یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

مطالعه ترکیب یونی و فشار اسمزی شانه دار دریای خزر (Mnemiopsis leidyi) در شوریهای مختلف


مطالعه ترکیب یونی و فشار اسمزی شانه دار دریای خزر (Mnemiopsis leidyi) در شوریهای مختلف
در این تحقیق مکانیزم تنظیم اسمزی و یونی شانه دار دریای خزر، Mnemiopsis leidyi، با استفاده تدریجی از محیطهایی با شوریهای مختلف (۸، ۱۳، ۱۸ و ۲۳ppt) با نسبت ترکیبات نمکی دریای خزر در شرایط آزمایشگاهی (دمای ثابت ۲±۲۴ درجه سانتی گراد) و شانه دارانی با اندازه ۳ – ۵/۱ سانتیمتر (طول کل) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که M. leidyi در دامنه شوریهای مورد مطالعه قابلیت تطابق اسمزی با محیط خود را داشته و اسمولاریته مایع مزوگله (مایع پیکری شانه دار) بمیزان ۲۲ – ۲ میلی اسمول در لیتر بیشتر از اسمولاریته محیط می باشد. نتایج بررسی تنظیم یونی نشان داد که این موجود توانایی تنظیم بعضی از یونها از جمله کلسیم و سولفات را دارد. بطوریکه مقدار کلسیم در شوری ۸ppt در مایع بدن و یون سولفات در شوری ۱۳pptمحیط با اختلاف معنی دار بیشتر است. در مورد یونهای کلر، منیزیم و پتاسیم در شوریهای مذکور، هیچ گونه تنظیمی دیده نشد.

مریم یزدانی فشتمی
بهروز ابطحی
عباس اسماعیلی ساری
مهرشاد طاهری

منبع : پایگاه اطلاعات علمی

مطالب مرتبط

مطالعه هم آوری و برخی از شاخصهای زیست سنجی کیلکای معمولی (Clupeonella delicatula) در آبهای استان مازندران (بابلسر)

مطالعه هم آوری و برخی از شاخصهای زیست سنجی کیلکای معمولی (Clupeonella delicatula) در آبهای استان مازندران (بابلسر)
در این تحقیق از فروردین تا مرداد ماه ۱۳۷۹ در منطقه صید تجاری بابلسر (ساری تا محمود آباد) مجموعا بیش از ۸۰۰ قطعه ماهی کیلکای معمولی (Clupeonella delicatula) زیست سنجی و برخی خصوصیات زیستی آنها شامل هم آوری، ترکیب سنی در مراحل بلوغ جنسی، نسبت جنسها، ارتباط بین طول چنگالی و وزن و سن، ارتباط بین هم آوری و طول چنگالی و وزن، وزن تخمدان و سن و زمان اوج تخم ریزی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج پژوهش به عمل آمده بیانگر آن است که کیلکای معمولی در منطقه مذکور دارای نسبت جنسی ۲:۱ (نر- ماده) بوده و زمان اوج تخم ریزی آن اردیبهشت ماه است. میانگین هم آوری مطلق ۲۸۲۳۹.۸۲ محاسبه شد.

وبگردی
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور - رشیدپور: آقای روحانی واقعا قیمت پراید قابل کنترل نیست؟
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.