سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

مقایسه روند توسعه غدد جنسی قزل آلای رنگین کمان نر (Oncorhynchus mykiss) در آب شیرین و لب شور منطقه بافق


مقایسه روند توسعه غدد جنسی قزل آلای رنگین کمان نر (Oncorhynchus mykiss) در آب شیرین و لب شور منطقه بافق
در این تحقیق روند توسعه غدد جنسی ماهی قزل‌ آلای رنگین کمان نر (Oncorhynchus mykiss) در آب شیرین و لب شور از اواخر مهر ماه تا اواسط اسفند ماه ۱۳۸۱ در ایستگاه تحقیقات شیلاتی آبهای شور داخلی بافق (یزد) مقایسه گردید. جهت انجام این طرح از ماهیان قزل‌آلای رنگین کمان با میانگین وزنی۵ ±۲۰۰ گرم استفاده شد.
در طول ۱۴۰ روز دوره پرورش، دما (۰.۶±۱۳.۸) درجه سانتیگراد، pH(۰.۱۲±۸.۱۸) و اکسیژن محلول (۰.۱۱±۶.۲ میلی ‌گرم در لیتر) در آب شیرین و لب شور یکسان بود و شوری آب شیرین و لب شور بترتیبppt ۰.۴ تا ۰.۵ و ۱۴.۳ تا ۱۴.۷ بود. غذا دهی به ماهیها بوسیله غذای تجاری رایج (غذای GFT۲ چینه) و با توجه به درجه حرارت آب و وزن بیوماس انجام شد.
نتایج حاصل از مطالعه بافت شناسی بیضه‌ های ماهیان نشان داد که روند توسعه بیضه‌ ها در آب لب شور سریعتر از آب شیرین است به طوری که این ماهیان ۲ ماه زودتر از ماهیان نر پرورش یافته در آب شیرین به بلوغ جنسی رسیدند و همچنین این نتایج با تغییرات شاخص گنادوسوماتیکGSI در سطح اعتماد ۹۵ درصد (P<۰.۰۵) مطابقت داشت.

علی فلاحتی مروست
باقر مجازی امیری
مرتضی علی زاده
بهروز ابطحی

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

استفاده از سیست پوسته زدایی شده آرتمیا در تغذیه لارو قزل آلای رنگین کمان

استفاده از سیست پوسته زدایی شده آرتمیا در تغذیه لارو قزل آلای رنگین کمان
امروزه در پرورش لارو ماهیان پرورشی استفاده از غذای زنده کاربرد فراوانی دارد که از میان منابع متعدد و متنوع غذای زنده سیست پوسته زدایی شده آرتمیا را به دلیل ارزش غذایی بالا، قابلیت هضم زیاد، روش تولید آسان به عنوان یک منبع مهم غذایی مورد توجه می باشد. با توجه به اهمیت این ماده غذایی و امکان جایگزینی آن بجای منابع پروتئینی در تغذیه لاروهای قزل آلای رنگین کمان، از سطوح مختلف سیست پوسته زدایی شده آرتمیا در قالب طرح کامل تصادفی (CRD) با شش تیمار شامل شاهد، ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ درصد سیست پوسته زدایی شده آرتمیا در سه تکرار استفاده گردید. در این آزمایش از ۱۸ تراف که هر یک شامل ۱۰۰۰ قطعه لارو با میانگین وزن ۲۵±۱۲۵ میل گرم استفاده شد. طول دوره آزمایش به مدت ۴۰ روز تا رسیدن لاروها به وزن یک گرمی تعیین گردید.
جیره های مورد استفاده در این آزمایش با در نظر گرفتن مقادیر ثابت سیست پوسته زدایی شده آرتمیا توسط نرم افزار UFFDA (۱۹۹۲) فرموله و سپس تهیه گردید. در طول دوره آزمایش پارامترهای مختلف شامل افزایش وزن لاروها (GR)، سرعت رشد ویژه (SGR)، درصد زنده مانی (SR)، خوراک مصرفی (FI) و ضریب تبدیل مواد غذایی (FCR) مورد اندازه گیری قرار گرفت. نتایج نشان داد بین گروه های مختلف، تیمارهای ۵ و ۱۰ درصد جایگزینی سیست پوسته زدایی شده آرتمیا بهترین وضعیت را از نظر افزایش وزن با مقادیر ۲۸.۵۴±۷.۲۹ و ۲۸.۸۵±۷.۲۸ میلی گرم داشته، در حالی که تیمار شاهد با میزان ۲۸.۱۲±۶.۳۲ میلی گرم کمترین افزایش وزن را داشت. (p<۰.۰۵). بیشترین درصد سرعت رشد ویژه (SGR) و درصد زنده مانی (SR) به ترتیب با ۸۶.۰۴±۲.۷۸ و ۲.۴۲ درصد مربوط به تیمار ۵ درصد بود. بیشترین درصد سرعت رشد (SGR) و درصد زنده مانی (SR) به ترتیب با ۲.۷۸ ۸۶.۰۴± و ۲.۴۲ درصد مربوط به تیمار ۵ درصد بود. براساس نتیاج حاصله از لحاظ میزان خوراک مصرفی در دوره های مختلف زیست سنجی با پیشرفت زمان آزمایش بین دوره های مختلف اختلاف معنی داری مشاهده گردید. به طوری که از دوره دوم زیست سنجی به بعد تیمارهای ۵ و ۱۰ درصد کمترین خوراک مصرفی را دارا بوده و بیشترین مصرف خوراک مربوط به تیمارهای ۱۵ و ۲۰ و ۲۵ درصد بوده نتایج نشان داد ضریب تبدیل غذایی (FCR) تیمار ۵ درصد سیست پوسته زدایی شده آرتمیا با میزان ۰.۰۹±۰.۸۸ دارای بهترین وضعیت در بین تیمارهای دیگر بوده و در گروه برتر قرار گرفت (p<۰.۰۵)

وبگردی
ویدئو / قهرمان زن ایرانی در جاکارتا
ویدئو / قهرمان زن ایرانی در جاکارتا - صداوسیما در اتفاقی کم‌سابقه، مسابقه زهرا کیانی عضو تیم زنان ووشوی ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا را زنده پخش کرد. زهرا کیانی ۱۹ ساله در سبک تالو حرکات بسیار زیبایی راانجام داد و موفق به کسب مدال نقره این مسابقات شد.
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.