دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

مقایسه روند توسعه غدد جنسی قزل آلای رنگین کمان نر (Oncorhynchus mykiss) در آب شیرین و لب شور منطقه بافق


مقایسه روند توسعه غدد جنسی قزل آلای رنگین کمان نر (Oncorhynchus mykiss) در آب شیرین و لب شور منطقه بافق
در این تحقیق روند توسعه غدد جنسی ماهی قزل‌ آلای رنگین کمان نر (Oncorhynchus mykiss) در آب شیرین و لب شور از اواخر مهر ماه تا اواسط اسفند ماه ۱۳۸۱ در ایستگاه تحقیقات شیلاتی آبهای شور داخلی بافق (یزد) مقایسه گردید. جهت انجام این طرح از ماهیان قزل‌آلای رنگین کمان با میانگین وزنی۵ ±۲۰۰ گرم استفاده شد.
در طول ۱۴۰ روز دوره پرورش، دما (۰.۶±۱۳.۸) درجه سانتیگراد، pH(۰.۱۲±۸.۱۸) و اکسیژن محلول (۰.۱۱±۶.۲ میلی ‌گرم در لیتر) در آب شیرین و لب شور یکسان بود و شوری آب شیرین و لب شور بترتیبppt ۰.۴ تا ۰.۵ و ۱۴.۳ تا ۱۴.۷ بود. غذا دهی به ماهیها بوسیله غذای تجاری رایج (غذای GFT۲ چینه) و با توجه به درجه حرارت آب و وزن بیوماس انجام شد.
نتایج حاصل از مطالعه بافت شناسی بیضه‌ های ماهیان نشان داد که روند توسعه بیضه‌ ها در آب لب شور سریعتر از آب شیرین است به طوری که این ماهیان ۲ ماه زودتر از ماهیان نر پرورش یافته در آب شیرین به بلوغ جنسی رسیدند و همچنین این نتایج با تغییرات شاخص گنادوسوماتیکGSI در سطح اعتماد ۹۵ درصد (P<۰.۰۵) مطابقت داشت.

علی فلاحتی مروست
باقر مجازی امیری
مرتضی علی زاده
بهروز ابطحی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

فلور باکتریایی غالب شانه دار مهاجم دریای خزر Mnemiopsis leidyi

فلور باکتریایی غالب شانه دار مهاجم دریای خزر Mnemiopsis leidyi
باکتری‌های غالب شانه دار مهاجم دریای خزر، Mnemiopsis leidyi، با نمونه گیری از اعماق ۵، ۱۰ و ۲۰m در سه تکرار در تابستان ۱۳۸۳ مورد مطالعه قرار گرفت. نمونه های شانه دار ابتدا توسط سرم فیزیولوژی استریل هموژن و سپس در محیط آگار تریپتیک سویا در oC۳۰ به مدت ۷۲ ساعت کشت داده شد. از پرگنه های خالص رشد یافته پاساژ تهیه و سپس از نظر خصوصیات مرفولوژی، فیزیولوژی و بیوشیمیایی با استفاده از روش های استاندارد باکتری شناسی مورد مطالعه قرار گرفتند. جنس هایی از کورینه باکتر، سودوتوبرکلوزیس، ویبریو، لیستریا، یرسینیا، پروپیونی باکتر و انتروباکتر در نمونه های اخذ شده از عمق ۵m و جنس های غالب ویبریو، میکروکوکوس، انتروباکتر، لیستریا، اکتینوباسیلوس، باسیلوس مورگانلا در نمونه های اخذ شده از عمق ۱۰m شناسایی شدند. جنس های ویبریو، انتروباکتر، آئروموناس؛ میکروکوس و مورگانلا باکتریا نیز در نمونه های عمق ۲۰m شناسایی شدند. نتایج نشان داد که جنس های ویبریو و انتروباکتر در نمونه های ۵m غالب بودند در حالی که جنس های لیستریا، ویبریو و انتروباکتر در نمونه های عمق ۱۰m و جنس های ویبریو و انتروباکتر در نمونه های عمق ۲۰m غالب بودند.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.