط های آوایی كودك توجه را به پدیده ها و اشیا جلب می كنند. كودك دستش را به عنوان خداحافظی تكان می دهد و یا دالی بازی می كند. احتمالاً این حركات و آواسازی ها مقدمه ای است بر برقراری ارتباط از طریق زبان. كودكان به كمك كلمات و جملات ارتباط به مراتب موثرتری برقرار می كنند و بهتر با دیگران گفت و گو می كنند. كودكان در ابتدا بریده بریده حرف می زنند و بهتر با دیگران گفت و گو می كنند و غالباً گفتارهایشان كوتاه است.
این دسته از كودكان هنگامی كه در مهدكودك قرار می گیرند و در ارتباط با سایر كودكان و بزرگسالان و اولیای مهد هستند برای برقراری ارتباط و ایجاد ارتباط در بازی مجبورند حرف بزنند و به گونه ای زبان خود را به دیگران تفهیم نمایند. لذا از كلمات و عبارات آموخته شده توسط دوستان و مربیان خود استفاده می كنند كه همین امر منجر به گسترش و توسعه زبانی او می شود.
• نتیجه گیری
زبان عموماً باعث افزایش عملكردهای شناختی مثل تفكر، استدلال، حل مسئله و رمزگردانی و اندوختن اطلاعات می شود.
نظریه پردازان كوشیده اند تا فراگیری زبان را بر حسب پاداش، تغییر و تقلید از پاسخ های كلامی توضیح دهند. اندیشمندان كوشش كرده اند تا نقش مهدكودك ها و خانواده را در رشد زبانی كودكان تفسیر كنند.
اطلاعات به دست آمده از این مطلب چنین است كه هرچه كودكان در محیط های اجتماعی بیشتر قرار گیرند رشد گفتار و زبان این دسته از كودكان شایع تر است. این گروه از كودكان دارای واژگان و لغات بیشتری هستند. از كلمات و عبارات مترادف بیشتر استفاده می كنند و خیلی سریع تر و راحت تر مطلب خود را به سایران می رسانند. از آنجا كه رشد زبانی اكتسابی است هرچه كودكان بیشتر در محیط اجتماعی قرار گیرند رشد بیشتری در بین آنان شاهد خواهیم بود و هرچه بیشتر با افراد بزرگسال و هم سن و سال خود در ارتباط باشند لذا مجبور به گویش بیشتر و مكالمه بیشتر هستند و در مقابل پرسش های مطرح شده باید پاسخ های مناسب بیابند.لذا به صراحت می توان گفت كه مراكزی چون مهدكودك ها می توانند در رشد زبانی كودكان موثر و در پیشرفت آنان تاثیرگذار باشند.
منابع و ماخذ:
۱- پاول هنری ماسن، جروم كیگان، آلتا كارول هوستون، جان جین وی كانجر، رشد
و شخصیت كودك، ترجمه مهشید یاسایی، چاپ اول ۱۳۶۸
۲- موریس دبس، مراحل تربیت، ترجمه دكتر كاردان، علی محمد، انتشارات دانشگاه تهران
۳- ادوارد وركمن، آلن ام كاتز، آموزش رفتار با كودكان: مترجم الله محمداسماعیل
۴- دیوید هانت وادماند سالیوان، رابطه بین روانشناسی و آموزش و پرورش، مترجم دكتر میرحسینی، اكبر، انتشارات بامداد

وبگردی
فیلم | سقوط ابر روی زمین؛ پدیده‌ای عجیب و نادر در چین!
فیلم | سقوط ابر روی زمین؛ پدیده‌ای عجیب و نادر در چین! - فیلم - در پدیده‌ای نادر و عجیب، تکه ابر بزرگی در غرب چین روی زمین سقوط کرد و جاده را بست! تراکم این ابر به حدی زیاد بود که حتی رانندگان کامیون هم جرات نزدیک شدن به ابر را نداشتند. ابرها از ذرات بسیار ریز آب تشکیل شده اند و در صورتی که تراکم این ذرات بسیار زیاد شود، ذرات بهم می چسبند و ابر سنگین می شود. در نتیجه احتمال سقوط آن بر زمین وجود دارد.
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان