یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

مقایسه برخی پارامترهای زیستی بین ماهی کپور علفخوار و دورگه حاصل از کپور علفخوار ماده × کپور سر گنده نر


مقایسه برخی پارامترهای زیستی بین ماهی کپور علفخوار و دورگه حاصل از کپور علفخوار ماده × کپور سر گنده نر
ماهیان دو ساله دورگه (کپور علفخوار ماده × کپور سر گنده نر) و کپور علفخوار در ترکیبی با کپور معمولی، فیتوفاگ و کپور سر گنده به صورت توام از تیر ماه تا آبان ماه ۱۳۸۱ در مجتمع تکثیر پرورش شهید رجایی ساری پرورش یافتند. ضمن سنجش عوامل فیزیکوشیمیایی آب استخرها نظیر pH، شفافیت، اکسیژن و دمای آب، در پایان دوره پرورش شاخصهای رشد، روند تکامل غدد جنسی و ترکیب لاشه ماهیان دورگه و کپور علفخوار مقایسه شد. بر اساس نتایج بررسی، عامل کیفیت در ماهی دورگه و علفخوار به طور متوسط و بترتیب ۱.۰۷ و ۱.۳۲ بود. درصد تغییرات نهایی وزن در ماهی دورگه ۳۷.۸ و در کپور علفخوار ۳۷.۷ به دست آمد که تفاوت معناداری نداشت (P>۰.۰۵). میزان رشد ویژه (SGR) برای دو گونه ماهی ۰.۲۵ درصد و متوسط رشد روزانه در کپور علفخوار ۳.۴۴g و در ماهی دورگه ۰.۴۴g بود. بررسیهای بافت شناسی در خصوص نمو غدد جنسی این دو ماهی نیز نشان داد که در سال دوم، تخمدان در کپور علفخوار حاوی اووسیت اولیه می باشد اما در ماهیان دورگه تخمدان در مراحل اولیه تقسیم اووگونیا باقی مانده است. همچنین بیضه کپور علفخوار، از اسپرماتوسیت اولیه تشکیل شده بود. آنالیز تقریبی لاشه این دو گروه از ماهیان در پایان سال دوم پرورش تفاوت معناداری را در میزان پروتئین، خاکستر، چربی در رطوبت نشان نداد (P>۰.۰۵). مطالعه مساحت و حجم گلبولهای قرمز خون در ماهیان دورگه ای که غدد جنسی آنها بررسی شد بیانگر تری پلوئید بودن آنها بود.

سیدمرتضی ابراهیم زاده
محمدرضا کلباسی
رجب محمدنظری
شهریار بهروزی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

تاثیر ویتامین C بر برخی پارامترهای رشد، نرخ بازماندگی و شاخص کبدی در فیل ماهیان (Huso huso) جوان پرورشی


تاثیر ویتامین C بر برخی پارامترهای رشد، نرخ بازماندگی و شاخص کبدی در فیل ماهیان (Huso huso) جوان پرورشی
۶ جیره حاوی دوزهای صفر، ۸۰۰، ۴۰۰، ۲۰۰، ۱۰۰ و ۱۶۰۰ میلی گرم در کیلوگرم ویتامین C از نوع ال- آسکوربیل-۲- پلی فسفات در سه تکرار و به مدت ۸ هفته جهت پرورش فیل ماهیان جوان در نظر گرفته شد. در پایان هفته چهارم در موارد WG، متوسط وزن FCR, SGR و PER بین دوزهای صفر با ۲۰۰و ۸۰۰ اختلاف معنی داری مشاهده گردید (p<۰.۰۵) در حالی که در سایر موارد اختلافی مشاهده نشد (p>۰.۰۵). در پایان آزمایش و در هفته هشتم نیز به جز در مورد CF بین دورهای صفر و ۲۰۰ (p<۰.۰۵)، در سایر موارد اختلافی مشاهده نشد (p>۰.۰۵). در مورد شاخص HIS نیز در حالی که بیشترین مقدار در دوز ۲۰۰ و حداقل آن در دوز ۴۰۰ مشاهده شد اما اختلاف معنی دار نبود (p>۰.۰۵)، با توجه به نتایج کسب شده و اندازه گیری شاخص های مختلف از نظر رشد و FCR می توان مناسب ترین سطح پیشنهادی ویتامین C را در محدوده وزنی و دمایی مورد آزمایش، ۲۰۰ mg kg-۱ در نظر گرفت که خصوصا می تواند در هفته های ابتدایی رشد موثر واقع گردد.

هدفمندی در زندگی
کسی که در زندگی خود هدف متعالی و معقولی را دنبال می‌کند، در پی یافتن معنا در زندگی است
وبگردی
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.