شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 26 May, 2018

ارتش و سیاست در سوریه


ارتش و سیاست در سوریه
سوریه یک قدرت متوسط منطقه ای است و از امکانات کلاسیک معقول و راهبرد نظامی زیرکانه ای برخودار است. هر چند که سوریه از نظر توان نظامی با دشمنانش در «اسرائیل» و ترکیه قابل مقایسه نیست و نیز این کشور عضو «ناتو» نیست، اما رهبری سوریه توانسته است نقشی مهم در سیاست های منطقه ای ایفا کند که این امر با ائتلاف با ایران و سازمان ها و گروه هایی مانند حزب الله لبنان و حماس در فلسطین میسر بوده است. براساس اطلاعات موجود ۱۱درصد تولید ناخالص ملی سوریه صرف هزینه های ارتش این کشور می شود و این امر یکی از علت های افزایش بدهی های این کشور است.
بیش تر بودجه ارتش نیز برای تعمیر و نگهداری تجهیزات، دستمزدها و نیازهای اساسی ارتش از جمله اسکان و اطعام نیروهای آن هزینه می شود. در نتیجه، سوریه توان اندکی در هزینه کردن بودجه برای توسعه زرادخانه نظامی یا آموزش فناوری های نظامی مدرن به کارکنان خود دارد. مساله دیگر این است که گزارش موسسه بین المللی تحقیقات راهبردی نشان می دهد که آخرین معامله بزرگ خرید سلاح از سوی دولت سوریه به سال ۱۹۹۹ تعلق دارد و اگر فرض بگیریم که میانگین کارکرد مفید هر سلاح نظامی پنج سال است، می توان گفت که بیش تر جنگ افزارها و تجهیزات نظامی سوریه اکنون کارکرده محسوب می شود اگر چه طی سال های اخیر تلاش هایی برای خرید سلاح از روسیه صورت گرفته که اغلب آن ها نهایی نشده اند.از سوی دیگر در راس سلسله مراتب فرماندهی نیرو های مسلح سوریه، رییس جمهوری به عنوان فرمانده کل نیرو های مسلح قرار دارد. رییس جمهوری اختیار عزل و نصب وزیر دفاع به عنوان عالی ترین مسوول نیرو های مسلح را دارد و علاوه بر آن رییس ستاد مشترک ارتش به عنوان دومین مقام نظامی پس از وزیر دفاع را نیز نصب و عزل می کند.
پس از رییس جمهوری، وزیر دفاع قرار دارد که از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۴ به مدت ۳۲ سال این سمت در اختیار سپهبد مصطفی طلاس بود. ژنرال طلاس همواره به عنوان یک متحد نزدیک حافظ اسد رییس جمهوری پیشین سوریه و پدر رییس جمهوری کنونی سوریه تلقی می شد. طلاس متولد ۱۹۳۲ در استان حمص است. وی در سال ۱۹۴۷ به حزب بعث پیوست ودر ۱۹۷۲ وزیر دفاع شد.
جایگاه طلاس به عنوان یک عضو با سابقه حزب بعث و همکار حافظ اسد در کودتای ۱۹۷۱ در نظام سیاسی و حکومتی همواره بیش از یک وزیر دفاع بود و او همراه با خدام دو دستیار اصلی حافظ اسد بودند.
طلاس پس از مرگ حافظ اسد به روی کار آمدن بشار اسد و تحکیم پایه های قدرت وی کمک فراوانی کرد و در سال ۲۰۰۴ بازنشسته شد.
اما با وجود آن که ژنرال مصطفی طلاس، وزیردفاع پیشین سوریه در اواسط سال ۲۰۰۴ پس از۳۲ سال خدمت دراین مقام، بازنشسته شد هنوز می توان تا حدودی شاهد ادامه نفوذ وی در نیرو های مسلح سوریه بود. پس از بازنشستگی طلاس، بشاراسد رییس جمهوری سوریه، ژنرال حسن ترکمانی را که دردوسال قبل از آن رییس ستاد ارتش سوریه بود به جای ژنرال طلاس منصوب کرد.
وزیر دفاع جانشین فرمانده کل قوا نیز تلقی می شود. مصطفی طلاس را باید یکی از ژنرال های خوشبخت سوریه توصیف کرد که در مجموع ۵۲ سال سابقه خدمت نظامی و حضور پیگیر در کانون قدرت سوریه داشت و از این سال ها ۳۶ سال رییس ستاد ارتش، وزیر دفاع و معاون فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح بود. او هم اکنون رییس و مدیر مرکز تحقیقاتی، انتشاراتی و ترجمه «طلاس» است که۲۳ سال قبل تاسیس شده است.سومین مقام در سلسله مراتب نیرو های مسلح سوریه رییس ستاد ارتش به شمار می رود که این سمت در اختیار سپهبد علی حبیب بوده است.
در تشکیلات حزب بعث سوریه کمیته نظارتی بر نیرو های مسلح وجود دارد. این کمیته،کمیته ای است که ۴۰ سال قبل در قاهره تاسیس شد و ابتدا ۷ افسر عضو آن بودند اما این کمیته اکنون محور فعالیت حزبی نیروهای مسلح است و از دبیران شعبه های مختلف حزبی تشکیل می شود که اغلب خود آنان فرماندهی لشکرها را برعهده دارند.
ریاست این کمیته در درون حزب با مصطفی طلاس وزیر پیشین دفاع بود.

سعید طباطبایی

منبع : روزنامه سرمایه

مطالب مرتبط

نگرانی های پدر خوانده‌

نگرانی های پدر خوانده‌
اعمال فشار فرماندهان ارشد ارتش زیمبابوه بر رابرت موگابه، رئیس‌جمهور این کشور برای کسب مصونیت در برابر اقداماتی که اوایل سال ‌جاری میلادی در سرکوب تظاهرات مخالفان دولت انجام دادند تشکیل دولت ائتلافی این کشور را در محاق قرار داده است و می‌رود تا توافقنامه تقسیم قدرت را به مخاطره افکند.
در حالی که گمان می‌رفت توافقنامه تقسیم قدرت با پایان دادن به بحران سیاسی زیمبابوه راه را بر بهبود شرایط اقتصادی در این کشور هموار کند اصرار موگابه بر واگذاری پست‌های کلیدی کابینه به هواداران او و پافشاری فرماندهان ارشد ارتش بر کسب مصونیت قضایی شرایط را برای هر دو سوی طیف سیاسی این کشور دشوار کرده است.
تلاش موگابه برای آرام کردن فرماندهان ارشد ارتش به علاوه زیمبابوهسیاستمداران ارشد حزب حاکم که شاهد از دست رفتن قدرت هستند هفته گذشته او را به دست گذاشتن روی وزارتخانه‌های کلیدی هیات دولت که طی ۲۸ سال گذشته محوری برای حفظ قدرت موگابه بوده‌اند، سوق داد.
موگابه ۸۴ ساله ۱۵ سپتامبر توافقنامه تقسیم قدرت را پس از ناآرامی‌های انتخاباتی که در ضمن آن بیش از ۱۰۰ تن از هواداران حزب مخالف دولت کشته شدند با مورگان تسوانگیری، رهبر مخالفان به امضا رساند.
هر چند اجرایی‌ شدن این توافقنامه به کاهش اختیارات ریاست‌جمهوری خواهد انجامید اما ناکامی در اجرای آن هم موجبات تشدید انزوای زیمبابوه که همین حالا هم عملا از جامعه بین‌المللی طرد شده است را فراهم می‌آورد.
پیش‌بینی می‌شود شکست توافقنامه به تشدید فقر و گرسنگی در زیمبابوه و شروع دور جدیدی از مهاجرت جمعی شهروندان این کشور به کشورهای همجوار منجر شود.
فرماندهان قوای سه‌گانه ارتش نگران سرنوشت خود پس از آغاز به کار دولت وحدت ملی هستند. با پاگرفتن این دولت احتمال تلاش مخالفان قبلی و شرکای قدرت در دولت جدید برای به عقوبت رساندن آمران سرکوب‌های اوایل سال‌جاری میلادی که در جریان آن حتی تسوانگیری هم توسط نیروهای پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفت، وجود دارد.
دقیقا به واسطه همین ترس و نگرانی است که موگابه اصرار دارد علاوه بر حفظ کنترل خود بر ارتش و سایر نیروهای مسلح، پست وزارت کشور هم که متولی کنترل پلیس بوده و ممکن است پس از تغییر و تحولات در آن درصدد انجام تحقیقاتی در مورد سرکوب مخالفان بر‌آید به یکی از نزدیکان او برسد.
این موضعگ‌یری‌ها با واکنش تند و سرسختانه تسوانگیری مواجه شد. او روز یکشنبه گذشته در جمع هزاران تن از هوادارانش در حراره، پایتخت اعلام کرد هرگز به واگذاری دو وزارتخانه دارایی و کشور به سرسپردگان موگابه تن نخواهد داد. او همچنین کارشکنی‌‌‌های موگابه در مسیر تشکیل دولت وحدت ملی را تقبیح کرد.
تابو امبکی، رئیس‌جمهور مستعفی آفریقای‌جنوبی که در مذاکرات منتهی به امضای توافقنامه تقسیم قدرت نقش میانجی را ایفا می‌کرد سه‌شنبه گذشته با موگابه و تسوانگیری دیدار کرد تا راهی برای نجات این توافقنامه بیابد اما تاثیرگذاری او بر این دو پس از سقوط دولتش به شکل قابل توجهی کاهش یافته و موگابه از او حرف‌شنوی سابق را ندارد.
هرچند مقامات ارشد دولتی نزدیک به موگابه این دیدگاه که فرماندهان ارتش و مقامات عالی‌رتبه دولت موگابه نگران سرنوشت خود پس از تشکیل دولت وحدت ملی هستند را رد کرده‌اند اما واقعیت چیز دیگری است.
کمتر از ۶ ماه قبل بود که نزدیکان موگابه در خفا مذاکراتی را با رهبران مخالفان در مورد تضمین خودداری از تعقیب قضایی موگابه و سایر مقامات عالی‌رتبه دولت او در صورت مصالحه بر سر تقسیم قدرت شروع کردند اما این رایزنی‌ها به ظاهر نتیجه‌ای در بر نداشته است.
موگابه حتی در غیاب ژنرال‌هایش هم رغبتی به واگذاری کنترل وزارتخانه‌های کلیدی به مخالفان نداشت اما تشدید اعتراضات عمومی چاره‌ای جز تن دادن به مصالحه با مخالفان برای او باقی نگذاشت. او دو یا سه روز پس از امضای توافقنامه نشستی با فرماندهان قوای سه‌گانه ارتش که پایه‌های قدرت او تلقی می‌شوند، برگزار کرد و نظرشان را در مورد توافقنامه و روند تحولات بعدی جویا شد. جدی‌ترین دغدغه‌های آنها قرار گرفتن در معرض تعقیب قضایی بود.
تسوانگیری، از رهبران پیشین اتحادیه کارگران زیمبابوه که توانسته رابطه‌ای نزدیک با موگابه برقرار کند طی هفته گذشته چند بار تصریح کرد موگابه برای اجرای توافقنامه تقسیم قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی با مقاومت زیادی در درون حزب خود مواجه است.
تسوانگیری یادآور شد اگر موگابه با فشار برای کارشکنی در روند تحقق مفاد توافقنامه مواجه است او هم از طرف هوادارانش تحت فشار قرار دارد. هواداران تسوانگیری برای حمایت از او بهای سنگینی پرداختند. چماق به دست‌های هوادار دولت خانه‌های مخالفان را می‌سوزاندند، آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و به زندان می‌افکندند.
در چنین شرایطی حداقل خواسته هواداران تسوانگیری انجام اصلاحات در نیروی پارس و ارتش به گونه‌ای است که از آزار و اذیت‌های هواداران رئیس‌جمهور در امان بمانند و خیلی‌ها هم خواستار به مجازات رسیدن عوامل سرکوب مخالفان در ناآرامی‌های اوایل سال جاری میلادی هستند.
ادامه بحران جاری نه‌تنها احتمال احیای ناآرامی‌ها در زیمبابوه را قوت بخشیده است که گمان می‌رود به در گرفتن منازعه‌ای در درون حزب حاکم منجر شود. منازعه‌ای که ممکن است به کنار رفتن موگابه از قدرت در برابر اعطای مصونیت قضایی به او و دستیاران ارشدش منجر شود.

وبگردی
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!