دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ / Monday, 25 September, 2017

بهار با بهار


بهار با بهار
در این بهار طبیعت و سرسبزی روزگار و فصل خرمی و طراوت که باید سال خود را با نوآوری شروع و تا نیل به اهداف متعالی و در خور تحسین در تلا ش باشیم به موقع و شایسته دیدیم که بهار خود را با یادی از استاد بهار و اشعار زیبای ایشان زیباتر و طرایف و ظرایف طبع وقاد و روح سرشار از هنر و ابتکارات این ستاره درخشان و همیشه نورانی و پرفروغ آسمان ادب ایران را به دوستداران و عاشقان بهار و شعر ادب ماندگار ایران تقدیم کنیم.
استاد محمدتقی بهار در سیزدهم ربیع الا ول سال ۱۳۰۴ قمری در شهر مقدس و ادیب پرور مشهد به دنیا آمد. پدر بهار حاج میرزا محمد کاظم با تخلص صبوری و لقب ملک الشعرا در آستان قدس رضوی جا و مکانی والا برای روزهای خاص و ارائه اشعار مناسبی در مدح و منقبت حضرت ثامن الا ئمه (ع) در اکثر جشن ها و مناسبت ها بود.
ملک الشعرای بهار (استاد محمد تقی) با فراگیری اصول ادبیات در نزد پدر دانشمند خود و سپس ادامه تحصیلا ت ادبی در نزد استاد بزرگی چون شادروان ادیب نیشابوری و ذوق سرشار ذاتی و جبلی خویش ذوق شعری خود را به روز و با سرودن اشعار جالبی با سن و سال کم و تجریبات اندک، اکثر حریفان و مدعیان شعر و شاعری را کنار زده بر اریکه شعر تکیه زد.
بهار که پس از فوت پدر مرتبه ملک الشعرای آستان قدس رضوی را حفظ کرده، در سلا م های رسمی اشعار مناسبی در مدح حضرت امام رضا (ع) سروده و قرائت می کرد، حسودان و معاندین با اعتراض و شکایات پی درپی به دستگاه های حاکم آن روز معترض و شاکی بودند که بهار اشعاری را که در مناسبت های مختلف می خواند، سرود ه های او نیست بلکه اشعار سابق پدرش میرزا محمد کاظم صبوری است که با تغییر و تبدیل بعضی از نکات و دستکاری ها آن را به روز تبدیل و عرضه می دارد. بهار با آگاهی از این خصومت های بی مورد درباره آنها می گوید:
تو سبک من نشناسی ز شاعران دگر
چرا ز بی خردی برنهی این بهتان
پس از صبوری اینک منم که شعر مرا
برد به هدیه به جای متاع بازرگان
بخرد سالی آنسان چکامه بسرایم
که سالخورده سخندان سرودنش نتوان
با وجود عرضه این گونه اشعار و جواب های دندان شکن دیگر به معاندان، مخالفین او به علت شدت حسادت، قانع نشده او را دعوت به امتحان در بدیهه گفتن می نمایند.
بهار که مطمئن از طبع و قدرت و خلا قیت خود در سرودن شعر بود، این مسابقه را پذیرفته به او تکلیف می کند که چهار کلمه یا لفظ تسبیح، چراغ، نمک، چنار را که هیچ مناسبتی با هم نداشتند در یک رباعی جای داده فی البدیهه بگوید.
استاد بهار با توانایی تمام پذیرای این امتحان شده فی البدیهه و با کمترین مکثی می گوید:
با خرقه و تسبیح مرا دید چو یار
گفتا ز چراغ زهد ناید انوار
کس شهد ندیده است در کان نمک
کس میوه نچیده است از شاخ چنار
معترضان و حسودان قانع از سرودن این رباعی نشده کلمات خروس، انگور، درفش و سنگ را برایش تعیین کردند تا این چهار اسم را در رباعی دیگر جای دهد.
شادروان بهار با تسلط تمام این گونه کلمات بالا را در رباعی میآورد که:
برخاست خروس صبح برخیز ای دوست
خون دل انگور فکن در رگ و پوست
عشق من و تو قصه مشت است و درفش
جور تو و دل صحبت سنگ است و سبوست
با وجود تحسین حاضرین و داوران این امتحان دشوار حاسدان و معترضین باز هم قانع نشده سرودن دو رباعی بالا را بر حسب اتفاق و الهام ذهنی او از محفوظات دانسته با تعیین کلمات گل رازقی، سیگار، لا له، کشک از او می خواهند اگر خود را شاعر توانا و مسلط می داند، این کلمات را در یک رباعی شیوا و با کمترین توقف و مکث بیاورد.
بهار این بار هم با قدرت و هیمنه و تسلط کامل می گوید:
ای برده گل رازقی از روی تو رشک
در دیده مه ز دود سیگار تو اشک
گفتم که چو لا له داغدار است دلم
گفتی ندهم کام دلت یعنی کشک
باز هم وقتی بهار رباعی خود را خواند مجلس همچنان متشنج بود. جوانی را که این صحنه شاعری را به شوخی می گرفت وادار کردند که چهار کلمه آینه، اره، کفش و غوره را در یک رباعی از بهار بخواهد تا ایمان و یقین همه قطعی شود بهار این بار هم این گونه می سراید:
چون آینه نور خیز گشتی احسنت
چون اره به خلق تیز گشتی احسنت
در کفش ادیبان جهان کردی پا
غوره نشده مویز گشتی احسنت
جواب
ناهید وکیل
رد شدن از بین آنها سهل نیست
همچو دیواری ستبر است و عظیم
رد شدن کار کسی جز اهل نیست

□□□
کار کار دست و پا و جسم نیست
صحبت از نیروی ذات و نفس ماست
حیف شد این داستان هم کهنه شد
این که ما خوبیم آری حدس ماست
□□□
گریه کردم در تمام طول خواب
رد شدم، آری نه از دیوار نور
رد شدم از امتحان رد شدن
چونکه ممکن نیست با چشمان کور
□□□
باز آن شب یک امیدی زنده ماند
فرصتی دیگر به دستم داده شد
منتظر هستند برگردم شبی
گوئیا روحم دوباره زاده شد

نویسنده : فرهنگ شکوهی

منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کامپیوترها , ترکیب هشت رشته هنری , بزرگداشت فضل نبی , شهرداری قدس , صابون قلیلیی , Spinner , مفاسد صنفی , صاحب آهنگر , صیانت از حجاب , چقابل , احضار رییس OCA به دادگاه , راه شهرسازی لارستان , مزارع خراسان شمالی , زلزله تهران , سعید مهذب ترابی , دشمن نظام اسلامی , پیازبرداشت , اعتراض کفشی , سوگند نماینده مجلس , یوزپلنگ آسیایی , علی عیسی زاده , برداشت آب های زیرزمینی , تجلیل از خبرنگاران برتر , جهان اسلام و خیزش آگاهی , حمیدرضا رنجبر , توسعه فضای مجازی , محمد امین جمالی , روزهای نوروزی , رتبه اعتباری , خطوط اعتباری , یادگار , حمله به شخصیت , محموله فرش , ارامنه , تنوع در غذا , یک صرب , رونق اقتصادی , محکومیت کیفری , رعایت حق تقدم , عبدالکریم عابدینی , فرمانده سعودی , غیرمجازها , منابع طبیعی بستان آباد , کودک سوخته اراکی , قول دونالد ترامپ , کارتوگرام , بازار ارز تهران , نئاندرتال , آکادمی ملی علوم , مهدی آقاجعفری ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
جدول برآورد متوسط مخارج روزانه جهانگردان مختلف در هنگ‌کنگ در سال 1988 , اپیدمیولوژی (ویژگی‌های اپیدمیولوژیک اختلال هذیانی) , وسعت یافتن زبان فارسی(۳) , رشد انعطاف‌پذیری , رس، رش، رض، رط، رع , سد خاكی قاضی كندی، هشترود , پند دادن خرگوش نخچیران را کی بدین شاد مشوید , پل خسرو، هرسین , بازایابی در صادرات , عینی‌گرائی فرانسوی , جدول مقدار مواد غذائی یا عامل لازم جهت رسیدن به نصف عملکرد (واحد باول) حاصل از معادلهٔ میچرلیخ , شراب و عیش نهان چیست کار بی‌بنیاد , گیاه کامل , درمان , مرغ در راه او پر اندازد , دل نام سر زلف ترا مشک ختا کرد , مکمل‌های ویتامینی , اپک [Asia - Pacific Economic Cooperation [APEC , جغرافیای قالی ارمنی باف در ایران , شرایط جغرافیایی و آب و هوا ,

برخی منابع مهم خبری
puyesh.net پویش , alodoctor.ir الو دکتر , roozannews.ir روزنامه روزان , esfahanemrooz.ir اصفهان امروز , alef.ir الف , itna.ir ایتنا , consbank.com ساخت و ساز , iranbalkan.net ایربا , bibaknews.com بی باک نیوز , parstourism.ir پارس توریسم , atynews.com آتی نیوز , filmnews.ir فیلم نیوز , farhangnews.ir فرهنگ نیوز , pamnews.ir پام , rasanehiran.com رسانه ایران , faradeed.ir فرادید , iranojahan.com ایران و جهان , farhangemrooz.com فرهنگ امروز , banoo1.com بانو , jahaneghtesad.com جهان اقتصاد , roydadnews.ir رویداد , elpress.ir ائل پرس , madannews.ir معدن , zendeginews.com زندگی , hamseda.ir هم صدا , hamrahannews.ir همراهان , bukharamag.com بخارا , chn.ir میراث فرهنگی , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , mellatonline.net ملت آنلاین ,

وبگردی
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
فیلم | درگیری شدید رضا کیانیان با فعالان محیط زیست
فیلم | درگیری شدید رضا کیانیان با فعالان محیط زیست - فیلم - رضاکیانیان، در همایش «صدای پای آب»، در پاسخ به اعتراض یکی از فعالان محیط زیستی خطاب به او گفت: شما حق ندارید صحبت کنید... قواعد ما را قبول ندارید بفرمایید بیرون!
آغداش تو را سننه !؟
آغداش تو را سننه !؟ - علی معلم دامغانی، رییس فرهنگستان هنر اخیرا نامه ای به روسای قوای سه گانه و وزرای ارشاد و اطلاعات و نیز فرمانده ‏ناجا ‏درباره 500 اثر هنری ضبط شده در این فرهنگستان نوشته است.‏
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب
پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب - فیلم پخش شدن محموله تریاک کف جاده و جمع کردن توسط مردم!
نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم
نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم - رامبد جوان همسر سوم خود نگار جواهریان را به خندوانه دعوت کرد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر - حمید صفت خواننده رپ،پس از پنج ساعت انکار سرانجام در جریان تحقیقات پلیس به قتل پدرخوانده اش اعتراف کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
آزاده نامداری تیتر یک پرتیراژترین روزنامه سوئیس/ عکس
آزاده نامداری تیتر یک پرتیراژترین روزنامه سوئیس/ عکس - روزنامه پرتیراژ عصر سوییس بنام بلیک که بصورت رایگان توزیع میشود ، این تیتر را برای آزاده نامدارى انتخاب کرد:دورویی!
 اولین تصاویر از مهران مدیری و دخترش شهرزاد
اولین تصاویر از مهران مدیری و دخترش شهرزاد - مراسم افتتاحیه فیلم «ساعت 5 عصر» اولین ساخته مهران مدیری در حالی برگزار شد که شهرزاد دختر این کارگردان نیز در مراسم حضور داشت و برای اولین بار است که دختر مهران مدیری در چنین مراسمی حضور می یابد.
    پربازدیدها