چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ / Wednesday, 22 November, 2017

آخرین بار کی شاهنامه خوانده اید؟!


آخرین بار کی شاهنامه خوانده اید؟!
ایران بیشتر از هر کشوری شاعر دارد. این سرزمین، سرزمین شعر و ادب است و در سرزمینی که همه شاعرند، اگر شعر شاعری بتواند دوام بیاورد و با ماه و سال و قرن، با آدمها و نسلها پیش برود، نشان از آن دارد که شاعر کاری کرده است کارستان و در بین شاعران ایران آنها که کاری کارستان کرده اند فراوان نیستند؛ حافظ است، بیدل است، مولانای بزرگ است، عطار و خیام و سعدی است و فردوسی! فردوسی بزرگ که به نظر می رسد در راه شعر و شاعری و خلق اثرخود، بیشترین زحمت و مشقت را تحمل کرده است.
فردوسی شاعری است که برای خود رسالتی بزرگ، ارجمند و ارزشمند برگزید و در راه انجام آن همه توان خود را به کار برد و روز و شب را به سرودن پرداخت؛ سرودنی که حاصل آن شصت هزار بیت شد، شصت هزار بیتی که برای آن هیچ قیمتی نمی توان پیشنهاد داد. از پس گذشت قرنهای فراوان ابیات ناب و نغز او به ما رسیده است؛ به ما آدمهایی که در قرن فناوری زندگی می کنیم، در قرن ۲۱ که آدمی با همه برخورداری ها، آسایش ندارد و همین بهانه ای می شود تا در هجوم روزمرگی ها و سرگرمی های ریز و درشت ما آدمها گاهی فراموش کنیم که دلمان از ما انتظار دارد، انتظار دارد همان گونه که پس از چند ساعت کار خستگی را با نوشیدن فنجانی چای ازتن به در کنیم گاهی هم باید لحظه ای در زیبایی یک برگ خیره شویم، گاهی هم باید سکوت کنیم و به دور دستها خیره شویم، گاهی هم باید بیت شعری بخوانیم تا دل و جانمان تازه شود.
خانم اسدی در حالی که کودک خردسال را بغل کرده است و ویترین مغازه ای را تماشا می کند درباره این سوال که «آخرین بار، کی شاهنامه خوانده اید؟» کمی فکر می کند و می گوید: گمان می کنم یک سال قبل بود.
باید در آماده کردن تحقیقی به پسرم کمک می کردم و این بهانه ای شد تا به زندگی فردوسی و شاهنامه نگاهی بیندازم، ولی در حال حاضر چیزی در ذهنم نمانده تا برای شما بخوانم!
بعد از صحبتهای خانم اسدی رو به روی فروشنده ای می ایستم که کارش فروش پوشاک است. می گوید: لیسانس ادبیات دارد، اما دست روزگار او را وارد لباسفروشی کرده است. وقتی از او می پرسم آخرین بار کی شاهنامه خوانده اید، لبخندی می زند و می گوید: اگر بگویم بعد از فارغ التحصیلی فقط یکی دو بار در نشریات شعرهایی را خوانده ام، دروغ نگفته ام! زندگی امروز به آدم مجال این کارها را نمی دهد. مجبوری بدوی تا نانی پیدا کنی. نان هم که پیدا کردی خسته و کوفته به خانه می روی تا کمی استراحت کنی و دیگر وقتی برای شعر خواندن نمی ماند. وقتی از او می خواهم بیتی یا ابیاتی از شاهنامه را بخواند می گوید:
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از آن به که کشور به دشمن دهیم
آقای محمدیان راننده تاکسی است. این سؤال را با او هم مطرح می کنیم. او که کمی خسته به نظر می رسد، می گوید: تا دیپلم درس خوانده است و حافظه خوبی هم ندارد تا برایم شعر بخواند، اما با این همه بیت معروفی را می خواند که این است:
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد
دانش آموزی به نام «زارع» دیگر دوستی است که با او گفتگو می کنم. می پرسم آخرین بار کی شعر فردوسی را خوانده ای؟ او می گوید: دو روز پیش، مجله ای دست یکی از دوستانم بود که مقاله ای درباره فردوسی در آن چاپ شده بود. در آن مقاله شعر هم بود و من فقط شعرهای آن را خواندم. اگر اشتباه نکنم این بیت آنجا چاپ شده بود:
پی افکندم از نظم کاخی بلند
که از باد و باران نیابد گزند
وقتی از این دانش آموز درباره شعر فردوسی سؤال می کنم، می گوید: شعرهای فردوسی قشنگ است، ولی بعضی کلمات آن سخت است و باید یکی باشد که به آدم کمک کند.
خیابان پر از آدمهایی است که تند می آیند و می روند. بعضی ها حوصله حرف زدن ندارند و برخی هم بدشان نمی آید تا با حوصله جوابگوی سؤالهایم باشند. رو به روی یک کتابفروشی با دو دانشجو رو به رو می شوم. ملیحه ترکی و زهرا سعادت. آنها دانشجوی ترم سوم ادبیاتند و هر دو هم دوستار شعر و شاعری، اما «سعادت» بیش از شعر«فردوسی» به شعر «حافظ» علاقه دارد. با این همه او برایم ابیاتی از شاهنامه را می خواند و در پاسخ سؤالم که آخرین بار کی شاهنامه خوانده اید، می گوید: ما که در رشته ادبیات تحصیل می کنیم نمی توانیم شاهنامه نخوانیم. هر وقت فرصتی بشود به کتابهای شعر نگاهی می اندازیم و شاهنامه را هم فراموش نمی کنیم؛
اگر گرد بادی در آید ز کنج
به خاک افکند نارسیده ترنج
دوستش هم حرفهای او را تأیید می کند و می گوید: سروده های شاعران ایرانی ویژگیهای مختلفی دارد و هر کدام هم ارزش خود را دارد، اما فردوسی یک چیز دیگر است و از احترام خاصی برخوردار است؛
... کنون گر تو در آب ماهی شوی
و یا چون شب اندر سیاهی شوی
بگیرد هم از تو پدر کین من
چو بیند که خشت است بالین من
به سمت روزنامه بر می گردم و همه راه را با خودم فکر می کنم. فکر می کنم چه می شد اگر این همه گرفتار نبودیم و به حال و احوال دلمان بیشتر می رسیدیم و شعر می خواندیم؛ سعدی را، حافظ را، مولوی و فردوسی را و...
و فردوسی و شعرش را بیش از این ارج می نهادیم. خیابانها شلوغ است و آدمها در رفت و آمدند؛ تند و سریع. روز بزرگداشت فردوسی است و فردوسی همسایه ماست. همسایه بزرگی که خواندن شاهکارش را از ما انتظار دارد. او برای ما زحمت فراوان کشیده است.

امیر پور حسین

منبع : روزنامه قدس

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تظاهرات زنان یمنی , درباچه ارومیه , افزایش نرخهای بهره آمریکا , انحلال یک جانبه , شغل نامطلوب , غوره عسگری , نمایش خانگی , شش تایی ها , نرماندی , کرکس زخمی , تکواندو بازی های کشورهای اسلامی , شالازیون , شکست نماینده خراسان رضوی , حقایق شیر , گدازه , ادیان توحیدی , مسکن مهر آبادان , آپارات , برنامه ناجا , خوابیده به شکم , حازم , تولید و اشتغال، واردات بی رویه، قاچاق، دلالی , جنگ بوسنی , مدرسه کارآفرینی , کی داده کی گرفته , راه های هوایی , سرباز اسرائیلی , پایگاه امداد , شهید حججی , تره فرنگی , فاجعه نیجریه , نقش ایران , قطعه سازان , امین قلاوند , منبج , درناخاکستری , فوتبال ترکمنستان , دانشگاه یونان چین , سرکرده گروه تروریستی داعش , سامانه سخت افزاری , اینترنت همراه ایرانسل , زنجیره ای خودروها , میز محاکمه , مدیر تئاتر شهر , کشور , ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا , همسر فرمانده , گروه نغمه های سکوت , شگرگزاری , تجارت الکترونیکی ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
كوكب كوهی نارنجی , گویش‌ها و لهجه‌ها , تفاوت‌های جنسیتی , وضعیت اقتصادی - اجتماعی , فضاهای روستایی و عشایری (۴) , مراجل اجرای روش واحدها , در مدح ملک‌الوزرا بدرالدین طوطی بک‌بن مسعودبن علی , خطیب تبریزی , فتق تروماتیک دیافراگم , ذخیره و انتقال انرژی پیوندی(۲) , چک سماع , آینده‌نگری , نگریستن عزرائیل بر مردی و گریختن آن مرد در سرای سلی... , بیداد غم از دلم بگوید , بیستم , بوی بد دهان , نفوذ ادیان در اوضاع سیاسی و فرهنگی , روح , اجتماعی شدن بزرگسالان , صاف جان‌ها سوی گردون می‌رود ,

برخی منابع مهم خبری
dustaan.com مجله دوستان , fa.alalam.ir العالم , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , armandaily.ir روزنامه آرمان , zamandaily.ir روزنامه زمان , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , shana.ir شانا , sobhanehonline.com صبحانه آنلاین , ilna.ir ایلنا , 90tv.ir نود , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , dolatebahar.com دولت بهار , tarafdari.ir طرفداری , rokna.ir رکنا , cup.ir کاپ , memarinews.com معماری نیوز , eranico.com ارانیکو , behdashtnews.ir بهداشت نیوز , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , siasatrooz.ir سیاست روز , varzesh3.com ورزش سه , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , tala.ir طلا , tehranpress.com تهران پرس , click.ir کلیک , mizanonline.ir خبرگزاری میزان , noavaranonline.ir نوآوران , shafaqna.com شفقنا , khorasannews.com روزنامه خراسان ,

وبگردی
دیدار پوتین و اسد
دیدار پوتین و اسد - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در شهر سوچی روسیه، پیروزی بر تروریست های بین المللی را به وی تبریک گفت و طرفین درباره روندحل و فصل سیاسی و دراز مدت اوضاع سوریه با یکدیگر مذاکره کردند.
پس‌لرزه سياسی
پس‌لرزه سياسی - سياسي‌اش كردند. زود رفتند سراغ مسكن مهر... خدا لعنت كند معاول اول رييس‌جمهوري، آقاي جهانگيري را... نخستين تخم لق سياسي را ايشان گذاشت و زود در جلسه اقتصاد مقاومتي اعلام كرد مسكن مهر... اصلا چه ربطي دارد؟
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال
فیلم | حجاب ورزشی نایکی یکی از ٢۵ اختراع مهم سال - فیلم - «مسابقه دادن با حجاب سخت است، اگر جنس لباس سنگین باشد باعث عرق کردن زیادی می شود؛ اگر زیادی سبک باشد ممکن است در طول مسابقه حجاب از سر بیفتد و اگر اشتباه بسته شود حس می کنید در حال خفه شدن هستید»... این ها اظهارات منال رستوم دونده مصری است که در فیس بوک گروه "ناجی حجاب" را راه اندازی کرده و نزدیک به نیم میلیون دنبال کننده دارد. او با طراحی های حجاب کمپانی نایک در مسابقات شرکت کرده است و این…
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله
گریه مجری حین روایت دردناک جواد خیابانی از زلزله - جواد خیابانی این روزها برای کمک به مصدومان حادثه زلزله کرمانشاه، در مناطق زلزله زده حضور دارد و در گفتگویی تلفنی با شبکه ورزش، در حالی که اشک می ریخت، یکی از خاطرات دردناک این حادثه را بازگو کرد. مجری برنامه نیز پس از شنیدن خاطره، با صدای بلند شروع به اشک ریختن کرد.
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش
فیلم | توضیحات مهناز افشار درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد توسط همسرش - فیلم - مهناز افشار در نشستی با خبرنگاران درباره ماجرای واردات شیرخشک‌های فاسد از سوی همسرش گفت: من از شما درباره این موضوع پیگیرترم. صحبت های این بازیگر را در ویدئوی زیر بشنوید.
تصویری از ستونهای مسکن مهر
تصویری از ستونهای مسکن مهر - تصویری عجیب از ستون های مسکن مهر پس از زلزله را مشاهده می کنید. این تصویر صبح امروز پس از عملیات آوار برداری منتشر شد.
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی
فیلم تلخ از لحظه خودکشی مرد آبادانی - مرد آبادانی در اقدامی هولناک خودش را زیر خودروی سمند انداخت و به زندگی اش پایان داد.
مسکن‌مهر در اولین آزمون
مسکن‌مهر در اولین آزمون - واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده ای در زلزله کرمانشاه، سرپل ذهاب،قصر شیرین و ایلام و ... تخریب شدند،این در حالی است که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده است.
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی
فیلم تمرینات بدنسازی بهنوش طباطبایی - بهنوش طباطبایی با انتشار این ویدیو در صفحه شخصی خود نوشت: یک هفته پر انرژى با تمرینات آمادگى جسمانى هر روزه
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان
تهران 1396 / تن فروشی در 10 سالگی برای 5 هزار تومان - فاطمه در 8 سالگی برای مدتی هر روز به بهانه بستنی و... به کارگاه چوب بری کشیده می‌شد و آنجا مورد تجاوز قرار می‌گرفت.
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت
مجری : مسی شما را بعنوان نماینده ایران ! تحویل نگرفت - توضیحات رضا پرستش درمورد دیدار ناموفق با مسی! / ویدیو از آپارات
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری
قهر مهدی فخیم زاده در برنامه زنده / رفتار عجیب مجری - مهدی فخیم زاده مهمان شب گذشته مهمان برنامه زنده «سینما دو» بود که بعد از ارتباط تلفنی با لاله اسکندری و معطلی در استودیو، بعد از پخش آیتمی، بدون خداحافظی برنامه را ترک کرد. ویدیو از آپارات
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ...
در منزل بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد ریال وجه نقد ... - زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران، کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند...
فیلم / مالباختگان ایران خودرو
فیلم / مالباختگان ایران خودرو - اعتراض جمعی از مالباختگان نمایندگی ایران‌ خودرو مقابل ساختمان اصلی وزارت صنعت امروز در حالی برای چندمین بار ادامه یافت که شرکت خودروساز با این ادعا که سهامدار نمایندگی، شرکت دیگری است، مسئولیت ماجرا را نمی‌پذیرد.
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد
تصاویر جشن تولد احمدی نژاد - کیک تولد 61 سالگی احمدی نژاد که توسط طرفداران به خانه اش برده شد روی کیک نوشته شده: چه خوب شد که به دنیا آمدی و چه خوبتر که دنیای ما شدیدکتر جان تولدت مبارک.
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا - یکی از همسایه ها گفت: هنگامی که وارد خانه شدیم اهورا لخت مادرزاد بود و قاتل نیز در حالی که نیمه برهنه بود روی مبل نشسته بود. یکی دیگر از همسایه ها نیز گفت: اهورا را در حالی که از بینی، دهان و.... دچار خونریزی بود از خانه خارج کردیم.
پربازدیدها