سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ / Tuesday, 23 January, 2018

مقایسه بین فایرفاکس۲ و اینترنت اکسپلورر ۷


مقایسه بین فایرفاکس۲ و اینترنت اکسپلورر ۷
در سال‌های اولیه اینترنت مرورگرهای خط فرمان در سیستم‌عامل‌هایی مانند ناول و یونیکس مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مرورگر نت‌اسکیپ را می‌توان اولین مرورگر اینترنت با رابط گرافیکی دانست و به مرور در سال‌های بعد مرورگرهای گرافیکی بیشتری پا به عرصه رقابت گذاردند. جنگ مرورگرها اکنون نیز ادامه دارد و اگر مرورگرهایی مانند موزیلا و اپرا را نادیده بگیریم (به علت این‌که درصد بسیار ناچیزی از بازار مرورگرها را به خود اختصاص داده‌اند) دو مرورگر معروف فایرفاکس و اینترنت‌اکسپلورر مدعیان اصلی این جنگ هستند.
اینترنت اکسپلورر یک مرورگر تجاری است که همراه با سیستم‌عامل ویندوز ارائه می‌شود و شرکت مایکروسافت توسعه‌دهنده آن است. فایرفاکس نیز به بنیاد موزیلا تعلق دارد، ولی به صورت آزادانه توسعه داده می‌شود و در گروه نرم‌افزارهای اپن‌سورس جای می‌گیرد. مایکروسافت از سال ۲۰۰۲ تا کنون که نسخه هفت را منتشر نمود، تغییرات عمده‌ای را در اینترنت اکسپلورر به وجود نیاورده بود. البته در سال ۲۰۰۴ نسخه جدیدی از این مرورگر منتشر شد، اما با نسخه‌های پیشین تغییرات اساسی نداشت. از طرف دیگر فایرفاکس موفقیت‌های زیادی را با انتشار نسخه یک خود به دست آورده بود و از آن زمان تا کنون هدف اصلی خود را روی نسخه دو متمرکز نمود و قصد داشت با ارائه فایرفاکس دو، سهم بیشتری از بازار مرورگرهای اینترنت را به خود اختصاص دهد. اتفاق جالبی که در این میان رخ داد، ارائه اینترنت‌‌اکسپلورر هفت و فایرفاکس دو با هم در اواخر ماه‌های سال ۲۰۰۶ است.
اینترنت‌‌اکسپلورر در نسخه جدید خود دستخوش تحولات و تغییرات بنیادی زیادی شده است و همانند فایرفاکس اکنون از بروزترین فناوری‌های مطرح برای برنامه‌های مرورگر استفاده می‌کند.
به علاوه، ابزارهای امنیتی‌ای که به این برنامه افزوده شده است قابلیت‌های امنیتی آن را افزایش داده و المان‌های بصری آن نیز سهولت استفاده را به دنبال آورده است. فایرفاکس دو نیز روال بهبود و قدرتمندی را طی می‌کند. به همین خاطر و به علت نزدیک شدن ویژگی‌ها و توانمندی‌های این دو مرورگر به یکدیگر، انتخاب یکی از این دو مشکل شده است. سایت‌های گوناگونی در این فاصله اقدام به مقایسه نسخه‌های جدید این دو مرورگر کردند و در شرایط گوناگون و متفاوتی به آزمایش و بررسی آن‌ها پرداختند و نتایج به دست آمده را روی اینترنت قرار دادند. یکی از بهترین بررسی‌های صورت گرفته، مربوط به سایت CNet است. این بررسی طولانی و بسیار دقیق توسط Rafe Needleman ،Peter Butler و Elsa Wenzel از نویسندگان این سایت و متخصصان موضوعات اینترنت و سرویس‌های وب صورت گرفته است.
هریک از این سه نفر به صورت جداگانه فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر را در پنج بخش بررسی کرده و با ارائه دلایل خود امتیاز داده‌است. نتیجه امتیازها نشان‌دهنده برتری یک مرورگر بر دیگری است. به علت زیاد بودن این بررسی و عدم امکان ترجمه و آوردن آن در این صفحات سعی شده است برای آگاهی خوانندگان خلاصه‌ای از این بررسی در ادامه آورده شود.
● نصب و پیکربندی
اولین بخش مورد بررسی، نصب و پیکربندی اولیه دو مرورگر است. در این بخش در مجموع فایرفاکس دو با کسب سیزده امتیاز از پانزده در برابر پنج امتیاز اینترنت اکسپلورر به برتری رسیده است. نصب اینترنت اکسپلورر نیاز به فعال بودن ویندوز دارد (استفاده از ویندوزهای رجیستر شده توسط شرکت مایکروسافت). در غیر این صورت نصب نخواهد شد. به علاوه، باید در هنگام نصب هرگونه نرم‌افزار آنتی‌ویروس، آنتی‌اسپایور و نرم‌افزارهای دیگری از این قبیل غیرفعال شوند. مشکل دیگر اینترنت اکسپلورر در هنگام نصب، مدت زمان زیادی است که صرف جست‌وجو در سیستم به دنبال یک برنامه مخرب می‌شود. ریستارت کامپیوتر و بستن نرم‌افزارهای فعال و در حال اجرای سیستم و نیاز به گرفتن پشتیبان‌گیری از اطلاعات حیاتی سیستم، از دیگر معایب نصب اینترنت اکسپلورر هستند.
برخلاف تمام این امور، هنگام نصب فایرفاکس فقط احتیاج دارید که نسخه قدیمی فایرفاکس روی سیستم را ببندید؛ البته ‌اگر در حال اجرا است. حجم فایل نصب فایرفاکس دو در مقابل اینترنت اکسپلورر حدود چهارمگابایت کمتر است و کل زمانی که طول می‌کشد تا نصب شود، سی ثانیه است، اما در اینترنت اکسپلورر این زمان گاهی به پنج دقیقه می‌رسد.
یکی دیگر از قابلیت‌های فایرفاکس در این بخش، عدم نیاز به پیکربندی و تنظیم موتور جست‌وجوی پیش‌فرض است. در فایرفاکس به صورت خودکار موتور جست‌وجو روی گوگل تنظیم شده است، اما چنین تنظیمی برای اینترنت اکسپلورر صورت نگرفته است و خود کاربر باید به این تنظیمات بپردازد.
هر دو مرورگر در هنگام نصب به نسخه‌های قبلی روی سیستم مراجعه می‌کنند و نوار ابزار، بسته‌های افزودنی و تم‌های نصب شده را می‌گیرند و همراه با نصب به نسخه جدید اضافه می‌کنند. در مجموع نصب فایرفاکس برای کاربران بسیار سریع‌تر، آسان‌تر و دارای دغدغه کمتری است.
● رابط گرافیکی و جامعه فعال
شاید بپرسید که جامعه فعال برای هر مرورگر چه اهمیتی دارد؟ و آیا می‌تواند ملاک برتری محسوب شود؟ در جواب باید گفت که بسیاری از قابلیت‌ها و توانمندی‌های نرم‌افزارها مدیون علاقمندان و جامعه طرفداران آن‌ها است. طرفداران هر مرورگر با تست و بررسی، نقاط قوت و ضعف را کشف می‌نمایند و آن‌ها را به توسعه‌دهندگان گزارش می‌کنند. برنامه‌نویسان نیز دست به کار می‌شوند و با نوشتن انواع توابع کتابخانه‌ای و بسته‌های افزودنی، قابلیت‌های مرورگر را افزایش می‌دهند. بسیاری از تم‌ها و جلوه‌های بصری در مرورگرها مدیون خوش ذوقی و علاقه کاربران است. هر نرم‌افزاری که دارای یک جامعه فعال روی اینترنت باشد، مطمئناً قدرتمند و پایدار است و یک مسیر مشخص توسعه و پیشرفت را طی می‌کند.
هر دو مرورگر از نظر رابط گرافیکی پیشرفت کرده‌اند و در این میان تغییرات ظاهری اینترنت اکسپلورر در مقایسه با نسخه شش بیشتر است. در اینترنت اکسپلورر هفت از تب‌ها استفاده شده است و آیکون‌ها و رنگ‌های به کار گرفته شده در آن، طراوات و شادابی را به کاربر هدیه می‌کنند. همچنین امکان نمایش وب سایت‌ها را در حالت تمام صفحه و بدون هیچ المانی از مرورگر دارید. قابلیت دیگر بصری این مرورگر، نمایش همزمان تمام تب‌های گشوده شده در آن است. بدین معنی که شما می‌توانید از طریق ابزار سمت راست نوار تب‌ها، تمامی تب‌های گشوده شده را در صفحه ببینید. این قابلیت در فایرفاکس وجود ندارد. به صورت پیش‌فرض نیز خبری از نوار منوها یا برخی نوارهای قدیمی اینترنت اکسپلورر نیست و همین امر برای کاربران تازگی دارد و حس کنجکاوی آن‌ها را برای یافتن گزینه‌های جدید بیشتر می‌کند.
اما آنچه که باعث برتری فایرفاکس در این بخش می‌شود نکته‌ای است که درباره جامعه فعال هر نرم‌افزار گفتیم. فایرفاکس یک نرم‌افزار اپن‌سورس است. به همین خاطر هر کسی می‌تواند از مکانیزم کارکرد آن سر دربیاورد و نیازمندی‌های خودش را برنامه‌نویسی کند و به آن اضافه نماید. این اتفاق عملا‌ً افتاده است و هزاران ابزار و بسته افزودنی برای فایرفاکس نوشته شده و به صورت رایگان در دسترس است. به طوری که می‌گویند برای هر کاری در فایرفاکس یک بسته افزودنی وجود دارد. هزاران تم و جلوه گرافیکی را می‌توان روی فایرفاکس نصب کرد و چهره ظاهری آن را تغییر داد. در حالی که برای اینترنت اکسپلورر چنین نیست و به علت انحصاری که شرکت مایکروسافت روی آن دارد، هر گونه تغییر یا انتشار بسته افزودنی باید با مجوز و کنترل این شرکت باشد. این موضوع فرایند توسعه اینترنت اکسپلورر را کند می‌کند.
وقتی کسی به چیزی علاقه دارد، نمی‌تواند در مقابل آن واکنش نشان ندهد و در نتیجه وادار به فعالیت و ابراز این علاقه می‌شود. طرفداران فایرفاکس این گونه هستند و شما هر روز می‌توانید اطلاعات و مطالب جالبی درباره این مرورگر بیابید و مشاهده کنید. اما اینترنت اکسپلورر در مقایسه با فایرفاکس دارای جنب و جوش پیرامونی کمتری است. در بررسی صورت گرفته توسط سایت CNet فایرفاکس در این بخش پانزده امتیاز و اینترنت اکسپلورر دوازده امتیاز کسب کرده است. سه امتیاز بیشتر فایرفاکس فقط به جامعه اپن‌سورس پیرامون آن تعلق گرفته است.
● تب‌ها
استفاده از تب‌‌ (Tab) به یک قابلیت اجباری در دنیای مرورگرها تبدیل شده است. با پیوستن اینترنت اکسپلورر به مرورگرهایی که از تب استفاده می‌کنند و می‌توان در یک پنجره ده‌ها وب سایت را گشود و مرور کرد، دیگر مرورگری را نمی‌شناسم که از این قابلیت استفاده نکند. اما اکنون باید دید که کدام‌یک از مرورگرها در این زمینه بهتر عمل کرده‌اند. روال گشودن و بستن و مدیریت تب در فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر بسیار به هم نزدیک و شبیه است. حتی کلیدهای میانبر این دو مرورگر برای مدیریت تب‌ها یکی است. این موضوع بررسی این ویژگی را کمی سخت می‌کند. اما پیشنهاد می‌کنیم برای درک تفاوت‌های ویژگی تب در فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر به منوهای میانبر هر تب که با راست‌کلیک روی هر تب قابل مشاهده است، مراجعه کنید. در این منو برای فایرفاکس امکان بستن تب، بستن تب‌ها به طور یکباره، افزودن تب به منوی BookMark و ریستارت هر تب یا تمامی تب‌ها به طور همزمان وجود دارد.
با این حال متأسفانه چنین قابلیت‌هایی در منوی میانبر تب‌های اینترنت‌‌اکسپلورر دیده نمی‌شود. در عوض اینترنت اکسلپورر از یک ویژگی مدیریت و نمایش همزمان تب‌ها استفاده می‌کند که به صورت پیش‌فرض در فایرفاکس یافت نمی‌شود. اگر می‌خواستیم ویژگی تب‌ها را در اینترنت اکسپلورر با نسخه‌های پیشین فایرفاکس مقایسه کنیم، بدون شک امتیاز بیشتر با مرورگر شرکت مایکروسافت بود. اما فایرفاکس چند سالی است که دارد از تب‌ها استفاده می‌کند و در این زمینه خبره شده است.
ویژگی‌های جدیدی به تب‌ها در فایرفاکس دو افزوده شده است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. برای مثال با هر بار گشودن تب‌های زیادی به صورت خودکار اندازه هر تب کوچک‌تر می‌شود یا شما می‌توانید به کمک ابزار انتهایی سمت راست تب‌ها به سرعت میان تب‌ها جابه‌جا شوید. سایت CNet در مورد ویژگی تب‌ها به فایرفاکس امتیاز سیزده و به اینترنت اکسپلورر امتیاز یازده را می‌دهد. بنابراین برنده نهایی این بخش نیز فایرفاکس است.
● ویژگی‌های جدید
نسخه هفت یک تحول و جهش در اینترنت اکسپلورر است. چون در این نسخه ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید به آن افزوده شده است که در پشت سر هر کدام از آن‌ها یک فناوری وجود دارد. اما فایرفاکس دو یک نسخه بروزرسانی شده در مقایسه با نسخه ۵‌/‌۱ و ۷‌/‌‌۱ است و کاربران با تغییرات اساسی و خیلی بارز روبه‌رو نیستند. آیا این علت کافی است که به سراغ ویژگی‌های جدید هر دو مرورگر نرویم؟
RSS مهم‌ترین ویژگی جدید در مرورگر اینترنت اکسپلورر و البته یک ویژگی دائمی و قدیمی فایرفاکس است. قابلیتRSS افزوده شده به اینترنت اکسپلورر موجب می‌شود تازه‌های هر سایت را گزارش‌گیری کرد و آن ها را فهرست‌بندی نمود. این قابلیت که در نوار تب‌ها وجود دارد، به کاربران کمک می‌کند سایت‌های مورد علاقه را به فهرست سایت‌های RSS اضافه نمایند و در آینده دیگر نیازی به مراجعه به این سایت نداشته باشند.
در مقابل فایرفاکس که سال‌ها است از RSS استفاده می‌کند، در نسخه جدید امکانات جدیدی را در اختیار کاربران قرار داده است. افزودن گزینه‌های RSS در گوشه سمت راست نوار تب‌ها به کاربران کمک می‌کند به سرعت و آسان‌تر بتوانند سایت‌های مورد نظر خود را به فهرست سایت‌های BookMark اضافه نمایند و سایت‌های RSS را بررسی کنند.
در نسخه هفت اینترنت اکسپلورر قابلیت‌های جدید مدیریت بسته‌های افزودنی، ابزار امنیتی Phishing Filter، ابزار جست‌وجو در موتورهای جست‌وجوی معتبر روی وب، ابزار مدیریت پنجره‌های تبلیغاتی ‌(Pop Up) و ابزار بروزرسانی ویندوز مشاهده می‌شوند. با این شرایط به نظر می‌رسد که باید در این بخش اینترنت اکسپلورر امتیاز بیشتری به دست آورد اما کارشناسان CNet نظر دیگری دارند و می‌گویند ویژگی‌های جدید در اینترنت اکسپلورر ویژگی‌های جدیدی برای دنیای برنامه‌های مرورگر نیستند بلکه برای مرورگر اینترنت اکسپلورر تازگی دارند. آن‌ها در مجموع معتقدند فایرفاکس دو در این زمینه نیز بهتر عمل کرده است. در این بخش فایرفاکس یازده امتیاز و اینترنت اکسپلورر نه امتیاز کسب کرده است.
● امنیت و کارایی
این بخش مهم‌ترین بخش مسابقه میان فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر است. ظاهر گرافیکی یا RSS برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی ندارند، اما سرعت دانلود، سرعت بارگذاری یک سایت، امنیت و مقدار حافظه اشغال شده توسط مرورگر در هنگام کار اهمیت دو چندانی دارند.
در زمینه کارایی سایت CNet اذعان می‌کند سرعت دانلود فایرفاکس بسیار بیشتر از اینترنت اکسپلورر است (بچه‌های تحریریه عصرشبکه نیز چنین عقیده‌ای دارند) و البته حافظه کمتری را نیز اشغال می‌کند.
فایرفاکس یک مرورگر تک کلیکی است. یعنی تمامی کارها در آن با یک کلیک قابل انجام است. به علاوه، انعطاف‌پذیری و سفارشی‌نمودن فایرفاکس در برابر اینترنت اکسپلورر آسان‌تر است و بسته‌های افزودنی زیادی دارد که کارها را ساده‌تر می‌کنند. گزینه Option در اینترنت اکسپلورر هفت بسیار بهتر شده است و گزینه‌های جدیدی برای مدیریت فایل‌های موقت و زائد، مدیریت کوکی‌ها و فایل‌های تاریخچه در نظر گرفته شده است. همچنین گزینه‌هایی برای مدیریت اکتیواکس‌ (ActiveX) و جاوااسکریپت دیده می‌شود.
از نظر امنیتی نیز اینترنت اکسپلورر هفت بسیار پیشرفت کرده است و خود را تا حد یک مرورگر قابل اطمینان بالا کشانده است. ابزارهای Phishing Filter و Pop-Up Blocker در نسخه جدید اینترنت اکسپلورر به کمک کاربران می‌آیند تا در مقابل مهاجمان دیجیتالی دفاع کنند. همچنین نرم‌افزار Spyware Protect نیز به صورت رایگان از سوی شرکت مایکروسافت ارائه شده است تا با نصب روی ویندوز با اینترنت اکسپلورر هفت یکپارچه شده و امکان بررسی و جلوگیری از نصب نرم‌افزارهای جاسوس‌افزار را روی سیستم فراهم کند. اما یک حقیقت تلخ وجود دارد که قابل صرف نظر کردن نیست.
شرکت مایکروسافت به گونه‌ای برنامه‌های کاربردی خود را روی ویندوز پیاده می‌کند که این نرم‌افزارها با هسته سیستم‌عامل ارتباط مستقیم برقرار می‌کنند. به زبان ساده‌تر، با هسته سیستم‌عامل درگیر می‌شوند. بنابراین کافی است شما بتوانید به درون این نرم‌افزار نفوذ کنید تا به هسته سیستم‌عامل دسترسی بیابید و این یعنی ویران شدن تمام قلعه‌های دفاعی و غیرنفوذ. اما چنین چیزی برای فایرفاکس و کلاً نرم‌افزارهای اپن‌سورس وجود ندارد و به طوری برنامه‌نویسی می‌شوند که هیچ‌گونه ارتباطی با هسته نداشته باشند، بلکه از طریق رابط‌های کاربری با آن در تعامل هستند.
همچنین عدم انتشار سورس‌کدهای اینترنت اکسپلورر یکی دیگر از معایب این مرورگر است. نتیجه این عمل، ناتوانی در کشف باگ‌ها و شکاف‌های امنیتی پیش از وقوع هر اتفاق و رفع نمودن سریع آن‌ها بدون نیازمندی به مایکروسافت و ارائه وصله برای آن‌ها است. فایرفاکس دو از نظر امنیتی بهبود داده شده و امن‌تر شده است. همچنین باگ‌های نسخه‌های قبلی آن برطرف شده‌اند. در این بخش فایرفاکس دوازده امتیاز و اینترنت اکسپلورر ده امتیاز آورده است.
● فایرفاکس دو یا اینترنت اکسپلورر هفت؟!
با نگاهی به امتیازهای هر بخش و امتیازهای نهایی( فایرفاکس ۶۴ امتیاز و اینترنت اکسپلورر ۴۷ امتیاز از ۷۵ امتیاز) متوجه می‌شویم که فایرفاکس انتخاب اول سایت CNet است. شاید به نظر بیاید که بررسی این سایت کمی مغرضانه بوده است و اگر فایرفاکس مرورگر برتر است اما این همه اختلاف میان آن و اینترنت اکسپلورر وجود ندارد. کاربران زیادی چنین فکری را می‌کنند. به همین علت سایت gizmodo در یک ابتکار جالب به مقایسه بررسی‌های معتبر مختلفی که روی این دو مرورگر انجام شده پرداخته و آن‌ها را با هم مقایسه نموده است. نتیجه این تحقیق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.
البته با همه این صحبت‌ها، ثابت شده است انتخاب یک برنامه بیشتر به علایق و سلیقه‌های افراد و چگونگی کار با آن‌ها و همچنین عادت‌های فردی به جای دلایل علمی و بررسی‌های منابع آنلاین مختلف برمی‌گردد. در این میان برخی از کاربران نیز اعتقاد دارند که می‌توان از هر دو این مرورگر استفاده نمود و از قابلیت‌های مختلف آن‌ها در شرایط متفاوت بهره گرفت و قدرت مضاعفی را در وبگردی ایجاد نمود. و البته کاربرانی نیز هستند که به هر دو این مرورگرها اعتقاد ندارند.


منبع : شهر الکترونیک یزد

مطالب مرتبط

دقت موتورهای کاوش اینترنتی: مطالعه‌ای موردی در ارتباط با علوم زمین


مقدمه
اطلاعات علوم زمین بصورت گسترده‌ای از طریق مؤسسات و شركتهای دولتی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز منابع متعدد تجاری و شخصی بر روی اینترنت موجود می‌باشند. برخی از مؤسسات نظیر سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده و سازمان جهانی هواشناسی، سایت وب‌های خود را با ابزارهای جستجو برای یافتن اطلاعات در سایت، اداره می‌نمایند. بدین ترتیب به منظور آگاهی از اینكه جستجوگر یا گروه جستجو با چه كسی مشاركت دارد یا اینكه مؤسسات دربارهء چه موضوع ویژه‌ای تحقیق می‌كنند، استفاده از یك موتور كاوش ضروری می‌نماید. این مقاله نتایج پرسشهای نمونه مرتبط با علوم زمین را در ۳۷ موتور جستجوی مبتنی بر وب ارائه می‌نماید. اطلاعات بر مبنای اندازه بانك اطلاعاتی، دسترس‌پذیری اطلاعات علوم زمین و نیز ارزیابی دقت موتور كاوش بر مبنای سه نمونه پرسش، ارائه می‌گردد.بخش اول مقاله شرح مختصری از ساختار موتورهای كاوش را بدست می‌دهد. بخش دوم روش‌شناسی بكار رفته در ارزیابی موتورهای كاوش را ارائه می‌نماید. بخش سوم، نتایج حاصل از كاوشهای نمونه برای بررسی می‌نماید و شامل جدولی است كه اطلاعات ارزیابی شده را تنظیم می‌كند و راهكارهایی را كه می‌تواند در بدست آوردن اطلاعات علوم زمین هنگام استفاده از موتورهای كاوش اینترنتی مفید باشد، مورد بررسی قرار می‌دهد.
۱- ساختار موتور كاوش
موتورهای كاوش وبی همانند یك فهرست، جستجوگران را به یافتن اصطلاحات مورد كاوش هدایت می‌نمایند. به هر حال موتورهای جستجو مبتنی بر وب، واژه‌های موجود در متن یا پایگاه اطلاعاتی كنترل شده را نشان نمی‌دهند و بیشتر به رویدادهای اینترنتی اشاره دارند. به دلیل پیچیدگی فضای وب، مقایسه موتورهای كاوش كار دشواری است.
موتورهای كاوش در سه ردهء اصلی گسترش یافته‌اند. ردهء اول شامل موتورهای كاوش فهرستی یا راهنما۸ می‌باشد كه براساس موضوع یا نوع مدرك تنظیم شده‌اند. نمونه‌هایی از آنها عبارتند از:
یاهو! ۹ (یك فهرست مبتنی بر موضوع با یك وسیلهء كمكی كاوش كلیدواژه‌ای)، آرگوس كلیرینگهاوس (مجموعه‌ای از موتورهای جستجوی مبتنی بر موضوع)، دجانیوز۱۰ (یك موتور جستجوی اختصاص داده شده به اطلاعات یوزنت)، و ماژلان۱۱ (یك فهرست مبتنی بر موضوع از سایت وب‌های بازبینی شده).ردهء دوم عبارتند از: موتورهای جستجوی كلیدواژه‌ای یا روبات خزنده (نرم‌افزاری) ۱۲. این موتورها عناصر اینترنتی تهیه شده توسط برنامه‌های روباتی یا عنكبوتی را فهرست می‌نمایند. این برنامه‌ها مرتباً به منظور تأمین اطلاعات جدید و روزآمد، از طریق داده‌ها، پیوندها و متن صفحات وبی، هدایت می‌شوند. نمونه‌هایی از روبات‌های خزنده عبارتند از: هات بات۱۳، كه برنامه‌ای را بكار می‌برد كه صفحات وب را كلمه به كلمه فهرست می‌كند. اینفوسیك كه اطلاعات را از بین فرامین داده‌ها و پیوندها انتخاب می‌نماید.ردهء سوم موتورهای كاوش عبارتند از: موتورهای كاوش چندشاخه‌ای یا چند روباتی (متاكرولر) ۱۴، كه پایگاههای اطلاعاتی موتورهای كاوش متعددی را به طور همزمان جستجو می‌كند و نتایج تلفیقی را ارائه می‌نماید.
نمونه‌هایی از آن عبارتند از: متاكرولر۱۵ كه كلیدواژه‌ها را برای جستجوی شش فهرست بطور همزمان بكار می‌برد و آسك جیوز۱۶ كه پرسش‌های زبان طبیعی و یك سیستم تخصصی را برای جستجوی پنج موتور كاوش كلیدواژه‌ای بطور همزمان، بكار می‌برد.
در سه ردهء اصلی موتورهای كاوش، فناوریهای متقاطع وجود دارد. بعنوان مثال، برخی از موتورهای كاوش فهرستی یا راهنما دارای فهرستهای قابل جستجوی كلیدواژه‌ای و نیز درختهای موضوعی قابل مرور می‌باشند (نظیر: یاهو!، گالاكسی۱۷ و اینترنت اسلوث۱۸). همچنین برخی موتورهای كاوش كلیدواژه‌ای یا روبات خزنده، كانالهای موضوعی سلسله مراتبی به مدرك را در پایگاههای اطلاعاتی‌شان فراهم می‌كنند، مانند: اكسایت، لایكوس۱۹ و اینفوسیك.
به منظور بدست آوردن مناسبترین و دقیقترین نتایج، جستجوگران باید از برخی معیارهای مهم آگاه باشند. پیوندهای «كمكی»، «نحوهء جستجو» یا «درباره» روی صفحهء اصلی موتور كاوش به پاسخ دادن به این سؤالات كمك می‌نمایند:
۱- پایگاه اطلاعاتی چگونه ایجاد می‌شود؟ برخی موتورهای كاوش برای ثبت سایتهای خود به طراحان صفحهء وب متكی هستند، و برخی دیگر برای اطلاعات متمركز و روزآمد به بخشهای خزندهء وب، وابسته می‌باشند. در مقابل روبات خزنده تنها دستورات و فراپیوندها را جستجو نموده یا اصولاً متن صفحات را مرور می‌نماید.
۲- بزرگی پایگاه اطلاعاتی چقدر است؟ اندازهء پایگاه اطلاعاتی در بازیابی و دقت یك جستجو، مؤثر خواهد بود. برخی موتورهای كاوش نظیر یاهو و بیشتر سایتهای فهرستی، تنها صفحات اصلی اولیه را منظور می‌كنند، اما در عمل صفحات بیشتری را فهرست می‌نمایند. موتورهای دیگر هر صفحه را منظور می‌نمایند.
۳- پایگاه اطلاعاتی چقدر به روز است؟ و هر چند وقت یك بار روزآمد می‌شود؟ برنامه‌ریزان، روباتهای خزنده‌ای را طراحی نموده‌اند كه بصورت خودكار طبق یك برنامهء منظم كار می‌نماید. فاصلهء زمانی بین افزایش اطلاعات جدید و ورود آن به موتور كاوش حائز اهمیت است، خصوصاً اگر موضوع جستجو بسیار روزآمد باشد.
۴- چه عوامل جستجویی، موتور را حمایت می‌نمایند؟ برخی، امكانات جستجوی پیچیده از قبیل منطق بولی، جستجوی عبارتی و تقریب را پیشنهاد می‌نمایند، در حالیكه برخی دیگر چنین نمی‌كنند. یكی از مشكلات اصلی در استفاده از موتورهای كاوش مبتنی بر وب، ناتوانی در جستجوی فیلدهایی نظیر نویسنده یا عنوان می‌باشد، ضمناً برخی موتورهای كاوش به جستجوگران امكان تلفیق مجموعه نتایج را نمی‌دهد.
۵- نتایج جستجو چگونه مرتب شده و نمایش داده می‌شود؟ برخی موتورها نظیر اكسایت كه جستجوی مبتنی بر مفهوم را به كار می‌برند، نتایج جستجو را نه تنها برای واژه‌های مشخص بلكه برای مفاهیم مربوطه نیز ارائه می‌نمایند. برخی موتورها مانند هات بات نتایج را برمبنای تعداد دفعات موجود بودن واژه مورد جستجو روی یك صفحه ارائه می‌نمایند. برخی موتورهای كاوش تنها فراپیوندهای نتایج مرتب شده را فهرست می‌نمایند. نتایجی كه دیگر موتورهای كاوش ارائه می‌نمایند عبارتند از: چكیده یا شرح مختصر، اندازهء صفحه، پیوندهای مرتبط، نتایج فهرست‌نویسی، معرفی یا اطلاعات مربوط به نویسنده.
اگرچه یك زبان فرمان مشترك برای گسترش ارتباط وجود دارد، لكن هنوز تفاوتهای زیادی به چشم می‌خورد. برای كنترل بیشتر اطلاع‌یابی و نتایج حاصله، جستجوگران باید حداكثر استفاده را از امكانات جستجوی «قوی»۲۰ یا «پیشرفته»۲۱ موتورهای مختلف را بنمایند. سه نمونه سایت وب كه مقایسه‌های جالبی بین موتورهای كاوش اصلی انجام می‌دهند عبارتند از: وب ماتریكس۲۲ تهیه شده توسط‌«مات اسلات»
http://janus.ambrosiasw.com/~fprefect/matrix/
[Note:Link moved; URL changed ۴/۲/۰۲ by ald]
موتورهای كاوش واچ وب سایت۲۳
( http://searchenginewatch.com /)
و موتورهای كاوش :C&#۶۱۶۷۹;Net’s كه هرچیز را بر روی شبكه جستجو می‌نمایند (تهیه شده توسط آندره جی. لئونارد)
http://www.cnet.com/Content/Reviews/Compare/Search/index.hml )
[Note: Broken link removed ۸/۵/۹۸ by ald]
این سایت وب‌ها دارای جداولی می‌باشند كه در آنها توانائی‌ها، اندازه و رواج موتورهای كاوش اصلی با یكدیگر مقایسه می‌گردد. برای فهرستهای كامل موتورهای كاوش، از سایت وب مؤسسه فناوری حرفه‌ای دانشگاه كارولینای شمالی
( http://www.it.unc.edu/guides/irg-۰۸.html )
[Note: Broken link removed ۳/۴/۰۱ by ald]
و نیز فهرست موتورهای كاوش یاهو بازدید كنید.
http://dir/yahoo.com/computers_and_internet/internet/world_wide_web/searching_the_web/ ).
[Note: Link moved;URL changed ۷/۲۴/۰۰ by ald]
۲- روش‌شناسی
فهرستی از موتورهای كاوش مورد بررسی در جدول شمارهء ۱ آورده شده است. در این جدول نام، نشانی اینترنتی، اندازهء پایگاه اطلاعاتی هر موتور و توضیحات كاربر ارائه شده است. ضمناً یك ارزیابی ازدقت موتور جستجو بر مبنای سه نوع جستجوی نمونه نیز، در آن آمده است. سه نمونه پرسش بكار رفته در این تحقیق عبارتند از:
۱) ENSO (نوسان جنوبی EI Ni ?o)
۲) زون گسله مادرید جدید
۳) تولید مس در برزیل
حجم جستجو در این مطالعه، در مقایسه با دیگر مطالعات دقت موتور كاوش (لیتون و اسری و استاوا، ۱۹۹۷) و (تومائیولو و پاكر، ۱۹۹۶)، كم است، لكن با توجه به تأكید بر موضوعات مرتبط با علوم زمین، حائز اهمیت است. برای بررسی نتایج موتور كاوش، پرسش‌های نمونه، بر مبنای پرسش‌های كلیدواژه‌ای، عبارتی و چند مفهومی انتخاب شده است. جستجوهای ساده‌ای كه شكل تعریف نشده‌ای از ابزارهای مورد ارزیابی را ارائه می‌دهند. این بدان علت انجام می‌گیرد كه راهكارهای جستجوی ابزاری نسبت به راهكارهای جستجوگر، بیشتر مورد استفاده می‌باشد. موتورهای كاوش انتخاب شده برای این مطالعه، از فهرست موتورهای كاوش در سایت‌های مختلف انتخاب شده‌اند از قبیل:
Search Engine Watch
( http://searchenginewatch.com/ )
مقاله ۱۹۹۶ وبستر و پاول «ابزارها و فنون جستجوی وب»،
( http://magi.com/~mmelick/it۹۶jan.htm )
و فهرست ابزارهای جستجوی اینترنتی در كتابخانه دانشگاهی شمال غربی
( http://www.library.nwu.edu/resources/internet/search/ )
و مؤسسه فن‌آوری حرفه‌ای دانشگاه كارولینای شمالی
[ald; Broken link removed ۴/۲/۰۲].
دقت برای سنجش سودمندی موتورهای كاوش بكار رفته است كه بر مبنای نسبت تعداد ركوردهای مربوط در ۱۰ تا ۱۵ ركورد اول بازیابی شده، می‌باشد. این نسبت به سه درجه تقسیم می‌گردد: زیاد، متوسط، كم. موتورهای كاوشی كه پیوندهای فعال مرتبط با اطلاعات مربوط به پرسش‌های نمونه را ارائه می‌دهند، دارای درجه دقت زیاد می‌باشند، به موتورهای كاوشی كه پیوندهای حاشیه‌ای ارائه می‌نمایند (نظیر اطلاعات مس در كشورهای دیگر)، یك درجه دقت متوسط داده شده است. موتورهای كاوشی كه تعداد بسیار زیادی پیوندهای كاملاً غیرمرتبط و غیرفعال (نظیر محسوب كردن ENSO بعنوان نام یك شركت به جای یك پدیدهء هواشناختی یا پیوندهای حاوی اطلاعاتی در مورد مادرید، اسپانیا) را در ۱۰ تا ۱۵ ركورد اول ارائه می‌نمایند، دارای درجه دقت ضعیف می‌باشند. میزان دقت ارائه شده در جداول، بیش از آن كه یك معیار واقعی آماری نسبت باشد، تفسیری از نتایج به شمار می‌آید. این مطالعه یك نوع ارزیابی آماری از دقت نتایج موتورهای كاوش نیست بلكه عبارت از یك كاوش تفسیری ابزارها و سودمندی آنها در علوم زمین می‌باشد.در صورتی كه اطلاعات حاصل از نتایج یكدست بوده و داده‌های حقیقی را بدست دهد و بتواند در یك فعالیت مرجع بكار رود، آنگاه نتایج حاصله مناسب و مرتبط خواهد بود.كیفیت پیوندهای ارائه شده، به منظور پی بردن به دقت، توانایی، پوشش، روزآمد و منحصر به فرد بودن، بررسی شده است. (رتینگ، ۱۹۹۶؛ تیت و الكساندر، ۱۹۹۶). بعنوان مثال، به صفحاتی كه اطلاعات قابل تأیید را كه مستقیماً با پرسش مربوطه مرتبط می‌باشد را فراهم می‌نمایند، امتیاز بالا داده می‌شود. به صفحاتی كه اطلاعات حاشیه‌ای، غیرقابل تأیید و تكراری را فراهم می‌نمایند و مستلزم آنند كه كاربر جستجوی اضافی انجام دهد، امتیاز متوسط داده می‌شود. به موتورهای كاوشی كه پیوندهای كاملاً نامرتبط یا غیرفعال ارائه می‌نمایند، امتیاز ضعیف داده می‌شود. در حالی كه مطالعات دیگر، حجم گسترده‌ای را جهت منظور نمودن گرایشات جستجوگر به هنگام تعیین ارتباط پیوندهای ارائه شده، به خود اختصاص می‌دهد، پژوهش حاضر، مطالعه‌ای تفسیری در یك زمینهء موضوعی خاص است. بنابراین در آن تعدیل گرایشات بالقوه جستجوگر در ارزیابی نتایج، موردنظر قرار نمی‌گیرد.موتورهای كاوش از نظر اندازه نیز در سه رده جای می‌گیرند: موتورهای كاوش بزرگ، دارای بیش از ۲۵ میلیون ارل یا صفحات وب، موتورهای كاوش متوسط دارای بین ۱ میلیون و ۲۵ میلیون ارل یا صفحات وب و موتورهای كاوش كوچك دارای كمتر از یك میلیون ارل یا صفحات وب. برخی اندازه‌ها تقریبی می‌باشند
۳- نتایج
تعیین عناوین ویژه: نتایج فهرست یا راهنما
به هنگام جستجوی عناوین ویژه، نظیر هواشناسی یا چینه‌شناسی، بهترین نقطه برای شروع عبارت است از: موتورهای كاوش فهرستی یا راهنما كه پیوندهای موضوعی را ارائه می‌دهند نظیر: یاهو، گالاكسی یا اینترنت اسلوث. هر یك از این ابزارها، درختهای موضوعی چند ردیفه را ارائه می‌كنند. بعنوان مثال روی صفحهء اصلی گالاكسی، جستجوگر می‌تواند بیش از ۱۱ رده اصلی و ۱۴۸ زیررده را انتخاب نماید. پیوندهای اطلاعات علوم زمین و محیط زیست می‌تواند در جاهای متعددی یافت شود: بعنوان مثال زیر رده «محیط زیست» تحت رده‌های اصلی «جامعه» و «قانون»؛ «جغرافیا» زیر ردهء «علوم اجتماعی»؛ و «غارشناسی» زیر ردهء «سرگرمی و تفریحات» قرار می‌گیرند. بیشترین پیوندها برای علوم زمین زیر «علوم زمین» در ردهء «علوم» وجود دارد. صفحهء علوم زمین دارای ۵ رده برای علوم زمین است. شامل: «ژئوشیمی»، «زمین‌شناسی»، «زمین‌شناسی دریایی»، «ژئوفیزیك» و «هواشناسی و اقلیم‌شناسی». بدنبال پیوند برای «هواشناسی و اقلیم‌شناسی»، جستجوگر پیوندهایی را كه در رده‌های زیر گرد آمده‌اند، بدست می‌آورد: مؤسسات آموزشی، مقالات (متن كامل)، نقشه‌كشی، مجموعه‌ها، راهنماها، سازمان‌های دولتی و مؤسسات. در هر بار جستجو، جستجوگر می‌تواند جستجوهای كلیدواژه‌ای بانك اطلاعاتی یا پیوند با رده‌های مرتبط را، در كل سطوح مختلف موتور گالاكسی انجام دهد.بررسی موتورهای چند راهنما یا فهرستی می‌تواند بیانگر ناكامی برخی از موتورها در استفاده از یك واژگان كنترل شده باشد. Librarians Index و WWW Virtual Catalog هر دو، اطلاعات را از طریق رده‌های موضوعی كتابخانهء كنگره (و نه از طریق شمارهء رده LC)، رده‌بندی می‌نمایند. برنامه‌ریزان یاهو به طرح رده‌بندی موضوعی بلاواسطه خود می‌بالند. لوك اسمارت یك فهرست موضوعی ۱۶۰۰۰ تایی را ارائه می‌نماید. موتورهای كاوش فهرستی، قابلیت استفاده خود را به تحقیقات بزرگ محدود می‌نمایند (لكن بدون استفاده از اصطلاحنامه اسامی و موضوعی). این نكته بویژه برای آن دسته از رده‌های علمی كه پیدا كردن آنها با مرور كردن یا جستجوی كلیدواژه‌ای مشكل است، صادق است. علوم زمین و سایر رده‌های علمی غالباً زیر عناوینی چون «آموزش و پرورش»، «مرجع» یا «یادگیری»، مخفی می‌شوند. اگر یك عنوان مفید، پس از مرور یك یا دو سطح پوشش داده نشود، پرسش از بانك اطلاعاتی توسط كلیدواژه‌ها انجام می‌شود. جامع‌ترین درختهای موضوعی مرتبط با علوم زمین در دو موتور كاوش یافت می‌شوند: یاهو و WWW Virtual Library. به كمك این ابزارهای جستجو روی موتورهای كاوش نوع فهرستی می‌توان در مقایسه با مرور ساده فهرستهای موضوعی، به دقت بیشتری دست یافت. بعلاوه این ابزارهای جستجو قابلیت انعطاف بیشتری در رابطه با جستجوی متن پایگاه اطلاعاتی، كه در غیاب واژگان‌های كنترل شده یا فهرست‌های موضوعی برای پایگاه‌های اطلاعاتی، بسیار مفید می‌باشند، فراهم می‌نمایند. موتور كاوش جی اوتو دارای بیشترین دقت در ابزار جستجو می‌باشد. (ابزارهای آرگوس كلیرینگهاوس و اینفوماین نیز نتایج دقیقی در ارتباط با پرسش‌های نمونه ارائه كرده‌اند. به هر حال در هنگام استفاده از این ابزارها، لازم است جستجوگر نسبت به این نكته كه پایگاه‌های اطلاعاتی آنها كوچك بوده و اینكه دقت بستگی به وجود یا عدم وجود موضوع مورد پرسش در پایگاه اطلاعاتی دارد، آگاه باشد. بعنوان مثال پرسش «ENSO»، در مقایسه با پرسش‌های «زون گسله مادرید» و «تولید مس در برزیل»، نتایج بسیار دقیق‌تری در موتورهای آرگوس و اینفوماین ارائه می‌كند).
تعیین اطلاعات ویژه: نتایج كلیدواژه‌ای یا روبات نرم‌افزاری (خزنده)
نیازهای اطلاعاتی دقیق یا بسیار ویژه، با موتورهای كاوش كلیدواژه‌ای یا چندشاخه‌ای، بهتر تأمین می‌شود. با این ابزارها جستجوگران می‌توانند با استفاده از برخی واژه‌های جستجوی منحصر به فرد در حد امكان، دقت را افزایش دهند. موتورهای جستجوی كلیدواژه‌ای یا روبات‌های نرم‌افزاری (خزنده) كه دارای بیشترین میزان دقت و مرتبط‌ترین پیوندهای فعال می‌باشند عبارتند از: اكسایت و اینفوسیك.
جستجوی تعریف نشده اینفوسیك برای «تولید مس در برزیل»، دارای دقت كمی است، در حالی كه جستجو در مورد «زون گسله مادرید جدید» دقت متوسطی دارد. (دقت به كمك جستجوی موردی دقیق بالا می‌رود، بعنوان مثال «New Madrid fault zone» در مقایسه با «new Madrid fault zone» نتایج دقیق‌تری بدست می‌دهد). دقیق‌ترین جستجوی اینفوسیك جستجوی كلیدواژه‌ای روی «ENSO» می‌باشد. استفاده از گزینه‌های اصلاحی اینفوسیك، موجب تكمیل نتایج در تمامی جستجوها می‌گردد. بعنوان مثال، فرمان «pipe»، كه ركوردهای مرتبط را در مجموعهء بزرگتری از ركوردها جستجو می‌كند، یا «مس &#۶۱۶۹۰;برزیل» كه به مدارك مرتبط‌تری در مقایسه با جستجوی استاندارد هدایت می‌كند. در نتیجه پیوندهای «موضوعی مربوط» اینفوسیك، برخی پیوندهای اضافی مرتبط را نشان نمی‌دهند.اكسایت با استفاده از جستجوهای عبارتی و چند مفهومی در مقایسه با پرسش كلیدواژه‌ای، بهتر عمل می‌كند. پرسش ساده در ارتباط با «تولید مس در برزیل»، در صفحهء انجمن توسعهء مس، تحت عنوان «مس: بازار و آمار داده‌ها»، اطلاعیه‌های رسمی و گزارشات سالانه از شركتهای مرتبط با معادن مس در برزیل، را پیدا نموده است. اكسایت چندین پیوند تكراری را در تمامی پرسش‌های نمونه ارائه نموده است، بعنوان مثال در جستجوی «ENSO» صفحهء NOAA-CIRES ENSO را در هر دو آدرس
http://www.cdc.noaa.gov/enso/index.html
http://www.cdc.noaa.gov/eno/
ارائه می‌نماید. گزینهء «مانند این»۲۵ در اكسایت، هیچ نوع پیوندهای اضافی مرتبط را در هر یك از سؤالات نمونه بازیابی نمی‌كند.
نتایج اكسایت و اینفوسیك برای پرسش «تولید مس در برزیل»، مشابه می‌باشند و عمدتاً اطلاعیه‌های رسمی، گزارشات سالانه و گزارشات فنی شركتهای معدنی و تولیدی را ارائه می‌نمایند. خطای اصلی در ارتباط با این پرسش، آن است كه مس بعنوان یك مكمل كانی غذایی در نظر گرفته می‌شود. (با كمال تعجب «زغال سنگ برزیل»، منبع خوبی برای مس می‌باشد). خطای اصلی در ارتباط با پرسش «ENSO»، شركتهای تحت عنوان ENSO می‌باشد، در حالیكه معمولترین خطا در ارتباط با پرسش «زون گسله مادرید جدید» عبارت از پیوند با سایتهایی در مورد زونهای لرزه‌ای غیرمرتبط و گسله‌ها می‌باشد.
نورترن لایت، یكی دیگر از موتورهای كاوش كلیدواژه‌ای مفید است. این موتور نتایج را بصورت پوشه‌هایی بر مبنای فراوانی و موضوع مرتب می‌نماید. برخی پوشه‌ها كه با جستجوی نمونه روی تولید مس برزیل ایجاد شده‌اند عبارتند از: «سایت‌های تجاری»، «صنعت معدن‌كاری»، «صنعت فلزات»، «زغال سنگ» و «سم‌شناسی». پوشه‌ها برای جستجوی «ENSO» عبارتند از: «صفحات شخصی»، «آب و هواشناسی» و «www.coaps.fsu.edu». نورترن لایت همچنین چند پایگاه اطلاعاتی «مجموعهء ویژه»۲۶ پیوسته را كه مقالات مجلات را پیدا می‌نماید، جستجو می‌كند. این مقالات را می‌توان از نورترن لایت، با پرداخت هزینه بین ۲ تا ۶ دلار بسته به حجم و منبع مقاله خریداری نمود. این پیوند اینترنت و پایگاه‌های اطلاعاتی متون، عاملی در گرایش به بازدید وب می‌باشد.موتور كاوش پلانت سرچ۲۷، كه میزان دقت متوسط را بدست آورده است، دارای یكی از بهترین نمایش‌ها برای نتایج جستجو می‌باشد. نتایج پلانت سرچ شامل یك نمودار ستونی جهت تصویر نمودن ارتباط برای هر واژه مورد جستجو در پرسش می‌باشد. نمودارهای ستونی نه تنها نشان‌دهنده ارتباط هر واژه برای ركورد پیدا شده می‌باشند، بلكه نتایج كلی برای جستجوی كامل را نیز نشان می‌دهند. هر ركورد همچنین دارای گزینهء «پیدا كنید مشابه»، تاریخ ركورد و تعداد كلمات در ركورد می‌باشد. پلانت سرچ همچنین به جستجوگر اجازه می‌دهد تا راهنماهای خرید را برای نتایج جستجو و نشانه‌ها ایجاد نماید. پلانت سرچ در نتایج خود، تكراری‌هایی را به همراه دارد، بعنوان مثال همراه بودن سایت‌های فرعی برای فهرست الفبایی گسل كالیفرنیای جنوبی در نتایج «زون گسله مادرید جدید» و نیز سه پیوند به صفحهء اصلی روزنامهء ENSO در نتایج «ENSO».لیكوس میانگین اعمال فوق را با جستجوهای عبارتی و چند مفهومی انجام می‌دهد، لكن نتایج پرسش كلیدواژه‌ای ضعیف است. وب كرولر و ماژلان (موتور كاوس نوع فهرستی/راهنما)، دارای نتایج یكسان برای هر سه پرسش می‌باشند. بعلاوه نتایج وب كرولر و ماژلان صرفنظر از نوع آنها، تقریباً بی‌دقت‌ترین نتایج در بین موتورهای مورد استفاده می‌باشد. بعنوان مثال، اولین سایت فهرست شده در پرسش «زون گسله مادرید جدید» عبارت است از یك نقشه مادرید، اسپانیا، ضمن آن كه پنجمین پیوند ارائه شده عبارت است از زون ورزشی Soccer: ESPN. هات بات دارای دقت متوسط بوده و فاقد جستجوی «تمام لغات» می‌باشد، لكن با استفاده از شكل «عبارت درست» همراه با پرسش‌های عبارتی و چندمفهومی، دقت تا حدودی افزایش می‌یابد. وات-یو-سیك۲۸ در ارتباط با جستجوهای عبارتی و چند مفهومی دارای دقت كمی است، اما برای جستجوی كلیدواژه‌ای روی «ENSO»، نتایج نسبتاً دقیقتری دارد. نتایج آلتاویستا در ارتباط با جستجوهای تعریف نشده، متوسط است اما با استفاده از گزینهء «پالایش»۲۹، دقت تا حدودی افزایش می‌یابد. نتایج آلتاویستا در ارتباط با تمامی پرسش‌ها دارای پیوندهای تكراری می‌باشد.پوشش گسترده و وسیع: با استفاده از ابرموتورهای كاوش
موتورهای كاوش چند شاخه‌ای، با افزایش اندازهء وب، رایج‌تر و مناسب‌تر می‌گردند. در عین حال استفاده از این موتورها نیز تعدادی پیوندهای ضعیف به همراه دارد. به ویژه، موتورهای چندشاخه‌ای، متكی بوده و كنترلی روی جامعیت و روزآمدی پایگاههای اطلاعاتی كه جستجو می‌نمایند، ندارند. همچنین این موتورها، پرسش‌ها را به چندین پایگاه اطلاعاتی كه هر یك از نظر ساختار و جستجو متفاوت می‌باشند، می‌فرستند. این ابزارها عموماً دارای یك تكذیب‌نامه پنهان در جایی مانند بخش «درباره» می‌باشند كه بیانگر آن است كه نتایج حاصل از راهكارهای جستجوی پیچیده بولی-تقریبی و سایر عملگرها نمی‌تواند تضمین كننده باشد. در عین حال برخی از نتایج موتورهای كاوش چند رشته‌ای، منابع دقیقی برای جستجوی وب به شمار می‌آیند.
بیشتر موتورهای كاوش چندشاخه‌ای همانگونه كه در جدول ۱ نشان داده شده دارای نتایج متوسط‌اند. هیچ یك از موتورهای كاوش چندشاخه‌ای در ارتباط با پرسش‌های نمونه بعنوان بهترین ظاهر نشده‌اند. بیشتر موتورها با ستجوهای كلیدواژه‌ای بهتر عمل می‌كنند، در حالیكه برخی دیگر مفیدترین نتایج را با پرسش‌های عبارتی یا چند مفهومی ارائه می‌نمایند. بعنوان مثال، ماما۳۰، پروفوشن۳۱ و متاكرولر با پرسش عبارتی «زون گسله مادرید جدید» و پرسش چندمفهومی «تولید مس در برزیل» بهتر عمل می‌كنند. اینفرنس فایند۳۲ و آسك جیوز دارای نتایج دقیق‌تری برای جستجوی كلیدواژه‌ای «ENSO» می‌باشند.رابط برخی موتورهای جستجوی چندشاخه‌ای به كاربر اجازه تصفیه یا جستجوی مستقیم در سطح بالا را می‌دهد. بعنوان مثال متاكرولر و ساوی سرچ۳۳ به كاربر اجازه می‌دهند تا برای واژه‌های مورد جستجو از «همه» یا «هریك» و نیز «بصورت یك عبارت» استفاده نماید. پروفوشن یك شكل تعریف نشده، یك شكل بولی یا یك شكل عبارتی را ارائه می‌نماید. در حالیكه ماما به كاربر اجازه می‌دهد تا برای واژه‌ها «بصورت یك عبارت» را جستجو نماید یا جستجو برای واژه‌ها را تنها به «عناوین مدرك»، محدود نماید.تعدادی از موتورها نظیر متافایند و اینفرس فایند، نتایج جستجوها را بوسیله كلیدواژه دسته‌بندی می‌كنند. برخی موتورها نظیر آسك جیوز و ساوی سرچ، نتایج را توسط ابزاری كه پیوندها را ارائه می‌كند، گروه‌بندی می‌نمایند. بیشتر آنها، نتایج را با مرتب كردن ارتباط بر مبنای نسبت جا و زمانی كه واژه‌های مورد جستجو پیدا می‌شوند، نمایش می‌دهند.اینترنت اسلوث كه یك موتور كاوش نوع فهرستی یا راهنما است، نیز می‌تواند بعنوان یك موتور كاوش چند رشته‌ای بكار رود. صفحهء اصلی اینترنت اسلوث بیش از ۲۱ رده موضوعی را كه می‌تواند به آسانی با نمایش زیر رده‌ها گسترش یابد، ارائه می‌نمایند. ردهء علوم دارای ۹ زیر رده است كه یكی از آنها «علوم زمین» می‌باشد. زیر رده «علوم زمین» موتورهای كاوش را برای بیش از ۱۱ نمونه از منابع مختلف علوم زمین نظیر ولكانوورلد و فهرست صفحات فنی SPE ارائه می‌كند. در حالیكه «علوم زمین» در اینترنت اسلوث یك فهرست جامع را بدست نمی‌دهد، پیوندها دسترسی به منابع تمام متن با كیفیت بالا را فراهم می‌نمایند. این دسترسی به موتورهای كاوش موضوعی، منحصر به فرد است. علاوه بر موتورهای جستجوی موضوعی، صفحهء اصلی اینترنت اسلوث نیز فرصتی را برای جستجوی كامل وب همزمان از طریق ۶ موتور كاوش اصلی كاوش (آلتاویستا، اكسایت، اینفوسیك، لیكوس، وب كرولر و یاهو) فراهم می‌نماید. جستجوگران می‌توانند همچنین از موتورهای چند مروره، اخبار، بازرگانی و مالی، نرم‌افزار و یوزنت بازدید نمایند.آسك جیوز كه پرسش‌های زبان طبیعی را بكار می‌برد، با پرسش كلیدواژه‌ای در مورد «ENSO» دقت بالای متوسطی را می‌دهد، لكن با پرسشهای عبارتی و چند مفهومی دقت زیر متوسط دارد. پرسش‌های جستجو از طریق یك سیستم تخصصی كه نه تنها راهكارهای متناوب را برای جستجو اولیه پیشنهاد می‌كند، بلكه پرسش را به موتورهای اكسایت، هات بات، وب كرولر، آلتاویستا و اینفوسیك می‌فرستد، تقویت می‌گردد. پرسش نمونه در مورد «ENSO» به شش پرسش اضافی در شكل ۱، منتج شده است. راهكارهای جستجوی متناوب ارائه شده، كاملاً مرتبط با پرسش اولیه می‌باشد و برای كاربر فرصتی را جهت تمركز جستجو روی یك مفهوم ویژه از واژه مورد جستجو فراهم می‌نماید. آسك جیوز نیز ده منبع را از هر ۵ موتور كاوشی كه مورد پرسش قرار داده، ارائه می‌نماید. نتایج آسك جیوز از موتورهای مورد پرسش، با نتایج حاصل از موتورهای كاوش انفرادی هماهنگ می‌باشد (جدول ۱ را ملاحظه نمائید).
- سیستم تخصصی آسك جیوز كه پرسش‌های متناوب را پیشنهاد می‌نماید
- جدیدترین پوشش خبری روی El Nino چیست؟
- یك El Nino چیست؟
- اطلاعات در مورد El Nino ۹۸-۱۹۹۷ را كجا می‌توان پیدا كرد؟
- جدیدترین پوشش خبری در مورد طوفانهای كالیفرنیا چیست؟
- اطلاعات در مورد عناوین هواشناسی El Nino را كجا می‌توان پیدا نمود؟
های‌وی ۶۱ در ارتباط با جستجوهای عبارتی و چندمفهومی دارای دقت بالای متوسط است. های‌وی ۶۱ پرسش‌ها را به ۶ موتور جستجو شامل: یاهو، آلتاویستا، لیكوس، وب كرولر، اینفوسیك و اكسایت می‌فرستد. تعداد نتایج نمایش داده شده توسط جستجوگر تعیین می‌شود. وی تعداد موتورهای كاوشی را كه می‌تواند نتایج را پیدا كرده و نیز تعداد نتایج را به نمایش بگذارد، انتخاب می‌نماید. نتایج در مورد پرسش نمونه «تولید مس در برزیل» عبارت است از چند گزارش دولتی منحصر به فرد، همچنین بیشترین سایت وب‌ها را از طریق حوزهء برزیل پیدا نموده است.هنگام استفاده از موتورهای كلیدواژه‌ای و چندشاخه‌ای، توجه به اینكه چه بخش‌هایی از صفحات موتور در حال جستجو بوده و بسط یك عبارت جستجوی دقیق حائز اهمیت است. حجم اطلاعات موجود روی وب، مستلزم استفاده از گزینه‌های «پیشرفته» یا «پالایش» برای نتایج جستجوی دقیق‌تر می‌باشد. بعلاوه جستجوگران باید توصیه ارائه شده از طریق اینفوسیك را در نظر داشته باشند: «پرسش‌های بیشتر بهتر جواب می‌دهد». یك سری واژه‌های مشخص و واحد را برای بدست آوردن نتایج دقیق‌تر بكار ببرید. این توصیه برای یافتن اطلاعات علوم زمین و نیز هر جستجوی موضوعی دیگر بر روی وب، معتبر و با ارزش می‌باشد.
نتیجه‌گیری
نتایج حاصل از این مطالعه، منطبق با دیگر مطالعات دقت می‌باشد كه در آن هیچ یك از موتورهای كاوش بعنوان دقیق‌ترین موتور برای یافتن اطلاعات روی وب جهانی ظاهر نشده‌اند. حتی در ارتباط با پرسش‌های علوم زمین نیز، هیچ از یك ابزارها ممتاز و برجسته نبوده‌اند. در مطالعه ۱۹۹۶، تومایولووپاكر، آلتاویستا را بعنوان ابزاری كه بیشترین تعداد پیوندهای ارتباطی را بر مبنای اولین ده پیوند بازیابی شده ارائه نموده است، تعیین نموده‌اند. یك ارزیابی در ارتباط با میزان دقت پرسش‌های مرتبط با علوم زمین بدین صورت است: ۱) اینفوسیك نتایج دقیق‌تری بدست می‌دهد. ۲) لیكوس و آلتاویستا به نحو قابل ملاحظه‌ای، دقت كمتری دارند. لیتون و اسریواستاوا كه پیشرفته‌ترین روش‌شناسی را در مطالعه خود مورد استفاده قرار دادند، نیز به این نتیجه رسیدند كه به طور قاطع دقیق‌ترین موتور كاوش وجود ندارد.به هر حال «یك الگوی مشخص ارائه می‌گردد. آلتاویستا، اكسایت و اینفوسیك همواره خدماتی با بیشترین امتیاز متوسط ارزیابی شده می‌باشند» (۱۹۹۷-
http://www.winona.msus.edu/library/webind۲/wi۲pt۳.htm#RESULTS
[Note: Link moved; URL changed ۸/۵/۹۸ by ald]
بر مبنای دیگر مطالعات منتشره و نتایج حاصله در مطالعه مرتبط با علوم زمین، به جستجوگرانی كه سعی در یافتن «هر» نوع اطلاعات روی وب جهانی دارند، توصیه می‌شود از مجموعه‌ای از ابزارها متناسب با نوع پرسش ارائه شده و نوع اطلاعات موردنیاز استفاده نمایند.
همانگونه كه لیتون و اسریواستاوا اظهار داشته‌اند، «محاسبه دقت حقیقی (نسبت مدارك مرتبط ارائه شده به تعداد كل مدارك ارائه شده) بسیار دشوار است، چرا كه مستلزم آزمودن تمامی پیوندهای ارائه شده توسط یك سرویس كه می‌تواند تعداد آن به هزاران یا میلیونها برسد، می‌باشد».( ۱۹۹۷،http://www.winona.msus.edu/library/webind۲/wi۲pt۲.htm#EVALCRIT ,p۳ of ۸).
[Note: Link moved; URL changed ۸/۵/۹۸ by ald]
ضمن قبول نقاط ضعف این مطالعه، امید است كه نتایج حاصله بتواند بعنوان راهنمایی برای استفاده از موتورهای كاوش اینترنت جهت یافتن اطلاعات علوم زمین روی وب جهانی، مفید باشد.
توضیحات نهایی
۱) تمامی پرسشهای مربوط به علوم زمین، در این مطالعه عبارت از پرسشهای كلیدواژه‌ای یا عبارتی می‌باشند. پرسشها عبارتند از: بهمن‌ها، فعالیت آبهای سرد، زمین‌لرزه، گرم شدن جهانی، صاعقه، حوادث طبیعی، كاهش ازن، پلاستیك بازیافتی، صفحات تكتونیكی، گردبادها، آتشفشانها و طراحی آب پخشان.
۲) ارزیابی كلی در مطالعه تومایلو و پاركر بدین شرح است: آلتاویستا ۳/۹، اینفوسیك ۳/۸ و لیكوس ۱/۸. از تحلیل پرسشهای مرتبط با علوم زمین، این نتایج حاصل شده: اینفوسیك ۵/۹، لیكوس ۷/۸ و آلتاویستا ۳/۸.
پی‌نوشت‌ها:
۱. Internet Search Engine
۲. GO۲
۳. Infomine
۴. Argus Clearinghouse
۵. Excite
۶. Infoseek
۷. Northern Light
۸. Catalog or directory of search engines
۹. Yahoo!
۱۰. DejaNews
۱۱.Magellan
۱۲. Keyword or crawler search engines
۱۳. HotBot
۱۴.Multi-threaded search engines or meta-crawlers
۱۵. MetaCrawler
۱۶. Ask Jeeves
۱۷.Galaxy
۱۸.Internet Sleuth
۱۹.Lycos
۲۰.”Power” search
۲۱.”Advanced” search
۲۲. Web Matrix
۲۳. Watch Web site
۲۴. Look Smart
۲۵. “More like this”
۲۶. “Special Collection”
۲۷. Planet Search
۲۸. What-U-Seek
۲۹. “Refine”
۳۰. Mamma
۳۱. Profusion
۳۲. Inference Find
۳۳. Savvy Search
۳۴. MetaFind
۳۵. Volcano world
۳۶. Highway۶۱
منابع
Chu, Heting and Rosenthal, Marilyn. ۱۹۹۶. Search engines for the World Wide Web: A comparative study and evaluation methodology. [Online] http://www.asis.org/annual-۹۶/ElectronicPrceddings/chu.html [۲ April ۱۹۹۸].
Ding, Wei and Marchionini, Gary. ۱۹۹۶. A comparative study of web search service performance. In: American Society for Information Science ۱۹۹۶ Annual Conference Proceedings, ۳۳; Global complexity: Information, chaos and control; Baltimore, Maryland, Octorber ۲۱-۲۴, ۱۹۹۶. (Edited by Steve Hardin), pp. ۱۳۶-۱۴۲. Information Today, Medford, NJ.
Lebedev, Alexander, ۱۷ May ۱۹۹۷. Best search engines for finding scienctific information in the web. [Online]. http://ww.chem.msu.su/eng/comparison.html [۲۷ November ۱۹۹۷]. [Note: Broken link removed ۴/۲/۰۲ by ald]
Leighton, Vernon, H. and Srivastava, J. ۱۶ June ۱۹۹۷. Precision among World Wide Web search services (search engines): Alta Vista, Excite, Hotbot, Infoseed, Lycos. [Online]. http://www.winona.msus.edu/library/webind۲.htm [Note: link Moved; URL changed ۸/۵/۹۸ by ald]
Rettig, James. ۱۹۹۶. Beyond cool: Analog models for reviewing digital resources. [Online]. http://www.onlineinc.com/onlinemag/SeptOL/retting۹.html [۳۰ April ۱۹۹۸].
Singh, Amarendra and Lidsky, David. ۱۹۹۶. “All-out search”. PC Magazine ۱۵(۲۱): ۲۱۳-۲۴۹.
Tate, Marsha and Alexander, K. ۱۹۹۶. “Teaching critical evaluation skills for World Wide Web resources.” Computers in Libraries ۱۶(۱۰): ۴۹-۵۵.
Tomaiuolo, Nicholas G. and Packer, Joan G. ۱۹۹۶. Quantitative analysis of five WWW “search engines”. [Online]. [Note: Broken link to http://neal.ctstateu.edu:۲۰۰۱/htdocs/websearch.html removed ۱۲/۲۱/۹۸ by ald] [۱ December ۱۹۹۷].
Webster, Kathleen and Paul, Kathryn. ۱۹۹۶. Beyond surfing: Tools and techniques for searching the web. [Online]. http://magi.com/~mmelick/it۹۶jan.htm [۲۶ November ۱۹۹۷]. [Note: Unable to connect ۴/۲/۰۲]
Lisa Wishard. Percision Among Internet Search Engines: An Earth Sciences Case Study, Issues in Science and Technology Librarianship, Spring ۱۹۹۸

نوشته: لیسا ویشارد
ترجمه: مهری صدیقی
عضو هیئت علمی مركز اطلاعات و مدارك علمی ایران

وبگردی
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها